TALİBLƏRİN DÜŞƏRGƏSİNDƏ ÇEVRİLİŞ?
2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirmiş «Taliban» hər kəsə sabitlik və təhlükəsizlik vəd edirdi. Lakin onlar xalqın 40 ildən çoxdur əziyyət çəkdiyi zorakılığa hələ də son qoya bilməyiblər. Ölkədə təhlükəsizliyin təmin oluna bilməməsi yalnız talib rejiminin mürtəceliyi, əhalinin onları dəstəkləməməsi ilə yox, həm də dövlət idarəçiliyindəki adi səriştəsizliklə izah olunur. Halbuki ötən əsrin 90-cı illərindən fərqli olaraq, onların əlində yaxşı qurulmuş dövlət hakimiyyəti sistemi var.
Üstünlük və problemlər
Həmin illərdə taliblərin üstünlüyü onların Əfqanıstanda hakimiyyəti tammiqyaslı vətəndaş müharibəsi və xaos şəraitində ələ keçirmələrində idi. Belə bir vəziyyətdə kiçik rayonu belə, idarə etmək təcrübəsi olmayan taliblər bir anda bütün Əfqanıstan ərazisini ələ keçirmişdilər. Vətəndaş müharibəsinin parçaladığı ölkədə asayişin, təhlükəsizliyin bərpası onların vizit vərəqəsi olacaqdı. Amma onlar dövlət strukturlarının olmaması, güclü və fəal silahlı müxalifətlə savaş, nəhayət, beynəlxalq sanksiyaların ciddi təzyiqi kimi problemlərlə də üz-üzə idilər. Nəticədə, taliblər dövlət idarəçiliyi sistemini qura bilməmişdilər.
O dövrlə müqayisədə, indi «Taliban»ın iki üstünlüyü var və onların qarşısında yalnız bir problem dayanır. Bu dəfə taliblər milyardlarla dollar xarici sərmayədən istifadə olunmaqla 20 il ərzində qurulmuş işlək dövlət strukturlarına malikdirlər. Digər üstünlük isə daxildə onlara qarşı real gücə malik qüvvələrin olmamasıdır. «Taliban»dan fərqli olaraq, müxalif qruplar ölkənin bütün ərazisinə nəzarət etmək, asayişi bu və ya digər dərəcədə qorumaq gücündə deyil. Bununla yanaşı, taliblər əksər dövlət orqanlarının başına qeyri-peşəkar şəxsləri, bir qayda olaraq, mollaları təyin edir, təcrübəli şəxsləri inzibati iyerarxiyada daha aşağı səviyyələrdə saxlayırlar.
Taliblər artıq devirdikləri respublikaçı hökumətlə müqayisədə daha çox vergi və gömrük rüsumu toplayıblar. Onlar gömrük sistemində korrupsiyaya son qoymağı, kiçik istehsalçılardan və iri müəssisələrdən gəlir vergisi tutmağı bacarıb. İndi talib hökuməti illərdir yığılıb qalmış vergi borclarını uğurla toplayır.
Onların üzləşdiyi yeganə ciddi problem insan haqları sahəsində davamlı siyasətin olmamasıdır. Məsələn, qız və qadınların işləmək və təhsil hüququ ləğv edilib. Bu, daxildə zəif etirazlarla qarşılanmaqla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyətin ciddi narazılığına səbəb olub. Nəticədə, dünyanın heç bir ölkəsi «Taliban» hökumətini tanımır.
Bununla yanaşı, etiraf etmək lazımdır ki, Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirənədək talibləri terrorçu hesab edən bir çox dövlət indi onlarla müəyyən münasibətlər qurub və qurur. Xüsusilə bir sıra qonşu dövlətlər Əfqanıstandakı siyasi missiyaları vasitəsilə «Taliban» hökuməti ilə əməkdaşlıq edir. Taliblərin davranışlarını güzəştlər etməklə dəyişdirməyə çalışan Qərb dövlətləri də eyni cür davranır. Vaşinqtonun «Taliban»a münasibəti göstərir ki, artıq ABŞ da onları qeyri-formal olaraq Əfqanıstan hökuməti kimi qəbul edir və kompromislər vasitəsilə onlara təsir göstərməyə çalışır.
İnam yoxdur
«Taliban»la silahlı mübarizənin bir neçə səbəbdən uğur qazanmadığı fikri var. Birincisi, əfqan xalqı yeni vətəndaş müharibəsi istəmir. Onilliklər boyu davam etmiş və heç bir fayda verməyən müharibələr sadə insanların münaqişələrin qurbanına çevrilməsinə səbəb olub və əhali bunu təkrar yaşamaq istəmir.
İkincisi, əfqan xalqı ölkəyə son onilliklər ərzində rəhbərlik etmiş liderlərə də inanmır. Onların Əfqanıstana 20 illik rəhbərliyi xalqın motivasiyasını öldürüb. Taliblərin gedəcəyi təqdirdə vəziyyətin düzəlib-düzəlməyəcəyi sualına birmənalı cavab yoxdur, odur ki, insanlar naməlum gələcəkdənsə, pis mövcud vəziyyəti seçir.
Qeyri-populyar fiqurların pərakəndə siyasəti insanlarda heç nəyə ümid qoymayıb. Bu, üçüncü səbəbdir – «Taliban»a qarşı çıxan siyasi və hərbi güclər arasında birliyin olmaması. İndi taliblərə qarşı çıxan siyasi qüvvələr elə keçən illər ərzində hakimiyyətdə olmuş qüvvələrdir. Onlar arasında nə keçmişdə birlik olub, nə də gələcəkdə olacaq. Bu güclər nə qədər bənzər şüarlar səsləndirsələr də, təcrübədə hərəsinin öz hədəfi var.
Yüngül qıcıqlandırma
Birləşmiş Ştatların Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra yerli siyasi xadimlərin əksəriyyəti ölkədən qaçıb. İlk aylarda ölkənin yeganə real silahlı müxalifət qüvvəsi Əhməd şah Məsudun oğlu Əhməd Məsudun başçılıq etdiyi Milli Müqavimət Cəbhəsi (MMC) olub. Amma o da Pəncşir vilayətini əlində saxlaya bilməyərək, digər rəhbərlərlə birlikdə Tacikistana qaçıb.
Bundan sonra bir müddət taliblərə hər hansı müqavimət əlamətləri hiss olunmayıb. Bu dövrdə yalnız yerli əhali arasında və ya «Xorasanda İslam Dövləti» və s. tipli terror təşkilatlarının törətdiyi lokal silahlı toqquşmalar qeydə alınıb. Yalnız ötən ilin yazında MMC Pəncşir və Əndərabda fəaliyyətini aktivləşdirib. Bir qədər sonra isə ölkə daxilində və xaricdə «Taliban»a müxalifə müxtəlif qrupların formalaşdırıldığına dair xəbərlər yayılıb.
Martda ortaya Əfqanıstanın Azadlığı Cəbhəsi də çıxıb. Onun rəhbərlərindən biri sabiq müdafiə naziri və Baş Qərargah rəisi Yasin Ziyadır. Ziya 1990-cı illərdə Əhməd şah Məsudun köməkçisi də olub.
Ötən ilin oktyabrında isə Sülh və Ədalət uğrunda Əfqanıstan Milli Hərəkatı (ANMPJ) özünü bəyan edib. Təşkilat bütün millətlərdən olan ən müxtəlif siyasi baxışlı yüzlərlə əfqan siyasətçini özündə birləşdirdiyini iddia edir. Onun təsisçiləri arasında sabiq xarici işlər naziri Xənif Atmar və kəşfiyyatın sabiq rəhbəri Məsum Stanekzay da var.
Əfqanıstanın Xilası uğrunda Ali Milli Müqavimət Şurası da peyda olub. Onun sıralarında sabiq vitse-prezident, marşal Abdul Rəşid Dustum, həzaraların lideri Məhəmməd Mohakik, Əfqanıstan parlamentinin aşağı palatasının sabiq spikeri Səlahuddin Rəbbani və digərləri yer alır.
«Taliban»a müqavimət məqsədilə başqa qruplaşmaların da yaradıldığı məlumdur. Onların effektiv gücə çevrilməsinə isə yalnız öz aralarında koordinasiyanın olmaması mane olmur. Bu qiyamçı təşkilatların hər şeydən əlavə, kənar dəstəyə də ehtiyacı var. Amma hələ ki, yeni antitalib hərəkatına heç bir dövlət dəstək verməyə tələsmir.
Bu qruplaşmalar yaxın perspektivdə güman ki, taliblərin daha yaxşı silahlanmış, daha böyük hərbi dəstələri üçün «xırda dilxorçuluq»dan başqa bir şey olmayacaqlar.
Şanslar azdır
Amma istənilən halda, ekspertlər düşünür ki, mümkün vətəndaş müharibəsində müxalifətin qalib gəlmək şansı azdır. «Taliban»a real təhdidi yalnız ondan qopa biləcək qrup yarada bilər. Bu isə qiyam, yaxud iqtisadiyyatın iflası, ayrı-ayrı fraksiyaların gəlirinin kəskin azalması nəticəsində yarana biləcək məyusluq nəticəsində baş verə bilər. Bu ssenari isə ayrı-ayrı talib qruplarının Əfqanıstanı gec-tez öz nüfuz dairələrinə parçalaması perspektivini vəd edir.
Məlum olduğu kimi, «Taliban» yarandığı andan davamlı olaraq güclənməyə çalışıb. 2021-ci ildə hakimiyyətin ələ keçirilməsindən sonra isə hərəkat daxilində fikir  ayrılıqları ciddi xarakter alıb. Təşkilatın bir sıra nüfuzlu liderləri ölkənin inkişaf yolunu açıq şəkildə tənqid etməyə başlayıb. Onlar Əfqanıstanı mümkün qədər uzun müddət nəzarətdə saxlamaq istəyir və anlayırlar ki, iqtisadiyyatın çökəcəyi, beynəlxalq təcridin dərinləşəcyi, xarici resursların isə bitəcəyi təqdirdə bu, mümkün olmayacaq.
Məsələn, daxili işlər naziri səlahiyyətlərini icra edən Siracuddin Hakkani bildirir ki, hakimiyyətin taliblər tərəfindən «inhisara alınması» onalın bütün sistemini «ləkələyir». Doğrudur, o, əmirin adını çəkməyib, lakin söhbətin kimdən getdiyi hər kəsə məlumdur. Bundan başqa, müdafiə naziri səlahiyyətlərini icra edən, Ömər hərəkatının yaradıcısının oğlu Məhəmməd Yaqub hesab edir ki, «Taliban» «xalqın qanuni tələblərini» həyata keçirməlidir. Analoji bəyanatlarla baş nazirin müavini və bir neçə nazir də çıxış edib.
İndi ölkədə əmirə qarşı sövdələşməyə gedildiyi, «Taliban» hərəkatında açıq münaqişənin başladığı haqda xəbərlər yayılır. Bu il martın əvvəlində «Taliban» lideri əmir Məvlavi Haybatulla Axundzadə Qəndəharda rəhbərlik etdiyi kabinetin iclasını çağırıb. Deyilənə görə, maliyyə naziri səlahiyyətlərinin icraçısı, aparıcı tayfa və fraksiyaların maraqlarının ifadəçisi olan Hidayətulla Badri əmirin idarəçiliyinə etiraz olaraq, istefa vermək istəyib. Bəzi məlumatlara görə, iclasda ümumilikdə «fərqli düşünənlər»in hamısı eyni addımı atmaq qərarını açıqlayıb. Lakin hadisənin üzərindən bir ay keçsə də, taliblərin idarəçiliyində ciddi dəyişiklik və ya başıpozuqluq müşahidə olunmur. Martın sonlarında isə Badrinin ölkənin Mərkəzi Bankına rəhbər təyin edildiyi açıqlanıb. Amma bunun əmirə etirazın nəticəsi olduğuna inananlar çox deyil.
Əfqanıstanda, demək olar ki, mütləq hakimiyyətə malik olan əmir Haybatulla «Taliban»ın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmaq tərəfdarı olan digər fraksiyaların mövqeyinə dəfələrlə etinasızlıq göstərib. Qərb əmirin əməllərini nə qədər tənqid edirsə, o və tərəfdarları özlərini o qədər haqlı sayırlar. Haybatulla Axundzadə digər islam dövlətləri, təşkilatları, hətta alimlərinin tənqidlərinə də məhəl qoymur. O, özünün müdafiə etdiyi şəriət versiyasını islamın hənəfi məzhəbinin yeganə doğru yolu sayır.
Daxili qiyam son dərəcə riskli işdir və onun təşkilatçılarını edam gözləyir. Qiyam üçün bir-birinə inanmayan liderlər bir olmalıdır. Bu isə ən azı indiki dövrdə mümkün görünmür.
Hakimiyyətin dəyişməsi müqayisədə daha az risk yaradır və görünən odur ki, hazırda narazı taliblər məhz buna çalışır. Rəhbəri Şuranın (Əfqan İslam Əmirliyinin rəhbər orqanı) bərpası da buna xidmət edə bilər. Orada qərarlar konsensus yolu ilə qəbul edilir və yalnız bundan sonra əmir tərəfindən təsdiqlənir. 2021-ci ildə Əfqanıstanın başına keçmiş Haybatulla praktik olaraq bu orqanını ləğv edərək, ölkədə hakimiyyəti öz əlinə alıb.

A COUP WITHIN THE TALIBAN?
Back in August 2021, when the Taliban seized the power in Afghanistan, they promised stability and security for the citizens. But so far they have failed to end the violence that has plagued Afghanistan for more than 40 years.
Apart from the reactionary nature of the Taliban regime and the lack of major popular support, the main reasons for insecurity in the country is incompetence of the Taliban in state governance. After all, unlike in the 1990s, the Taliban inherited a well-established system of governnance.
Benefits and challenges
The advantage of the Taliban in those years was that they seized power at a time when Afghanistan was in a state of full-blown civil war and absolute chaos. In such an environment, the organisation with no experience of governing even a small area, suddenly began to dominate almost all of Afghanistan.
Their strong side was strengthening order and security in a country torn by civil wars. However, the Talibs faced problems such as a lack of state structures, war with strong and active opposition groups, and, finally, the unrelenting pressure of international sanctions. As a result, they failed to build a nationwide system of state administration.
Compared to that failed attempt, the Taliban now have two advantages and only one problem. This time they have at their disposal functioning state structures formed over the last twenty years using billions of dollars of external resources. The other advantage of the Taliban's current position is that there is no real powerful opposition force within the country.
No other opposition group in Afghanistan is as capable as the Taliban of controlling all areas of the country and more or less maintaining national public order. Although the Taliban appoint laypeople as heads of most authorities, usually mullahs, they still leave experienced people at lower levels of the administrative hierarchy.
The Taliban succeeded in collecting taxes and customs duties even more than the republican administration they deposed. They succeeded in purifying the customs system from corruption and in collecting income tax from small industries and guilds to large enterprises, successfully extracting years of unpaid taxes from debtors.
The only serious problem of the Taliban is their inconsistent policies on human rights issues, such as the prevention of girls and women from receiving education and working, respectively. In addition to causing timid internal protests, this problem has also sparked international outrage and led to the Taliban government still not being officially recognised by anyone.
However, the majority of countries that considered the Taliban a terrorist group before they seized power in Afghanistan have now established some level of relationship with the organisation. In particular, some neighbouring and regional countries are engaging with the Taliban government through their political missions in Afghanistan. Western countries are acting in a similar way, trying to change Taliban's behaviour by granting concessions. The US attitude towards the Taliban suggests that Washington too has informally accepted the Taliban as rulers of Afghanistan and is trying to influence them through compromises.
There is no trust
Some believe that the armed struggle against the Taliban has been incompletely successful for a number of reasons.
First, the Afghan people have no desire to start a new civil war. As a result of the decades of fruitless wars the ordinary people, who were the main victims of conflicts, now do not want to go through the same trials and tribulations again.
Secondly, and this reason in some ways echoes the first, the Afghan people do not trust the leaders that have ruled the country for the past decades. For twenty years, the disreputable activities of Afghan politicians have severely stifled the motivation of the people. The uncertainty of prosperity prospects after the Taliban makes people prefer the bad current situation to an unknown future.
Fragmented political activity led by unpopular figures leaves people with no hope. This third reason is the lack of unity among the political and military forces opposing the Taliban. Political opponents of the Taliban are the same ones that have been in power in the past. They did not have unity in the past and therefore will not have it in the future. These forces can chant the same slogans, but in practice each has a different agenda.
Slight irritation
After the withdrawal of the United States from Afghanistan, most local politicians fled the country. The only real armed opposition force in the early months was the National Resistance Front (NRF) led by Ahmad Masood, son of Ahmad Shah Masood. But he too was unable to hold Panjsher province and fled with other leaders to Tajikistan.
For a while there was no sign of resistance to the Taliban. There were only sporadic armed conflicts, initiated by the local population or by terrorist organisations operating in the country, such as the Islamic State in Khorasan (ISK), etc.
Last spring, the NRF stepped up its activities in Panjsher and Andarab. A little later, information began to emerge about the establishment of various opposition groups to the Taliban inside and outside the country.
In March, the Afghan Freedom Front emerged co-led by former defence minister and chief of the General Staff Yasin Zia. He was an aide to Ahmad Shah Masood in the 1990s.
Last October, the Afghan National Movement for Peace and Justice (ANMPJ) announced its establishment. It claims to have brought together hundreds of Afghan politicians of all nationalities and political leanings. Its founders included former foreign minister Hanif Atmar and former intelligence chief Masoom Stanekzai.
The Supreme Council of National Resistance for Saving Afghanistan has also announced itself recently. It consists of Marshal Abdul Rashid Dustum, former vice-president, the Hazara leader Mohammad Mohaqiq, and the former speaker of Afghanistan's lower house of parliament Mir Rahman Rahmani, former foreign minister Salahuddin Rabbani, etc.
There are other attempts to organise resistance to the Taliban as well. It is not only the lack of coordination that prevents them from becoming an effective fighting force. Among other things, the insurgent groups need external support. But so far no country is in a hurry to help the new anti-Taliban movement.
In the short term, these groups are likely to be little more than a minor annoyance to the much better armed and numerically superior Taliban militia.
Little chance
Either way, experts believe that the opposition has little chance of winning another civil war. A real challenge to the Taliban power may emerge if significant factions break away from the organisation as a result of a coup or frustration over the collapse of the economy and the sharp decline in the revenues of some factions. As a possible outcome, various Taliban factions will soon or later try to divide Afghanistan into spheres of influence.
The Taliban has always been known for striving for cohesion within the movement. But after seizing power in 2021, internal divisions became more acute. Some influential Taliban leaders have become openly critical of the country's course. They want to maintain long-term control over Afghanistan and understand that they will not succeed if the economy collapses, international isolation increases and foreign resources dry up.
For example, Sirajuddin Haqqani, Acting Interior Minister, stated that the Taliban's "monopolisation" of power was "denigrating" their entire system. He did not name the emir, but it was clear who he was referring to. Mohammad Yaqoob, Acting Defence Minister and son of Mullah Omar, the founder of the movement, said the Taliban should listen to "the legitimate demands of the people". The deputy prime minister and several other ministers made similar remarks.
Rumours began to circulate about plots against the emir and that Taliban factions were entering into open conflict. In early March this year, the Taliban leader Emir Mawlawi Hibatullah Akhundzada called a cabinet meeting in Kandahar at which Hidayatullah Badri, Acting Finance Minister and representative of key tribal and factional interests, allegedly tried to resign in protest of the Emir's administration of the country. There were rumours that the entire "dissident" camp tried to do the same.
Nevertheless, a month passed and there were no major setbacks in the Taliban's modus operandi that would have manifested itself in day-to-day irregularities. By the end of March it was announced that Badri had been appointed head of the country's central bank, which can hardly be called an outcome of a rebellion against the authority of the Emir.
With his near-absolute power, Emir Hibatullah Akhundzada has repeatedly ignored the views of other Taliban factions oriented towards international recognition. The more the West criticises his decisions, the more he and his associates feel right. Akhundzada is immune to criticism from other Islamic countries, organisations and even scholars. He regards his version of Shariah as the only correct interpretation of the Hanafi Islam.
An internal coup is extremely risky and can entail the execution of organisers. A coup requires unity of action among the Taliban leaders who do not trust each other. At least for now, that possibility is miniscule.
Much less risky is the change in power that the unhappy members of the organisation appear to initiate currently. This is the restoration of the Rahbari Shura, the governing council of the Islamic Emirate of Afghanistan, in which decisions are made by consensus within the Shura and then approved by the Emir. Since coming to power in 2021, Hibatullah has virtually abolished this deliberative body and usurped the power in the country.