Hökumət Naxçıvan Muxtar Respublikasında sosial-iqtisadi islahatlarla bağlı planının təfərrüatlarını açıqlayıb
Ötən il Naxçıvan Muxtar Respublikasında (MR) biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına, istehsalın və ixracın genişləndirilməsinə yönəlmiş genişmiqyaslı inzibati və kadr islahatlarına start verilib. Bu il Nazirlər Kabineti “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində detallı tədbirlər planı qəbul edib. Buraya xüsusilə muxtariyyətdə azad iqtisadi zonanın (AİZ) yaradılması, həmçinin nəqliyyat, energetika, kənd təsərrüfatı, sənaye, filiz-mədən və turizm sahələrində yeni layihələrin həyata keçirilməsi daxildir.
İkimərhələli proqram
NMR-də inzibati islahatların son məqsədi məqsədyönlü iqtisadi islahatların aparılması və muxtariyyətin davamlı inkişafının sürətləndirilməsidir. Regiona yerli və beynəlxalq investorların cəlb edilməsi ilə enerji və nəqliyyat infrastrukturunun əsaslı şəkildə modernləşdirilməsi, yeni aqrar-sənaye, emal və filiz-mədən müəssisələrinin yaradılması, digər strateji layihələrin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bütün bunlar Naxçıvanın əsas parametrlərini ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının ümumi göstəricilərinə uyğunlaşdırmaq, bu gün 460 minə yaxın əhalinin yaşadığı regionda əmək ehtiyatlarından daha fəal istifadə etmək məqsədi daşıyır.
İslahatların əsas mərhələsini bu il iyunun əvvəlində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təşkil edib. Onun həyata keçirilməsi iki mərhələdə - 2023-2024 və 2025-2027-ci illər üçün nəzərdə tutulub. 11 əsas istiqaməti özündə əks etdirən sənədlə, ilk növbədə, kənd yerlərinin inkişafı, əlverişli biznes mühitinin yaradılması, investisiyaların cəlb edilməsi və yeni daimi iş yerlərinin yaradılması yolu ilə ixracyönümlü dəyər zəncirinin inkişafını təmin etmək üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Ən mühüm prioritetlər sırasında ticarət və vasitəçilik xidmətlərinin inkişafının sürətləndirilməsi, ixracyönümlü sənayenin və kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı sektorunun formalaşdırılmasıdır. Üstəlik, əsas istiqamətlər siyahısına turizm və balneologiya sektorunun təşviqi, elektrik enerjisi istehsalının və ixracının artırılması, nəqliyyat infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, sosial sektorun və insan kapitalının inkişafı, institusional inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsinin gücləndirilməsi daxildir.
Enerji bloku
NMR-in inkişafı üçün ən perspektivli vektorlardan biri burada güclü enerji istehsalı və tranzit infrastrukturunun formalaşdırılması, SCADA mərkəzinin yaradılması, həm muxtariyyətin artan tələbatını ödəmək, həm də elektrik enerjisinin ixracı üçün nəzərdə tutulmuş paylayıcı şəbəkənin və digər obyektlərin modernləşdirilməsidir. Xüsusilə muxtar respublikanın  elektrik ötürücü sisteminin təkmilləşdirilməsi, burada 330/110 kilovoltluq “Şahtaxtı” yarımstansiyasının tikintisi və 255 kilometr uzunluğunda elektrik xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin 330 kV-ın 400 kV-a transformasiyası üçün NMR-in Türkiyə ilə sərhədində daha bir yarımstansiyanın tikintisi nəzərdə tutulur. Belə ki, buradan da Türkiyəyə 230 kilometrlik ikidövrəli 400 kilovoltluq elektrik xətti çəkiləcək.
MR-də ötürücü sistemin modernləşdirilməsi ölkənin əsas hissəsindən böyük həcmdə elektrik enerjisini, o cümlədən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdan kiçik su elektrik stansiyalarında, günəş və külək stansiyalarında hasil edilən “yaşıl elektrik” enerjisini qəbul etməyə və onu Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Naxçıvana, daha sonra Türkiyə və Avropa ölkələrinə tranzitlə ötürməyə imkan verəcək. İxrac üçün əhəmiyyətli miqdarda elektrik enerjisi NMR-də istehsal olunacaq. Burada 5 kiçik və orta su elektrik stansiyası, eləcə də Babək və Culfa rayonlarında iki günəş elektrik stansiyası var.
Bundan başqa, Nazirlər Kabinetinin tədbirlər planında muxtariyyətin hidroenergetika potensialının daha da inkişafına mühüm diqqət yetirilir. Belə ki, 2024-cü ildə 36 MVt gücündə Ordubad Su Elektrik Stansiyasının və 15,6 MVt gücündə “Tivi” Su Elektrik Stansiyasının tikintisi davam etdiriləcək. 2023-2024-cü illərdə Biləv Su Elektrik Stansiyasının su təchizatı sisteminin əsaslı təmiri, o cümlədən rayonun ən qədim su elektrik stansiyası olan Araz SES-in yenidən qurulması və 87 MVt gücündə Naxçıvan Modul Elektrik Stansiyasının əsaslı təmiri planlaşdırılır.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Energetika Nazirliyindən məlumatına görə, yaxın vaxtlarda muxtar respublikada bərpa olunan enerji mənbələri sektorunda yeni nəsil qurğular yaradılacaq. “Nobel Energy Management” şirkəti ilə 400 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikilməsi planlaşdırılır və Fransanın “TotalEnergies” şirkəti isə ümumi gücü 500 MVt olacaq külək və günəş elektrik stansiyaları tikmək niyyətindədir.
Beləliklə, yaxın illərdə NMR-də xarici investorların cəlb edilməsi yolu ilə ümumi gücü 1,5 min MVt olan külək və günəş elektrik stansiyalarının inşası, elektrik enerjisinin təxminən üçdə ikisinin ixracı nəzərdə tutulur.
Dövlət proqramı çərçivəsində əsası sentyabrın 25-də Türkiyə və Azərbaycan liderlərinin iştirakı ilə qoyulmuş 97,5 kilometr uzunluğunda İğdır-Naxçıvan təbii qaz kəmərinin tikintisi də eyni dərəcədə mühüm addım olacaq.
“İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin çəkilişi qardaşlıq münasibətlərimizin tarixində önəmli hadisədir və bizim əlaqələrimizə yeni təkan verəcək, Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyini daha böyük ölçüdə təmin edəcək”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev vurğulayıb.
Yeni boru kəməri ildə 730 milyon kubmetr təbii qazın nəqli üçün nəzərdə tutulub. Bu da NMR əhalisinin və sənayesinin “mavi yanacağ”a olan tələbatını tam ödəyəcək.
Azad zona
Digər sahələrdə də böyük dəyişikliklər nəzərdə tutulur. Söhbət NMR-də innovativ texnologiyalardan istifadə etməklə aqrar-sənaye klasterinin yaradılmasından, həmçinin dövlət-özəl tərəfdaşlıq sxemlərinin tətbiqindən gedir. Gələcək investorlara - hüquqi və fiziki şəxslərə vergi və sosial sığorta sahəsində güzəştlər verilir. Üstəlik, regional ticarət habının formalaşdırılması və xarici bazarlara ixracın dəstəklənməsi üçün NMR ərazisində xüsusi gömrük zonası və logistika mərkəzlərinin yaradılması nəzərdə tutulur. Həmçinin investorlar və ixracatçılar üçün “Invest in Nakhchivan” saytının hazırlanması və yaxın vaxtlarda beynəlxalq forumun keçirilməsi planlaşdırılır.
Gələcəkdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında azad iqtisadi zona (AİZ), sənaye parkı, o cümlədən Şərur sənaye məhəlləsi yaradılacaq. Artıq bu işlər üçün hazırlıqlara başlanılıb. Nazirlər Kabinetinin planına əsasən, NMR-də kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı müəssisələrinin yaradılması stimullaşdırılacaq - ət-süd kombinatları, meyvə-tərəvəz emalı üzrə konserv fabrikləri və sexlər açılacaq. Üstəlik, arıçılıq və bal qablaşdırma istehsalının inkişafı da gözlənilir. Şəkər və nişasta istehsalı, dəri və yun emalı müəssisələri, o cümlədən tara və müxtəlif qablaşdırma istehsalı zavodları yaradılacaq. Həm kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və qablaşdırılmasının daha da artırılması, həm də NMR-də güclü aqroparkların yaradılması Dövlət Proqramının əsas vektoru kimi müəyyən edilib. Muxtariyyətdə heyvandarlığın inkişafı potensialının qiymətləndirilməsi də 2023-cü ilin sonuna qədər başa çatdırılmalıdır.
Perspektivli sahələr arasında mədən sənayesi və tikinti materialları istehsalı müəssisələri də var. Naxçıvanda 21 filiz yatağı - molibden, polimetallar, arsen, qızıl, yüksək keyfiyyətli qaya duzu yataqları, mineral sular (“Badamlı” və “Sirab”) və karbohidrogenli mineral sular var. Bu il “AzerGold” QSC 2566 kvadrat kilometr sahədə kəşfiyyat işlərinə başlayacaq və məsafədən peyk üsulu ilə hiperspektral zondlama üzrə tədqiqatlar aparılacaq. Şirkət həmçinin, NMR-in Culfa rayonunda yerləşən “Ortakənd” (qızıl), “Başkənd” (mis-qızıl) yataqlarında, “Paradaş” (mis) və “Göydağ” (mis-molibden) sahələrində kəşfiyyat və tədqiqat işləri aparır.
Bu arada, beşillik dövlət proqramının icrasına nəqliyyat rabitəsinin inkişafı da daxildir. Buraya muxtar respublikanın Türkiyənin Qars şəhərinə çıxışı olacaq dəmir yolu infrastrukturunun yenidən qurulması, inzibati mərkəzdə isə tramvay xəttinin layihələndirilməsi daxildir. Aşağı büdcəli hava nəqliyyatı və sərnişindaşıma şirkətlərinin NMR-ə cəlb edilməsi, regional xarici hava limanları ilə müntəzəm reyslərin və yükdaşımaların təşkili, həmçinin Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanında aerovağzalın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə dəmir yolu, avtomobil və hava əlaqəsinin təkmilləşdirilməsi bu regionda turizmin inkişafında mühüm elementə çevrilməlidir. Nazirlər Kabinetinin məlumatına görə, bu ilin sonuna kimi Batabat gölünün yaxınlığında (yaxınlıqda astrofizika rəsədxanası yerləşir) və Ordubad şəhərində tematik turizm mərkəzləri layihələndiriləcək. Dağ cığırları əsasında isə piyada gəzinti marşrutlarının xəritələri hazırlanacaq, muxtar respublikanın turizmə yararlı qəsəbələrinin yerləşdiyi ərazilər müəyyənləşdiriləcək, qış mövsümü, kənd və ekoturizm ilə bağlı layihələr hazırlanacaq.
Bir sözlə, görünən odur ki, Azərbaycan hökuməti sadalanan layihələri qısa müddət ərzində yerinə yetirmək niyyətindədir. Buna görə də artıq bir ildən çoxdur ki, NMR-də kadr dəyişiklikləri və dövlət idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi potensialdan istifadənin səmərəliliyinin artırılması, sosial-iqtisadi sahədə şəffaflığın təmin edilməsi, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmlərinin inkişafı istiqamətində işlər aparılır.

Government reveals details of socio-economic transformation plan in Nakhchivan Autonomous Republic
Last year, Nakhchivan Autonomous Republic (NAR) launched large-scale administrative and personnel transformations to improve the business climate, expand domestic production and exports. This year, the Cabinet of Ministers adopted a detailed action plan as part of the State Programme of Socio-Economic Development of NAR for 2023-2027. In particular, it is planned to create a free economic zone (FEZ) in the autonomy and to launch new projects in various sectors of the national economy: transport, energy, agriculture, industry, mining and tourism.
Two-phased programme
The ultimate goal of administrative reforms in NAR is to implement targeted economic reforms and accelerate the sustainable development of the autonomy. There are also plans to seriously upgrade the energy and transport infrastructure, create new agro-industrial, processing and mining companies, and implement other strategic projects through attracting local and international investors to the region. The idea is to bring the baseline parameters of Nakhchivan up to the general indicators of Azerbaijan's socio-economic development and to more actively use the labour resources of the autonomy with a population of about 460,000 people.
The State Programme for Socio-Economic Development of Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027 approved by President Ilham Aliyev in early June 2023 became a key stage of reforms. It is planned to implement the programme in two stages: 2023-2024 and 2025-2027. The document includes 11 basic directions covering a set of measures to develop rural areas, create a favourable business environment, as well as to ensure the development of export-oriented value chain by attracting investments and creating new permanent jobs. The most important priorities include accelerating the development of trade and intermediary services, development of the export-oriented industry and agro-processing sector. The list of key areas includes promoting tourism and balneology, increasing electricity production and exports, upgrading transport infrastructure, developing the social sector and human capital, institutional development and strengthening environmental protection.
Energy agenda
One of the most promising vectors of development in NAR is the construction of a powerful power generation and transit infrastructure, creation of a SCADA centre, modernisation of the distribution network and other facilities designed both to meet the growing needs of the autonomy and to export electricity. In particular, it is planned to improve the transmission power system of the republic, to build a 330/110kV Shakhtakhty substation and lay a 255-kilometre transmission line. It is also planned to build another substation on the border with Türkiye to convert 330kV into 400kV, from where a 230-kilometre double-circuit 400kV transmission line will be laid to Türkiye.
The upgrade of the transmission system in Nakhchivan will make it possible to receive significant volumes of electricity from the mainland, including green electricity from Garabagh and Eastern Zangezur, produced by small hydro, solar and wind power plants, and transfer it along the Zangezur corridor through Nakhchivan to Türkiye and European countries. A significant volume of electricity will be produced in Nakhchivan itself for export, thanks to the operating five small and medium-sized HPPs and two solar power plants in the districts of Babek and Julfa.
The above-mentioned action plan particularly focuses on the further development of Nakhchivan's hydro potential. Thus, in 2024, the construction of Ordubad (36MW) and Tivi (15.6MW) HPPs will continue. In 2023-2024, it is planned to ensure the overhaul of the Bilav HPP water channel, the reconstruction of the oldest Araz HPP and the overhaul of Nakhchivan modular power plant (87MW).
According to Azerbaijan's Ministry of Energy, new RES facilities will be established in the autonomy in the near future, including the 400MW solar power plant planned with Nobel Energy Management and a wind and solar power plant (500MW) with France's TotalEnergies.
In the coming years, it is also planned to build wind and solar power plants with a total capacity of 1,500MW through the involvement of foreign investors. About two thirds of the produced electricity will be exported.
Another significant project within the state programme will be the construction of the 97.5-kilometre Igdir-Nakhchivan gas pipeline. The groundbreaking ceremony of the facility was held on September 25, 2023 with the participation of the leaders of Türkiye and Azerbaijan. "The construction of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline is an important event in the history of our brotherly relations and will further boost our relations and improve the energy security of Nakhchivan to a greater extent," President of Azerbaijan Ilham Aliyev said. The new pipeline is designed to pump 730mcm of gas annually. This will be enough to fully cover the popular and industrial demand for natural gas in Nakhchivan.
Free zone
Another large-scale block of reforms includes the creation of an agro-industrial cluster in Nakhchivan based on innovative technologies, as well as the use of public-private partnership. Future investors will receive tax and social insurance benefits. In addition, it is planned to create a special customs zone and logistics centres to form a regional trade hub and to support exports to foreign markets. It is also planned to develop the Invest in Nakhchivan website for investors and exporters and to hold an international-level forum in the near future.
In the future, a free economic zone (FEZ), an industrial park, and the Sharur industrial quarter will be created in Nakhchivan. Preparations for this project are underway. According to the action plan, the creation of agrarian processing enterprises will be encouraged in Nakhchivan, including the development of meat and dairy plants, canning factories, workshops for processing fruit and vegetable, production facilities for honey, sugar and starch, processing of leather and wool, as well as container and packaging facilities. Increasing the volumes of processed and packaged agricultural products in parallel with the development of powerful farming parks is a key vector of the State Programme. By the end of 2023, it is planned to complete the assessment of the potential for the development of livestock breeding in the autonomy.
Mining industry and enterprises producing construction materials are among the promising areas. There are 21 ore deposits explored in Nakhchivan that can produce molybdenum, polymetals, arsenic, gold, high quality rock salt, as well as the sources of hydrocarbon-rich mineral waters. This year, AzerGold CJSC will start exploration works on the area of 2,566 sq. kilometres, including the studies on hyperspectral sounding by remote satellite method. The company is also involved in the exploration and research works at Ortakend (gold), Bashkend (copper-gold), Paradash (copper) and Heydagh (copper-molybdenum) deposits located in the district of Julfa, Nakhchivan.
The five-year state programme also includes the development of transport communications, including the reconstruction of the railway infrastructure of the autonomy with access to Kars in Turkey, and the design of a tram line in the administrative centre. In turn, Nakhchivan plans to attract low-budget air transport and passenger companies, organise regular flights and cargo transportation with regional foreign airports, and expand the terminal at the Nakhchivan International Airport.
The growth of railway, road and air communication with Nakhchivan should become an important element in the development of tourism in the region. According to the Cabinet of Ministers, by the end of this year, thematic tourist centres will be designed near Lake Batabat (near the Astrophysical Observatory) and in the city of Ordubad. It is also planned to develop hiking routes based on mountain trails maps, to determine the settlements favourable for tourism, as well as to develop projects on winter, rural and ecotourism.
Apparently, the Azerbaijani government does not intend to put these projects on hold. For over a year now, Nakhchivan has been carrying out personnel changes and improving the system of state administration, increasing the efficiency of its economic potential, ensuring transparency in the socio-economic sphere, improving the business environment and developing public-private partnership mechanisms.