QAYNAYAN İSRAİL VƏ İNADKAR NETANYAHU
İsrail parlamenti – Knesset iyulun 24-də məhkəmə islahatları paketinə daxil olan ilk qanun layihəsini təsdiqləyib. Halbuki bu təşəbbüs ölkə ictimaiyyətini faktiki olaraq, parçalayıb. Binyamin netanyahu hökuməti tərəfindən həyata keçirilən islahatlara qarşı etiraz aksiyaları 7 aydır davam edir və o, parlamentin qərarı ərəfəsində və qərardan sonra pik həddə çatıb. İsrailin aparıcı siyasətçiləri əmindirlər ki, ölkənin gələcək taleyi hazırda yaşananlardan asılıdır.
«Rasionallıq prinsipi»nə qarşı qanun layihəsi
İsrailin hakimiyyətə ötən ilin dekabrında gəlmiş yeni koalision hökuməti ölkə tarixinin ən sağçı hökuməti sayılır. O, Netanyahunun rəhbərlik etdiyi «Likud» partiyasından, qatı ortodokslardan və ultramillətçilərdən ibarətdir. Sonuncular «Likud»la koalisiyaya getmək qərarı verərkən birgə səylərlə Ali Məhkəmənin səlahiyyətlərini azalda biləcəklərini düşünüb və koalisiyada bu ümidlə yer alıb. Məsələ ondadır ki, İsrail Ali Məhkəməsi ölkənin sosial-siyasi həyatında ortodoksal qrupların nüfuzunun artmasına mane olur.
Formal olaraq İsrailin Konstitusiyası yoxdur. Onu faktiki olaraq, ölkənin əsas qanunları, Müstəqillik Bəyannaməsi, məhkəmə presedentləri əvəzləyir. Bu üzdən də Ali Məhkəmə qanunverici və icraedici hakimiyyət orqanlarının qərarlarının nə qədər konstitusion olduğuna nəzarəti həyata keçirən qurum kimi çıxış edir. Məhz bu təcrübəyə son qoymaq istəyən koalisiya məhkəmə islahatları prosesinə start verib. Nəticədə, ortaya «rasionallıq prinsipi»nin ləğvini nəzərdə tutan qanun layihəsi çıxıb. Sənəddə məhkəmə hakimiyyəti haqqında qanunvericiliyə nəzərdə tutulan dəyişikliklər Ali Məhkəməni hökumətin qərarlarına «qeyri-rasional olduğu üçün», yəni qanunlara, yaxud dövlətin və cəmiyyətin maraqlarına uyğun olmadığı üçün veto qoymaq hüququndan məhrum edir.
Hakim koalisiyanın hazırladığı qanun layihəsinə görə, nəinki Ali Məhkəmənin nəzarət funksiyası məhdudlaşdırılır, həm də hökumətə ölkənin məhkəmə sisteminə aparıcı təyinatlara təsir göstərmək imkanları verilir. Söhbət, ilk növbədə, Ali Məhkəmə hakimlərinin təyinatından gedir. Bununla yanaşı, nazirlərin hökumətə bağlı olmadan prokurorlara tabe olan konsultantların hüquqi tövsiyələrinə əməl etmək öhdəliyi aradan qaldırılır. Nəhayət, məhkəmə islahatları 120 yerlik Knessetə Ali Məhkəmənin qərarını adi səs çoxluğu ilə (61 səslə) ləğv etmək səlahiyyətinin verilməsini nəzərdə tutur.
Baş nazir Netanyahu əvvəlcə isahatları «seçilməmiş hakimlərin hədsiz səlahiyyətlərinin məhdudlaşdırılması zərurəti» ilə əsaslandırırdı. Məhkəmə sistemində islahatlar tərəfdarı olanların fikrincə, bu, «mütləq hakimiyyət»in Ali Məhkəmənin əlində cəmləşməsinə son qoyulması, səlahiyyətlərin hakimiyyət qanadları arasında bölüşdürülməsi üçün vacibdir. Onlar hesab edir ki, bu vəziyyət xalqın seçdiyi hökumət və parlamentin effektiv işləməsinə mane olur.
Lakin bu arqumentlər İsrail ictimaiyyətinin böyük hissəsinin əhvalına təsir göstərməyib. Onlar Netanyahu hökumətinin islahatlar təşəbbüsünü «demokratiyaya təhdid» sayırlar. İslahatların əleyhinə olanlar hesab edirlər ki, tarazlığın yaradılması, xalqın hakimiyyətdən sui-istifadə hallarından qorunması üçün «rasionallıq prinsipi» vacib elementdir. Baş nazir «İsrail demokratiyasını avtoritar rejimə çevirmək cəhdi»ndə də ittiham olunur. Onlar Ali Məhkəmənin nəzarət funksiyasının korrupsiyanın qarşısının alınmasına, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadəyə imkan verilməməsinə yönəldiyinə xüsusi diqqət çəkirlər. Bu mənada, Netanyahunun özünə qarşı korrupsiya, dələduzluq, etimaddan sui istifadə ilə bağlı irəli sürülmüş ittihamlar yada salınır, bunun İsrail tarixində ilk olduğu vurğulanır. Bəzi iddialara görə, ötən il seçkidə qalib gələrək yenidən hökumətin başına keçmiş Netanyahu məhkəmə islahatlarına ona görə başlayıb ki, baş naziri vəzifədən kənarlaşdırmaq səlahiyyətini məhkəmənin əlindən alsın.
Beləliklə, məhkəmə islahatları planı təxminən yarım il əvvəl açıqlanar-açıqlanmaz, dərhal kütləvi etiraz aksiyalarına səbəb olub. Yüz minlərlə israilli küçələrə çıxaraq, hökumətin təklifinə etirazını bildirib. Aksiya o qədər böyük miqyas alıb ki, baş nazir Netanyahu kompromisin tapılması üçün müxalifətlə danışıqlara başlanılacağı vədini verib. Lakin tərəflər mövqelərində israr etdiyindən, danışıqlar prosesi pozulub, bir müddət sonra isə sənəd Knessetin müzakirəsinə çıxarılıb.
Aylardır davam edən etirazlar
«Məntiq prinsipi»nin ləğvini nəzərdə tutan qanun layihəsi İsrail parlamentində ilk oxunuşda iyulun 10-da qəbul olunub. İyulun 19-da isə Knessetin qanunvericilik komissiyası onu ikinci və üçüncü oxunuşda da təsdiqləyib. Bu vaxt kütləvi etiraz aksiyaları artıq əsl «müqavimət» xarakteri almışdı…
Knessetdə ikinci və üçüncü səsvermə iyulun 24-nə təyin olunmuşdu. Həmin ərəfədə nümayişçilər Qüds, Hayfa, Təl-Əviv kimi şəhərlərin əsas magistrallarını bağlayıb, nəqliyyat və səhiyyə sahələrində tətillər elan olunub. Polislə nümayişçilər arasında toqquşmalar başlayıb, asayiş keşikçiləri aksiyaları dağıtmaq üçün su şırnaqlarından istifadə edib. Ən ciddi aksiya isə İsrail Müdafiə Ordusunun (SAXAL) ehtiyatda olan hərbçilərindən ibarət «Silah qardaşları» təşkilatının Təl-Əvivdə təşkil etdiyi yürüş olub. Təşkilatın yüzlərlə üzvü məhkəmə islahatlarına etiraz olaraq, könüllü xidmətdən imtina edib. Məsələyə hərbi kəşfiyyatın sabiq rəhbəri Tamir Hayman da münasibət bildirib. O, hesab edir ki, etirazların əsas nəticəsi SAXAL-ın «xalq ordusu» modelinin dağılması ola bilər: «Çünki SAXAL-ın vəzifələrinin öhdəsindən gəlmək bacarığı sistemlərin tam konfiqurasiyasına əsaslanır və əhəmiyyətli dərəcədə könüllülükdən asılıdır».
Etirazçıların daha bir ciddi aksiyası Təl-Əvivdən Qüdsə edilən yürüşdür. Nümayişçilər orada mübahisəli qanunvericiliklə bağlı həlledici səsvermə ərəfəsində parlamentin binası qarşısında düşərgə qurublar. Bundan başqa, İsrailin təhlükəsizlik xidmətinin 100-dən artıq sabiq rəhbəri də hökumətə islahatların dayandırılması çağırışı ilə müraciət edib. Müxalifət lideri, sabiq baş nazir Yair Lapid isə nümayişçilər qarşısında etdiyi çıxışında bildirib ki, indi hökumətin qarşısında iki yol var: İsraili dağıtmaq və ya qoruyub saxlamaq. Lapid bildirib ki, məhkəmə islahatları kursunun davam etdirilməsi «İsraili parçalayarsa, hökumətin müxalifətlə danışıqları bərpa etməsi ölkənin qorunub saxlanmasına imkan yaradar».
Lakin bütün bunlar heç bir nəticə verməyib və təxminən 30 saat fasiləsiz davam edən debatlardan sonra Knesset qanun layihəsini təsdiqləyib.
Kompromis, yoxsa vətəndaş itaətsizliyi?
Qanun layihəsinin lehinə hakim koalisiyanı təmsil edən 64 deputat səs verib. 56 müxalifətçi parlamentari etiraz əlaməti olaraq səsverməni boykot edib və iclas zalından çıxıb.
Səsvermənin nəticəsi hökumət tərəfindən qələbə kimi qəbul olunub. Ədliyyə naziri Yariv Levin Knessetin tribunasından etdiyi çıxışda deyib: «Biz məhkəmə sisteminin dəyişdirilməsi ilə bağlı tarixi prosesdə ilk addımı atdıq».
Səsvermədən bir neçə gün əvvəl ürəyinə kardiostimulyatorun quraşdırılması üçün əməliyyat olunmuş baş nazir Netanyahu isə xalqa televiziya ilə müraciət edib: «Bu gün biz vacib demokratik addım atdıq. Bu addım hakimiyyət qanadları arasında 50 il əvvəl mövcud olmuş bərabərliyin bərpasına yönəlib. O vaxtlar hakimlər hökumətin qərarlarını «əsassız» adlandıraraq ləğv edə bilmirdilər. Biz seçilmiş hökumətin ölkə vətəndaşlarının əksəriyyətinin qərarına uyğun olaraq, öz siyasətini yürüdə bilməsi üçün «məntiq düzəlişi» etmişik».
Lakin müxalifət və onu dəstəkləyən elektorat hökumətin və baş nazirin fikirləri ilə razılaşmır. Onlar Knessetin təsdiqlədiyi islahatların reallaşdırılmasına müqavimət göstərəcəklərini bildirirlər. «Bu hökumət döyüşü uda bilər, müharibəni yox», - deyə Yair Lapid qeyd edib. Daha bir sabiq baş nazir Exud Olmert isə ölkədə «ölkənin sabitliyi, hökumətin idarəçiliyi üçün ciddi fəsadlar verəcək vətəndaş itaətsizliyinin başlaya biləcəyini» düşünür.
Həqiqətən də, artıq «itaətsizlik» əlamətləri hiss olunmaqdadır. Parlamentin qanun layihəsini təsdiqləməsindən dərhal sonra etiraz aksiyaları daha da qızışıb, Təl-Əviv, Qüds və digər şəhərlərin küçələri nümayişçilərlə polis arasında toqquşmalar meydanına çevrilib. İndi həm dövlət, həm də qeyri-dövlət sektorunun işçiləri ümumxalq tətilinə başlayacaqlarını bildirirlər. Ekspertlər isə İsrail iqtisadiyyatında tənəzzülün başladığına dair faktlar göstərir, siyasi vəziyyətin getdikcə qarışacağını proqnozlaşdırır.
İsraildaxili böhran artıq onun yaxın müttəfiqlərini – ABŞ və digər Qərb dövlətlərini də narahat etməyə başlayıb ki, bu da təəccüblü deyil. Knessetdəki həlledici səsvermə ərəfəsində Birləşmiş Ştatların prezidenti Co Bayden İsrailin baş naziri ilə telefon danışığı zamanı onu məhkəmə islahatlarının tərəfdarları ilə əleyhdarları arasında mümkün qədər geniş konsensusa nail olmağa çağırıb. Bu söhbət haqda Amerika KİV-də maraqlı fikirlər yer alıb. «New York Times» yazır ki, Ağ Ev sahibi İsrail hökumətinin başçısına islahatların iki ölkə arasındakı «xüsusi münasibətlər» üçün fəsadlar verə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edib. «Axios» portalında isə iddia olunur ki, Netanyahu koalisiyadakı tərəfdaşları qarşısında «xüsusi öhdəlikləri»nin olduğunu deyib, onların məhkəmə hakimiyyətinin təsir imkanlarını məhdudlaşdırmaqda qərarlı olduqlarını söyləyib.
İsrail parlamentinin məhkəmə islahatlarına start verməsindən sonra isə Baydenin mətbuat katibi Karin Jan-Pyer Ağ Ev sahibinin İsrail hökumətinin onun rəyini nəzərə almamasından narazı olduğunu göstərən açıqlama verib. Rəy deyərkən, söhbət «demokratik dövlətdə ciddi dəyişikliklərin uzunmüddətli olması üçün onlar mümkün qədər geniş konsensus əsasında həyata keçirilməlidir» fikrindən gedir. Jan-Pyer deyib ki, Knessetdə səsvermə «minimal səs çoxluğu ilə qəbul edilib və bu, təəssüfləndiricidir».
Netanyahunun isə «İsrail suveren dövlətdir və qərarlarını kənardan, o cümlədən ən yaxın dostlardan gələn təzyiqlər əsasında deyil, öz xalqının iradəsinə uyğun qəbul edir» dediyi məlumdur. Bəs İsrail hökuməti Vaşinqtonun təzyiqlərinə davamlı olaraq tab gətirə biləcəkmi? Hər halda, ABŞ tərəfi bildirir ki, o, «islahatlara yenidən baxılması üçün israilli siyasətçilər arasında konsensusun axtarılmasında israr edəcək». Üstəlik, Vaşinqton İsrail prezidenti İshak Hersoqa da ümidlidir. O, ölkənin aparıcı siyasi qüvvələri arasında dialoq yolu ilə konsensusun əldə olunmasına çalışır.
Bütün bu amillər, əlbəttə ki, tarixinin ən ciddi böhranlarından biri ilə üz-üzə olan İsraildə hadisələrin gedişinə öz təsirini göstərəcək. Bununla yanaşı, burada baş verənlər bu və ya digər formada Yaxın Şərqdəki vəziyyətə də təsirsiz ötüşməyəcək. Çünki İsrailin ən azı regionda hansı rola malik olduğu hər kəsə bəllidir.

TURBULENT ISRAEL AND ADAMANT NETANYAHU
On July 24, the Israeli parliament, the Knesset, approved the first bill of the judicial reform package—an initiative that has effectively divided the country's in two camps. Mass protests against the reform implemented by the Benjamin Netanyahu government have been going on for seven months and reached the peak in the run-up to and after the parliamentary decision. Leading Israeli politicians believe that the fate of the country depends on current events.
Bill against the principle of reasonableness
The new coalition government of Israel came to power last December. It was formed by the Likud party led by Netanyahu together with the ultra-Orthodox and ultra-nationalists. It is considered to be the most right-wing coalition government in the history of Israel. Those who joined the coalition with Likud believed that joint efforts would reduce the powers of the Supreme Court, which prevents orthodox groups from increasing their influence on socio-political processes.
Formally, Israel has no constitution. In fact, it is replaced by the so called Basic Laws, the Declaration of Independence, and judicial precedents. That is why the Supreme Court of Israel is acting like a body controlling the extent the decisions of the legislative and executive branches of power conform with those Basic Laws. In an effort to put an end to this practice, the Likud-led government of ultra-nationalists and ultra-Orthodox launched a process of judicial reforms. This is how the bill to abolish the so-called "principle of reasonableness" came into being. It assumes a series of amendments to the legislation on the judiciary that would deprive the Supreme Court of the ability to block government decisions on the grounds that they are "unreasonable," i.e., inconsistent with the law or the interests of the state and society.
The draft law developed by the ruling coalition not only limited the controlling functions of the Supreme Court, but also gave the government a chance to significantly influence key appointments in the judicial system (especially the judges of the Supreme Court). Ministers are not any more obliged to follow the recommendations of legal advisors reporting to the Attorney General, who is independent of the government. Finally, the judicial reform empowers the 120-seat Knesset with the right to overturn the Supreme Court decisions by a simple majority (at least 61 votes).
Prime Minister Netanyahu initially justified the reform by the necessity to limit the "excessive powers of unelected judges". According to supporters of the reform, it is necessary for the full separation of powers and to end the concentration of absolute power in the hands of the Supreme Court, which allegedly prevents the government and parliament elected by the people from working effectively.
However, these arguments have not convinced a significant part of the Israeli society, which regards the changes initiated by the Netanyahu government as a threat to democracy. Opponents of the reform consider the principle of reasonableness to be an important element of the system of checks and balances, one of the fundamental guarantees to protect the people from abuse of power. The prime minister is suspected of intending to "turn Israeli democracy into an authoritarian regime." The opponents of the reform also argue that the supervisory functions of the Supreme Court are aimed at preventing corruption and abuse of power. In this regard, they accuse the head of the Israeli government, Benjamin Netanyahu, of corruption, fraud and breach of trust – for the first time in the history of Israel. There are even allegations that after winning last year's elections and taking over the government again, Netanyahu introduced the judicial reform to prevent the court from stripping him of his position.
As soon as the judicial reform plan was unveiled more than six months ago, it provoked massive protests. Hundreds of thousands of Israelis took to the streets to express their dissatisfaction with the measures proposed by the government. Actions were so large that Prime Minister Netanyahu promised to start the negotiations with the opposition in order to find a compromise. However, due to insurmountable differences in the positions of the parties, the negotiation process was interrupted. Soon the judicial reform was returned to the Knesset for review.
Long-term protests
The bill to abolish the principle of reasonableness was passed by the Knesset in the first reading on July 10. On July 19, the Legislative Commission of the Knesset approved the bill for the second and third readings. By that time, mass protests had become a real movement of resistance.
Right before the scheduled readings of the bill on July 24, protesters blocked major highways in Jerusalem, Haifa and Tel Aviv. Partial strikes covered the transport and health sectors. There were clashes with the police, who used water cannons to disperse the demonstrators. But the most significant action was a march in Tel Aviv by the members of the Brothers in Arms, an organisation formed of the reservists of the Israel Defence Forces (IDF).
Hundreds of reservists announced their refusal to volunteer for service in protest against the judicial reform. Former head of the Israeli Military Intelligence Tamir Hyman complained that the main consequence of opposition to the judicial reform could be the destruction of the IDF's model of a popular army, because "IDF can fulfil its missions thanks to the full complement of systems and heavy dependence on volunteerism."
The march of demonstrators from Tel Aviv to Jerusalem, where they camped outside the parliament on the same day was also impressive. More than 100 former Israeli security chiefs called on the government to suspend the reform. At the same time, opposition leader and former prime minister Yair Lapid stated before the protesters that the government had only two options: destroy Israel or preserve it. Continuing the judicial reform will "tear Israel apart," Lapid said, while the authorities' return to dialogue with the opposition will preserve the country.
However, the appeals of the opposition failed. After almost 30 hours of continuous debates, the Knesset still passed the bill.
Compromise or civil disobedience?
Sixty-four MPs representing the ruling coalition voted in favour of the bill. 56 opposition MPs boycotted the vote, leaving the session hall in protest.
The government announced the outcome of the vote as a victory. "We have taken the first step towards the historic process of changing the judicial system," Justice Minister Yariv Levin said in the Knesset.
"Today we have taken a necessary democratic step. This step is aimed at restoring the balance between the branches of government that existed 50 years ago, when judges were unable to overturn government decisions they considered 'unreasonable.' We adopted the amendment on the 'principle of reasonableness' so that the elected government can implement policies as decided by the majority of the country's citizens," said Prime Minister Benjamin Netanyahu, who underwent pacemaker surgery days before the vote.
However, the opposition and the part of the population that supports it do not share the views expressed by the government officials and Netanyahu. They promise to oppose the implementation of the judicial reform approved by the Knesset. "This government may win the battle, but not the war," Yair Lapid argues. Another former prime minister, Ehud Olmert, predicts that Israel will face "civil disobedience with all possible consequences for the stability of the state and the government's ability to govern."
Indeed, there are signs of defiance. Immediately after Knesset passed the bill marking the beginning of the judicial reform, protests intensified. The streets of Tel Aviv, Jerusalem and other cities became the scene of clashes between demonstrators and the police. Both public and non-public sector workers are threatening a general strike. Experts predict a downturn in the Israeli economy and a high probability of further destabilisation of the political situation in the country.
It is not surprising that Israel's closest allies, the US and other Western powers, are seriously concerned about the internal Israeli crisis. Thus, right before the decisive vote in the Knesset, the US President Joe Biden held a telephone conversation with the Prime Minister of Israel, in which he asked Netanyahu to search for the widest possible compromise between the supporters and opponents of the judicial reform. According to the New York Times, the US president warned the head of the Israeli government about the consequences of the reform in terms of the 'special relationship' between the countries. Axios claims that Netanyahu expressed his 'special obligations' to coalition partners, who strongly seek to limit the influence of the judiciary.
After the Israeli parliament gave the go-ahead for judicial reform, however, Biden's spokeswoman Karine Jean-Pierre stated that President Biden was dissatisfied with the Israeli government's disregard for his view that "major changes in a democracy to be enduring must have as broad a consensus as possible."  "It is unfortunate that the vote today took place with the slimmest possible majority," Jean-Pierre stated.
"Israel is a sovereign country that makes its decisions according to the will of its people and not on the basis of pressure from abroad, including from its best friends," Netanyahu responded. But can the Israeli prime minister continue to resist pressure from the US administration, which says it will "insist on finding consensus among Israeli policymakers to revise the reform"? Washington expressed hope that the efforts of Israeli President Yitzhak Herzog, who is trying to lead the country's leading political forces to reach consensus through dialogue, would be successful.
All these factors will definitely influence the future course of events in Israel, which is facing one of the biggest political crises in its history. Meanwhile, the ongoing situation in the State of Israel will anyway affect the entire Middle East, given the significant role the country plays at least in the regional arena.