Avropa ilə Latın Amerikası bir-birlərini yenidən kəşf etməyə çalışırlar
«Avropa Latın Amerikasına qayıdır». Bu təntənəli bəyanatı Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen iyulun 17-18-də Brüsseldə keçirilmiş Aİ-LAKHÖB (Latın Amerikası və Karib Hövzəsi Ölkələri Birliyi) sammiti ərəfəsində səsləndirib. Lakin işlər nədənsə tam planlaşdırıldığı kimi getməyib.
Latın Amerikası ölkələri Avropanın onlara göstərdiyi bu diqqəti, əlbəttə ki, alqışlayıblar, lakin sammitin ilkin gündəliyinin yoxsulluq və qeyri-bərabərlik kimi problemlər nəzərə alınmadan, «Köhnə dünya»nın maraqlarına uyğun formalaşdırılmasından narahatlıqlarını ifadə ediblər.
«İndi biz sizə diqqət ayıracağıq, çünki qəflətən dostlara ehtiyacımız olduğunu hiss etdik» demək kifayət qədər sadəlöhvlük və təkəbbürlülükdür», - deyə Cənubi Amerikadan olan yüksəkrütbəli diplomatlardan biri qonaqların ümumi narazılığını dilə gətirib.
Görüş iştirakçılarının prioritetləri tamamilə fərqli imiş. Qoşaqlar üçün ilk yerdə Avropanın dörd yüz il sürmüş müstəmləkəçiliyi, iqtisadi istismar və quldarlıq idisə, ev sahiblərini daha çox Rusiya-Ukrayna müharibəsi maraqlandırırdı.
«Yaxın dostlarımızın bu qeyri-müəyyənliklər dönəmində bizim yanımızda olmasına ehtiyacımız var», - deyə Ursula fon der Lyayen bildirib. LAKHÖB prezidenti, Sent-Vinsent və Qrenadinin baş naziri Ralf Qonsalves isə ona cavabında deyib ki, «biz yekun kommünikenin yerli insanların soyqırımı, afrikalıların kölə halına salınması və dəymiş zərərin ödənilməsi məsələlərinə həsr olunacaq».
Beləliklə, Aİ liderləri Latın Amerikasın və Karib hövzəsindən olan həmkarlarını Rusiyanın Ukraynaya hücumunu qəti şəkildə pisləməyə razı sala bilməyiblər. Uzun sürən müzakirələrin, mübahisələrin sonunda kommünike layihəsində Rusiyanın «ən qəti şəkildə pislənilməsi» ifadəsi sadəcə «narahatlıq» ifadəsilə əvəzlənib.
Sənədin 16 səhifədən 9 səhifəyə düşmüş yekun variantında Ukraynaya qarşı aparılan müharibədən «dərin narahatlıq» ifadə olunur. Bununla yanaşı, Aİ nümayəndələri hesab edirlər ki, orada «Ukraynada» yox, «Ukraynaya qarşı» ifadəsinin işlədilməsi Rusiyanı təcavüzkar kimi göstərən diplomatik qələbədir. Hər bir halda, bu, sammitin, ümumiyyətlə, razılaşdırılmış bəyanat olmadan bitməsinin qarşısını alıb. Amma Nikaraqua sonadək «təslim olmayıb» və sənədə imza atmayıb.
Avropalı liderlər üzləşdikləri durumdan məyusluqlarını gizlətməyə çalışsalar da, bunun əldə edə biləcəklərinin maksimumu olduğunu anlayırlar. Niderlandın sabiq baş naziri Mark Ryutte bildirib ki, Aİ keçmişinə aid səhvləri etiraf etməlidir. O, deyib ki, Avropa İttifaqı keçmişdə «Asiya, Afrika və ya Latın Amerikası ölkələrindən gələn telefon zənglərinə çox zaman cavab verməyib», bu səbəbdən də, qarşı tərəf qəzəbini ifadə etməkdə haqlıdır.
Ralf Qonsalves isə əvvəlcə ittifaq adından köləliyə görə kompensasiyanın daha sərt şəkildə tələb olunmasına üstünlük versə də, «yerli xalqların soyqırımı» kimi terminlərdən istifadə etsə də, sonda etiraf edib ki, Aİ-də heç də hamı müstəmləkəçi olmayıb və bu sammit bəlkə də, belə mövzunun ortaya atılması üçün uyğun format deyil.
Sonda LAKHÖB də kompromisə gedib, kommünikenin mətnində «trans-Atlantik qul alveri nəticəsində milyonlarla kişi, qadın və uşağın sözlə ifadə edilməsi mümkün olmayan iztirabına görə» dərin təəssüf ifadə olunmasına razılıq verib.
Yeni çağırışlar
Aİ və LAKHÖB 1999-cu ildə Rio-de-Janeyroda keçirilmiş ilk sammitdən sonra strateji tərəfdaşlardırlar. Onların ən ali səviyyədə son tammiqyaslı görüşü 8 il əvvəl, 2015-ci ilin iyununda Brüsseldə olmuşdu. Aİ əlavə olaraq, ayrılıqda Braziliya və Meksika ilə də strateji tərəfdaşdır, o, quruma üzv 33 dövlətin 27-si ilə iqtisadi və siyasi sahədə əməkdaşlığa dair razılaşmalar imzalayıb. Onların ən sonuncusu… 10 il əvvəl imzalanıb.
Amma son sammitdən sonra qlobal siyasi və iqtisadi landşaft kökündən dəyişib. Yeni geosiyasi vəziyyət yaranıb, yeni çağırışlar meydana gəlib. Bu isə Aİ-LAKHÖB münasibətlərinə də təsirsiz ötüşə bilməz. Söhbət Rusiya-Ukrayna müharibəsindən, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədən, COVID-19 pandemiyasından, Çinin artan qlobal iddialarından və s. gedir.
Bütün bunlar qlobal iqtisadi əlaqələr zəncirini əhəmiyyətli dərəcədə pozub, Aİ üçün ilkin tələbat mallarının tədarükündə bir ölkədən asılılığın necə təhlükəli olduğunu göstərib. Belə bir vəziyyətdə Rusiyanın enerji resurslarından asılılığı hansısa formada aradan qaldırmaq olursa, Çinlə bağlı vəziyyət daha çətindir. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, Aİ litiumun 97%-ni Çindən alır və demək, ondan istifadə olunan elektron sənayesi, demək olar ki, bütünlükdə bu ölkədən idxaldan asılıdır.
Qeyd edək ki, sözügedən metal Latın Amerikasında da boldur. Dünyada litium ehtiyatının 24%-i Argentinanın, 15%-i Boliviyanın, hərəsinə 14% olmaqla, Çili ilə Perunun payına düşür. Başqa sözlə, dünyada mövcud olan litium ehtiyatının təxminən üçdə ikisi bu bölgədədir.
Xarici bazarlardan asılılıq
Latın Amerikası və Karib hövzəsi coğrafi baxımdan Avropadakı hərbi münaqişələrdən çox uzaqdır. Müvafiq olaraq, Rusiya-Ukrayna savaşı onların regional ənənəvi təhlükəsizliyinə böyük təhdid yaratmır. Bundan başqa, LAKHÖB inkişaf etməkdə olan ölkələrdən ibarətdir ki, onların da daxili bazarları məhduddur. Başqa sözlə, həmin ölkələr xarici bazarlardan daha çox asılıdırlar. Latın Amerikasının iqtisadi inkişafı ABŞ və Aİ-nin dəstəyinə bağlı olsa da, region həm də Rusiya mallarından və Çin maliyyəsindən asılıdır. Məsələn, Nikaraqua taxılın 80%-dən çoxunu Rusiyadan alır. Ət ixracında dünya lideri olan Braziliya dünyada iribuynuzlu mal-qaranın ən çox olduğu ölkədir – təxminən 224 milyon baş. Onun əsas alıcısı isə Çindir – 2022-ci ildə Braziliyadan mal əti ixracının təxminən üçdə ikisi Pekinin payına düşüb. Argentina prezidenti Alberto Fernandes isə ötən il Vladimir Putinə ölkəsinin «Rusiya üçün qapı olacağı» vədini verib. O, bildirib ki, Argentina bunu «Rusiyanın Latın Amerikasına daha inamla daxil olması üçün» edəcək. Fernandes Çin lideri Si Cinpinlə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa dair beş illik plan da imzalayıb. Sənəd Argentinaya 23,7 milyard dollar Çin investisiyasının yatırılmasını nəzərdə tutur.
Çinin Latın Amerikasına təsiri sürətlə artır. O, artıq Aİ-ni geridə qoyaraq, regionun ABŞ-dan sonra ikinci ticarət tərəfdaşına çevrilib. Latın Amerikası ilə Pekin arasında 2000-ci ildə 12 milyard dollar olmuş ticarət dövriyyəsi 2021-ci ildə 445 milyard dollara çatıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Aİ-nin Latın Amerikası və Karib hövzəsi ilə ümumi ticarət və xidmət dövriyyəsinin həcmi 2022-ci ildə 408 milyard dollar təşkil edib.
2000-2020-ci illər ərzində Çin regiona yatırdığı investisiyann həcmini 26 dəfə artırıb. Hazırda o, Latın Amerikasının bir çox ölkələrinin əsas, yaxud ikinci ticarət tərəfdaşıdır. Regionun 33 ölkəsindən 21-i Pekinin tez-tez «yeni İpək Yolu» adlandırılan təşəbbüsündə iştirak edir.
Yenilənmə
Çinin dünyanın ən nəhəng regionlarından birində, xammal ixracatçıları bölgəsində artan iqtisadi qüdrətindən narahat olan Aİ oradan vacib mineral resursların tədarükünü həyata keçirməyə çalışır. Brüssel görüşündə Latın Amerikası ilə münasibətlərin canlandırılmasına cəhdlər həm də bu məqsədlə edilib. Amma görünən odur ki, Avropa hələ ki, istəyinə o qədər də nail ola bilmir. Bəli, sammitdə xeyli sayda memorandum, niyyət bəyanatları, müxtəlif razılaşmalar və s. imzalanıb. Avropa İnvestisiya Bankı Braziliya ilə Çiliyə 600 milyon dollar kredit ayırıb, Aİ özü isə «Global Gateway» strategiyası (Çinin «İpək Yolu» layihəsinə qarşı düşünülüb) çərçivəsində region iqtisadiyyatına 45 milyard avrodan çox investisiya yatırmaq öhdəliyi götürüb. Amma bütün bunlar Çinin Latın Amerikasına daxil olma tempindən xeyli dala qalır.
Aİ ilə Cənubi Amerika ölkələrinin MERKOSUR bloku (Argentina, Braziliya, Paraqvay və Uruqvay) arasında dünyanın ən böyük azad ticarət zonalarından birinin yaradılmasına dair əldə olunmuş razılaşma böyük sual altındadır. Bu haqda təxminən 20 il davam etmiş müzakirələrdən sonra, nəhayət, 2019-cu ildə layihə razılaşdırılıb, lakin sonrakı illərdə iştirakçı dövlətlərin heç biri onu ratifikasiya etməyib. Buna ya Latın Amerikası ölkələri, məsələn, Argentinanın kiçik və orta biznesi, həmçinin Avropanın Amazon meşələrinin qırılmasına qarşı məcburi qaydaların tətbiqi tələbindən qəzəblənən Braziliya mane olub, ya da «Aİ-nin kənd təsərrüfatında ikili standartların Pandora qutusunu açdığını», «avropalı fermerlərin qeyri-sağlam rəqabətə sürükləndiyini» deyən avropalı fermerlər, kənd təsərrüfatı sahəsində çalışan həmkarlar ittifaqı təşkilatları.
Bu ilin martında Aİ sanki bilərək «odun üzərinə yağ» töküb – onun MERKOSUR ilə yenilənmiş müqavilə təklif etməsi, orada isə yenə meşələrin qırılması ilə bağlı məcburi məhdudiyyətlərin tətbiqini istəməsi Braziliya və Argentininı qəzəbləndirib. Odur ki, münasibətləri yeniləmək hələ ki tam mümkün olmur. Sammitdə əldə olunmuş razılaşmaların əksəriyyəti isə ədalət mühakiməsi və təhlükəsizlik, mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə, korrupsiya və çirkli pulların yuyulması, peyvəndlərin, dərmanların istehsalı, tibbi texnologiyalar mübadiləsi kimi sahələri əhatə edir.
Argentina prezidenti Alberto Fernandes zarafatla deyib ki, Avropa ilə Latın Amerikası arasında münasibətlərin yalnız resurs hasilatı ilə məhdudlaşmaması üçün beş yüz il lazım gəlib.
Növbəti görüşün 2025-ci ildə Kolumbiyada keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tərəflər ona budəfəkindən daha yaxşı hazırlaşacaqlarına söz veriblər.

ПЯТЬ СТОЛЕТИЙ СПУСТЯ
«Европа возвращается в Латинскую Америку», - помпезно объявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен перед саммитом ЕС - СЕЛАК (Сообщество стран Латинской Америки и Карибского бассейна), состоявшимся 17-18 июля в Брюсселе. Но что-то пошло не совсем так, как планировалось.
Латиноамериканские страны приветствовали, конечно, такое внимание к ним со стороны Европы, но выразили обеспокоенность, что первоначальная повестка дня саммита была составлена с учетом интересов Старого Света, а не направлена на решение таких их серьезных проблем, как бедность и неравенство.
«Есть что-то довольно наивное и высокомерное в том, чтобы сказать: «Теперь мы будем уделять вам внимание, потому что внезапно обнаружили, что нам нужны друзья», - выразил общую озабоченность гостей один из высокопоставленных дипломатов из Южной Америки.
Участники встречи явно разошлись в приоритетах. Для гостей на первом месте были четыреста лет европейского колониального господства, экономической эксплуатации и рабства. Для хозяев - война России с Украиной здесь и сейчас.
«Нам нужно, чтобы наши близкие друзья были на нашей стороне в эти неопределенные времена», - говорила Урсула фон дер Ляйен. Надеемся, что заключительное коммюнике будет посвящено «историческому наследию геноцида коренных жителей, порабощению африканцев и возмещению ущерба», - отвечал ей президент СЕЛАК, премьер-министр Сент-Винсента и Гренадин Ральф Гонсалвес.
Лидерам ЕС так и не удалось убедить своих латиноамериканских и карибских коллег решительно осудить российское вторжение в Украину.
В ходе многонедельных споров по поводу итогового коммюнике, а дебаты начались задолго до самого саммита, его проекты менялись от осуждения войны России «самым решительным образом» до простого выражения «озабоченности».
В окончательном варианте, который сократился с 16 до 9 страниц, выражается «глубокая озабоченность» продолжающейся войной против Украины. При этом представители ЕС сочли необходимым подчеркнуть, что формулировка «против Украины», а не «в Украине» является дипломатической победой, которая определяет Россию как агрессора, не называя ее напрямую.
Эта дипломатическая уловка позволила избежать сценария, при котором саммит закончился бы вообще без какого-либо согласованного заявления. Правда, Никарагуа все равно осталась непоколебимой и единственной, кто не подписал документ.
И хотя европейские лидеры с трудом скрывали свое разочарование, они понимали, что это лучшее, чего они могли добиться. ЕС должен признать свои собственные ошибки прошлого, заявил уходящий в отставку премьер-министр Нидерландов Марк Рютте. По его признанию, в прошлом ЕС «часто не брал трубку, когда звонили страны Азии, Африки или Латинской Америки», поэтому они вправе выразить свое возмущение.
В свою очередь Ральф Гонсалвес от имени союза, сперва упорно настаивавший на более строгих формулировках возмещения ущерба за рабство, включая такие термины, как «геноцид коренных народов», в конце концов признал, что не все в ЕС были колониальными державами, и этот саммит, возможно, неподходящий форум для такой темы.
В итоге СЕЛАК тоже пошел на компромисс, согласившись, чтобы в тексте коммюнике выражалось глубокое сожаление по поводу «невыразимых страданий, причиненных миллионам мужчин, женщин и детей в результате трансатлантической работорговли».
Новые вызовы
ЕС и СЕЛАК являются стратегическими партнерами с тех пор, как в 1999 году в Рио-де-Жанейро состоялся первый саммит. Последняя полноценная встреча в верхах проходила в Брюсселе восемь лет назад, в июне 2015 года.
В дополнение к стратегическому партнерству с СЕЛАК ЕС имеет стратегические партнерские отношения отдельно с Бразилией и Мексикой, а также политические и экономические соглашения о сотрудничестве еще с 27 из 33 стран СЕЛАК. Причем самый свежий из них был подписан… 10 лет назад.
С последнего саммита глобальный политический и экономический ландшафт коренным образом изменился. Возникли новые геополитические обстоятельства и вызовы, которые не могут не влиять на отношения ЕС и СЕЛАК: война России против Украины, борьба с изменением климата, пандемия COVID-19 и рост глобальных амбиций Китая.
Это все значительно нарушило цепочки глобальных экономических связей, показав, насколько опасно для ЕС зависеть в поставках товаров первой необходимости от одной страны. От зависимости российских энергоресурсов кое-как избавиться удается, но вот китайское направление посложнее. Один только пример - 97% лития ЕС получает из Китая, а значит, практически вся электронная промышленность, где он применяется, полностью зависит от поставок из этой страны.
В то же время этот металл в изобилии встречается в Латинской Америке. Так, Аргентина обладает 24% мирового запаса, Боливия - 15%, Чили и Перу - по 14%, то есть в сумме около двух третей доказанных запасов лития в мире.
Зависимость от внешних рынков
Географически Латинская Америка и Карибский бассейн удалены от центра европейских военных конфликтов. Следовательно, российско-украинское противостояние не представляет большой угрозы их региональной традиционной безопасности.
Кроме того, СЕЛАК состоит из развивающихся стран, которые обладают ограниченными внутренними рынками и зависят от внешних. Хотя экономическое развитие Латинской Америки неотделимо от поддержки США и ЕС, регион также зависит от российских товаров и китайских денег.
Например, более 80% зерна в Никарагуа поступает из России. Бразилия является мировым лидером по экспорту мяса и имеет самое большое в мире стадо крупного рогатого скота, насчитывающее около 224 млн голов. Основным покупателем является Китай, на долю которого в 2022 году пришлись примерно две трети бразильского экспорта говядины. А аргентинский президент Альберто Фернандес в прошлом году пообещал Владимиру Путину, что его страна станет «дверью для России, чтобы более решительно войти в Латинскую Америку». Он же подписал с Си Цзиньпином пятилетний план сельскохозяйственного сотрудничества, подразумевающий более $23,7 млрд китайских инвестиций.
Влияние Китая в Латинской Америке стремительно растет. КНР уже обогнала ЕС и является вторым по величине торговым партнером этого региона после США. Объем товарооборота Латинской Америки с Китаем вырос с $12 млрд в 2000 году до $445 млрд - в 2021-м. Для сравнения - общий объем торговли товарами и услугами между ЕС и Латинской Америкой и Карибским бассейном в 2022 году составил $408 млрд.
За тот же период с 2000 по 2020 год Китай увеличил свои инвестиции в регион в 26 раз. В настоящее время это самый важный, или второй по значимости, торговый партнер во многих странах Латинской Америки, заменивший США и ЕС. Из 33 стран региона 21 участвует в китайской инициативе, которую часто называют «Новый Шелковый путь».
Перезагрузка
ЕС, который обеспокоен растущей экономической мощью Китая в одном из крупнейших в мире регионов - экспортеров сырьевых товаров, стремится обеспечить себе поставки оттуда важнейших минеральных ресурсов и на встрече в Брюсселе пытался оживить отношения с Латинской Америкой. Что, судя по скромным результатам, пока не очень получается.
Да, в ходе саммита были подписаны всевозможные меморандумы, заявления о намерениях, кое-какие соглашения и прочее. Европейский инвестиционный банк выделил кредиты на $600 млн Бразилии и Чили, а сам ЕС в рамках стратегии ЕС Global Gateway (разработана в противовес китайскому Шелковому пути) обязался инвестировать в экономику региона более 45 млрд евро. Но все это сильно отстает от темпов китайского проникновения в Латинскую Америку.
До сих пор под большим вопросом соглашение между ЕС и южноамериканским блоком МЕРКОСУР (Аргентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) о создании одной из крупнейших в мире зон свободной торговли. В 2019 году, после почти 20 лет переговоров, проект соглашения был согласован, но за последние годы он так и не прошел стадию ратификации в парламентах стран-участниц.
Этому препятствовали то латиноамериканские страны, в частности малый и средний бизнес Аргентины, а также Бразилия, возмущенная требованиями Европы включить обязательные правила против вырубки лесов Амазонии, то европейские фермеры и сельскохозяйственные профсоюзы, заявляющие, что ЕС открыл «ящик Пандоры двойных стандартов в сельском хозяйстве» и «подвергает европейских фермеров нечестной конкуренции».
В марте этого года ЕС как будто специально подлил масла в огонь, предложив вроде обновленное соглашение с МЕРКОСУР, но в которое опять включил обязательные ограничения на вырубку лесов, что вызвало возмущение Бразилии и Аргентины.
Так что перезагрузка отношений пока получается не очень. Если, конечно, не принимать во внимание тот факт, что большинство заключенных все же в ходе саммита соглашений касалось сотрудничества в таких областях, как правосудие и безопасность, борьба с организованной преступностью, коррупцией и отмыванием денег, производство вакцин, лекарств и обмен медицинскими технологиями.
Как пошутил президент Аргентины Альберто Фернандес, потребовалось пять столетий, чтобы отношения между Европой и Латинской Америкой не сводились только к добыче ресурсов.
Следующая встреча намечена на 2025 год в Колумбии. Обе стороны обещали подготовиться к ней лучше, чем к нынешней.