TAKTİKİ GERİ ÇƏKİLMƏ
Bu ilin avqustunda ABŞ və İran arasında növbəti razılaşma əldə olunub. Bu dəfə Qətər və Omanın vasitəçiliyi ilə baş tutan razılaşma nüvə mövzusunda deyildi.
İran hakimiyyətinin 5 ABŞ vətəndaşını həbsdən azad etməsi müqabilində Vaşinqton Tehranın Cənubi Koreya banklarında həbs qoyulmuş 6 milyard dollarını azad etməyi qəbul edib.
Ərəb və iranlı jurnalistlərin məlumatına görə, razılaşma əldə olunduqdan dərhal sonra ABŞ vətəndaşları “Evin” həbsxanasından çıxarılaraq Tehranda hotelə yerləşdiriliblər. Lakin onların azad edilməsi zaman alacaq və sentyabrın əvvəlində baş tutacaq. Məhz həmin vaxt Cənubi Koreya banklarından İran hesablarına vəsaitlərin tam köçürülməsi gözlənilir.
Əvvəlcə pul, sonra məhbuslar
Bu razılaşmanın ən mürəkkəb hissəsi Cənubi Koreyadakı maliyyə vəsaitinin Tehrana köçürülməsidir. Məsələ ondadır ki, 2019-cu ildə İranın Koreyaya satdığı neftin pulları ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Tramp dönəmində qəbul edilmiş sanksiyalar üzündən Seul banklarında ilişib qalıb. Hazırkı ABŞ-İran razılaşmasına əsasən, Koreya vonu ilə olan pullar İranın istəyi ilə hazırkı məzənnəyə uyğun olaraq ABŞ dollarına və ya avroya çevriləcək və bundan sonra Qətər Mərkəzi Bankına köçürüləcək. Bundan sonra Tehran bu pulu yalnız dərman, ərzaq və digər humanitar malların alınmasına xərcləyə biləcək. Lakin belə böyük məbləğin dollara çevrilməsinin Cənubi Koreyanın maliyyə sistemi üçün yaradacaq mümkün riskləri nəzərə alsaq, prosesin mərhələli şəkildə həyata keçiriləcəyini söyləyə bilərik.
İran KİV-lərinin məlumatına görə, bu razılaşma ilə hər tərəfdən 4 ABŞ və İran vətəndaşının qarşılıqlı azadlığa buraxılması da nəzərdə tutulur. İran hökuməti bu razılaşma çərçivəsində ABŞ-da həbsdə saxlanılan iranlıların da azad ediləcəyini bəyan etsə də, Vaşinqton bu xəbəri təsdiqləməyib. Dövlət katibi Antoni Blinken isə ABŞ həbsxanasında İran vətəndaşlarının saxlanılması barədə məlumatı olmadığını deyib.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasında məhbus mübadiləsi ilk dəfə baş tutmur. İranda İslam inqilabından sonra dəfələrlə qarşılıqlı olaraq məhbuslar azad edilib. Sonuncu dəfə 2020-ci ildə ABŞ-da həbs olunmuş iranlı alim azad edilib. Bunun qarşılığında isə İranda həbsdə olan keçmiş dövlət məmuru azad olunub. Buna görə də ABŞ və İran arasında mövcud razılaşmanı diplomatik sıçrayış adlandırmaq olmaz. Lakin bu yaxınlarda əldə edilən razılaşma bəzi maraqlı məqamlarla diqqəti cəlb edir.
Qarşıdurma fonunda irəliləyiş
Fakt budur ki, bu hadisə Fars körfəzində gərginliyin növbəti mərhələsinə təsadüf edib. Məlum olduğu kimi, iyulda Fars körfəzində ABŞ-İran gərginliyinin yüksəlməsi fonunda Vaşinqton ticarət gəmilərinə olan hücumların qarşısını almaq üçün bölgəyə əlavə hərbi gəmi və təyyarələr göndərib.
İran sanksiya çərçivəsində həbs olunan gəmilərini qorumaq və ya onların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün cavab addımı olaraq Qərb ölkələri gəmilərini həbs edəcəyini bildirib və bununla bağlı bir sıra addımlar atıb. Amma hamı üçün gözlənilmədən Tehran və Vaşinqton məhbus mübadiləsi haqqında razılığa gəlməyə qərar verdi.
İranla bağlı vəziyyət aydındır, Tehran hazırda maliyyə vəziyyətinin günü-gündən pisləşdiyi bir zamanda həbs qoyulmuş pullarını geri almağa çalışır, bununla bağlı anlaşmağa getməyə məcburdur.
ABŞ-la bağlı vəziyyət isə fərqlidir. Bu ölkənin hakimiyyəti Tehranla istənilən təmasları nüvə sazişi üzrə danışıqların bərpası istiqamətində atılan addım kimi qiymətləndirir. Bu kontekstdə ABŞ-ın İrana İraqdakı 3 milyard dollarlıq vəsaitini geri qaytardıqdan sonra Koreyadakı 6 milyard dollarlıq İran vəsaitini “dondurması” Tehranı yenidən danışıqlar masasına oturtmaq cəhdi kimi qiymətləndirilə bilər.
Hazırkı mürəkkəb dövrdə Bayden administrasiyasının İranla danışıqlara bu qədər əhəmiyyət verməsinin bir sıra səbəbləri var. Onlar arasında Vaşinqtonun İranın nüvə proqramı üzərində beynəlxalq nəzarəti təmin etmək, İsrailə qarşı təhdidləri azaltmaq istəyi var. Başqa sözlə, Vaşinqton indiki halda 2015-ci il nüvə sazişinin yenidən bərpasını deyil, konkret mövzular üzərindən Tehranla razılaşma əldə etməyə çalışır. Nəhayət, Vaşinqton da Tehrana qarşı sanksiyaların səmərəsizliyinə görə danışıqlara getməyə məcburdur.
ABŞ-ın İranla “altılıq” ölkələri (ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Rusiya və Çin) arasında imzalanmış sazişdən çıxması, eləcə də son 5 ildə İrana qarşı tətbiq edilən sərt sanksiyalar əslində gözlənilən nəticəni vermədi. Doğrudur, iqtisadi olaraq Tehran geriləyib, milli valyuta sürətlə dəyərdən düşüb və düşməkdə davam edir, eyni zamanda sosial vəziyyət pisləşib, 2018 və 2022-ci ildə sosial-siyasi tələblərlə böyük iğtişaşlar baş verib. Eyni zamanda son illərdə İran neft hasilatını artırıb, hərbi sənayesini inkişaf etdirib, Hindistan, Çin və Rusiya kimi ölkələrlə ticarət-iqtisadi əlaqələri genişləndirib.
Nəhayət, Tehran sanksiyalara rəğmən nüvə proqramını inkişaf etdirib. 2015-ci il nüvə sazişində uranı yalnız 3,67 faiz saflaşdırma öhdəliyi götürən Tehran Trampın sanksiyalarından sonra limitdən imtina edərək uran zənginləşdirilməsi proqramını genişləndirdi. Hazırda ehtimal olunur ki, İran uranı 60 faizə qədər zənginləşdirə bilib. İndi Tehran rejimi öz nüvə silahını əldə etməyə həmişəkindən daha yaxındır.
Bu səbəbdən, Bayden administrasiyası bunu Yaxın Şərqdə müharibənin yeganə alternativi hesab edərək danışıqlar masasına qayıtmağa üstünlük verir. Birincisi, müharibə ABŞ-ın nüfuzunu və gücünü əhəmiyyətli dərəcədə zəiflədə bilər. İkincisi, gələn il keçirilməsi planlaşdırılan prezident seçkisi səbəbindən Baydenin vaxtı azalır.
Eyni zamanda indiki şərtlərdə artıq 2015-ci il müqaviləsini yenidən bərpa etməyin mənası yoxdur. İndi aktual məsələ nüvə proqramının nəzarət altına alınması, ballistik raketlərin istehsalına nəzarət (Tehran artıq 2 min kilometr məsafə qət edə bilən raket və dron istehsal etdiyini elan edib) və nəhayət, Vaşinqton üçün prioritet olan İsrailin təhlükəsizliyini təminat altına almaqdır. Bunun üçünsə bir yerdən başlamaq lazımdır.
İran ABŞ-la barışmağa hazırdır, amma...
Tehran hələ iyunda Oman və Qətərdə başlayan müzakirələr zamanı ABŞ-la nüvə danışıqlarına müsbət baxdığını açıqlayıb. Əvvəllər bu danışıqların aparılmasına icazəni İranın ali dini lideri Ayətullah Xamenei verib. Əsas şərt kimi İran öz neftinin ixracına qoyulan beynəlxalq embarqonu ləğv etməyi təklif edir. Bunun müqabilində o, uranın 60 faiz zənginləşdirilməsini dayandırmağa və Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin müfəttişləri ilə daha sıx əməkdaşlıq qurmağa razıdır.
Bu prosesin birinci mərhələsi - İrandakı ABŞ vətəndaşlarının azad edilməsi müqabilində İranın dondurulmuş pullarının geri qaytarılması artıq baş tutub. Bundan sonra ikinci mərhələ, yəni neft ixracı embarqolarının aradan qaldırılması qarşılığında uran zənginləşdirilməsinə beynəlxalq nəzarətin tətbiq olunması ilə bağlı danışıqlar başlaya bilər. Görünür, bu yaxın gələcəkdə baş verəcək.

What makes rapprochement between the US and Iran go smoother?
In the beginning of August, the US and Iran reached another agreement thanks to mediation from Qatar and Oman. This time it is not about nuclear issues at all.
Washington agreed to lift a ban on $6 billion (in South Korean won) worth of Iranian assets seized in South Korean banks in exchange for Tehran's release of five Iranian-born US citizens.
According to Arab and Iranian journalists, right after the agreement was reached, the US citizens were released from the Evin prison and placed in a hotel in Tehran. However, their departure from the country is not likely to take place until September 2023, when Iran can expect the full transfer of its funds from South Korean banks to its own accounts.
First the money, then the prisoners
Probably the most difficult stage of this deal is the safe transfer of the promised amount from Korea to Iran. It is known that this is the money for Iranian oil sold to South Korea in 2019. But it is now got stuck in Seoul's banks due to sanctions imposed on Iran by the Trump administration. Under the current arrangement, South Korean wons will be converted into US dollars or euros at the current exchange rate at Iran's request and then transferred to the Qatar Central Bank. After that, Tehran will only be able to spend the money to buy medicines, food and other humanitarian goods. However, given the possible risks to the South Korean financial system due to the conversion of such a huge amount into dollars, the process will likely be implemented in stages.
According to Iranian media, the parties also agreed on the mutual release of four US and Iranian citizens from each side. At the same time, Washington has yet to confirm the Iranian government's statement on the release of imprisoned Iranian citizens in the US. Secretary of State Anthony Blinken said he had no information about any Iranian citizen being held in a US prison.
In fact, this is not the first case of a prisoner exchange between the US and Iran. Since the Islamic Revolution in Iran, there have been several occasions of mutual exchanges between the two countries. The last time it was in 2020, when Tehran released a former government official in exchange for an Iranian scientist arrested in the US. Therefore, the current agreement between the US and Iran cannot be called a diplomatic breakthrough. Yet, it has some interesting points.
Progress amid confrontation
Remarkably, the recent US and Iran agreement has been reached amid another phase of tension in the Persian Gulf. In July, Washington sent additional warships and aircraft to the region to prevent attacks on commercial vessels. Tehran said it would arrest Western ships to ensure the safety of its own vessels arrested under the sanctions. Moreover, Iran has taken a number of practical steps in this direction. But then, unexpectedly to everyone, Tehran and Washington agreed on a prisoner exchange.
The situation with Iran is clear, as Tehran is trying to recover its confiscated funds amid the deteriorating financial situation in the country. Washington interprets the new agreement differently though. The US authorities consider any contacts with Tehran as a step towards the resumption of negotiations on the nuclear deal. In this context, the US agreement to unfreeze $6b of Iranian funds in Korea after the return of $3b seized in Iraq can be interpreted as an attempt to bring Tehran back to the negotiating table.
There are a number of reasons explaining the Biden administration's interest in the negotiations with Iran at such a difficult time. One of them is Washington's well-known desire to ensure international control over Iran's nuclear programme and to reduce threats against Israel.
In other words, Washington is not seeking to restore the 2015 nuclear agreement, but is only trying to negotiate with Tehran on specific issues, trying, among other things, not to completely sever ties with Iran. Finally, Washington have to negotiate because of the ineffectiveness of sanctions against Tehran.
The US withdrawal from the agreement signed between Iran and the six countries (the US, the UK, France, Germany, Russia and China), as well as the tough sanctions imposed on Iran over the past five years, have not actually brought the expected outcome. It is true that Tehran has found itself in a noticeably difficult social, political and economical situation, with the devaluating national currency, worsening social situation, as well as the social and political demands of the opposition accompanied by major riots in many settlements throughout the country in 2018 and 2022. However, in recent years Iran has increased oil production, developed its military industry, and expanded trade and economic relations with countries such as India, China and Russia.
Finally, Tehran has been able to develop its nuclear programme despite the sanctions. Especially after the adoption of yet another package of sanctions by the Trump administration, when Tehran reneged on its commitment to process uranium only to 3.67 per cent, as agreed in the 2015 nuclear deal. It is believed that Iran has already hit the 60 per cent enrichment mark, meaning it is now closer than ever to having its own nuclear weapons.
That is why the Biden administration prefers to return to the negotiating table, considering it the only alternative to war in the Middle East. Firstly, the war can significantly weaken the authority and power of the United States. Secondly, Biden is running out of time because of the presidential elections slated for next year.
At the same time, it makes no sense to restore the 2015 deal under the current conditions. What matters now is ensuring control over Iran's nuclear programme and ballistic missile production (Tehran has already announced the production of missiles and drones with a range of 2,000 km), as well as ensuring Israel's security, which is a priority for Washington. To make this happen, the US should start doing something.
Iran is ready for peace, but...
During discussions that began in June in Oman and Qatar, Tehran demonstrated that it was inclined to continue nuclear talks with Washington. Earlier, Iran's Supreme Leader Ayatollah Khamenei gave the green light to continue the talks. As the main condition, Iran proposes to lift the international embargo on its oil exports. In exchange, it will agree to stop uranium enrichment at 60 per cent and to establish closer cooperation with inspectors of the International Atomic Energy Agency.
Apparently, the first stage of this process (the return of confiscated Iranian funds in exchange for the release of US citizens ) is over. In the next stage, which can take place pretty soon, it is likely that the parties hold negotiations on international control over Iran's uranium enrichment in exchange for the lifting of Iran's oil export embargo.