Hökumət Naxçıvan Muxtar Respublikasında sosial-iqtisadi islahatlarla bağlı planının təfərrüatlarını açıqlayıb
Ötən il Naxçıvan Muxtar Respublikasında (MR) biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına, istehsalın və ixracın genişləndirilməsinə yönəlmiş genişmiqyaslı inzibati və kadr islahatlarına start verilib. Bu il Nazirlər Kabineti “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində detallı tədbirlər planı qəbul edib. Buraya xüsusilə muxtariyyətdə azad iqtisadi zonanın (AİZ) yaradılması, həmçinin nəqliyyat, energetika, kənd təsərrüfatı, sənaye, filiz-mədən və turizm sahələrində yeni layihələrin həyata keçirilməsi daxildir.
İkimərhələli proqram
NMR-də inzibati islahatların son məqsədi məqsədyönlü iqtisadi islahatların aparılması və muxtariyyətin davamlı inkişafının sürətləndirilməsidir. Regiona yerli və beynəlxalq investorların cəlb edilməsi ilə enerji və nəqliyyat infrastrukturunun əsaslı şəkildə modernləşdirilməsi, yeni aqrar-sənaye, emal və filiz-mədən müəssisələrinin yaradılması, digər strateji layihələrin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bütün bunlar Naxçıvanın əsas parametrlərini ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının ümumi göstəricilərinə uyğunlaşdırmaq, bu gün 460 minə yaxın əhalinin yaşadığı regionda əmək ehtiyatlarından daha fəal istifadə etmək məqsədi daşıyır.
İslahatların əsas mərhələsini bu il iyunun əvvəlində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təşkil edib. Onun həyata keçirilməsi iki mərhələdə - 2023-2024 və 2025-2027-ci illər üçün nəzərdə tutulub. 11 əsas istiqaməti özündə əks etdirən sənədlə, ilk növbədə, kənd yerlərinin inkişafı, əlverişli biznes mühitinin yaradılması, investisiyaların cəlb edilməsi və yeni daimi iş yerlərinin yaradılması yolu ilə ixracyönümlü dəyər zəncirinin inkişafını təmin etmək üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Ən mühüm prioritetlər sırasında ticarət və vasitəçilik xidmətlərinin inkişafının sürətləndirilməsi, ixracyönümlü sənayenin və kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı sektorunun formalaşdırılmasıdır. Üstəlik, əsas istiqamətlər siyahısına turizm və balneologiya sektorunun təşviqi, elektrik enerjisi istehsalının və ixracının artırılması, nəqliyyat infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, sosial sektorun və insan kapitalının inkişafı, institusional inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsinin gücləndirilməsi daxildir.
Enerji bloku
NMR-in inkişafı üçün ən perspektivli vektorlardan biri burada güclü enerji istehsalı və tranzit infrastrukturunun formalaşdırılması, SCADA mərkəzinin yaradılması, həm muxtariyyətin artan tələbatını ödəmək, həm də elektrik enerjisinin ixracı üçün nəzərdə tutulmuş paylayıcı şəbəkənin və digər obyektlərin modernləşdirilməsidir. Xüsusilə muxtar respublikanın  elektrik ötürücü sisteminin təkmilləşdirilməsi, burada 330/110 kilovoltluq “Şahtaxtı” yarımstansiyasının tikintisi və 255 kilometr uzunluğunda elektrik xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin 330 kV-ın 400 kV-a transformasiyası üçün NMR-in Türkiyə ilə sərhədində daha bir yarımstansiyanın tikintisi nəzərdə tutulur. Belə ki, buradan da Türkiyəyə 230 kilometrlik ikidövrəli 400 kilovoltluq elektrik xətti çəkiləcək.
MR-də ötürücü sistemin modernləşdirilməsi ölkənin əsas hissəsindən böyük həcmdə elektrik enerjisini, o cümlədən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdan kiçik su elektrik stansiyalarında, günəş və külək stansiyalarında hasil edilən “yaşıl elektrik” enerjisini qəbul etməyə və onu Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Naxçıvana, daha sonra Türkiyə və Avropa ölkələrinə tranzitlə ötürməyə imkan verəcək. İxrac üçün əhəmiyyətli miqdarda elektrik enerjisi NMR-də istehsal olunacaq. Burada 5 kiçik və orta su elektrik stansiyası, eləcə də Babək və Culfa rayonlarında iki günəş elektrik stansiyası var.
Bundan başqa, Nazirlər Kabinetinin tədbirlər planında muxtariyyətin hidroenergetika potensialının daha da inkişafına mühüm diqqət yetirilir. Belə ki, 2024-cü ildə 36 MVt gücündə Ordubad Su Elektrik Stansiyasının və 15,6 MVt gücündə “Tivi” Su Elektrik Stansiyasının tikintisi davam etdiriləcək. 2023-2024-cü illərdə Biləv Su Elektrik Stansiyasının su təchizatı sisteminin əsaslı təmiri, o cümlədən rayonun ən qədim su elektrik stansiyası olan Araz SES-in yenidən qurulması və 87 MVt gücündə Naxçıvan Modul Elektrik Stansiyasının əsaslı təmiri planlaşdırılır.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Energetika Nazirliyindən məlumatına görə, yaxın vaxtlarda muxtar respublikada bərpa olunan enerji mənbələri sektorunda yeni nəsil qurğular yaradılacaq. “Nobel Energy Management” şirkəti ilə 400 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikilməsi planlaşdırılır və Fransanın “TotalEnergies” şirkəti isə ümumi gücü 500 MVt olacaq külək və günəş elektrik stansiyaları tikmək niyyətindədir.
Beləliklə, yaxın illərdə NMR-də xarici investorların cəlb edilməsi yolu ilə ümumi gücü 1,5 min MVt olan külək və günəş elektrik stansiyalarının inşası, elektrik enerjisinin təxminən üçdə ikisinin ixracı nəzərdə tutulur.
Dövlət proqramı çərçivəsində əsası sentyabrın 25-də Türkiyə və Azərbaycan liderlərinin iştirakı ilə qoyulmuş 97,5 kilometr uzunluğunda İğdır-Naxçıvan təbii qaz kəmərinin tikintisi də eyni dərəcədə mühüm addım olacaq.
“İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin çəkilişi qardaşlıq münasibətlərimizin tarixində önəmli hadisədir və bizim əlaqələrimizə yeni təkan verəcək, Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyini daha böyük ölçüdə təmin edəcək”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev vurğulayıb.
Yeni boru kəməri ildə 730 milyon kubmetr təbii qazın nəqli üçün nəzərdə tutulub. Bu da NMR əhalisinin və sənayesinin “mavi yanacağ”a olan tələbatını tam ödəyəcək.
Azad zona
Digər sahələrdə də böyük dəyişikliklər nəzərdə tutulur. Söhbət NMR-də innovativ texnologiyalardan istifadə etməklə aqrar-sənaye klasterinin yaradılmasından, həmçinin dövlət-özəl tərəfdaşlıq sxemlərinin tətbiqindən gedir. Gələcək investorlara - hüquqi və fiziki şəxslərə vergi və sosial sığorta sahəsində güzəştlər verilir. Üstəlik, regional ticarət habının formalaşdırılması və xarici bazarlara ixracın dəstəklənməsi üçün NMR ərazisində xüsusi gömrük zonası və logistika mərkəzlərinin yaradılması nəzərdə tutulur. Həmçinin investorlar və ixracatçılar üçün “Invest in Nakhchivan” saytının hazırlanması və yaxın vaxtlarda beynəlxalq forumun keçirilməsi planlaşdırılır.
Gələcəkdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında azad iqtisadi zona (AİZ), sənaye parkı, o cümlədən Şərur sənaye məhəlləsi yaradılacaq. Artıq bu işlər üçün hazırlıqlara başlanılıb. Nazirlər Kabinetinin planına əsasən, NMR-də kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı müəssisələrinin yaradılması stimullaşdırılacaq - ət-süd kombinatları, meyvə-tərəvəz emalı üzrə konserv fabrikləri və sexlər açılacaq. Üstəlik, arıçılıq və bal qablaşdırma istehsalının inkişafı da gözlənilir. Şəkər və nişasta istehsalı, dəri və yun emalı müəssisələri, o cümlədən tara və müxtəlif qablaşdırma istehsalı zavodları yaradılacaq. Həm kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və qablaşdırılmasının daha da artırılması, həm də NMR-də güclü aqroparkların yaradılması Dövlət Proqramının əsas vektoru kimi müəyyən edilib. Muxtariyyətdə heyvandarlığın inkişafı potensialının qiymətləndirilməsi də 2023-cü ilin sonuna qədər başa çatdırılmalıdır.
Perspektivli sahələr arasında mədən sənayesi və tikinti materialları istehsalı müəssisələri də var. Naxçıvanda 21 filiz yatağı - molibden, polimetallar, arsen, qızıl, yüksək keyfiyyətli qaya duzu yataqları, mineral sular (“Badamlı” və “Sirab”) və karbohidrogenli mineral sular var. Bu il “AzerGold” QSC 2566 kvadrat kilometr sahədə kəşfiyyat işlərinə başlayacaq və məsafədən peyk üsulu ilə hiperspektral zondlama üzrə tədqiqatlar aparılacaq. Şirkət həmçinin, NMR-in Culfa rayonunda yerləşən “Ortakənd” (qızıl), “Başkənd” (mis-qızıl) yataqlarında, “Paradaş” (mis) və “Göydağ” (mis-molibden) sahələrində kəşfiyyat və tədqiqat işləri aparır.
Bu arada, beşillik dövlət proqramının icrasına nəqliyyat rabitəsinin inkişafı da daxildir. Buraya muxtar respublikanın Türkiyənin Qars şəhərinə çıxışı olacaq dəmir yolu infrastrukturunun yenidən qurulması, inzibati mərkəzdə isə tramvay xəttinin layihələndirilməsi daxildir. Aşağı büdcəli hava nəqliyyatı və sərnişindaşıma şirkətlərinin NMR-ə cəlb edilməsi, regional xarici hava limanları ilə müntəzəm reyslərin və yükdaşımaların təşkili, həmçinin Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanında aerovağzalın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə dəmir yolu, avtomobil və hava əlaqəsinin təkmilləşdirilməsi bu regionda turizmin inkişafında mühüm elementə çevrilməlidir. Nazirlər Kabinetinin məlumatına görə, bu ilin sonuna kimi Batabat gölünün yaxınlığında (yaxınlıqda astrofizika rəsədxanası yerləşir) və Ordubad şəhərində tematik turizm mərkəzləri layihələndiriləcək. Dağ cığırları əsasında isə piyada gəzinti marşrutlarının xəritələri hazırlanacaq, muxtar respublikanın turizmə yararlı qəsəbələrinin yerləşdiyi ərazilər müəyyənləşdiriləcək, qış mövsümü, kənd və ekoturizm ilə bağlı layihələr hazırlanacaq.
Bir sözlə, görünən odur ki, Azərbaycan hökuməti sadalanan layihələri qısa müddət ərzində yerinə yetirmək niyyətindədir. Buna görə də artıq bir ildən çoxdur ki, NMR-də kadr dəyişiklikləri və dövlət idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi potensialdan istifadənin səmərəliliyinin artırılması, sosial-iqtisadi sahədə şəffaflığın təmin edilməsi, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmlərinin inkişafı istiqamətində işlər aparılır.

Правительство раскрыло подробности плана социально- экономических преобразований в Нахчыванской АР
В прошлом году в Нахчыванской Автономной Республике (НАР) стартовали масштабные административные и кадровые преобразования, нацеленные на улучшение бизнес-климата, расширение производства и экспорта. В этом году Кабинет министров принял детальный план мероприятий в рамках Госпрограммы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы. В частности, в автономии планируется создание свободной экономической зоны (СЭЗ), намечены новые проекты в транспортном, энергетическом, аграрном, промышленном, горнорудном и туристическом секторах.
Программа в два этапа
Конечная цель административных преобразований в НАР - проведение целенаправленных экономических реформ и ускорение устойчивого развития автономии. Также намечены серьезная модернизация энергетической и транспортной инфраструктур, создание новых агропромышленных, перерабатывающих и добывающих предприятий, реализация иных стратегических проектов с привлечением в регион местных и международных инвесторов. Все это призвано довести базовые параметры Нахчывана до общих показателей социально-экономического развития страны, более активно задействовать трудовые ресурсы автономии, где сегодня проживают порядка 460 тыс. человек.
Ключевым этапом реформ стала утвержденная в начале июня текущего года Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Госпрограмма социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы, реализация которой рассчитана на два этапа - 2023-2024 и 2025-2027 годы. В документе, включающем 11 базовых направлений, предписано, в первую очередь осуществить комплекс мер по развитию сельской местности, сформировать благоприятную бизнес-среду, а также обеспечить развитие экспортоориентированной стоимостной цепочки посредством привлечения инвестиций и создания новых постоянных рабочих мест. В числе важнейших приоритетов - ускорение развития торговли и посреднических услуг, формирование экспортоориентированной промышленности и сектора переработки продукции агропрома. В списке ключевых направлений продвижение туризма и бальнеологической сферы, наращивание производства и экспорта электроэнергии, модернизация транспортной инфраструктуры, развитие социального сектора и человеческого капитала, институциональное развитие и усиление защиты окружающей среды.
Энергетический блок
Одними из наиболее перспективных векторов развития НАР видятся формирование здесь мощной электрогенерационной и транзитной инфраструктур, создание центра SCADA, модернизация распределительной сети и других объектов, рассчитанных как на удовлетворение растущих нужд автономии, так и на экспорт электроэнергии. В частности, планируются улучшение передающей энергосистемы автономии, строительство здесь 330/110-киловольтной подстанции «Шахтахты» и прокладка 255-километровой ЛЭП. Запланировано также строительство еще одной подстанции на границе НАР с Турцией для преобразования 330 кВ в 400 кВ, откуда в Турцию будет проложена 230-километровая двухконтурная 400-киловольтная ЛЭП.
Модернизация передающей сис-темы в НАР позволит принимать значительные объемы электроэнергии из основной части, в том числе «зеленой» из Карабаха и Восточного Зангезура, произведенной на малых ГЭС, солнечных и ветровых станциях, и перебрасывать ее по Зангезурскому коридору и далее транзитом через Нахчыван в Турцию и страны Европы. Существенный объем электроэнергии для экспорта будет производиться в самой НАР, где действуют пять малых и средних ГЭС, а также две солнечные электростанции - в Бабекском и Джульфинском районах.
В плане мероприятий Кабмина значительное внимание уделено дальнейшему развитию гидропотенциала автономии. Так, в 2024 году продолжится строительство Ордубадской ГЭС мощностью 36 МВт и ГЭС «Тиви» в 15,6 МВт. На 2023-2024 годы запланированы капитальный ремонт водоканала Билявской ГЭС, а также реконструкция старейшей в регионе «Аразской» ГЭС, капремонт Нахчыванской модульной электростанции мощностью 87 МВт.
Согласно данным Минэнерго Азербайджана, в ближайшее время в автономии будут созданы новые генерационные объекты в секторе возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Солнечную электростанцию в 400 МВт планируется построить с Nobel Energy Management, а французская TotalEnergies намерена возвести ветряную и солнечную электростанции совокупной мощностью 500 МВт.
В ближайшие годы в НАР с привлечением иностранных инвесторов намечено строительство ветряных и солнечных электростанций общей мощностью 1,5 тыс. МВт, причем порядка двух третей электроэнергии будет экспортироваться.
Не менее важным шагом в рамках госпрограммы станет строительство 97,5-километрового газопровода Ыгдыр-Нахчыван, закладка фундамента которого состоялась 25 сентября при участии лидеров Турции и Азербайджана. «Строительство газопровода Ыгдыр-Нахчыван важное событие в истории наших братских отношений и придаст новый импульс нашим связям, в большей степени обеспечит энергетическую безопасность Нахчывана», - сделал заявление для прессы Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Новый трубопровод рассчитан на прокачку 730 млн кубометров газа в год, что полностью покроет потребности населения и промышленности НАР в «голубом топливе».
Свободная зона
Другой масштабный блок преобразований предусматривает создание в НАР агропромышленного кластера с привлечением инновационных технологий, а также использование схем государственно-частного партнерства. Для будущих инвесторов - юридических и физических лиц предусмотрены льготы в сфере налогообложения, социального страхования. Кроме того, на территории НАР планируется создать специальную таможенную зону и логистические центры для формирования здесь регионального торгового хаба и продвижения экспорта на внешние рынки. Для инвесторов и экспортеров также намечено разработать веб-сайт Invest in Nakhchivan и провести в ближайшее время форум международного уровня.
В перспективе в НАР будут созданы свободная экономическая зона (СЭЗ), промпарк, а также промышленный квартал «Шарур». Подготовка к этой работе уже началась. По плану Кабмина, в НАР будет простимулировано создание предприятий по аграрной переработке - откроются мясомолочные комбинаты, консервные фабрики и цехи по переработке фруктов и овощей, ожидается развитие пасек и производства по упаковке меда. Будут созданы предприятия по выпуску сахара и крахмала, обработке кожи и шерсти, а также фабрики по производству тары и различной упаковки. Дальнейшее увеличение переработки и упаковки сельхозпродукции обозначено ключевым вектором госпрограммы, как и создание в НАР мощных агропарков. До конца 2023 года также должна завершиться оценка потенциала развития животноводства в автономии.
В числе перспективных направлений и горнодобывающая промышленность, предприятия по производству стройматериалов. В Нахчыване разведано 21 рудное месторождение - молибденовое, полиметаллов, мышьяка, золота, имеются залежи высококачественной каменной соли, источники столовых («Бадамлы» и «Сираб») и углеводородных минеральных вод. ЗАО AzerGold в текущем году приступит к разведочным работам на площади 2,566 кв. км, будут проведены исследования по гиперспектральному зондированию дистанционным спутниковым методом. Также компания проводит разведочные и исследовательские работы на месторождениях «Ортакенд» (золото), «Башкенд» (медно-золотое), участках «Парадаш» (проявления меди) и «Гейдаг» (медно-молибденовые проявления), расположенных в Джульфинском районе НАР.
В реализации пятилетней госпрограммы значится и развитие транспортных коммуникаций. В том числе реконструкция железнодорожной инфраструктуры автономии с выходом в направлении турецкого Карса, а в административном центре - проектирование трамвайной линии. В свою очередь в НАР планируется привлечь малобюджетные авиатранспортные и пассажирские компании, организовать регулярные рейсы и грузоперевозки с региональными зарубежными аэропортами, а также расширить аэровокзальный терминал в Нахчыванском международном аэропорту.
Рост железнодорожного, автомобильного и авиасообщения с НАР должен стать важным элементом развития туризма в этом регионе. Согласно расчету Кабмина, до конца текущего года будут спроектированы тематические туристические центры у озера Батабат (рядом расположена астрофизическая обсерватория) и в городе Ордубад. А на основе горных троп будут разработаны карты пешеходных маршрутов, определена локация благоприятных для туризма населенных пунктов автономии, а также подготовлены проекты по зимнему, сельскому и экотуризму.
Судя по всему, правительство Азербайджана не намерено откладывать перечисленные проекты в долгий ящик. Уже свыше года в НАР проводятся кадровые изменения и совершенствуется система госуправления, повышается эффективность использования экономического потенциала, обеспечивается прозрачность в социально-экономической сфере, улучшается бизнес-среда и развиваются механизмы государственно-частного партнерства.