Priştina yenə Belqradı regionda vəziyyəti qarışdırmaqda təqsirləndirir
Avropa son onilliyin ən qeyri-sabit dövrünü yaşayır – iqlim dəyişikliyinin fəsadları, Ukrayna müharibəsi, Asiya və Afrikadan bitmək bilməyən miqrant axınının yaratdığı böhran. Belə bir vəziyyətdə Avropa İttifaqı üçün Balkan regionundakı vəziyyət xüsusi təhdid yaradır – Belqradla Priştina arasında münaqişə yenidən qızışıb.
Hər şey çox yaxşı başlamışdı
Bu il fevralın sonunda Serbiya ilə Kosovo Brüssellə Vaşinqtonun diqqətlə işləyib hazırladığı kompromis təkliflə, demək olar ki, razılaşmışdılar. 11 maddədən ibarət sənəddə deyilir ki, tərəflər qarşılıqlı olaraq bir-birinin milli rəmzləri və sənədlərini tanıyır. Razılaşmaya əsasən, Serbiya Kosovonun BMT də daxil olmaqla, beynəlxalq qurumlara qəbuluna «yaşıl işıq» yandırmalı, Kosovo isə öz növbəsində, ərazisində Serb İcmaları Assosiasiyasının (serblərin çoxluq təşkil etdiyi doqquz bələdiyyədə onların problemlərilə məşğul olmaq istəyir) fəaliyyətinə imkan yaratmalı, orta əsrlərə aid çoxsaylı serb kilsə və monastırlarının müdafiəsinə zəmanət verməli idi. Lakin heç nə alınmayıb. Nəticədə, Priştina yenə Belqradı regionda vəziyyəti qarışdırmaqda, konkret desək, Kosovonun əsasən etnik serblərin yaşadığı şimal hissəsini ilhaq etməkdə günahlandırır.
Priştina ilə Belqrad arasındakı gərginliyi Avropa Siyasi Birliyinin bu günlərdə Qranadada keçirilən sammitində də azaltmaq mümkün olmayıb. Kosovo prezidenti Vosa Osmani bildirib ki, Belqrada sanksiyalar tətbiq olunmazsa, o, serbiyalı həmkarı Aleksandr Vuçiç ilə heç bir danışıq aparmayacaq.
Kosovo Serbiyadan müstəqilliyini 2008-ci ildə elan edib və beynəlxalq birlik tərəfindən müstəqil dövlət kimi tanınıb. Amma onun müstəqilliyini tanımayan dövlətlər də var – Serbiya, Çin, Rusiya və daha bir neçə ölkə. Kosovoda yaşayan 1,8 milyonluq əhalinin 92%-i alban, yalnız 6%-i etnik serbdir. Yəni müxtəlif hesablamalara görə, orada 50-120 min arası serb yaşayır. Onların əksəriyyəti, xüsusilə Serbiya sərhədinə yaxın ərazilərdə yaşayanlar Belqrada sadiqlik nümayiş etdirir. Kosovonun məhz bu hissəsində mütəmadi iğtişaşlar baş verir, etiraz aksiyaları keçirilir, bəzi hallarda zorakılıq halları yaşanır. Belqrad Kosovonun müstəqilliyi ilə bir neçə il əvvəl barışsa da, de-yure onu tanımır. Amma onun faktiki olaraq, vəziyyətlə barışması tərəflər arasında əsasən Aİ-nin vasitəçiliyi ilə danışıqların aparılmasına imkan verir. Bəla ondadır ki, uzun illərdir davam edən danışıqlarda heç bir nəticə əldə olunmayıb və olunmur. Görünən odur ki, bu münaqişədə zorakılıq hallarına nə qədər çox yol verilirsə, tərəflərdə bir-birinə inamsızlıq, hətta nifrət o qədər artır. Nəticədə, kompromisə gəlinməsi şansı azalır. Kompromisin əsasını isə əlbəttə ki, Serbiyanın Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanıması, orada yaşayan serblərə isə hansısa formada müxtariyyətin verilməsi təşkil edə bilər. Problemin bu formada davam etməsi, təbii ki, bütünlükdə Avropa üçün ciddi fəsadlara yol aça bilər.
Yeni insident
Tərəflər arasında son və ən ciddi toqquşma sentyabrın sonunda Zveçan bələdiyyəsinin Banska kəndi yaxınlığında baş verib. Serbiya tərəfinin versiyasına görə, «Priştinanın Kosovo-alban hökumətinin terroru Kosovo və Metoxiya serblərini müqavimətə məcbur edib».
Sentyabrın 24-nə keçən gecə Kosovo serbləri barrikada məqsədilə yolda iki yük maşını saxlayıblar. Polisin maşınları yoldan çəkmək cəhdi toqquşmaya səbəb olub. Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiçin sözlərinə görə, o, hadisələrin bu cür inkişaf edə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edibmiş. «Bu baş verdi və serblər qəzəbləndilər», - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Vuçiç bildirib ki, həlak olmuş şəxslər terrorçu deyil, sadəcə Priştinanın alban hökuməti «onları özündən çıxarıb».
İnsident nəticəsində həlak olmuş şəxslərin dəfn mərasiminə minlərlə insan qatılıb. Məlumata görə, alban polisi matəm kortejindəki maşının birini saxlayıb, maşında olan bir serbi düşürərək, naməlum istiqamətdə aparıb. «Priştinanın həbsi icra etmək üçün seçdiyi an Kurti və onun ekstremistlərinin niyyətini göstərir: serbləri yalan ittihamlarla həbs etmək, döymək, milli zəmində təhqir etmək, onlara zülm vermək, onları öz ev-eşiklərindən və Kosovonun şimalından, Mexoatiyadan çıxmağa vadar etmək, bununla da bölgəni serblərdən təmizləmək», - deyə Serbiya hökuməti yanında Kosovo və Mexotiya üzrə dəftərxanada bildiriblər.
Priştinanın versiyası isə fərqlidir. Onlar «cinayətkar serblərdən ibarət qrup»un Banska kəndi yaxınlığında polisə hücum etdiyini, nəticədə bir asayiş keşikçisinin həyatını itirdiyini bildirirlər. Məlumatda deyilir ki, daha sonra silahlı şəxslər Banska monastırı ərazisində barrikada qurublar, nəticədə Kosovo polisi reydə başlamalı olub. Bununla da, atışma başlayıb və 4 serb həyatını itirib. Kosovo Daxili İşlər Nazirliyindən bildiriblər ki, Banska monastırı yaxınlığındakı yaşayış obyektlərindən, həmçinin bu istiqamətdə hərəkət edən avtomobillərdən külli miqdarda silah-sursat tapılıb. Baş nazir Albina Kurti isə deyib ki, Kosovo hökuməti serblərin Banska kəndini ələ keçirmək planını əks etdirən sənədlər əldə edib. Üstəlik, bu, regionda planlaşdırılan onlarla təxribatdan yalnız biridir. Kurti bildirib ki, Belqrad bir sıra obyektlərin koordinasiyalı şəkildə ələ keçirilməsi ilə Kosovonun şimalını ilhaq etmək niyyətində imiş. «Serbiyada dəhlizin yaradılması silah və xanlı qüvvənin daşınmasına imkan yaratmalı idi», - deyə Kosovonun baş naziri «X» sosial şəbəkəsində yazıb.
Banskadakı atışmadan sonra Belqrad Kosovo ilə sərhədə əlavə qoşun və ağır texnika göndərib, bu isə təbii olaraq, Qərb ölkələrinin mənfi reaksiyasına səbəb olub. ABŞ Serbiyanı öz qüvvələrini geri çəkməyə çağırıb. Birləşmiş Ştatların Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbi Belqradın addımlarını «sabitliyin pozulmasına yönəlmiş əməl» adlandırıb. O bildirib ki, hücum «çox yaxşı hazırlanıbmış», çünki orada 20 ədəd texnika, ordu hissələri, hərbi avadanlıqlar və təlim keçmiş insanlardan istifadə edilib.
Serbiya lideri bu ittihamlara «Financial Time» nəşrinə müsahibəsində cavab verib. O, orduya Kosovo ilə sərhədi keçmək əmri verməyi düşünmədiyini, Belqradın eskalasiyada maraqlı olmadığını söyləyib. Bununla yanaşı, Serbiya lideri qoşunların bir hissəsinin sərhəddən geri çəkildiyini deyib, NATO kontingentini bölgənin şimalında təhlükəsizliyin təminini öz üzərinə götürməyə çağırıb. Sonradan məlum olub ki, Şimali Atlantika Alyansının Kosovoda yerləşdirilmiş, KFOR kimi tanınan sülhməramlı qüvvələri «mövcudluğunu gücləndirir». NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq alyansın KFOR kontingentini gücləndirmək niyyətini təsdiqləyib, bunun hərbçilərin vəziyyətə nəzarətin öhdəsindən gələ bilməsi üçün vacib olduğunu bildirib.
İndi hər şey ola bilər?
Qeyd olunmalıdır ki, hər yeni gərginlik zamanı Serbiya qoşunları Kosovo ilə inzibati sərhədə doğru hərəkət edir. Aydındır ki, Serbiya daha qəti addımlar atmaq gücündə deyil. Hər halda o, NATO ilə döyüşə bilməz və döyüşməyəcək. Amma burada arxayınlaşmağa imkan verməyən ən azı iki məqam var. Birincisi, ümumilikdə beynəlxalq vəziyyətin qarışıq olduğu indiki dövrdə sanki hər şey mümkündür. Yəni Serbiyanın ən qatı addımlar ataraq Kosovonun şimalındakı serb əhalinin arxasında dayanacağı, bu zaman bütün mümkün fəsadları gözə alacağı tam istisna olunmur.
İkincisi, baş verənlər miqyaslı müharibənin başlayacağını deməyə əsas verməsə də, dinc yaşayışı da mümkünsüz edir, bununla da Brüsseli və ümumilikdə beynəlxalq birliyi gərginlikdə saxlayır. Üstəlik, müasir dünyada proksi müharibə aparmaq imkanları getdikcə təkmilləşir. Münaqişədən üçüncü tərəfin maraqlarına uyğun istifadə olunması ehtimalı hər zaman mövcuddur. Məsələn, Qərbin bəzi icmalçıları baş verənlərdə qatı ultramillətçi serblərin əlini görür. Söhbət Moskva ilə sıx bağlı olan qüvvələrdən gedir. Qərbli müşahidəçilər hesab edirlər ki, indiki vəziyyətdə «Qərbin diqqətinin Ukraynadan yayınması Moskva üçün çox vacibdir».
Yeri gəlmişkən, Rusiya XİN Kosovoda vəziyyətin gərginləşməsini «tanınmamış respublikanın baş naziri Albila Kurtinin regionda serblərə qarşı etnik təmizləmə aparmaq niyyətinin birbaşa nəticəsi» sayır. Nazirlik rəsmisi Mariya Zaxarova deyib ki, Kurti vəziyyəti qarışdırmaqla Qərbin Serbiya rəhbərliyinə təzyiqləri artırmasına nail olmaq istəyir, məqsəd isə Belqradın Kosovonun müstəqilliyini tanımağa məcbur edilməsidir. «Onlar davamlı olaraq odla oynayırlar və bu, bütünlükdə Balkan regionu üçün ciddi təhlükə yaradır», - deyə Zaxarova qeyd edib.
Digər yandan bəzi Qərb KİV baş verənlərdə şimalda üstün mövqeyə malik olan, «Serb siyahısı» partiyası sədrinin müavini Milan Radoiçiçin roluna diqqət çəkir. Guya o, Vuçiçin təsir dairəsindən çıxmaq istəyir və bütün yaşananlara məhz bu rakursdan baxılmalıdır. Bu isə prosesə daha bir çalar əlavə edir.
İstənilən halda, əsas amil Serb İcmaları Assosiasiyasının yaradılması məsələsidir və bu gündəmdədir. Sanki burada növbəti sözü Avropa İttifaqı deməlidir. Razılığa gəlinməsi üçün Brüssel hər iki tərəfə təzyiqi artırmalıdır. Bəs Aİ sözünün eşidilməsi üçün kifayət qədər rıçaqa malikdirmi?

THE BALKANS TRENDING AGAIN
Europe is experiencing the worst instability in decades, with the effects of climate change, the war in Ukraine, and the migration crisis. A particular threat to the EU is the situation in the Balkans, where the conflict between Belgrade and Pristina is escalating again.
Happy start
At the end of February 2023, Serbia and Kosovo almost agreed to a compromise proposal carefully crafted by Brussels and Washington. The eleven-point document stated that both sides would mutually recognise their national documents and symbols. Thus, Serbia was to refuse to block Kosovo's membership in international organisations, including the UN. In return, Kosovo would allow the Association of Serbian Communities dealing with Serbian issues in ten majority municipalities to operate in Kosovo and guarantee the protection of numerous medieval Serbian Orthodox churches and monasteries on its territory. However, nothing worked out then. As a result, Pristina is once again accusing Belgrade of trying to disturb the region, that is, to annex the northern part of Kosovo mainly populated by ethnic Serbs.
The recent European Political Community summit in Granada also failed to defuse tensions between Pristina and Belgrade. Kosovo President Vjosa Osmani refused to negotiate with his Serbian counterpart Aleksandar Vucic unless sanctions were imposed on Belgrade.
Kosovo declared independence from Serbia in 2008 and has been recognised internationally. Serbia and a number of other countries, including China and Russia, do not recognise the independence of Kosovo. Of the 1.8 million people living in Kosovo, 92 per cent are Albanians and only 6% are ethnic Serbs. That is, according to various sources, from 50,000 to 120,000 Serbs live in Kosovo. Many of them remain loyal to Belgrade, especially in areas near the border with Serbia, where riots, protests and occasional violence frequently take place. Formally, Belgrade does not recognise any part of Kosovo as independent, although in fact it already accepted that status several years ago. This is what makes negotiations between Belgrade and Pristina mediated mainly by the EU possible. The problem is that the talks have so far yielded nothing in return. Obviously, with the growing of violence in this conflict, grows the distrust of the parties, as well as the long-standing hatred for each other. Accordingly, the likelihood of a compromise, with Serbia recognising Kosovo in exchange for some form of Serbian autonomy, decreases. Thus, this suspended state of conflict can potentially lead to bigger problems for the whole of Europe.
New incident
The latest and most serious clash took place near the village of Banjska in the municipality of Zvecan at the end of September.
Serbia claims that the acts of terror committed by the Albanian authorities of Kosovo in Pristina forced the Serbs of Kosovo and Metohija to fight back. On September 24, Kosovo Serbs clashed with the police after they tried to remove a pair of trucks set up by Serbs as barricades. According to Serbian President Aleksandar Vucic, he had warned of the incident before, and it eventually happened, Serbs revolted. Vucic emphasised that the dead were not terrorists, but the people "driven to the edge" by the Albanian authorities of Pristina. Thousands of people joined the funeral ceremony of the victims. It is reported that the Albanian police stopped one of the cars in the funeral procession, dragged a Serb from the car and took him to an unknown destination. "The moment Pristina chose for the detention shows the intention of Kurti and his extremists to burden the lives of Serbs with detentions, false accusations, beatings, nationalistc insults, to force them to leave their homes and the north of Kosovo and Metohija, thus cleansing it of Serbs," the Serbian government's Office for Kosovo and Metohija commented on the incident.
Pristina has a different version of the story. It claims that Serbian criminal groups attacked police officers near the village of Banjska in the northern part of the province, killing one police officer. The armed groups then barricaded themselves inside the Banjska monastery. Kosovo police responded with fire, killing four Serbs. Kosovo's Interior Ministry stated that they found weapons in residential buildings as well as in cars on the highway and near the Banjska Monastery. Prime Minister Albin Kurti said Kosovo authorities also had in their possession documents outlining a plan to seize the village of Banjska. Moreover, this is only one of dozens of planned provocations in the region. Kurti said Belgrade planned to annex northern Kosovo through the coordinated seizure of a number of sites. "Establishing a corridor to Serbia would open the way for the supply of weapons and transfer of personnel," the Kosovo prime minister wrote on Twitter.
Belgrade sent additional troops and heavy equipment to the border with Kosovo after the incident in Banjska, which naturally provoked a negative reaction from the West. The US called on Serbia to withdraw forces from Kosovo. John Kirby, Strategic Communications Coordinator for the US National Security Council, called Belgrade's actions "extremely destabilising". He noted that the attack was "very well prepared" as it involved 20 vehicles, army weapons, equipment and trained people.
The Serbian leader responded in his interview with The Financial Times that it was not his intention to order the army to cross the administrative border with Kosovo because Belgrade was not seeking escalation. He announced the withdrawal of some Serbian troops from the border and called on the NATO contingent to take over security in the north of the province.  It later emerged that the NATO peacekeepers in Kosovo (KFOR) would "expand its presence". NATO chief Jens Stoltenberg confirmed that the alliance was ready to reinforce the KFOR contingent to enable it to cope with the situation.
Anything is possible now?
Serbian troops move to the administrative border with Kosovo with every new incident. It is clear that Belgrade does not have enough power to take more decisive actions. That is why it cannot and will not fight against NATO. But there are at least two factors that keep Belgrade vigilant. Firstly, given the generally unstable international situation and recent events around the world, there is a feeling that everything is possible now. So it is possible that Serbian troops do cross the border to stand by and protect the Serbian population of Northern Kosovo by all means.
Secondly, the existing situation with all the skirmishes strains both Brussels and the international community, even though the conflict has not grown into a major war. Plus, proxy wars are becoming more sophisticated with every passing day. It is therefore possible that third parties can use the conflict to their own advantage. For example, some Western commentators closely associate the actions of extreme right-wing Serbian ultranationalists with Moscow, claiming that it urgently needs to draw the West's attention away from Ukraine.
By the way, the Russian Foreign Ministry called the aggravation in Kosovo "a direct consequence of the policy conducted by the incumbent prime minister of the self-proclaimed republic, Albin Kurti, to cleanse the territory of the region of Serbs". According to Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova, all of Kurti's attempts to bring additional Western pressure on the Serbian leadership by inflaming the situation in order to force Belgrade to recognise Kosovo's independence are a "constant game with fire", which costs too much and brings the entire Balkan region to a dangerous brink.
On the other hand, some Western media outlets report about the role of Milan Radoicic, deputy chairman of the Serbian party Srpska Lista (Serbian List). Allegedly, the existing situation is a result of his intention to get rid of Vucic's influence. This adds a whole new dimension to the story.
Either way, the main factor—the issue of establishing the Association of Serbian Communities—is still relevant. It seems that it is the EU that should have the last word here. Brussels should increase pressure on both sides to conclude an agreement. But will it have enough leverage and motives to convince to convince the stakeholders?