Avropa ilə Latın Amerikası bir-birlərini yenidən kəşf etməyə çalışırlar
«Avropa Latın Amerikasına qayıdır». Bu təntənəli bəyanatı Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen iyulun 17-18-də Brüsseldə keçirilmiş Aİ-LAKHÖB (Latın Amerikası və Karib Hövzəsi Ölkələri Birliyi) sammiti ərəfəsində səsləndirib. Lakin işlər nədənsə tam planlaşdırıldığı kimi getməyib.
Latın Amerikası ölkələri Avropanın onlara göstərdiyi bu diqqəti, əlbəttə ki, alqışlayıblar, lakin sammitin ilkin gündəliyinin yoxsulluq və qeyri-bərabərlik kimi problemlər nəzərə alınmadan, «Köhnə dünya»nın maraqlarına uyğun formalaşdırılmasından narahatlıqlarını ifadə ediblər.
«İndi biz sizə diqqət ayıracağıq, çünki qəflətən dostlara ehtiyacımız olduğunu hiss etdik» demək kifayət qədər sadəlöhvlük və təkəbbürlülükdür», - deyə Cənubi Amerikadan olan yüksəkrütbəli diplomatlardan biri qonaqların ümumi narazılığını dilə gətirib.
Görüş iştirakçılarının prioritetləri tamamilə fərqli imiş. Qoşaqlar üçün ilk yerdə Avropanın dörd yüz il sürmüş müstəmləkəçiliyi, iqtisadi istismar və quldarlıq idisə, ev sahiblərini daha çox Rusiya-Ukrayna müharibəsi maraqlandırırdı.
«Yaxın dostlarımızın bu qeyri-müəyyənliklər dönəmində bizim yanımızda olmasına ehtiyacımız var», - deyə Ursula fon der Lyayen bildirib. LAKHÖB prezidenti, Sent-Vinsent və Qrenadinin baş naziri Ralf Qonsalves isə ona cavabında deyib ki, «biz yekun kommünikenin yerli insanların soyqırımı, afrikalıların kölə halına salınması və dəymiş zərərin ödənilməsi məsələlərinə həsr olunacaq».
Beləliklə, Aİ liderləri Latın Amerikasın və Karib hövzəsindən olan həmkarlarını Rusiyanın Ukraynaya hücumunu qəti şəkildə pisləməyə razı sala bilməyiblər. Uzun sürən müzakirələrin, mübahisələrin sonunda kommünike layihəsində Rusiyanın «ən qəti şəkildə pislənilməsi» ifadəsi sadəcə «narahatlıq» ifadəsilə əvəzlənib.
Sənədin 16 səhifədən 9 səhifəyə düşmüş yekun variantında Ukraynaya qarşı aparılan müharibədən «dərin narahatlıq» ifadə olunur. Bununla yanaşı, Aİ nümayəndələri hesab edirlər ki, orada «Ukraynada» yox, «Ukraynaya qarşı» ifadəsinin işlədilməsi Rusiyanı təcavüzkar kimi göstərən diplomatik qələbədir. Hər bir halda, bu, sammitin, ümumiyyətlə, razılaşdırılmış bəyanat olmadan bitməsinin qarşısını alıb. Amma Nikaraqua sonadək «təslim olmayıb» və sənədə imza atmayıb.
Avropalı liderlər üzləşdikləri durumdan məyusluqlarını gizlətməyə çalışsalar da, bunun əldə edə biləcəklərinin maksimumu olduğunu anlayırlar. Niderlandın sabiq baş naziri Mark Ryutte bildirib ki, Aİ keçmişinə aid səhvləri etiraf etməlidir. O, deyib ki, Avropa İttifaqı keçmişdə «Asiya, Afrika və ya Latın Amerikası ölkələrindən gələn telefon zənglərinə çox zaman cavab verməyib», bu səbəbdən də, qarşı tərəf qəzəbini ifadə etməkdə haqlıdır.
Ralf Qonsalves isə əvvəlcə ittifaq adından köləliyə görə kompensasiyanın daha sərt şəkildə tələb olunmasına üstünlük versə də, «yerli xalqların soyqırımı» kimi terminlərdən istifadə etsə də, sonda etiraf edib ki, Aİ-də heç də hamı müstəmləkəçi olmayıb və bu sammit bəlkə də, belə mövzunun ortaya atılması üçün uyğun format deyil.
Sonda LAKHÖB də kompromisə gedib, kommünikenin mətnində «trans-Atlantik qul alveri nəticəsində milyonlarla kişi, qadın və uşağın sözlə ifadə edilməsi mümkün olmayan iztirabına görə» dərin təəssüf ifadə olunmasına razılıq verib.
Yeni çağırışlar
Aİ və LAKHÖB 1999-cu ildə Rio-de-Janeyroda keçirilmiş ilk sammitdən sonra strateji tərəfdaşlardırlar. Onların ən ali səviyyədə son tammiqyaslı görüşü 8 il əvvəl, 2015-ci ilin iyununda Brüsseldə olmuşdu. Aİ əlavə olaraq, ayrılıqda Braziliya və Meksika ilə də strateji tərəfdaşdır, o, quruma üzv 33 dövlətin 27-si ilə iqtisadi və siyasi sahədə əməkdaşlığa dair razılaşmalar imzalayıb. Onların ən sonuncusu… 10 il əvvəl imzalanıb.
Amma son sammitdən sonra qlobal siyasi və iqtisadi landşaft kökündən dəyişib. Yeni geosiyasi vəziyyət yaranıb, yeni çağırışlar meydana gəlib. Bu isə Aİ-LAKHÖB münasibətlərinə də təsirsiz ötüşə bilməz. Söhbət Rusiya-Ukrayna müharibəsindən, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədən, COVID-19 pandemiyasından, Çinin artan qlobal iddialarından və s. gedir.
Bütün bunlar qlobal iqtisadi əlaqələr zəncirini əhəmiyyətli dərəcədə pozub, Aİ üçün ilkin tələbat mallarının tədarükündə bir ölkədən asılılığın necə təhlükəli olduğunu göstərib. Belə bir vəziyyətdə Rusiyanın enerji resurslarından asılılığı hansısa formada aradan qaldırmaq olursa, Çinlə bağlı vəziyyət daha çətindir. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, Aİ litiumun 97%-ni Çindən alır və demək, ondan istifadə olunan elektron sənayesi, demək olar ki, bütünlükdə bu ölkədən idxaldan asılıdır.
Qeyd edək ki, sözügedən metal Latın Amerikasında da boldur. Dünyada litium ehtiyatının 24%-i Argentinanın, 15%-i Boliviyanın, hərəsinə 14% olmaqla, Çili ilə Perunun payına düşür. Başqa sözlə, dünyada mövcud olan litium ehtiyatının təxminən üçdə ikisi bu bölgədədir.
Xarici bazarlardan asılılıq
Latın Amerikası və Karib hövzəsi coğrafi baxımdan Avropadakı hərbi münaqişələrdən çox uzaqdır. Müvafiq olaraq, Rusiya-Ukrayna savaşı onların regional ənənəvi təhlükəsizliyinə böyük təhdid yaratmır. Bundan başqa, LAKHÖB inkişaf etməkdə olan ölkələrdən ibarətdir ki, onların da daxili bazarları məhduddur. Başqa sözlə, həmin ölkələr xarici bazarlardan daha çox asılıdırlar. Latın Amerikasının iqtisadi inkişafı ABŞ və Aİ-nin dəstəyinə bağlı olsa da, region həm də Rusiya mallarından və Çin maliyyəsindən asılıdır. Məsələn, Nikaraqua taxılın 80%-dən çoxunu Rusiyadan alır. Ət ixracında dünya lideri olan Braziliya dünyada iribuynuzlu mal-qaranın ən çox olduğu ölkədir – təxminən 224 milyon baş. Onun əsas alıcısı isə Çindir – 2022-ci ildə Braziliyadan mal əti ixracının təxminən üçdə ikisi Pekinin payına düşüb. Argentina prezidenti Alberto Fernandes isə ötən il Vladimir Putinə ölkəsinin «Rusiya üçün qapı olacağı» vədini verib. O, bildirib ki, Argentina bunu «Rusiyanın Latın Amerikasına daha inamla daxil olması üçün» edəcək. Fernandes Çin lideri Si Cinpinlə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa dair beş illik plan da imzalayıb. Sənəd Argentinaya 23,7 milyard dollar Çin investisiyasının yatırılmasını nəzərdə tutur.
Çinin Latın Amerikasına təsiri sürətlə artır. O, artıq Aİ-ni geridə qoyaraq, regionun ABŞ-dan sonra ikinci ticarət tərəfdaşına çevrilib. Latın Amerikası ilə Pekin arasında 2000-ci ildə 12 milyard dollar olmuş ticarət dövriyyəsi 2021-ci ildə 445 milyard dollara çatıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Aİ-nin Latın Amerikası və Karib hövzəsi ilə ümumi ticarət və xidmət dövriyyəsinin həcmi 2022-ci ildə 408 milyard dollar təşkil edib.
2000-2020-ci illər ərzində Çin regiona yatırdığı investisiyann həcmini 26 dəfə artırıb. Hazırda o, Latın Amerikasının bir çox ölkələrinin əsas, yaxud ikinci ticarət tərəfdaşıdır. Regionun 33 ölkəsindən 21-i Pekinin tez-tez «yeni İpək Yolu» adlandırılan təşəbbüsündə iştirak edir.
Yenilənmə
Çinin dünyanın ən nəhəng regionlarından birində, xammal ixracatçıları bölgəsində artan iqtisadi qüdrətindən narahat olan Aİ oradan vacib mineral resursların tədarükünü həyata keçirməyə çalışır. Brüssel görüşündə Latın Amerikası ilə münasibətlərin canlandırılmasına cəhdlər həm də bu məqsədlə edilib. Amma görünən odur ki, Avropa hələ ki, istəyinə o qədər də nail ola bilmir. Bəli, sammitdə xeyli sayda memorandum, niyyət bəyanatları, müxtəlif razılaşmalar və s. imzalanıb. Avropa İnvestisiya Bankı Braziliya ilə Çiliyə 600 milyon dollar kredit ayırıb, Aİ özü isə «Global Gateway» strategiyası (Çinin «İpək Yolu» layihəsinə qarşı düşünülüb) çərçivəsində region iqtisadiyyatına 45 milyard avrodan çox investisiya yatırmaq öhdəliyi götürüb. Amma bütün bunlar Çinin Latın Amerikasına daxil olma tempindən xeyli dala qalır.
Aİ ilə Cənubi Amerika ölkələrinin MERKOSUR bloku (Argentina, Braziliya, Paraqvay və Uruqvay) arasında dünyanın ən böyük azad ticarət zonalarından birinin yaradılmasına dair əldə olunmuş razılaşma böyük sual altındadır. Bu haqda təxminən 20 il davam etmiş müzakirələrdən sonra, nəhayət, 2019-cu ildə layihə razılaşdırılıb, lakin sonrakı illərdə iştirakçı dövlətlərin heç biri onu ratifikasiya etməyib. Buna ya Latın Amerikası ölkələri, məsələn, Argentinanın kiçik və orta biznesi, həmçinin Avropanın Amazon meşələrinin qırılmasına qarşı məcburi qaydaların tətbiqi tələbindən qəzəblənən Braziliya mane olub, ya da «Aİ-nin kənd təsərrüfatında ikili standartların Pandora qutusunu açdığını», «avropalı fermerlərin qeyri-sağlam rəqabətə sürükləndiyini» deyən avropalı fermerlər, kənd təsərrüfatı sahəsində çalışan həmkarlar ittifaqı təşkilatları.
Bu ilin martında Aİ sanki bilərək «odun üzərinə yağ» töküb – onun MERKOSUR ilə yenilənmiş müqavilə təklif etməsi, orada isə yenə meşələrin qırılması ilə bağlı məcburi məhdudiyyətlərin tətbiqini istəməsi Braziliya və Argentininı qəzəbləndirib. Odur ki, münasibətləri yeniləmək hələ ki tam mümkün olmur. Sammitdə əldə olunmuş razılaşmaların əksəriyyəti isə ədalət mühakiməsi və təhlükəsizlik, mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə, korrupsiya və çirkli pulların yuyulması, peyvəndlərin, dərmanların istehsalı, tibbi texnologiyalar mübadiləsi kimi sahələri əhatə edir.
Argentina prezidenti Alberto Fernandes zarafatla deyib ki, Avropa ilə Latın Amerikası arasında münasibətlərin yalnız resurs hasilatı ilə məhdudlaşmaması üçün beş yüz il lazım gəlib.
Növbəti görüşün 2025-ci ildə Kolumbiyada keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tərəflər ona budəfəkindən daha yaxşı hazırlaşacaqlarına söz veriblər.

FIVE CENTURIES LATER
"Europe is returning to Latin America," European Commission President Ursula von der Leyen sumptuously announced before the EU-CELAC (Community of Latin American and Caribbean States) summit in Brussels on July 17-18. But something did not go well as planned.
Of course, Latin American countries welcomed the European attention, but expressed concerns over the original agenda of the summit. They believe it has been developed with European interests in mind, rather than addressing the serious problems such as poverty and inequality existing in the South American continent.
"There’s something rather naive and arrogant about saying ‘We will pay you attention now because we’ve suddenly discovered we need friends and want to project power,'" a senior South American diplomat expressed the participants' shared concerns.
Obviously, the participants of the summit were divided in their priorities. For the guests, the number one priority was the four hundred years of European colonial domination, economic exploitation and slavery. For the hosts, it was Russia's war with Ukraine in the first place.
"We need our close friends to be on our side in these uncertain times," Ursula von der Leyen said. "We hope that the final declaration will address the historical legacy of indigenous genocide, the enslavement of Africans and reparations," CELAC President and Prime Minister of St Vincent and the Grenadines Ralph Gonsalves responded.
EU leaders have failed to convince their Latin American and Caribbean counterparts to strongly condemn Russia's invasion of Ukraine.
During the weeks-long wrangling over the final communiqué (debates began long before the summit), its drafts varied from condemning Russia's war "in the strongest possible terms" to a simple expression of "concern".
The final version reduced from 16 to 9 pages expresses "deep concern" about the ongoing war against Ukraine. At the same time, EU representatives underlined that the phrase "against Ukraine" instead of "in Ukraine" was a diplomatic victory that defines Russia as an aggressor without naming it directly.
Thanks to this diplomatic trick it was possible to avoid a scenario, when the summit could have ended without any statement at all. Yet Nicaragua was undeterred and the only country which did not sign the document.
While European leaders tried to hide their disappointment, they realised it was the best they could achieve. "The EU must recognise its own past mistakes," said outgoing Dutch Prime Minister Mark Rutte. He admitted that in the past the EU "often did not pick up the phone when Asian, African or Latin American countries called", so they are right to express their outrage.
Initially, Ralph Gonsalves pushed hard for stricter terms on reparations for slavery, including "genocide of indigenous peoples". Then he recognised that not everyone in the EU was a colonial power and the summit might not be the right forum for such discussions.
In the end, CELAC also compromised, agreeing that the text of the communiqué should include the expressions of deep regret over "the inexplicable suffering inflicted on millions of men, women and children as a result of the trans-Atlantic slave trade".
New challenges
The EU and CELAC have been strategic partners since the first summit was held in Rio de Janeiro in 1999. The last full-fledged summit was held in Brussels in June 2015.
In addition to the strategic partnership with CELAC, the EU has established individual strategic partnerships with Brazil and Mexico, as well as political and economic co-operation agreements with 27 of the 33 CELAC countries, the most recent one signed... 10 years ago.
Since the last summit, the global political and economic landscape has changed dramatically. New geopolitical circumstances and challenges affect the EU-CELAC relations as well: Russia's war against Ukraine, fight against climate change, the COVID-19 pandemic and the rise of China's global ambitions.
This has significantly disrupted the chain of global economic ties, showing how dangerous it is for the EU to depend on one country for the supply of essential goods. It is possible to get rid of dependence on Russian energy resources, but the issue with the Chinese is more complicated. For example, the EU receives 97% of lithium from China, which means that virtually the entire electronics industry is completely dependent on Chinese supplies.
Meanwhile, Latin America also has rich lithium reserves, including in Argentina (24%), Bolivia (15%), Chile and Peru (14% each), i.e., about two-thirds of the world's proven lithium reserves.
Dependence on external markets
Geographically, Latin America and the Caribbean are far from the epicentre of European military conflicts. Consequently, the Russian-Ukrainian confrontation does not pose a major threat to their regional traditional security.
Moreover, CELAC is made up of developing countries with limited domestic markets and depending on external markets. While Latin America's economic development is inseparable from US and EU support, the region is also dependent on Russian goods and Chinese money.
For example, more than 80% of Nicaragua's grain comes from Russia. Brazil is the world's leading meat exporter and has the world's largest cattle herd (about 224 million). The main buyer is China, which accounted for about two-thirds of Brazil's beef exports in 2022. Argentinian President Alberto Fernandez promised Vladimir Putin last year that his country would be "a door for Russia to enter Latin America more decisively". He also signed a five-year co-operation plan on agriculture with Xi Jinping, which means more than $23.7b of Chinese investment.
China's influence in Latin America is growing rapidly. China has already overtaken the EU and is the region's second largest trading partner after the US. Latin American trade with China has grown from $12b in 2000 to $445b in 2021. By comparison, total trade in goods and services between the EU and Latin America and the Caribbean in 2022 was $408b.
In 2000-2020, China increased investment in the region 26 times. It is now the most important, or second most important, trading partner in many Latin American countries, replacing the US and the EU. Of the 33 Latin American countries, 21 are participating in the Chinese initiative often referred to as the New Silk Road.
Reboot
The EU seems concerned about China's growing economic power in one of the world's largest commodity-exporting regions. Therefore, it is trying to secure supplies of crucial minerals from the region. During the summit in Brussels, the EU tried to revitalise the relations with Latin America, albeit rather unsuccessfully.
It is true that the parties signed all sorts of memoranda, statements of intent, some agreements and so on during the summit. The European Investment Bank provided $600m of loans to Brazil and Chile, while the EU pledged to invest more than €45b in the Latin American economy as part of the EU's Global Gateway strategy designed to counterbalance China's Silk Road. But all these attempts lag far behind the pace of Chinese penetration in Latin America.
The agreement between the EU and the South American bloc Mercosur (Argentina, Brazil, Paraguay and Uruguay) to create one of the world's largest free trade areas is still under question. In 2019, after almost 20 years of negotiations, the parties agreed on a draft document, but it has never passed the ratification stage in the parliaments of member states.
The initiative has been obstructed either by Latin American countries, particularly small and medium-sized businesses in Argentina, and Brazil angered by European demands to include binding rules against Amazon deforestation, or by European farmers and agricultural unions who claim the EU has opened a "Pandora's box of double standards in agriculture" and is "exposing European farmers to unfair competition."
In March 2023, as if deliberately, the EU added fuel by proposing a seemingly updated agreement with Mercosur. But again, it included mandatory restrictions on deforestation, which angered Brazil and Argentina.
So it seems it is impossible to reset the relations so far. Yet, most of the agreements concluded during the summit concerned co-operation in justice and security, the fight against organised crime, corruption and money laundering, the production of vaccines, medicines and the exchange of medical technology.
"It took five centuries for relations between Europe and Latin America to go beyond resource extraction," Argentinian President Alberto Fernandez joked.