ÜZVLÜK VERİLMƏSƏ DƏ, DƏSTƏK VERİLİR…
Ukraynanın NATO-nun Vilnüs sammitində bloka qəbul olunacağına dair gözləntilər doğrulmasa da, ona yardım vədi verildi
NATO-nun Litva paytaxtında keçirilən sammitində əsas intriqa Ukraynanın Alyansa üzvlüyü ilə bağlı hansı qərarın qəbul ediləcəyi ilə bağlı idi. Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskinin sammitdə iştirakı da bundan asılı idi. Lakin Türkiyənin gözlənilmədən İsveçin NATO-ya qəbuluna «hə» deməsi son günlərin əsas intriqasını müəyyən müddətə ikinci plana keçirib. Odur ki, nəticələrindən asılı olmayaraq, bu sammiti «boş» hesab etmək olmaz.
İrəliləyiş var
Bu arada, cəbhədə vəziyyət hər iki tərəf üçün kifayət qədər ağırdır. Ukrayna Silahlı Qüvvələri (USQ) ağır keçən hücum əməliyyatları nəticəsində bəzi istiqamətlərdə müəyyən ərazilərə nəzarəti ələ keçirsə də, düşmən ukraynalıları əldən salmaq, ona mümkün qədər çox zərər vermək üçün əlindən gələni edir.
Ukrayna ordusu Rusiyanın silsilə sədlərdən ibarət olan və piyada və tankəleyhinə minalanmış müdafiə xəttini yarmağa çalışır. Amma o, buna arzuladığı sürətlə nail ola bilmir. Məlumata görə, USQ əks-hücum əməliyyatlarına başladığı andan 253 kvadrat kilometr əraziyə nəzarəti geri qaytarıb. Əlbəttə ki, Ukrayna rəhbərliyi NATO sammitinə daha ciddi nəticə ilə yollanmaq istərdi, lakin müharibənin öz məntiqi, öz qanunları var və onlarla hesablaşmamaq mümkün deyil.
Bundan başqa, görünən odur ki, ukraynalılar yaranmış operativ vəziyyətə uyğun olaraq, hərbi əməliyyatların aparılması taktikasını dəyişməyə də çalışır. Məsələn, USQ Zaporojye istiqamətində miqyaslı hücumdan lokal hücumlara keçib. Hadisələr göstərir ki, bu taktika bəhrəsini verir. Lakin onun uzun müddətdə hansı effekti verəcəyini söyləmək çətindir.
Hesab olunur ki, Ukraynanın uğurlu əks-hücum əməliyyatları Qərbin Kiyevə dəstəyinin davam etdirilməsində vacib rol oynayır. Döyüş meydanında irəliləyiş olmazsa, Ukraynanı qane etməyən şərtlərlə olsa belə, sülh danışıqlarına başlanılması çağırışları daha geniş xarakter ala bilər. Avropa ölkələrində, həmçinin ABŞ-da keçiriləcək seçkilərdə isə bu, Ukraynanın «lazım olduğu qədər» dəstəklənməsinə o qədər də meyilli olmayan siyasi partiyaların xeyrinə işləyəcək.
Lakin indi Kiyevə hərbi və iqtisadi yardımın kəskin azaldılması məsələsi müzakirə mövzusu deyil. Çünki Ukraynanın məğlubiyyəti bütün bu dövrdə bu ölkəyə yardımı davamlı olaraq artırmış Qərb siyasi qüvvələrinin də məğlubiyyəti sayılacaq. Odur ki, onlar buna getməyəcəklər.
Daha çox dəstək, daha çox qeyri-müəyyənlik
Qərb dövlətləri Kiyevə döyüşlərin davam etdirməsi üçün getdikcə daha müasir, daha mükəmməl vasitələr verir. ABŞ Ukraynaya kasetli bombaların verilməsinin mümkünlüyündən danışır, Fransa artıq bu ölkəyə uzaqmənzilli raketlərin tədarükü haqda qərar qəbul edib, Almaniya isə 700 milyon avro dəyərində yeni «Leopard» tankları və digər yardımlar vəd edir.
Sammit ərəfəsində Aİ üzvü olan Fransa ilə Almaniya, həmçinin Böyük Britaniya ilə ABŞ Ukraynanın uzunmüddətli maliyyələşdirilməsi, hərbi tədarüklərin təmini, hərbçilərin hazırlığı və s. məqsədlə ikitərəfli razılaşmaların əldə edilməsi istiqamətində səyləri artırıblar. Məqsəd, əlbəttə ki, effektiv hərbi əməliyyatların davam etdirilməsinə yardım göstərilməsidir.
Amma bu, güman ki, Kiyevi sakitləşdirmək, onda Qərbin davamlı dəstəyinə əminlik yaratmaq üçün atılan müvəqqəti addımlardır. Aİ-nin neytral üzvlərindən olan İrlandiya, Malta və Avstriya Kiyevə dəstək «öhdəliyi»nin nələri nəzərdə tutduğuna aydınlıq gətirilməsini istəyirlər. Məsələn, İrlandiyanın baş naziri Leo Varadkar deyib: «Biz maddi və siyasi dəstək veririk (Ukraynaya). Biz təhlükəsizlik sahəsində üzərimizə daimi öhdəlik götürməkdən məmnunuq. Amma qarşılıqlı müdafiə öhdəliyi götürə bilmərik. Çünki bu, bizim neytrallıq siyasətimizə ziddir».
Beləliklə, hərbi-siyasi və iqtisadi qeyri-müəyyənlik şəraitində Avropa eyni vaxtda bir neçə ssenariyə hazırlaşmalıdır.
Əlbəttə, Ukraynanın döyüş meydanında uğur qazanması münaqişənin onun əvvəlki sərhədlərinin bərpası ilə birdəfəlik həllinə aparıb çıxara bilər. Amma Aİ daha real ssenariləri nəzərdən keçirir ki, bu da öz növbəsində, qeyri-sabit iqtisadi və siyasi şəraitdə ictimai rəyin dəstəklənməsi üçün davamlı siyasi gedişlər tələb edir.
Unutmaq olmaz ki, 20 ölkəni əhatə edən avrozonada 2022-ci ilin sonlarında ressesiya başlayıb və davam edir. Yarım il ərzində ümumilikdə avrozonada ÜDM 0,1% azalıb, 20 ölkənin 7-ni isə resessiya bürüyüb.
«S&P Global» tərəfindən verilən iqtisadi proqnoza görə, 2023-cü ilin üçüncü rübü üçün avrozonada resessiya riski hələ də yüksəkdir. Faiz dərəcələrinin artırılmasının tələbə gözlənilən təsiri və iqtisadi tənəzzül üzündən yarana biləcək işsizlik prosesi uzadıla bilər.
Belə bir vəziyyətdə mütəxəssislər uzaq perspektiv üçün proqnoz verməkdən çəkinir, çünki davam etməkdə olan Rusiya-Ukrayna müharibəsi qeyri-müəyyənliyin aradan qalxmasına imkan vermir. Odur ki, iqtisadi təlatümlərin daha da güclənəcəyi istisna deyil. Qaz bazarındakı qarışıqlıq və defisit riski də xüsusilə 2023/2024-cü illərin qışı üçün müəyyən təhdidlər yaradır.
Əhval dəyişir, tələsmək lazımdır
Avrozonadakı çətin iqtisadi vəziyyət Avropa İttifaqının Ukraynaya hərbi və iqtisadi yardımına təsirsiz ötüşə bilməz. Odur ki, bir çox ölkədə Ukraynaya yardımların göstərilməsinə ictimai dəstəyin azaldığı müşahidə olunur. Çünki müharibə Aİ ailələrinə xüsusilə inflyasiya vasitəsilə mənfi təsirlərini göstərir. Müharibənin davam etdiyi və Ukrayna ordusuna, iqtisadiyyatına dəstəyin davam etdiyi bir şəraitdə Aİ vətəndaşlarının yaşayışının çətinləşməsi Aİ liderlərini bu işə Rusiyanın dondurulmuş aktivlərinin cəlbi imkanlarını nəzərdən keçirməyə vadar edir. Bəzi məlumatlara görə, söhbət 200 milyard avrodan gedir.
Amma bəzi ölkələrdə düşünürlər ki, bunun üçün hüquqi əsaslar həddindən artıq zəifdir və bu, onlarda narahatlıq yaradır. Avropa Mərkəzi Bankı isə bəyan edib ki, Rusiya aktivlərinin müsadirəsi və ya onlardan gəlir götürülməsi avronun imicinə ciddi zərbə ola bilər. Prosesə start verilməsinə mane olan məhz bu narahatlıqlardır. Bəzi avropalı məmurlar isə Ukraynanın bərpası zamanı indidən proqnozlaşdırılması mümkün olmayan xərclər üçün əlavə vəsaitin ayrılmasını təklif edir və bu da Avropa ictimaiyyətində qıcıq yaradır. Belə bir vəziyyətdə Ukraynaya yardımın göstərilməsinə ictimai dəstəyin getdikcə azalacağı riski var. Əgər döyüş meydanından gələn xəbərlər müharibənin hələ çox uzanacağını göstərəcəksə, bunu istisna etmək olmaz.
Bu narahatlığı Çexiya prezidenti Pyotr Pavel də dilə gətirib. O, NATO sammiti ərəfəsində verdiyi açıqlamada bildirib ki, Ukraynanın cəbhədə nəticələr əldə etməsi üçün açılmış imkanlar pəncərəsi «ilin sonuna bu və ya digər dərəcədə qapana bilər». Prezident bunu ABŞ və digər ölkələrdə keçiriləcək seçkilərlə əsaslandırıb və deyib ki, seçkilərdən sonra Kiyevə dəstək azala bilər.
Qəbul etməsələr də… dəstəkləyirlər
Bütün bunlar NATO-nun Vilnüs sammitinin gedişinə və orada qəbul olunmuş qərarlara təsirsiz ötüşə bilməzdi. ABŞ prezidenti Co Bayden sammitdəki çıxışında İsveçin Alyansa qəbulu qərarını alqışlayıb, Ukraynanın Alyansa yolunun konturlarının müəyyənləşdirilməsi üçün isə hələ çox işləmək lazım olduğunu deyib. Amerika lideri xoş məram olaraq, Ukraynanın NATO-ya üzvlük üzrə fəaliyyət planında iştirakdan azad edilməsini təklif edib. Bununla yanaşı, ABŞ administrasiyasında bildirirlər ki, Kiyevin NATO-ya qəbulu yalnız müharibənin başa çatmasından sonra aktual olacaq.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski isə öz növbəsində, sammit ərəfəsində ölkəsinin quruma qəbulu üçün qrafikin olmamasını «absurd» adlandırıb. O, danışıqların aparılması şəklindən məyusluğunu da ifadə edib: «Ukraynanın NATO-ya dəvəti və üzvlüyü ilə bağlı müddətin müəyyənləşdirilməməsi görünməmiş absurd haldır».
NATO rəhbərliyi hesab edir ki, kompromis kimi, qurumun baş katibi Yens Stoltenberqin təklifi dəyərləndirilə bilər. O, NATO-Ukrayna Şurası vasitəsilə uzunmüddətli dəstək paketinin qəbulunu, siyasi əlaqələrin gücləndirilməsini, eyni zamanda Kiyev üçün Alyansa qəbul üzrə fəaliyyət planından imtinanı təklif edib. Amma bu, Ukrayna üçün çox zəif təskinlikdir. Sammit iştirakçıları yekun kommünikedə Stoltenberqin təklifini dəstəkləyərək bildiriblər ki, Alyans Kiyevə hərbi operativ uyğunlaşmada, demokratik islahatların, həmçinin təhlükəsizlik sahəsində islahatların həyata keçirilməsində yardım göstərəcək.
Zelenskinin sammitdəki çıxışını isə iştirakçılar «ürəkağrısı ilə» dinləyib, bəlkə də fikirlərində dəstəkləyiblər. Amma onun çıxışınadək bütün vacib təkliflər artıq dilə gətirilmiş, əsas qərarlar isə qəbul olunmuşdu.
Sonda NATO növbəti dəfə genişlənib – Finlandiya ilk dəfə sammitə blokun tamhüquqlu üzvü kimi qatılıb. Növbədə İsveçdir. Ukraynaya isə bu növbədə yer tapılmayıb.

NO MEMBERSHIP BUT SUPPORT
The main intrigue of the NATO summit held in Vilnius was the decision of NATO on Ukraine's membership in the alliance. Even the participation of Ukrainian President Vladimir Zelensky in the summit depended on this decision. But Türkiye's unexpected agreement to admit Sweden to NATO left the main intrigue in the shadows for a while. So, regardless of the outcome, the summit cannot be regarded as a mediocre one.
Obvious progress
Meanwhile, both the conflicting sides admit the escalation of the situation on the front. During the counter-offensive operation, the Ukrainian army is fighting hard to gain control over some territories occupied by Russians, but the latter is trying to exhaust the Ukrainians and inflict damage as much as possible.
Ukrainians are trying to break through the thick Russian defence line made of a series of engineering barriers and teeming with anti-personnel and anti-tank mines. This prevents them from advancing quickly. It is reported that since the counter-offensive Ukrainians have regained 253 sq. kilometres of territory, predominantly frontline areas. Obviously, the Ukrainian leadership would like to attend the NATO summit with a more tangible result, but a war has its own logic and laws.
In addition, it appears that the Ukrainians are trying to change their military tactics in line with the current situation. For example, in Zaporozhye, Ukrainians have switched from a massive offensive to small-scale attacks over a long stretch. The goal is to capture the enemy's forward positions and to gain a foothold there. The tactic seems to be productive, but it is not yet clear how long it will last and what effect can be expected from it in the long term.
It is believed that a successful Ukrainian counteroffensive will play an instrumental role in continuing Western support for Kiev. In the absence of progress on the battlefield, those who call for a peaceful settlement, even on terms unfavourable to Ukraine, may gain support in the public debate. Given the upcoming elections both in European countries and in the US, this can benefit political parties less inclined to support Ukraine "for as long as it takes".
Nevertheless, the military and economic support to Kiev will not be reduced radically. Ukraine's defeat can be viewed as the defeat of the Western political forces, which had been increasing their assistance to Ukraine all this time. So they will never go for it.
More support, more uncertainty
Western countries increasingly provide Kiev with modern and complex means of warfare. The US announced the possibility of providing Ukraine with cluster bombs, while France and Germany decided to transfer long-range missiles and new Leopard tanks and other assistance worth €700m, respectively.
On the eve of the Vilnius summit, France, Germany, the UK and the US led the talks on bilateral security agreements to provide Ukraine with long-term funding, military supplies, military training, etc. to continue an effective military campaign.
But this looks like a temporary measure to reassure Kiev in the West's continued support. Meanwhile, Ireland, Malta and Austria, neutral EU member states, demanded clarity on the outcome of "commitments" to support Kiev.
Thus, Irish Prime Minister Leo Varadkar said: "We support (Ukraine) financially and politically. We are happy to make permanent security commitments, but what we cannot promise as a country is mutual defence because that would violate our policy of neutrality".
In the meantime, amid military, political and economic uncertainty, Europe needs to prepare for several scenarios at once.
Ukraine's success on the battlefield can lead to a final settlement by fully restoring its former borders. However, the EU is considering a more realistic scenario for this protracted war. This requires sustained political efforts to support public opinion in a permanently complex and volatile economic and political environment.
Since the end of 2022, the Eurozone, which covers 20 countries, entered a recession that is still ongoing. During the six-month period, the total GDP of the Eurozone fell by 0.1%, while the recession covered 7 of 20 countries.
According to S&P Global's economic forecast for the third quarter of 2023, the risk of recession in the Eurozone is still significant. The expected impact of higher interest rates on demand and the potential reduction in employment due to the economic downturn can extend this process.
Experts do not make long-term forecasts, as the ongoing Russian-Ukrainian war brings uncertainty to the situation, with a still valid potential for further economic shocks. Unfavourable developments in the gas market and the risk of shortages, especially in the winter of 2023/2024, pose a certain threat, too.
Moods change, time to hurry up
Difficult economic situation in the Eurozone affects the EU's military and economic assistance to Ukraine.
We can observe some tendency in many countries to reduce public support for Ukraine as the cost and economic impact of the war has begun to affect EU households, particularly through inflation. Given the austerity measures as the war continues and the rising costs of supporting the Ukrainian army and economy, EU leaders are exploring the possibility of appropriating frozen Russian assets estimated at €200b.
However, some countries fear that the legal basis for doing so is too shaky. Plus, the European Central Bank warned that confiscating these assets or the profits derived from them could pose a serious risk to the reputation of the Euro. It is these concerns that largely impede the adoption of the final decision on the seizure of Russian assets. According to some European officials, a number of states are proposing an additional contingency fee to be used to rebuild Ukraine, which also irritates the European population.
There are concerns that public support for helping Ukraine may decline in the future, if news from the battlefield points to a protracted conflict.
These fears were also confirmed by Czech President Petr Pavel, who noted just before the Vilnius summit that the window of opportunity for Ukraine to achieve a military result on the front "will more or less close by the end of this year". He reasoned this to the upcoming elections in the US and other countries, after which the support for Kiev can decline.
Not admitted but supported
This mood has definitely affected both the course and decisions of the NATO summit in Vilnius.
In his keynote address to the summit participants, US President Joe Biden welcomed the agreements on Sweden's accession to NATO, but noted that there was still a lot of work to be done to define the contours of the path that would ensure Ukraine's membership in the alliance. As a goodwill gesture, the US leader suggested that Ukraine be exempted from the NATO Membership Action Plan. However, the US administration emphasised that Ukraine's accession to NATO would be relevant only after the Ukrainian conflict is over.
Meanwhile, just before the summit, the Ukrainian President Vladimir Zelensky called the absence of a timetable for Ukraine's accession to the alliance "absurd". He also expressed his disappointment with the way the negotiations were going on: "It is unprecedented and absurd when no deadlines are set either for the invitation or for Ukraine's membership".
The NATO leadership believes that the proposal made by NATO Secretary General Jens Stoltenberg could be a compromise. He proposed a package of multi-year support and strengthening of political ties through the NATO-Ukraine Council and cancellation of the country's Membership Action Plan.
For Kiev, this meant very little. In the final declaration, the Vilnius summit endorsed Stoltenberg's proposal and said the alliance would help Kiev make progress on military interoperability, as well as additional democratic and security reforms.
Zelensky's speech at the summit was listened to sympathetically by the participants, perhaps even supported by some of them mentally. But by the time he delivered his address, all the important proposals had already been made and the main decisions had been taken. As a result, NATO once again expanded thanks to Finland, which for the first time took part in the summit as a full member. Sweden is next in line. We do not see Ukraine in this queue, though.