TAKTİKİ GERİ ÇƏKİLMƏ
Bu ilin avqustunda ABŞ və İran arasında növbəti razılaşma əldə olunub. Bu dəfə Qətər və Omanın vasitəçiliyi ilə baş tutan razılaşma nüvə mövzusunda deyildi.
İran hakimiyyətinin 5 ABŞ vətəndaşını həbsdən azad etməsi müqabilində Vaşinqton Tehranın Cənubi Koreya banklarında həbs qoyulmuş 6 milyard dollarını azad etməyi qəbul edib.
Ərəb və iranlı jurnalistlərin məlumatına görə, razılaşma əldə olunduqdan dərhal sonra ABŞ vətəndaşları “Evin” həbsxanasından çıxarılaraq Tehranda hotelə yerləşdiriliblər. Lakin onların azad edilməsi zaman alacaq və sentyabrın əvvəlində baş tutacaq. Məhz həmin vaxt Cənubi Koreya banklarından İran hesablarına vəsaitlərin tam köçürülməsi gözlənilir.
Əvvəlcə pul, sonra məhbuslar
Bu razılaşmanın ən mürəkkəb hissəsi Cənubi Koreyadakı maliyyə vəsaitinin Tehrana köçürülməsidir. Məsələ ondadır ki, 2019-cu ildə İranın Koreyaya satdığı neftin pulları ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Tramp dönəmində qəbul edilmiş sanksiyalar üzündən Seul banklarında ilişib qalıb. Hazırkı ABŞ-İran razılaşmasına əsasən, Koreya vonu ilə olan pullar İranın istəyi ilə hazırkı məzənnəyə uyğun olaraq ABŞ dollarına və ya avroya çevriləcək və bundan sonra Qətər Mərkəzi Bankına köçürüləcək. Bundan sonra Tehran bu pulu yalnız dərman, ərzaq və digər humanitar malların alınmasına xərcləyə biləcək. Lakin belə böyük məbləğin dollara çevrilməsinin Cənubi Koreyanın maliyyə sistemi üçün yaradacaq mümkün riskləri nəzərə alsaq, prosesin mərhələli şəkildə həyata keçiriləcəyini söyləyə bilərik.
İran KİV-lərinin məlumatına görə, bu razılaşma ilə hər tərəfdən 4 ABŞ və İran vətəndaşının qarşılıqlı azadlığa buraxılması da nəzərdə tutulur. İran hökuməti bu razılaşma çərçivəsində ABŞ-da həbsdə saxlanılan iranlıların da azad ediləcəyini bəyan etsə də, Vaşinqton bu xəbəri təsdiqləməyib. Dövlət katibi Antoni Blinken isə ABŞ həbsxanasında İran vətəndaşlarının saxlanılması barədə məlumatı olmadığını deyib.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasında məhbus mübadiləsi ilk dəfə baş tutmur. İranda İslam inqilabından sonra dəfələrlə qarşılıqlı olaraq məhbuslar azad edilib. Sonuncu dəfə 2020-ci ildə ABŞ-da həbs olunmuş iranlı alim azad edilib. Bunun qarşılığında isə İranda həbsdə olan keçmiş dövlət məmuru azad olunub. Buna görə də ABŞ və İran arasında mövcud razılaşmanı diplomatik sıçrayış adlandırmaq olmaz. Lakin bu yaxınlarda əldə edilən razılaşma bəzi maraqlı məqamlarla diqqəti cəlb edir.
Qarşıdurma fonunda irəliləyiş
Fakt budur ki, bu hadisə Fars körfəzində gərginliyin növbəti mərhələsinə təsadüf edib. Məlum olduğu kimi, iyulda Fars körfəzində ABŞ-İran gərginliyinin yüksəlməsi fonunda Vaşinqton ticarət gəmilərinə olan hücumların qarşısını almaq üçün bölgəyə əlavə hərbi gəmi və təyyarələr göndərib.
İran sanksiya çərçivəsində həbs olunan gəmilərini qorumaq və ya onların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün cavab addımı olaraq Qərb ölkələri gəmilərini həbs edəcəyini bildirib və bununla bağlı bir sıra addımlar atıb. Amma hamı üçün gözlənilmədən Tehran və Vaşinqton məhbus mübadiləsi haqqında razılığa gəlməyə qərar verdi.
İranla bağlı vəziyyət aydındır, Tehran hazırda maliyyə vəziyyətinin günü-gündən pisləşdiyi bir zamanda həbs qoyulmuş pullarını geri almağa çalışır, bununla bağlı anlaşmağa getməyə məcburdur.
ABŞ-la bağlı vəziyyət isə fərqlidir. Bu ölkənin hakimiyyəti Tehranla istənilən təmasları nüvə sazişi üzrə danışıqların bərpası istiqamətində atılan addım kimi qiymətləndirir. Bu kontekstdə ABŞ-ın İrana İraqdakı 3 milyard dollarlıq vəsaitini geri qaytardıqdan sonra Koreyadakı 6 milyard dollarlıq İran vəsaitini “dondurması” Tehranı yenidən danışıqlar masasına oturtmaq cəhdi kimi qiymətləndirilə bilər.
Hazırkı mürəkkəb dövrdə Bayden administrasiyasının İranla danışıqlara bu qədər əhəmiyyət verməsinin bir sıra səbəbləri var. Onlar arasında Vaşinqtonun İranın nüvə proqramı üzərində beynəlxalq nəzarəti təmin etmək, İsrailə qarşı təhdidləri azaltmaq istəyi var. Başqa sözlə, Vaşinqton indiki halda 2015-ci il nüvə sazişinin yenidən bərpasını deyil, konkret mövzular üzərindən Tehranla razılaşma əldə etməyə çalışır. Nəhayət, Vaşinqton da Tehrana qarşı sanksiyaların səmərəsizliyinə görə danışıqlara getməyə məcburdur.
ABŞ-ın İranla “altılıq” ölkələri (ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Rusiya və Çin) arasında imzalanmış sazişdən çıxması, eləcə də son 5 ildə İrana qarşı tətbiq edilən sərt sanksiyalar əslində gözlənilən nəticəni vermədi. Doğrudur, iqtisadi olaraq Tehran geriləyib, milli valyuta sürətlə dəyərdən düşüb və düşməkdə davam edir, eyni zamanda sosial vəziyyət pisləşib, 2018 və 2022-ci ildə sosial-siyasi tələblərlə böyük iğtişaşlar baş verib. Eyni zamanda son illərdə İran neft hasilatını artırıb, hərbi sənayesini inkişaf etdirib, Hindistan, Çin və Rusiya kimi ölkələrlə ticarət-iqtisadi əlaqələri genişləndirib.
Nəhayət, Tehran sanksiyalara rəğmən nüvə proqramını inkişaf etdirib. 2015-ci il nüvə sazişində uranı yalnız 3,67 faiz saflaşdırma öhdəliyi götürən Tehran Trampın sanksiyalarından sonra limitdən imtina edərək uran zənginləşdirilməsi proqramını genişləndirdi. Hazırda ehtimal olunur ki, İran uranı 60 faizə qədər zənginləşdirə bilib. İndi Tehran rejimi öz nüvə silahını əldə etməyə həmişəkindən daha yaxındır.
Bu səbəbdən, Bayden administrasiyası bunu Yaxın Şərqdə müharibənin yeganə alternativi hesab edərək danışıqlar masasına qayıtmağa üstünlük verir. Birincisi, müharibə ABŞ-ın nüfuzunu və gücünü əhəmiyyətli dərəcədə zəiflədə bilər. İkincisi, gələn il keçirilməsi planlaşdırılan prezident seçkisi səbəbindən Baydenin vaxtı azalır.
Eyni zamanda indiki şərtlərdə artıq 2015-ci il müqaviləsini yenidən bərpa etməyin mənası yoxdur. İndi aktual məsələ nüvə proqramının nəzarət altına alınması, ballistik raketlərin istehsalına nəzarət (Tehran artıq 2 min kilometr məsafə qət edə bilən raket və dron istehsal etdiyini elan edib) və nəhayət, Vaşinqton üçün prioritet olan İsrailin təhlükəsizliyini təminat altına almaqdır. Bunun üçünsə bir yerdən başlamaq lazımdır.
İran ABŞ-la barışmağa hazırdır, amma...
Tehran hələ iyunda Oman və Qətərdə başlayan müzakirələr zamanı ABŞ-la nüvə danışıqlarına müsbət baxdığını açıqlayıb. Əvvəllər bu danışıqların aparılmasına icazəni İranın ali dini lideri Ayətullah Xamenei verib. Əsas şərt kimi İran öz neftinin ixracına qoyulan beynəlxalq embarqonu ləğv etməyi təklif edir. Bunun müqabilində o, uranın 60 faiz zənginləşdirilməsini dayandırmağa və Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin müfəttişləri ilə daha sıx əməkdaşlıq qurmağa razıdır.
Bu prosesin birinci mərhələsi - İrandakı ABŞ vətəndaşlarının azad edilməsi müqabilində İranın dondurulmuş pullarının geri qaytarılması artıq baş tutub. Bundan sonra ikinci mərhələ, yəni neft ixracı embarqolarının aradan qaldırılması qarşılığında uran zənginləşdirilməsinə beynəlxalq nəzarətin tətbiq olunması ilə bağlı danışıqlar başlaya bilər. Görünür, bu yaxın gələcəkdə baş verəcək.

ТАКТИЧЕСКОЕ ОТСТУПЛЕНИЕ
В первой декаде августа США и Иран достигли еще одного соглашения - на этот раз при посредничестве Катара и Омана и вовсе не по ядерной проблематике.
Вашингтон согласился снять запрет на арестованные в южнокорейских банках активы Ирана на сумму $6 млрд (в южнокорейских вонах) в обмен на освобождение Тегераном пяти граждан США иранского происхождения.
По утверждению арабских и иранских журналистов, сразу после достижения соглашения граждане США были вывезены из тюрьмы «Эвин» и размещены в одном из отелей Тегерана. Однако их выезд из страны, скорее всего, произойдет не ранее сентября этого года, когда ожидается полный перевод средств из южнокорейских банков на иранские счета.
Сначала деньги, потом заключенные
Вероятно, самым сложным этапом данной сделки является благополучный перевод обещанной суммы из Сеула в Тегеран. Известно, что деньги за иранскую нефть, предназначенную для Южной Кореи, в 2019 году «застряли» в банках Сеула из-за санкций администрации Трампа. Согласно нынешней договоренности, южнокорейские воны будут конвертированы в доллары США или евро по текущему обменному курсу по запросу Ирана, а затем переведены в Центральный банк Катара. После этого Тегеран сможет тратить эти деньги только на покупку медикаментов, продуктов питания и других товаров гуманитарного назначения. Однако, учитывая возможные риски для южнокорейской финансовой системы в силу конвертации такой огромной суммы в доллары, процесс придется осуществлять поэтапно.
По сообщению иранских СМИ, соглашение предусматривает также взаимное освобождение четырех граждан США и Ирана с каждой стороны. При этом Вашингтон пока не подтверждает заявление иранского правительства, что США тоже выпустят на свободу содержащихся в заключении граждан Ирана. Госсекретарь Энтони Блинкен заявил, что у него нет информации о нахождении какого-либо иранского гражданина в американской тюрьме.
Отметим, что это не первый случай обмена заключенными между США и Ираном. Еще со времен исламской революции в Иране взаимные обмены осуществлялись неоднократно. Последний раз такое произошло в 2020 году, когда взамен арестованного в США иранского ученого Тегеран освободил бывшего правительственного чиновника, находившегося в иранской тюрьме. Поэтому нынешнюю договоренность между США и Ираном нельзя назвать дипломатическим прорывом. Вместе с тем достигнутое недавно соглашение привлекает внимание некоторыми интересными моментами.
Прогресс на фоне конфронтации
Дело в том, что это событие совпало с очередной фазой напряженности в Персидском заливе. В июле Вашингтон направил в регион дополнительные военные корабли и самолеты для предотвращения атак на коммерческие суда. Тегеран же заявил, что арестует корабли западных стран с целью обеспечения безопасности собственных судов, арестованных в рамках наложенных на него санкций. Причем иранская сторона не ограничилась заявлением, предприняв ряд практических шагов в данном направлении. Но неожиданно для всех Тегеран и Вашингтон решили договориться об обмене пленными.
Ситуация с Ираном ясна - Тегеран пытается вернуть конфискованные средства на фоне ухудшающегося финансового положения и вынужден пойти на соглашение. С позиции Вашингтона данная договоренность выглядит несколько по-иному. Американские власти рассматривают любые контакты с Тегераном как шаг к возобновлению переговоров по ядерной сделке. В данном контексте согласие США «разморозить» $6 млрд иранских средств в Корее после возврата $3 млрд, арестованных в Ираке, можно рассматривать как попытку вернуть Тегеран за стол переговоров.
Существует целый ряд причин, почему администрация Байдена придает такое значение переговорам с Ираном в столь сложный период. В их числе известное всем стремление Вашингтона обеспечить международный контроль над ядерной программой Ирана и снизить угрозы в отношении Израиля.
Иными словами, Вашингтон не стремится восстановить ядерное соглашение 2015 года, а лишь пытается договориться с Тегераном по конкретным вопросам, стараясь, в том числе, не разорвать связи с Ираном полностью. Наконец, Вашингтон вынужден идти на переговоры еще и по причине неэффективности санкций против Тегерана.
Выход США из соглашения, подписанного между ИРИ и «шестеркой» стран (США, Великобритания, Франция, Германия, Россия и Китай), а также жесткие санкции, введенные против Ирана за последние пять лет, фактически не дали ожидаемых результатов. Да, Тегеран заметно сдал в экономическом отношении, национальная валюта до сих пор обесценивается, ухудшилась социальная ситуация в стране, а социально-политические требования оппозиции сопровождались крупными беспорядками во многих населенных пунктах страны в 2018 и 2022 годах. Вместе с тем за последние годы Иран увеличил добычу нефти, развил военную промышленность, расширил торгово-экономические отношения с такими странами, как Индия, Китай и Россия.
Наконец, Тегеран смог развить свою ядерную программу вопреки санкциям. Особенно после введения в действие очередного пакета ограничений со стороны администрации Трампа, когда Тегеран отказался от обязательства перерабатывать уран только до 3,67%, как это предполагалось ядерной сделкой 2015 года. Считается, что Ирану уже удалось добиться 60-процентной отметки, и сейчас тегеранский режим, как никогда, близок к обретению собственного ядерного оружия.
Именно поэтому администрация Байдена предпочитает вернуться за стол переговоров, считая это единственной альтернативой войне на Ближнем Востоке. Во-первых, война может существенно ослабить авторитет и мощь США. Во-вторых, времени у Байдена остается в обрез из-за намеченных на будущий год президентских выборов.
В то же время восстанавливать соглашение 2015 года в нынешних условиях не имеет смысла. Сейчас важны контроль над ядерной программой и производством баллистических ракет Ирана (Тегеран уже заявил о производстве ракет и беспилотников дальностью 2 тыс. км), а также обеспечение безопасности Израиля, что является приоритетом для Вашингтона. А для этого нужно с чего-то начинать.
Иран готов к перемирию, но...
В ходе обсуждений, начатых в июне в Омане и Катаре, Тегеран продемонстрировал склонность к продолжению ядерных переговоров с Вашингтоном. Ранее разрешение на проведение этих переговоров дал верховный лидер ИРИ аятолла Хаменеи. В качестве же главного условия Иран предлагает снять международное эмбарго на экспорт своей нефти. В обмен на это он согласен остановить обогащение урана на уровне 60% и установить более тесное сотрудничество с инспекторами Международного агентства по атомной энергии.
Первый этап этого процесса - возврат конфискованных иранских средств в обмен на освобождение арестованных в Иране граждан США - можно считать состоявшимся. За этим может последовать второй, в рамках которого вероятны переговоры о применении международного контроля над обогащением урана в обмен на снятие эмбарго на экспорт нефти. Судя по всему, это произойдет уже в ближайшем будущем.