Azərbaycan həm təbii qaz hasilatı, həm də “yaşıl enerji”nin inkişafı sahəsində yeni layihələr planlaşdırır
Mayın 31-dən iyunun 3-dək Azərbaycanın paytaxtında keçirilmiş və bir sıra vacib tədbirləri özündə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi (“Baku Energy Week”, BEW) Xəzər dənizi regionunda nüfuzlu enerji tədbirlərindən birinə çevrilib. Bu il dünyanın 37 ölkəsindən 326 şirkətin “Bakı Enerji Həftəsi”ndə iştirakı onun əhəmiyyətini sübut edir.
BEW çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə neft və təbii qaz yataqlarının işlənilməsi, “yaşıl hidrogen və enerji”nin hasilatı və nəqli, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, enerji keçidi və dekarbonizasiya, neft-qaz sənayesinin rəqəmsal transformasiyası kimi əsas məsələlər müzakirə olunub.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində imzalanan sənədlərə gəlincə, onların enerji, daha doğrusu, “yaşıl enerji” sahəsi istiqamətində olması artıq heç kəsi təəccübləndirmir. “Yaşıl enerji” yavaş-yavaş, lakin, şübhəsiz ki, ənənəvi enerji resurslarının ardınca gedir. Doğrudur, ənənəvi enerji resurslarının tamamilə əvəzlənməsi hələ də çox uzaq perspektivdir. Amma bu istiqamətdə təşəbbüslər Bakı Enerji Forumu (BEF) çərçivəsində müzakirəyə çıxarılan mövzularda, həmçinin bağlanmış müqavilələrdə kifayət qədər aydın şəkildə öz əksini tapıb.
Ümum-Avropa səviyyəsində tədarükçü
“Onu da vurğulamaq istəyirəm və hesab edirəm ki, Bakı Enerji Həftəsi enerji sahəsində aparıcı beynəlxalq tədbirdir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbirin açılış mərasimində bildirib.
Dövlət başçısı əlavə edib ki, 30 ildir - 1994-cü ildən etibarən Xəzər neft-qaz sərgisi Azərbaycana öz potensialını beynəlxalq investorlara təqdim etməyə imkan yaradır.
Bakı Enerji Həftəsinin əhəmiyyətini ABŞ prezidenti Cozef Bayden və Böyük Britaniyanın Baş naziri Rişi Sunakın iştirakçılara ünvanladığı məktublar da sübut edir.
“Azərbaycan təhlükəsiz enerji təchizatına olan tələbatın ödənilməsinə yardım etməkdədir – buraya Cənub Qaz Dəhlizi daxil olmaqla, Orta Dəhlizin inkişafı və enerji çevikliyini gücləndirən enerjinin şaxələndirilməsinin artırılması daxildir. Qlobal iqlim məqsədlərinə nail olmaq üçün Azərbaycanın səyləri, o cümlədən bərpaolunan enerjinin inkişafının artırılmasına və enerji səmərəliliyinin gücləndirilməsinə dair təşəbbüslər məni sevindirir”, - ABŞ prezidenti qeyd edib.
“İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi kimi iki aktual çağırışın olduğu vaxtda Bakı Enerji Həftəsinin dövlət və özəl sektoru təmsil edən beynəlxalq düşüncə liderlərini bir araya gətirməsi heç vaxt olmadığı qədər önəmlidir. Etibarlı enerji tərəfdaşı olan Azərbaycan qlobal enerji müstəvisində vacib rola malikdir”, - R.Sunakın məktubunda deyilir.
Azərbaycan liderinin çıxışından isə bu əsas məqamları vurğulamaq olar: Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə böyük diqqət yetirir və bu kontekstdə təkcə marşrutların deyil, həm də təbii qaz təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsini zəruri hesab edir, enerji sektorunda Avropa İttifaqı (Aİ) ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Bundan başqa, aydındır ki, ölkə bərpa olunan enerji sahəsində güclü potensialını reallaşdırmağı və bu sahədə aparıcı ölkələrdən birinə çevrilməyi planlaşdırır. Prezident beynəlxalq maliyyə institutlarını “təmiz enerji”yə keçid məsələsində mühüm rol oynayan təbii qazla bağlı layihələri bundan sonra da dəstəkləməyə çağırıb.
Xüsusilə Azərbaycan yeni perspektiv strukturların və yataqların – “Abşeron”, “Qarabağ”, “Ümid-Babək” (2-ci mərhələ) istismara verilməsi üzrə işləri intensivləşdirməyi planlaşdırır. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, Azərbaycanda çıxarıla bilən təbii qaz ehtiyatları 933 milyard kubmetr, sübut edilmiş ehtiyatlar 1,7 trilyon kubmetr, proqnozlaşdırılan ehtiyatlar isə təxminən 4 trilyon kubmetr qiymətləndirilir. Bir neçə aydan sonra “Abşeron” yatağından ilk təbii qazın hasil ediləcəyi gözlənilir. Gələn ilin sonunda isə “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunda dərin qaz ehtiyatlarının işlənməsi gözlənilir.
Yeri gəlmişkən, Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Ümid” və “Abşeron” yataqlarında qazma işlərinin intensivliyinin artırılmasını, “Babək”, “Naxçıvan”, “Zəfər-Məşəl” və “Şəfəq Asiman” perspektiv strukturlarında aparılan axtarış-kəşfiyyat işlərinin nəticələrinin yenidən qiymətləndirilməsini, bu ərazilərdə yeni quyuların qazılması və bu layihələrin icrasının sürətləndirilməsini planlaşdırır.
Sadalanan məsələlərin məqsədi təbii qaz hasilatını artırmaq və Cənub Qaz Dəhlizi sistemi vasitəsilə əlavə həcmlər ixrac etməkdir. Təbii ki, buna paralel olaraq, TANAP və TAP kəmərlərini genişləndirmək lazımdır.
“Biz Bolqarıstan vasitəsilə digər ölkələrə də qazın nəqli imkanlarını nəzərdən keçiririk və tezliklə qonşu ölkələrə də bizim qazımız nəql ediləcək. Rumıniya artıq bu əməkdaşlıq formatının üzvüdür. Hər şey plana uyğun getsə və bütün interkonnektorlar vaxtında inşa edilsə, - yəni, bu ilin sonuna qədər, - bizim qazımız Macarıstana və Serbiyaya nəql ediləcək. Bununla da, bizim qaz ixracımızın coğrafiyası genişlənəcək”, - İlham Əliyev vurğulayıb.
Növbəti müqavilə
Bu arada Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Azərbaycan “mavi yanacağı”nın Macarıstana nəqli ilə bağlı razılaşmalar da rəsmiləşib. Belə ki, SOCAR və Macarıstanın “MVM CEEnergy Zrt.” şirkəti 2023-cü il iyunun 2-də 100 milyon kubmetr həcmində təbii qazın tədarükü ilə bağlı müqavilə imzalayıb. Bu müqavilə ilə qeyd olunan təbii qaz həcmlərinin tədarükünə cari ilin 4-cü rübündə başlanılması nəzərdə tutulur.
Bu, Macarıstanda uğurlu əməkdaşlığın başlanğıcı hesab olunur. Bu ölkənin xarici işlər naziri və ticarət naziri Peter Siyarto Bakıya bu yaxınlarda səfəri zamanı təkrar edib ki, bu, uzunmüddətli saziş üçün əsas ola bilər və onun əsasında Azərbaycandan Macarıstana ildə 2 milyard kubmetrədək təbii qaz tədarük ediləcək.
Eyni zamanda, Azərbaycan hesab edir ki, əlavə qaz həcmləri idxal etmək üçün Avropa ölkələri interkonnektorların sayını artırmalıdır. Bununla bağlı, tələb kifayət qədər məntiqlidir, çünki Azərbaycanın Avropanın artan tələbatını ödəmək üçün hasil etmək qərarına gəldiyi əlavə qaz həcmləri Aİ-nin bu istiqamətdə hazır olması, yəni müvafiq infrastrukturun mövcudluğu ilə dəstəklənməlidir.
Bu arada, Azərbaycan təbii qazının potensial alıcılarının siyahısı genişlənir. Belə ki, Çexiyanın sənaye və ticarət naziri Yozef Sikela bildirib ki, Praqa Avropada etibarlı enerji təchizatçısı kimi tanınan Azərbaycan təbii qazına çıxış əldə etməkdə maraqlıdır və SOCAR ilə orta və uzunmüddətli müqavilələr bağlamağa çalışır.
Qeyd edək ki, Çexiya Rusiyadan enerji resurslarının tədarükünü dayandırıb. Odur ki, bu ölkə Azərbaycanla Çexiya arasında onsuz da müsbət olan əməkdaşlığı nəzərə alaraq Azərbaycanın bu sahədə böyük töhfə verəcəyinə əmindir.
“Yaşıl layihə”lər
Bu arada, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində işlər sürətlənir. Məqsəd Azərbaycanı son nəticədə bu sahədə mühüm oyunçulardan birinə çevirməkdir. Təxminən, 200 GVt həcmində qiymətləndirilən mövcud bərpa olunan enerji potensialı belə məqsədləri həyata keçirməyə imkan verir. Son iki ildə Azərbaycan bu sahə ilə bağlı müxtəlif xarici şirkətlərlə anlaşma memorandumları və digər sazişlər imzalayıb. Buraya “Fortescue Future Industries” (FFI, Avstraliya, 12 GVt), “ACWA Power” (Səudiyyə Ərəbistanı, 2,5 GVt), “Masdar” (BƏƏ, 10 GVt) və BP (Böyük Britaniya) kimi şirkətlər daxildir. Söhbət ümumi gücü 25 GVt olan bərpa olunan enerji layihələrdən gedir.
Artıq bu ilin payızında “Masdar” şirkəti Azərbaycanda 250 milyon dollar dəyərində 230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasını istifadəyə verəcək. “ACWA Power” şirkəti isə 2025-ci ildə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasını (240 MVt) işə salmağı planlaşdırır. Bunlar praktiki icra mərhələsinə keçən layihələrdir. Bundan başqa, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun Cəbrayıl rayonunda BP tərəfindən “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası (240 MVt) inşa ediləcək.
Artıq “yaşıl enerji”nin ixrac marşrutları və onlar vasitəsilə tədarük olunacaq həcmlər müəyyən edilib. İki istiqamət seçilib: elektrik kabeli vasitəsilə Gürcüstandan Qara dənizin dibi ilə Avropaya (4 GVt) və Xəzər-Avropa “yaşıl enerji” dəhlizi  vasitəsilə Naxçıvana və daha sonra Türkiyəyə (1 GVt).
Qara dəniz ixrac istiqaməti üzrə işlər aparılır, texniki-iqtisadi əsaslandırma hazırlanır. Eyni zamanda iştirakçıların sayı da genişlənir: BEW çərçivəsində keçirilən üçüncü nazirlər görüşü zamanı Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Bolqarıstanın layihəyə qoşulması barədə razılığa gəliblər. Növbəti iclas 2023-cü ilin iyuluna planlaşdırılıb. İştirakçı ölkələr konsaltinq şirkəti müəyyənləşdirməli və birgə müəssisənin yaradılması barədə qərar qəbul etməlidirlər.
Xəzər-Avropa dəhlizi vasitəsilə “yaşıl enerji”nin ixracının təşkilində də irəliləyiş var. Bu ilin mayında İlham Əliyev Azərbaycan-Türkiyə-Avropa enerji dəhlizi layihəsinin icrası ilə əlaqədar inşa edilmiş 330 kilovoltluq “Cəbrayıl” yarımstansiyasının açılışında iştirak edib. Bu yarımstansiya Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarını dayanıqlı və etibarlı elektrik enerjisi ilə təmin edəcək. Bundan başqa, bu, gələcəkdə Naxçıvanın Azərbaycanın ümumi enerji sisteminə qoşulması, həmçinin Cəbrayıl-Naxçıvan vasitəsilə Türkiyəyə, oradan isə qardaş ölkənin enerji sistemi vasitəsilə Avropa bazarlarına əlavə və daha sərfəli çıxış əldə etmək üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
BEW-in Naxçıvanda keçirilən xüsusi panel sessiyasında Azərbaycanın Energetika Nazirliyi “TotalEnergies” və “Nobel Energy Management” şirkətləri ilə külək və günəş elektrik stansiyaları (ümumilikdə 900 MVt) layihələrinin inkişafı ilə bağlı niyyət memorandumları imzalayıb. Bu güclərin 650 MVt-ı məhz Naxçıvanda yaradılacaq. Azərbaycan “TotalEnergies” şirkəti ilə 250 MVt-lıq günəş elektrik stansiyasının və 250 MVt-lıq külək elektrik stansiyasının tikintisinin birgə qiymətləndirilməsi ilə bağlı razılığa gəlib. Bu layihələrin Naxçıvanda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Enerji saxlanc sistemləri layihələrinin qiymətləndirilməsi imkanları da araşdırılacaq.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan hakimiyyəti xarici investorları cəlb etmək yolu ilə Naxçıvanda 1,5 min MVt gücündə külək və günəş elektrik stansiyaları inşa etməyi planlaşdırır və bunun da azı 1 GVt-ı Türkiyə və Avropaya ixrac ediləcək.
Bundan əlavə, Bakıda Çinin “China Gezhouba Group Overseas Investment” şirkəti ilə günəş, quru (kontinental) və dəniz külək enerjisi, inteqrasiya olunmuş “smart” enerji sistemləri, bərpa olunan enerjinin tətbiqi üzrə investisiya imkanlarının birgə qiymətləndirilməsinə dair sənəd imzalanıb. Bu sənədlə 2025-ci ilə qədər ümumi gücü 2 GVt olan layihələrin icrası nəzərdə tutulur. Şirkət həmçinin bərpa olunan enerji mənbələrinə investisiyalar üçün səmərəli qanunvericilik bazasının işlənib hazırlanmasında və həyata keçirilməsində Azərbaycan Energetika Nazirliyinə yardım göstərəcək. Üstəlik, “yaşıl hidroge”nin istehsalı da nəzərdən keçiriləcək. Yeri gəlmişkən, bu sənəd 2020-ci ilin sentyabrında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun bir hissəsidir.
İmzalanmış son sazişləri nəzərə alaraq, Azərbaycan beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əməkdaşlıq edərək 28 GVt-dan artıq “yaşıl enerji” sahəsində layihələr həyata keçirmək imkanı əldə edib. Eyni zamanda Azərbaycan hökuməti 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerji sahəsində 7 GVt gücündə elektrik obyektlərinin istifadəyə verilməsini gözləyir.
Bütün bu sazişlər Azərbaycanın bərpa olunan enerji ambisiyalarında daha bir mühüm addımdır və ölkəyə “təmiz enerji” məqsədlərinə nail olmağa kömək edəcək. Bunun həmçinin regionda əhəmiyyətli iqtisadi artıma, iş yerlərinin yaradılmasına və enerji təhlükəsizliyinə gətirib çıxaracağı gözlənilir. Əlbəttə ki, həyatda hər şey baş verə bilər və imzalanmış müqavilələrin hamısı mütləq şəkildə yerinə yetirilmir. Lakin Azərbaycan liderinin qeyd etdiyi kimi, “imzalanan memorandumların yarısı belə reallaşsa, bu, olduqca böyük rəqəm olacaq və Azərbaycanın daxili istehlakından iki dəfə artıq olacaq”.

On May 31-June 3, Baku hosted the Baku Energy Week (BEW), bringing together a number of landmark industry events that has deservedly made it one of the most prestigious energy events in the Caspian region.
Remarkably, BEW was attended by 326 companies from 37 countries this year.
Among the key issues discussed at BEW events are the oil and gas development, production and transportation of green hydrogen and energy, ensuring Europe's energy security, energy transition and decarbonisation, as well as the digital transformation of the oil and gas industry.
Unsurprisingly, the number of documents signed during the Baku Energy Week and focusing on green energy is steadily increasing. Green energy is slowly but surely catching up with traditional energy resources, although there is still a long haul ahead to have them replaced completely. Nevertheless, the progress in this area has been widely discussed at exhibitions and the Baku Energy Forum (BEF) and was reflected in the contracts concluded therein.
Pan-European supplier
"I would like to underline that I believe that the Baku Energy Week is one of the leading international events in the energy sector," President of Azerbaijan Ilham Aliyev said at the opening ceremony of the event. He added that for thirty years the Caspian Oil & Gas exhibition has provided Azerbaijan with an opportunity to demonstrate its potential to international investors.
Congratulatory messages to the forum participants sent by the US President Joe Biden and British Prime Minister Rishi Sunak also confirmed the importance of the Baku Energy Week.
"Azerbaijan is helping to meet the global need for reliable energy supplies, from developing the Middle East Corridor, including the Southern Gas Corridor, to promoting energy diversification that enhances energy sustainability. I am pleased with Azerbaijan's efforts to meet global climate goals, including initiatives to develop renewable energy sources and enhance energy efficiency," President Biden wrote in his message.
"Amid the two pressing challenges, such as combating climate change and enhancing energy security, it is more important than ever that the Baku Energy Week brings together international thought leaders from the public and private sectors. Azerbaijan, as a reliable energy partner, plays an instrumental role in the global energy landscape," Prime Minister Sunak said.
According to President Aliyev, Azerbaijan pays great attention to energy security. Therefore, it considers it necessary to diversify not only the routes, but also the sources of gas supply; Baku attaches great importance to energy cooperation with the EU. It is also clear that Azerbaijan plans to realise its strong potential in the RES development to become one of the leading countries in this field. Also, President Aliyev called on international financial institutions to continue supporting projects related to natural gas, which plays an important role in the energy transition to clean energy.
In particular, Azerbaijan plans to intensify the commissioning of new prospective structures and fields Absheron, Garabagh and Umid-Babek (Stage 2). According to the estimates of the Ministry of Energy, recoverable gas reserves of Azerbaijan are estimated at 933 billion cubic metres (bcm), while the proven and predicted ones are 1.7 trillion cubic metres (tcm) and about 4tcm, respectively. The first gas from the Absheron field is expected in a few months. Deep gas reserves at the Azeri-Chirag-Guneshli field block are expected to be commissioned at the end of next year.
In addition, the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) plans to reassess the results of exploration work previously carried out on prospective structures Babek, Nakhchivan, Zafar Mashal and Shafag-Asiman, and then to drill new wells and accelerate the development of these areas with considerable gas reserves.
The goal is to increase gas production and export additional volumes via the Southern Gas Corridor. In parallel, the TANAP and TAP pipelines need to be expanded.
"We are now looking at possibilities. I am sure that we will soon start supplying gas through Bulgaria to neighbouring countries as well. Romania is almost part of the format of our cooperation. If everything goes on schedule and the construction of all interconnectors is done in time, Azerbaijani gas will reach Hungary and Serbia by the end of the year, thereby expanding the geography of our gas supplies," President Ilham Aliyev said confidently.
Another contract
By the way, president's statements about the transportation of Azerbaijani gas to Hungary were formalised during the Baku Energy Week. Thus, SOCAR and Hungarian MVM CEEnergy signed a contract on June 2, 2023, which will ensure the start of gas deliveries (100mcm) in 4Q2023.
For Hungary, this as just the beginning of successful cooperation. During his recent visit to Baku, Hungarian Foreign Minister Peter Szijjártó said that the current deal could form the basis of a long-term contract ensuring the annual export of up to 2bcm of gas from Azerbaijan to Hungary.
Azerbaijan, however, points out that Europe needs to increase the number of interconnectors in order to import additional volumes of gas. The requirement is logical, as the EU is willing to buy the additional volumes of gas that Azerbaijan decided to extract exclusively to meet Europe's growing needs, which requires the availability of appropriate infrastructure.
Meanwhile, the list of potential buyers of Azerbaijani gas continues to grow. For example, the Czech Industry and Trade Minister Josef Sikela said Prague was interested in having access to gas available in Azerbaijan, which is known in Europe "as a reliable energy supplier", and was seeking to conclude medium- and long-term agreements with SOCAR.
The Czech Republic is rebuilding its supply chain, reducing it to zero from Russia. Prague is confident that Azerbaijan can make a big contribution, given the positive cooperation already existing between the two countries.
Green projects
Meanwhile, the scope of works in RES is expanding as well. The goal is to eventually make Azerbaijan one of the important actors in this field, as the existing RES potential of the country is estimated at almost 200 GW.
Over the past two years, Azerbaijan has signed memoranda of understanding and other agreements with various foreign companies, including Fortescue Future Industries (FFI, Australia, 12GW), ACWA Power (Saudi Arabia, 2.5GW), Masdar (UAE, 10GW) and BP (UK), for RES projects.
Masdar will commission the $250m Garadagh Solar Power Plant (GPP) in Azerbaijan this autumn, and ACWA Power plans to launch the Khizi-Absheron wind farm (240MW) in 2025. These are just the projects that are already being implemented. Next in line is BP's construction of the Shafag solar power plant (240MW) in the Jabrayil district of the East Zangezur economic region.
The green energy export routes and their volumes have already been identified. There will be two routes: through a power cable running on the Black Sea bed through Georgia to Europe (4GW) and through the Caspian-European Green Energy Corridor to Nakhchivan and on to Türkiye (1GW).
The feasibility study on the Black Sea export route is already underway. In parallel, the number of project participants is increasing: during the 3rd ministerial meeting of the BEW, Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania agreed on Bulgaria joining the project. The next meeting is scheduled for July 2023. The participating countries will have to identify a consultancy company and decide on a joint venture.
There is also progress in organising energy exports through the Caspian-European Green Energy Corridor. In May 2023, the President of Azerbaijan participated in the opening of the 330-kilovolt Jabrayil hub substation for the Azerbaijan-Türkiye-Europe energy corridor project. It will provide stable and reliable electric power to economic regions Garabagh and East Zangezur. It is also of particular importance thanks to connecting Nakhchivan to Azerbaijan's common energy grid in the future, as well as obtaining an additional and more profitable outlet via Jabrayil-Nakhchivan to Türkiye and then to European markets via the Turkish energy system.
At a special BEW panel session held in Nakhchivan, Azerbaijan's Ministry of Energy signed memoranda of intent with TotalEnergies and Nobel Energy Management to develop projects for wind (WPP) and solar power plants (900MW). At the same time, the infrastructure for 650MW of the proposed project will be constructed in Nakhchivan.
It has been agreed with TotalEnergies to jointly assess the construction of the solar and power plants each with a capacity of 250MW. These projects are to be implemented in Nakhchivan and East Zangezur. The parties will explore the opportunities for the deployment of capacities for energy storage.
Overall, Azerbaijani authorities are involving foreign investors to build a 1,500MW wind and solar power plant in Nakhchivan. Of this volume, at least 1GW will be exported to Türkiye and Europe.
In addition, a document has been signed with China Gezhouba Group Overseas Investment in Baku to jointly assess investment opportunities in solar, onshore and offshore wind energy and integrated smart energy systems, to implement RES projects with a total capacity of 2GW by 2025. The company will also assist the Ministry of Energy of Azerbaijan in developing and implementing an effective legal framework for RES investments. The production of green hydrogen will also be considered. Incidentally, this document is part of a MoU signed in September 2020.
Thanks to the latest agreements and international energy companies, Azerbaijan has now an opportunity to implement more than 28GW of green energy projects. In parallel, by 2030, the Azerbaijani government expects to commission 7GW of renewable energy facilities.
All these agreements are yet another important step towards materialising Azerbaijan's ambitions on RES and will help the country meet its clean energy targets. It is also expected to contribute to significant economic growth, job creation and increased energy security in the region. As always, there are contingencies, and not all the signed agreements will necessarily be implemented. But, as President Ilham Aliyev, if even half of them are implemented, "it will be more than enough, as it will double Azerbaijan's current domestic consumption".