Problemlər Əfqanıstanın iqtisadi və regional sabitliyə nail olmaq səylərini nə qədər ləngidə bilər?
Son zamanlar «Taliban» rəhbərliyinin təcrid vəziyyətindən çıxmaq, əfqan xalqının qanuni təmsilçisi kimi qəbul edilmək cəhdləri artıb. Onların Mərkəzi Asiya ilə münasibətlərində xüsusi «canlanma» müşahidə olunur.
Özbəkistanın xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov martda ikitərəfli əməkdaşlığa dair bir çox məsələləri, həmçinin iqtisadi əməkdaşlıq məsələsini müzakirə etmək üçün Kabilə səfər edib. Daşkənd «Taliban»la məhsuldar əməkdaşlığa ciddi maraq göstərənlərin önündə gəlir, çünki Özbəkistanın ən böyük etnik icmalarından biri məhz Əfqanıstanda yaşayır.
Xatırladaq ki, taliblərin hakimiyyətə gəlişindən sonra Kabilə ilk səfər edənlərdən biri (7 oktyabr 2021-ci il) Özbəkistanın ozamankı xarici işlər naziri Abdulaziz Kamilov olmuşdu.
Əfqanıstan Daşkəndi Cənubi Asiya ölkələri ilə vacib kommunikasiya kanalı kimi də cəlb edir. Söhbət Pakistan və Hindistandan gedir. Əfqanıstan hökuməti isə «regional iqtisadi əməkdaşlığın prioritet olduğu xarici siyasət» yürütdüyünü bildirir. Başqa sözlə, Kabil regional təsərrüfat əlaqələrinə inteqrasiyada maraqlıdır.
«Taliban» təsərrüfatda
«Taliban»ın hakimiyyətdə olduğu 3 ildən artıq dövrdə Əfqanıstan dünyanın kəskin humanitar problemlər yaşayan ən yoxsul ölkələrindən biri olaraq qalır. Son 1-1,5 ildə ölkədə vəziyyət bir qədər sabitləşsə də, ailələrin əksəriyyəti ilkin tələbatın ödənilməsində çətinlik çəkir. Əhalinin artımı və qonşu Pakistandan minlərlə əfqanın geri qayıtması fonunda ciddi struktur və siyasi islahatların aparılmaması uzaq perspektivdə problemləri daha da dərinləşdirəcək.
«Taliban» korrupsiya ilə mübarizə və gəlirlərin artımı məsələsində uğurların olduğunu bildirsə də, Əfqanıstan hələ də dünyanın ən çox humanitar yardım alan ölkələrindəndir. Taliblərin vergi yığımını effektiv təşkil etmələri onların idarəçiliyinin ilk iki ilində ümumi gəlirin ciddi artımına şərait yaradım. Lakin iqtisadiyyatın durğunluq yaşadığını nəzərə alsaq, bu, getdikcə azalacaq. Bəli, ölkə iqtisadiyyatı zəifdir və iş yerləri yaratmaq, artmaqda olan əhalinin təminatını yaxşılaşdırmaq iqtidarında deyil. İşsizlik və natamam məşğulluq adi haldır və getdikcə artır. Müvafiq olaraq, yoxsulluq səviyyəsi də çox yüksəkdir. Belə bir vəziyyətdə əhalinin əksəriyyəti əsas ərzaq və qeyri-ərzaq tələbatını qarşılaya bilmir.
Maraqlıdır ki, taliblərin tiryək becərilməsini alternativ təklif olmadan qadağan etməsi bəzi hesablamalara görə, kənd təsərrüfatı gəlirlərinin ildə 1 milyard dollar azalmasına yol açıb ki, bu da yoxsulluğu daha da dərinləşdirib. Bununla əlaqədar olaraq, əhalinin böyük bir hissəsinin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasının açarı məhz kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalından keçir. Bunun üçün isə irriqasiya layihələrinə (onlardan biri (Qoş Təpə) Əfqanıstanın şimalında reallaşdırılmaqdadır) və kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının artırılmasına ehtiyac var.
Yeni problemlər və çağırışlar
Pakistanın təxminən 400 min əfqanı (rəqəm artmaqdadır) deportasiya etməsi ölkənin maliyyə problemlərini daha da dərinləşdirir. Əvvəllər Pakistanda işləyən əfqanlar vətənə pul köçürmələri edir, bu isə minlərlə ailənin yaşamasına dəstək olurdu. İndi isə çətin iqtisadi şəraitdə bu insanlar da iş axtarışındadır.
Makroiqtisadi göstəricilərə Əfqanıstanın deflyasiya ilə üzləşməsi də öz təsirini göstərir. «Taliban» isə bunun ucuzlaşmaya səbəb olduğunu deyərək, baş verənləri müsbət qiymətləndirir. Halbuki bu mənfi tendensiya ümumilikdə iqtisadiyyatı zəiflədir, müvafiq olaraq, işsizliyin artmasına, dövlət gəlirlərinin azalmasına səbəb olur.
Nəhayət, Əfqanıstanın ixracı da azalır. Məsələn, Pakistanın kəskin kömür çatışmazlığı ilə üzləşdiyi, dünyada isə kömürün qiymətinin yüksək olduğu dövrdə əfqanlar üçün o, əsas ixrac məhsuluna çevrilmişdi. Bazarda sabitliyin yarandığı indiki şəraitdə kömür ixracından gələn gəlir xeyli azalıb.
Ölkənin bank sektoru da ciddi çətinliklər yaşayır, halbuki iqtisadi fəallığın dinamikasını məhz o təmin edir. BMT artıq Əfqanıstanın bank sisteminin iflasının «miqyaslı» iqtisadi və sosial fəsadlarının olacağına dair xəbərdarlıq edib. BMT-nin İnkişaf Proqramı ölkə banklarının dəstəklənməsi üçün təcili tədbirlərin vacibliyini bildirir. Bəyanatda deyilir ki, borcunu qaytarmaq gücündə olmayan vətəndaşların sayı, əmanətlərin və likvidliyin azlığı cəmi bir neçə aya ölkənin maliyyə sistemində kollaps yarada bilər.
Ölkənin bank sektorunu qısa müddətdə bərpa etmək mümkün deyil. Lakin ticarətin asanlaşdırılması üçün fasiləsiz ödəmələr həyata keçirmək, başqa ölkələrdə yaşayan əfqanların pul köçürmələrini təmin etmək olar.
Bu gün Əfqanıstan Mərkəzi Bankının fəaliyyətində prioritetlərdən biri çirkli pulların yuyulması və maliyyə terrorçuluğu ilə mübarizədir. Amma bunun öhdəsindən gəlmək mümkün olmur. Çünki həm institusional rıçaqlar yoxdur, həm də potensial maraqlar toqquşması yüksək səviyyədədir. Hazırda Mərkəzi Bankın özünə sanksiyalar altında olan şəxslər rəhbərlik edir.
Əfqanıstanın siyasi iqtisadiyyatı
Problemlərin digər potensial həll variantı Əfqanıstanın İsveçrə Fondunda «dondurulmuş» 3,5 milyard dollarlıq vəsaitin bir hissəsinin geri qaytarılması ola bilər. Amma burada da bir çox təşkilati problemlər var.
Orta perspektivdə Əfqanıstan iqtisadiyyatının inkişafına regiona ticarətin artması da təkan verə bilər. Lakin bunun üçün «Taliban» nəqliyyat infrastrukturunu yaxşılaşdırmalı, sərhədlərə effektiv nəzarəti təmin etməlidir. Qonşular əmin olmalıdırlar ki, qaçqınlar, terrorçular və ya insan alverçiləri mal ixracı adı altında dövlət sərhədini keçməyəcəklər.
Ekspertlərin ümumi rəyi bundan ibarətdir ki, Əfqanıstanın uzunmüddətli iqtisadi inkişafı üçün ölkə rəhbərliyi siyasi seçim etməlidir ki, «Taliban» bunu istəmir. Qərbdə əmindirlər ki, qadın və qızların ictimai həyatdan təcrid olunduqları heç bir ölkə inkişaf edə bilməz. Odur ki, Əfqanıstanda qadınlarla bağlı qanunvericiliyin liberallaşdırılması «Taliban» hökumətinin Qərb tərəfindən tanınması üçün şərtlərdən biri kimi irəli sürülür.
Əfqanlar isə qonşularla ticarət-iqtisadi əlaqələrin intensivləşdirilməsi məsələsində Mərkəzi Asiya istiqamətini əsas istiqamət sayırlar. Taliblərin hakimiyyətə qayıdışından sonra Mərkəzi Asiya ölkələri onlara münasibətdə praqmatik yanaşma nümayiş etdirir, əsas əməkdaşlıq istiqaməti kimi diqqət isə iqtisadiyyat və terrorçuluqla mübarizəyə çəkilir. Amma bu yanaşma belə, problemlərdən xali deyil.
Ekspertlər hesab edirlər ki, son zamanlar əcnəbi terror təşkilatları Əfqanıstanda fəaliyyətlərini artırıblar. Üstəlik, bu, «Taliban»ın aşkar dəstəyi ilə baş verir – taliblər bu qruplaşmalara lazımi şəraiti yaradır, düşmənləri ilə mübarizədə onlardan istifadə edirlər. Faktiki olaraq, «Taliban» Tacikistan, Özbəkistan və Türkmənistanla sərhəd rayonlarda etnik mənsubiyyətindən çıxış etməklə, yaraqlı terrorçular yerləşdirir.
Əsas tərəfdaşlar: Çin və Mərkəzi Asiya
Mərkəzi Asiya ölkələri «Taliban» hökuməti ilə əməkdaşlığı potensial geoiqtisadi imkan kimi qəbul edir. Özbəkistan, Türkmənistan və Qazaxıstan kimi dövlətlər bu məsələdə öz iqtisadi maraqlarını güdür, o cümlədən buna Cənubi Asiya və Yaxın Şərqdə yeni bazarlara çıxmaq imkanı kimi baxır. Onların siyasəti həm də xüsusilə müxtəlif beynəlxalq terror təşkilatları tərəfindən gələn təhdidlərlə mübarizəyə yönəlib. Bu təşkilatların əksəriyyəti isə Əfqanıstandakı etnik qruplara arxalanır. Söhbət nümayəndələrinin Mərkəzi Asiya ölkələrində də yaşadığı etnik qruplardan gedir.
Bununla yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstan «Taliban»a mülayim yanaşır. Çünki onların Əfqanıstanla birbaşa sərhədi və bu ölkə ərazisində etnik qrupları yoxdur. Tacikistan isə əksinə, talib rejiminə qarşı olan tacik müqavimətinə dəstək verir. Odur ki, Düşənbə ilə «Taliban» hökuməti arasında dialoq baş tutmur.
Bütün bunların fonunda Əfqanıstanın bütün qonşularını maraqlandıran bir məsələ var. Bu, Qoş Təpə kanalıdır. Onun suyu Amudərya çayından, Tacikistanla sərhəddə yerləşən Məzari-Şərif şəhərindən təxminən 90 kilometr şimal-qərbdən gəlir. Kanal mənbədən təxminən 10 kilometr cənub istiqamətində uzanır, daha sonra şimala – Məzari-Şərifin şimalına doğru gedir.
Bununla yanaşı, bu hövzənin axını üzrə aşağıda yerləşən ölkələr, konkret desək, Özbəkistanla Türkmənistan kanalın inşasının başa çatması ilə ciddi zərərlə üzləşə bilərlər. Çünki bu halda onların kənd təsərrüfatı torpaqlarının bir hissəsi sudan məhrum olaraq, quraqlıq zonaya çevrilə bilər. Belə bir vəziyyətdə onsuz da su qıtlığı yaşayan Mərkəzi Asiya ölkələrində su resurslarının idarə olunması böyük əhəmiyyətə malikdir.
Kabilin daha bir vacib tərəfdaşı Çindir. Onun Əfqanıstanda mövcudluğu strateji mövqeyi və sonuncunun zəngin təbii resursları ilə bağlıdır. Əfqanıstan iqtisadiyyatının inkişafında iştirak etmək istəyən Çin bu ölkədə təbii resursların emalı ilə məşğul olmağı düşünür və Kabildə siyasi nüfuz əldə etməyi hədəfləyir. «Taliban» isə güzəşt olaraq, Şərqi Türkmənistan İslam Hərəkatının fəaliyyətini məhdudlaşdıracağını bildirir. Söhbət Sintszyan-Uyğur muxtariyyətini Çindən ayırmaq və orada islam dövləti yaratmaq uğrunda mübarizə aparan ekstremist hərəkatdan gedir.
Lakin Əfqanıstanda terror təşkilatlarının getdikcə güclənməsi göstərir ki, «Taliban» nə ölkədə, nə də regionda sabitliyi təmin etmək gücündədir. Yaranmış vəziyyətdən belə məlum olur ki, ölkənin uzunmüddətli sabitliyə nail olunması yoluna hələ çox problem çıxacaq.

Насколько сильно проблемы могут замедлить усилия Афганистана по достижению экономической и региональной стабильности?
В последнее время попытки руководства «Талибана» выбраться из изоляции и добиться признания в качестве законных представителей афганского народа активизировались. Особое «движение» наблюдается в отношениях с Центральной Азией.
В марте Кабул посетил министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов, чтобы обсудить широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества, в том числе и в экономике. Ташкент находится в первых рядах тех, кто проявляет устойчивый интерес к плодотворным отношениям с «Талибаном», поскольку в соседнем государстве проживает одна из крупнейших в мире узбекских этнических общин.
Напомним, что после прихода талибов к власти одним из первых в Кабуле побывал (7 октября 2021 г.) тогдашний глава МИД Узбекистана Абдулазиз Камилов.
Афганистан привлекает Ташкент как важный канал коммуникации со странами Южной Азии: Пакистаном и Индией. Афганские же власти заявляют, что их правительство продвигает «внешнюю политику, ориентированную на экономику с приоритетом на региональную взаимосвязанность». Иными словами, Афганистан заинтересован в интеграции в региональные хозяйственные связи.
«Талибан» на хозяйстве
Спустя более трех лет правления «Талибана» Афганистан остается одной из беднейших стран в мире с острейшими гуманитарными проблемами. Однако за последние год-полтора ситуация в стране несколько стабилизировалась, хотя многие афганские домохозяйства по-прежнему испытывают трудности с обеспечением своих основных потребностей. В сочетании с ростом населения и притоком тысяч афганцев из соседнего Пакистана гуманитарные проблемы без крупных структурных и политических реформ в долгосрочной перспективе  будут лишь углубляться.
Несмотря на то, что «Талибан» заявляет об успехах в борьбе с коррупцией и повышении доходов, Афганистан по-прежнему остается одним из крупнейших получателей гуманитарной помощи. Способность талибов к эффективному сбору налогов привела в первые два года их правления к впечатляющему росту совокупных доходов. Но в дальнейшем он будет замедляться, поскольку экономика находится в стагнации. Она слаба и не способна создавать рабочие места, обеспечивать средствами к существованию увеличивающееся население. Безработица и неполная занятость являются обыденным явлением  и постоянно растут. Соответственно уровень бедности также крайне высок, вследствие чего многие не в состоянии удовлетворять свои основные продовольственные и непродовольственные потребности.
Примечательно, что запрет талибов на выращивание опия без предоставления альтернативы привел, по некоторым оценкам, к сокращению доходов сельских домохозяйств более чем на $1 млрд в год, что еще больше сказывается на бедности.
В этой связи увеличение сельхозпроизводства рассматривается в качестве ключа к улучшению условий жизни широких слоев населения. Для этого потребуются ирригационные проекты (один из них - Куш-Тепа на севере Афганистана - в настоящее время реализуется) и расширение экспорта сельхозпродукции.
Новые проблемы и вызовы
Депортация Пакистаном около 400 тыс. афганцев (и эта цифра продолжает увеличиваться) усугубляет финансовые проблемы страны. Прежде афганцы, работающие в Пакистане, отправляли  денежные переводы на родину, что помогало выживать тысячам семей. Теперь же искать работу приходится еще большему числу людей в непростых условиях афганской экономики.
На макроэкономические показатели влияет еще и то, что Афганистан сталкивается с дефляцией, которую «Талибан» считает хорошей новостью, поскольку она снижает цены. На самом же деле эта негативная тенденция приводит к сокращению стоимости экономики в целом, а следовательно, к росту безработицы и снижению государственных доходов.
Наконец, рост экспорта Афганистана замедляется. Уголь, например, стал популярным экспортным товаром, когда Пакистан столкнулся с его дефицитом, а мировые цены были высокими. Сейчас же, когда ситуация на рынках стабилизировалась, экспорт угля приносит все меньше прибыли.
Значительные трудности испытывает также банковский сектор страны, хотя и обеспечивает динамику экономической активности. ООН уже предупредила о «колоссальных» экономических и социальных последствиях краха банковской системы Афганистана. Программа развития ООН призвала к безотлагательным действиям по поддержке банков страны. Она заявила, что всплеск числа заемщиков, которые не в состоянии расплатиться по долгам, низкий объем вкладов и ликвидности могут привести к коллапсу финансовой системы государства в течение всего нескольких месяцев.
Банковский сектор страны невозможно восстановить в краткосрочной перспективе. Однако можно обеспечить бесперебойные платежи для облегчения торговли, а также денежные переводы, поступающие от афганцев из других стран.
Сейчас одними из приоритетов деятельности Центробанка Афганистана являются организация борьбы с отмыванием денег и противодействие финансированию терроризма. Но справиться с этим не получается. Как из-за потери институциональных рычагов, так и из-за потенциальных конфликтов интересов, которые вызваны тем, что Центробанк в настоящее время возглавляют лица, сами находящиеся под санкциями.
Политэкономия Афганистана
Другим потенциальным вариантом решения проблемы является частичное возвращение $3,5 млрд замороженных валютных резервов, которые были секвестрированы в Швейцарском фонде Афганистана. Однако и это сопряжено с целым рядом организационных проблем.
В среднесрочной перспективе рост региональной торговли также может дать толчок развитию афганской экономики. Но для этого «Талибан» должен улучшить транспортную инфраструктуру и эффективно управлять границами. Соседи должны быть уверены, что беженцы, террористы или торговцы людьми под предлогом транспортировки экспортных товаров не перейдут государственную границу.
По общему мнению экспертов, долгосрочное экономическое развитие Афганистана потребует от руководства страны политического выбора, который «Талибан» делать не желает. На Западе уверены, что ни одна страна не сможет продвинуться вверх по шкале развития, пока женщины и девочки исключены из общественной жизни. Поэтому либерализация афганского законодательства относительно женщин выдвигается в качестве одного из условий признания правительства «Талибана» западным сообществом. Сами афганцы видят выход в интенсификации торгово-экономических связей с соседями, где центральноазиатское направление утверждается главным.
После возвращения талибов к власти страны Центральной Азии заняли прагматичную позицию в отношениях с ними. Акценты сделаны в основном на сотрудничество в сфере экономики и борьбы с терроризмом. Однако даже этот подход не лишен проблем.
Эксперты считают, что в последнее время иностранные террористические организации активизировали свою деятельность в Афганистане. Причем при явной поддержке «Талибана», который создает им необходимые условия и использует для борьбы со своими противниками. Фактически «Талибан» разместил боевиков-террористов, исходя из их этнического происхождения, в приграничных районах с Таджикистаном, Узбекистаном и Туркменистаном.
Основные партнеры: Китай и Центральная Азия
Страны Центральной Азии воспринимают сотрудничество с правительством «Талибана» как потенциальную геоэкономическую возможность. Такие страны, как Узбекистан, Туркменистан и Казахстан, руководствуются своими экономическими интересами, включая возможности доступа к новым рынкам в Южной Азии и на Ближнем Востоке. Их политика сосредоточена также на противодействии угрозам безопасности, особенно со стороны различных экстремистских международных террористических группировок. Многие из них имеют опорную базу в этнических группах в Афганистане, представители которых проживают и на территории Центральной Азии.
При этом Казахстан и Кыргызстан придерживаются умеренного подхода к «Талибану», поскольку у них нет прямой границы с Афганистаном и этнических групп на территории этой страны. Таджикистан, напротив, поддерживал таджикское сопротивление, выступающее против режима талибов. Поэтому диалог меду Душанбе и правительством «Талибана» так и не сложился.
Есть один вопрос, который интересует всех соседей страны, - это канал Куш-Тепа. Вода для него отводится от реки Амударья примерно в 90 км к северо-западу от города Мазари-Шариф на границе с Таджикистаном. От истока канал проходит примерно 10 км в южном направлении, а затем продолжается на запад - к северу от Мазари-Шарифа.
При этом страны, расположенные ниже по течению этого бассейна, а именно Узбекистан и Туркменистан, после завершения строительства канала могут понести наибольший ущерб. Ведь часть их сельскохозяйственных угодий потенциально может лишиться необходимого объема воды и превратиться в засушливую зону. В этой связи, учитывая дефицит воды в странах Центральной Азии, управление водными ресурсами имеет большое значение.
Другим важнейшим партнером Кабула является Китай. Его присутствие в Афганистане обусловлено стратегическим положением и богатыми природными ресурсами последнего. Участвуя в развитии афганской экономики, Китай нацелен на разработку природных ресурсов страны и рассчитывает усилить политическое влияние на Кабул. «Талибан» в качестве уступки сдерживает активность Исламского движения Восточного Туркестана - экстремистского движения, цель которого - отторжение Синьцзян-Уйгурского автономного округа от Китая и создание на его территории исламского государства.
Между тем растущее влияние террористических организаций в Афганистане показывает, что «Талибан» не в силах обеспечить стабильность ни в Афганистане, ни в регионе. Сложившаяся ситуация еще раз подчеркивает сложную динамику происходящего, а также возможность появления новых проблем, которые ждут страну на пути достижения долгосрочной стабильности.