Serbiya-Bolqarıstan interkonnektoru Azərbaycandan Avropaya qaz tədarükünün artırılmasına imkan verəcək
Başa çatmaqda olan ilin sonlarında Azərbaycan qazının Avropaya sabit ixracı zəncirinin qurulması prosesində daha bir vacib hadisə baş verib. Dekabrın 10-da Serbiyanın Niş şəhərində Serbiya-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun açılış mərasimi keçirilib. Mərasimdə üç iştirakçı ölkənin prezidentləri – İlham Əliyev, Aleksandr Vuçiç və Rumen Radev iştirak ediblər. «Keçən il Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır və bu memorandum icra edilir. Bu memoranduma görə, Azərbaycan 2027-ci ilə qədər Avropaya göndərilən qazın həcmini iki dəfə artırmalıdır. Artıq rəqəmlər onu göstərir ki, biz inamla bu hədəfə doğru gedirik», - deyə İlham Əliyev mərasimdəki çıxışında bildirib.
Açıqlanan məlumatlara görə, Azərbaycan aprel-iyun ayları ərzində Avropaya boru xətti ilə ən çox qaz nəql edən 5 ölkə sırasındadır. Digər ölkələr Norveç (47,7% payla), Şimali Afrika (19,6%), Böyük Britaniya (13,8%) və Rusiyadır (12,4%).
Cəmi bir ilə yeni bənd
Son bir neçə ildə yaranmış geosiyasi vəziyyət Avropanın enerji xəritəsini sürətlə dəyişir. Yeni şəraitdə Azərbaycan «Köhnə dünya» üçün əsas qaz tədarükçülərindən biri kimi, mövqeyini sürətlə möhkəmləndirir. Rəqəmlər bunu açıq şəkildə göstərir: 2021-ci ildə Azərbaycandan Avropaya qaz nəqlinin həcmi 8 milyard kubmetrdən bir qədər artıq olubsa, bu il bu rəqəm artıq 12 milyard kubmetrə çatır. Söhbət ölkənin ümumi qaz ixracının 50%-dən gedir. «Azərbaycan qazına olan tələbat artmaqdadır. Biz Rusiyaya qarşı sanksiyalara görə Avropa qitəsinə qaz təchizatının artırılması ilə bağlı Avropa Komissiyasının müraciətinə müsbət cavab verdik. Bu, bizim işgüzar əlaqələrimizin vacib hissəsi olmaqda davam edəcək», - deyə Prezident İlham Əliyev «Euronews» telekanalına bu günlərdə verdiyi müsahibədə bildirib.
Hazırda ixrac potensialı baxımından diqqətlər əsasən Balkanlara yönəlib. Xatırladaq ki, apreldə Azərbaycan, Bolqarıstan, Macarıstan, Slovakiya və Rumıniya arasında «Həmrəylik halqası» razılaşması imzalayıblar. Məqsəd «Cənub Qaz Dəhlizi» vasitəsi ilə Xəzər qazı ixracının həcminin artırılması üçün Avropanın daxili qaz interkonnektorlarından istifadə olunmasıdır. Ötən ilin oktyabrında Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorunun istismara verilməsi ilə yeni perspektiv istiqamətlər daha ciddi aktuallıq qazanıb. Bolqarıstan müqavilədə nəzərdə tutulmuş həcmdə (ildə 1 milyard kubmetr) Azərbaycan qazını məhz bu interkonnektor vasitəsilə əldə etməyə başlayıb. İlkin illik nəql gücü 3 milyard kubmetr olan (layihədə ümumi nəql gücü 5 milyard kubmetr nəzərdə tutulub) bu qaz xətti Serbiya, Şimali Makedoniya, Rumıniya, perspektivdə isə Moldova və Ukraynanı qazla təmin edə bilər. Məhz bu səbəbdən, Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan və Slovakiya operatorları həcmi artacaq Azərbaycan qazının Mərkəzi Avropaya onların şəbəkələri vasitəsilə nəqlini təklif ediblər.
Azərbaycan qazı 2023-cü ildən IGB vasitəsilə Rumıniya bazarına çıxır. Serbiya ilə interkonnektorun istismara verilməsindən sonra isə bu ölkəyə də qaz nəqli başlayıb. Serbiyanın mədənçıxarma sənayesi və enerji naziri Dubravka Cedoviç-Xandanoviç açılış mərasimində layihə haqda da danışıb. Nazir layihənin illər əvvəl planlaşdırıldığını, onun həyata keçirilməsinin uzun çəkdiyini, lakin işlərin cəmi bir ilə başa çatdırıldığını bildirib. «Azərbaycanlı dostlarımızla qaz nəqlilə bağlı razılığa qısa bir vaxtda gəldik», - deyə nazir qeyd edib: «Coğrafi baxımdan Azərbaycanla qonşu olmasaq da, o, bizim qəlbimizdə xüsusi yeri olan dostumuzdur».
Dubravka Cedoviç-Xandanoviç jurnalistlərə müsahibəsində deyib ki, qaz xəttinin tam gücü ilə işə salınması nəzərdə tutulub, gələcəkdə isə ehtiyac yaranacaqsa, onun nəql gücü 3,2 milyard kubmetrədək artırıla bilər. Beləliklə, Serbiyanın qaza olan tələbatı, demək olar ki, 100% ödəniləcək. «Hazırda bu boru xətti üçün əsas qaz mənbəyi Azərbaycandır və biz 2026-cı ilədək 400 milyon kubmetr qaz idxalına dair müqavilə imzalamışıq. 2027-ci ildən isə nəql həcmi təxminən 3 dəfə artırıla bilər», - deyə nazir bildirib.
Nümunəvi tərəfdaşlıq
Serbiya, Azərbaycan və Bolqarıstanın «daha təhlükəsiz və daha yaxşı gələcək naminə öz davamlı işi və bu işə göstərdiyi diqqətlə» nümunəvi ölkələr olduğuna Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radev də əmindir. O, Bolqarıstan-Serbiya interkonnektorunun yaradılmasına startın həmkarı Vuçiçin Sofiyaya fevralın əvvəlində etdiyi səfər zamanı start verildiyini xatırladıb və işlərin bir ildənr də az müddətdə başa çatdırıldığını bildirib. «Bolqarıstan-Serbiya interkonnektoru yalnız infrastruktur layihəsi deyil. O, bizim ölkələrimizin artan texnoloji imkanlarının, həmçinin Serbiya-Bolqarıstan, Bolqarıstan-Serbiya-Azərbaycan arasındakı uğurlu və faydalı əməkdaşlığın rəmzidir», - deyə R.Radev qeyd edib. Dövlət başçısı bildirib ki, Ukrayna müharibəsi Avropa ölkələrini logistika və enerji sahələrində yalnız yeni resurslar, yeni yollar, yeni səmərəli həll vasitələri tapmağa deyil, həmçinin daha intensiv, daha güclü beynəlxalq xəritə yaratmağa vadar edib.
Avropanın enerji xəritəsini dəyişə biləcək layihələrdən olan yeni interkonnektor Avropa Komissiyası tərəfindən qarşılıqlı maraq doğuran layihə kimi qiymətləndirilib. «Mən Avropa Komissiyasına maliyyə dəstəyi göstərdiyinə və həmçinin bütün Avropa üçün mühüm olan bu layihəni təşviq etdiyinə görə minnətdaram», - deyə R.Radev qeyd edib.
Məlum olduğu kimi, Avropa İttifaqı bu layihəyə təxminən 50 milyon avro məbləğində qrant ayırıb, Avropa İnvestisiya Bankı isə 25 milyan avro güzəştli kredit verib. Daha 20 milyon avro Bolqarıstan ərazisində interkonnektorun tikintisinə ayrılıb. Serbiyanın Aİ-dəki daimi nümayəndəsi Emmanuel Jofre onun əhəmiyyətindən danışarkən deyib: «Biz Bolqarıstanı Serbiya ilə, Serbiyanı Avropa İttifaqı ilə birləşdiririk. Bu baxımdan bu infrastruktur Serbiya və Avropa İttifaqı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Biz həm də ümumi enerji balansında qazın payının artırılmasının mümkünlüyünü qeyd edirik ki, bu da Avropa İttifaqının «yaşıl sazişi»nə uyğun olaraq iqtisadiyyatımızın karbonsuzlaşdırılması istiqamətində bir addım olaraq, kömür kimi daha çox çirkləndirən enerji mənbələrindən təbii qaz kimi daha az çirkləndirən enerji mənbələrinə keçidə şərait yaradır».
Plan genişlənməkdir
Azərbaycana gəlincə, onun üçün Serbiya-Bolqarıstan interkonnektoru hasil etdiyi qazın ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi işində daha bir bənddir. Hazırda Azərbaycan 8 ölkəyə təbii qaz ixrac edir və Serbiya bu siyahıda 9-cudur. «Bu doqquz ölkənin yeddisi Avropa ölkəsidir və təbii ki, bugünkü mərasim – interkonnektorun fəaliyyətə başlaması Avropanın enerji təhlükəsizliyinə də önəmli töhfə verəcək», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Gələcəklə bağlı planlarda, əlbəttə ki, qaz tədarükü coğrafiyasının genişləndirilməsi, Avropa məkanındakı yeni interkonnektorlar vasitəsilə başqa ölkələrin bazarlarına da çıxışın əldə olunmasıdır.
Azərbaycanın Balkan ölkələri ilə enerji əlaqələrinin genişləndirilməsi üzrə perspektiv planlarına İon-Adriatik qaz kəməri (IAP) də daxildir. Bu kəmər vasitəsilə Azərbaycan qazı Albaniyadan Monteneqro vasitəsilə Xorvatiyaya və Bosniyaya nəql olunacaq ki, oradan da bu «mavi yanacağ»ın Mərkəzi Avropaya tədarükü mümkün olacaq. Bu planların reallaşdırılması daha 3 Balkan ölkəsinin təbii qazla təchizatına imkan verəcək, bununla da Azərbaycan qazının Balkan qaz bazarına yayılması təmin ediləcək.
Dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, Azərbaycandan Avropaya əlavə qaz həcminin nəqli üçün «Cənub Qaz Dəhlizi»nin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Söhbət dəhlizə daxil olan bütün boru xətlərinin ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsindən gedir – Cənubi Qafqaz boru xətti, TANAP və TAP.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, İlham Əliyevin də dediyi kimi, mədən yanacağı hasilatı ilə bağlı layihələrə investisiya qoyuluşları davam etdiriləcək, çünki Azərbaycan nəhəng resurs ehtiyatlarına malikdir, Avropada isə Azərbaycan qazına böyük tələbat var.
«Şahdəniz» konsorsiumu öz növbəsində, 2027-ci ilədək Aİ-yə illik ixrac həcminin 10 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə çatdırılması üçün hasilatın artırılması istiqamətində işlər aparır. «Şahdəniz» yatağından qaz hasilatının artırılması ilə onun tədarük coğrafiyası da genişlənəcək.
«Avropanın 10-dan artıq ölkəsinin Azərbaycan qazına olan ümumi illik tələbatı 30 milyard kubmetr təşkil edir. Bu mənada, Azərbaycanın reallaşdırdığı layihələr əlavə həcmin tədarükü üçün vacib mənbədir», - deyə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Bir sözlə, Avropanın enerji xəritəsi simasını Azərbaycanın iştirakı ilə sürətlə dəyişir. İndiyədək belə qısa müddətdə bu qədər iri layihələrin reallaşdırılması təcrübəsinə çətin rast gəlinsin.
XƏBƏR
2024-cü ildə «Abşeron»dan hasilat 1,5 milyard kubmetrə çatacaq
Proqnozlara görə 2024-cü ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda Abşeron yatağında qaz hasilatı proqnozlara əsasən, 1 milyard 473,9 milyon kubmetr təşkil edəcək. Bu barədə «Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2024-cü il büdcəsinin layihəsinə Hesablama Palatasının rəyi»ndə bildirilir. Qeyd olunur ki, 2023-cü ilin yekunlarına əsasən «Abşeron» yatağında qaz hasilatı 707,55 milyon kubmetr səviyyəsində gözlənilir. Beləliklə, 2024-cü ildə yataqda hasilat 2023-cü illə müqayisədə 2,1 dəfə artacaq.
Proqnozlara görə, 2024-cü ildə «Abşeron» yatağından kondensat hasilatı 2023-cü ildəki 2 milyon barel ilə müqayisədə 4,05 milyon barel səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Xəbər verildiyi kimi, Fransanın «TotalEnergies» şirkəti və SOCAR 2023-cü il iyulun 10-da «Abşeron» qaz-kondensat yatağının işlənməsinin ilkin mərhələsi üzrə hasilata başlanıldığını elan edib. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, iyul-oktyabr aylarında «Abşeron» qaz-kondensat yatağından 500 milyon kubmetr qaz və 200 min ton kondensat hasil edilib.
Hazırda ilkin mərhələdə hasilat gücü gündəlik 4,3 milyon kubmetr qaz və 1400 ton kondensat təşkil edir. Qazın Azərbaycanın daxili bazarına satılacağı nəzərdə tutulur.

The Serbia-Bulgaria Interconnector to increase Azerbaijani gas supplies to Europe
December 10 saw yet another important event in the history of stable exports of Azerbaijani gas to Europe: the opening ceremony of the Serbia-Bulgaria gas interconnector took place in the Serbian city of Nis.  The event was attended by the presidents of the three staeholder countries - Ilham Aliyev (Azerbaijan), Aleksandar Vucic (Serbia) and Rumen Radev (Bulgaria).
"Last year, the European Union and Azerbaijan signed a Memorandum of Understanding on strategic partnership in the energy sector. It is being implemented. Thus, Azerbaijan should double the volume of gas supplied to Europe by 2027. The figures already show that we are confidently moving towards this goal," President Aliyev said in his keynote speech at the ceremony.
Azerbaijan is reported to be among the top five largest suppliers of pipeline gas to Europe in April-June, along with Norway (47.7%), North Africa (19.6%), the UK (13.8%) and Russia (12.4%).
A new link in just one year
In the last couple of years, due to the current geopolitical situation, the energy map of Europe has been changing quite rapidly. Under the new conditions, Azerbaijan is rapidly taking up the position of one of the key gas suppliers to Europe. Thus, in 2021, exports to Europe totalled just over 8 billion cubic metres (bcm). In 2023, they will reach almost 12bcm - that's 50% of total gas exports. "The demand for Azerbaijani gas is growing. We have responded favourably to the European Commission's request to increase gas supplies to Europe due to sanctions against Russia. This will continue to be an important part of our business," President Ilham Aliyev said the other day in his interview with Euronews.
Currently, the main direction of exports is the Balkans. Azerbaijan, Bulgaria, Hungary, Slovakia and Romania signed a Ring of Solidarity agreement in April to utilise domestic European gas interconnectors to increase Caspian gas flows through the Southern Gas Corridor.
New promising directions became even more important after the Greece-Bulgaria interconnector (IGB) was commissioned in October last year. Bulgaria began to receive Azerbaijani gas in the contracted volumes (1bcm annually). This gas pipeline, with an initial annual capacity of 3bcm and a design capacity of 5bcm, will supply gas to Serbia, Northern Macedonia, Romania and, in the future, Moldova and Ukraine. This is why operators in Bulgaria, Romania, Hungary and Slovakia have offered to transport increased volumes of Azerbaijani gas through their networks to Central Europe.
Azerbaijani gas has already been supplied to the Romanian market via IGB since 2023. After the launch of the interconnector with Serbia, it started to flow to this country as well.
Serbian Minister of Mines and Energy Dubravka Djedovic-Handanovic spoke about the project at the commissioning ceremony.
She said that the project was planned many years ago, its realisation took a long time, and it was possible to complete the construction in just one year. "In a short time we have agreed with our friends from Azerbaijan to transport the gas. Despite the absence of common borders with Azerbaijan, it is undoubtedly our friend who holds a special place in our hearts," she added.
In her interview with journalists, Djedovic-Handanovic said that the gas pipeline was planned to be operated at full capacity. In the future, if necessary, its capacity could be expanded to 3.2bcm. This will make it possible for Serbia to cover its demand for natural gas almost 100 per cent. "Currently, the main source of gas for this pipeline is Azerbaijan. We signed a contract for 400 million cubic metres (mcm) of gas until 2026. Starting from 2027, the volume of supplies can almost triple," she said.
Exemplary partnership
Bulgarian President Rumen Radev believes that Serbia, Azerbaijan and Bulgaria are exemplary countries "due to their constant contribution for a safer and better future of our states and attention to this work". He recalled that the Bulgaria-Serbia Interconnector was launched during President Vucic's visit to Sofia in early February, and the work was completed in less than a year. "The Bulgaria-Serbia Interconnector is not only an infrastructure project. It is a symbol of the growing technological capabilities of our countries, as well as successful and mutually beneficial co-operation between Serbia and Bulgaria, between Bulgaria, Serbia and Azerbaijan," Radev said.
He noted that the war in Ukraine forced European countries to seek not only new resources, new ways, new effective solutions in the logistics and energy spheres, but also to create a more intensive and stronger international map.
The interconnector is one of the projects that can change the energy map of Europe. It has been assessed by the European Commission as being of mutual interest.
"I am grateful to the European Commission for its financial support, as well as for promoting this project of importance for the whole of Europe," Radev said.
The EU allocated a grant of almost 50 million euros for this project. The funding from the European Investment Bank was a soft loan of 25 million euros. Another 20 million euros were provided for the construction of the interconnector in Bulgaria. Speaking about its significance, Emmanuel Jofre, Head of the EU Permanent Delegation to Serbia, said: "We are connecting Bulgaria to Serbia, Serbia to the European Union. From this point of view, this infrastructure is of strategic importance for Serbia and the European Union. We also note the possibility of increasing the share of gas in the total energy mix, which is a step towards decarbonising our economy in line with the European Union's Green Deal and allows us to move from more polluting energy sources such as coal to less polluting ones such as natural gas."
Ongoing expansion plans
As for Azerbaijan, the Serbia-Bulgaria interconnector is another factor to expand the geography of gas exports. Currently, Azerbaijan exports natural gas to eight countries - Serbia has become the ninth in this list. "Seven of these nine countries are European countries, and naturally, today's ceremony, the launch of the interconnector, will also make an important contribution to the energy security of Europe," President Ilham Aliyev noted.
In the future, it is planned to expand the geography of gas supplies and enter the markets of other countries through new interconnectors in the European space.
The Ionian-Adriatic Pipeline (IAP) is among the promising projects to expand Azerbaijan's energy ties with the Balkan countries. Through the IAP, Azerbaijani gas from Albania will go from Albania to Croatia via Montenegro and Bosnia, and then to Central Europe. It will make it possible to supply three more Balkan countries with gas and to consider Azerbaijan's expansion into the Balkan gas market as completed.
The Southern Gas Corridor, including all its pipeline components, TANAP and TAP, is planned to be expanded to deliver additional gas volumes from Azerbaijan to Europe.
With all these factors in mind, Ilham Aliyev said investments in fossil fuel projects will continue, as Azerbaijan has a huge resource potential and there is a great demand for Azerbaijani gas in Europe.
The Shahdeniz consortium is working to increase production to increase annual exports to the EU from 10b to 20b by 2027. As gas production from the Shahdeniz field grows, so does the geography of gas supplies.
"The total demand of more than 10 European countries for Azerbaijani gas reaches 30bcm annually. Therefore, gas projects implemented by Azerbaijan are an important source of supplying additional volumes," Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said.
In short, the energy map of Europe with Azerbaijan's participation continues to transform very rapidly. There have hardly been any analogues of such large projects realised in such a short period of time.
NEWS
Production from Absheron to reach 1.5 billion cubic metres (bcm) in 2024
Gas production from the Absheron field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea is projected to reach 1 billion 474 million cubic metres in 2024.
According to the Accounts Chamber of Azerbaijan, the budget of the State Oil Fund (SOFAZ) notes that by the end of 2023 the gas production at the Absheron field will reach 707.55 million cubic metres (mcm). Thus, in 2024, production at the field will increase by 2.1 times compared to 2023.
Condensate production from Absheron is expected at 4.05m barrels in 2024, compared to 2m barrels in 2023.
As reported, French TotalEnergies and SOCAR on July 10, 2023 announced the start of production within the first phase of the Absheron field development. According to the Ministry of Energy of Azerbaijan, 500mcm of natural gas and 200,000 tonnes of condensate were produced at the field in July-October 2023.
Currently, 4.3mcm of gas and 1,400 tonnes of condensate are produced daily from the Absheron field within the first production phase. The gas is intended for the domestic market of Azerbaijan.