TİCARƏTDƏN İNVESTİSİYAYA QƏDƏR
Azərbaycan və Çin sənaye, yüksək texnologiyalara investisiyaların artırılması, birgə müəssisələrin yaradılması və Orta Dəhliz üzərindən logistikanın gücləndirilməsi yolu ilə işgüzar əməkdaşlığı şaxələndirmək niyyətindədir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndə heyətinin bu yaxınlarda Çinə səfərinin mühüm nəticəsi Çinin İnkişaf və İslahatlar üzrə Dövlət Komitəsi ilə istehsal potensialının inkişafı və investisiya əməkdaşlığına dair çərçivə sazişinin bağlanması, həmçinin Pekində ölkəmizin növbəti Ticarət Evinin açılışı olub.
Ən böyük tərəfdaş
Bakı və Pekin uzun illərdir ki, ikitərəfli dövlətlərarası münasibətləri dostluq, hörmət və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əsasında formalaşdırıb. Bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “China Media Group” media korporasiyasına müsahibəsində qlobal beynəlxalq gündəliyin əsas məsələlərində iki ölkənin mövqelərinin üst-üstə düşdüyünü qeyd edib.
“Bizim mövqelərimiz suverenlik, müstəqillik, ərazi bütövlüyü, digərlərinin daxili işlərinə qarışmamaq məsələlərində üst-üstə düşür. İqtisadi əməkdaşlıq məsələlərində mövqelərimiz üst-üstə düşür. Biz qarşılıqlı ticarətin həcminin artmasını görürük və böyük potensial xüsusilə göz qabağındadır. Biz ölkələrimizi gələcəkdə daha da birləşdirəcək meydana gələn yeni nəqliyyat marşrutlarını görürük”, - Azərbaycan dövlət başçısı vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda Çinin ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: regional ticarətin 43%-dən çoxu ölkəmizin payına düşür. Təəccüblü deyil ki, ticarət əlaqələrinin uğurlu olduğu 2019-cu ildə ikitərəfli ticarət dövriyyəsi 2,18 milyard dollara çatmışdı. Doğrudur, 1 il sonra bu göstərici ciddi şəkildə aşağı düşsə də, COVID-19 pandemiyasının nəticələri aradan qaldırıldıqdan sonra Azərbaycan-Çin ticarət-iqtisadi əlaqələri qısa zamanda böhrandan əvvəlki səviyyəyə çatıb. Belə ki, 2022-ci ildə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi 2,159 milyard dollar təşkil edib və bu da 2021-ci illə müqayisədə düz 21,3% çoxdur. Ümumilikdə 2021-2022-ci illərdə Çin Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşları arasında dördüncü yeri tutub.
2023-cü ilin 7 ayı ərzində qarşılıqlı ticarətdə müsbət meyillər nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşıb. Xüsusilə, bu dövr ərzində ticarət dövriyyəsi 1 milyard 619 milyon dolları ötüb. Bu isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 41%-dən çox artım deməkdir. Ticarət dövriyyəsində əsas pay hələ də Çin məhsullarının payına düşsə də, hesabat dövründə Azərbaycan ixracının dinamikası 2,21 dəfə artıb. Azərbaycanın Çin bazarına ixracının əsas hissəsini neft koksu, ilkin formalı polietilen, yod, avadanlıq və komponentlər, aviasiya yanacağı, orqanik kimyəvi maddələr, pambıq lifi, dərman bitkiləri, ətirlər, o cümlədən qida sənayesi məhsulları təşkil edib.
Əslində, bu siyahı ixracın şaxələndirilməsinin yüksək səviyyədə olduğunu göstərir. Üstəlik, məhsulların böyük əksəriyyəti iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoruna aiddir. Qeyd edək ki, 1,464 milyard əhalisi olan Çinin bazarı dünyanın ən böyük bazarlarından biri hesab olunur. Bu ölkə çox aşağı qiymətlərlə böyük miqyasda məhsul istehsal etmək qabiliyyətinə malikdir. Buna görə də ixracatçılar bu bazarda möhkəmlənmək və irəliləmək üçün çox səy göstərməlidirlər. Azərbaycan bu çətin işin öhdəsindən uğurla gəlib.
Bu məsələdə İqtisadiyyat Nazirliyinin və onun şöbəsi olan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) strategiyası mühüm rol oynayıb. Çində “Made in Azerbaijan” brendi adı altında yerli sənaye və kənd təsərrüfatı məhsullarının təşviqi üçün geniş ticarət və şərab evləri sistemi yaradılıb.
Azərbaycan ticarət evləri Çindao, Çendu və Canciaciye şəhərlərində, onların filialları Şanxay, Harbin, Çzinan və Uhanda, Urumçi və Şanxayda isə şərab evləri fəaliyyət göstərir. Yuxarıda göstərilən strukturların hamısı Azərbaycanın ticarət missiyalarına dəstəkdə, Azərbaycan şirkətlərinin Çin sərgilərində iştirakında, bu ölkədə aparıcı pərakəndə satış şəbəkələrində reklam və tanıtım kampaniyalarının təşkilində və digər məsələlərdə mühüm rol oynayır.
Bu məqamda qeyd edək ki, Pekində daha bir ticarət evinin istifadəyə verilməsi Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çinə səfəri ilə eyni vaxta təsadüf edib.
“Azərbaycanın Çindəki dördüncü ticarət evi ticarət və mədəni mübadilə üçün dinamik platforma rolunu oynayacaq”, - iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib.
O, “Made in Azerbaijan” brendinin Çin bazarında tanıdılmasına dəstək verən, yerli məhsulların ixracını genişləndirən, həmçinin əlaqələndirmə funksiyalarını yerinə yetirən Azərbaycanın ticarət nümayəndəliklərinin uğurlu fəaliyyətini xüsusilə vurğulayıb.
Bakının Səmaaltı ölkə ilə fəal ticarət siyasətinə münasibət bildirən Çinin ticarət nazirinin müavini Linq Ci bildirib ki, 2022-ci ilin əvvəlindən Azərbaycan ticarət evləri Çində tanınmış elektron ticarət platforması – “JD.com” üzərində onlayn fəaliyyətə başlayıb.
“Azərbaycanın ticarət nümayəndəliklərinin bu rəqəmsal platformada olması Azərbaycan məhsullarının Çin istehlakçıları arasında təbliğində və daha çox tanınmasında mühüm rol oynayacaq”, - o qeyd edib.
İnvestisiya tərəfi
Çinlə ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi vacibdir. Lakin bu, yeganə məqsəd deyil. İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndə heyətinin son səfəri zamanı mühüm sənədlər imzalanıb, investisiya və istehsal sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Son onilliklər ərzində iki ölkə bu istiqamətdə ciddi addımlar atıb. Xüsusilə, Azərbaycan Çin iqtisadiyyatına təxminən 1,7 milyard dollar sərmayə qoyub. Çinin Azərbaycana investisiyaları isə 800 milyon dolları ötüb. Azərbaycanda Çin kapitallı 275-ə yaxın şirkət qeydiyyatdan keçib. Çinli podratçılar Azərbaycanda ümumi dəyəri 600 milyon dollardan çox olan müxtəlif layihələrdə iştirak ediblər.
Göründüyü kimi, ölkəmizdə layihələrin həyata keçirilməsinə maraq hələ də qalır. Son illərdə Çinin onlarla şirkəti azad edilmiş ərazilərdə infrastruktur işlərinin aparılması üçün müraciət edib. Onların sırasında Qarabağda “ağıllı şəhər və kənd” proqramlarında fəal iştirak edən dünyaca məşhur “Huawei” şirkəti də var.
Bu gün iki dövlət investisiya komponentini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirməyə çalışır. Buraya qeyri-neft sektorunda müxtəlif birgə istehsal layihələr, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və s. sahələr daxildir.
Pekində Çin Beynəlxalq Ticarət Sərgisi (CIFTIS) çərçivəsində keçirilən “Çində İnvestisiya İli: Xidmət sənayesinin xüsusi təşviqinin genişləndirilməsi konfransı” adlı beynəlxalq tədbirdə ikitərəfli əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri müzakirə edilib. Xatırladaq ki, Azərbaycan CIFTIS tədbirlərində artıq beşinci dəfədir ki iştirak edir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndə heyəti “Invest in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə tanış olub.
“Azərbaycan iqtisadiyyatının diversifikasiya, innovasiya və transformasiyaya sadiqliyi xarici kapital üçün əlverişli mühit yaradır. Şərqlə Qərbin strateji kəsişməsində yerləşən Azərbaycanın Çin investorlarını cəlb etmək üçün böyük potensialı var”, - Mikayıl Cabbarov forumda qeyd edib.
Bir sözlə, sadalanan imkanlar Çin şirkətləri üçün çox cəlbedicidir. Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünə qoşulmaq məsələsində fəal mövqeyi infrastrukturun inkişafına, o cümlədən ticarət limanlarının, avtomobil yollarının və hava limanlarının tikintisinə əhəmiyyətli investisiyaların qoyulmasına səbəb olub. Bununla bağlı L.Ci vurğulayıb ki, Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) potensialından istifadə edərək, Azərbaycan Çin və Avropa arasında yükdaşımaların həcminin genişləndirilməsinə kömək edir. Eyni zamanda çinli investorlar beynəlxalq dəhlizlərin kəsişməsində yerləşən Ələtdəki Azad İqtisadi Zonanın nəqliyyat-logistika imkanlarından da yararlana bilərlər. Pekində əsas istiqamətlər arasında alternativ enerji, yüksək texnologiyalar, rəqəmsal iqtisadiyyat sahələrində birgə fəaliyyətin perspektivləri, o cümlədən SOCAR ilə enerji sektorunda fəaliyyət göstərən ixtisaslaşmış Çin şirkətləri arasında əməkdaşlıq perspektivləri də qeyd olunub.
Mikayıl Cabbarov ilə Çinin sənaye və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Sin Qobin arasında aparılan danışıqlarda gəmiqayırma, bərpa olunan enerji sektoru və digər sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi potensialından da söz açılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndə heyətinin Çinə səfərinin ciddi uğuru Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının prezidenti Cin Liçün ilə danışıqlar olub. Bankın maliyyə dəstəyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələrin perspektivləri müzakirə edilib, birgə fəaliyyətin gələcək istiqamətləri qeyd edilib.
Azərbaycan-Çin əməkdaşlığı üçün imkanlar həmçinin Dördüncü Sənaye İnqilabı (4IR) texnologiyalarının həyata keçirilməsi, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşdırılması və digər yüksək texnologiyalı layihələri əhatə edir. Bu baxımdan Pekində aparılan danışıqların ən mühüm nəticəsi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Milli İnkişaf və İslahat Komissiyası arasında istehsal gücləri və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsi haqqında Çərçivə sazişinin imzalanması olub. Bu sənədlə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində tərəfdaşlıq nəzərdə tutulur. Üstəlik, bu saziş 4IR texnologiyalarının tətbiqi üzrə qabaqcıl təcrübələrin tətbiqinə yönəlib.
Bir sözlə, iki dövlət ticarət əlaqələrində təkcə kəmiyyət deyil, həm də keyfiyyət transformasiyalarına ciddi yanaşır.

FROM TRADE TO INVESTMENT
Azerbaijan and China intend to diversify their business co-operation by increasing investment in industry and high technology, establishing joint ventures and strengthening the logistics of the Middle Corridor. Recently, the delegation of the Azerbaijani Ministry of Economy visited China. A significant outcome of the visit was the conclusion of a framework agreement on the development of production potential and investment cooperation with the State Committee for Development and Reform of China, as well as the opening of another trade house of Azerbaijan in Beijing.
Largest partner
For many decades, Baku and Beijing have been developing bilateral relations in an atmosphere of friendship, respect and mutually beneficial co-operation. In his recent interview with China Media Group, Azerbaijani leader Ilham Aliyev noted that the positions of the two countries go hand in hand with the main provisions of the global international agenda. "We both have the same positions on issues related to sovereignty, independence, territorial integrity, non-interference in the affairs of other countries. Our positions also coincide on issues related to economic co-operation. The volumes of mutual trade between Azerbaijan and China are growing, and there is considerable potential in the development of new transport routes, which will further unite our countries in the future," Mr. Aliyev said.
Azerbaijan is China's largest trading partner in the South Caucasus, with over 43% of the overall volume of regional trade. In 2019, bilateral trade turnover between the two countries reached $2.18b. Despite a tangible decline a year later, after overcoming the consequences of the coronavirus pandemic, Azerbaijan-China trade and economic ties quickly recovered to pre-crisis indicators. Thus, in 2022, trade turnover between the Baku and Beijing reached $2.159b, which is 21.3% more than in 2021. Overall, in 2021-2022, China held the fourth position among Azerbaijan's main trading partners.
Positive trends in mutual trade noticeably improved in Jan-July 2023. Trade turnover during this period exceeded $1.619b (more than 41% compared to the same period of 2022). Although the Chinese products make the lion's share of this trade turnover, the dynamics of Azerbaijani exports increased 2.21 times in the reporting period. The main volume of Azerbaijani exports to China were petroleum coke, primary polyethylene, iodine, equipment and components, aviation paraffin, organic chemicals, cotton fibre, medicinal plants and perfumes, as well as food industry products.
This list indicates a high level of export diversification. Moreover, the nomenclature of goods is overwhelmingly represented by the non-oil sector of the national economy. With a population of 1.464b people, the Chinese market is considered one of the largest in the world, also thanks to powerful production facilities working at very low costs. Therefore, exporters need to try very hard to gain a foothold and advance in this market. Azerbaijan has succeeded in this difficult task.
Both the Ministry of Economy and its subdivision, the Agency for the Promotion of Exports and Investments (AZPROMO), have contributed to this success. They have set an extensive system of trade and wine houses in China to promote domestic industrial and agricultural products under the brand name Made in Azerbaijan. Azerbaijani trade houses operate in Qingdao, Chengdu and Zhangjiajie, with branches in Shanghai, Harbin, Jinan and Wuhan, and wine houses in Urumqi and Shanghai. All these structures play a huge role in supporting Azerbaijani trade missions, participation of Azerbaijani companies in Chinese exhibitions, organisation of advertising and promotion campaigns in the leading trade networks of China, etc.
The visit of the Azerbaijani delegation to China coincided with the commissioning of yet another Azerbaijani trade house in Beijing. "Azerbaijan's fourth trade house in China will become a dynamic platform for trade and cultural exchange," Economy Minister Mikayil Jabbarov noted. He noted the successful operation of Azerbaijan's trade missions supporting the promotion of Made in Azerbaijan brand in the Chinese market, expansion of exports of domestic products, as well as the coordination of these operations.
Commenting on Baku's active trade policy in China, Chinese Deputy Minister of Commerce Lin Ji said that since the beginning of 2022, Azerbaijan's trade houses have launched online operations on JD.com, a well-known e-commerce platform in China. "The presence of Azerbaijan's trade houses on this digital platform will play a significant role in the promotion and greater recognition of Azerbaijani products among Chinese consumers," Lin Ji said.
Investments
Expansion of trade relations with China is one of the important, but by no means the only goal. During the recent visit of the Azerbaijani delegation to China, the parties signed important documents and discussed prospects for co-operation in investment and production. The two countries have accumulated an impressive experience in this area over the past decades. In particular, Baku has invested about $1.7b in the Chinese economy, while Chinese investments in Azerbaijan exceed $800m. About 275 companies with Chinese capital have been registered in Azerbaijan. Chinese contractors have joined various projects in Azerbaijan worth over $600m.
Apparently, Azerbaijan still looks appealing to Chinese investors. In recent years, dozens of Chinese companies have applied for the implementation of infrastructure projects in the liberated territories of Azerbaijan. These include the world-famous Huawei company actively involved in the Smart City and Smart Village programmes in Garabagh.
Today, the two states are seeking to tangibly expand investments by targeting the financial vector at various joint production projects in the non-oil sector, development of renewable energy sources (RES), etc.
Priority areas of bilateral cooperation were discussed at the international event Year of Investment in China: Conference on Promoting Greater Openness in Services held during the China International Fair for Trade in Services (CIFTIS) in Beijing. This is the fifth time Azerbaijan has participated in CIFTIS events. The delegation of the Azerbaijani Ministry of Economy learned about the Invest in Azerbaijan stand. "The Azerbaijani economy's commitment to diversification, innovation and transformation provides a favourable environment for foreign capital. Located at the strategic crossroads of East and West, Azerbaijan has great opportunities to attract Chinese investors," Mikayil Jabbarov noted at the forum.
These opportunities are very attractive for Chinese companies. Azerbaijan's active position on joining China's Belt and Road Initiative has led to significant investments in infrastructure development, including the construction of trade ports, roads and airports. Lin Ji stressed that using the potential of the Trans-Caspian International Transport Route, Azerbaijan contributes to the expansion of cargo traffic between China and Europe. At the same time, Chinese investors can take advantage of transport and logistics opportunities of the Free Economic Zone in Alat located at the intersection of international corridors. Beijing also highlighted the prospects for joint activities in the areas of alternative energy, high technology, digital economy, as well as co-operation between SOCAR and Chinese energy companies.
During discussions between Mikail Jabbarov and Xin Gobin, Chinese Deputy Minister of Industry and Informatisation, both parties mentioned that there was a potential for implementing joint projects in shipbuilding, RES sector, etc.
The negotiations with Jin Liqun, President of the Asian Infrastructure Investment Bank, were a significant success of the visit of the Ministry of Economy delegation to China, thanks to discussions on the prospects of projects in Azerbaijan through the bank's financial support, and further areas of joint operations.
The opportunities for Azerbaijani-Chinese cooperation also cover the implementation of technologies of the Fourth Industrial Revolution (4IR), digitalisation of the economy and other high-tech projects. In this regard, the most important outcome of the talks held in Beijing was the conclusion of a framework agreement between the Ministry of Economy of Azerbaijan and the National Development and Reform Commission of the People's Republic of China on production capacities and strengthening investment cooperation. The document provides for partnership in various areas of the economy through implementing best practices in the introduction of 4IR technologies.
Apparently, both China and Azerbaijan are serious about quantitative and qualitative transformation of bilateral trade relations.