Fars körfəzi və Orta Asiyanın ərəb ölkələrinin ilk sammiti əlamətdar hadisə kimi xarakterizə olunur
Körfəz Əməkdaşlıq Şurası (KƏŞ – Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, BƏƏ, Küveyt, Oman və Bəhreyn. Ümumi adı - GCC) və Mərkəzi Asiya ölkələrinin (MA – Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan. Ümumi adı - C5) ilk sammiti iyulun 19-da Ciddədə baş tutub. O, dünya mediasının çoxu tərəfindən son dərəcə əhəmiyyətli hadisə kimi xarakterizə olunur.
Müşahidəçilərin fikrincə, eyni formatda ötən il Ər-Riyadda nazirlər səviyyəsində keçirilmiş uğurlu görüşə əsaslanan bu sammit Böyük Avrasiyada yeni iqtisadi-siyasi məkanın yaradılması işinə böyük töhfə sayıla bilər. Körfəz və Mərkəzi Asiya ölkələrinin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq potensialının regionun istər geosiyasi, istərsə də iqtisadi baxımdan inkişafının hərəkətverici qüvvəsinə çevrilməsi mümkündür.
Birgə plan
Ciddə sammitinin əsas nailiyyəti «Strateji dialoq və əməkdaşlıq üzrə birgə fəaliyyət planı»nın qəbuludur. 2023-2027-ci illəri əhatə edən plan iqtisadiyyat, ticarət, təhsil, turizm, təhlükəsizlik və mədəniyyət sahələrini əhatə edir. Amma sənəddə əsas diqqət, əlbəttə ki, məhz iqtisadi sahəyə yönəldilib.
Qeyd edək ki, KƏŞ ölkələrindən MA-ya investisiya axını artıq ötən ildən əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Səudiyyə Ərəbistanının investisiyalar naziri Xalid Əl-Falih bildirib ki, Mərkəzi Asiya regionunda turizm, bərpa olunan enerji mənbələri və su-elektrik stansiyaları, kənd təsərrüfatı və səhiyyə kimi sahələrdə böyük investisiya imkanları var. Buraya nüvə enerjisi, kosmik sahə və strateji logistikanı da əlavə etmək olar. Odur ki, təsdiqlənmiş sənəd birgə investisiya layihələrinin hazırlanmasını, qarşılıqlı ticarətin stimullaşdırılmasını, sahələrarası kooperasiya, ərzaq və enerji təhlükəsizliyi kimi istiqamətlərdə işçi qrupların yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bərpaolunan enerjinin əldə olunması və istifadəsi, ümumilikdə ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində də əməkdaşlığa qərar verilib. Sammitdə enerji təhlükəsizliyinin təmini, ərzaq tədarükü sahəsində qlobal zəncirin möhkəmləndirilməsi üçün səylərin artırılması çağırışları da səsləndirilib.
Bundan başqa, Türkmənistan prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun ilin sonunadək MA və Fars körfəzinin ərəb ölkələri arasında birgə Ticarət Palatasının yaradılması ilə bağlı konkret təklifi də qəbul edilib. Eyni zamanda Özbəkistanın «Körfəz-Mərkəzi Asiya» vizasız turizm məkanının yaradılması təklifi müzakirə olunub.
KƏŞ regional, hökumətlərarası, siyasi və iqtisadi məşvərətçi orqandır. O, Ərəb Dövlətləri Liqası ilə yanaşı, ən ciddi formatlardan biridir. KƏŞ-in nüfuzu regionla bağlı logistika planlarında əhəmiyyətli rol oynayır. Bölgə logistikasında müxtəlif variantlar mövcuddur və görünən odur ki, əməkdaşlığın gücləndirilməsində əsas hədəf məhz budur.
Mərkəzi Asiya isə Avropa, Yaxın Şərq, Şərqi və Cənubi Asiyanın arasında yerləşməklə, vacib geosiyasi mövqeyə malikdir. O, minilliklər ərzində Avrasiya qitəsində Şərq-Qərb ticarətinin aparıcı istiqamətlərindən olub. Beynəlxalq arenada baş verən son hadisələr fonunda bu regionun rolu getdikcə daha da artır. Üstəlik, indi burada ABŞ, Aİ, Rusiya, Çin, həmçinin İran, Hindistan, Pakistan və Türkiyə kimi nəhənglərin maraqları kəsişir. Onların bəzilərinin maraqları üst-üstə düşürsə, digərləri ciddi rəqabət içərisindədir. Odur ki, burada çox qarışıq ittifaqlar və maraqlar şəbəkəsi mövcuddur.
Birlikdə, yoxsa ayrı-ayrı?
Bəzi ekspertlərin fikrincə, MA ölkələri nəhəng oyunçular – Rusiya, ABŞ, Çin və Aİ-nin təsirini tarazlaşdırmaq üçün nüfuzlu regional fövqəldövlətlərlə, onların GCC kimi ittifaqları ilə əlaqələrin gücləndirilməsinə ehtiyac duyurlar. Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, C5 ölkələrinə yanaşma forması ilə bağlı fikirlər müxtəlifdir: onlara ayrıca regional vahid kimi yanaşılmalıdır, yoxsa hər bir ölkə ilə ikitərəfli münasibətlərə üstünlük verilməlidir?
Qeyd edək ki, 5 Mərkəzi Asiya respublikasının ümumi ərazisi Hindistan ərazisindən böyük, onların ümumilikdə əhalisinin sayı isə 75 milyondan çoxdur. Bundan başqa, postsovet Mərkəzi Asiyası dünyanın ən böyük müsəlman regionlarındandır. Dünya getdikcə MA-nı ayrıca vahid sayır və artıq ona Rusiyanın «arxa qapısı» kimi baxmır. Bölgə özü də müstəqilliyə can atır və prinsipcə, daxildə sabitliyə də nail olunub. Üstəlik, "beş plyus" formatı artıq müxtəlif vaxtlarda Vaşinqton, Brüssel, Pekin və Moskva tərəfindən sınaqdan keçirilmişdi.
Başqa ekspertlər isə bildirirlər ki, MA ölkələrinə vahid blok kimi yanaşmaq tezdir, çünki onların arasında çoxsaylı fikir ayrılıqları, həllini gözləyən problemlər var. Bütün bu fikirlər eyni dərəcədə doğrudur. Sonuncu məqama gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, iqlim dəyişikliyinin nəticələri (xüsusilə sudan istifadə və səhralaşma) ərzaq və enerji təhlükəsizliyi, terrorçuluq və narkotrafik kimi problemləri təkbaşına həll etmək mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, Mərkəzi Asiya ölkələri başçılarının ənənəvi illik sammitinə bu kontekstdə xüsusi diqqət yetirmək lazımdır.
Digər oyunçular
Ərəb monarxiyalarının Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığına, əlbəttə ki, regiondakı digər oyunçulardan ayrı baxmaq olmaz. Onların iqtisadi baxımdan ən güclüsü təbii ki, Çindir. Hazırda görünən odur ki, Pekinlə ərəb ölkələri «eyni ələ oynayırlar». Məsələ ondadır ki, Çinin hansısa prosesdə iştirakı artıq gəlir zəmanətidir. Bunu ərəb ölkələri də anlayır və bu üzdən belə qüdrətli sığortanın əleyhinə deyillər. Mayda Sian şəhərində «Çin-Mərkəzi Asiya» sammiti keçirilib və orada nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması, enerji və yüksək texnologiyalar, ərzaq təhlükəsizliyi sahələrində münasibətlərin gücləndirilməsi qərara alınıb.
Qərb ölkələri və Rusiya ilə münasibətlərə gəlincə, onu bir çox amil müəyyənləşdirir – coğrafi, tarixi, iqtisadi və s. Hazırkı dönəmdə bu mənada ən əsas amil isə əlbəttə ki, Ukrayna məsələsidir. Mərkəzi Asiyada qüvvələr nisbətinin gələcəyi həm də Dneprdə baş verənlərdən asılıdır.
Nəhayət, regionda Türkiyənin rolu getdikcə artır. Burada Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkmənistanın mədəniyyət və dil baxımından türk dövlətləri olduğunu, Türk Dövlətləri Təşkilatında yer aldıqlarını nəzərə almaq vacibdir. Odur ki, bu təşkilatla GCC arasında sammitin təşkili də tamamilə mümkündür. Yeri gəlmişkən, GCC-C5 sammitindən bir neçə gün əvvəl Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Fars körfəzi ölkələrinə səfər edib. Bunun təsadüf olub-olmadığını söyləmək çətindir.
GCC-C5 formatında növbəti görüş gələn il Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçiriləcək. Bu, həm də kökləri əsrlərə gedib çıxan iqtisadi, mədəni və dini əlaqələr baxımından rəmzi məna daşıyır. Səmərqənd İrək Yolunun ən vacib şəhərlərindən olub və ola bilsin ki, Mərkəzi Asiya üçün yeni dövrün əsası da məhz bu şəhərdə qoyulacaq.
Bu regiona beynəlxalq marağın artacağına şübhə yoxdur. Bunu onun əhəmiyyətli təbii resursları və əlverişli geostrateji mövqeyi diktə edir.

The first summit of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf, also known as the Gulf Cooperation Council (GCC), which includes Saudi Arabia, Qatar, UAE, Kuwait, Oman and Bahrain, and Central Asian countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, collectively known as C5) took place on July 19 in Jeddah. Many global media outlets called it a very significant event.
According to observers, the summit builds on the success of the ministerial meeting held in the same format in Riyadh last year and contributes to the development of a new political and economic space for Greater Eurasia. It is quite likely that the potential for co-operation between the GCC and Central Asian countries in various areas will indeed contribute to the the region's development both geopolitically and economically.
Joint plan
The major achievement of the Jeddah summit was the 2023-2027 Joint Action Plan for Strategic Dialogue and Cooperation (JAP) on various areas, including economy, trade, education, tourism, security and culture. However, the main emphasis is on the economic component.
Last year saw a significant increase of the volume of investment from GCC countries into Central Asia. According to Saudi Investment Minister Khalid Al-Falih, there are many investment opportunities in Central Asia in terms of tourism, renewable energy and hydroelectric power, agriculture and healthcare. This can also include nuclear energy, space industry, and strategic logistics. Therefore, JAP provides for the development of joint investment projects, interstate stimulation of mutual trade, and the creation of working groups on inter-sectoral co-operation, food and energy security.
There are plans to ensure cooperation for the development and use of RES and environmental protection. There was a call to intensify efforts to ensure energy security and sustainability of global food supply chains.
The summit participants also approved the specific proposals of the Turkmen President Serdar Berdimuhamedov on the establishment of a joint chamber of commerce of GCC and Central Asian states by the end of 2023, as well as Uzbekistan's proposal to create a visa-free tourist space between the GCC and Central Asia states.
As a regional, intergovernmental, political and economic advisory body, GCC is one of the most serious formats of cooperation and partnership along with the Arab League. It plays an important role in the region's various logistical plans, being, perhaps implicitly, the main goal of enhanced cooperation.
Located at an important geopolitical crossroads between Europe, Middle East and East and South Asia, Central Asia has for thousands of years served as one of the key routes for East-West trade on the continent. Given recent international developments, the role of this region is increasingly important, given that it is a converging point of the interests of many major players, including the US, the EU, Russia, China, Iran, India, Pakistan and Türkiye. Some of them share common interests, while others fiercely compete as rivals, forming together a tangled web of alliances and interests.
Together or apart?
According to some experts, to counterbalance the influence of major players (Russia, the US, China and the EU), Central Asian countries need to develop ties with authoritative regional powers and their alliances such as the GCC. There are different opinions on how to treat the C5 states in this context: as a separate regional unit or through bilateral partnerships?
The total area of the C5 republics is larger than the territory of India, while the total population is over 75 million. In addition, post-Soviet Central Asia is one of the largest Muslim regions in the world. Some believe that Central Asia is already a separate entity and no longer is considered Russia's backyard; that defends its sovereignty and will remain politically stable, at least in the near future. After all, Washington, Brussels, Beijing and Moscow have test the C5+ dialogue at different times.
Other experts, however, say that it is premature to consider the Central Asian countries as a single bloc due to a multitude of differences between them, especially the unresolved ones. This is true. As for the latter, the issues such as the consequences of climate change (especially in terms of water use and desertification), food and energy security, terrorism and drug trafficking cannot be solved alone. That's the reason why the Central Asian heads of state hold annuals meetings.
Other players
Cooperation between the Arab monarchies and Central Asian countries cannot be viewed in isolation from other regional players, with China being the strongest of them economically. Apparently, Beijing and the Arab states are playing in the same basket in this case. In fact, China's participation guarantees revenue in and of itself. Arab states understand this and do not mind against this powerful insurance. In May, the participants of the China-Central Asia summit held in Xi'an decided to promote the construction of transport corridors, maintain relations in various areas, including energy, high-tech and food security.
Relations between the West and Russia are determined by many factors, including geographical, historical, economic, etc. But the most important of them is the ongoing tough confrontation in Ukraine. The situation in the Dnieper basin will determine the future of the situation in Central Asia.
Finally, we can see the growing role of Türkiye in the region. We should note that Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan are culturally and linguistically Turkic states with active membership in the Organisation of Turkic States (OTS). Therefore, the organisation of an OTS-GCC summit is quite possible. Incidentally, a few days before the GCC-C5 summit, Turkish President Recep Tayyip Erdogan travelled to the Persian Gulf countries.
The next GCC-C5 meeting will be held next year in Samarkand, Uzbekistan. The venue has a significant and symbolic value in terms of economic, cultural and religious ties going back centuries. Samarkand was one of the most important cities on the Silk Road, and it is perhaps where a new era for Central Asia will begin.
Undoubtedly, international interest in the Central Asian region will grow thanks to its significant natural resources and favourable geostrategic position.