Priştina yenə Belqradı regionda vəziyyəti qarışdırmaqda təqsirləndirir
Avropa son onilliyin ən qeyri-sabit dövrünü yaşayır – iqlim dəyişikliyinin fəsadları, Ukrayna müharibəsi, Asiya və Afrikadan bitmək bilməyən miqrant axınının yaratdığı böhran. Belə bir vəziyyətdə Avropa İttifaqı üçün Balkan regionundakı vəziyyət xüsusi təhdid yaradır – Belqradla Priştina arasında münaqişə yenidən qızışıb.
Hər şey çox yaxşı başlamışdı
Bu il fevralın sonunda Serbiya ilə Kosovo Brüssellə Vaşinqtonun diqqətlə işləyib hazırladığı kompromis təkliflə, demək olar ki, razılaşmışdılar. 11 maddədən ibarət sənəddə deyilir ki, tərəflər qarşılıqlı olaraq bir-birinin milli rəmzləri və sənədlərini tanıyır. Razılaşmaya əsasən, Serbiya Kosovonun BMT də daxil olmaqla, beynəlxalq qurumlara qəbuluna «yaşıl işıq» yandırmalı, Kosovo isə öz növbəsində, ərazisində Serb İcmaları Assosiasiyasının (serblərin çoxluq təşkil etdiyi doqquz bələdiyyədə onların problemlərilə məşğul olmaq istəyir) fəaliyyətinə imkan yaratmalı, orta əsrlərə aid çoxsaylı serb kilsə və monastırlarının müdafiəsinə zəmanət verməli idi. Lakin heç nə alınmayıb. Nəticədə, Priştina yenə Belqradı regionda vəziyyəti qarışdırmaqda, konkret desək, Kosovonun əsasən etnik serblərin yaşadığı şimal hissəsini ilhaq etməkdə günahlandırır.
Priştina ilə Belqrad arasındakı gərginliyi Avropa Siyasi Birliyinin bu günlərdə Qranadada keçirilən sammitində də azaltmaq mümkün olmayıb. Kosovo prezidenti Vosa Osmani bildirib ki, Belqrada sanksiyalar tətbiq olunmazsa, o, serbiyalı həmkarı Aleksandr Vuçiç ilə heç bir danışıq aparmayacaq.
Kosovo Serbiyadan müstəqilliyini 2008-ci ildə elan edib və beynəlxalq birlik tərəfindən müstəqil dövlət kimi tanınıb. Amma onun müstəqilliyini tanımayan dövlətlər də var – Serbiya, Çin, Rusiya və daha bir neçə ölkə. Kosovoda yaşayan 1,8 milyonluq əhalinin 92%-i alban, yalnız 6%-i etnik serbdir. Yəni müxtəlif hesablamalara görə, orada 50-120 min arası serb yaşayır. Onların əksəriyyəti, xüsusilə Serbiya sərhədinə yaxın ərazilərdə yaşayanlar Belqrada sadiqlik nümayiş etdirir. Kosovonun məhz bu hissəsində mütəmadi iğtişaşlar baş verir, etiraz aksiyaları keçirilir, bəzi hallarda zorakılıq halları yaşanır. Belqrad Kosovonun müstəqilliyi ilə bir neçə il əvvəl barışsa da, de-yure onu tanımır. Amma onun faktiki olaraq, vəziyyətlə barışması tərəflər arasında əsasən Aİ-nin vasitəçiliyi ilə danışıqların aparılmasına imkan verir. Bəla ondadır ki, uzun illərdir davam edən danışıqlarda heç bir nəticə əldə olunmayıb və olunmur. Görünən odur ki, bu münaqişədə zorakılıq hallarına nə qədər çox yol verilirsə, tərəflərdə bir-birinə inamsızlıq, hətta nifrət o qədər artır. Nəticədə, kompromisə gəlinməsi şansı azalır. Kompromisin əsasını isə əlbəttə ki, Serbiyanın Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanıması, orada yaşayan serblərə isə hansısa formada müxtariyyətin verilməsi təşkil edə bilər. Problemin bu formada davam etməsi, təbii ki, bütünlükdə Avropa üçün ciddi fəsadlara yol aça bilər.
Yeni insident
Tərəflər arasında son və ən ciddi toqquşma sentyabrın sonunda Zveçan bələdiyyəsinin Banska kəndi yaxınlığında baş verib. Serbiya tərəfinin versiyasına görə, «Priştinanın Kosovo-alban hökumətinin terroru Kosovo və Metoxiya serblərini müqavimətə məcbur edib».
Sentyabrın 24-nə keçən gecə Kosovo serbləri barrikada məqsədilə yolda iki yük maşını saxlayıblar. Polisin maşınları yoldan çəkmək cəhdi toqquşmaya səbəb olub. Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiçin sözlərinə görə, o, hadisələrin bu cür inkişaf edə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edibmiş. «Bu baş verdi və serblər qəzəbləndilər», - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Vuçiç bildirib ki, həlak olmuş şəxslər terrorçu deyil, sadəcə Priştinanın alban hökuməti «onları özündən çıxarıb».
İnsident nəticəsində həlak olmuş şəxslərin dəfn mərasiminə minlərlə insan qatılıb. Məlumata görə, alban polisi matəm kortejindəki maşının birini saxlayıb, maşında olan bir serbi düşürərək, naməlum istiqamətdə aparıb. «Priştinanın həbsi icra etmək üçün seçdiyi an Kurti və onun ekstremistlərinin niyyətini göstərir: serbləri yalan ittihamlarla həbs etmək, döymək, milli zəmində təhqir etmək, onlara zülm vermək, onları öz ev-eşiklərindən və Kosovonun şimalından, Mexoatiyadan çıxmağa vadar etmək, bununla da bölgəni serblərdən təmizləmək», - deyə Serbiya hökuməti yanında Kosovo və Mexotiya üzrə dəftərxanada bildiriblər.
Priştinanın versiyası isə fərqlidir. Onlar «cinayətkar serblərdən ibarət qrup»un Banska kəndi yaxınlığında polisə hücum etdiyini, nəticədə bir asayiş keşikçisinin həyatını itirdiyini bildirirlər. Məlumatda deyilir ki, daha sonra silahlı şəxslər Banska monastırı ərazisində barrikada qurublar, nəticədə Kosovo polisi reydə başlamalı olub. Bununla da, atışma başlayıb və 4 serb həyatını itirib. Kosovo Daxili İşlər Nazirliyindən bildiriblər ki, Banska monastırı yaxınlığındakı yaşayış obyektlərindən, həmçinin bu istiqamətdə hərəkət edən avtomobillərdən külli miqdarda silah-sursat tapılıb. Baş nazir Albina Kurti isə deyib ki, Kosovo hökuməti serblərin Banska kəndini ələ keçirmək planını əks etdirən sənədlər əldə edib. Üstəlik, bu, regionda planlaşdırılan onlarla təxribatdan yalnız biridir. Kurti bildirib ki, Belqrad bir sıra obyektlərin koordinasiyalı şəkildə ələ keçirilməsi ilə Kosovonun şimalını ilhaq etmək niyyətində imiş. «Serbiyada dəhlizin yaradılması silah və xanlı qüvvənin daşınmasına imkan yaratmalı idi», - deyə Kosovonun baş naziri «X» sosial şəbəkəsində yazıb.
Banskadakı atışmadan sonra Belqrad Kosovo ilə sərhədə əlavə qoşun və ağır texnika göndərib, bu isə təbii olaraq, Qərb ölkələrinin mənfi reaksiyasına səbəb olub. ABŞ Serbiyanı öz qüvvələrini geri çəkməyə çağırıb. Birləşmiş Ştatların Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbi Belqradın addımlarını «sabitliyin pozulmasına yönəlmiş əməl» adlandırıb. O bildirib ki, hücum «çox yaxşı hazırlanıbmış», çünki orada 20 ədəd texnika, ordu hissələri, hərbi avadanlıqlar və təlim keçmiş insanlardan istifadə edilib.
Serbiya lideri bu ittihamlara «Financial Time» nəşrinə müsahibəsində cavab verib. O, orduya Kosovo ilə sərhədi keçmək əmri verməyi düşünmədiyini, Belqradın eskalasiyada maraqlı olmadığını söyləyib. Bununla yanaşı, Serbiya lideri qoşunların bir hissəsinin sərhəddən geri çəkildiyini deyib, NATO kontingentini bölgənin şimalında təhlükəsizliyin təminini öz üzərinə götürməyə çağırıb. Sonradan məlum olub ki, Şimali Atlantika Alyansının Kosovoda yerləşdirilmiş, KFOR kimi tanınan sülhməramlı qüvvələri «mövcudluğunu gücləndirir». NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq alyansın KFOR kontingentini gücləndirmək niyyətini təsdiqləyib, bunun hərbçilərin vəziyyətə nəzarətin öhdəsindən gələ bilməsi üçün vacib olduğunu bildirib.
İndi hər şey ola bilər?
Qeyd olunmalıdır ki, hər yeni gərginlik zamanı Serbiya qoşunları Kosovo ilə inzibati sərhədə doğru hərəkət edir. Aydındır ki, Serbiya daha qəti addımlar atmaq gücündə deyil. Hər halda o, NATO ilə döyüşə bilməz və döyüşməyəcək. Amma burada arxayınlaşmağa imkan verməyən ən azı iki məqam var. Birincisi, ümumilikdə beynəlxalq vəziyyətin qarışıq olduğu indiki dövrdə sanki hər şey mümkündür. Yəni Serbiyanın ən qatı addımlar ataraq Kosovonun şimalındakı serb əhalinin arxasında dayanacağı, bu zaman bütün mümkün fəsadları gözə alacağı tam istisna olunmur.
İkincisi, baş verənlər miqyaslı müharibənin başlayacağını deməyə əsas verməsə də, dinc yaşayışı da mümkünsüz edir, bununla da Brüsseli və ümumilikdə beynəlxalq birliyi gərginlikdə saxlayır. Üstəlik, müasir dünyada proksi müharibə aparmaq imkanları getdikcə təkmilləşir. Münaqişədən üçüncü tərəfin maraqlarına uyğun istifadə olunması ehtimalı hər zaman mövcuddur. Məsələn, Qərbin bəzi icmalçıları baş verənlərdə qatı ultramillətçi serblərin əlini görür. Söhbət Moskva ilə sıx bağlı olan qüvvələrdən gedir. Qərbli müşahidəçilər hesab edirlər ki, indiki vəziyyətdə «Qərbin diqqətinin Ukraynadan yayınması Moskva üçün çox vacibdir».
Yeri gəlmişkən, Rusiya XİN Kosovoda vəziyyətin gərginləşməsini «tanınmamış respublikanın baş naziri Albila Kurtinin regionda serblərə qarşı etnik təmizləmə aparmaq niyyətinin birbaşa nəticəsi» sayır. Nazirlik rəsmisi Mariya Zaxarova deyib ki, Kurti vəziyyəti qarışdırmaqla Qərbin Serbiya rəhbərliyinə təzyiqləri artırmasına nail olmaq istəyir, məqsəd isə Belqradın Kosovonun müstəqilliyini tanımağa məcbur edilməsidir. «Onlar davamlı olaraq odla oynayırlar və bu, bütünlükdə Balkan regionu üçün ciddi təhlükə yaradır», - deyə Zaxarova qeyd edib.
Digər yandan bəzi Qərb KİV baş verənlərdə şimalda üstün mövqeyə malik olan, «Serb siyahısı» partiyası sədrinin müavini Milan Radoiçiçin roluna diqqət çəkir. Guya o, Vuçiçin təsir dairəsindən çıxmaq istəyir və bütün yaşananlara məhz bu rakursdan baxılmalıdır. Bu isə prosesə daha bir çalar əlavə edir.
İstənilən halda, əsas amil Serb İcmaları Assosiasiyasının yaradılması məsələsidir və bu gündəmdədir. Sanki burada növbəti sözü Avropa İttifaqı deməlidir. Razılığa gəlinməsi üçün Brüssel hər iki tərəfə təzyiqi artırmalıdır. Bəs Aİ sözünün eşidilməsi üçün kifayət qədər rıçaqa malikdirmi?

ПОД УГЛОМ ОБОСТРЕНИЯ
Европа переживает худшую нестабильность за последние десятилетия - последствия изменения климата, война в Украине, продолжение кризиса с прибывающими из Азии и Африки мигрантами. Особой угрозой для ЕС также является ситуация на Балканах, где вновь обострился конфликт между Белградом и Приштиной.
А так хорошо начиналось
В конце февраля этого года Сербия и Косово почти согласились на компромиссное предложение, тщательно разработанное Брюсселем и Вашингтоном. В документе из одиннадцати пунктов говорилось, что обе стороны взаимно признают свои национальные документы и символы. Согласно договоренностям, Сербия должна была отказаться от блокады членства Косово в международных организациях, включая ООН. А Косово со своей стороны разрешало деятельность Ассоциации сербских общин (занимается проблемами сербов в десяти муниципалитетах, где они составляют большинство населения) у себя и гарантировало защиту многочисленных средневековых сербских православных церквей и монастырей. Однако тогда ничего не получилось. В результате сейчас Приштина вновь обвиняет Белград в попытках раскачать ситуацию в регионе, а именно аннексировать северную часть Косово, которую населяют в основном этнические сербы.
Не удалось разрядить напряженность между Приштиной и Белградом также на недавнем саммите Европейского политического сообщества в Гранаде. Президент Косово Вьоса Османи отказался вести переговоры со своим сербским коллегой Александром Вучичем, если против Белграда не будут введены санкции.
В 2008 году Косово провозгласило независимость от Сербии и получило признание на международном уровне. Сербия и еще ряд стран, в том числе Китай и Россия, не признают независимость косоваров. Из 1,8 млн человек, проживающих в Косово, 92% - албанцы и только 6% - этнические сербы. То есть в Косово проживают, по разным данным, от 50 до 120 тыс. сербов. Многие из них остаются верными Белграду, особенно в районах вблизи границы с Сербией, где часто случаются беспорядки, протесты и время от времени насилие. Де-юре Белград не признает ни единой части Косово независимой, хотя де-факто уже смирился с таким статусом несколько лет назад. Именно это и позволяет проводить переговоры между Белградом и Приштиной при посредничестве в основном Евросоюза. Беда в том, что результатов от переговоров ноль. Очевидно, что чем больше случаев насилия в этом конфликте, тем сильнее недоверие сторон, а также застарелая ненависть друг к другу. Соответственно снижается вероятность компромисса, где главным итогом могло бы стать признание Сербией Косово в обмен на некоторую форму сербской автономии. И такое подвешенное состояние конфликта потенциально может привести к большим проблемам для всей Европы.
Новый инцидент
Последнее и самое серьезное столкновение произошло у села Баньска в муниципалитете Звечан в конце сентября.
По версии Сербии «террор косово-албанских властей Приштины вынудил сербов в Косово и Метохии дать отпор». В ночь на 24 сентября косовские сербы установили два грузовика как баррикады, которые полиция попыталась убрать, что привело к столкновению. По словам президента Сербии Александра Вучича, «он предупреждал, что такое может произойти, и это произошло, сербы взбунтовались». Вучич особо подчеркнул, что погибшие не были террористами, но их «довели до края» албанские власти в Приштине. В траурном шествии во время похорон погибших участвовали тысячи человек. Как отмечается, албанская полиция остановила одну из машин траурного кортежа, вытащила оттуда серба и увезла в неизвестном направлении. «Момент, который Приштина выбрала для задержания, показывает намерение Курти и его экстремистов отяготить жизнь сербов задержаниями, ложными обвинениями, побоями, оскорблениями на национальной почве, заставить их оставить свои очаги и север Косово и Метохии, тем самым очистив его от сербов», - прокомментировали инцидент в канцелярии по Косово и Метохии при правительстве Сербии.
У Приштины другая версия - заявлено о нападении «сербских преступных групп» на сотрудников полиции у села Баньска на севере края, в результате чего один страж правопорядка погиб. Далее вооруженные группы забаррикадировались на территории Баньского монастыря. В ответ на это косовская полиция устроила рейд, в перестрелке погибли четверо сербов. В МВД Косово сообщили, что были обнаружены арсеналы оружия в жилых объектах, а также в автомобилях на трассе и близ монастыря Баньска. По словам премьер-министра Альбина Курти, в распоряжении косовских властей также оказались документы, в которых изложен план по захвату деревни Баньска. Причем это лишь одна из десятков запланированных провокаций в регионе. Курти заявил, что Белград планировал аннексировать северную часть Косово в результате скоординированного захвата ряда объектов. «Установление коридора в Сербию открыло бы путь для поставок вооружений и переброски личного состава», - написал косовский премьер в соцсети Х.
Белград после перестрелки в Баньске направил к границам Косово дополнительные войска и тяжелую технику, что, естественно, вызвало негативную реакцию стран Запада. США призвали Сербию отвести свои силы от территории косоваров. Координатор по стратегическим коммуникациям Совета национальной безопасности США Джон Кирби назвал действия Белграда «крайне дестабилизирующими». Он отметил, что нападение было «очень хорошо подготовлено», так как в нем задействовали 20 единиц техники, армейское вооружение, оборудование и обученных людей.
На это сербский лидер в интервью Financial Time ответил, что не намерен отдавать приказ армии пересечь административную границу с Косово, поскольку Белград не стремится к эскалации. Он объявил об отводе части сербских войск от границы и призвал контингент НАТО взять на себя обеспечение безопасности на севере края. Позже стало известно, что миротворческие силы Североатлантического альянса в Косово, известные как КФОР, «расширят свое присутствие». Глава НАТО Йенс Столтенберг подтвердил, что Альянс готов усилить контингент КФОР, чтобы бойцы могли справиться с ситуацией.
Сейчас возможно все?
Надо сказать, что сербские войска выдвигаются к административной границе с Косово во время каждого нового обострения. Понятно, что сил на более решительные действия у Белграда нет, он не сможет и не будет воевать против Североатлантического альянса. Но тут есть как минимум два момента, которые все-таки не позволяют расслабиться. Во-первых, с учетом, как уже указывалось, общей нестабильной международной обстановки и последних событий складывается ощущение, что сейчас возможно все. И может случиться так, что сербские войска все-таки перейдут рубикон и встанут за спиной сербского населения на севере Косово со всеми вытекающими последствиями.
Во-вторых, сама ситуация с подобными стычками, которые, конечно, не приводят к большой войне, но и не дают ощущения мирной жизни, напрягает как Брюссель, так и международное сообщество в целом. К тому же прокси-варианты ведения войн в современном мире все больше совершенствуются. Всегда есть возможность того, что конфликт может быть использован в интересах третьих сторон. Например, некоторые комментаторы на Западе усмотрели в происходящем действия крайне правых сербских ультранационалистов, тесно связанных с Москвой, «которой просто позарез нужно отвести внимание Запада от Украины».
Кстати, сам МИД РФ назвал обострение в Косово «прямым следствием политики премьера самопровозглашенной республики Альбина Курти на зачистку территории региона от сербов». По словам официального представителя МИД России Марии Захаровой, все попытки Курти вызвать с помощью нагнетания обстановки дополнительное давление Запада на руководство Сербии, чтобы заставить Белград признать независимость Косово, является «постоянной игрой с огнем», которая обходится слишком дорого и подводит к опасной грани весь Балканский регион.
С другой стороны, некоторые западные СМИ пишут о роли Милана Радоичича, заместителя председателя доминирующей на севере сербской партии «Српска листа» («Сербский список»). Якобы он стремится избавиться от влияния Вучича и все произошедшее нужно рассматривать именно с этого ракурса. И это добавляет совсем другое измерение данной истории.
В любом случае главный фактор - вопрос создания Ассоциации сербских общин остается в игре. Думается, что последнее слово тут должен сказать именно Европейский Союз. Брюсселю следует усилить давление на обе стороны, чтобы они заключили соглашение. Вот только будет ли у него достаточно рычагов и мотивов убедить себя слушать?