“Epoint Inc” fintex şirkətinin rəhbəri: “Layihəmiz uğura məhkumdur, lakin tam effekt əldə etmək üçün bazarın yetkinləşməsi, “ağardılması” və bu cür təşəbbüslərə ehtiyacın olduğunu qəbul etmək lazımdır”
Azərbaycanda cəmi bir neçə il əvvəl yaranan fintex şirkətləri artıq maliyyə xidmətləri bazarına fəal şəkildə daxil olub, onu yeni məhsullar və innovativ həllər ilə şaxələndiriblər. Əksər hallarda, onlar vençur kapitalı fondlarından investisiya cəlb edərək və tamhüquqlu biznes vahidinə çevrilmək məqsədilə öz layihələrini startap kimi başlayırlar. Lakin yeniliklərə, həm investorların, həm də potensial müştərilərin daha ehtiyatlı yanaşmasına görə maraqlı ideyaların hamısı bazarda qala bilmir.
Azərbaycanda fintexin yaradılması və tətbiqinin ən uğurlu nümunələrindən biri olan “Epoint Inc” şirkətinin rəhbəri Zeynal KƏRİMZADƏ uğurlu təcrübəsini “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb.
- Layihənizin mahiyyəti nədir, bu, bazarda nə ilə seçilir?
- Ümumiyyətlə, fintexlər dünyada nisbətən yeni maliyyə alətidir. Əslində, onlar klassik bankçılığın həddən artıq mühafizəkar olduğu, gənc nəslin isə banklarda texnoloji və distant xidmətləri tələb etməyə başladığı bir vaxtda yaranmağa başlayıb. Fintex sadəcə əsas bank alətlərini birləşdirib, yeni texnoloji imkanlar əlavə edib, istifadəçilər üçün daha xoş interfeyslər yaradib və nəticədə, bütün dünyada maliyyə sektoruna yeni nəfəs verib. Qlobal miqyasda belə layihələr üçün nisbətən kiçik bazar olmağımıza baxmayaraq, Azərbaycan bu prosesdə istisna olmayıb. Fintex Azərbaycanda 5-7 il əvvəl aktiv şəkildə inkişaf etməyə başlayıb və pandemiyadan sonra bu bazar xeyli böyüyüb və yeni alətlər meydana çıxıb.
Şirkətimiz – “Epoint Inc” aktiv fəaliyyətinə pandemiyadan dərhal sonra, yəni onlayn ödənişlərə tələbatın artdığı, bir çox bankların infrastrukturunun və müştəri əlaqəsi proseslərinin tam olaraq sahmana salınmadığı dövrdə başlayıb.
Bundan istifadə edərək biz müştərilər üçün (əsasən onlar kiçik və orta biznesi - KOB-ları təmsil edir) xidmət yaratdıq. Bununla onlar 3 dəqiqə ərzində rəqəmsal imzadan istifadə etməklə onlayn ödənişlərə qoşula, daha sonra istənilən bankdakı hesablarına 7/24 ərzində ödənişləri qəbul edə və vəsait əldə edə bilərlər. Bazarımızda inqilabi olan məhz bu əsas yeniliklər idi. Beləliklə, biz müştərilərin qoşulması prosesini 20 gündən 3 dəqiqəyə qədər azalda bildik. Üstəlik, sahibkarların konkret banklardan asılılığını aradan qaldıraraq onlara hesab saxlamaq və pul almaq istədikləri bankları seçmək imkanı verdik. Bundan başqa, biz günün istənilən vaxtında, o cümlədən həftə sonları və bayram günləri daxil olmaqla, vəsaitlərin qəbulu müddətini bir neçə gündən bir neçə saniyəyə qədər azaltdıq. Məhz bu yeniliklərdən sonra layihəmiz fəal şəkildə populyarlıq qazanmağa və ölkənin ən populyar texnologiya startaplarının yüksək reytinqlərinə daxil olmağa başladı.
- Belə təşəbbüslərə investisiyalar cəlb etmək çətin deyil? Onlara yerli investorlar tərəfindən maraq var, yoxsa xaricilərə müraciət etmək lazımdır?
- Ümumiyyətlə, investisiya sahəsi bütün dünyada kifayət qədər mürəkkəbdir. İnandırıcı nəsə olmadan insanlardan pul istəmək və onları sadəcə öz fikrinizə inandırmaq mümkün deyil. Bu məsələdə biz hər zaman ardıcıl olmuşuq və gələcəkdə daha ciddi sərmayələrə iddia etmək imkanı əldə etmək üçün şirkətin imicinə böyük diqqət yetirmişik.
İlk kapitalı mən özüm qoymuşam. Bundan sonra biz komanda yığdıq və məhsulu hazırlamağa başladıq. 9 aylıq gərgin işdən sonra layihəmizi baza versiyada (MVP) işə sala bildik. Bundan 5 ay sonra isə məhsulun tam versiyasını dəyişikliklərlə tətbiq etdik və artıq 3 ay sonra yerli bazarda ilk vençur investisiyasını cəlb edə bildik. Daha sonra xarici sərmayələr, akseleratorlar və digər proqramlar bizə böyüməyə və şirkətin 5 milyon ABŞ dolları dəyərində bazar kapitallaşmasına nail olmağa yardım göstərib. Məhz bu rəqəmi biz hazırda vençur investorlarımız tərəfindən təsdiqləmişik, onlardan hazırda 500 min ABŞ dolları məbləğində investisiya cəlb edirik. Hazırda “Epoint Inc”in baş ofisi ABŞ-da yerləşir. Bir sözlə, hər şeyin başladığı yerli şirkət indi ABŞ şirkətinin Azərbaycandakı filialına çevrilib.
Ümumiyyətlə, söyləyə bilərəm ki, Azərbaycanda pulu olan və onu biznesə yatırmaq istəyənlər çoxdur. Təəssüf ki, texnologiya bizneslərini müəyyən etmək, başa düşmək məsələsində, “burada və indi” pul qazanmamaq mədəniyyətinə, həmçinin bir neçə il gözləmək və şirkəti yenidən satarkən və ya növbəti investisiya raundunda daha çox qazanc əldə etmək mədəniyyətinə alışmaqda çətinliklər var.
Biz həmçinin investorları maarifləndirməyə, uğurlu şirkətlər və əməliyyatlardan nümunələr göstərməyə çalışırıq. Həqiqətən, ümid edirəm ki, yaxın bir neçə ildə bu mədəniyyət tam formalaşacaq və investorlar özləri kapital qoyuluşu üçün layihələr axtaracaqlar.
- Hazırda bir çox azərbaycanlının düşüncəsində startap daha çox kiçik biznesə bənzəyir. Amma istənilən biznes gəlirli olmaq üçün inkişaf etməlidir. Bəs layihənizin gələcəyini necə görürsünüz, genişlənməyə və böyüməyə hazırsınızmı?
- Startap çox mücərrəd bir ad və biznes anlayışıdır. Hələ də startap adlandırılan milyard dollarlıq şirkətlər var. Bir qayda olaraq, startaplar bazara böyük dəyişikliklər gətirən və oyun qaydalarını dəyişən texnologiya şirkətləridir. Bu kontekstdə onlar böyük dövriyyələrə malik ola, böyümələrini və bazar kapitallaşmalarını artıra bilər. Lakin bu zaman da onlar startap adlandırıla bilər. Hazırda Azərbaycanda müxtəlif startapların yaradılması ilə bağlı bum yaşanır. Maraqlı ideyalar və layihələr var. Lakin əksər hallarda bu, yerli bazara uyğunlaşmaq cəhdi ilə Qərb analoqlarının surətidir. Startap şirkətin yaradılmasını kimin və hansı tərkibdə idarə etməsi çox vacibdir. Təsisçilər arasında bu istiqamətdə hər hansı başqa şirkətdə işləmiş təcrübəli insanlar yoxdursa, bir qayda olaraq, bu layihələrin “sağ qalmaq” şansı azdır.
Bu kontekstdə layihəmizin yaradılması və inkişafı ilə bağlı misal çəkə bilərəm. Məhz mənim bank sektorunda əvvəlki 14 illik təcrübəm, o cümlədən bank kartları, ekvayrinq və internet bankçılıq sahəsində böyük təcrübəm bizə düzgün məhsul yaratmağa və eyni zamanda onu müştərilərimizə və investorlarımıza düzgün çatdırmağa kömək edib. Layihəmiz uğura məhkumdur, lakin tam effekt əldə etmək üçün bazarın yetkinləşməsi, “ağardılması” və bu cür təşəbbüslərə ehtiyacın olduğunu qəbul etməsi lazımdır.
- Ümumiyyətlə, Azərbaycanda startapların inkişaf səviyyəsini və bu sahəyə dəstəyi necə qiymətləndirirsiniz? Şirkətiniz hansı problemlərlə üzləşib?
- Hazırda Azərbaycanda startapların yaradılması üçün çox yaxşı şərait var. Layihə yaradıcılarını yetkin həyata hazırlamaq və onlara sistemli işləməyi öyrətmək üçün çoxlu müxtəlif inkubasiya və akselerator proqramları mövcuddur. Bundan başqa, başlanğıc mərhələdə startaplara kömək edən bir çox dövlət proqramları var. Məsələn, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) bu sahəyə yeni başlayanları 3 il müddətinə gəlir və mənfəət vergisindən azad edən startap sertifikat proqramı var. Üstəlik, həmin qurumun perspektivli layihələrə 20 min manatadək qrantların verilməsi proqramı var. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin yaratdığı və 10 ilə qədər bir çox güzəştlər təqdim edən texnopark rezidentura proqramını da qeyd edə bilərəm.
Hazırda startaplarla bağlı ən böyük problem ilkin mərhələdə startaplara maliyyə yardımı etmək və sərmayə qoymaq istəyən təşkilatların və şəxslərin sayının az olmasıdır. Ümumiyyətlə, vençur kapitalı investisiyalarının özü yüksək riskli investisiyalardır. Ümid edirik ki, növbəti illərdə startapların maliyyələşdirilməsi üçün yeni proqramlar hazırlanacaq.
- Sizcə, “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” qanunun qəbulundan sonra Azərbaycanda fintexlərin inkişafı ilə bağlı vəziyyət yaxşılaşacaqmı?
- İnnovasiya qanunlarının hər zaman iki ziddiyyətli tərəfi olur. Bir tərəfdən belə qanunlarla riskin azaldılmasına, təhlükəsiz əməliyyatlar üçün ekosistem yaradılmasına və dayanıqlı olmayan biznes modellərinin meydana gəlməsinin qarşısının alınmasına çalışılır. Digər tərəfdən isə belə qanunlar innovasiyaları müəyyən məhdudiyyətlərə sürükləyir və onlara öz potensialını tam şəkildə göstərməyə imkan vermir.
Ümumiyyətlə, maliyyə sektoru bütün dünyada çox həssasdır və buna görə də müəyyən qanunlar və təlimatlarla tənzimlənməlidir. Əminəm ki, Azərbaycanda qəbul olunmuş qanun uğurla həyata keçiriləcək və fintexlər üçün yeni imkanlar yaranacaq. Mən qanunun mətni ilə yaxşı tanışam və onun ölkənin maliyyə və texnologiya sektorlarına fayda verəcəyinə inanıram.
Onun qəbulundan sonra şirkətlərin fəaliyyəti lisenziyalaşdırılacaq və fintexlər bankların iştirakı olmadan özləri rəqəmsal məhsullar yarada biləcəklər və bu da onlara bazarda yeni rəqabət üstünlükləri verəcək.

Глава финтеха Epoint Inc: «Наш проект обречен на успех, но для полного эффекта нужно, чтобы и рынок созрел»
Появившись в Азербайджане всего несколько лет назад, финтех-компании уже активно внедрились на рынок финансовых услуг, разнообразив его новыми продуктами и инновационными решениями. В большинстве случаев они начинают свой проект в качестве стартапов, привлекая инвестиции из венчурных фондов и имея целью трансформацию в полноценную бизнес-единицу.
Своим успешным опытом с Region plus поделился Зейнал КЕРИМЗАДЕ, глава компании EpointInc - одного из наиболее удачных примеров создания и ведения финтеха в Азербайджане.
- В чем суть вашего проекта, чем он выделяется на рынке?
- Финтехи в целом появились на рынке недавно, объединив в себе базовые банковские инструменты, добавив новые технологические возможности, сделав более приятные интерфейсы для пользователей. Таким образом, они придали новое дыхание финансовому сектору по всему миру. Азербайджан не стал исключением в этом процессе, несмотря на то, что в глобальном масштабе мы являемся относительно маленьким рынком сбыта для такого рода проектов. Активно финтехи в Азербайджане стали развиваться 5-7 лет назад, а после пандемии этот рынок значительно вырос и появились новые инструменты.
Наша компания EpointIncначала активную деятельность как раз в этот период, когда резко возрос спрос на онлайн-оплаты, а инфраструктура многих банков и процессы подключения клиентов не были до конца отлажены. Воспользовавшись этой нишей, мы создали сервис для клиентов (в основном они представляют малый и средний бизнес - МСБ), благодаря которому они в течение 3 минут могут подключиться к онлайн-оплатам с помощью цифровой подписи и далее принимать оплаты и получать средства на счета в любых банках 24х7. Именно эти основные новшества и были революционными на нашем рынке. Таким образом мы смогли сократить процесс подключения клиентов от 20 дней до 3 минут, убрали зависимость предпринимателей от конкретных банков, давая им возможность самим выбирать банки, в которых они хотят держать счета и получать деньги, и сократили срок получения средств с нескольких дней до нескольких секунд в любое время дня, включая выходные дни и праздники. Именно после этих новинок наш проект стал активно набирать популярность и входить в топ рейтингов самых востребованных технологических стартапов страны.
- Несложно ли привлекать инвестиции в подобные начинания, есть ли интерес к ним со стороны местных инвесторов или приходится обращаться к иностранцам?
- Мир инвестиций в целом достаточно сложный: нельзя, не имея ничего наглядного, просить денег у людей и заставить их просто поверить в твою идею. В этом вопросе мы всегда были последовательными и очень внимательно заботились об имидже компании, чтобы в будущем иметь возможность претендовать на более серьезные инвестиции.
Первый капитал был вложен мной, после чего мы набрали команду и начали разрабатывать продукт. После 9 месяцев упорной работы мы смогли запуститься в базовой версии (MVP), еще через 5 внедрили полную версию продукта с изменениями и уже через 3 месяца после этого смогли привлечь первые венчурные инвестиции на местном рынке. Далее были иностранные инвестиции, акселераторы и другие программы, которые помогли нам вырасти и дойти до рыночной капитализации компании в $5 млн. Именно эта цифра у нас в данный момент подтверждена со стороны наших венчурных инвесторов, от которых мы сейчас привлекаем инвестиции в размере $500 тыс. В настоящий момент головной офис компании EpointIncнаходится в США, а локальная компания, с которой все начиналось, стала филиалом американской компании в Азербайджане.
В целом могу сказать, что у нас в стране много людей, имеющих деньги и желающих инвестировать их в бизнес. К сожалению, есть сложности в определении и понимании технологических бизнесов и привыкании к культуре не заработать «здесь и сейчас», а подождать несколько лет и заработать намного больше при перепродаже компании или в следующем инвестиционном раунде.
Мы стараемся также просвещать инвесторов и показывать примеры успешных компаний и сделок. Очень надеюсь, что в ближайшие несколько лет эта культура полностью сформируется и инвесторы сами будут искать проекты для вложения капитала.
- Сегодня в сознании многих азербайджанцев стартап - это скорее малый бизнес. Каким вы видите будущее вашего проекта, готовы ли расширяться и расти?
- Как правило, стартапы - это технологические компании, которые вносят большие изменения на рынок и меняют правила игры. В этом контексте они могут иметь большие обороты, увеличивать свой рост и рыночную капитализацию, но все равно называться стартапами. В Азербайджане сейчас идет бум создания различных стартапов. Есть интересные задумки и проекты, но в большинстве случаев это копирование западных аналогов с попыткой адаптации к местному рынку. Очень важно, кто и в каком составе руководит созданием компании-стартапа. Если среди основателей нет опытных ребят, поработавших в каких-либо других компаниях в этом направлении, то, как правило, шансы у этих проектов на выживание небольшие.
В нашем конкретном случае могу сказать, что именно мой предыдущий 14-летний опыт в банковской сфере, в том числе и руководящая позиция в направлении банковских карт, эквайринга и интернет-банкинга, помог нам создать правильный продукт и в то же время правильно донести его до наших клиентов и инвесторов. Наш проект обречен на успех, но для полного эффекта рынок также должен полностью созреть, обелиться и принять всю необходимость похожих проектов.
- В целом как вы оцениваете уровень развития и поддержки стартапов в Азербайджане, с какими проблемами сталкивалась ваша компания?
- В Азербайджане сейчас очень хорошие условия для создания стартапов. Есть множество разных инкубационных и акселерационных программ для того, чтобы подготовить создателей проектов к взрослой жизни и научить их работать систематично. Помимо этого есть множество госпрограмм, которые помогают стартапам на ранних этапах. Для примера могу сказать, что у Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) есть программа выдачи стартап-сертификатов, которые на 3 года освобождают стартапы от налога на доход и прибыль. У этого же агентства есть программа раздачи грантов перспективным проектам в размере до 20 тыс. манатов. Также могу отметить программу резидентства в технопарке, созданную Агентством инноваций и цифрового развития при Министерстве цифрового развития и транспорта, которая дает множество льгот на срок до 10 лет.
Самая большая проблема стартапов на данный момент - это небольшое количество организаций и физических лиц, которые готовы финансово помочь и инвестировать в стартапы на ранних стадиях. В целом венчурные инвестиции сами по себе являются высокорисковыми вложениями. Надеемся, что в ближайшие годы будут разработаны новые программы для финансирования начинающих стартапов.
- Как вы считаете, улучшится ли ситуация с развитием финтехов после принятия Закона «О платежных услугах и платежных системах»?
- Я очень хорошо знаком с текстом закона и однозначно считаю, что он пойдет на пользу финансовому и технологическому секторам страны. После его принятия деятельность компаний станет лицензируемой, а финтехи смогут сами создавать цифровые продукты без участия банков, что даст им новые конкурентные преимущества на рынке.