TALİBLƏRİN DÜŞƏRGƏSİNDƏ ÇEVRİLİŞ?
2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirmiş «Taliban» hər kəsə sabitlik və təhlükəsizlik vəd edirdi. Lakin onlar xalqın 40 ildən çoxdur əziyyət çəkdiyi zorakılığa hələ də son qoya bilməyiblər. Ölkədə təhlükəsizliyin təmin oluna bilməməsi yalnız talib rejiminin mürtəceliyi, əhalinin onları dəstəkləməməsi ilə yox, həm də dövlət idarəçiliyindəki adi səriştəsizliklə izah olunur. Halbuki ötən əsrin 90-cı illərindən fərqli olaraq, onların əlində yaxşı qurulmuş dövlət hakimiyyəti sistemi var.
Üstünlük və problemlər
Həmin illərdə taliblərin üstünlüyü onların Əfqanıstanda hakimiyyəti tammiqyaslı vətəndaş müharibəsi və xaos şəraitində ələ keçirmələrində idi. Belə bir vəziyyətdə kiçik rayonu belə, idarə etmək təcrübəsi olmayan taliblər bir anda bütün Əfqanıstan ərazisini ələ keçirmişdilər. Vətəndaş müharibəsinin parçaladığı ölkədə asayişin, təhlükəsizliyin bərpası onların vizit vərəqəsi olacaqdı. Amma onlar dövlət strukturlarının olmaması, güclü və fəal silahlı müxalifətlə savaş, nəhayət, beynəlxalq sanksiyaların ciddi təzyiqi kimi problemlərlə də üz-üzə idilər. Nəticədə, taliblər dövlət idarəçiliyi sistemini qura bilməmişdilər.
O dövrlə müqayisədə, indi «Taliban»ın iki üstünlüyü var və onların qarşısında yalnız bir problem dayanır. Bu dəfə taliblər milyardlarla dollar xarici sərmayədən istifadə olunmaqla 20 il ərzində qurulmuş işlək dövlət strukturlarına malikdirlər. Digər üstünlük isə daxildə onlara qarşı real gücə malik qüvvələrin olmamasıdır. «Taliban»dan fərqli olaraq, müxalif qruplar ölkənin bütün ərazisinə nəzarət etmək, asayişi bu və ya digər dərəcədə qorumaq gücündə deyil. Bununla yanaşı, taliblər əksər dövlət orqanlarının başına qeyri-peşəkar şəxsləri, bir qayda olaraq, mollaları təyin edir, təcrübəli şəxsləri inzibati iyerarxiyada daha aşağı səviyyələrdə saxlayırlar.
Taliblər artıq devirdikləri respublikaçı hökumətlə müqayisədə daha çox vergi və gömrük rüsumu toplayıblar. Onlar gömrük sistemində korrupsiyaya son qoymağı, kiçik istehsalçılardan və iri müəssisələrdən gəlir vergisi tutmağı bacarıb. İndi talib hökuməti illərdir yığılıb qalmış vergi borclarını uğurla toplayır.
Onların üzləşdiyi yeganə ciddi problem insan haqları sahəsində davamlı siyasətin olmamasıdır. Məsələn, qız və qadınların işləmək və təhsil hüququ ləğv edilib. Bu, daxildə zəif etirazlarla qarşılanmaqla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyətin ciddi narazılığına səbəb olub. Nəticədə, dünyanın heç bir ölkəsi «Taliban» hökumətini tanımır.
Bununla yanaşı, etiraf etmək lazımdır ki, Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirənədək talibləri terrorçu hesab edən bir çox dövlət indi onlarla müəyyən münasibətlər qurub və qurur. Xüsusilə bir sıra qonşu dövlətlər Əfqanıstandakı siyasi missiyaları vasitəsilə «Taliban» hökuməti ilə əməkdaşlıq edir. Taliblərin davranışlarını güzəştlər etməklə dəyişdirməyə çalışan Qərb dövlətləri də eyni cür davranır. Vaşinqtonun «Taliban»a münasibəti göstərir ki, artıq ABŞ da onları qeyri-formal olaraq Əfqanıstan hökuməti kimi qəbul edir və kompromislər vasitəsilə onlara təsir göstərməyə çalışır.
İnam yoxdur
«Taliban»la silahlı mübarizənin bir neçə səbəbdən uğur qazanmadığı fikri var. Birincisi, əfqan xalqı yeni vətəndaş müharibəsi istəmir. Onilliklər boyu davam etmiş və heç bir fayda verməyən müharibələr sadə insanların münaqişələrin qurbanına çevrilməsinə səbəb olub və əhali bunu təkrar yaşamaq istəmir.
İkincisi, əfqan xalqı ölkəyə son onilliklər ərzində rəhbərlik etmiş liderlərə də inanmır. Onların Əfqanıstana 20 illik rəhbərliyi xalqın motivasiyasını öldürüb. Taliblərin gedəcəyi təqdirdə vəziyyətin düzəlib-düzəlməyəcəyi sualına birmənalı cavab yoxdur, odur ki, insanlar naməlum gələcəkdənsə, pis mövcud vəziyyəti seçir.
Qeyri-populyar fiqurların pərakəndə siyasəti insanlarda heç nəyə ümid qoymayıb. Bu, üçüncü səbəbdir – «Taliban»a qarşı çıxan siyasi və hərbi güclər arasında birliyin olmaması. İndi taliblərə qarşı çıxan siyasi qüvvələr elə keçən illər ərzində hakimiyyətdə olmuş qüvvələrdir. Onlar arasında nə keçmişdə birlik olub, nə də gələcəkdə olacaq. Bu güclər nə qədər bənzər şüarlar səsləndirsələr də, təcrübədə hərəsinin öz hədəfi var.
Yüngül qıcıqlandırma
Birləşmiş Ştatların Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra yerli siyasi xadimlərin əksəriyyəti ölkədən qaçıb. İlk aylarda ölkənin yeganə real silahlı müxalifət qüvvəsi Əhməd şah Məsudun oğlu Əhməd Məsudun başçılıq etdiyi Milli Müqavimət Cəbhəsi (MMC) olub. Amma o da Pəncşir vilayətini əlində saxlaya bilməyərək, digər rəhbərlərlə birlikdə Tacikistana qaçıb.
Bundan sonra bir müddət taliblərə hər hansı müqavimət əlamətləri hiss olunmayıb. Bu dövrdə yalnız yerli əhali arasında və ya «Xorasanda İslam Dövləti» və s. tipli terror təşkilatlarının törətdiyi lokal silahlı toqquşmalar qeydə alınıb. Yalnız ötən ilin yazında MMC Pəncşir və Əndərabda fəaliyyətini aktivləşdirib. Bir qədər sonra isə ölkə daxilində və xaricdə «Taliban»a müxalifə müxtəlif qrupların formalaşdırıldığına dair xəbərlər yayılıb.
Martda ortaya Əfqanıstanın Azadlığı Cəbhəsi də çıxıb. Onun rəhbərlərindən biri sabiq müdafiə naziri və Baş Qərargah rəisi Yasin Ziyadır. Ziya 1990-cı illərdə Əhməd şah Məsudun köməkçisi də olub.
Ötən ilin oktyabrında isə Sülh və Ədalət uğrunda Əfqanıstan Milli Hərəkatı (ANMPJ) özünü bəyan edib. Təşkilat bütün millətlərdən olan ən müxtəlif siyasi baxışlı yüzlərlə əfqan siyasətçini özündə birləşdirdiyini iddia edir. Onun təsisçiləri arasında sabiq xarici işlər naziri Xənif Atmar və kəşfiyyatın sabiq rəhbəri Məsum Stanekzay da var.
Əfqanıstanın Xilası uğrunda Ali Milli Müqavimət Şurası da peyda olub. Onun sıralarında sabiq vitse-prezident, marşal Abdul Rəşid Dustum, həzaraların lideri Məhəmməd Mohakik, Əfqanıstan parlamentinin aşağı palatasının sabiq spikeri Səlahuddin Rəbbani və digərləri yer alır.
«Taliban»a müqavimət məqsədilə başqa qruplaşmaların da yaradıldığı məlumdur. Onların effektiv gücə çevrilməsinə isə yalnız öz aralarında koordinasiyanın olmaması mane olmur. Bu qiyamçı təşkilatların hər şeydən əlavə, kənar dəstəyə də ehtiyacı var. Amma hələ ki, yeni antitalib hərəkatına heç bir dövlət dəstək verməyə tələsmir.
Bu qruplaşmalar yaxın perspektivdə güman ki, taliblərin daha yaxşı silahlanmış, daha böyük hərbi dəstələri üçün «xırda dilxorçuluq»dan başqa bir şey olmayacaqlar.
Şanslar azdır
Amma istənilən halda, ekspertlər düşünür ki, mümkün vətəndaş müharibəsində müxalifətin qalib gəlmək şansı azdır. «Taliban»a real təhdidi yalnız ondan qopa biləcək qrup yarada bilər. Bu isə qiyam, yaxud iqtisadiyyatın iflası, ayrı-ayrı fraksiyaların gəlirinin kəskin azalması nəticəsində yarana biləcək məyusluq nəticəsində baş verə bilər. Bu ssenari isə ayrı-ayrı talib qruplarının Əfqanıstanı gec-tez öz nüfuz dairələrinə parçalaması perspektivini vəd edir.
Məlum olduğu kimi, «Taliban» yarandığı andan davamlı olaraq güclənməyə çalışıb. 2021-ci ildə hakimiyyətin ələ keçirilməsindən sonra isə hərəkat daxilində fikir  ayrılıqları ciddi xarakter alıb. Təşkilatın bir sıra nüfuzlu liderləri ölkənin inkişaf yolunu açıq şəkildə tənqid etməyə başlayıb. Onlar Əfqanıstanı mümkün qədər uzun müddət nəzarətdə saxlamaq istəyir və anlayırlar ki, iqtisadiyyatın çökəcəyi, beynəlxalq təcridin dərinləşəcyi, xarici resursların isə bitəcəyi təqdirdə bu, mümkün olmayacaq.
Məsələn, daxili işlər naziri səlahiyyətlərini icra edən Siracuddin Hakkani bildirir ki, hakimiyyətin taliblər tərəfindən «inhisara alınması» onalın bütün sistemini «ləkələyir». Doğrudur, o, əmirin adını çəkməyib, lakin söhbətin kimdən getdiyi hər kəsə məlumdur. Bundan başqa, müdafiə naziri səlahiyyətlərini icra edən, Ömər hərəkatının yaradıcısının oğlu Məhəmməd Yaqub hesab edir ki, «Taliban» «xalqın qanuni tələblərini» həyata keçirməlidir. Analoji bəyanatlarla baş nazirin müavini və bir neçə nazir də çıxış edib.
İndi ölkədə əmirə qarşı sövdələşməyə gedildiyi, «Taliban» hərəkatında açıq münaqişənin başladığı haqda xəbərlər yayılır. Bu il martın əvvəlində «Taliban» lideri əmir Məvlavi Haybatulla Axundzadə Qəndəharda rəhbərlik etdiyi kabinetin iclasını çağırıb. Deyilənə görə, maliyyə naziri səlahiyyətlərinin icraçısı, aparıcı tayfa və fraksiyaların maraqlarının ifadəçisi olan Hidayətulla Badri əmirin idarəçiliyinə etiraz olaraq, istefa vermək istəyib. Bəzi məlumatlara görə, iclasda ümumilikdə «fərqli düşünənlər»in hamısı eyni addımı atmaq qərarını açıqlayıb. Lakin hadisənin üzərindən bir ay keçsə də, taliblərin idarəçiliyində ciddi dəyişiklik və ya başıpozuqluq müşahidə olunmur. Martın sonlarında isə Badrinin ölkənin Mərkəzi Bankına rəhbər təyin edildiyi açıqlanıb. Amma bunun əmirə etirazın nəticəsi olduğuna inananlar çox deyil.
Əfqanıstanda, demək olar ki, mütləq hakimiyyətə malik olan əmir Haybatulla «Taliban»ın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmaq tərəfdarı olan digər fraksiyaların mövqeyinə dəfələrlə etinasızlıq göstərib. Qərb əmirin əməllərini nə qədər tənqid edirsə, o və tərəfdarları özlərini o qədər haqlı sayırlar. Haybatulla Axundzadə digər islam dövlətləri, təşkilatları, hətta alimlərinin tənqidlərinə də məhəl qoymur. O, özünün müdafiə etdiyi şəriət versiyasını islamın hənəfi məzhəbinin yeganə doğru yolu sayır.
Daxili qiyam son dərəcə riskli işdir və onun təşkilatçılarını edam gözləyir. Qiyam üçün bir-birinə inanmayan liderlər bir olmalıdır. Bu isə ən azı indiki dövrdə mümkün görünmür.
Hakimiyyətin dəyişməsi müqayisədə daha az risk yaradır və görünən odur ki, hazırda narazı taliblər məhz buna çalışır. Rəhbəri Şuranın (Əfqan İslam Əmirliyinin rəhbər orqanı) bərpası da buna xidmət edə bilər. Orada qərarlar konsensus yolu ilə qəbul edilir və yalnız bundan sonra əmir tərəfindən təsdiqlənir. 2021-ci ildə Əfqanıstanın başına keçmiş Haybatulla praktik olaraq bu orqanını ləğv edərək, ölkədə hakimiyyəti öz əlinə alıb.

ПЕРЕВОРОТ В СТАНЕ ТАЛИБОВ?
Захватив в августе 2021 года власть в стране, талибы обещали стабильность и безопасность. Однако до сих пор им не удается положить конец насилию, от которого Афганистан страдает уже более 40 лет.
Отсутствие безопасности в стране объясняется не только реакционностью режима талибов, отсутствием поддержки среди большинства населения, но и элементарной некомпетентностью в государственном управлении. И это при том, что, в отличие от 90-х годов прошлого века, им досталась хорошо налаженная система государственной власти.
Преимущества и проблемы
Преимуществом талибов в те годы было то, что они захватили власть в период, когда Афганистан находился в состоянии полномасштабной гражданской войны и абсолютного хаоса. В такой обстановке талибы, не имея опыта управления даже небольшим районом, внезапно стали доминировать почти на всей территории Афганистана.
Укрепление порядка и безопасности в раздираемой гражданскими войнами стране было их визитной карточкой. При этом они столкнулись с такими проблемами, как отсутствие государственных структур, война с сильными и активными оппозиционными группировками и, наконец, неослабевающее давление международных санкций. В итоге талибы так и не смогли выстроить общенациональную систему госадминистрирования.
По сравнению с той неудачной попыткой сейчас у талибов есть два преимущества и перед ними стоит только одна проблема. В этот раз талибы получили в свое распоряжение действующие государственные структуры, которые формировались в течение двадцати лет с использованием миллиардов долларов внешних ресурсов. Другим преимуществом нынешнего положения талибов является то, что против них нет реальной мощной противоборствующей силы внутри страны.
Ни одна из оппозиционных групп в Афганистане не способна так, как «Талибан», контролировать все районы страны и более-менее поддерживать общенациональный общественный порядок. Хотя талибы и назначают непрофессионалов главами большинства органов власти, как правило, мулл, они все же оставляют опытных людей на более низких уровнях административной иерархии.
Талибы преуспели в сборе налогов и таможенных пошлин даже больше, чем свергнутая ими республиканская администрация. Им удалось декоррумпировать таможенную систему и наладить сбор подоходного налога с мелких промыслов и гильдий до крупных предприятий, успешно выбивая из должников невыплачиваемые годами налоги.
Единственная серьезная проблема, с которой сталкиваются талибы, - это их непоследовательная политика в вопросах прав человека, например, приостановление права на работу и образование для девочек и женщин. Эта проблема помимо того, что стала причиной робких внутренних протестов, также вызвала возмущение международного сообщества и привела к тому, что правительство «Талибана» до сих пор никем не признано официально.
Однако следует признать, что большинство стран, которые до захвата талибами власти в Афганистане считали их террористической группировкой, теперь установили определенный уровень отношений с ними. В частности, некоторые соседи и страны региона взаимодействуют с правительством «Талибана» через свои политические миссии в Афганистане. Аналогичным образом действуют и западные страны, которые пытаются изменить поведение «Талибана» путем предоставления уступок. Отношение США к талибам говорит о том, что Вашингтон тоже неформально принял талибов как правителей Афганистана и пытается повлиять на них с помощью компромиссов.
Доверия нет
Есть мнение, что вооруженная борьба с «Талибаном» была не очень успешной по ряду причин.
Во-первых, у афганского народа нет желания начинать новую гражданскую войну. Десятилетия бесплодных войн привели к тому, что простые люди, которые были основными жертвами конфликтов, не хотят вновь проходить через это.
Вторая причина, которая в чем-то перекликается с первой, - это недоверие афганского народа к лидерам, которые управляли страной в течение последних десятилетий. За двадцать лет неблаговидная деятельность афганских политиков сильно подавила мотивацию народа. Неопределенность в том, будет ли лучше после талибов, заставляет людей предпочесть плохую нынешнюю ситуацию неизвестному будущему.
Разрозненная политическая деятельность, возглавляемая непопулярными фигурами, не оставляет людям какой-либо надежды. Это третья причина - отсутствие единства между политическими и военными силами, выступающими против «Талибана». Политические силы, противостоящие талибам, те же самые, что были у власти в прошлом. У них не было единства в прошлом, а значит, не будет и в будущем. Эти силы сколько угодно могут скандировать одинаковые лозунги, но на практике каждая из них преследует свою цель.
Небольшое раздражение
После ухода Соединенных Штатов из Афганистана большинство местных политических деятелей бежали из страны. И единственной реальной вооруженной оппозиционной силой в первые месяцы оказался Фронт национального сопротивления (ФНС) во главе с Ахмадом Масудом, сыном Ахмад Шаха Масуда. Но и он не смог удержать провинцию Панджшер и вместе с другими руководителями бежал в Таджикистан.
Какое-то время не было никаких признаков сопротивления талибам. Возникали лишь спорадические вооруженные конфликты, затеянные местным населением или орудующими в стране террористическими организациями, такими как «Исламское государство в Хорасане» и т.д.
Весной прошлого года ФНС активизировал свои действия в Панджшере и Андарабе. А чуть позже стала появляться информация о формировании внутри страны и за ее пределами различных оппозиционных «Талибану» групп.
В марте появился Фронт свободы Афганистана, одним из руководителей которого является бывший министр обороны и начальник генштаба Ясин Зия. В 1990-х годах он был помощником Ахмад Шаха Масуда.
В октябре прошлого года объявило о своем создании Национальное движение Афганистана за мир и справедливость, которое утверждает, что объединило сотни афганских политических деятелей всех национальностей и политических взглядов. В число его основателей вошли бывший министр иностранных дел Ханиф Атмар и экс-глава разведки Масум Станекзай.
Заявил о себе также и Высший совет национального сопротивления за спасение Афганистана, состоящий из маршала Абдул Рашида Дустума - ранее вице-президента, лидера хазарейцев Мохаммада Мохакика, а также бывших спикера нижней палаты парламента Афганистана Мир Рахмана Рахмани, министра иностранных дел Салахуддина Раббани и т.п.
Известны и другие попытки организовать сопротивление «Талибану». И мешает им стать эффективной боевой силой не только отсутствие координации. Помимо прочего повстанческим группировкам требуется поддержка извне. Но пока ни одна страна не спешит помогать новому антиталибскому движению.
В краткосрочной перспективе эти группы, скорее всего, будут представлять собой не более чем «небольшое раздражение» для гораздо лучше вооруженных и численно превосходящих воинских формирований талибов.
Мало шансов
Но в любом случае, полагают эксперты, в гражданской войне у оппозиции мало шансов на победу. Не исключено, что реальный вызов власти «Талибана» возникнет, если от него отколются значительные группировки. В результате путча или разочарования в связи с крахом экономики и резкого падения доходов отдельных фракций. И как возможный итог - рано или поздно различные группировки талибов разделят Афганистан на сферы влияния.
С момента создания талибы, как известно, стремились к сплоченности своего движения. Но после захвата власти в 2021 году внутренние разногласия обострились. Некоторые влиятельные лидеры талибов стали открыто критиковать курс развития страны. Они хотят надолго сохранить контроль над Афганистаном и понимают, что им это не удастся, если экономика рухнет, международная изоляция усилится, а иностранные ресурсы иссякнут.
К примеру, Сираджуддин Хаккани, и.о. министра внутренних дел, заявил, что «монополизация» власти талибами «порочит» всю их систему. Он не назвал имя эмира, но было ясно, кого он имел в виду. Мохаммад Якуб, и.о. министра обороны и сын основателя движения Омара, считает, что «Талибан» должен прислушиваться к «законным требованиям народа». С аналогичными замечаниями выступили также вице-премьер и несколько других министров.
Стали распространяться слухи о заговорах против эмира и о том, что группировки «Талибана» вступают в открытый конфликт. В начале марта этого года лидер «Талибана» эмир Мавлави Хайбатулла Ахундзада созвал заседание кабинета в Кандагаре, на котором Хидаятулла Бадри, и.о. министра финансов и представитель ключевых интересов племен и фракций, якобы пытался уйти в отставку в знак протеста против управления страной эмиром. Были слухи, что сделать то же самое пытался весь лагерь «инакомыслящих».
Тем не менее, прошел месяц, и никаких серьезных сбоев в методах управления талибами, изобилующих повседневными нарушениями, не произошло. К концу марта было объявлено, что Бадри назначен главой центрального банка страны, - вряд ли это было результатом восстания против власти эмира.
Обладая почти абсолютной властью, эмир Хайбатулла неоднократно игнорировал мнение других фракций «Талибана», ориентированных на международное признание. Чем сильнее Запад критикует его решения, тем больше он и его единомышленники чувствуют себя правыми. Хайбатулла Ахундзада невосприимчив к критике и со стороны других исламских стран, организаций и даже ученых. Он считает свою версию шариата как единственно верное толкование ислама ханафитского толка.
Внутренний путч - дело чрезвычайно рискованное и чревато казнью его организаторов. Путч требует единства действий между талибскими лидерами, которые не доверяют друг другу. По крайней мере, сейчас эта вероятность еще мала.
Гораздо менее рискованной является смена власти, к которой в настоящее время, по-видимому, и стремятся недовольные в «Талибане». Это восстановление Рахбари Шура (руководящий совет Исламского Эмирата Афганистан), при котором решения принимаются на основе консенсуса внутри шуры, а затем утверждаются эмиром. С приходом к власти в 2021 году Хайбатулла практически отменил этот совещательный орган, узурпировав власть в стране.