YENİ KONSTİTUSİYA İLƏ YENİ SEÇKİYƏ
Özbəkistanda bu il aprelin 30-da keçirilmiş referendumda qəbul olunmuş «Özbəkistan Respublikasının Konstitusiyası haqqında» Qanun mayın 1-dən qüvvəyə minib. Artıq yeni Konstitusiya ölkənin Mərkəzi Seçki Komissiyasının saytına da yerləşdirilib. Ona 15 milyondan artıq insan, yaxud səsverməyə qatılmış vətəndaşların 90,21%-i səs verib. 1,5 milyon nəfər yaxud 9,35% yeni Konstitusiyanın əleyhinə çıxıb. Referendumda 16,6 milyondan çox insan iştirak edib ki, bu da seçicilərin 84,54%-i deməkdir.
Dəyişikliklərin vacibliyi haqqında
Özbəkistan Konstitusiyası hələ 1992-ci ildə qəbul edilmiş, keçən dövrdə ona dəfələrlə dəyişikliklər olunmuşdu. 2002-ci ilin yanvarında ölkədə bir palatalı parlamentin iki palatalı parlamentlə əvəzlənməsi və dövlət başçısının səlahiyyət müddətinin dəyişdirilməsi ilə bağlı referendum keçirilib. O vaxtdan 20 il keçir və indi ölkənin əsas Qanununa daha ciddi, daha miqyaslı dəyişikliklərin edilməsi zərurəti yaranmışdı. Konstitusiya islahatlarının vacibliyini prezident Şavkat Mirziyoyev hələ 2021-ci ildə dövlət başçısı kimi and içən zaman bildirmişdi. O, bu təklifin vətəndaşlardan gəldiyini demişdi. Əvvəlcə dəyişikliklərin Konstitusiyanın 30 illiyində, yəni 8 dekabr 2022-ci ildə edilməsi düşünülürdü. Lakin sonradan hökumət tələsməmək, onları daha yaxşı işləmək qərarına gəlmişdi və bütün bu işlər 2023-cü ilin yazında başa çatdı.
Yeni dəyişikliklərə əsasən, sənədin mətni 65% yenilənib, maddələrin sayı 128-dən 155-ə, fəsillər isə 26-dan 27-yə qaldırılıb. Özbəkistan parlamenti Konstitusiyaya dəyişiklikləri özü də təsdiqləyə bilərdi, lakin onların miqyası böyük olduğundan, məsələnin referenduma çıxarılmasına və sənədin xalq Konstitusiyasına çevrilməsinə qərar verildi.
Parlament müzakirələri zamanı qurumun korrupsiya ilə mübarizə və məhkəmə-hüquq məsələləri komitəsinin (qanun layihəsinin hazırlanmasına məsul olan iki komitədən biri) sədri, deputat Jaxonqir Şirinov bir sıra dəyişikliklərlə bağlı məlumat verib. Məsələn, Konstitusiyada «dövlət-cəmiyyət-insan» prinsipi «insan-cəmiyyət-dövlət»ə dəyişdirilib, yəni insanların maraqları ilk sıraya keçirilib. Özbəkistan sosial dövlət elan olunub, döslətin sosial öhdəlik normaları təxminən üç dəfə artırılıb. Məsələn, ehtiyacı olan vətəndaşlar mənzillə təmin olunacaq, minimum əməkhaqqı insanın ləyaqətlə yaşaya bilməsi nəzərə alınmaqla müəyyənləşdiriləcək. Bundan başqa, Konstitusiyada vətəndaşların tibbi yardım əldə etməsinə zəmanət verilir və s.
Sənəddə gənclərin ali məktəblərdə dövlət tərəfindən ayrılacaq qrantlar hesabına təhsil alması hüququ tanınır. Yəni istedadlı gənclərin dövlət səviyyəsinə ali təhsil alacağına zəmanət verilir.
Bundan başqa, hazırda 100 nəfər olan senatorların sayı 65-ə endirilir, xalq deputatları şurası sədrləri ilə xokimlərin (icra hakimiyyəti orqanının rəhbəri) səlahiyyətləri isə bölüşdürülür. Bunadək xokimlər həm də xalq deputatları şurasının sədri vəzifəsini tuturdular. Səlahiyyətlərin bölüşdürülməsinə Daşkənddə və əyalətlərdə 2024-cü ildən (yerli şuralara seçkinin nəticələrinə uyğun), rayonlarda və şəhərlərdə isə 1 yanvar 2026-cı ildən başlanılacaq.
Bundan başqa, Konstitusiyada eyni şəxsin müəyyən vəzifələrə ardıcıl olaraq iki dəfədən çox seçilməsini (təyin edilməsini) qadağan edən «demokratik norma» da müəyyənləşdirilib. Söhbət Özbəkistan Prezidenti, Qanunverici palatanın spikeri, Senat sədri, vilayət, rayon, şəhər xalq deputatları şurasının sədri, xokim, Ali Məhkəmənin sədri və onun müavini, Ali Hakimlər Şurasının sədri və müavini, MSK sədri, baş prokuror kimi vəzifələrdən gedir.
Ekspertlər əmindirlər
Özbəkistanlı politoloq Rüstəm Burnaşev hesab edir ki, dəyişməkdə olan bu ölkə üçün yeni Konstitusiya həyati əhəmiyyət daşıyır. «Özbəkistanın mövcud Konstitusiyası müstəqillik əldə edilən zaman müəyyən hədəflərə uyğun qəbul edilmişdi. Odur ki, bütün postsovet ölkələrində sənədə dəyişikliklərin edilməsinə ehtiyac yaranır», - deyə o, bidirib.
Ekspert güc strukturlarının səlahiyyətlərinin azaldıldığına da diqqət çəkib, bunun insanların saxlanılması zamanı məhkəmələrin əhəmiyyətini artıracağını söyləyib. Məsələn, indi Konstitusiyanın 27-ci maddəsində deyilir: «Məhkəmə qərarı olmadan şəxs 8 saatdan artıq həbsdə saxlanıla bilməz».
Digər ekspert, Dünya İqtisadiyyatı və Diplomatiyası Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Murad Baxadirov qanunvericilik təşəbbüslərinin mümkünlüyünə diqqət çəkir (98-ci maddə). Belə ki, yeni Konstitusiyanın qəbulundan sonra seçki hüququ olan Özbəkistan vətəndaşları ən azı 100 nəfər olmaqla, öz təkliflərini parlamentin aşağı palatasına təqdim edə bilərlər. İndiyədək bu hüquq yalnız prezidentdə, hökumətdə, deputatlarda və daha bir neçə strukturda olub.
Özbəkistan İctimai Təhlükəsizlik Universitetinin professoru Mavlyuda Abdullayeva isə əmindir ki, yeni Konstitusiyanın əvvəlkindən ən önəmli fərqlərindən biri Özbəkistanın sosial dövlət elan olunmasıdır. Sənəddə ümumilikdə dövlətin və ayrı-ayrı vətəndaş qruplarının sosial məsuliyyəti qeyd edilir. Sənədin 57-ci maddəsinə nəzər yetirsək, orada dövlətin sosial vəziyyəti zəif olan vətəndaşların həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi öhdəliyi götürdüyünü görərik.
Abdullayeva yeni sənəddə «investisiyalar» ifadəsinin işləndiyinə də diqqət çəkir. İqtisadi blokda peyda olmuş 67-ci maddədə isə deyilir ki, «dövlət ölkədə əlverişli investisiya və iş iqlimini təmin edir». Hökumətin strateji prioriteti məhz bu şəkildə ifadə olunub – dövlət investorların ölkə iqtisadiyyatının inkişafına cəlbində maraqlıdır. İnvestisiyaların qorunması məsələsi isə 68-ci maddədə əksini tapıb. Orada deyilir ki, torpaq şəxsi mülkiyyət ola bilər.
Müşahidəçilərin yüksək qiyməti
Gözlənildiyi kimi, beynəlxalq müşahidəçilərin əksəriyyəti Özbəkistanda referendumun ölkə qanunvericiliyinə uyğun, şəffaf və demokratik şəraitdə keçdiyini bəyan edib. Məsələn, Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) və Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının (TürkPA) müşahidə missiyalarının rəhbərləri referendumun istər ölkə qanunvericiliyinə, istərsə də beynəlxalq normalara uyğun keçdiyini bildiriblər. TDT baş katibinin müavini Ömər Kocamanın sözlərinə görə, qurumun müşahidə missiyası Özbəkistanda işə aprelin 28-də başlayıb, səsvermə günü 25 seçki məntəqəsində olub. O, bildirib ki, referendum peşəkarlıqla təşkil edilib, səsvermə və səslərin sayılması şəffaf şəraitdə keçib. Qocamanın sözlərinə görə, prosesin gedişində seçicilərin iradələrini sərbəst ifadə etmələrinə hər hansı ciddi əngəl qeydə alınmayıb. Səsvermənin nəticəsinə təsir göstərə biləcək texniki problemlər də yaşanmayıb.
TürkPA missiyasının rəhbəri Rəcəb Şəkər isə səsvermənin gedişini son dərəcə diqqətlə izlədiklərini söyləyib – məntəqələrin açılmasından, səslərin sayılmasınadək. TürkPA nümayəndələri MSK-nın aşağı komissiyalara təlimlərin keçirilməsi və prosesin şəffaflığının təmini istiqamətində gördüyü işləri müsbət qiymətləndiriblər.
Səsvermənin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu MDB missiyası da təsdiqləyib. «Özbəkistan Konstitusiyası ilə bağlı aprelin 30-da təşkil olunmuş referendum yüksək səviyyədə, azad, mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun keçib», - deyə missiyanın aparılmış müşahidənin nəticələrinə dair açıqlamasında bildirilir. MDB-nin baş katibi Sergey Lebedev deyib ki, «referendumun təşkilatçıları vətəndaşlara iradələrini azad ifadə etmək imkanı yaradıblar».
«Referenduma hazırlıq və onun gedişi dəqiq, mütəşəkkil və yüksək səviyyədə təşkil edilmişdi. Biz seçkilərin təşkilində əhəmiyyətli müsbət dəyişikliklər görürük», - deyə o, qeyd edib.
BMT ərazisində keçirilən bütün seçkilərdə olduğu kimi, ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosunun missiyası bu dəfə də «fərqlənib». Qurumun müşahidəçiləri hesab edirlər ki, referendum texniki baxımdan yaxşı hazırlansa da, «plüralizmdən məhrum keçib». Bununla yanaşı, prosesdə bir sıra müsbət məqamların olduğu da vurğulanıb. Məsələn, müşahidəçilər MSK-nın öz səlahiyyətləri daxilində effektiv işlədiyini vurğulayıblar. «MSK-nın fəaliyyəti mövcud normativ-hüquqi aktlara uyğun təşkil edilib. MSK və onun ərazi, dairə komissiyaları lazımi resurslarla, rabitə vasitələri və digər vacib avadanlıqlarla təmin edilib», - deyə missiyanın ilkin hesabatında bildirilir.
Hesabatda o da deyilir ki, referendumun təşkili və keçirilməsi zamanı hər mərhələdə qanunun müəyyənləşdirdiyi müddətlərə riayət olunub. Əlilliyi olan şəxslərin səsvermə prosesində iştirakında fəallıq da müşahidəçilər tərəfindən xüsusi vurğulanıb. İlkin rəydən məlum olur ki, referendum texniki baxımdan yaxşı təşkil edilib, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının möhkəmlənməsinə yönəlib. ATƏT missiyasının fikrincə, dəyişikliklər layihəsilə bağlı konsultasiya prosesi də ümumilikdə əhatəli keçib, müsbət olub və yekun layihədə təkliflərin əhəmiyyətli hissəsi nəzərə alınıb.
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının missiyası da referendumun açıq, şəffaf və demokratik keçdiyini bəyan edib. Təşkilatın baş katibi Çjan Min bildirib ki, Özbəkistan referendumun keçirilməsi üçün ölkənin seçki qanunvericiliyinə və beynəlxalq öhdəliklərə uyğun bütün şəraiti yaradıb.
Yaxşı gündə də, pis gündə də
Daşkənddə seçki məntəqələrinə baş çəkərkən yalnız özbəklərin deyil, ölkədə yaşayan çoxsaylı etnik azlıqların da fəallığını görmək mümkün idi. Bu mənada, azərbaycanlılar da istisna deyildi.
«Azərbaycanlılar qardaş ölkənin ictimai həyatında hər zaman fəaldırlar və onun gələcəyinə etinasız yanaşmırlar», - deyə Daşkəndin «dəmiryolçular məhəlləsi»ndəki Məhəllə komitəsinin rəhbəri Mehriban Rəhimova bildirib. O, dəfələrlə məntəqə komissiyalarına üzv seçilib. Özbəkistana gəlmiş jurnalistilərlə müşahidəçilər isə hər zaman onun məntəqəsinə düşməyə, yaxud sadəcə Məhəllə komitəsinə baş çəkməyə çalışırlar.
«Bizim məhəllədə, təxminən, 4 min insan yaşayır. Onların 70%-i və ya 2400-dən çoxu Özbəkistan vətəndaşı olan azərbaycanlılardır. Məhəllədə hamı mehribandır və bərabər hüquqlara malikdir. Milliyyətindən asılı olmayaraq, biz yaxşı günlərdə də birik, pis günlərdə də, bir-birimizin şad günlərində də iştirak edirik, kədərli günlərində də. Çox gözəl məhəlləmiz var», - deyə Mehriban xanım qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bura dəmir yoluna yaxın olduğu üçün «dəmiryolçular məhəlləsi» adlandırılır.
Mehriban xanımın əcdadları Zəngəzurdandır. Onlar doğma vətəni hələ ötən əsrin əvvəllərində tərk etməli olublar. İndi Şəkidə də qohumları var, lakin özü Özbəkistanda doğulub. Deyir ki, «ürəyim Azərbaycanla döyünür». Mehriban xanım erməni işğalından azad olunmuş rayonları, əcdadlarının torpaqlarını ziyarət etmək istəyir.
Mehriban Rəhimova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə dövlət başçısının Özbəkistana ötənilki səfəri zamanı etdiyi söhbəti fəxrlə xatırlayır. Qeyd edək ki, o, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən «Xalqlar dostluğu» medalı ilə təltif edilib, 60-dan çox artıq fəxri diplom və təşəkkürnaməyə sahibdir. Özbəkistan azərbaycanlıları belə dinc, dostluq şəraitində, qardaş xalqın sevincini də, kədərini də onlarla bölüşərək yaşayırlar.
Gözlənilməz nəticə
Çoxları Özbəkistana 1989-cu ildən rəhbərlik etmiş İslam Kərimovun vəfatından sonra, 2016-cı ilin dekabrında keçirilmiş növbədənkənar seçkidə Mirziyoyevin yeni dövlət başçısı seçildiyini yaxşı xatırlayır. 2021-ci ilin oktyabrında isə o, 80,12% səslə növbəti dəfə 5 il müddətinə prezident seçilib.
Mirziyoyev faktiki olaraq, referendumdan bir həftə sonra növbədənkənar prezident seçkisinin də keçiriləcəyini bəyan edib. O, bu barədə sərəncam imzalandığını Ali Məclis palatalarının, partiyaların, məhkəmə və icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərlərinə mayın 8-də referendumun nəticələrinə həsr olunmuş görüşdə bildirib. Prezident qərarını belə izah edib: «Təbii ki, sual yaranır: bu qərarın qəbulu üçün hansı obyektiv səbəblər var? Mən qarşıdakı 3 il 6 aylıq səlahiyyət müddətimdən niyə imtina edirəm? Özünüz də görürsünüz ki, Konstitusiyamıza əsasən birincisi, hakimiyyətin bütün qolları yenilənir, onların arasında münasibətlər və balans ciddi dəyişikliklərə məruz qalır. İkincisi, yenilənmiş Konstitusiya prezidentin, parlamentin, hökumətin, nazirlər və xokimlərin qarşısına təxirəsalınmaz siyasi, sosial və iqtisadi vəzifələr qoyur. Üçüncüsü, xalqımız bizdən bütün sahələrdə son dərəcə vacib və aktual dəyişikliklər, islahatlar gözləyir. Dördüncüsü dünyada və regionda sərt, çətin proseslərin getdiyi indiki dövrdə ən aktual və vacib məsələ doğru, effektiv inkişaf yolunun tapılması və reallaşdırılmasıdır».
Beləliklə, Özbəkistanda iyulun 9-da növbədənkənar prezident seçkisi keçiriləcək. Bizə yalnız qardaş ölkəyə növbəti inkişaf mərhələsində uğurlar arzulamaq qalır.

NEW CONSTITUTION, NEW ELECTIONS
The law on the Constitution of the Republic of Uzbekistan adopted by the April 30 referendum became effective on May 1. The updated Constitution has already been published on the website of the Uzbek Central Election Commission. More than 15 million of citizens, or 90.21% of voters supported the constitutional reforms, with over 1.5 million people, or 9.35% voting against it. More than 16.6 million people, or 84.54% of the total number of voters, took part in the referendum.
Significant changes
Uzbekistan's constitution was adopted in 1992 and has been amended several times since. In January 2002, the country held a referendum to increase the number of houses in the parliament to two and the presidential term. Now, after more than 20 years, it is necessary to implement a more serious and far-reaching constitutional reform. President Shavkat Mirziyoyev announced this during his inauguration speech in November 2021, indicating that the proposal came from the people of the country. The original plan was to adopt the amendments by the 30th anniversary of the constitution on December 8, 2022, but then it was decided not to hurry and finalise them. The work was completed in the spring of 2023.
Under the new amendments, the text of the constitution has been updated by 65%, with the number of articles increasing from 128 to 155 and the number of chapters from 26 to 27. In fact, the Uzbek parliament could have adopted the updated version of the document. However, due to the magnitude of amendments, it was decided to get the popular approval through a referendum, thereby making the constitution popular.
During parliamentary discussions, the Chairman of the Committee on Combating Corruption, Judicial and Legal Issues (one of the two committees responsible for drafting the bill on constitutional reform), MP Jahongir Shirinov, listed the upcoming changes. In particular, the "state-society-person" principle in the constitution has been changed to "person-society-state", thereby making the interests of individuals a priority. Uzbekistan is proclaimed a social state. The state's social obligations are nearly tripled. In particular, the needy categories of citizens will be provided with housing, while the minimum wage will be determined on the basis of a decent standard of living. It is envisaged that the citizens will have the rights to receive guaranteed medical care and so forth.
The constitution defines the right of talented young people to receive higher education by getting necessary grants from the state.
In addition, the number of senators is reduced from 100 to 65, while the powers of chairpersons in the Kengash (council) of people's deputies and hokims (heads of executive power) are separated. Previously, hokims also chaired the kengashs. The separation of powers will begin in Tashkent and the oblasts from 2024 (based on the results of elections to local councils), and in the districts and cities from January 1, 2026.
According to new democratic norms, the same person cannot be elected (appointed) to a certain position for more than two consecutive terms. These include the president of Uzbekistan, speaker of parliament, president of the Senate, chairmen of regional, district and city kengashs, hokims, chairman and deputy chairman of the Supreme Court, chairman and deputy chairman of the Supreme Council of Judges, chairman of the CEC, and the prosecutor general.
Experts are confident
Changing the constitution is a vital step in the transformation of Uzbekistan, says Uzbek political scientist Rustam Burnashev. "The current constitution was adopted to solve certain problems right after Uzbekistan gained independence. By and large, it reflected very idealised policies covering the whole process of state and nation-building. Therefore, it becomes necessary to adjust the documents in almost all of the post-Soviet states," Burnashev said.
He added that the amendment on direct constitutional influence will make the work with the document much simpler: "Instead of appealing to laws and by-laws at courts, citizens will be able to appeal to the constitution itself". The expert points to the restriction of the powers of law enforcement agencies, which increases the importance of courts during detention. For example, Article 27 now contains the following clause: "A person may not be detained for more than forty-eight hours without a court decision."
Another expert, Murat Bakhadirov, associate professor of international relations at the University of World Economy and Diplomacy, emphasises the possibility of legislative initiative (Article 98). Thus, following the adoption of the updated constitution, citizens of Uzbekistan with the right to vote and numbering at least a hundred thousand can submit proposals to the lower house of parliament. At present, only the president, government, parliamentarians and a number of other bodies have this right.
Professor Mavluda Abdullayeva of the University of Public Security of Uzbekistan is confident that one of the main differences in the new version of the constitution is the development of Uzbekistan as a social state. The document formulates the social responsibility of the state as a whole and for individual groups of citizens. In Article 57, the state pledges to improve the quality of life of socially vulnerable categories of citizens.
Mavluda Abdullayeva also points out that the current version of the constitution does not contain the word "investments", while the economic block of the document has Article 67, which reads: "The state ensures a favourable investment and business climate". This wording reflects the government's strategic priorities in the national economy, with an intention to attract the attention of investors. Investment protection is reinforced by Article 68, which states that land may be privately owned.
High praise from observers
As expected, most international observers agree that the referendum in Uzbekistan was held in accordance with national laws and in a transparent and democratic environment.
For example, the heads of observation missions of the Organisation of Turkic States (OTS) and the Parliamentary Assembly of Turkic States (TürkPA) said that voting on the draft law on Uzbekistan's new constitution in the 30 April referendum complied with the country's national legislation and international norms.
According to Omer Kocaman, Deputy Secretary-General of OTS, the organisation's observation mission began its activities in Uzbekistan on April 28 and visited 25 polling stations on the election day. He said the referendum was professionally organised and that voting and counting were transparent. No major obstacles to the free expression of will were observed, Kocaman said. Nor were there any technical problems that could have affected the results of the vote.
TürkPA head of mission Recep Seker said that they had closely followed the voting process from the opening of polling stations to the counting of votes. TürkPA representatives commended the CEC for its work in training lower-level commissions and ensuring the transparency of the referendum process.
The CIS mission also noted the high level of organisation of the referendum. "The April 30 referendum was organised at high level, in a free and open atmosphere in accordance with applicable laws," the CIS observer mission stated. "The organisers of the referendum gave citizens the opportunity to freely express their will," CIS Secretary General Sergei Lebedev said. "The preparation and conduct of the referendum was carried out in an orderly, clear and at a high level. We see significant positive changes in the organisation of elections," Lebedev said.
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) mission made one of its traditional statements in the CIS, noting that the constitutional referendum in Uzbekistan was technically well prepared "but lacked pluralism". At the same time, it mentioned many positive aspects of the referendum. For example, observers noted that the CEC worked effectively within its remit. "The work of the CEC was organised in line with the relevant statutory acts. The CEC and its territorial and precinct commissions were provided with adequate resources, communication facilities, and other necessary equipment," said the preliminary report of the mission.
The report also states that the CEC met legal deadlines at every stage concerning the organisation and conduct of the referendum. There was also a strong effort to increase the involvement of persons with disabilities in the voting process. The Statement of Preliminary Findings and Conclusions also suggests that the referendum was technically well prepared and aimed at strengthening citizens' rights and freedoms. According to the ODIHR, the consultation process on draft amendments was generally inclusive. It is underlined that the consultations as part of the constitutional review process were quite lengthy, with a significant number of proposals taken into account in the final draft.
The Shanghai Cooperation Organisation (SCO) mission also recognised Uzbekistan's constitutional referendum as open, transparent and democratic. According to the organisation's secretary general, Zhang Ming, Uzbekistan has created all the conditions for the referendum to be held in accordance with the requirements of the national electoral legislation and international commitments.
Always together
During our visits to various polling stations in Tashkent, we saw how the representatives of ethnic minorities living in Uzbekistan were actively involved in the vote together with their Uzbek compatriots. Azerbaijanis were no exception.
"Azerbaijanis are always active in public life and are not indifferent to the future of the brotherly country," Mehriban Rahimova, head of the Mahalla Committee in the so-called railway workers' quarter of Tashkent. This is the second time she has been elected to the polling station committees. Azerbaijani journalists and observers visiting Uzbekistan always try to drop a visit to her polling station or simply visit the Mahalla railwaymen's committee.
"There are about 4,000 residents in our mahalla. 70%, or more than 2,400 of them are Azerbaijanis, citizens of Uzbekistan. Everyone in the mahalla is friendly to each other and generally lives in equality, as they say in Uzbekistan, 'tatu'. Regardless of our ethnic background, we share our joyful and sorrowful moments together by attending both celebrations and commemoration ceremonies of each other. We have a beautiful mahalla," says Mehriban-khanym and explains that the mahalla is called the railway workers' quarter because of its proximity to the railway.
Her ancestors are from Zangezur, which she had to leave at the beginning of the last century. She has relatives in Sheki, but was born in Uzbekistan. She says her "heart beats with Azerbaijan" and dreams of visiting the territories liberated from Armenian occupation, the land of her ancestors. At the same time, she proudly remembers her conversation with the Azerbaijani President Ilham Aliyev during his visit to Uzbekistan last year. During the visit, Mehriban-khanym was awarded the Friendship of Peoples Medal by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and has more than 60 honorary diplomas and letters of acknowledgement. That is how the Azerbaijanis of Uzbekistan live in peace and friendship, sharing the joy and sorrow of their Uzbek brothers and sisters.
An unexpected result
Many of us remember when, following the death of Islam Karimov, who had led the country since 1989, Mirziyoyev was elected as the new president of Uzbekistan in a snap election in December 2016. In October 2021, with 80.12 per cent of the vote, he won the election again and became the head of state for a five-year term.
Almost a week after the referendum, Mirziyoyev announced an early presidential elections. He signed a respective decree on holding the elections and shared this information with the leaders of the chambers of Uzbekistan's Oliy Majlis, parties, judiciary and executive power at a meeting on the results of the referendum held on May 8.
Mirziyoyev explained the reasons for his decision: "You may ask why it was necessary to adopt such a decision, or why I decided to give up the remaining three and a half years of my term in office. Firstly, all the branches of power are being reformed, with the relationship and balance between them being seriously altered in line with our constitution. Secondly, the updated constitution sets urgent and new political, social and economic challenges to the president, parliament, the government, ministers and hokims. Thirdly, our nation is waiting for extremely important and urgent changes and reforms in all spheres. Fourthly, in the current situation, under the ongoing dynamic and complicated processes taking place throughout the world and the region, the most urgent and important issue is the search and implementation of correct and efficient way of development."
Thus, the early presidential election in Uzbekistan is scheduled for July 9. We can only wish brotherly Uzbekistan good luck in the next stage of the country's development.