Çərşənbə axşamı, 21:46
Bərpa olunan enerji sahəsini dinamik şəkildə inkişaf etdirən Azərbaycan zəngin aşağı karbonlu resurs potensialından Avropaya “yaşıl enerji” tədarükü üçün istifadə etmək və eyni zamanda Xəzər regionu ölkələrinə tranzit imkanlarını təqdim etmək niyyətindədir.
Sentyabrın əvvəlində Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın enerji qurumlarının rəhbərləri Buxarestdə “Green Energy Corridor” birgə müəssisəsinin yaradılmasına dair səhmdar sazişi imzalayıblar. Bununla da, “Black Sea Energy” enerji dəhlizinin çəkilməsi üzrə genişmiqyaslı layihənin növbəti mərhələsinin həyata keçirilməsinə start verilib: onun texniki-iqtisadi əsaslandırması (TİƏ) bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) təqdim ediləcək.
“Yaşıl potensial”
Azərbaycan “2030-cu ilin böyük enerji keçidi”nin qlobal proseslərində iştirak etmək üçün maksimum səy göstərir və o, son bir neçə ildə bərpa olunan enerji mənbələri sektorunun inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub. Energetika Nazirliyi bildirib ki, iyunun əvvəlinə olan məlumata əsasən, bərpa olunan enerji mənbələri seqmentində quraşdırılmış güc 1748,6 MVt-a çatıb və bu da ölkənin elektrik enerjisi sisteminin ümumi quraşdırılmış gücünün 20,1%-ni təşkil edir. Ümumilikdə son iki ildə “yaşıl enerji”nin payının yüksək artım dinamikasını qeyd etmək olar. Belə ki, 2023-cü ildə bu göstərici ümumi elektrik enerjisi istehsalının 12%-ni təşkil edirdi. Bu göstərici 2022-ci ildə 10%-i belə keçmirdi. Yerli alternativ energetikanın gücünün böyük hissəsi hidroenergetikanın payına düşür. Eyni zamanda BƏƏ-nin “Masdar” və Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkətləri ilə əməkdaşlıq sayəsində Azərbaycanda günəş və külək enerjisi generasiya obyektlərinin genişmiqyaslı tikintisi həyata keçirilir. Yaxın illərdə xarici tərəfdaşların dəstəyi ilə Neftçala rayonunda 315 MVt və Biləsuvar rayonunda 445 MVt gücündə günəş elektrik stansiyalarının (GES), Qaradağ rayonunda 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının (KES) və s. tikilməsi planlaşdırılır. Qarabağ regionunda da “yaşıl enerji” zonası formalaşır. Energetika Nazirliyinin məsləhətçisi olan Yaponiyanın TEPSCO şirkətinin ilkin araşdırmalarına görə, azad edilmiş ərazilərdə günəş və külək generasiyasının potensialı 9,2 MVt-dan çox qiymətləndirilir. Azad edilmiş ərazilərdə “Azərenerji” ASC-nin mütəxəssislərinin səyləri ilə iyirmiyə yaxın kiçik SES yenidən qurulub və tikilib. Oxşar layihələr Naxçıvan Muxtar Respublikasında (NMR) da həyata keçirilir, burada günəş stansiyaları və SES-lər tikilir, həmçinin elektrik ötürücü xətləri çəkilir və yarımstansiyalar modernləşdirilir. Qarabağda istehsal olunan və artıq qalan “yaşıl elektrik enerji”sinin NMR-ə ötürülməsi və burada Türkiyə və Avropaya ixrac üçün enerji tranzit habının formalaşdırılması planlaşdırılır. Energetika Nazirliyinin mütəxəssislərinin qiymətləndirmələrinə görə, artıq 2028-ci ilə qədər əlavə olaraq təxminən 1900 MVt “yaşıl güclər” istismara veriləcək ki, bunun nəticəsində ölkənin enerji sistemində bərpa olunan enerji mənbələrinin payı 33%-ə çatacaq. Beləliklə, artıq bir neçə ildən sonra Azərbaycanda güclərin böyük profisiti (bir neçə giqavat) müşahidə olunacaq. Yaxın perspektivdə isə “yaşıl elektrik enerjisi”nin təxminən 80%-nin əsasən enerji defisitinin olduğu Köhnə Dünyaya ixracı nəzərdə tutulur.
Bu məqamda qeyd edək ki, sadalanan təşəbbüslərin həyata keçirilməsi üçün 2022-ci il dekabrın 17-də Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan  arasında Qara dənizin dibi ilə 1195 kilometr uzunluğunda və 1 GVt gücündə “Black Sea Energy” sualtı elektrik kabelinin çəkilməsi üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. İlkin qiymətləndirmələrə görə, kabelin gücü ildə 4 qiqavata qədər “yaşıl elektrik enerjisi”nin tədarükünü təmin edəcək. 2023-cü ildə isə Bolqarıstan perspektivli tərəfdaş kimi layihəyə qoşulub, ardınca Serbiya da enerji sistemini Rumıniya və Macarıstanın paylayıcı şəbəkələrinə qoşmağa hazır olduğunu bildirib. Ötən dövr ərzində layihə iştirakçıları enerji körpüsünün texniki-iqtisadi əsaslandırmasını hazırlamağa başlayıblar. Gürcüstan və Rumıniya arasındakı hissədə sualtı kabelin çəkilməsi üzrə müvafiq tədqiqatlara İtaliyanın CESI konsaltinq şirkəti cəlb edilib. Öz növbəsində tərəfdaşlar bu layihənin Avropa Komissiyası (AK) tərəfindən maliyyələşdirilməsi imkanlarını araşdırıblar, AK bu məqsədlə 2,3 milyard avro ayırmağı planlaşdırır. “Black Sea Energy layihəsinin reallaşdırılmasının 3-4 il çəkəcəyi güman edilir.
Prosesi sürətləndirmək
Bütün bu fəaliyyətin məntiqi nəticəsi sentyabrın 3-də Azərbaycan-Aİ “yaşıl dəhlizi” üzrə birgə müəssisənin yaradılması haqqında səhmdar sazişinin imzalanması olub. Müqavilə dörd ölkənin sistem operatorları – “Azərenerji” ASC, Gürcüstan Dövlət Elektrik Sistemi, “Transelectrica” və MVM tərəfindən imzalanıb.
“Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında “Yaşıl enerji dəhlizi”nin yaradılmasına dair Rəhbər Komitənin nazirlərinin Buxarest görüşü “Green Energy Corridor” birgə müəssisənin yaradılması haqqında Səhmdarlar Müqaviləsinin imzalanması ilə yekunlaşıb. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasının (TİƏ) həyata keçirilməsinə məsul qurum kimi birgə müəssisə -Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkətinə liderliyin rotasiyaya əsaslanmasını, növbəti görüşədək Fəaliyyət Planının hazırlanmasını və proseslərin sürətləndirilməsini razılaşdırdıq”, - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, bu qərar dördtərəfli sazişin icrasına başlamaq və Azərbaycanı Avropanın “yaşıl enerji” təchizatçısına çevirmək üçün vacib addımdır. Görüşün yekunlarına əsasən, Birgə Müəssisə və İşçi Qrupa müəyyən edilmiş müddət ərzində layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının tamamlanması üçün məsləhətçi şirkətlə birgə prosesləri sürətləndirmək, nazirlərin növbəti görüşünədək Birgə Müəssisənin fəaliyyət planının hazırlanması və layihə üzrə biznes modellərlə bağlı məsləhətləşmələrə başlamaq tapşırılıb. Həmçinin “Black Sea Energy” layihəsinə Bolqarıstanın cəlb edilməsi məsələləri müzakirə edilib. Danışıqlar zamanı qeyd olunub ki, Avropa Komissiyası bu “yaşıl regional layihə”nin TİƏ-sini ümumi və qarşılıqlı maraq doğuran layihələr (PCI/ PM) sırasına daxil edə bilər. Enerji körpüsünün dörd təşəbbüsçü ölkəsi AK-nın müvafiq prosedurunu başlatmaq üçün bu məqsədlə kollektiv müraciət edib. Avropa Komissiyasının bu təşəbbüsdə iştirakı əlamətdar məqamdır. Bu, dolayısı ilə kollektiv Avropanın Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu “yaşıl layihə”ləri dəstəklədiyini və ölkəmizin regional enerji habı kimi rolunun aşkar şəkildə tanındığı göstərir.
Oxşar fikri Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto Buxarestdəki nazirlərin görüşü zamanı səsləndirib: “Macarıstan Azərbaycanla “yaşıl dəhliz” üçün Aİ-nin maliyyə dəstəyinə ümid edir: gələcəkdə Azərbaycan və Gürcüstandan Macarıstan və Rumıniyaya elektrik enerjisinin idxalına imkan verəcək layihə geri dönüşü olmayan kritik nöqtəyə yaxınlaşır. Bu layihə çətin dövrlərdə enerji və milli təhlükəsizliyin əsas elementi kimi çox vacibdir”. P.Siyarto qeyd edib ki, iştirakçı ölkələrin müvafiq şirkətləri birgə müəssisə formalaşdırır və yaxın vaxtlarda “yaşıl enerji” sahəsində tərəfdaşlıq haqqında dəyişdirilmiş sazişi imzalamağı planlaşdırır.
“Black Sea Energy” layihəsinin TİƏ-sinin təqdimatı bu ilin noyabrında Bakıda BMT-nin iqlim konfransı - COP29 zamanı baş tutacaq. Regionumuzdakı Avropa dövlətlərinin Qafqaz bazarı kimi tamamilə fərqli bazardan enerjiyə çıxış əldə etməsi faktı, şübhəsiz ki, təchizatın şaxələndirilməsinə və enerjinin daha da ucuzlaşmasına gətirib çıxaracaq”, - Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-İoan Burduja bildirib.
“Bu, ucuz layihə deyil, biz onun dəyərini TİƏ hazır olduqdan sonra öyrənəcəyik. Lakin hesab edirik ki, Gürcüstan və Rumıniya arasında sualtı kabel xəttinin çəkilməsi üçün 3,5 milyard avro lazımdır və bu layihənin enerji təhlükəsizliyi və bazar üçün faydalı olacağını bilirik”, - o qeyd edib.
Buxarestdə keçirilən görüş zamanı tərəflər, həmçinin razılaşıblar ki, layihənin TİƏ-sini fiber-optik rabitə kabelinin çəkilməsi də əhatə edəcək. “Enerji körpüsü layihəsinə, həmçinin dörd ölkəni birləşdirəcək, internet məlumatlarının axınının artırılmasına kömək edəcək və regionun rəqəmsallaşmasına dəstək verəcək optik rabitə əlaqəsi komponenti daxildir”, - S.Burduja vurğulayıb.
Perspektivli tərəfdaşlıq
Qeyd etmək lazımdır ki, gələcəkdə Mərkəzi Asiya ölkələrindən Azərbaycan ərazisi vasitəsilə Avropaya “yaşıl elektrik enerjisi”nin ixracı imkanı nəzərdən keçirilir. Bu baxımdan, 2024-cü il mayın 1-də Daşkənddə Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında enerji sistemlərinin inteqrasiyası üzrə Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsalının və onun ixracının birgə həyata keçirilməsini, enerji sistemlərinin inteqrasiyasını və alternativ enerji resurslarından səmərəli istifadəni stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. Memorandumla Xəzər dənizinin dibi ilə yüksək gərginlikli kabel xəttinin çəkilməsi yolu ilə enerji sistemlərinin birləşdirilməsi imkanının öyrənilməsi nəzərdə tutulur.
Mərkəzi Asiya regionunda daha bir perspektivli tərəfdaş Türkmənistandır. Bu ölkə Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycan və Türkiyəyə elektrik enerjisi tədarük etməyə hazır olduğunu rəsmən bəyan edib. Onun enerji sistemi uzun müddətdir ki, artıq elektrik enerjisi istehsal edir. Bu ölkə Özbəkistan və Qırğızıstanı elektrik enerjisi ilə təmin edir, İranla enerji mübadiləsi həyata keçirir. Üstəlik, Aşqabadda ixrac generasiya güclərinin artırılmasına ardıcıl olaraq investisiya qoyulur. Belə ki, 2023-cü ilin sonunda Türkmənbaşı limanı yaxınlığında 1574 MVt gücündə yeni elektrik stansiyasının təməli qoyulub.
Qazaxıstan elektrik enerjisinin Azərbaycan ərazisindən tranziti də eyni dərəcədə perspektivli görünür. Qazaxıstanda ümumi gücü 2600 MVt-dan çox olan 145 bərpa olunan enerji obyekti fəaliyyət göstərir.
“Yaşıl elektrik enerjisi”nin transferi layihəsi çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistan Qazaxıstanla tərəfdaşlıqda 2450 km uzunluğunda sabit cərəyan elektrik ötürücü xəttinin tikintisini planlaşdırır”, - Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov bildirib.
“Hazırda biz layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması üzərində fəal işləyirik və bu təşəbbüs çərçivəsində daimi cərəyan elektrik ötürücü xəttinin Qazaxıstan, Azərbaycan və Gürcüstandan keçməklə Avropa bazarlarına çıxışı planlaşdırılır”, - o qeyd edib.
Nazir həmçinin xatırladıb ki, Özbəkistan ümumi gücü 10 min MVt-a qədər olan külək elektrik enerjisi istehsalını fəal şəkildə inkişaf etdirir. Özbəkistanın inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, 2030-cu ilə qədər ümumi generasiya gücləri 2,4 dəfə artırılaraq 44,9 GVt-a çatdırılacaq. Eyni zamanda ümumi istehsalda bərpa olunan enerji mənbələrinin payı 40%-ə çatdırılacaq.
Xatırladaq ki, bu iddialı planların həyata keçirilməsi üçün Azərbaycanda yarımstansiyalar tikilir və modernləşdirilir, yüksək gərginlikli xətlər çəkilir. “Black Sea Energy” layihəsindən əlavə, ölkəmiz daha iki tranzit dəhlizi formalaşdırır: Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə (2015) və Naxçıvan Muxtar Respublikasından Türkiyəyə - hazırda inşa edilir. Sadalanan bütün bu amillər Azərbaycanın tranzit ölkə kimi mövqeyini dəfələrlə gücləndirir və onun Köhnə Dünyaya elektrik enerjisinin ötürülməsi üzrə mühüm hab kimi müstəsna rolunu təmin edir.

The Black Sea Energy project has reached its starting point
Azerbaijan is actively developing its renewable energy sector and aims to leverage its abundant low-carbon resources to supply green energy to Europe while providing transit opportunities for Caspian countries.
In early September, energy agency heads from Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary signed a shareholders' agreement in Bucharest to establish the JV-Green Energy Corridor joint venture. This marks the start of the next phase of the extensive Black Sea Energy Corridor project, with a feasibility study set to be presented in Baku during the UN climate conference (COP29) in November this year.
The Green Potential
Azerbaijan is making significant strides in the global "big energy transition of 2030" and has made notable progress in developing its renewable energy sources (RES) sector in recent years. According to the Ministry of Energy, as of early June, the installed capacity in the RES segment reached 1,748.6 MW, accounting for nearly 20.1% of the country's total power grid capacity. Over the past two years, there has been a robust growth trend in the share of green energy. For example, green energy accounted for 12% of total electricity production in 2023, up from 10% in 2022. Hydropower represents the majority of domestic alternative energy capacity.
Through partnerships with Masdar from the UAE and ACWA Power from Saudi Arabia, Azerbaijan is implementing large-scale solar and wind power generation projects. In the coming years, with assistance from foreign partners, plans are in place to build solar power plants (SPP) with capacities of 315MW in Neftchala and 445MW in Bilasuvar districts, as well as a wind power plant with a capacity of 240MW in Garadagh district, among others. A green energy zone is also being developed in the Garabagh region. Preliminary studies by TEPSCO, a consulting firm for the Ministry of Energy, indicate that the potential for solar and wind generation in this area exceeds 9.2 MW. Approximately two dozen small hydroelectric power plants (HPPs) have been reconstructed or built in the liberated territories by specialists from Azerenerji CJSC. Similar initiatives are underway in the Nakhchivan Autonomous Republic (NAR), where solar stations and HPPs are being constructed, alongside new power lines and modernized substations. The surplus "green" electricity generated in Garabagh is planned to be transmitted to NAR, creating an energy transit hub for exports to Türkiye and Europe.
The Ministry of Energy projects that by 2028, nearly 1,900 MW of additional "green" capacity will be commissioned, increasing the share of RES within the country’s energy system to 33%. Consequently, in just a few years, Azerbaijan will possess a substantial surplus (several gigawatts) of capacity. Future plans include exporting approximately 80% of "green" electricity primarily to energy-deficient regions in Europe.
To facilitate these initiatives, Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary signed a strategic partnership agreement on December 17, 2022, to lay a 1,195 km long submarine electricity cable under the Black Sea with a capacity of 1 GW. Preliminary estimates suggest that this cable will enable the annual supply of up to four gigawatts of "green" electricity. In 2023, Bulgaria joined the project as a prospective partner, followed by Serbia, which expressed its intention to connect its energy system to the distribution networks of Romania and Hungary. Recently, project participants have begun developing a feasibility study for this energy bridge. The Italian consulting company CESI has been engaged in studies related to laying an underwater cable connecting Georgia and Romania. Meanwhile, partners are exploring potential financing for this project from the European Commission (EC), which plans to allocate €2.3 billion. The implementation of the Black Sea Energy project is anticipated to take 3-4 years.
Speeding Up The Process
The logical outcome of these efforts was the signing of a shareholder agreement on September 3rd to establish a joint venture (JV) for the Azerbaijan-EU green corridor. The agreement was signed by the system operators from all four countries: Azerenerji, Georgian State Electricity System, Transelectrica, and MVM.
"The ministerial meeting held in Bucharest by the steering committee for establishing a green energy corridor between Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary concluded with the signing of the Shareholders' Agreement for the establishment of the JV-Green Energy Corridor. We agreed that the management of the JV should operate on a rotational basis and also agreed to develop an Action Plan to expedite processes before our next meeting," stated Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov. According to him, this decision represents a significant step towards implementing the quadripartite agreement and establishing Azerbaijan as a European supplier of "green" energy.
As a result of this meeting, both the Green Energy Corridor and the working group were tasked with expediting joint processes alongside a consulting firm to finalize the feasibility study, prepare an action plan for the JV before the next ministerial meeting, and initiate consultations regarding potential business models for the project. Discussions also covered Bulgaria's involvement in Black Sea Energy. During talks, it was noted that the European Commission may include this feasibility study for the regional "green" project in its list of projects of common interest (PCI/PM). The four countries initiating this energy bridge have collectively submitted an application to launch relevant EC procedures. The inclusion of the European Commission in this initiative marks a significant milestone, indirectly demonstrating collective Europe’s support for "green" projects initiated by Azerbaijan and acknowledging our country’s role as a regional energy hub. Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjártó echoed similar sentiments during a ministerial meeting in Bucharest: "Hungary anticipates EU financial backing for the 'green' corridor with Azerbaijan; this project will facilitate future electricity imports from Azerbaijan and Georgia to Hungary and Romania and is approaching a pivotal moment." He emphasized its importance as a critical element for energy and national security during these challenging times. Minister Szijjártó added that companies from participating countries are forming a joint venture and expect to sign an updated green energy partnership agreement soon.
"The presentation of the Black Sea Energy Feasibility Study will occur in Baku during COP29 in November this year. The access that European states in our region will gain to energy from an entirely different market such as the Caucasus will undoubtedly lead to diversification of supply sources and access to more affordable energy," remarked Sebastian Burduja, Romanian Minister of Energy, regarding key decisions made in Bucharest. "This is not an inexpensive project; final costs will be clarified upon completion of the feasibility study; however, we estimate that approximately €3.5 billion will be necessary to lay the submarine cable between Georgia and Romania. Nonetheless, we believe this project will enhance energy security and benefit the market overall." During the eighth ministerial meeting in Bucharest, both sides also agreed that the feasibility study for the energy cable will encompass plans for laying an optical fibre line as well. "The energy bridge project includes a component for establishing an optical communication line which will connect all four countries, enhancing internet data flow and supporting regional digitalization," Burduja stressed.
Promising Partnership
Future considerations are underway for exporting "green" electricity from Central Asian countries to Europe via Azerbaijan. In this context, a Memorandum of Cooperation focusing on integrating energy systems among Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan was signed in Tashkent on May 1, 2024. This document aims to promote joint electricity production at RES capacities, along with its exportation, integration of energy systems, and efficient utilization of alternative energy resources. The memorandum includes studying possibilities for connecting energy systems through high-voltage cables laid along the Caspian Sea bed.
Turkmenistan represents another promising partner within Central Asia. This country has officially expressed its readiness to supply electricity to Azerbaijan and Türkiye via the Caspian Sea. Its energy system has long been surplus, supplying Uzbekistan and Kyrgyzstan while also engaging in energy exchanges with Iran. Furthermore, Ashgabat consistently invests in expanding export generating capacities; notably, at the end of 2023, groundwork was laid for a new power plant with a capacity of 1,574MW near Turkmenbashi port. The transit of Kazakh electricity through Azerbaijani territory also appears equally promising; Kazakhstan currently operates about 145 RES facilities with a total capacity exceeding 2,600MW.
"As part of our green electricity transfer project, Azerbaijan and Uzbekistan—partnering with Kazakhstan—plan to construct a 2,450-kilometre DC power transmission line," stated Uzbek Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov. "We are actively preparing a feasibility study for this project; as part of this effort, we intend for the DC power line to traverse Kazakhstan, Azerbaijan, and Georgia with access to European markets." The minister further noted that Uzbekistan is making strides in wind power generation with a total capacity reaching up to 10,000 MW. Uzbekistan's development strategy aims to increase total generation capacity by 2.4 times to 44.9 GW by 2030 while raising renewable energy's share within total generation to 40 percent.
It should be reiterated that substantial investments are being made into building and modernizing substations and high-voltage lines within our country to realize these ambitious goals. In addition to the Black Sea Energy project, Azerbaijan is establishing two more transit corridors: Azerbaijan-Georgia-Türkiye (2015) and one currently under construction from Nakhchivan Autonomous Republic (NAR) to Türkiye. All these initiatives significantly enhance Azerbaijan's stature as a transit country and establish its role as an essential hub for electricity transshipment to Europe.