Münxendə yeni danışıqlar formatı və Ermənistanın keçmişdə «ilişib qalmış» strategiyası
Münhen Təhlükəsizlik Konfransı başa çatdı. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın bəxti onda gətirdi ki, bu dəfə o, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə debata çıxmalı olmadı. Münhendə Ermənistan-Azərbaycan mövzusunda baş vermiş əsas hadisə isə əlbəttə ki, İlham Əliyev ilə Nikol Paşinyanın Almaniya kansleri Olaf Şoltsun iştirakı ilə bir araya gəlmələri oldu. Görüşdə sanki nəticə də əldə olundu: danışıqların davam etdirilməsi, sülh müqaviləsinin hazırlanması üçün XİN başçılarının görüşməsi. Amma…
«Diplomatik dönüş»
Münhen görüşünün nəticəsinin Azərbaycanın xeyrinə olduğuna heç bir şübhə yoxdur. Danışıqlar prosesindən Fransa Prezidenti Emmanuel Makron qəti şəkildə uzaqlaşdırılsa da, prosesin tam əsaslı olaraq, «Avropa meydançası»nda getdiyini söyləmək olar.
Bundan başqa, Azərbaycanın dövlət başçısı ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə görüşdə Minsk qrupunun rəsmən buraxılması məsələsinin qoyulmasının vacibliyini bildirib. Üstəlik, Bakı Qranada danışıqlarının nəticələrinin sıfırlandığını da bəyan edib. Xatırladaq ki, Bakı həmin görüşə qərəzli mövqedən çıxış edən Makronun orada iştirak etməsi səbəbilə qatılmamışdı. İlham Əliyev o zaman Azərbaycanın şərtini kifayət qədər konkret açıqlamışdı: ya Makron danışıqlara qatılmayacaq, ya da görüşdə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da iştirak edəcək. Şərt qəbul olunmamış, nəticədə Azərbaycan Qranada görüşündə iştirakdan imtina etmişdi.
Bununla yanaşı, Qranadada Qarabağda bağlı qəbul olunmuş bəyanat Avropa İttifaqının vasitəçiliyini böyük sual altına qoymuş, Bakı birtərəfli şəkildə qəbul edilmiş sənədi imzalamaqdan təbii ki, qəti şəkildə imtina etmişdi.
Belə bir vəziyyətdə Münhen görüşü artıq yeni formatdır. Almaniya kansleri ev sahibi kimi, danışıqların ilkin mərhələsində iştirak edib. Daha sonra müzakirələr ikitərəfli formatda davam etdirilib: Əliyev-Paşinyan. Yəni danışıqlarda hər hansı vasitəçi iştirak etməyib ki, Azərbaycan Prezidentinin tələbi də məhz bu idi. Odur ki, nəticənin cüzi olmasına baxmayaraq, Azərbaycan tərəfi onu öz aktivinə yaza bilər.
Toplar susmayanda
Ekspertlər hesab edirlər ki, Münhen konfransının hansı şəraitdə keçirildiyi nəzərə alınarsa, orada danışıqların baş tutması faktının özü böyük nailiyyət sayılmalıdır. Xatırladaq ki, Ermənistan fevralın 12-də Azərbaycanla şərti sərhədində növbəti təxribata əl atmışdı. Ermənistan snayperi Azərbaycan sərhədçisini ağır yaralamışdı. Cavabında Azərbaycan Ordusu «Qisas» əməliyyatı keçirmiş, atəşin açıldığı erməni postu darmadağın edilmişdi. Nəticədə İrəvan 4 hərbçisinin həyatını itirdiyini rəsmən açıqlamışdı.
Doğrudur, sərhəddə insidentlər əvvəllər də olub. Lakin son aylarda belə hallara rast gəlinmirdi. Çünki həm Azərbaycan, həm də Ermənistan qoşunlarını yavaş-yavaş sərhəddən geri çəkirdi. Üçüncü ölkələrin ekspertləri də miqyaslı müharibə təhlükəsi görmür, Avropa İttifaqının mülki monitorinq missiyasının üzvləri isə razı halda müsahibələr verirdi: guya pis Azərbaycan iztirablı Ermənistana onların sayəsində hücum etmir.
Lakin sərhəddə baş vermiş son dramatik hadisələr bu idilliyanı tamamilə dağıdıb. Jozep Borrel kimi şəxslər Azərbaycanın cavabının «qeyri-proporsional» adlandırsa da, ilk atəşin «iztirablılar» tərəfindən açıldığını gizlətmək mümkün olmayıb. Üstəlik, Bakı təxribatın heç də təsadüf olmadığını, İrəvanın «sürətli hücum» planı qurduğunu bəyan edib. Azərbaycanlı ekspertlər fransalı generalın Ermənistan tərəfdən şərti sərhədə gəlişini, həmçinin Ermənistandan Azərbaycan ərazisinə qeyri-qanuni yolla keçmiş Çexiya vətəndaşının saxlanılmasını məhz bu planla əlaqələndirir. Rəsmi versiyaya görə, guya o, alpinistdir və sadəcə, dağlarda azıb. Bu halda sual yaranır: bu «alpinist» erməni postlarından necə yayınıb və minalı əraziləri necə keçib?!
Niyə «Yerkrapa»?
İnsidentdən sonra İrəvan dünyasını dəyişmiş 4 nəfərin «Yerkrapa» Könüllülər Birliyinin üzvləri olduğunu bəyan edib. Söhbət Qarabağda döyüşmüş şəxslərin bir araya gəldiyi təşkilatdan gedir. Sərhəddə hərbi xidmət çəkməyə əsgərin tapılmaması, bu işin könüllü təşkilatının yaşlı üzvlərinə tapşırılması Ermənistandakı demoqrafik böhranın daha bir göstəricisidir. Amma bu, onların daxili işidir. Təhlükəli olan başqa məqamdır. Ermənistanın baş naziri özünü «sülh göyərçini» kimi göstərir və sanki Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyacağını vəd edir (doğrudur, iş vəd verməkdən o tərəfə keçmir). Reallıqda isə İrəvanda revanş planları davam edir.
Əlbəttə, Ermənistan hərb meydanında necə darmadağın edildiyini unutmayıb. Lakin düşünürlər ki, birincisi, Azərbaycan hələ ki, azad etdiyi ərazilərdə tam möhkəmlənə, müdafiə istehkamları qura, hərbi infrastruktur yarada bilməyib və s. İkincisi, görünür, onlar özlərini 2020-ci ilin payızındakı müharibə və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş antiterror tədbirlərinin Azərbaycanın hərbi resruslarını xeyli azaltdığına inandırmağa çalışırlar.
Hər bir halda, sərhəddə «Yerkrapa» könüllülərinin peyda olması təsadüf deyil. Onlar Ermənistanda döyüş qabiliyyəti ən yüksək olmuş və olan kontingent sayılır, ölkənin doxsanıncı illərin əvvəllərində əldə etdiyi hərbi uğurlar da onların adına yazılır. Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı olmuş bu «könüllü»lər Ermənistanda hələ də döyüş qabiliyyətinə malik güc sayılır və onlar sərhəd yaxınlığında o zaman peyda olurlar ki, ortada yeni ərazi işğalı ssenarisi olmur. Bir sözlə, «Yerkrapa»nın Azərbaycanla sərhəddə peyda olması yalnız bir şeydən xəbər verir – ermənilərin ərazi ələ keçirmək planı var.
İrəvanın dağılmış planları
Münhen Təhlükəsizlik Konfransı və konfrans çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulmuş Əliyev-Şolts-Paşinyan görüşü ərəfəsində sərhəddə təxribata əl atılması yəqin ki, gözlənilməz deyildi. Paşinyan oraya bir çox üstünlüklə yollanmaq istəyirdi. Kiçik də olsa, yeni ərazilərin ələ keçirilməsi Ermənistanı məğlub tərəf damğasından xilas edəcək, ona danışıqlar masasına «yumruq çırpmaq» imkanı yaradacaqdı. İrəvanda ümid edirdilər ki, sərhəddə hərbi əməliyyat «Avropanın dəstəyi»ni də stimullaşdıracaq və ortaya qoyacaq.
Amma bu planlar puç olub və İrəvanın ən yaxın dostları belə, bu məsələdə ona dəstək verməyə tələsməyib. Avropanın müşahidə missiyası belə, yumşaq desək, etibardan düşüb. Odur ki, Paşinyan sərhəddə hərbi fəallığı dayandırmaq, konfransa ciddi gözləntilər olmadan yollanmaq məcburiyyətində qalıb.
Münhendə isə İrəvanın ağlından belə, keçirmədikləri baş verib. Məlum olub ki, Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində heç bir «dərin böhran» yoxdur, Bakı Qərbdən qətiyyən üz döndərməyib. Prezident İlham Əliyev 2 gündə dövlət və hökumət başçıları, maliyyə mərkəzləri və beynəlxalq korporasiyaların rəhbərləri ilə 24 görüş keçirib. Daha 10 görüş yalnız fiziki olaraq, vaxt çatmadığı üçün baş tutmayıb. Üstəlik, görüşlərin hamısı qarşı tərəflərin xahişi və təşəbbüsü ilə keçirilib. Azərbaycan-ABŞ danışıqlarında qarşılıqlı münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində addım atılıb. Bununla yanaşı, Bakı onunla münasibətlərə Ermənistanla münasibət prizmasından baxılmamasının vacibliyini vurğulayır.
Paşinyana gəlincə, o, Münhendən sonra Parisə səfər edib və orada Makronun növbəti dəstək vədlərini dinləyib. Lakin hər kəs yaxşı anlayır ki, Fransa bel bağlanacaq dövlət deyil. Bu isə İrəvan üçün ciddi problemə çevrilə bilər.

Новый формат переговоров в Мюнхене и «застрявшая» в прошлом стратегия Еревана
Мюнхенская конференция по безопасности завершена. К счастью премьер-министра Армении Никола Пашиняна, на сей раз обошлось без дебатов с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Главным же событием Мюнхена на армяно-азербайджанском треке стали переговоры Ильхама Алиева и Никола Пашиняна при участии канцлера ФРГ Олафа Шольца. Результат вроде бы скромный: достигнута договоренность о продолжении переговоров и встрече глав МИД для подготовки мирного договора. Но…
«Дипломатический переворот»
Нет никаких сомнений, что итоги встречи в Мюнхене в пользу Азербайджана. Переговорную площадку с полным основанием можно назвать европейской, хотя от данного процесса был решительно «отодвинут» президент Франции Эмманюэль Макрон.
Более того, в ходе встречи с действующим председателем ОБСЕ Президент Азербайджана поставил вопрос о необходимости официального роспуска Минской группы. И вдобавок Баку обнулил результаты переговоров в Гранаде. Тех самых, где Азербайджан не присутствовал в знак протеста против участия Макрона из-за его предвзятой позиции.
Напомним, что Ильхам Алиев поставил тогда условие: или на переговорах не будет Макрона, или должен быть приглашен также президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Условие выполнено не было, и Азербайджан от встречи в Гранаде отказался. Между тем составленное там заявление по Карабаху поставило посредничество Евросоюза под большой вопрос. Подписывать документ, принятый в одностороннем порядке, Баку, естественно, категорически отказался.
На этом фоне встреча в Мюнхене - уже новый формат. Канцлер Германии на правах хозяина площадки присутствовал на начальной стадии переговоров. А затем они продолжились уже в двустороннем формате: Алиев-Пашинян. То есть без посредников, на чем и настаивал Президент Азербайджана. Так что, несмотря на как бы скромные результаты, Азербайджан имеет все основания записать прошедшее себе в актив.
Когда пушки не молчат
Эксперты считают, что в той ситуации, в которой стартовала Мюнхенская конференция, факт состоявшихся переговоров - уже большое достижение. Напомним, что 12 февраля Армения устроила очередную провокацию на условной границе с Азербайджаном. Снайпер с армянской стороны тяжело ранил азербайджанского пограничника. В ответ была проведена операция «Возмездие», в результате которой был разгромлен армянский пост, откуда стреляли. Армения официально признала потерю четверых своих военнослужащих.
Да, инциденты на границе бывали и прежде. Но в течение нескольких месяцев здесь было тихо. И Азербайджан, и Армения потихоньку стали отводить войска от границы. Непосредственную угрозу большой войны не отмечали и эксперты из третьих стран. А сотрудники гражданской мониторинговой миссии Евросоюза с довольным видом раздавали интервью: дескать, благодаря им нехороший Азербайджан не нападает на многострадальную Армению.
Однако драматические события на границе полностью разрушили эту идиллию. Если персоны типа Жозеппа Борреля и могли еще рассуждать о якобы «несоразмерном» азербайджанском ответе, то отрицать авторство первого выстрела «многострадальной» не получалось. Между тем в Азербайджане утверждали, что провокация была совсем не случайной и что Ереван готовил нечто вроде «молниеносного вторжения». Именно с этими планами азербайджанские эксперты увязывали визит на условную границу с армянской стороны французского генерала, а также задержание незаконно проникшего из Армении гражданина Чехии. Официальная версия, будто он альпинист и просто заблудился в горах. Но тогда возникает вопрос: как же этому «альпинисту» удалось миновать армянские посты и пройти через минные поля?!
Почему «Еркрапа»?
После инцидента Ереван заявил, что четверо погибших - это члены Союза добровольцев «Еркрапа». Организации, которая объединяет участников боевых действий в Карабахе. То, что на границе некому служить и этим занимаются возрастные члены добровольческой организации, говорит о демографическом кризисе в Армении, и это ее внутренняя проблема. Опасность представляет другое обстоятельство. Премьер-министр Армении изображает из себя «голубя мира» и как бы обещает признать территориальную целостность Азербайджана (хотя дальше обещаний дело не идет). В реальности же в Ереване продолжают строить планы силового реванша.
Нет, в Армении не забыли свой военный разгром. Но полагают, что, во-первых, Азербайджан в новых освобожденных регионах еще не успел достаточно укрепиться, выстроить оборонительные рубежи, развернуть военную инфраструктуру и т.д. А во-вторых, видимо, пытаются убедить себя, что война осени 2020 года и антитеррористические рейды сентября 2023-го достаточно сильно истощили военные ресурсы Азербайджана.
Появление на границе «добровольцев «Еркрапа» не случайно. Их считали и считают наиболее боеспособным и едва ли не «победоносным» контингентом, с которым связывают военные успехи Армении в начале девяностых.
Участники первой Карабахской войны - вышеупомянутые «добровольцы «Еркрапа» - до сих пор считаются в Армении наиболее боеспособным контингентом. И появляются они вблизи линии фронта, когда замышляется очередной сценарий территориальных захватов. Поэтому провокация «Еркрапа» на границе с Азербайджаном говорит лишь об одном - о прожектерских планах территориальных захватов.
Рухнувшие планы Еревана
Вряд ли провокация на границе, произошедшая накануне Мюнхенской конференции и намеченной на ее полях встречи Алиев-Шольц-Пашинян, произошла нежданно-негаданно. Пашинян собирался прибыть туда с целым ворохом преференций. Территориальные захваты, даже небольшие по площади, должны были избавить Армению от клейма проигравшей стороны и позволить бить по столу кулаком на переговорах. Боевые действия на границе, надеялись в Ереване, должны были простимулировать и продемонстрировать «европейскую» поддержку.
Однако этим планам не суждено было сбыться. Даже завзятые друзья не спешили с поддержкой. Скомпрометированной - и это еще мягко сказано - оказалась и европейская наблюдательная миссия. Так что Пашиняну пришлось сворачивать военную активность на границе и ехать на конференцию на далеко не лучших для себя ожиданиях.
В Мюнхене проявилось и то, о чем в Ереване не решались даже думать. Как выяснилось, нет ни «глубокого кризиса» в отношениях Азербайджана и США, ни тем более «антизападного» разворота Азербайджана. Президент Ильхам Алиев провел за два дня 24 встречи - с главами государств и правительств, с руководителями финансовых центров и мировых корпораций. Еще 10 встреч не удалось втиснуть в график просто физически. Причем все они проходили по инициативе и просьбам противоположных сторон. Азербайджаном и США в ходе переговоров в Мюнхене был сделан шаг к нормализации взаимосвязей. При этом Баку оговаривает, что отношения с Азербайджаном не должны рассматриваться через призму отношений с Арменией. После Мюнхена Пашинян отправился с визитом в Париж и вроде бы даже выслушал от Макрона очередные обещания о поддержке. Но все прекрасно понимают, что Франция не та страна, на которую следует рассчитывать. И это может стать для Еревана серьезной проблемой.