HAUBİTSALAR XİLAS ETMƏYƏCƏK
Fransanın Ermənistana hücum silahları tədarükü Parisin Cənubi Qafqazda təxribatla məşğul olduğunun növbəti göstəricisidir
Azərbaycan iyunun 26-da vacib dövlət bayramlarından birini – Silahlı Qüvvələr Gününü qeyd edib. Bu dəfə bayram bütün ölkə ərazisində qeyd olunub – indi nə işğal altında qalan ərazi var, nə də «boz zona». Azərbaycan ordusu döyüş qabiliyyətini Qarabağda möhtəşəm qələbə qazanaraq sübut edib. Bundan sonra əksər ekspertlər əmin idilər ki, Ermənistanla Azərbaycan müharibə səhifəsini çevirmək, dinc gələcək qurmaq şansı qazanıblar. Lakin təəssüf ki, İrəvandan gələn xəbərlər yumşaq desək, sülhə heç də hamının hazır olmadığını göstərir.
Paşinyana fransız «hədiyyə»si
Bu günlərdə bir xəbər haqlı olaraq, region ekspertlərinin diqqət mərkəzinə düşüb: Ermənistan Fransa ilə 36 özüyeriyən artilleriya qurğusunun alınmasına dair müqavilə imzalayıb. Söhbət CAESAR sistemlərindən gedir.
Bakının məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyindən bildiriblər ki, Ermənistanın hücum təyinatlı artilleriya qurğuları, həmçinin digər silahlarla təchiz edilməsi Parisin Cənubi Qafqazda təxribatla məşğul olduğunun növbəti göstəricisidir. Bununla yanaşı, Fransanın yalanının üstü də açılıb. Məsələ ondadır ki, Fransa Müdafiə Nazirliyinin ötən ilin oktyabrında verdiyi açıqlamada bildirilirdi ki, Ermənistana tədarük olunan hərbi texnika sırf müdafiə xarakterlidir. Belə bir vəziyyətdə İrəvanın öldürücü hücum silahları ilə təchizatı Fransa rəhbərliyinin riyakarlığının növbəti sübutudur.
Fransa Ermənistana CAESAR özüyeriyən artilleriya qurğuları satmaqla Avropa İttifaqı və NATO-nun «qırmızı xətt»ini keçir – o, KTMT üzvü olan ölkəyə silah verir. Makronun Ukraynaya yardım imkanlarının olmadığına dair davamlı şikayətləri fonunda Ermənistana özüyeriyən haubitsaların verilməsi xüsusi həyasızlıqdır. Amma bu, Parislə müttəfiqlərinin işidir. Azərbaycanlı politoloqlar diqqəti başqa məqama çəkirlər. Fransa haubitsaları İrəvana çatmamış, Ermənistan baş nazirinin «konstruktiv imici» darmadağın olub. Nəticədə, bir şeyə heç bir şübhə qalmayıb: İrəvan nəinki sülhə köklənməyib, hətta yeni təcavüzkar müharibəyə hazırlaşır.
Haubitsalar alınırsa, demək, onlar kiməsə lazımdır
Əlbəttə, kimsə məsləhət görə bilər ki, məsələni şişirtmək, dramatikləşdirmək lazım deyil. Ermənistan müstəqil dövlət olaraq, silah almaq hüququna malikdik və Azərbaycanın buna xüsusi diqqət çəkməsinə ehtiyac yoxdur. Ermənistan ordusunun arsenalının boş olduğu sirr deyil. Azərbaycan Qarabağ savaşında sadəcə, işğalçıları darmadağın edərək torpaqlarından çıxarmayıb. Müstəqil ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, bu gün Ermənistan ordusunun istifadəsində olan ağır silah və zirehli texnikanın sayı Bakıdakı Hərbi Qənimətlər Parkında nümayiş olunan texnikadan daha azdır. Odur ki, İrəvanın silah alması normaldır. Üstəlik, əvvəllər İrəvanı silahla təchiz edən Rusiyanın bütün resursları Ukrayna müharibəsinə yönəldilib. Odur ki, ermənilər yeni silah satıcıları axtarmaq məcburiyyətindədir. Bütün bunların fonunda İrəvan özünü və hər kəsi əmin etmək istəyir ki, Azərbaycan bu gün-sabah «iztirablı Ermənistana hücum edəcək», «Sünik»i, yəni Qərbi Zəngəzuru ələ keçirəcək. Nikol Paşinyanın «Sünik»lə bağlı iclas keçirdiyi də deyilir.
Bununla əlaqədar olaraq, bir daha xatırladaq ki, Azərbaycan Ermənistan ərazisini işğal etmək planının olmadığını dəfələrlə bəyan edib. O, öz ərazi bütövlüyünü təmin edib və Bakının qonşu ölkələrin torpağında gözü yoxdur.
Amma düşünsək ki, Ermənistan həqiqətən «Azərbaycan təhdidi»nə inanır, bu belə, onun özüyeriyən haubitsalar almasını izah edə bilməz. HHM radarlarını, zenit-raket komplekslərini «müdafiə xarakterli silah» anlayışına aid etmək olarsa, bunu CAESAR sistemləri haqda demək mümkün deyil. Mütəxəssislər topla haubitsa arasındakı fərqi yaxşı bilir. Topların mərmi trayektoriyası  düzxətlidir, yəni mərmilər yerə paralel uçur. Məqsəd düşmənin ayağa qalxmasına imkan verməmək, yerdə sürünməyə vadar etməkdir. Haubitsaların mərmiləri isə iti bucaq altında havaya qalxaraq hədəfi bu şəkildə vurur. Onlara düşmənin sığınacaqlarda, səngərlərdə vurmaq üçün üçün ehtiyac olur. Yəni kiçik və orta kalibrli toplar müdafiə xarakterli silah olsa da, hər halda, haubitsalar hücum silahlarıdır. Ciddi maddi sıxıntılar içərisində olan İrəvan son qəpik-quruşunu haubitsalara verirsə, bu, ölkə rəhbərliyinin prioritetlərini açıq şəkildə ortaya qoyur.
Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsi hələ də imzalanmayıb. Buna əsas maneə isə Ermənistan Konstitusiyasıdır. Onun preambulasında Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsinə istinad olunur, orada isə Ermənistan SSR Ali Sovetinin Qarabağın «anşlüs»ü qərarından danışılır. Üstəlik, İrəvanda əvvəl konstitusiya islahatlarının vacibliyindən danışılırdısa, indi bu proses «dondurulub».
Düşünmək olar ki, Nikol Paşinyan ictimai rəyin müqavimətini qırmaq məcburiyyətindədir. Yəni sərhədlərin delimitasiyasına etiraz olaraq keşiş Baqrat Qalstanyanın başçılığı ilə davam edən aksiyalar fonunda o, kəskin siyasi gedişlər edə bilmir və s. Lakin haubitsaların alınması haqda qərar məhz baş nazirin yaxın ətrafı tərəfindən qəbul edilib. Odur ki, Paşinyanın fanklubu məsuliyyətdən qaça bilməz.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində insidentlər də artır. Bir neçə davam etmiş nisbi sakitlikdən sonra sərhəddə yenidən atəşkəs pozulmağa başlayıb. Bu, həm də klassik kəşfiyyatdır: reaksiyanın yoxlanılması, atəş nöqtələrinin müəyyənləşdirilməsi və s.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu yaxınlarda verdiyi məlum bəyanatdan sonra isə insanda istər-istəməz, bir fikir yaranır – noyabrdan sonra nəsə baş verməlidir.
Tonoyan həbsxanada olsa da, əməyi itmir
2015-ci ilin mayında Ermənistanın ozamankı müdafiə naziri David Tonoyan demişdi: «Kim deyir ki, 1994-cü ildə yaradılmış təhlükəsizlik zolağı Azərbaycanın indiki silahlanma səviyyəsində öz rolunu tam yerinə yetirə bilər? Kim deyir ki, «DQR» ətrafındakı təhlükəsizlik zolağı bizim üçün kifayətdir? Bu, kimin qiymətləndirməsidir? Bizim qiymətləndirməmizə görə Azərbaycanın hazırkı silahlanma səviyyəsində bu, kifayət deyil. Bakıda Olimpiya oyunları keçiriləcək, Ermənistan qüvvələri onların başa çatmasınadək təmkinli davranacaqlar…». 2015-ci ilin yayında Azərbaycanda Birinci Avropa Oyunları keçirildi, 2016-cı ilin aprelində isə Ermənistan ordusu Azərbaycana hücuma keçməyə cəhd göstərdi. Lakin nəticə ermənilər üçün son dərəcə acınacaqlı oldu: «Ohanyan səddi»nin dağılması, Lələtəpə də daxil olmaqla, bir neçə vacib yüksəkliyin itirilməsi. Qarşıdakı ordunun doxsanıncı illərdəkindən tam fərqli olduğunun şoku da öz yerində. Aprel döyüşlərinin nəticəsinə görə Ermənistanda bir çox hərbi məmur vəzifəsini itirdi. Müdafiə naziri Seyran Ohanyan və müavini David Tonoyan da. Doğrudur, sonuncu sanki daha yüksək vəzifəyə təyin olundu – fövqəladə hallar naziri. Lakin bu, sadəcə formal olaraq belə idi.
«Kabab inqilabı»ndan sonra isə Nikol Paşinyan həmin Tonoyanı müdafiə naziri təyin etdi və yeni nazir 2019-cu ildə «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə»dən danışmağa başladı. Sonda Ermənistanın məğlubiyyəti ilə Tonoyan nəinki vəzifəsini itirdi, həm də həbs olundu.
Noyabrda Azərbaycan COP29-a ev sahibliyi edəcək və Ermənistan yenə «noyabrdan sonra» nəsə vəd edir. Paralel aparmamaq mümkün deyil.
Ermənistana Fransa haubitsalarının tədarükü ilə bağlı detalların «sızdırılması» da düşündürücüdür. Məlumatı «Le Figaro» qəzetinin redaktor müavini Jan-Kristof Byuisso yayıb. Onun Ermənistan rəhbərliyi ilə sıx əlaqələrinin olduğu məlumdur. Bu, Bakının «möcüzə silah»la qorxudulması cəhdinə də çox oxşayır.
Belə bir vəziyyətdə azərbaycanlı ekspertlərin üçüncü müharibə riskinin artdığını söyləmələri təsadüf deyil. Yenə də Ermənistanın təxribatı ilə…
Üçüncü cəhddə intihar
Ermənistan üçün Azərbaycanla istənilən «qaynar» münaqişə ümumxalq intiharıdır. Burada Fransanın haubitsaları «möcüzə silah» roluna qətiyyən uyğun deyil. Ona görə yox ki, çox ağır, «şıltaq» silahlardır və onlar üçün adi palçıq belə, problemdir. Sadəcə, 36 ədəd haubitsa Ermənistana Azərbaycanla müqayisədə heç bir hərbi üstünlük qazandırmır. Üstəlik, Azərbaycan da öz növbəsinə, Slovakiyadan, İsraildən, Türkiyədən yeni silah nümunələri əldə edir… Amma buna baxmayaraq, CAESAR sistemləri erməni «strateq»lərin başını gicəlləndirə bilər. Burada bir məqam da var: Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin komanda məntəqələrində fransalı hərbi təlimatçılar ola və İrəvan onlardan «canlı sipər» kimi istifadə edə bilər, ümumiyyətlə Fransa ilə Ermənistan havadar və müdafiəçi kimi qəbul olunurlar.
Bütün bunlarla yanaşı, ekspertlər hesab edirlər ki, Parisi Ermənistanın taleyi və ya Fransanın üzünə Cənubi Qafqazın qapılarını açmış Paşinyanın gələcəyi maraqlandırmır. Fransalı siyasətçiləri – istər Makron olsun, istər İdalqo, Pekress və ya digəri – düşündürən Fransa pasportu daşıyan etnik ermənilərin səsidir. Parislə İrəvanın yaşadığı «bal ayı» fonunda belə, Makronun Paşinyana təzyiq göstərməsi, onu Fransa daşnaklarının lideri Murad Papazyanı Ermənistana buraxmağa məcbur etməsi təsadüf deyil. Halbuki daşnaklar Paşinyana sərt məxalifətdədirlər. Bu, nə deməkdir? Fransa özünü «iztirablı Ermənistan»ın qayğısına qalırmış kimi göstərə bilər, amma onu çətin ki, xilas etsin.

Поставки Францией наступательного вооружения Армении - очередной пример провокационной деятельности Парижа на Южном Кавказе
26 июня Азербайджан отметил свой важный государственный праздник - День Вооруженных сил. Отметил на всей территории страны, где уже не осталось оккупированных территорий и «серых зон». Азербайджанская армия доказала свою боеспособность, одержав блестящую Победу в Карабахе. Многие эксперты были уверены: Армения и Азербайджан получили шанс перевернуть страницу войны и строить мирное будущее. Но, к сожалению, как показывают вести из Еревана, к миру там готовы не все. И это еще очень мягко сказано.
Французский «подарок» Пашиняну
Эта новость закономерно оказалась в центре внимания регионального экспертного сообщества: Армения заключила контракт с Францией на закупку 36 новейших самоходных артиллерийских установок (САУ) CAESAR.
Реакция из Баку последовала незамедлительно. Как отметили в азербайджанском военном ведомстве, оснащение Армении артиллерийскими установками наступательного назначения, а также другими видами вооружения является очередным доказательством провокационной деятельности Парижа на Южном Кавказе. При этом французов уличили во лжи. Хотя Министерство обороны Франции в октябре прошлого года уверяло, что поставляемая в Армению военная техника носит оборонительный характер, оснащение Армении смертоносным наступательным оружием, согласно нынешней военной сделке, является очередным проявлением лицемерия руководства Франции.
Продав Армении САУ CAESAR, Франция нарушает красные линии Евросоюза и НАТО -  поставляет оружие стране, входящей в ОДКБ. На фоне регулярных жалоб Макрона, что у него нет средств для помощи Украине, поставка самоходных гаубиц в Армению выглядит особенно цинично. Но с этим пусть разбираются Париж и его союзники. Азербайджанские политологи обратили внимание на другое. Еще не доехав до Армении, французские гаубицы разнесли на кусочки «конструктивный имидж» нынешнего премьер-министра Армении. И не оставили сомнений: в Ереване настроены не на мир, а готовятся к новой агрессивной войне.
Если гаубицы покупают, значит, это кому-то надо
Можно, конечно, посоветовать не сгущать краски и не рисовать черта на стене. Армения, как суверенное государство, имеет право приобретать оружие, и Азербайджану по этому поводу не следует бить в колокола. Не секрет, что в армянских военных арсеналах гуляет ветер. Азербайджан не просто разгромил захватчиков и вышиб их со своей территории. По оценкам независимых экспертов, сегодня армянская армия располагает меньшим количеством тяжелого оружия и бронетехники, чем то, что выставлено в Парке военных трофеев в Баку. Самое время приобретать оружие. А так как все ресурсы России, которая ранее снабжала Армению оружием, идут на украинскую войну, то Ереван, дескать, вынужден искать новых продавцов. К тому же в Ереване не устают внушать себе и уверять всех, что не сегодня-завтра Азербайджан «нападет на многострадальную Армению» и захватит «Сюник», то есть Западный Зангезур. В прессу слили даже «утечку», что Никол Пашинян проводит совещание, посвященное «Сюнику».
В этой связи напомним еще раз. Азербайджан неоднократно подчеркивал, что у Баку нет планов по захвату армянской территории. Страна восстановила свою территориальную целостность и на земли соседних народов не покушается.
Даже если допустить, что в Армении действительно верят в «азербайджанскую угрозу», это не объясняет закупку самоходных гаубиц. Если радары ПВО и зенитно-ракетные комплексы еще могут подходить под определение «оборонительное оружие», то САУ CAESAR - никоим образом. Специалисты разницу между пушками и гаубицами хорошо знают. У пушек траектория снаряда настильная. То есть снаряды летят параллельно земле. Задача - не дать противнику подняться, заставить его залечь, вгрызаться в землю. Гаубичный же снаряд летит по крутой навесной траектории. Гаубицы нужны, когда требуется выбивать противника из укрытий и окопов. То есть пушки малого и среднего калибров - оружие оборонительное (пусть и с определенным допуском), а гаубицы - заведомо наступательное. И если на фоне острого дефицита матчасти Армения на последние драмы и лумы закупает именно гаубицы - это предельно откровенно иллюстрирует приоритеты нынешнего армянского руководства.
Мирный договор между Азербайджаном и Арменией все еще не подписан. И самое главное препятствие для этого содержится в конституции Армении. В ее преамбуле имеется отсылка к декларации независимости Армении, в которой упоминается решение Верховного совета Армянской ССР об «аншлюсе» Карабаха. Причем если раньше в Ереване хотя бы говорили о необходимости конституционной реформы, то теперь процесс поставлен на твердую паузу.
Можно рассуждать, что, дескать, Николу Пашиняну приходится преодолевать сопротивление общественного мнения, что на фоне протестов против делимитации границ во главе с архиепископом Багратом Галстаняном премьер-министр Армении просто не может позволить себе резких политических движений и т.д. Однако решение о закупке именно гаубиц принималось в ближнем кругу нынешнего премьера. Так что у фан-клуба Пашиняна нет никаких шансов снять с себя ответственность.
Вкупе с этим растут и инциденты на границе между Азербайджаном и Арменией. После нескольких месяцев относительной тишины здесь вновь регистрируются «нарушения прекращения огня». Между прочим, такой «беспокоящий огонь» - это еще и классическая разведка: проверить реакцию, засечь огневые точки и т.д.
А после недавнего известного заявления МИД Армении напрашивается однозначный вывод - после ноября что-то должно произойти.
Тоноян в тюрьме, но дело его живет
В мае 2015 года Давид Тоноян, на тот момент замминистра обороны Армении, в одном из интервью заявил: «Кто говорит, что созданный в 1994 году пояс безопасности при нынешнем уровне вооруженности Азербайджана достаточен для выполнения своей роли? Кто говорит, что сформированный вокруг «НКР» пояс безопасности достаточен для нас? Чья это оценка? По нашей оценке, в нынешних условиях уровня вооруженности Азербайджана его уже недостаточно. В Баку пройдут Европейские  игры, армянские силы продемонстрируют свою сдержанность до их завершения…» Летом 2015 года Азербайджан готовился принять первые Европейские игры, а в апреле 2016-го армянская армия попыталась перейти в наступление. Результаты оказались для Армении весьма плачевными: прорыв «линии Оганяна», потеря нескольких важных высот, включая Лелетепе. И шок от того, что пришлось иметь дело уже с совершенно другой армией, не той, что была в девяностые. Тогда по итогам Апрельских боев своих постов в Армении лишились многие военные бонзы, включая министра Сейрана Оганяна и его заместителя Давида Тонояна. Хотя последний вроде и пошел затем на повышение, заняв пост министра по чрезвычайным ситуациям. Формально это было повышение, а по содержанию - понижение. Никол Пашинян после «шашлычной революции» тут же назначил Тонояна министром обороны, который в 2019 году пообещал «новую войну за новые территории». Но Армения закономерно потерпела поражение, а Тоноян не только лишился поста, но и был арестован.
В ноябре Азербайджан принимает СОР29, и Армения вновь обещает «что-то после ноября». Нельзя не заметить параллелей.
Задуматься заставляют даже детали «утечки» о поставках французских гаубиц. Эту информацию опубликовал заместитель редактора Le Figaro Жан-Кристоф Бюиссо, имеющий тесные связи с армянскими верхами. Возможно, для суда это не доказательство, но очень похоже на попытку напугать Баку этаким «чудо-оружием».
И не случайно, что в такой ситуации азербайджанские эксперты заговорили о растущем риске уже третьей войны. И вновь с подачи Армении.
Самоубийство с третьей попытки
Для Армении любой горячий конфликт с Азербайджаном - заведомо общенациональное самоубийство. На роль «вундервафли» французские гаубицы никак не тянут. И не только потому, что они громоздкие, очень капризные и даже обычная грязь для них проблема. Просто 36 французских самоходок какого-либо военного перевеса не дают - они даже близко не позволяют догнать Азербайджан. Где тоже, кстати, закупают новые образцы оружия - у Словакии, Израиля, Турции… Но САУ CAESAR вполне может вскружить голову армянским «стратегам» со всеми вытекающими. Здесь присутствует и такой аспект: на командных пунктах ВС Армении могут находиться французские военные инструкторы, которым в Ереване вполне могут отвести роль «живого щита». И вообще, Франция в Армении воспринимается как лучший заступник и защитник.
Между тем специалисты предупреждают, что Париж не интересует судьба Армении или политическое будущее Пашиняна, который открыл для Франции двери на Южный Кавказ. Французских политиков - будь то Макрон, Идальго, Пекресс или еще кто - интересуют голоса этнических армян с французскими паспортами. Не случайно, что даже на фоне нынешнего «медового месяца» с официальным Ереваном Эмманюэль Макрон открыто давит на Пашиняна, требуя разрешить въезд в Армению лидера французских дашнаков Мурада Папазяна. И это при том, что дашнаки находятся в жесткой оппозиции к Пашиняну. О чем это говорит? Франция может демонстративно поплакать о судьбе многострадальной Армении, но вряд ли станет ее спасать.