Çərşənbə axşamı, 01:35
2004-2014-cü illərdə enerji resurslarının qiymətlərinin nisbətən yüksək olması və qeyri-neft sektorunun sabit inkişaf dinamikası dövlət xəzinəsinə daxilolmaların artmasına səbəb olub. Nəticədə, demək olar ki, hər il Azərbaycanın dövlət büdcəsinə yenidən baxılır, gəlir və xərclər artırılırdı. Son 10 ildə bir sıra böhranlardan sonra bu ənənə yenidən reallığa çevrilir. Əlverişli xarici şərait, yanvar-may aylarında fiskal gəlirlərin artması və ÜDM üzrə yaxşı proqnozlar bu ilin iyulunda dövlət büdcəsinin parametrlərinin yenilənməsi üçün zəmin yaradıb.
ÜDM proqnozdan yüksəkdir
2024-cü ilin əvvəli Azərbaycanda iqtisadi göstəricilərin yaxşılaşması ilə yadda qalıb. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, yanvar-aprel aylarında ÜDM-in nominal həcmi təqribən 38 milyard 182 milyon manat təşkil edərək real iqtisadi artımı 4,3% təmin edib. Bütövlükdə bu, pis göstərici deyil. Xüsusən də ötən ilin sonunda iqtisadi inkişafın son dərəcə aşağı dinamikası (1,1%) ilə müqayisədə. Bunun hərəkətverici qüvvəsi, əvvəlki kimi, ilin ilk üçdə birində 7,7% artımı təmin edən qeyri-neft-qaz sektoru olub.
Xüsusilə də may ayından müşahidə olunan neft qiymətlərindəki dəyişkənliyin yeni dalğasını nəzərə alaraq, 2024-cü ilin sonunda dünya enerji bazarında vəziyyətin necə olacağını təxmin etmək düzgün olmazdı. Lakin xarici ekspertlərin hesablamalarına əsasən, “Brent” markalı neftin orta illik qiyməti 1 barel üçün 80 dollar civarında qalacaq. İxrac gəlirlərinin həcmini nəzərə alsaq, neft-qaz sektoru hələ də iqtisadiyyatımızın inkişafında çox böyük rol oynayır. Amma yenə də bu gün qeyri-neft-qaz sektoru lokomotiv rolunu oynayır və bu da istehsal və xidmətlərin həcminin davamlı artımını təmin etməklə yanaşı, həm də yüksək ixrac templərini qoruyub saxlayır.
Qeyd edilən məsələləri nəzərə alsaq, hökumətin ilin iqtisadi nəticələri ilə bağlı gözləntiləri ümumilikdə müsbətdir. Belə ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2024-cü ildə iqtisadi artım tempini 3-3,5%, İqtisadiyyat Nazirliyi 2,4% səviyyəsində proqnozlaşdırır. BMT, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və “Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyinin ekspertləri ölkəmizin ÜDM-in artımını təxminən eyni həddə (2,4%-dən 2,8%-ə qədər) qiymətləndirib.
“S&P Global Ratings” Azərbaycanın xarici və milli valyutalarda uzunmüddətli və qısamüddətli suveren kredit reytinqlərini stabil proqnozla “BB+/B” səviyyəsində təsdiqləyib. Bu, onu deməyə əsas verir ki, neft hasilatının mümkün ortamüddətli azalmasına baxmayaraq, Azərbaycanın əhəmiyyətli büdcə və xarici buferləri iqtisadiyyatı xarici ticarət mühitində hər hansı yeni sarsıntılardan qorumağa kömək edəcək. “S&P” ekspertləri hesab edirlər ki, hökumət 2027-ci ilə qədər ÜDM-in təxminən 70%-ni təşkil edən likvid aktivlərə çıxış əldə edəcək. Həmçinin 2024-2027-ci illər ərzində dövlət büdcəsinin və cari hesabın (ÜDM-in müvafiq olaraq 1,7% və 7%-i) ikiqat profisiti yaranacaq. “S&P”nin belə təxminləri neftin qiymətinin 2024-cü ilin sonuna qədər orta hesabla 1 barel üçün 85 dollar və növbəti bir neçə il ərzində isə 1 barel üçün 80 dollar olacağı proqnozlarına əsaslanır.
Gəlir və xərclər
Hökumətin proqnozlarına və beynəlxalq ekspertlərin hesablamalarına əsasən, əlverişli xarici mühit və qeyri-resurs sektorunun yüksək inkişaf dinamikası daxili iqtisadiyyatın inkişafı üçün yaxşı göstəricilərin təmin edilməsinə səbəb olacaq. Qeyd edək ki, yanvar-may aylarında təkcə Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə 7,5 milyard manatdan artıq vəsait daxil olub - plandan əlavə 1 milyard manatdan çox vergi ödənilib. Büdcə gəlirlərinin 5,2 milyard manatdan çoxu və ya təxminən 70%-i qeyri-neft sektorunun payına düşüb. Müvafiq olaraq, əlavə fiskal gəlirlər 2024-cü il dövlət büdcəsinin təxmin edilən gəlirlərinə yenidən baxılmasına şərait yaradıb.
“2024-cü ilin ötən dövrü üzrə faktiki daxilolmalar, il üçün gözlənilən makroiqtisadi göstəricilər, o cümlədən vergitutma bazasının genişləndirilməsi və inzibatçılığın gücləndirilməsi həm vergi, həm də gömrük orqanlarından büdcə daxilolmaları üzrə proqnoz göstəricilərinin artırılmasına əlverişli şərait yaradıb”, - Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov “2024-cü il dövlət büdcəsinin icrası haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa dəyişiklik edilməsi ilə bağlı qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
Maliyyə naziri Samir Şərifov isə qeyd edib ki, 2024-cü ildə dünya bazarında neftin 1 barelinin qiyməti dövlət büdcəsində nəzərdə tutulandan orta hesabla 27,3 dollar yüksəkdir. O vurğulayıb ki, yanvar-aprel aylarında qeyri-neft sektorundan daxilolmaların xüsusi çəkisi 51,8% artıb ki, bu da gözləniləndən 1,5 faiz bəndi çoxdur. Bu, tamamilə təbiidir, çünki qeyri-neft gəlirləri 6,9 milyard manata çatıb və bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,8% çoxdur. Hesabat dövründə ölkənin dövlət büdcəsinin məcmu gəlirləri 13,3 milyard manat, xərcləri isə 10,75 milyard manat təşkil edib. Bu isə 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə müvafiq olaraq 9 və 20,4% çoxdur. Nəticədə 4 ayda büdcədə 2 milyard 509 milyon manat profisit yaranıb.
Belə ki, bu ilin əvvəlindən yenilənmiş makroiqtisadi proqnoz və neftin qiymətlərinin əlverişli dinamikası dövlət büdcəsində əlavə fiskal məkandan istifadə etməyə imkan verir. Sadalanan məsələlər qeyri-neft sektorunda vergi daxilolmalarının daha da artması üçün yaxşı əsas kimi qəbul edilir. Nəticədə, yenilənmiş ÜDM rəqəmlərinin 121,3 milyard manat olacağı gözlənilir və bu da ötən illə müqayisədə 3 milyard manat çoxdur. Bu baxımdan, baza ssenarisində neftin 1 barelinin orta illik büdcə qiyməti 60 dollardan 75 dollara yüksəldilir. “Azərbaycanın dövlət büdcəsində son 10 ildə ikinci dəfədir ki, neftin minimum qiyməti 1 barel üçün 75 dollar səviyyəsində müəyyən edilib”, - V.Gülməmmədov vurğulayıb.
Nəticədə, bu amillərə əsasən, 2024-cü ilin dəqiqləşdirilmiş dövlət büdcəsi üzrə gəlirlər proqnozu 34,173 milyard manatdan 36 milyard 353 milyon manata, xərc maddələri üzrə isə 36 milyard 763 milyon manatdan 39 milyard 707 milyon manata yüksəlib. Maliyyə Nazirliyinin məlumatına görə, bu il xərclər 2023-cü ilə nisbətən 8% çox olacaq. Eyni zamanda dövlət büdcəsinin yenidən işlənmiş variantında kəsir 764,3 milyon manat artaraq 3,4 milyard manatdan çox olub. V.Gülməmmədovun sözlərinə görə, lakin büdcə kəsirinin artacağından narahat olmağa dəyməz: “Büdcənin həm neft, həm də qeyri-neft sektorları üzrə potensialının reallaşdırılmasının mümkünlüyü, proqnozlaşdırılan xərclərin tam həcmdə həyata keçirilməsi ehtimalının aşağı olması büdcə kəsirinin gözləniləndən az olacağını deməyə əsas verir”.
Əlavə maliyyələşdirmə
Bəs əlavə gəlirlərin dövlət xəzinəsinə hansı məqsədlər üçün yönəldilməsi nəzərdə tutulur? Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili qeyd edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda işlərin sürətləndirilməsi, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması, infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi, Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq tədbirlər, o cümlədən bəzi xidmətlər üzrə subsidiyaların verilməsi və sosial sahələr üzrə qarşıya qoyulan vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün 3 milyard 796 milyon manat məbləğində əlavə vəsaitə ehtiyac yaranıb. Belə ki, büdcə xərclərinə yenidən baxıldıqdan sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki layihələrə, o cümlədən “Böyük Qayıdış” dövlət proqramında nəzərdə tutulmuş layihələrə 1 milyard 160 milyon manat əlavə maliyyə dəstəyinin verilməsi nəzərdə tutulur. Ən mühüm istiqamət dövlətin müdafiə qabiliyyətinin və milli təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi üzrə tədbirlərin davam etdirilməsidir (807 milyon manat). Yolların tikintisi, suvarma sistemlərinin modernləşdirilməsi və s. üçün 1,184 milyard manat vəsait ayrılıb.
Müsbət iqtisadi dinamika və dövlət büdcəsinin xərc hissəsinin genişlənməsi sosial sahənin maliyyələşdirilməsinə müsbət təsir göstərib. İcmal büdcənin mühüm tərkib hissəsi kimi “Dövlət sosial müdafiə fondunun 2024-cü il büdcəsi haqqında” qanuna əlavə və dəyişikliklər ediləcək. O cümlədən bu il orta aylıq əməkhaqqının yenilənmiş makroiqtisadi göstəricilərə əsasən 990 manata çatdırılması gözlənilir. Bütövlükdə, özəl sektorda əməkhaqlarının artımı, həmçinin həyata keçirilən şəffaflıq tədbirləri, sonrakı gözləntilər və mümkün risklər nəzərə alınmaqla, dəyişikliklər layihəsində qeyri-büdcə sektorunda məcburi dövlət sosial sığortasına ayırmalar üzrə daxilolmaların həcmi artırılıb. Nəticədə, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) 2024-cü il büdcəsində bu maddə üzrə daxilolmaların həcmi əlavə olaraq 190 milyon manat artırılıb. Bütün bunlar xərclərin yenidən nəzərdən keçirilməsinə və Dövlət Sosial Müdafiə Fondu üzrə əmək pensiyalarının ödənilməsinin 25 milyon manat artırılaraq 6,5 milyard manatadək çatıdırılmasına şərait yaradır.
İşsizlikdən Sığorta Fondunun büdcəsinin doldurulması istiqamətində də müsbət irəliləyişlər əldə edilib. Göstəricilərin təhlili bu ilin sonuna 4,7 milyon manat əlavə vəsaitin daxil olunacağını gözləməyə əsas verir. Bu da ilin sonunda gəlirlərin 184,6 milyon manatdan çox artmasına imkan verəcək. Dövlətin sosial funksiyalarının genişləndirilməsində daha bir addım İcbari Tibbi Sığorta Fondunun büdcəsinin artırılması olmalıdır: 38,9 milyon manat (artım 1,4%) gəlirlər hesabına fondun büdcəsi 2 milyard 850 milyon manatı ötəcək.
Xarici və daxili maliyyə sahəsində mövcud vəziyyət hökumətə strateji əhəmiyyətli vəzifələri yerinə yetirmək imkanlarını təkmilləşdirməyə imkan verib. Bu da, şübhəsiz ki, uzunmüddətli perspektivdə ölkənin iqtisadi dayanıqlılığına və sabitliyinə töhfəsini verir.

Azerbaijan to repeat state budget increase in mid-2024
Comparatively high prices for energy resources and stable non-oil sector development dynamics during 2004-2014 contributed to the growth of state treasury revenues. Consequently, Azerbaijan's state budget underwent upward revisions almost yearly. After a tumultuous decade, this tradition is resurfacing. A favourable external environment, increased fiscal revenues in January-May, and positive GDP forecasts have created prerequisites for updating the state budget parameters from July this year.
GDP Exceeding Forecasts
The beginning of 2024 was marked by improving economic indicators in Azerbaijan. According to the State Statistics Committee, the nominal GDP volume in January-April totalled nearly ₼38.182 billion, ensuring 4.3% real economic growth. Overall, this is quite commendable, especially compared to the extremely low 1.1% economic development dynamics at the end of last year. As before, the non-resource sector, providing 7.7% growth in the first third of the year, was the driving force.
It would be imprudent to speculate on the global energy market's trajectory by year's end, especially given the new wave of oil price volatility observed since May. However, according to foreign experts' estimates, the average annual Brent prices will remain within the $80 per barrel range. The oil and gas sector still plays a pivotal role in our economy's development, given the volume of export revenues. However, the non-resource sector is today's locomotive, ensuring not only steady production and service growth but also maintaining high export rates.
Given the above, the government's expectations regarding the year's economic results are generally positive. Thus, the Central Bank of Azerbaijan forecasts economic growth rates in 2024 within the range of 3-3.5%, the Ministry of Economy - 2.4%. Experts from the UN, World Bank, International Monetary Fund, European Bank for Reconstruction and Development, and the international rating agency Fitch Ratings estimated our country's GDP growth within the same range (from 2.4 to 2.8 percent).
S&P Global Ratings has affirmed Azerbaijan's long-term and short-term foreign and local currency sovereign credit ratings at 'BB+/B' with a stable outlook. This suggests that despite a possible medium-term decline in oil production, Azerbaijan's significant budgetary and external buffers will help protect the economy from any new shocks to the foreign trade environment. S&P experts believe the government will have access to liquid assets of almost 70% of GDP until 2027. Also, the double surplus of the state budget and current account (1.7 and 7 percent of GDP, respectively) will be maintained during 2024-2027. Such S&P estimates are based on a forecast of oil prices in the range of $85 per barrel on average until the end of 2024 and $80 per barrel in the next few years.
Revenues and Expenditures
Thus, according to the government's forecasts and assessments of international expert structures, the favourable external environment and high non-resource sector development dynamics will ensure robust indicators of domestic economic development. It should be noted that in January-May, more than ₼7.5 billion was received through the State Tax Service alone, with over ₼1 billion in excess taxes paid compared to the plan. The non-oil sector accounted for more than ₼5.2 billion, or nearly 70 percent of all fiscal revenues. Accordingly, the additional fiscal revenues created conditions for revising the estimated state budget revenues for 2024.
"Actual receipts for the past period of 2024, expected macroeconomic indicators at the end of the year, as well as the expansion of the tax base and strengthening of administration have created favourable conditions for increasing the forecast figures for budget revenues both by tax and customs authorities," said Vugar Gulmammadov, Chairman of the Chamber of Accounts, while discussing amendments to the Law on State Budget of Azerbaijan for 2024.
Finance Minister Samir Sharifov, in turn, noted that the price of a barrel of oil on the world market in 2024 is on average $27.3 more than envisaged in the state budget. He stressed that in January-April, the share of non-oil sector revenues increased by 51.8%, which is 1.5 percentage points more than expected. This is quite natural, as non-oil revenues reached ₼6.9 billion, which is 6.8% more than the same period last year. During the reporting period, the total revenues of the country's state budget totalled ₼13.3 billion, while expenditures reached ₼10.75 billion, which is respectively 9 and 20.4% more than in the same period of 2023. As a result, a surplus of ₼2.509 billion was formed in the budget for four months.
Thus, the updated macroeconomic forecast and favourable dynamics of world oil prices since the beginning of the current year allow the utilization of additional fiscal space in the state budget. All of the above is recognized as a solid basis for further growth of tax revenues in the non-oil sector as well. As a result, the updated GDP figures are expected to be ₼121.3 billion, which is ₼3 billion more than last year. In this regard, in the baseline scenario, the average annual budget price of 1 barrel of oil is raised from $60 to $75. "In the state budget of Azerbaijan for the second time in the last 10 years, the minimum oil price is set at $75 per barrel," Gulmammadov said.
As a result, based on a combination of factors, the revenue forecast of the revised state budget for 2024 increases from ₼34.173 billion to ₼36.353 billion, while the expenditure forecast increases from ₼36.763 billion to ₼39.707 billion. The Finance Ministry estimates that this year's expenditures will be 8 percent higher than in 2023. At the same time, in the revised version of the state budget, the deficit increased by ₼764.3 million to more than ₼3.4 billion. However, Gulmammadov said: "The possibility of realising the budget potential in both oil and non-oil sectors, as well as the low probability of full implementation of projected expenditures, allow assuming that the budget deficit will be less than expected."
Additional Funding
For what purposes are the additional revenues to the state treasury planned to be directed? Tahir Mirkishili, Chairman of the Milli Majlis Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship, noted that an additional ₼3 billion 796 million was needed to accelerate works in Garabagh and East Zangezur, increase the country's defence capacity, cover expenses related to infrastructure projects, international events held in Azerbaijan, as well as subsidies for some services, and fulfil tasks in social directions. Thus, after the revision of budget expenditures, it is envisaged to provide additional financial support in the amount of ₼1.160 billion for projects in the territories liberated from occupation, including those envisaged in the state program Great Return. The most important direction is the continuation of measures to strengthen the defence capacity and national security of the state (₼807 million). ₼1.184 billion is reserved for the construction of roads, modernization of irrigation systems, etc.
The positive economic dynamics and the expansion of the state budget expenditure part had a favourable impact on the financing of the social sphere. As an important component of the consolidated budget, additions and amendments will be made to the law on the budget of the State Fund for Social Protection of the Population for 2024. In particular, the average monthly wage is expected to increase to ₼990 this year based on the revised macroeconomic indicators. In general, taking into account the growth of wages in the private sector, as well as a result of transparency measures, subsequent expectations, and possible risks, the draft amendments increase the amount of receipts on mandatory state social insurance contributions for the off-budget sector. As a result, in the budget of the State Fund for Social Protection of the Population (SFSPP) for 2024, the amount of revenues under this item is increased by an additional ₼190 million. All this contributes to the revision of expenditures and an increase in the payment of labour pensions through the SFSPP by ₼25 million - up to ₼6.5 billion.
Positive developments have also been observed in the sphere of replenishment of the budget of the Unemployment Insurance Fund. Analysis of the indicators gives grounds to expect an additional ₼4.7 million by the end of the current year, which will increase the revenues to more than ₼184.6 million by the end of the year. Another step in the expansion of the state's social functions should be the increase of the budget of the Compulsory Medical Insurance Fund: due to ₼38.9 million (1.4 percent growth), the Fund's budget will exceed ₼2.850 billion.
Current external and domestic financial environment has improved the government's ability to implement strategically important tasks, which undoubtedly contributes to the country's long-term economic sustainability and stability.