QADIN TALELƏRİNİN AKTRİSASI
Gültac ƏLİLİ: “Qeyri-adi xarakterli, həyata, cəmiyyətə, özünə maraqlı olan, orijinal baxışlara malik qəhrəman obrazını oynamaq istəyirəm”
Qızlar necə və niyə aktrisa olurlar? Asılılıq yaradan peşələrdən biri niyə bu qədər cəlbedicidir? Deyəsən, sual ritorikdir. Amma Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aparıcı aktrisalarından biri Gültac Əlilinin bu suala cavabını eşitməyi çox istərdim. Tamaşaçılarımız onu bir sıra səhnə əsərlərində yaratdığı obrazlarla tanıyır. Buraya Reyhan (“Amerikalı kürəkən”, R.Mirişli və M.Haqverdiyev), Gülnaz (“O olmasın, bu olsun”, Üzeyir Hacıbəyli), Xəyalə (“Şeytanın yubileyi”, O.Rəcəbov, A.Babayev), Leyla (“Qısqanc ürəklər”, R.Mirişli, M.Haqverdiyev) və bir çox başqaları daxildir.
Aktrisanın İradə Gözəlovanın türkiyəli dramaturq Tuncər Cücənoğlunun pyesi əsasında ərsəyə gətirdiyi “Qadınım” tamaşasında qadın obrazı diqqətimi çəkib. Niyə? Çünki bu əsərdə vokal partiyaları dramatik aktyorluqla üzvi şəkildə birləşib.
Tamaşada təklif olunan şəraitə qərq olan aktrisa taleyin ona sevgi sınağı kimi verdiyi qəhrəmanın həyat şəraitinin hər anını yaşayıb. O, bunu o qədər səmimi, o qədər inandırıcı və o qədər qeyzlə yaşayıb ki, zalda əyləşən tamaşaçılar burada və indi baş verənlərin real olduğuna inandılar. Səhnə hərəkətinin müəyyən bir anında onlar kənar müşahidəçidən qəhrəmana empatiya bəsləyən iştirakçıya çevrildilər. Tamaşaçılar Qadını dəstəkləyərək, ona daima yalan danışan, arvadından boşanacağını söz verən Kişiyə necə və nə deyəcəyi ilə bağlı məsləhətlər veriblər. Nə vaxtsa. İndi yox. Yəni heç vaxt!
Gültac Əlilinin partnyoru, yalançı, cazibədar əclafı mükəmməl ifa edən Əmrah Dadaşovun əməyini də qiymətləndirmək lazımdır. O, müasir həyatımızdan tanınan personajın xarakterinin bütün nüanslarını dəqiq və inandırıcı şəkildə çatdırır. Əlbəttə ki, səhnədə aktyorların peşəkar uyğunluğu uğurun açarıdır. Bu, hər zaman belədir. Çünki peşəkar qarşılıqlı anlaşma mütləq səhnə tərəfdaşlığına çevrilir! Bu da öz növbəsində teatra “Qadınım” kimi uğurlu tamaşa bəxş edir...
- Sizcə, XXI əsr teatrı üçün nə vacibdir?
- Müasir teatra ХХ, XIX, XVIII, hətta II əsrdəki teatr üçün vacib olan məsələ - əsl aktyor mühüm əhəmiyyət kəsb edir. XXI əsr teatrına özünü aktyor hesab edən, lakin bu istedada malik olmayan saxta aktyorlar lazım deyil. Çünki onlar hesab edirlər ki, yalnız mətni əzbərləmək, mizansenanı yadda saxlamaq kifayət edir!
- Təəssüf ki, bizim teatrlarda belə “aktyor”lar çoxdur...
- Aktyorluq sintez nəticəsində yaranan peşədir. Bu, səhnədə bədənə, səsə və duyğulara nəzarəti tələb edir. Söhbət canlı, insani, həqiqi duyğulardan gedir. Buraya həm də partnyorla peşəkar uyğunlaşma bacarığı da daxildir. Mən həm qadınlardan, həm də kişilərdən danışıram. Uyğunlaşmaq, görmək, eşitmək və hiss etmək əslində, qəhrəman partnyor və ya qəhrəman tərəfdaşla “burada və indi” fikir və emosiya mübadiləsi aparmaq deməkdir. Yəni real vaxtda.
- Bu, çox çətindir? Axı, hər kəs teatr universitetlərini bitirib?
- Buna baxmayaraq, bəziləri gözlərə baxmağı belə bacarmır. Ən yaxşı halda burnun üst hissəsinə, ən pis halda isə başın üstündən baxırlar. Bu, nəinki üzvi şəkildə qarşılıqlı əlaqəyə mane olur, həm də baş verənlərin doğru olmadığı hissini yaradır. Belə aktyorlar partnyor olmurlar. Çünki onlar qarşılıqlı əlaqəyə əhəmiyyət vermirlər. Onlar üçün sadəcə olaraq bütün mətni söyləmək və mizansenanı qarışdırmamaq vacibdir.
- Bəs Əmrah Dadaşov?
- Çox gözəl partnyordur! Onunla səhnədə oynamaq peşəkarlıq baxımından zövqdür. Çünki biz dramaturqun qoyduğu situasiya çərçivəsində - Gültac və Əmrah kimi yox, Kişi və Qadın adlı obrazlar kimi ünsiyyət qururuq...
- Demək, bu peşənin bütün gözəlliyi “təklif olunan şərtlərə” və “burada və indi” kimi məsələlərə inam anlarındadır?
- Təkcə bunlarla bağlı deyil! Hər şey daha geniş və mürəkkəbdir. Buna görə də nəzəriyyə ilə praktikanı birləşdirə bilmək bizim peşəmizdə çox vacibdir.
- Məhz bu anlara görə uşaqlıqda aktrisa olmaq arzusunda idiniz?
- Əslində, heç vaxt aktyorluq peşəsinin xəyalını qurmamışam və teatr universitetinə daxil olmağı düşünmürdüm.
- ?
- İngilis dili üzrə sinxron tərcümə fakültəsinə daxil olmaq üçün sadəcə bir balım çatmadı...
- Peşman deyilsiniz?
- Xeyr!
- Bəs artıq özünü təsdiqləyən aktrisa kimi sizi bu sahədə nə cəlb edir?
- Məni bir çox qadın taleyini yaşamaq və müxtəlif səhnə janrlarında fərqli qadın obrazları yaratmaq imkanı cəlb edir.
- Oynadığınız rolların repertuar siyahısından aydın olur ki, səhnə həyatı ilə nəfəs aldığınız qəhrəmanlar özlərini komediya və ya dramatik şəraitdə tapan insanlardır. Onlar arasında ən çox sevdiyiniz varmı?
- Xeyr. Onların hamısı tamamilə fərqlidirlər. Onların hər birində başa düşməli, qəbul etməli və oynamalı olduğum məqamlar var idi. Bu mənim üçün çox maraqlı peşəkar təcrübədir. Bəs onlardan hansını seçməliyəm? Bilmirəm. Onların hamısı mənim üçün önəmli və əzizdir. Onlar mənim bir parçamdır.
- O zaman bəlkə hələ oynanılmamış bir rolla bağlı arzunuz var? Bəlkə bu, müəyyən bir musiqili xüsusi bir qəhrəmandır?
- Belə deyək: bu gün mən rejissorlar tərəfindən tələbatın olduğu aktrisayam. Bu xoşbəxtlikdir. Mən işləmək, məşq etmək, məşq və obrazın xarakterini, xüsusiyyətlərini axtarmaq kimi sehrli prosesə qərq olmaq istəyirəm. Qəhrəmanla özümü eyniləşdirməmək mənim üçün vacibdir, lakin heç vaxt qarşılaşmadığım personajın psixostrukturunu “sınamaq” maraqlıdır.
- Məsələn?
- Qeyri-adi xarakterə malik qəhrəman qadın. Söhbət ekspressiv, öz mühitinə yad olan, həyata, cəmiyyətə, özünə orijinal, qeyri-adi baxışlara malik qadından gedir. Bir sözlə, ətraf mühitin “anormal” kimi qəbul etdiyi möhtəşəm bir orijinalı oynamaq istəyirəm.
- Həyat sizə sıxıcı gəlir, ekstrim istəyirsiniz, yoxsa xoşbəxt deyilsiniz?
- Nə danışırsınız?! Əksinə. Mən ən xoşbəxt insanam. Evim, ailəm, teatrım var. Mən həyat yoldaşıyam, iki oğul anasıyam, tələb olunan aktrisayam, valideynlərimin qızıyam, öz dostlarımın, həmçinin həyat yoldaşımla olan ümumi dostlarımızın dostuyam. Bu, sadəcə peşəkar maraqdır: bunu edə bilərəm, ya yox?
- Sevgi səhnələrində oynamalı olduğunuza həyat yoldaşınız necə baxır?
- O, yaradıcılıq prosesini tamamilə başa düşür! O da aktyordur. Bu çox yaxşıdır, çünki bizim ortaq peşəkar inkişaf imkanımız var. Həyat yoldaşımla tamamilə xoşbəxt və harmonik evliliyimiz var.
- Bəlkə qəribə xarakterli qəhrəman obrazını canlandırmaq xəyalının arxasında istedadınızın yeni siması ilə tamaşaçıları təəccübləndirmək istəyi dayanır?
- Həm də bunun arxasında hər zaman yaradıcılıq qabiliyyətimə inanan, çətin anlarımda mənə dəstək olan teatrın direktoru dayanır.
- Hansı çətin anlar?
- Bir neçə il əvvəl birdən birə səsim itdi. Bunun musiqili teatr vokalisti üçün nə demək olduğunu təsəvvür edə bilərsinizmi? Amma direktor Əliqismət Lalayev (ona sonsuz təşəkkür edirəm) məni işdən çıxarmadı. Əksinə. Mənə dedi ki, yaxşı həkimdə müalicə olun, səhnəyə qayıt. O, məni həm aktrisa, həm də insan kimi xilas etdi. Bunu necə unuda bilərəm?
- Necə deyərlər, direktorla bəxtiniz gətirib?
- Təkcə mənim yox! Bütün teatrın bəxti gətirib. O, təkcə teatr işini çox gözəl bilən, bacarıqlı idarəçi deyil, həm də böyük ürəyə malik olan əla psixoloq, hamımız üçün ata kimi olan peşəkarlardandır. O, mehriban, ədalətli, diqqətli və qayğıkeşdir. O, hamımız üçün danılmaz avtoritetdir: həm həyatda, həm də peşədə...Gültacla xeyli söhbətləşdik! Bu, həmsöhbətlərin dünyagörüşləri üst-üstə düşəndə ​​baş verir. Mən bu gənc, müasir, baxımlı və gözəl qadında bütöv bir maraq dünyası kəşf etdim: ölkəsinin mədəniyyətinin tarixi, gəldiyi Gəncədə milli mətbəx və qonaqpərvərlik ənənələrinin tarixi.Mən ona baxdım, dinlədim və anladım ki, qarşımda xalqının adət-ənənələrinin əsl qoruyucusu, əcdadlarının əxlaq dəyərlərinə hörmətlə yanaşmağı və onu qoruyub saxlamağı, onu oğullarına ötürməyi bacaran bir insan dayanır. Bu, çox vacibdir. Çünki bu, bizim özümüzü etnik növ kimi qorumağımızın və bədnam “Avropa dəyərləri”nin bütün dünyaya tətbiq etdiyi əxlaqi-mənəvi “bezpredel”in xeyrinə mənəvi dəyərlərimizin aşınmasının qarşısını ala bilməyimizin yeganə yoludur.

АКТРИСА ЖЕНСКИХ СУДЕБ
Гюльтадж АЛИЛИ: «Хочу сыграть героиню с необычным характером, с интересными, оригинальными взглядами на жизнь, на общество, на саму себя»
Как и почему девочки становятся актрисами? Чем же так притягивает одна из самых зависимых и провокативных профессий? Вопрос, казалось бы, из ряда риторических, но очень хотелось бы услышать на него ответ от одной из ведущих актрис Азербайджанского государственного академического музыкального театра Гюльтадж АЛИЛИ. Наши зрители знают ее по целому ряду сценических работ. Среди них Рейхан («Американский жених», Р.Миришли и М.Хагвердиев), Гульназ («Его не должно быть, пусть будет», Уз.Гаджибейли), Хаяла («Дьявольский юбилей», О.Раджабов, А.Бабаев), Лейла («Ревнивые сердца», Р.Миришли, М.Хагвердиев) и многие другие.
Мое внимание привлекла работа актрисы над созданным ею образом Женщины в спектакле Ирады Гезаловой по пьесе турецкого драматурга Т.Джурджаноглу «Моя Женщина». Чем? Органичным соединением вокальных партий с драматической игрой.
Погружаясь в предлагаемые обстоятельства пьесы, актриса переживала и проживала каждое мгновение жизненных обстоятельств героини, которые ей в виде испытаний любовью подбросила судьба. Проживала так искренно, так убедительно и так неистово, что зрители, сидящие в зале, верили в реальность происходящего здесь и сейчас. В какой-то момент действия они превращались из сторонних наблюдателей в сопереживающих героине участников. Из зрительного зала, поддерживая Женщину, давали ей советы, как и что нужно сказать Мужчине, который постоянно лжет ей, обещая развестись с женой. Когда-нибудь. Только не сейчас. А значит - никогда!
Надо отдать должное партнеру Гюльтадж Алили - Амраху Дадашеву, который играет этого залгавшегося обаятельного негодяя великолепно. Он точно и убедительно передает все нюансы характера вполне узнаваемого персонажа из нашей современной жизни. Профессиональная совместимость актеров на сцене - это залог успеха. Всегда. Потому что профессиональное взаимопонимание обязательно становится сценическим партнерством! А оно, в свою очередь, дарит театру такие творческие удачи в репертуаре, как спектакль «Моя Женщина»…
- Как вы считаете, Гюльтадж, что важно для театра XXIвека?
- То же, что и для театра ХХ, XIX, XVIII и даже II века нашей эры, - актер! Настоящий Актер. Не фигляр, который считает себя актером, но таковым не является. Потому что фигляр считает, будто достаточно выучить текст наизусть, запомнить мизансцены - и все!
- Увы! Таких «актеров», к сожалению, в наших театрах немало…
- Актер - профессия синтетическая. Она требует сценического владения телом, голосом и эмоцией. Живой, человеческой, правдивой эмоцией. А еще - умения профессионально приспосабливаться к партнеру. Говорю и о женщинах, и о мужчинах этой профессии. Приспосабливаться - это значит видеть, слышать и чувствовать, обмениваясь мыслями и эмоциями с героем-партнером или героиней-партнершей «здесь и сейчас». То есть в режиме реального времени.
- Разве это сложно? Ведь у всех за спиной театральные вузы.
- И тем не менее - некоторые не умеют смотреть в глаза. Они смотрят в лучшем случае в зону переносицы, в худшем - поверх головы. Это не только мешает органичному взаимодействию, но и рождает ощущение неправдивости происходящего. Такие актеры не становятся партнерами. Потому что им неважно взаимодействие. Им важно просто сказать весь текст и не перепутать мизансцены.
- А Амрах Дадашев?
- Прекрасный партнер! Играть с ним на сцене - профессиональное удовольствие. Потому что мы общаемся в рамках заданной драматургом ситуации - не как Гюльтадж и Амрах, а как персонажи, которых зовут Женщина и Мужчина…
- Значит, вся прелесть профессии заключается в мгновениях сценической веры в «предлагаемые обстоятельства» и веры в «здесь и сейчас»?
- Не только! Все гораздо обширнее и сложнее. Поэтому в нашей профессии так важно умение соединять теорию и практику.
- Именно ради этих мгновений вы в детстве и мечтали стать актрисой?
- Об актерской профессии никогда не мечтала и не планировала свое поступление в театральный вуз.
- ?
- Я просто не добрала одного балла при поступлении на факультет синхронного перевода с английского…
- Не жалеете?
- Нет!
- Так что же привлекает вас, уже состоявшуюся актрису, в этой профессии?
- Возможность проживать множество женских судеб и создавать разные женские характеры в разных сценических жанрах.
- По репертуарному перечню сыгранных вами ролей понятно, что героини, в которых вы вдохнули сценическую жизнь, - это люди, попавшие в комедийные или драматические обстоятельства. Есть ли среди них самые любимые вами?
- Нет. Они все абсолютно разные. И в каждой из них есть то, что мне надо было понять, принять и сыграть. Это очень интересный профессиональный опыт для меня. Какую из них выбрать? Не знаю. Они все для меня важны и дороги. Они - часть меня самой.
- Тогда, может быть, есть заветная мечта о той роли, которая еще не сыграна? Возможно, это конкретная героиня конкретного мюзикла?
- Скажу так: сегодня я - востребованная режиссерами актриса. Это - счастье. Я хочу работать, хочу репетировать, хочу погружаться в волшебный процесс репетиций и поисков особенностей характера персонажа. Для меня важно не отождествлять себя с героиней, но интересно «примерять» на себя такую психоструктуру персонажа, с которой до этого не сталкивалась.
- Например?
- Героиню с необычным характером. Экспрессивную, плохо вписывающуюся в свое окружение. Женщину с интересными, оригинальными взглядами на жизнь, на общество, на саму себя. Словом, хочется сыграть большую оригиналку, которая воспринимается окружением как «ненормальная».
- Вам скучно жить, хочется экстрима или вы несчастны?
- Ну что вы! Наоборот. Я самая счастливая. У меня есть дом и семья, есть театр. Я - жена, мама двоих сыновей, востребованная актриса, дочь своих родителей и друг моих и наших с мужем друзей. Это просто профессиональный интерес и любопытство: смогу или нет?
- А как муж относится к тому, что вам приходится играть на сцене любовные отношения?
- С полным пониманием творческого процесса! Он тоже актер. И это очень хорошо, потому что у нас есть возможность общего профессионального роста. У нас с мужем вполне счастливый и гармоничный брак.
-  Может быть, за мечтой сыграть героиню со странным характером стоит желание удивить зрителей новой гранью вашего таланта?
- А еще - директора театра, который всегда верил в мои творческие способности и поддерживал в трудные минуты.
- Какие же?
- Несколько лет назад у меня, актрисы музыкального театра, вдруг пропал голос. Представляете, что это значит для вокалистки музыкального театра? Но директор Али Гисмет Лалаев (благодарю его безмерно) не уволил меня. Наоборот. Он сказал, чтобы я прошла курс лечения у хорошего врача и возвращалась на сцену. Он спас меня как актрису и как человека. Разве я могу забыть это?
- Вам, как принято говорить, с директором повезло?
- Не только мне! Всему театру повезло. Он из тех профессионалов, которые не только прекрасно знают театральное дело и являются грамотными управленцами, еще наш директор - прекрасный психолог с большим человеческим сердцем в груди, Али Гисмет Лалаев - как отец всем нам. Он добрый, справедливый, внимательный и заботливый. Он для всех нас непререкаемый авторитет: и в жизни, и в профессии…
Мы еще долго беседовали с Гюльтадж - обо всем сразу и ни о чем конкретном! Так бывает, когда мироощущения собеседников совпадают. Я открыла в этой молодой, современной, ухоженной и красивой женщине целый мир интересов: к истории культуры своей страны, к истории традиций национальной кухни и гостеприимства в Гяндже, откуда она родом.
Я смотрела на нее, слушала и понимала, что передо мной настоящая хранительница традиций своего народа, умеющая уважать и хранить Нравственный закон своих предков, передавая его своим сыновьям. Это важно. Потому что только так мы можем сохранить себя как этнический вид и не допустить размывания наших моральных ценностей в угоду моде морально-нравственного беспредела, которую навязывают всему миру пресловутые «европейские ценности».