NATO-nun Avropanın şərqindəki əsas sərhədi olan Polşa ilə Rumıniya hərbi potensiallarını sürətlə müasirləşdirirlər
Ukrayna müharibəsinin ikinci ildönümü bu ölkənin ən iri iki qonşusu olan Polşa ilə Rumıniyanı strateji vəziyyətlərini yenidən qiymətləndirməyə vadar edib. Belə ki, son illərdə onlar NATO-nun Avropanın şərqindəki əsas sərhədinə çevriliblər.
Ukrayna ordusunun döyüş qabiliyyətinin dəstəklənməsi üçün bütün lazımi hərbi vasitələr Kiyevə məhz bu ölkələr vasitəsilə daşınır. Ukraynanın ixrac-idxal əməliyyatlarının əhəmiyyətli hissəsi də məhz bu ölkələr vasitəsilə həyata keçirilir.
Amma Varşava ilə Buxarest Kiyevə yardım etməklə yanaşı, özlərini də unutmurlar. Onlar hesab edirlər ki, hərbi-strateji vəziyyətləri istənilən an böhranla üzləşə bilər. Məsələ ondadır ki, bu NATO ölkələri Rusiya və ya onun müttəfiqi olan Belarusla bilavasitə həmsərhəd olmaqla yanaşı, həm də müharibə aparan Ukrayna ilə ümumi sərhədə malikdirlər. Bu isə onları hər an ayıq-sayıq olmağa məcbur edir.
Polşa NATO-nun Baltikyanı bölgənin şərqindəki ön cəbhəsi kimi
Yanvarın sonunda Polşa, Almaniya və Niderland hərbi dəhlizin yaradılması ilə bağlı niyyət bəyannaməsi imzalayıblar. Yaradılacaq dəhlizə artıq «hərbi Şengen» adı verilib. Məqsəd Şimal dənizindən NATO-nun şərq cinahına aparan əsas dəhlizlərdən biri ilə qoşun və silahların sürətli hərəkətinə mane olan bürokratik süründürməçilik hallarının aradan qaldırılmasıdır. «Hərbi dəhlizlər» və ya «hərbi Şengen» ideyası yalnız Avropa ölkələri arasında deyil, onlardan kənar regionlar arasında da hərbi texnika mübadiləsinə, onların hərəkətinə mane olan qarışıq qaydalara son qoyulması məqsədi daşıyır. Bu, müharibəyə girəcəyi təqdirdə Polşa ordusu üçün əlavə üstünlüklər yaradacaq.
Hazırda Polşa Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyəti 200 mindən artıqdır. Bu, 10 il əvvəllə müqayisədə 105 min nəfər çoxdur. Bununla yanaşı, Polşa 2026-cı ilədək bu rəqəmi daha 100 min artırmağı düşünür. Bu halda Polşa Avropada NATO-nun ən böyük quru qoşunlarına malik üzvü olacaq.
1600 döyüş tankından idarət arsenalın yaradılması da planlaşdırılır. Bu, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, İspaniya və İtaliyanın ümumilikdə döyüş tankı arsenalından böyükdür. Proqnozlara görə, Polşa bu il ÜDM-in 3%-ni, bəzi hesablamalara görə isə 4%-dən çoxunu müdafiə xərclərinə yönəldəcək ki, bu da NATO-da ən yüksək göstərici olacaq.
Bu hədəflərin reallaşdırılmasında Polşanın əsas tərəfdaşı ABŞ-dir. 2023-cü ilin sentyabrında Birləşmiş Ştatlar Varşavaya 2 milyard dollarlıq kreditin ayrıldığını elan edib. Polşa bu vəsaitlə ordusunu Amerika avadanlıqları və xidmətləri almaq yolu ilə müasirləşdirməlidir. Təbii ki, eyni vaxtda o, yeni texnikaların istehsalı ilə bağlı öz müəssisələrinə də sifarişlər verəcək.
Polşanın yenidən silahlandırılması proqramına 2018-ci ilin sonlarından start verilib. Onun iki əsas məqsədi var. Birincisi, təhlükəsizliyin əsas qarantı kimi, ABŞ-ni öz tərəfinə çəkmək, müdafiə xərclərini iki dəfə artırmaq və Amerikadan külli miqdarda müasir hərbi avadanlıqlar sifariş etmək. Söhbət 366 ədəd «M1 Abrams» tankından, 486 ədəd HIMARS reaktiv yaylım atəşi sistemindən, ən azı 32 ədəd «F-35» döyüş təyyarəsindən gedir.
İkinci və daha vacib aspekt isə NATO-nun Avropada ən böyük quru qoşunları qrupunun yaradılmasıdır.
Maraqlıdır ki, Almaniya, Fransa və bir sıra digər Avropa ölkələrinin vahid Avropa ordusunun yaradılmasına çalışdığı bir vaxtda Polşa bu ideyaya skeptik yanaşma nümayiş etdirir. O, Avropa nəhənglərinin bu istəyini onların öz maraqlarına xidmət edəcək panavropa silahlı qüvvələri yaratmaq niyyəti ilə əlaqələndirir.
Polşa üçün Baltikyanı bölgənin şərqində NATO-nun ön cəbhəsi olmaq daha vacibdir. Bu, onun Avropanın orta səviyyəli fövqəldövləti statusunu gücləndirəcək.
Rumıniya – NATO-nun Balkan və Qara dəniz sərhədi
Rumıniya da təxminən eyni məqsədləri güdür, sadəcə başqa regionda. Bu dəfə söhbət Şərqi Balkanlardan və Qara dənizin qərb sahillərindən gedir.
Son zamanlar Ukrayna ilə sərhəd olduğu üçün NATO üçün əhəmiyyətini artıran Rumıniya çox sayda müasir silah-sursat almaqdadır. Onların sırasında Almaniya istehsalı olan «Gepard» özüyeriyən zenit qurğuları və Niderland istehsalı olan «I-Hawk PIP» zenit-raket kompleksləri də var. Rumıniya Britaniyadan 2 freqat da alıb. Onlar Rumıniyaya verilməzdən əvvəl müasirləşdirilib və 2004-2005-ci illərdə istismara verilib.
Bununla yanaşı, Rumıniya köhnəlmiş hərbi avadanlıqlarını yeniləmək üçün öz müdafiə sənayesindən də istifadə etməyə çalışır. Bu, iqtisadi baxımdan daha effektivdir, çünki həm də yerli sənayenin dəstəklənməsidir. Rumıniyanın hərbi sənayesi istehsal, mövcud arsenalın, yerüstü və dəniz sistemlərinin müasirləşdirilməsi, həmçinin zamanla yeni tələblərə uyğunlaşdırılması üçün ciddi potensiala malikdir. Eyni zamanda Birləşmiş Ştatlar Rumıniyanın əsas hərbi-siyasi və hərbi-texniki tərəfdaşıdır.
Hələ 2017-ci ildə ABŞ ilə Rumıniya arasında 1,25 milyard dollarlıq hərbi müqavilə imzalanıb. O, özündə 54 ədəd M142 HIMARS atəş qurğusunun, GMLRS və ATACMS raketlərinin, həmçinin yardımçı qurğuların tədarükünü nəzərdə tuturdu. Müqaviləyə əsasən ilk tədarük 2021-ci ildə həyata keçirilib. ABŞ ilə daha bir böyük, 3,9 milyard dollarlıq müqavilə Rumıniyaya 7 ədəd «PATRIOT Configuration 3+» atəş qurğusu və raketlərin tədarükünü nəzərdə tutur. Bir müddət əvvəl isə tərəflər arasında Buxarestə «Kongsberg» hərbi-dəniz zərbə raketləri ilə işləyən 2 sahil mühafizəsi sisteminin satışını nəzərdə tutan 300 milyon dollarlıq razılaşma imzalanıb.
İlk iş təyyarə məsələsidir
«F-16»ların müasirləşdirilməsini və mövcud donanmaya logistik dəstəyin verilməsini nəzərdə tutan ayrıca müqavilə də var.
Bu, Ukrayna ətrafında 2014-cü ildən sonra yaşananlar fonunda Rumıniya ilə reallaşdırılan iri proqramların yalnız bir hissəsidir. Rusiya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra bu istiqamətdə fəaliyyət daha intensiv xarakter alıb.
Məlum olduğu kimi, hazırda Rumıniya Quru Qoşunlarının arsenalında yerli «TR-85», eyni zamanda köhnə Sovet tankları olan «T-55»lər yer alır. Bu isə təbii ki, Rumıniya Silahlı Qüvvələrinin tələbatını qarşılaya bilməz. Bu problemin həlli üçün əsas hədəf kimi, «M1 Abrams» tank batalyonunun yaradılması nəzərdə tutulur. Bu, 54 tank deməkdir.
Rumıniyanın raketdən müdafiə sisteminin təkmilləşdirilməsində isə əsas rolu Deveseluda Amerikanın «Aegis Ashore» kompleksinin qurulması oynayır. «Patriot» batareyaları ilə təchiz olunmuş bu kompleks 2016-cı ilin əvvəlindən NATO Hava Hücumundan Müdafiə sisteminə qoşulub.
2023-cü ildə Buxarest öz HHM sistemini Amerikanın 2 «Patriot» raket batareyası ilə gücləndirərək, onların sayını 4-ə çatdırıb. Ümumilikdə isə proqrama görə, ölkə 7 belə batareyaya malik olmalıdır.
Elə 2023-cü ildə Rumıniya Silahlı Qüvvələrinin tarixində ən bahalı alqı-satqı prosesinə də start verilib. Söhbət «F-16» qırıcılarından gedir. Bu, iki mərhələdə həyata keçiriləcək. İlk mərhələdə 32, daha sonra ayrıca müqavilə ilə daha 17 qırıcı alınacaq.
Buxarest təyyarələrin, mühərriklərin alışına, maddi-texniki təminata, pilotlara və personala təlimlərin keçirilməsinə, həmçinin aviatrenajorlara ümumilikdə 6,5 milyard dollar xərcləmək niyyətindədir. Onların arasında «hava-hava» və «hava-yer» tipli xüsusi sursatlar da var.
2023-cü ilin aprelində ölkənin Ali Müdafiə Şurası Rumıniyanın hökumətlərarası razılaşma əsasında ABŞ-dən çoxhədəfli hərbi təyyarə alması haqda da qərar qəbul edib. Bütün proqramın icrası 2030-cu ilədək həyata keçiriləcək. Daha sonra Rumıniya Hərbi Hava Qüvvələri mərhələli şəkildə «F-35» qırıcılarına keçəcək. «F-16»ların isə ilk partiyası Norveçdən, ikinci partiyası Portuqaliyadan alınacaq. Norveç «F-16»ları üçün istifadə müddəti maksimum 10 ildir, Portuqaliya qırıcıları istismar müddətinin ortalarındadır. Daha əvvəl Rumıniya HHQ əsasən köhnə Sovet «MiQ-21 LanceR»lərindən ibarət idi.
Varşava ilə Buxarest Vaşinqtona arxalanır
Quru qoşunlarına gəlincə, Polşa və Rumıniya ordusu bənzər texnikalara üstünlük verirlər. Onlar iki ölkənin Silahlı qüvvələrinin əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində M142 HIMARS qurğularının birgə tətbiqini müzakirə edirlər. «Patriot» sistemlərilə bağlı vəziyyət də bənzərdir. 2023-cü il iyunun sonunda ABŞ Dövlət Departamenti Polşaya hava hücumundan müdafiə üçün 15 milyard dollar dəyərində inteqrasiya olunmuş hərbi idarəetmə sisteminin satışına razılıq verib. Eyni qərar Polşa ordusunun artıq bu il əldə edəcəyi «M1 Abrams» tankları ilə bağlı da qəbul edilib.
Tərəflər müasir Amerika silahlarından istifadə bacarığının öyrənilməsi, hərbi birliklərin fəaliyyətinin koordinasiyası məqsədilə dəfələrlə ikitərəfli və çoxtərəfli təlimlər də keçirib.
Onu da xatırladaq ki, Polşa ilə Rumıniya 2014-cü ildə yaradılmış və Şərqi Avropa ölkələrini özündə birləşdirən «Buxarest doqquzluğu»nun (B9) üzvüdürlər. Bu format çərçivəsində görüşlər ən müxtəlif səviyyələrdə keçirilir (prezidentlər, xarici işlər və müdafiə nazirləri). B9-un fəaliyyəti NATO-nun şərq sərhədlərinə yarana biləcək təhdidlərə yönəlib. Birlik bu təhdidləri yumşaltmağa, bu kontekstlə region ölkələri arasında əməkdaşlıq imkanları tapmağa çalışır.
Polşa NATO-nun Rumıniya ərazisindəki hərbi bölüyünə də dəstək verir. Onların vəzifəsi Alyansın şərq və cənub cinahlarında, həmçinin bütünlükdə Şimali Atlantika Alyansında təhlükəsizliyin gücləndirilməsidir. Bununla da Polşa ilə Rumıniya NATO-nun təhlükəsizlik sisteminin aparıcı iştirakçılarına çevrilir, Avropa siyasətində öz rollarını və əhəmiyyətlərini artırır, orta güclü regional fövqəldövlətlərə çevrilirlər.
Həm Varşava, həm də Buxarest ABŞ-yə hərbi sahədə əsas tərəfdaş və müttəfiqi kimi baxır. Lakin son zamanlar bu ölkələrdə müəyyən narahatlıqlar yaranıb. Hər iki ölkədə düşünürlər ki, ABŞ onların Avropanın müdafiə konsepsiyası ilə bağlı mövqelərinə münasibətini dəyişə bilər. ABŞ-nin eks-prezidenti, qarşıdan gələn prezident seçkisində Respublikaçılar Partiyasının namizədi olacağı gözlənilən Donald Tramp bildirib ki, o, Rusiyanın ÜDM-in 2%-ni müdafiəyə yönəltməkdən imtina edən NATO üzvlərinə potensial hücumunu qəbul edərdi. Polşanın baş naziri Donald Tusk ona Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makronla görüşündə cavab verərək deyib ki, «Aİ, Fransa və Polşa öz sərhədlərini, öz ərazisini müdafiə etməyə, həmçinin Aİ-dən kənardakı müttəfiq və dostlarını qoruya bilməyə hazır güclü ölkələr olmalıdırlar». Baş nazir bildirib ki, Trampın fikirləri «hər kəs üçün soyuq duş olub».
O, faktiki olaraq, ümumavropa hərbi gündəminin formalaşdırılması üçün səylərə dəstək ifadə edib. Eyni çağırışla Fransa ilə Almaniya da çıxış edir. Onlar Avropa Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasını vacib sayırlar. Bu, əlbəttə ki, Polşanın ABŞ ilə hərbi sahədə əməkdaşlığa münasibətini dəyişəcəyi anlamına gəlmir. Amma eyni zamanda Varşavanın yaxın perspektivdə hərbi-strateji prioritetlərinə dəyişiklik edə biləcəyi də istisna deyil.

Польша и Румыния как передовые рубежи НАТО на востоке Европы поспешно модернизируют военный потенциал
Вторая годовщина войны в Украине стала поводом для переоценки своего стратегического положения двух наиболее крупных соседей этой страны - Польши и Румынии. Ведь они в последние годы превратились в передовые рубежи НАТО на востоке Европы.
Именно из этих стран ведется снабжение Украины всеми необходимыми военными средствами для поддержания боеспособности украинской армии. Именно через территории этих стран осуществляется значительная часть экспортно-импортных операций Украины.
Но, помогая ей, Варшава и Бухарест не забывают и о себе, считая, что в любой момент их военно-стратегическое положение может оказаться критическим. Ведь будучи пограничными натовскими странами, Польша и Румыния прямо или опосредованно соприкасаются с Россией или ее союзником Беларусью, обе страны граничат с воюющей Украиной. А это диктует необходимость быть постоянно начеку.
Польша как передовой фланг НАТО в Восточной Балтике
В конце января Польша, Германия и Нидерланды подписали декларацию о намерениях создать военный коридор, получивший название «военный Шенген». Она направлена на сокращение бюрократической волокиты, препятствующей быстрому трансграничному передвижению войск и вооружений по одному из основных коридоров от Северного моря к восточному флангу НАТО. Идея «военных коридоров», или «военного Шенгена», направлена на устранение путаницы с правилами, которые ограничивают обмен и перемещение военной техники не только между странами Европы, но даже и регионами в пределах этих стран. Для польской армии это создает дополнительное преимущество в случае, если она вступит в войну.
В настоящее время численность польских вооруженных сил составляет более 200 тыс. человек. Это на 105 тыс. больше, чем десять лет назад. При этом предусматривается, что до 2026 года это число увеличится еще на 100 тыс., что позволит Польше стать крупнейшей сухопутной армией НАТО в Европе.
Планируется также создать арсенал из 1600 боевых танков. Это больше, чем у Великобритании, Франции, Германии, Испании и Италии, вместе взятых. Согласно прогнозам, в этом году расходы на оборону вырастут до 3% ВВП, а по некоторым расчетам могут превысить 4%, что станет самым высоким показателем в НАТО.
Основным партнером в реализации этих целей для Польши выступают США. В сентябре 2023 года Соединенные Штаты объявили о предоставлении Варшаве кредита в размере $2 млрд (8,7 млрд злотых) для модернизации армии путем закупки американского оборудования и услуг. Естественно, одновременно обеспечивая при этом гособоронзаказом собственные предприятия по выпуску военной техники.
Программа перевооружения Польши всерьез началась в конце 2018 года. У нее две главные цели. Первая - привязать к себе США как главного гаранта ее безопасности, удвоив расходы на оборону и заказав огромное количество передового американского оборудования. Это 366 танков M1 Abrams, 486 реактивных систем залпового огня HIMARS, не менее 32 боевых самолетов F-35.
Второй и более важный аспект - это создание самой крупной группировки сухопутных сил НАТО в Европе.
Примечательно, что в то время как Германия, Франция и ряд других европейских стран выступают за создание единой европейской армии, Польша демонстрирует скептическое отношение к этой идее. Она усматривает в этом желание еврограндов создать панъевропейские вооруженные силы, в которых доминировали бы их собственные интересы.
Для Польши важно стать передовым флангом НАТО в Восточной Балтике, что укрепит ее положение средней региональной европейской державы.
Румыния - балканский и черноморский рубеж НАТО
Примерно те же цели преследует и Румыния, но уже в своем регионе - на восточных Балканах и западном побережье Черного моря.
В последнее время при росте значения Румынии для НАТО, продиктованного ее пограничным положением по отношению к Украине, страна стала получать значительное количество передовых образцов вооружения. В их числе самоходные зенитные установки Gepard из Германии и зенитно-ракетный комплекс I-Hawk PIP из Нидерландов. Приобретены и два британских фрегата типа 22, которые были модернизированы перед поставкой в Румынию и вступили в строй в 2004/2005 году.
Помимо этого Румыния стремится также использовать свою оборонную промышленность для модернизации устаревшего оборудования, большая часть которого была произведена здесь же. Это экономически эффективное решение, поскольку способствует поддержанию местной промышленности. Румынская военная промышленность располагает существенным потенциалом для производства и модернизации воздушных, наземных и морских систем, а также условиями их дальнейшего развития для удовлетворения растущих потребностей национальной обороны.
При этом Соединенные Штаты рассматриваются в качестве основного военно-политического и военно-технического партнера Румынии.
Еще в 2017 году между США и Румынией был подписан военный контракт на $1,25 млрд, в который входили 54 пусковые установки M142 HIMARS, ракеты GMLRS и ATACMS, а также вспомогательное оборудование. Первые поставки были осуществлены в 2021 году. Другой крупный контракт с США на $3,9 млрд включал семь огневых установок PATRIOT Configuration 3+, а также ракеты. Относительно недавно в США было достигнуто соглашение на $300 млн на поставку Бухаресту двух систем береговой обороны, использующих военно-морскую ударную ракету Kongsberg.
Первым делом - самолеты
Отдельно был подписан контракт, который предусматривает модернизацию F-16 и логистическую поддержку существующего флота. Это лишь часть тех крупных программ, что были реализованы Румынией после событий 2014 года вокруг Украины. После начала российско-украинской войны действия в данном направлении приобрели более интенсивный характер.
Как известно, в настоящее время на вооружении румынских сухопутных войск находятся отечественные танки ТР-85 и старые советские танки Т-55, что явно не удовлетворяет потребности ВС Румынии. В качестве отправной точки в решении этой проблемы, по всей видимости, может стать приобретение танкового батальона M1 Abrams - это 54 танка.
Особую роль в совершенствовании системы противоракетной обороны Румынии играет развертывание в Девеселу американского комплекса Aegis Ashore, оснащенного батареями Patriot и подключенного в начале 2016 года к системе ПРО НАТО.
В 2023 году Бухарест усилил свою систему противовоздушной обороны двумя дополнительными батареями американских ракет Patriot, доведя их число до 4. А всего по программе в этой стране должно быть установлено 7 батарей Patriot.
В том же 2023 году начался процесс по самой дорогой закупке в истории вооруженных сил, предусматривающий приобретение истребителей F-16. Он будет осуществляться в два этапа. На первом будет получено 32, а затем, после заключения отдельного контракта - еще 17 истребителей.
Бухарест намерен потратить $6,5 млрд на закупку самолетов, двигателей, материально-техническое обеспечение, услуги по обучению пилотов и персонала, а также авиатренажеры. В их числе значатся и специальные боеприпасы класса «воздух-воздух» и «воздух-земля». В апреле 2023 года Высший совет обороны страны решил, что Румыния в рамках межправительственной сделки приобретет у США многоцелевой боевой самолет-невидимку. Реализация всей программы займет период до 2030 года. Затем ВВС Румынии планируют поэтапно переходить на истребители F-35. Первая партия F-16 будет куплена у Норвегии, вторая - у Португалии. Жизненный ресурс норвежских F-16 ограничен максимум 10 годами, в то время как португальские самолеты находятся на среднем этапе эксплуатации. Ранее ВВС страны состояли главным образом из старых советских МиГ-21 LanceR.
Варшава и Бухарест ставят на Вашингтон
Что касается сухопутных войск, то поляки и румыны оснащают их схожей техникой. Так, они обсуждают совместное применение установок M142 HIMARS согласно программам по сотрудничеству вооруженных сил двух стран. Похожая ситуация и с системами Patriot. В конце июня 2023 года Госдепартамент США одобрил продажу Польше интегрированной системы боевого управления ПВО на сумму $15 млрд. То же касается и танков M1 Abrams, которые поступят на вооружение уже в текущем году.
Стороны неоднократно проводили двусторонние и многосторонние учения с целью отработки навыков владения современным американским оружием и координации действий военных подразделений.
К этому следует добавить, что Польша и Румыния участвуют в объединении «Бухарестская девятка» (B9), инициированном в 2014 году и включающем страны Восточной Европы. Встречи в рамках этого формата проводятся на разных уровнях (президенты, министры иностранных дел и обороны). Деятельность B9 сосредоточена на вопросах, связанных с угрозами восточному флангу НАТО, путях их смягчения и поиске возможностей сотрудничества между странами региона в этом контексте.
Польша поддерживает действующие в Румынии подразделения НАТО, задачей которых является укрепление безопасности восточного и южного флангов НАТО, а также всего Североатлантического альянса. Тем самым Польша и Румыния, становясь ключевыми странами в системе безопасности НАТО, повышают свою роль и значение в европейской политике, трансформируясь в средние региональные державы с усиливающейся геополитической капитализацией.
И Варшава, и Бухарест рассматривают США в качестве своего основного партнера и союзника в военной сфере. Однако в последнее время в этих странах стали с тревогой смотреть на возможность изменения позиции Соединенных Штатов относительно их оборонной концепции в Европе.
11 февраля экс-президент США, вероятный кандидат от Республиканской партии на предстоящих выборах Дональд Трамп заявил, что он одобрил бы потенциальные атаки России на членов НАТО, которые отказываются выделять 2% от ВВП на оборону. В ответ на это премьер-министр Польши Дональд Туск на встрече с французским президентом Эмманюэлем Макроном заявил, что «ЕС, Франция и Польша должны стать сильными странами, готовыми защищать свои границы, свою территорию, а также защищать и поддерживать союзников и друзей за пределами Европейского союза». И добавил, что слова Трампа стали «холодным душем для всех».
Фактически он высказался в поддержку усилий по формированию общеевропейской военной повестки. К этому призывают также Франция и Германия, ратующие за создание европейских вооруженных сил. Это, конечно, не значит, что Польша изменит свое отношение к сотрудничеству с США в военной области. Но явно свидетельствует, что для Варшавы возможность изменения военно-стратегических приоритетов в обозримой перспективе не исключается.