«Sülh polisi»nin olmadığı dünya nə qədər realdır?
ABŞ Çinin artan iqtisadi və diplomatik qüdrəti, həmçinin Qərb-Rusiya qarşıdurması fonunda dünyanın bir nömrəli fövqəldövləti statusunu qoruyub saxlamağa çalışır. Belə bir vəziyyətdə dünya dəyişən geosiyasi reallıqlar faktı qarşısındadır – indi orta güc dövləti və ya «middle power» termini yeni əhəmiyyət qazanmağa başlayıb. Proses çoxqütblü dünya düzəninin qurulması ilə paralel gedir. Çoxqütblü dünya konsepsiyası orta güc dövlətlərinə, onların beynəlxalq arenada siyasi və iqtisadi nüfuzlarını artırmasına cəlbedici perspektiv vəd edir.
Orta güc dövləti yeni termin deyil. Hələ XVI əsrin sonlarında italiyalı siyasi mütəfəkkir Covanni Boteronun dünyanı üç tip dövlətlərə ayırmışdı: «grandissime» (imperiyalar), «mezano» (orta güc dövlətləri) və «piccioli» (kiçik güc dövlətləri). Boteronun bölgüsünə görə, orta güc dövləti «başqalarının yardımı olmadan, müstəqil yaşamaq üçün kifayət qədər güc və nüfuza malik olur».
Daha sonra ortaya belə bir iddia çıxıb ki, orta güc dövləti başqa dövlətlərin davranışlarına təsir göstərmək üçün «mülayim» imkanlara malikdir. Onlar regional inteqrasiyaya can atan, eyni zamanda öz simasını yaradan və qoruyub saxlayan, regionun zəif dövlətlərindən seçilən ölkələrdir. Dünya arenasında çoxtərəfli razılaşmaların, kompromislərin axtarışı, vasitəçilik cəhdləri və ən əsası, fövqəldövlətlərlə birbaşa qarşıdurmadan qaçmaq cəhdləri onlara xas xüsusiyyətlər sayılır. «Soyuq müharibə» dövründə, həmçinin XXI əsrin əvvəllərində orta güc dövlətləri kimi daha çox Kanada və Avstraliyanın adı çəkilirdi. Ümumilikdə isə müxtəlif dövrlərdə bu sıraya təxminən 50 dövlət aid edilib: Misir, Əlcəzair, CAR, Argentina, Meksika, İndoneziya, İran, Türkiyə, BƏƏ, Aİ-nin bir çox ölkəsi, Yeni Zelandiya və s.
İndi isə orta güc dövlətlərinə həm də Qərb-Rusiya, ABŞ-Çin qarşıdurmasında tərəf tutmaq istəməyən ölkələri də aid etmək olar. Yəni geosiyasi reallıqlardan çıxış etsək, Kanada, Avstraliya və ya Cənubi Koreya kimi inkişaf etmiş iqtisadiyyata malik olan, eyni vaxtda Qərb, yaxud NATO-nun tərəfini tutan ölkələri orta güc dövlətləri cərgəsindən çıxarmaq olar. Gələcək geosiyasi düzənin konturları da məhz bu dəyişikliklər nəzərə alınmaqla müəyyənləşir. Yeni geostrateji məkan formalaşır ki, orada da orta güc dövlətləri daha müstəqil hərəkət edir, öz səslərini eşitdirir, güclərini sınayır, şərtlərini diktə edir, bununla yanaşı, fövqəldövlətlərlə açıq qarşıdurmalardan qaçır, açıq şəkildə kiminsə tərəfini tutmaqdan yayınırlar. Orta güc dövlətləri əksər vaxtlarda praqmatikliklərilə önə çıxırlar. Belə dövlətləri tez-tez «qlobal cənub» kimi ümumi ad altında birləşdirirlər. Onların əksəriyyəti Qoşulmama Hərəkatının, bəziləri isə «Böyük iyirmiliyin» üzvüdür.
2007–2008-ci illərin maliyyə böhranı zamanı Qərbin timsalında «Böyük yeddiliyiin beynəlxalq maliyyə sistemini idarə edə bilməməsi ilə orta güc dövlətləri termini yenidən canlanmağa başlayıb. Başqa sözlə, həmin böhran bu prosesin dönüş anı olub. Məhz həmin vaxt böhranın həlli üçün «Böyük iyirmilik» formatına keçilib. Etiraf edilməlidir ki, fövqəldövlətlər koronavirus pandemiyasının fəadlarının aradan qaldırılması işinin öhdəsindən də lazımınca gələ bilməyiblər. Paralel olaraq, beynəlxalq münasibətləri ABŞ ilə Çin arasındakı iqtisadi və dolayısı ilə hərbi qarşıdurma da dağıtmağa başlayıb, ardınca isə Ukrayna müharibəsi başlayıb.
Yaşananlar fonunda Qoşulmama Hərəkatı ruhunun yüksəlməyə başlaması təsadüfi deyil. Bir çox ölkələrdə hesab edirlər ki, dövlətlərin strateji mövcudluğu və gələcəyi üçün qoşulmama daha təhlükəsiz variantdır. Onlar anlayırlar ki, ənənəvi olaraq təzyiq taktikasından istifadə edən Vaşinqton və ya Moskvanın rəhbərlik etdiyi siyasi bloklarda yer almaqdansa, bundan qaçmaq daha yaxşı və təhlükəsizdir. Onlar rəhbərlik etdikləri bloklara qoşulanlara üstünlüklər tanımaqdansa, ciddi məhdudiyyətlər qoyur, manevr imkanlarını məhdudlaşdırır, üzvləri vacib, bəzən strateji maraqları qurban verməyə vadar edir.
Günümüzdə orta güc dövlətinə ən yaxşı nümunə, əlbəttə ki, Türkiyədir. Xarici KİV onu hələ də «postqərb fövqəldövləti» adlandırır. Məsələ ondadır ki, Ankara NATO üzvü olsa da, ABŞ-ın heç də ən yaxın müttəfiqlərindən deyil. O, xüsusilə ideoloji, mədəni və eynilik nöqteyi-nəzərindən birmənalı olaraq Qərb blokunun tərkib hissəsi sayılmır. Əvəzində, fövqəldövlətlərin maraqları arasında effektiv balans yaradır, müxtəlif sahələrdə özü üçün daha böyük imkanlar əldə etməyə çalışır. Ankara Yaxın Şərq, Aralıq dənizi regionu, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada öz maraqlarını ardıcıl və effektiv təmin edir. Nəticədə, istər Qərb dövlətlərinin, istərsə də Rusiya Çinin Türkiyəyə öz şərtlərini diktə etmək fikrindən vaz keçmək, onunla razılığa getməkdən başqa yolu qalmır. Bununla yanaşı, istər rusiyalı, istərsə də qərbli ekspertlər etiraf edirlər ki, əməkdaşlıq üçün geniş imkanları məhz Türkiyənin praqmatikliyi və regional iddiaları açır. Məsələn, bəzi ekspertlər Vaşinqtona Türkiyə ilə iqtisadi əməkdaşlığa daha çox diqqət yetirməyi məsləhət görür. Onların fikrincə, Rusiya və Çinin maraqlarına qarşı durmaq üçün o, bu dəstəyi hiss etməlidir.
Türkiyənin ən yaxın müttəfiqi olan Azərbaycan da orta güc dövlətinə çevrilir. O da uzun müddətdir öz iqtisadi, siyasi, diplomatik və hərbi potensialını fəal və uğurla birləşdirməklə məşğuldur. Bakı ötən illər ərzində yaratdığı imkan və üstünlükləri sayəsində ərazi bütövlüyünü təmin etməyi də bacarıb və bu gün Cənubi Qafqazın ən güclü dövləti, Xəzər regionunun nüfuzlu gücü sayılır. Bakının vasitəçilik imkanlarından dünya aktorlarının dəfələrlə istifadə etdiyi də məlumdur.
Macarıstanı orta güc dövlətinə daha bir nümunə göstərmək olar. O, müxtəlif sahələrdə Qərb və Rusiyadan asılı olsa da, müstəqil şəkildə çoxşaxəli siyasət yürüdür. Yeri gəlmişkən, Budapeşt Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələri, ilk növbədə isə Türkiyə və Azərbaycanla münasibətlərini uğurla inkişaf etdirir, Avropa İttifaqı ilə Türk dünyası dövlətləri arasında vasitəçiyə çevrilməyə çalışır. Macarıstan münasibətlərini praqmatik qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq sistemi üzərində qurur, özünün tarixi dəyərlərə əsaslanan fərdi inkişaf strategiyasını gerçəkləşdirməyə çalışır. Onun yaxın beş il üçün əsas hədəfi Avropada yeni orta güc dövlətinə çevrilməkdir.
Regional gücdən daha böyüyünə çevrilməyə çalışan daha bir ölkə isə İndoneziyadır. Eyni fikri Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-yə də aid etmək olar. Siyahını uzatmaq da mümkündür.
Türkiyə kimi dövlətlər gələcəkdə daha böyük əhəmiyyət qazanacaqlar. Onlar düşmən və ya müttəfiq olmaqdansa, var gücləri ilə müstəqilliklərini qorumağa çalışacaq, hər yanda öz maraqlarını axtaracaqlar. Əsl «Realpolitik» (real siyasət) də məhz budur.
Bəs bu cür dünya düzəni nə qədər effektiv olacaq, qlobal hegemonluğun, yaxud «dünya polisi»nin yoxluğu nə ilə nəticələnəcək?
Bəzi fikirlərə görə, qlobal çoxqütblülük təhlükəlidir və bu üzdən də Qərb qaydalara əsaslanan beynəlxalq düzəni qoruyub saxlamaq üçün balanslaşdırıcı qüvvə olmalıdır. Beləliklə, artıq müstəqil davranan orta güc dövlətlərinə müstəqil, praqmatik, razılığa gəlinməsi mümkün güclər kimi deyil, Rusiya ilə Çinin gizli tərəfdarları kimi baxılır. İddia olunur ki, qlobal çoxqütblülük onsuz da bir neçə regional birqütblü sahələrə bölünəcək, onların hərəsinin öz lideri olacaq və bu da rəqabətə, bəlkə də təhlükəli vəziyyətin yaranmasına aparıb çıxaracaq. Başqa sözlə, bunun baş verməməsi üçün yenə də Qərbin birmənalı nüfuzu qəbul olunmalıdır. Əks təqdirdə, orta güc dövlətlərinin yenidən Rusiya və ya Çindən asılı duruma düşmək riski yaranır.
Məlum olduğu kimi, Moskva daim qlobal güc balansının qorunması, çoxqütblü beynəlxalq sistemin qurulmasında vacib rol oynadığını deyir. Pekin də öz növbəsində, bu ideyanı dəstəkləyir. Çoxqütblü dünya düzəninin dəstəklənməsi Çin Xalq Respublikasının xarici siyasətinin bir parçasıdır. O, dünya düzəninin Çinin baxışına uyğun dəyişdirilməsində Pekinə xüsusi rol tanıyır. Bu halda amerikalı ekspertlər balanslaşdırıcı qüvvə kimi ABŞ və ümumilikdə Qərbin rolundan danışırlar. Bildirilir ki, Vaşinqton rəqiblərini regional birqütblü mərkəzlər yaratmaq imkanından məhrum etməli, «çoxqütblü dünya»nın regional miqyasda orta güc və zəif güc dövlətlərinə daha böyük suverenlik və çiçəklənmə gətirəcəyi ideyasının yayılmasının, təsdiqlənməsinin qarşısını almalıdır. Onların fikrincə, amerikalı rəsmilər neytral dövlətlərin nümayəndələri ilə danışıqlarda Çinin BRI, həmçinin Aİİ, BRHÇC kimi təşəbbüslərin dünyanın Pekin və Moskvanın başçılıq edəcəyi regional birqütblü dairələrə bölünməsi cəhdi olduğunu vurğulamalıdırlar.
«Sonda Qərbin geosiyasi rəqibləri ilə yeni böyük oyundan qalib çıxıb-çıxmayacağı aparıcı, əsasın neytral güclərin mövqeyindən asılıdır. Amerika rəhbərliyinə Rusiyanın Ukraynaya hücumu və Çinin iqtisadi dirçəlişi ilə (hər ikisi İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşmış dünya düzəninə təhdiddir) meydan oxunması çoxqütblülük diplomatiyası ilə mübarizəni və orta güc dövlətlərinin dəstəyini zərurətə çevirib». Gənc amerikalı ekspertlər, Yorktaun İnstitutunun kiçik elmi işçisi Aksel de Vernou və Miçiqan Universitetinin Cerald R.Ford Dövlət Siyasəti Məktəbinin yeni məzunlarından olan Uill Kilm vəziyyəti məhz belə qiymətləndirirlər. Onların «The National Interest» nəşrində 24 avqust 2023-cü ildə dərc olunmuş «Orta güc dövlətləri üçün böyük Amerika strategiyası» başlıqlı məqaləsində belə deyilir. Belə çıxır ki, müxtəlif geosiyasi mərkəzlərin qarşıdurmasına cəlb olunmamağa çalışan orta güc dövlətləri bununla, bu qarşıdurmanın ən ön cərgəsində yer almaq riski ilə qarşılaşırlar.
Digər tərəfdən dəyişikliklərin əvvəlkindən daha sürətlə baş verdiyi, iqlim amillərinin daha ön plana çıxdığı, bəzən ekspertlərin proqnozlarının əksinə olaraq, iqtisadi risklərin yarandığı dünyada uzaq perspektivlə bağlı fikir səsləndirmək, yəqin ki, doğru deyil. XXI əsr, güman ki, məhz orta güc dövlətləri üçün «qızıl əsr» olacaq və beynəlxalq geodüzənin simasını məhz onlar müəyyənləşdirəcək.

With the United States struggling to defend its position as the world's superpower amid China's growing economic and diplomatic power, as well as the confrontation between the collective West and Russia, the world is going through a transformation of geopolitical realities, redefining the term middle power along the way. This process goes in parallel with the construction of the so-called multipolar world—a concept, which looks tempting for middle powers in their attempts to increase political and economic influence in the international arena.
The term middle power is not new. The concept was defined as early as the late 16th century, when the Italian political thinker Giovanni Botero divided the world into three types of states: grandissime (empires), mezano (middle powers) and piccioli (small powers). In Botero's definition, a middle power "possessed sufficient strength and authority to stand on its own without the help of others".
Middle powers are further defined as states with a moderate ability to influence the behaviour of other states. Middle powers are characterised by a desire for regional integration and, at the same time, creating and maintaining their own identity, differentiating themselves from the weaker states in their region. On the global scale, they are looking for multilateral solutions and compromises, mediation. Most importantly, they try to avoid direct confrontation with the great powers. During the Cold War and at the beginning of the 21st century, countries such as Canada and Australia were often referred to as middle powers. In general, about 50 countries were considered middle powers at different times. The list included Egypt, Algeria, South Africa, Argentina, Mexico, Indonesia, Iran, Turkey, UAE, many EU member states, New Zealand, etc.
Meanwhile, middle powers are now more likely to include the states that do not want to take sides in the confrontation between the West and Russia or between the US and China. In other words, based on the new geopolitical realities, the list of middle powers can exclude such countries that have developed economies and are clearly side with the West and NATO, such as Canada, Australia or South Korea. These adjustments help to shape the contours of the future geopolitical layout. In the emerging new geostrategic space, middle powers are increasingly acting independently, voicing their concerns and attempting to dictate their own terms. At the same time, they are avoiding direct confrontation with the great powers and actively refusing to take sides unequivocally. Middle powers are increasingly and more clearly demonstrating pragmatism. Such states are often dubbed as the Global South. Many of them are members of the Non-Aligned Movement, while some are part of the G20.
The 2007-2008 global financial crisis due to the apparent failure of the Western countries represented by the G7 to manage the international financial system was an incident that also coined the term middle power. It also gave birth to the G20 format resorted to resolve the ongoing crisis. Admittedly, the major powers also demonstrated poor performance in managing the consequences of the coronavirus pandemic. Meanwhile, international relations were suffering from the economic and indirect military confrontation between the US and China. And then came the war in Ukraine.
Under these circumstances, the revival of the spirit of the Non-Aligned Movement was a very distinctive moment. Many countries see non-alignment as a safer option for their strategic present and future. They realise that it is better and safer to avoid joining political blocs led by Washington or Moscow, which traditionally use the tactics of pressure. Instead of providing advantages, these blocs impose serious restrictions, reduce the room for manoeuvre, and make the member states sacrifice important, sometimes strategic interests.
Undoubtedly, Türkiye is the perfect example of a middle power, which is frequently called in foreign media "a post-Western power". Despite its membership in NATO, Türkiye is not the closest ally of the United States, nor is it perceived as an unambiguous part of the Western bloc, especially in terms of ideology, culture and identity. Instead, it effectively balances among the interests of major powers, hoping to find more opportunities for itself in various spheres. Ankara effectively and confidently pursues its own interests in the Middle East, the Mediterranean, the South Caucasus and Central Asia. As a consequence, Western countries, Russia and China have no other choice but to look for ways to negotiate with Türkiye rather than dictate its terms. At the same time, Russian and Western experts frequently refer to Türkiye's pragmatism and its regional ambitions allowing for more room for cooperation. For example, a number of experts suggest that Washington should focus more on economic co-operation with Türkiye to secure some support when it tries to balance against the interests of Russia and China.
Türkiye's closest ally, Azerbaijan, which has long been actively and successfully consolidating its economic, political, diplomatic and military potential, is also becoming a similar state. Thanks to accumulated opportunities and advantages, Azerbaijan has managed to defend its territorial integrity and is now unequivocally recognised as the strongest state in the South Caucasus and an influential force in the Caspian region. It is also worth noting Baku's mediation capabilities resorted to by world actors more than once.
Hungary is another country trying to become a middle power. Despite its dependence on the West and Russia in various spheres, it is increasingly assertive in pursuing a multi-vector policy. Budapest is actively developing relations with the countries of the Organisation of Turkic States (OTS), primarily with Türkiye and Azerbaijan, and seeks to become an intermediary in relations between the European Union and the Turkic countries. It is following a pragmatic system of mutually beneficial partnership, trying to develop an individual development strategy based on historical values. Hungary's goal for the next ten years is to become a new middle power in Europe. Indonesia is another candidate to become something more than the regional power it is now. The same is true for Saudi Arabia and the UAE. And the list goes on.
There will be more countries like Türkiye in the future. They will be neither enemies nor allies, but will try their best to preserve their independence and secure their interests as much as possible. This is the real Realpolitik.
But how effective will such a world order be? What can we expect from the absence of a global hegemon or policeman?
Some opine that global multipolarity is dangerous and therefore the West should serve as a balancing force to maintain a rules-based international order. The independent behaviour of the middle powers is no longer regarded as a sign of states with independent and pragmatic contractual powers, but rather hidden supporters of Russia and China. It is argued that global multipolarity will still be divided into several spheres of regional unipolarity with their own leader, which again entails rivalries and can lead to dangerous situations if the unambiguous authority of the West is not recognised. Otherwise the middle powers are in danger of falling back into dependence from Russia or China.
Moscow constantly promotes the idea of its important role in maintaining the global balance of power and building a multipolar international system. Beijing also supports this idea. Promoting multipolarity is part of the Chinese foreign policy, which proclaims China's unique role in changing the international order in line with its own worldview. Therefore, American experts speak of the common role of the US and the West as a counter-balancing force. They note that Washington should deprive its adversaries of the opportunity to form regional unipolar centres, to counter the spread and assertion of the idea that the so-called multipolar world may bring more prosperity and sovereignty to medium and small powers on a regional scale. During negotiations with the representatives of neutral states, US officials should emphasise that initiatives such as China's BRI, EAEU, and BRICS are attempts to divide the world into spheres of regional unipolarity with Beijing and Moscow at the head of each.
"Ultimately, whether the West prevails in its new great game against its geopolitical adversaries depends on the alignment of pivotal, often neutral powers. The existential challenge posed to American leadership by the Russian invasion of Ukraine and the economic rise of China—both of which threaten the post-WWII international order—has made it urgent to counter the narrative of multipolar diplomacy and secure the support of middle powers." This is how young American experts Axel de Vernou, Associate Fellow at the Yorktown Institute, and Will Kielm, a recent graduate of the Gerald R. Ford School of Public Policy at the University of Michigan, view the situation. Their article An American Grand Strategy for Middle Powers was published on August 24, 2023 in The National Interest. Thus, it turns out that middle powers do not want to be drawn into the confrontation between different geopolitical centres, but risk being at the very forefront of it.
On the other hand, in the rapidly changing world, with increasingly urgent climate factors and economic risks increasing despite expert predictions, it would be wrong to draw such long-term conclusions. Most likely, the 21st century will indeed be the Golden Age of middle powers, who will determine the future face of the new world order.