Azərbaycan kibertəhlükələrdən qorunmaq və şəbəkə təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əlavə tədbirlər görür
Son 1,5 il ərzindəki geosiyasi gərginlik şəbəkə müharibələrini daha da şiddətləndirib. Özəl, korporativ və bank sektorlarına qarşı kibertəhlükələr də nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Azərbaycan kibercinayətkarlıqla mübarizəni gücləndirir və ölkənin rəqəmsal məkanını qorumaq üçün texniki və proqram təminatının inkişafı istiqamətində islahatları ardıcıl şəkildə həyata keçirir. Artan riskləri nəzərə alaraq, ölkəmiz maliyyə bazarının kiberməkanını qorumaq üçün əlavə tədbirlər görməyə məcburdur. Bununla əlaqədar, Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2023-2026-cı illər üçün “Maliyyə bazarlarında kibertəhlükəsizlik Strategiyası”nı qəbul edib. Bakıda keçirilən “GSMA M360 Eurasia 2023” beynəlxalq konfransında şəbəkə təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar da müzakirə olunub.
Şəbəkə müharibələri
Rusiya ilə Ukrayna arasındakı hərbi əməliyyatlar fonunda güclənən qlobal şəbəkə müharibəsi, həmçinin dost olmayan ölkələr tərəfindən hibrid təhdidlərin artması Bakını kiberməkanı qorumaq üçün yeni tədbirlər görməyə sövq edir. Bu, aktual məsələdir, çünki qlobal kibercinayətkarlığın metodları və praktikası getdikcə dünyanın aparıcı dövlətləri arasında ideoloji, hərbi-siyasi mübarizə və kibercasusluq aləti kimi istifadə olunur. Bu mənada öndə olan ölkə İrandır. Rusiya, Çin, Şimali Koreya, Ermənistan və bir sıra Cənubi Amerika dövlətləri də bu məsələdə çox fəaldırlar. Bu mənfi məqam ötən il Rusiya-Ukrayna müharibəsinin növbəti mərhələsi ilə nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Üstəlik, təkcə münaqişədə birbaşa iştirak edən Ukrayna deyil, həm də dünyanın digər regionlarında ona dəstək verən ölkələr dövlət xidmətlərinin internet portallarına, elektron media saytlarına və kritik infrastruktura çoxsaylı kiberhücumlarla üzləşib. Azərbaycanın neytral olduğuna və münaqişədə iştirak etmədiyinə görə qlobal kiberməkanda müharibənin yaratdığı gərginlik ölkəmizə birbaşa təsir etməyib.
Postsovet regionunun aparıcı antivirus sistemi olan “Kaspersky”nin statistikasına görə, ölkəmizdə əsasən fiziki şəxslər və kiçik sahibkarlar şəbəkə təhlükələri ilə üzləşirlər.
“2022-ci ildə Azərbaycanda fişinq saytlarına 1 milyona yaxın ziyarətin qarşısı alınıb. Bütün hücumların təxminən 60%-i ev istifadəçilərinin, 40%-i isə korporativ istifadəçilərin payına düşür”, - kibertəhlükəsizlik üzrə ekspert Müşviq Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2022-ci ildə aparılan sorğular ödəniş məlumatlarının və digər şəxsi məlumatların əldə edilməsi məqsədilə onlayn fırıldaqçılıq formasında (əsasən sosial şəbəkələrdə və messencerlərdə) kiberhücumların artdığını göstərib.
Müəyyən edilmiş kiberinsidentlərin əsas hissəsi fişinq hücumları, sosial mühəndislik, özəl və dövlət qurumları, media, banklar və digər təşkilatlar üçün “klon” veb saytların yaradılması ilə bağlıdır. Korporativ sektorun poçt və digər resurslarını sındırmaq cəhdləri də olub.
Hazırda Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin, həmçinin digər ixtisaslaşmış strukturların mütəxəssisləri Azərbaycanda dövlət internet resurslarına, ən mühüm mülki, müdafiə və sənaye sistemlərinin serverlərinə kiberhücumların qarşısını uğurla alır.
Lakin Cənubi Qafqazdakı qeyri-sabit hərbi-siyasi vəziyyət və bir sıra qonşu dövlətlərlə münasibətlərin kəskinləşməsi fonunda kibertəhlükələrlə bağlı risk hələ də qalır.Buraya, ilk növbədə, Ermənistan və İrandan gələn təhdidlər daxildir. Avropa İttifaqı və Avropa Şurası ilə birgə hazırlanan “Azərbaycanda kibercinayət və kibertəhlükəsizlik barometri” adlı analitik hesabatda qeyd olunub ki, 2022-ci ildə ölkəmizin kiberməkanı 25 haker hücumuna məruz qalıb. Onların IP ünvanları İranın bu işdə iştirakını təsdiqləyib.
“Bu ölkələr ötən illər ərzində ciddi fəsadlar yaratmağa nail olmasalar da, bu cinayətkar fəaliyyətlərindən əl çəkmirlər. Xüsusən də 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə cəbhədə ardıcıl məğlubiyyətə düçar olan ermənilər sərhədyanı bölgədə əhali arasında həyəcan yaratmaq, təxribatlar törətmək məqsədilə rabitə vasitələri ilə dövlət qurumlarının, bankların adından yalan məlumat yayır, dövlət xidmətləri göstərən sistemlərin işlərinə müdaxilələrə cəhd edirdilər. Lakin bütün cəhdlərin qarşısı vaxtında alınırdı”, - Prezident Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin sektor müdiri Elmir Vəlizadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 2020-ci ildə hazırladığı sonuncu Kibertəhlükəsizlik üzrə indeksdə Azərbaycan 169 ölkə arasında 15 pillə irəliləyərək 40-cı yerə yüksəlib: “Bu hesabatda İsrail 36-cı, İsveçrə 42-ci, Gürcüstan 55-ci yeri tutub”.
Azərbaycanın korporativ sektorunda da nisbətən əlverişli vəziyyət yaranır. Son illərdə onlar kibertəhlükəsizliyə daha çox diqqət yetirməyə başlayıblar və bizneslərini qorumaq, haker hücumlarının qarşısını almaq üçün qabaqcıl həlləri fəal şəkildə tətbiq edirlər.
Mütəxəssislərin fikrincə, ən az qorunan istiqamət hələ də özəl istifadəçilərin seqmentidir. Şəbəkənin qorunmasındakı boşluqlar və çatışmazlıqlar kiçik media və özəl strukturların veb resursları üçün də xarakterik olan xüsusiyyətdir. Azərbaycanın domen zonasında qeydiyyatdan keçmiş 97 informasiya resursunun ötən il kiberhücumlara məruz qaldığını nəzərə alsaq, bu problemin kifayət qədər ciddi olduğunu söyləyə bilərik. Bundan başqa, araşdırmalar zamanı informasiya ehtiyatlarının şəbəkə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində bir sıra pozuntular aşkar edilib. Belə ki, yerli veb resursların 34%-i səhv və təhlükəsizlik qaydalarına uyğun olmayaraq kodlaşdırılıb, 66%-i isə səhv server parametrlərinə malik olub. Nəticədə, onlar haker hücumuna məruz qalıb. Təkrar kiberhücumlar göstərib ki, bu veb-resursların səkkizində, təəssüf ki, çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün heç bir tədbir görülməyib.
Təhlükəsizlik üçün birləşmək
İqtisadiyyatın bütün sektorlarını etibarlı şəbəkə mühafizəsi ilə əhatə etmək və adi internet xidmətləri istifadəçilərinin savadlılığını artırmaq üçün Azərbaycanda rəqəmsal məkanın texniki inkişafı və mühafizəsi sahəsində islahatlar sürətləndirilib. Qeyd edildiyi kimi, Bakıda keçirilən “GSMA M360 Eurasia 2023” etibarlı qoruyucu şəbəkə sistemlərinin formalaşdırılması üçün qarşıda duran vəzifələr və perspektivlər nəzərdən keçirilib. Bu forum çərçivəsində “Gələcək rəqəmsal iqtisadiyyatı səmərəli şəkildə dəstəkləmək üçün daha təhlükəsiz və dayanıqlı telekommunikasiya şəbəkələrinin qurulması” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Yüksək səviyyəli müzakirələrin əsas mövzusu region üçün strateji prioritetlərin inkişafı, əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və telekommunikasiya sənayesində kibersabitlik sahəsində irəliləyiş üçün birgə səylərin təşviq edilməsi olub.
“Azərbaycan kibercinayətlərin yaratdığı risklərə diqqət çəkmək məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə qoşuluruq. Bundan əlavə, biz qlobal tərəfdaşlarımızla bütün rəqəmsal iqtisadiyyat imkanlarından yararlanmaq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən telekommunikasiya şəbəkələrinin müdafiəsində birgə fəaliyyətlər istiqamətində işləmək istəyirik, çünki bu, rəqəmsal iqtisadiyyatın bütün imkanlarından istifadə etmək üçün çox vacibdir”, - Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin (CERT) direktoru Tural Məmmədov tədbirdə bildirib.
Bu tədbirdə vurğulanıb ki, şəbəkə operatorları ilə onların tərəfdaşları, təchizatçıları və müştəriləri, telekommunikasiya avadanlığı istehsalçıları, ən əsası isə aidiyyəti dövlət qurumları arasında sıx koordinasiya olmadan daha təhlükəsiz və dayanıqlı telekommunikasiya şəbəkələrinin qurulması və gələcək rəqəmsal iqtisadiyyatın effektiv şəkildə dəstəklənməsi mümkün deyil.
“Bu gün qarşılıqlı əlaqədə olan kiberdünyaya doğru tərəqqi reallıqdır. Əfsuslar olsun ki, bu, pis niyyətli iştirakçılar tərəfindən təhdidləri artırıb və rəqəmsal aktivlərimizin müdafiəsi bütün ölkələr üçün problemə çevrilib”, - konfrans iştirakçısı, Omanın Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə üzrə Milli Mərkəzinin kibertəhlükəsizlik layihələrinin baş icraçı direktoru Haytam Hilal əl-Hicri vurğulayıb.
O hesab edir ki, buna görə də tərəflər şəbəkə cinayətinə qarşı hər bir iştirakçının rolu və məsuliyyəti dəqiq müəyyən edilməklə, qarşılıqlı əlaqə və sıx əməkdaşlıq çərçivəsində mübarizə aparmalıdır. Bu, həmçinin kibertəhlükələrin qarşısının effektiv şəkildə alınması üçün beynəlxalq səviyyədə tanınmış standartların və ən yaxşı təcrübələrin geniş tətbiqini tələb edir. Bu zaman şəbəkə resursları üçün kibercinayətkarlıqdan etibarlı maneəyə çevrilə biləcək effektiv mexanizmlər formalaşdırıla bilər.
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov da oxşar fikirləri bölüşür: “Azərbaycanda mühüm informasiya infrastrukturunun mühafizəsi dövlət üçün prioritetdir. Telekommunikasiya xidməti təminatçılarının riskləri yüngülləşdirilməsi və mühüm informasiya infrastrukturunun mühafizəsi üçün müvafiq təhlükəsizlik tədbirləri, protokollar və texnologiyaları qəbul etmələri son dərəcə vacibdir”.
Bir çox inkişaf etməkdə olan ölkələrin üzləşdiyi digər əsas problem ixtisaslı kadr çatışmazlığıdır. Üstəlik, əgər dövlət qurumları və iri korporasiyalar kibertəhlükəsizlik üzrə İT mütəxəssislərinin nisbətən böyük heyətinə malikdirlərsə, o zaman bir çox KOB-lar, ictimai təşkilatlar, internet mediası və ya saytlar hər zaman savadlı İT mütəxəssislərini cəlb edə bilmirlər.
Bununla bağlı çatışmazlıq Azərbaycanda qismən hiss olunur. Bunu aradan qaldırmaq üçün Türkiyə tərəfindən Azərbaycana dəstək göstərilir. Bu ölkənin universitetləri və xüsusi mərkəzləri azərbaycanlı tələbələri - gələcək kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərini hazırlayır. İnsan kapitalının inkişafı üzrə birgə proqramlar çərçivəsində Türkiyənin ixtisaslaşmış şirkətləri süni intellekt proqramlarının və ölkəmizdə “hökumət buludu”nun (“G-cloud”) hazırlanmasında iştirak edir. İsraillə də oxşar əməkdaşlıq qurulub. Xüsusilə, “Technion” Universitetinin mütəxəssisləri ixtisaslaşmış mütəxəssislərin hazırlığına başlanılan Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin yaradılmasına dəstək veriblər.
“Üç il ərzində Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik üzrə 3 min mütəxəssisə təlim keçməyi planlaşdırırıq. Mərkəz üçün əsas məsələ kiberhücumların qarşısının alınması sahəsində ixtisaslı kadrların hazırlanmasıdır. Uzunmüddətli hədəflər arasında isə kadrların təkmilləşdirilməsi və kibertədqiqatlar üzrə təlim də daxil olmaqla insan kapitalının inkişafı var”, - Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin rəhbəri Daniel Hoffman bildirib.
Banklar üçün müdafiə
İnsan kapitalının inkişafı və savadlı İT mütəxəssislərinin, o cümlədən kibertəhlükəsizlik sahəsində kadrların hazırlanması Azərbaycanın maliyyə sektoru üçün də çox aktualdır. Bu, xüsusən də bu yaxınlarda ölkənin Mərkəzi Bankı tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatlar kontekstində çox aktual məsələdir. Söhbət AMB tərəfindən qəbul edilmiş 2023-2026-cı illər üçün “Maliyyə bazarlarında kibertəhlükəsizlik Strategiyası”ndan gedir. Bu strategiya maliyyə strukturlarının stabil fəaliyyətini təmin etmək, həmçinin rəqəmsal məkana nəzarətin effektiv mexanizmlərinin tətbiqi və banklara qarşı onlayn təhlükələrin qarşısının alınması üçün nəzərdə tutulub. “S&P Global Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyinin məlumatına əsasən, banklar, ödəniş sistemləri, digər maliyyə institutları və onların müştəriləri kibercinayətkarlar üçün ən cəlbedici hədəflərdir. Belə ki, bunlar vasitəsilə vacib şəxsi məlumatlara, əməliyyat mexanizmlərinə daxil olmaq mümkündür. Aydındır ki, risk idarəetmə sistemləri zəif olan təşkilatlar kiberhücumlara ən həssas təşkilatlardır. Son illər Azərbaycanın bank sektoru nağdsız ödənişlər infrastrukturunun genişləndirilməsi, elektron bank xidmətlərinin inkişafı istiqamətində böyük səylər göstərib və hazırda maliyyə sahəsində texnoloji həllərin kütləvi tətbiqinə hazırlaşır. Lakin maliyyə sektorunun rəqəmsallaşmasının faydaları ilə yanaşı, kibertəhlükələrin xeyli artması üzündən maliyyə sektoru üçün də müəyyən risklər yaranır.
Bununla əlaqədar olaraq, Mərkəzi Bank respublikanın maliyyə bazarlarında kiberdayanıqlığın artırılması və informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi istiqamətində daim çalışır. Belə ki, 2022-ci il aprelin 1-dən Azərbaycan banklarının informasiya təhlükəsizliyinə dair minimum tələbləri müəyyən edən “Banklarda informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi Qaydası” qüvvəyə minib. Bu sahə ilə bağlı növbəti addım 5 əsas istiqamət üzrə səmərəli fəaliyyətin nəzərdə tutulduğu yeni dördillik strategiyanın qəbul edilməsi olub. Bununla ölkənin maliyyə bazarında informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin tənzimlənməsi və nəzarəti strukturlarının gücləndirilməsi, həmçinin normativ-hüquqi bazanın modernləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Prioritetlərə bunlar daxildir: kiberrisklərin idarə edilməsi mədəniyyətinin gücləndirilməsi; kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin gücləndirilməsi məqsədilə informasiya texnologiyalarının idarəetmə çərçivəsinin formalaşdırılması; maliyyə bazarlarında kiberdayanıqlığın gücləndirilməsi; maliyyə bazarlarında informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik mədəniyyətinin formalaşdırılması.
Aydındır ki, sənəddə nəzərdə tutulan müddəalarla banklardan, ödəniş sistemlərindən və digər bazar iştirakçılarından ən müasir proqram və aparat təminatı həllərini tətbiq etmək, maliyyə bazarının şəbəkə mühafizəsini təmin edəcək ixtisaslaşmış mütəxəssislərin bilik və təcrübə səviyyəsini artırmaq üçün ciddi yanaşma və investisiyalar yatırılması tələb olunacaq.

DIGITALISATION RISKS
Geopolitical tensions over the past year and a half have only exacerbated network wars. Cyber threats against private, corporate and banking sectors have also increased significantly. Thus, Azerbaijan is stepping up the fight against cybercrime and is consistently implementing reforms to develop adequate hardware and software to protect its digital space. Given the increased risks, Azerbaijan will take additional measures to protect the cyberspace of the financial market. The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has already approved a four-year Financial Market Cybersecurity Strategy. Measures to strengthen network security have also been discussed at the GSMA M360 Eurasia 2023 international conference held in Baku.
Network wars
Intensified global network warfare amid the Russian-Ukrainian war, as well as increased hybrid threats from ill-wishing states are pushing Baku to take further measures to protect cyberspace. This is an urgent task, as methods and practices of global cybercriminals are increasingly being employed as a tool of ideological, military-political struggle and cyber espionage between the leading powers. The list of countries leading and quite active in this area includes Iran, Russia, China, North Korea, Armenia and several South American states. This negative trend increased significantly last year with another round of the Russian-Ukrainian war. In addition to Ukraine directly involved in the conflict, supporting countries in other regions also suffer from increased cyber attacks on electronic state services, media and critical infrastructure. Due to Azerbaijan's neutrality and non-involvement in the conflict, these global tensions in the cyberspace have not affected the country directly.
According to Kaspersky, individuals and small businesses are the most vulnerable segments suffering network attacks. "In 2022, about a million phishing site hits were blocked in Azerbaijan. About 60% of all attacks were on home users and 40% on corporate ones," cyber security expert Mushvig Mammadov said. The 2022 surveys show an increasing number of cyber frauds mainly through social networks and messengers to obtain users' payment data and other personal information. Phishing attacks, social engineering, creation of clone sites for private and government agencies, media outlets, banks and other organisations accounted for the majority of the detected cyber incidents. There have also been attempts to hack emails and other corporate resources.
The State Service for Special Communications and Information Security of Azerbaijan, as well as other local relevant agencies successfully prevent cyber attacks on online state resources and the servers of the most important civil, defence and industrial systems.
Nevertheless, there is still a risk of cyber threats amid the turbulent political and military situation in the South Caucasus and strained relations with a number of neighbouring states. This primarily concerns threats from Armenia and Iran. According to the report Barometer of Cybercrime and Cybersecurity in Azerbaijan developed in cooperation with the EU and the Council of Europe, in 2022 Azerbaijani cyberspace was exposed to 25 hacker attacks apparently from Iran, given the IP addresses of attackers. "These countries have failed to cause any serious problems for Azerbaijan over the past years, but their criminal acts continue. In particular, after the defeat in the 44-day war, Armenian network pirates spread false information online on behalf of government agencies and banks. They also tried to hack the systems providing public services to cause confusion among the population of border regions and committed other provocations. Nevertheless, all these attempts have been promptly stopped," said Elmir Velizade, Head of the Non-Governmental Organisations and Communications Department of the Presidential Administration. According to Velizade, Azerbaijan jumped 15 steps among 169 countries, becoming the 40th best in the 2020 cybersecurity index prepared by the International Telecommunication Union. The same report ranks Israel 36th, Switzerland 42nd and Georgia 55th.
The situation in Azerbaijan's corporate sector is also relatively good. In recent years, the sector has been actively taking care of cyber security and implementing advanced solutions to prevent hacker attacks.
The segment of private users is the least protected, according to experts. The web resources of small media outlets and private companies also suffer from security deficiencies in network protection. The problem is serious enough, given that last year 97 information resources registered in the .AZ domain zone suffered from cyber attacks. Moreover, the investigation revealed a number of network security violations in information resources. Thus, 34% of local web resources have been encrypted incorrectly and insecurely, while 66% of them had incorrect server settings before they were attacked. However, repeated attacks showed that unfortunately, eight of these web resources have failed to introduce corrective measures.
Uniting for safety
Azerbaijan has accelerated reforms on technical development and protection of its digital space in order to cover all sectors of the economy with reliable network protection and improve the Internet literacy of ordinary users. The upcoming challenges and prospects for the development of reliable security network systems have been recently discussed at a roundtable called Building Secure and More Resilient Telecommunications Networks to Effectively Support the Digital Economy of the Future held at the GSMA M360 Eurasia 2023 Conference in Baku. The main topic of the high-level discussion was the development of strategic priorities for the region, deepening cooperation and promoting joint efforts to advance cyber resilience in the telecommunications industry.
"Azerbaijan is committed to the highest standards of cyber security. We support the efforts of the international community in the fight against cybercrimes and are willing to cooperate with our global partners in projects to protect telecommunications networks, because we understand the importance of harness all the opportunities of the digital economy," Tural Mammadov, head of the State Service of Special Communications and Information Security, said at the event.
It was underlined that building more secure and resilient telecommunications networks and effectively supporting the future digital economy is impossible without close coordination between network operators and their partners, suppliers and customers, telecommunications equipment manufacturers and, importantly, with relevant government agencies. "Today, progress towards an interconnected cyber world is a reality. Unfortunately, this has increased threats from malicious actors, making the protection of digital assets a challenge for all countries," said another conference participant, Haitham Hilal Al-Hajri, Executive Director of Cybersecurity Projects at Oman's National Computer Incident Response Centre. Therefore, the cohesive world of online crime needs to be countered through collaboration and close cooperation by all parties, with clear roles and responsibilities for everyone involved. It also requires the widespread application of internationally recognised standards and best practices to effectively prevent cyber threats. Effective mechanisms can then be introduced to provide a credible protection against cybercrimes.
Elvin Balajanov, Chairman of the Board of the Association of Cyber Security Organisations of Azerbaijan, holds a similar opinion: "Protecting critical information infrastructure is a key priority of the Azerbaijani government. It is critical that telecommunications service providers adopt appropriate security measures, protocols and technologies to mitigate risks and protect critical information infrastructure."
Another critical issue existing in many developing countries is the shortage of qualified personnel. While governments and large corporations have a relatively large pool of IT cybersecurity specialists, many SMEs, NGOs, Internet media or websites cannot always afford to hire qualified IT professionals. The deficit of qualified personnel is also a problem in Azerbaijan, which is currently solved by Türkiye. Turkish universities and special centres provide training to Azerbaijani students—future cyber security specialists. As part of joint programs on human capital development, Turkish specialized companies participate in the development of AI and G-cloud in Azerbaijan. Similar cooperation has been established with Israel. In particular, the Technion University supported the establishment of Azerbaijani Cyber Security Centre (ACSC), which already started training of profile specialists. "In the next three years we plan to train 3,000 cyber security specialists in Azerbaijan. The main goal of the centre is to train qualified personnel able to prevent cyber attacks. Among our long-term goals is the development of human capital, including the improvement of personnel and training in cyber investigations," said Daniel Hoffmann, head of the ACSC.
Protection for banks
The development of human capital and training of competent IT specialists, including in cyber security, is highly relevant to Azerbaijan's financial sector as well. Especially in the context of large-scale reforms recently launched by the Central Bank of Azerbaijan (CBA). This includes the 2023-2026 Cyber Security Strategy for Financial Markets approved by the CBA. It is designed to ensure the stable operation of financial structures, as well as the introduction of effective mechanisms to control the digital space and prevent network threats to banks. According to S&P Global Ratings, banks, payment systems, other financial structures and their customers are the most attractive targets for cybercriminals. This is where valuable personal data and transaction mechanisms can be accessed. Obviously, organisations with weak risk management systems are most vulnerable to cyber attacks. In recent years, Azerbaijan's banking sector has worked hard to expand its non-cash payment infrastructure, develop e-banking services and is now preparing for the mass introduction of fintech solutions. However, along with the benefits of the digitalisation of the financial sector, there are also risks for the sector due to the tangible increase in cyber threats.
Therefore, the Central Bank is constantly working to improve cyber resilience and information security in local financial markets. Thus, the Rules of Information Security Management in Banks introduced on April 1, 2022 define the minimum requirements for information security of Azerbaijani banks. The next step was the adoption of a new four-year strategy providing for effective actions in five main directions. It is planned to strengthen regulatory and supervisory bodies that ensure information security and cybersecurity in Azerbaijan's financial market and modernise the regulatory framework. Priorities include strengthening cyber risk management culture; establishing appropriate industry structures to manage IT technologies and strengthen cyber security; measures to strengthen cyber resilience and foster an info- and cyber security culture in the financial market. Obviously, these regulatory provisions will require banks, payment systems and other market participants to make serious efforts and investments to implement state-of-the-art hardware and software solutions and increase the knowledge and experience of the industry professionals who provide network protection for the financial market.