BƏRABƏRHÜQUQLU DİALOQ
İlham Əliyevin Moskva səfəri Azərbaycan-Rusiya münasibətləri və regional siyasətdə vacib hadisə oldu
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev rusiyalı həmkarı Vladimir Putinin dəvəti ilə aprelin 22-də Moskvaya işgüzar səfər edib. Səfər çərçivəsində aparılan danışıqlar, keçirilən tədbirlər iki ölkə arasında dostluq və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bir daha təsdiqləyib.
Müttəfiq əməkdaşlığı ruhunda
Bu, İlham Əliyev ilə Vladimir Putinin Azərbaycan və Rusiyada müvafiq olaraq fevral və martda keçirilmiş prezident seçkisində qazandıqları qələbələrdən sonra ilk görüşü idi. Rusiya dövlət başçısının mətbuat katibi Dmitri Peskov səfər ərəfəsində bildirmişdi ki, Putinlə Əliyev «Moskva ilə Bakı arasında çoxdan mövcud olan konstruktiv müttəfiqlik münasibətlərindən çıxış edərək», regionla bağlı aktual məsələləri müzakirə edəcəklər.
Həqiqətən də, səfər çərçivəsində keçirilmiş bütün görüşlər, səsləndirilən bütün bəyanatlar iki ölkə prezidentlərinin 2022-ci il fevralın 22-də imzaladıqları Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin ruhuna uyğun olub.
Dövlət başçıları görüşünün mətbuata açıq hissəsində İlham Əliyev bildirib ki, «ölkələrimiz arasında əməkdaşlıqdan, qarşılıqlı fəaliyyətdən çox şey asılıdır». Bununla yanaşı, o, xüsusi vurğulayıb ki, Azərbaycan «qarşılıqlı fəaliyyət və qarşılıqlı maraqlar ruhunda etimad tədbirlərinin, əməkdaşlığın, qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsinə və bütün məsələlərin nizamlanmasına çalışır», Rusiya isə «Qafqazda və daha geniş coğrafiyada regional təhlükəsizlik üzrə əsas ölkədir».
Ümumiyyətlə, Bakı ilə Moskva arasında regional təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlıq əsas müzakirə mövzuları olub. Bu müzakirələr xüsusi maraq ilk növbədə, ikitərəfli münasibətlərdə səfərdən bir qədər əvvəl baş vermiş son dərəcə vacib hadisə ilə bağlı idi. Söhbət Azərbaycanın Qarabağ regionundakı Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin oradan vaxtından əvvəl çıxarılmasından gedir.
Birgə qərar
Hələ 1992-ci ildə Azərbaycan müstəqillik yoluna qədəm qoyar-qoymaz, keçmiş Sovet İttifaqı məkanında Rusiya Federasiyası (SSRİ-nin hüquqi varisi) qoşunlarını öz ərazisindən çıxarmış ilk dövlət olub. 20 il sonra – 2012-ci ildə isə Azərbaycan ərazisində onun mülkiyyətində olan, lakin Rusiyaya icarəyə verilmiş Qəbələ radiolokasiya stansiyasının fəaliyyəti dayandırılıb. Bununla da, Azərbaycan ərazisində hər hansı xarici ölkənin hərbi mövcudluğunun olmadığı dövlət statusunu təsdiqləyib.
2020-ci ildə Azərbaycanın qələbəsi ilə bitən Vətən müharibəsindən sonra 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyannaməyə uyğun olaraq, onun Qarabağ regionuna Rusiya sülhməramlı qüvvələri daxil olub. Elə həmin sənəddə onların bölgədə qalma müddəti 5 il göstərilmişdi. Bəyannamədə o da vurğulanırdı ki, tərəflərdən biri bu müddətin bitməsinə 6 ay qalanadək vəziyyəti dəyişmək istəyini bildirməzsə, sülhməramlılar Qarabağda daha 5 il qalacaq.
Lakin ondan sonrakı təxminən 3 ildə yaşananlar Azərbaycanın öz suverenliyi və ərazi bütövlüyünü tam təmin etməsilə nəticələnmiş və bununla da sülhməramlıların Qarabağdan ilk 5 ilin tamamında, yəni 2025-ci ildə çıxacağına şübhə yeri qoymamışdı. Belə ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sentyabrın 19-20-də keçirdiyi antiterror əməliyyatı ilə erməni işğalçılarının və separatçı rejiminin Azərbaycan ərazisində mövcudluğuna son qoymuşdu ki, bu da qeyd edilən zərurəti daha da gücləndirmişdi.
Beləliklə, Azərbaycan işğaldan azad etdiyi Qarabağ üzərində suverenliyini tam təmin edib. Bununla yanaşı, Qarabağ regionunun erməni əhalisinin əksəriyyətinin Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək, onun Konstitusiyasına uyğun yaşamaq istəməyərək bölgəni tərk etməsilə, Xankəndi şəhəri və ətrafında Rusiya sülhməramlılarının qalmasına heç bir əsas qoymamışdı.
Beləliklə, Rusiya sülhməramlılarının Azərbaycan ərazisindən vaxtından əvvəl çıxarılması onun xarici dövlətin hərbi mövcudluğundan birdəfəlik qurtulması anlamına gəlir. Azərbaycan sübut edir ki, o, həqiqətən də, əsl müstəqil, öz ayaqlarının üzərində dayanan dövlətdir. O, heç bir bloka qoşulmur, lakin ayrı-ayrı ölkələrlə normal tərəfdaş, dost münasibətləri qurur və bu zaman bərabərhüquqlu, qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığa üstünlük verir. Bu, Bakının Moskva ilə münasibətlərinə də aiddir. Onlar arasında münasibətlərin müttəfiqlik səviyyəsində olması isə 22 fevral 2022-ci il tarixli Bəyannamə ilə təsdiqini tapıb.
Bakı ilə Moskvanın bəyanatlarından məlum olur ki, Rusiya sülhməramlı kontingentinin Azərbaycan ərazisindən vaxtından əvvəl çıxarılması haqda qərar iki ölkənin liderləri tərəfindən birgə qəbul olunub. İlham Əliyev Rusiyaya səfərindən bir gün sonra Bakıda «COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış» mövzusunda keçirilən beynəlxalq forumda bildirib ki, «qoşunların vaxtından əvvəl çıxarılması Azərbaycanla Rusiya arasında məsləhətləşmələrə əsasən qəbul olunmuş qərar idi. Azərbaycan hər zaman beynəlxalq öhdəliklərinə sadiqdir. Bizim mövqeyimiz ondan ibarət idi ki, əgər orada 2025-ci ilin noyabrı yazılıbsa, bu, elə 2025-ci ilin noyabrı da olmalıdır. Lakin, eyni zamanda, hər iki tərəf - Rusiya və Azərbaycan açıq-aydın başa düşürdü ki, əslində, onlar daha tez tərk edə bilərlər. Lakin yenə də bu, birgə verilmiş qərar idi».
Azərbaycan Prezidenti fikrini belə davam etdirib: «Əminəm ki, bu qərar bizim əlaqələrimizi, həmçinin ikitərəfli əlaqələrin ictimaiyyət tərəfindən qəbulunu və qiymətləndirilməsini gücləndirdi. Çünki bu onu göstərir ki, ölkələrin normal kommunikasiya kanalları olanda, onlar bir-birinə hörmət bəsləyəndə, əməkdaşlıq edəndə, bir-birinə qarşı heç nə etməyəndə ən həssas məsələlərlə bağlı razılığa gələ bilərlər və bu nümunə bunun bariz göstəricisidir. Dünən biz Rusiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin strateji məzmununu bir daha təsdiqlədik və əminəm ki, bu, bizim ölkəmizin, Rusiyanın və regionun xeyrinədir».
Beləliklə, Rusiya sülhməramlı kontingentinin Azərbaycan ərazisindən çıxarılması ikitərəfli münasibətlərin gələcək inkişafına birmənalı olaraq, müsbət təsir göstərəcək.
BAM, iqtisadiyyat, dəhlizlər
Azərbaycanın strateji dialoqlarının aparıcı istiqamətlərindən biri iqtisadi əməkdaşlıqdır. Bu mənada, İlham Əliyevin Moskva səfərinin gedişində Baykal-Amur Magistralının (BAM) 50 illik yubileyi münasibətilə dəmir yolu sahəsinin veteranları və işçiləri ilə görüşü rəmzi məna da daşıyırdı. Xatırladaq ki, bu magistralın tikintisi ilə bağlı işlər vaxtilə İlham Əliyevin atası, Azərbaycan Prezidenti postundakı sələfi Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə olub. Heydər Əliyev 1982-1987-ci illərdə SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsini tutub və müasir Rusiyada onun Sovet İttifaqının rəhbərlərindən biri kimi, ölkənin inkişafına töhfələrini yaxşı xatırlayırlar. Bunu BAM veteranları ilə görüşdə Prezident Vladimir Putin də xatırladıb.
İlham Əliyev isə rusiyalı həmkarına atasının xatirəsinə hörmətə görə minnətdarlıq edərək deyib ki, 2000-ci illərin əvvəllərində iki ölkə arasında dostluq, mehriban qonşuluq münasibətlərinin əsasını məhz Vladimir Putin ilə Heydər Əliyev qoyub.
Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin hazırkı səviyyəsini aydın şəkildə göstərən məqamlardan biri iqtisadi əməkdaşlıqla bağlı rəqəmlərdir. Məsələn, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 4 milyard dolları ötüb. Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2023-cü ilin yekununda Rusiya Azərbaycanın ticarət tərəfdaşları arasında İtaliya və Türkiyənin ardından üçüncü olub.
Əliyev ilə Putin birgə regional layihələri də müzakirə edib, bu zaman Şimal dəniz yolu və Rusiyanı Azərbaycan vasitəsilə İran və Hindistanla birləşdirəcək «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinə xüsusi diqqət ayırıblar. Bununla yanaşı, Azərbaycanın dövlət başçısı  Bakı ilə Moskvanın «Şimal-Cənub» dəhlizi çərçivəsində reallaşdırmağı planlaşdırdıqları «daha bir nəhəng layihə»nin anonsunu verib. Azərbaycan ərazisində ölkənin Rusiya və İranla sərhədlərini birləşdirən dəmir yolunun olduğunu xatırladan İlham Əliyev bildirib ki, «yükgöndərənlərin tələbatları bizə bu yolun yeni hissələrinin inşa edilməsinin zəruriliyini diktə edir ki, biz bu yolda yük daşımalarını artıra bilək və bununla Şimaldan Hind okeanına unikal nəqliyyat yolunu təmin edək».
Bununla yanaşı, daha bir dəhlizin yaradılması istər Azərbaycan, istərsə də Rusiya üçün prinsipial əhəmiyyət daşıyır. Söhbət Azərbaycanın qərb rayonlarını onun Naxçıvan muxtariyyəti ilə Ermənistan vasitəsilə birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizindən gedir. İlham Əliyev «COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış» forumundakı çıxışında diqqəti bu məqama da çəkib. O, xatırladıb ki, 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannaməyə əsasən, bu nəqliyyat yoluna nəzarəti Rusiya sərhədçiləri həyata keçirməlidir.
«Bu sənəd Prezident Putin, baş nazir Paşinyan və mənim tərəfimdən imzalanıb. İndi Ermənistan 3 ildən artıqdır ki, bu müddəanı faktiki olaraq pozur. İndi onlar bu paraqrafdan, necə deyərlər, canlarını qurtarmaq istəyirlər. Lakin bu, mümkün deyil. Onlar Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə quru yolu əlaqəsini qurmaq imkanını bloklayırlar. Bu davranış sözsüz ki, çox məyusedicidir», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Azərbaycanın Qarabağ müharibəsindəki qələbəsi və erməni işğalından azad etdiyi bütün əraziləri üzərində suverenliyini təmin etməsi regionda yeni geosiyasi reallıq yaradıb. Azərbaycanla Rusiya arasında əsl dostluq, mehriban qonşuluq münasibətləri, bərabərhüquqlu münasibətləri də bu reallığın tərkib hissəsidir. İlham Əliyev «COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış» forumundakı çıxışında deyib ki, «Cənubi Qafqazın bütün ölkələri Rusiya ilə qarşılıqlı hörmət, suverenlik, ərazi bütövlüyü və qarşılıqlı maraq əsasında yaxşı münasibətlərin qurulmasında maraqlı olmalıdırlar». O, bu fikrini belə tamamlayıb: «Azərbaycanın nümunəsi bunun mümkün olduğunu aydın şəkildə göstərir».
Dövlət başçısı deyib ki, «bu, rusiyalı həmkarımla dünən müzakirə etdiyimiz mövzulardan biri oldu. Biz elə bir format yaratmışıq ki, o, qarşılıqlı şəkildə faydalıdır. Müəyyən fobiya, bəzi stereotip və təşviqat var. Lakin düşünürəm ki, Azərbaycana gəldikdə, görə bilərsiniz, bunlar həddindən artıq şişirdilir. Siz öz suverenliyinizi, formal deyil, real müstəqilliyinizi, müstəqil siyasətinizi qoruyaraq, Rusiya ilə yaxşı münasibətdə ola bilərsiniz və bu, tamamilə mümkündür. Sadəcə, Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinə baxmaq kifayətdir».
Beləliklə, Azərbaycan-Rusiya münasibətləri Cənubi Qafqazda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığın fundamental dayaqlarından biri kimi xarakterizə oluna bilər. Son hadisələr isə bu münasibətlərin bundan sonra Azərbaycan, Rusiya və bütünlükdə regionun maraqlarına uyğun daha da möhkəmlənəcəyini təsdiqləyir.

Ilham Aliyev's visit to Moscow was a significant milestone in Azerbaijani-Russian relations and the broader regional political landscape.
On April 22, President of Azerbaijan Ilham Aliyev paid a working visit to Moscow, responding to an invitation from his Russian counterpart, Vladimir Putin. The talks and dialogues throughout the visit underscored the robust level of bilateral ties, anchored in the tenets of amity and neighbourliness.
As Allies
This meeting marked the first encounter between Ilham Aliyev and Vladimir Putin since their respective re-elections as state leaders, following the presidential polls in Azerbaijan in February and in Russia in March.
Anticipating the Azerbaijani leader's arrival in Russia, Dmitry Peskov, the Russian presidential spokesperson, indicated that Putin and Aliyev would deliberate on the prevailing regional dynamics, "founded on the constructive allied relations that have been consistently fortified between Moscow and Baku."
The essence of these allied relations, rooted in the Declaration on Allied Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation—inked by Presidents Aliyev and Putin on February 22, 2022—was evident throughout the visit's proceedings and pronouncements.
During the public segment of his discussions with Putin, President Aliyev highlighted the significant role of bilateral interactions, stating, "a lot depends on the interplay between our nations." Concurrently, he underscored Azerbaijan's commitment "to bolster confidence-building measures, collaboration, mutual comprehension, and to address all matters in a cooperative spirit," while acknowledging "Russia's pivotal influence on regional security in the Caucasus and beyond."
Indeed, the focal points of the dialogue between Baku and Moscow revolved around regional security cooperation and bilateral economic ties. The heightened interest in these talks stemmed from a pivotal and highly consequential development in their bilateral rapport that had transpired shortly before—the early disengagement of the Russian peacekeeping forces from the Garabagh region of Azerbaijan.
Joint Decision
In the wake of independence in 1992, Azerbaijan distinguished itself as the inaugural nation within the former Soviet Union to facilitate the withdrawal of the Russian Federation (the USSR's successor) from its territory. Two decades later, in 2012, the Gabala radar installation—Azerbaijani property leased to Russia—ceased operations on Azerbaijani soil, affirming Azerbaijan's status as a sovereign state devoid of any external military presence.
Following Azerbaijan's triumphant Patriotic War in 2020, a Russian peacekeeping brigade was deployed to the Garabagh territory of Azerbaijan, pursuant to the November 10, 2020 trilateral declaration. This accord stipulated a five-year tenure for the Russian peacekeepers, subject to automatic renewal for successive five-year intervals, unless one of the parties signalled an intent to terminate this clause six months before the term's conclusion.
The subsequent near-three-year period was characterised by Azerbaijan's complete reclamation of sovereignty and territorial integrity, thereby leaving no question that the peacekeeping force would withdraw post the initial five-year duration, i.e., in 2025. The counter-terrorism operation executed by the Azerbaijani Armed Forces on September 19-20, 2023, which culminated in the expulsion of Armenian military forces and the dissolution of the separatist regime within Azerbaijani borders, further cemented this inevitable progression.
Consequently, Azerbaijan reaffirmed its sovereignty over the entirety of the emancipated Garabagh territory. This reality, coupled with the self-directed exodus of the majority of Armenian residents from the Garabagh region of Azerbaijan—who declined Azerbaijani citizenship and chose not to abide by the Constitution of Azerbaijan—eliminated any justification for the continued stationing of the Russian Federation's peacekeeping forces in the town of Khankendi and its surrounding locales.
The prompt departure of Russian peacekeeping units from Azerbaijani soil signifies the nation's ultimate liberation from foreign military presence. Azerbaijan has affirmed its status as a genuinely sovereign, self-reliant state, unaffiliated with any military alliances, and is forging normal, partnership-based, and amicable relations with other nations grounded in reciprocal benefit and equal cooperation. This principle is fully reflected in its dealings with Russia, where the alliance is formally recognized in the Declaration of February 22, 2022.
Baku and Moscow have jointly conveyed that the leaders of both countries made the decision regarding the early withdrawal of the Russian peacekeeping forces from Azerbaijani territory. The subsequent day after his trip to the Russian Federation, Ilham Aliyev, while addressing the international forum COP29 and the Green Vision for Azerbaijan in Baku, disclosed that "the resolution to pull out troops was reached following consultations between Azerbaijan and Russia. Azerbaijan remains steadfast in honouring its international commitments. Our stance was that if November 2025 is stipulated, then it should be November 2025. Nevertheless, it was mutually understood by both Russia and Azerbaijan that an earlier departure was feasible, yet it remained a collective decision."
The President of Azerbaijan voiced his conviction "that this decision has fortified our relations, as well as the public's perception and esteem of our bilateral ties. It exemplifies that when nations sustain open lines of communication, mutual respect, collaboration, and refrain from adversarial actions, consensus on even the most delicate matters is achievable. This instance serves as unequivocal evidence. We reaffirmed the strategic essence of the Russia-Azerbaijan relationship yesterday. This development is advantageous for our country, and I am convinced it also benefits Russia and the broader region."
Hence, the retraction of the Russian peacekeeping force from Azerbaijani land will assuredly exert a favourable influence on the ongoing enhancement of bilateral relations.
BAM, Economy, Corridors
Economic collaboration stands as a pivotal facet of Azerbaijan's strategic discourse. In this context, Ilham Aliyev's engagement with railway industry veterans and personnel during his Moscow visit, commemorating the Baikal-Amur Mainline's (BAM) 50th anniversary, was symbolic. The construction of this railway was once overseen by Ilham Aliyev's father and antecedent in the presidential office, Heydar Aliyev. From 1982 to 1987, Heydar Aliyev served as the First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers, and his contributions to the nation's advancement are still acknowledged by contemporary Russia, as highlighted by President Putin in his interaction with BAM veterans.
Expressing gratitude to his Russian counterpart for honouring his father's legacy, Ilham Aliyev remarked, "the early 2000s saw Vladimir Putin and Heydar Aliyev establish the bedrock of the amicable, neighbourly relations that exist between our nations today."
The current state of Azerbaijani-Russian relations is aptly demonstrated by economic cooperation metrics. The trade volume between the two countries has surpassed the ₼4 billion threshold. Per the State Customs Committee of Azerbaijan, by the end of 2023, Russia occupied the third rank among Azerbaijan's trading allies, following Italy and Türkiye.
Aliyev and Putin engaged in substantive discussions on the execution of collaborative regional initiatives, with a particular focus on the North-South international transport corridor. This corridor is poised to connect the Northern Sea Route and Russia with Iran and India via Azerbaijan. Concurrently, the Azerbaijani President unveiled plans for "another monumental project" within the North-South corridor's framework. He recalled the existing railway that bridges the Azerbaijani-Russian and Azerbaijani-Iranian borders within Azerbaijan's territory, emphasising that "the demands of shippers compel us to construct additional segments of this route to amplify freight traffic and thereby forge a singular transit path from the North to the Indian Ocean."
The establishment of another corridor is deemed crucial for both Azerbaijan and Russia. This refers to the Zangezur corridor, envisioned to unite Azerbaijan's western regions with its Nakhchivan autonomy, traversing Armenia. Addressing the forum COP29 and Green Vision for Azerbaijan, Ilham Aliyev underscored that, as per the trilateral statement dated 10 November 2020, Russian border forces are tasked with overseeing this transport conduit.
"This accord was endorsed by President Putin, Prime Minister Pashinyan, and myself. For over three years, Armenia has been in breach of this clause. Now, they seek to discard this stipulation. However, this is unfeasible. They are obstructing the establishment of a motor-road link with the Nakhchivan Autonomous Republic. Naturally, such conduct is profoundly discouraging," noted the President of Azerbaijan.
The triumph of Azerbaijan in the Garabagh conflict and the subsequent affirmation of its sovereignty over territories liberated from Armenian control have sculpted a new geopolitical contour in the region. The cordial, neighbourly, and equitable relations between Azerbaijan and Russia are integral to this landscape. In his discourse at the COP29 and Green Vision for Azerbaijan conference, Ilham Aliyev alluded to the aspiration of all South Caucasus nations "to cultivate favourable relations with Russia, predicated on mutual respect, sovereignty, territorial integrity, and shared interests." He further noted, "Azerbaijan's experience vividly illustrates the feasibility of this aspiration."
The Azerbaijani head stated, "this subject was also discussed with my Russian counterpart yesterday. We succeeded in devising a cooperative framework that is reciprocally advantageous. There exist certain apprehensions, stereotypes, and propagandistic narratives. Yet, in Azerbaijan's context, it is evident that such concerns are overly exaggerated. Upholding sovereignty, genuine independence, and an autonomous policy, while maintaining amicable ties with Russia, is absolutely possible. The Russian-Azerbaijani relationship is a testament to this reality."
Therefore, it is justifiable to characterise Azerbaijani-Russian relations as a foundational pillar of peace, security, and collaboration in the South Caucasus. The recent developments serve as a testament to the anticipated fortification of these relations, aligning with the interests of Azerbaijan, Russia, and the broader region.