Azərbaycanın paytaxtı qlobal əməkdaşlıq nümunəsidir
Bakıda təşkil olunmuş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) noyabrın 23-də başa çatıb. Tədbir davam etdiyi müddətdə dünyanın ən populyar xəbərləri arasında yer alıb. Kiçik bir cənub paytaxtına dünyanın 196 ölkəsindən 76 min iştirakçı toplaşmışdı. Onların arasında 80-dən artıq dövlət və hökumət başçısı da var idi. Qonaqlar Bakıda bir neçə gün boyunca dünyanın ən mühüm mövzularından olan iqlim dəyişikliyini müzakirə edib və ən önəmlisi, bir çox problemli məqamlarla bağlı vacib qərarlar qəbul edə biliblər. Yekun razılaşmaya əsasən 2035-ci ilədək inkişaf etməkdə olan ölkələrə iqlim problemlərinin həlli üçün ildə ən azı 300 milyard dollar ayrılacaq. Bu, bir əvvəlki toplantıda razılaşdırılmış 100 milyard dollardan 3 dəfə artıqdır. Beləliklə, Bakıda əldə edilmiş maddi hədəf qarşıya yeni qlobal vəzifə qoyur ki, onun çərçivəsində 2035-ci ilə inkişaf etməkdə olan ölkələrə iqlim maliyyələşdirilməsi üçün 1,3 trilyon dollar ayrılacaq.
Vacib qərarlar
Konfransın yekun plenar iclasında uzun-uzadı müzakirə və mübahisələrdən sonra Paris Sazişinin 6-cı maddəsi tam dəstəklənib. Bu, faktiki olaraq, yüksək dərəcədə inteqrasiya olunmuş karbon bazarı ilə bağlı on ildir davam edən danışıqların başa çatması deməkdir. Bu məsələ Azərbaycanın COP29-a sədrliyinin əsas prioritetlərindən idi. Nəticədə, Bakı intensiv ikitərəfli texniki və siyasi danışıqlar nəticəsində tərəflərin belə vacib razılaşma əldə etməsinə nail olub. Məhz bu strategiya nəticəsində illərdir «dalana dirənmiş» məsələ çözülüb, Paris Sazişinin sonuncu vacib maddəsi ilə bağlı razılığa gəlinib.
Sazişin 6-cı maddəsi iqlim hədəflərinə nail olunmasında əməkdaşlıq edən ölkələr üçün etibarlı və şəffaf karbon bazarlarının yaradılmasını nəzərdə tutur. Bu transsərhəd razılaşmasının milli iqlim planlarını (NDC) həyata keçirən ölkələrin bu istiqamətdəki xərclərini illik 250 milyard dollaradək azaldacağı gözlənilir. COP29 Sədrliyi yatırılmış investisiyalardan əldə olunan gəlirlərin daha miqyaslı iqlim iddialarının gerçəkləşdirilməsinə yönəldilməsini təşviq edir. Fevralda təqdim olunacaq növbəti nəsil NDC dünyanın 1,5°C hədəfinə nail olması baxımından həlledici əhəmiyyət daşıyır. İqlim diplomatiyasının ən çətin, texniki cəhətdən qarışıq problemindən danışılan 6-cı maddə özündə kömür zavodlarının istismardan çıxarılmasını, külək stansiyalarının inşasını və meşələrin salınmasını nəzərdə tutur. Bu, inkişaf etməkdə olan dünyada yeni investisiya dalğası deməkdir. 6-cı maddə ilə bağlı yekdil qərar ətraf mühitin vəhdətinin qorunub saxlanılmasında vacib rol oynayacaq. Bu qərar real, mərhələli, yoxlanıla və ölçülə bilən emissiyaların azaldılması və aradan qaldırılması vasitəsilə şəffaf və davamlı karbon bazarlarını təmin etməklə qlobal iqlim sərmayəsini artırmaq üçün böyük potensial yaradacaq.
Plenar iclasda Zərər və İtki Fondunun tam gücü ilə fəaliyyətə başlaması ilə bağlı tarixi qərar da qəbul olunub. Bu, inkişaf etməkdə olan ölkələrin, o cümlədən kiçik ada dövlətlərinin, daha az inkişaf etmiş Afrika dövlətlərinin səbirsizliklə gözlədikləri məsələ idi. Yeri gəlmişkən, bu da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi prioritetə tam uyğundur. Söhbət Bakının COP29-a sədrliyi dövründə iqlim dəyişikliklərinin kiçik ada dövlətlərinə yaratdığı problemlərin həllindən gedir.
Zərər və İtki Fondunun («Loss and Damage Fund») yaradılması Misirdə keçirilmiş COP27-də razılaşdırılmışdı. Onun məqsədi iqlim dəyişiklikləri qarşısında daha zəif olan ölkələrə maliyyə yardımının göstərilməsidir. Dubayda keçirilmiş COP28-də isə Fondun fəaliyyətə başlamasına qərar verilmişdi. Bildirilir ki, COP29 Sədrliyi Fondun rəhbərliyi və Dünya Bankı ilə sıx əməkdaşlıq edərək, onun işinə start verilməsi üçün əhəmiyyətli addımlar atıb. 2024-cü ilin sentyabrında Fondun İdarə Heyətinin Bakıda keçirilmiş üçüncü iclasında onun fəaliyyətə başlaması üçün vacib addımlar atılıb ki, bunlardan biri də quruma icraçı direktorun təyinatı olub. COP29 çərçivəsində isə Fondun fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra razılaşmalar imzalanıb. Söhbət qurumun İdarə Heyəti ilə Dünya Bankı arasında imzalanmış «Qəyyumluq Sazişi» və «Katibliyin Ev Sahibliyi Sazişi»ndən, həmçinin Fondun İdarə Heyəti ilə ev sahibi ölkə olan Filippin arasında «Ev Sahibi Ölkəyə dair Saziş»dən gedir.  Hazırda Fonda vəd edilən ümumi maliyyə dəstəyinin məbləği 730 milyon ABŞ dollarından artıqdır. Əldə edilən bu nailiyyətlərlə Fond 2025-ci ildən etibarən layihələri maliyyələşdirə biləcək. Bu, Azərbaycanın COP29 Sədrliyinin növbəti uğurudur.
Plenar iclasda Paris Sazişinin 13-cü maddəsinə uyğun olaraq İkiillik Şəffaflıq Hesabatlarının hazırlanması, qabiliyyət quruculuğu sahəsində inkişaf etməkdə olan ölkələrə maliyyə və texniki dəstəyin göstərilməsinə dair qərar qəbul olunub. Qərar Paris Sazişinin 13-cü maddəsi ilə yaradılan Zənginləşdirilmiş Şəffaflıq Çərçivəsinin həyata keçirilməsi, o cümlədən inkişaf etməkdə olan ölkələr tərəfindən İkiillik Şəffaflıq Hesabatlarının hazırlanmasına maliyyə və texniki dəstəyin göstərilməsini ehtiva edir. Sənəddə COP29 Sədrliyinin təşəbbüsü olan Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platforması da yer alıb. Həmin qərarda COP29 Sədrliyinin iqlim şəffaflığı sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlər, o cümlədən iqlim şəffaflığına həsr olunmuş bir sıra forumlar və qabiliyyət quruculuğu təlimlərinin təşkili, COP29-un iqlim şəffaflığı sahəsində əsas irsi olan Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platformasının yaradılması tərəf dövlətləri tərəfindən alqışlanıb.
Plenar iclasda, eyni zamanda «Gender və iqlim dəyişikliyi», «Uyğunlaşmaya dair qlobal hədəf», «Şarm əl-Şeyx yumşaltma ambisiyaları və icra iş proqramı» da daxil olmaqla, bir sıra digər sənədlər təsdiqlənib.
COP29-un yekununda qəbul olunan digər qərarla Qlobal Adaptasiya Hədəfi sənədi ilə Bakı Adaptasiya Yol Xəritəsi yaradılıb. Həmçinin növbəti COP sessiyaları çərçivəsində adaptasiya üzrə yüksəksəviyyəli Bakı dialoqu çağırılacaq. Bu, inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarına uyğun olaraq, adaptasiya məsələsinin hər il COP-larda müzakirə olunmasını təmin edəcək.
Əsas nəticə
COP29-un əsas nailiyyəti kimi isə «Bakı Maliyyə Məqsədi»nin (BFG) razılaşdırılmasını göstərmək olar. Bu, inkişaf etməkdə olan ölkələrə illik 1,3 milyard dollar iqlim maliyyəsinin ayrılmasına dair yeni öhdəlikdir. Azərbaycanın timsalında COP29 Sədrliyinin əsas prioritetinin reallaşdırılmasındakı uğuru daha əvvəl 100 milyard dollar olan hədəfin əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasıdır. Bu, qlobal investisiyaların yeni dalğası üçün yol açır.
«Bakı Maliyyə Məqsədi»nin əsas hədəfi 2035-ci ilədək inkişaf etməkdə olan ölkələrə ildə ən azı 300 milyard avronun toplanması təşəbbüsünü öz üzərinə götürməkdir. Bu, COP29 Sədrliyinin apardığı 48 saatlıq intensiv diplomatiyanın nəticəsidir. Burada daha az inkişaf etmiş ölkələrə, inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə dəstəyə, eyni zamanda bu dəstəyin əlçatanlığı və şəffaflığına xüsusi diqqət ayrılır.
Bundan başqa, COP29 Paris Sazişinin BMT-nin himayəsi altında yüksək təhlükəsizlik tələblərinə cavab verən karbon bazarlarının yaradılmasını nəzərdə tutan 6-cı maddəsi ilə bağlı on il idi davam edən danışıqları da məntiqi sonluğuna çatdırıb. 2050-ci ilə tələblərə cavab verən karbon bazarlarından gələn maliyyə axını illik 1 trilyon dollara çata bilər. Bu, milli iqlim planlarının reallaşdırılması ilə bağlı illik xərcləri 250 milyard dollaradək azalda bilər. Ümumilikdə «Bakı Maliyyə Məqsədi» və 6-cı maddə qlobal iqlim maliyyələşdirilməsi arxitekturasını əbədiyyən dəyişəcək, investisiyaların inkişaf etməkdə olan ölkələrə yönəlməsini təmin edəcək.
«Bakı Maliyyə Məqsədi» iqlim sahəsində bütün istiqamətlər üzrə inkişafı təmin edəcək razılaşmalar paketinin əsas hissəsidir. COP29 ilk Qlobal Baxışın nəticələrində heç bir geriləmə olmamasını təmin edərək, bundan əlavə, Zərər və İtki Fondunu işə salmağa və fondun 2025-ci ildə maliyyə vəsaitini paylaşdırmağa hazır olmasına müvəffəq olub. Bu irəliləyişlər çoxtərəfli iqlim fəaliyyətində ən mürəkkəb və mübahisəli vəzifələri yerinə yetirmək üçün Azərbaycan Sədrliyinin aylarla davam edən intensiv diplomatiyasının nəticəsidir. Bu qərarlar 1,5C məqsədinə çatmaq üçün vasitələrin təmin edilməsində xüsusi əhəmiyyətə malik addımlardır.
COP29 – mümkün olan ən yaxşı razılaşma
COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti, Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev konfransın işinin yekunları haqda danışarkən bildirib ki, «Bakı Maliyyə Məqsədi» əldə edilə bilinəcək ən yaxşı razılaşmadır. «Geosiyasi parçalanmanın müşahidə edildiyi bir ildə bir çox insanlar Azərbaycanın buna nail ola biləcəyinə şübhə edirdilər. Hamının razılaşa biləcəyinə şübhə ilə yanaşırdılar. Onlar hər iki məsələdə yanıldılar», - deyə o, qeyd edib. Babayev hesab edir ki, qarşıdakı illər asan keçməyəcək: «Elm göstərir ki, çətinliklər daha da artacaq. Birgə işləmək bacarığımız sınanacaq. «Bakı irəliləyişi» bizə qarşıdan gələn fırtınaların qarşısını almağa kömək edəcək».
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə «Bakı irəliləyişi»ni çoxtərəfli yanaşmanın zəfəri sayır. Dövlət başçısı bildirib ki, COP29 iqlim diplomatiyasında dönüş nöqtəsidir «və mən inanıram ki, bu irs gələcək qlobal iqlim fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcək».
«Azərbaycan COP-un rahat və yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün bütün lazımi hazırlıqları həyata keçirməyə nail oldu. Mübaliğəsiz deyə bilərik ki, Bakı COP tədbiri ən möhtəşəm COP-lardan biri kimi tarixə düşəcək. Biz 80 dövlət və hökumət başçısının, qeydiyyatdan keçmiş 76 mindən çox iştirakçının qatıldığı COP29-un çox yaxşı təşkil olunması ilə bağlı bütün qonaqlardan yüksək qiymət almaqdan qürur duyuruq. Genişmiqyaslı və planlaşdırılmış böhtan və qarayaxma kampaniyasına baxmayaraq, Azərbaycan iqlim danışıqlarında tarixi nəticələr əldə etməyə müvəffəq oldu. «Yaşıl dünya naminə həmrəylik» şüarını rəhbər tutan Azərbaycan bitərəf vasitəçi kimi çıxış edərək danışıqların qərəzsiz aparılması üçün bütün imkanları yaratdı. Bütün proses boyu biz inkişaf etməkdə olan ölkələrin, xüsusilə kiçik ada dövlətlərinin və ən az inkişaf etmiş dövlətlərin ehtiyaclarını nəzərə alan nəticə əldə etməyə çağırış etdik, çünki onlar iqlim dəyişmələrinin ağır yükünü daşıyırlar və ekzistensial təhlükə ilə üzləşirlər», - deyə İlham Əliyevin COP29-un nəticələri haqda bəyanatında bildirilir.
BMT-nin baş katibi Antoniu Quterreş isə hesab edir ki, COP29-da əldə olunmuş razılaşma iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə gələcək addımların əsasını qoyub: «COP29-da əldə olunmuş razılaşma iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə gələcək addımların əsasını qoyur. COP29-da əldə olunan razılaşma qlobal istiləşməni 1,5°C-də saxlamaq məqsədini qorumaq üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Ölkələr vəzifənin öhdəsindən gəldi. Mən maliyyələşdirmə və yumşaldılmada daha iddialı nəticələrə ümid edirdim, lakin bu razılaşma gələcək fəaliyyət üçün möhkəm əsas verir».
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının icraçı katibi Saymon Stil də COP29-da vacib qərarların qəbul olunduğu qənaətindədir. Bununla yanaşı, o, hələ görülməli işlərin çox olduğunu düşünür. Stil bildirib ki, iqlim maliyyələşməsində üçqat artıq məbləğin razılaşdırılması iqlim dəyişikliyindən daha çox əziyyət çəkənlərin dəstəklənməsi baxımından vacib hadisədir. O, təxminən 10 il davam etmiş qızğın müzakirələrdən sonra COP29-da qlobal karbon bazarı ilə bağlı əldə edilmiş razılaşmanı da alqışlayıb. «Bu yeni maliyyə hədəfi iqlim dəyişikliklərinin nəticəsinin getdikcə ağırlaşması fonunda bəşəriyyət üçün «sığorta polisi»dir. Lakin istənilən digər sığortalar kimi, o da ödəmələrin tam və vaxtında ediləcəyi halda işləyəcək. Milyardlarla insanın həyatını qorumaq üçün vədlər yerinə yetirilməlidir», - deyə Stil qeyd edib.
COP29-da qəbul olunmuş qərarlar, şübhəsiz ki, bəşəriyyətin gələcəyi baxımından kritik əhəmiyyətə malikdir. O, eyni zamanda Azərbaycanın liderlik keyfiyyətini, beynəlxalq nüfuzunu da bir daha ortaya qoyub. Bakı konfransın uğurla keçirilməsi üçün bütün səyləri birləşdirib, böyük təşkilatçılıq bacarığı göstərərək, bu cür miqyaslı hadisənin təşkili işinin öhdəsindən ən yüksək səviyyədə gəlib. Sammitin yekununda COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycana rəsmi təşəkkür qətnaməsi də bu üzdən qəbul edilib.

Baku as an example of global co-operation
On November 23, the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) concluded in Baku, which became one of the world's top news headlines. This small southern capital gathered 76,000 participants from 196 countries, including more than 80 leaders of states and governments, to discuss one of the planet's most pressing issues—climate change. Most importantly, they reached significant decisions regarding many challenging goals. According to the final agreement, Baku successfully secured a commitment that by 2035, annual climate finance for developing countries will reach at least $300 billion, a figure that is three times the previous benchmark of $100 billion. This financial goal from Baku, demonstrating substantial growth, establishes a new global target of $1.3 trillion in climate finance directed toward developing countries by 2035.
Important Decisions
At the final plenary session of the conference, after extensive debate, Article 6 of the Paris Agreement was fully operationalised. This effectively concludes ten years of negotiations on highly integrated carbon markets. This issue was one of the main priorities for the Azerbaijani COP29 Presidency, which facilitated this important achievement through intensive bilateral technical and political negotiations. This strategy helped to break years of deadlock and finalize the last major component of the Paris Agreement.
Article 6 establishes the framework for creating robust and transparent carbon markets for countries cooperating to meet climate goals. This cross-border collaboration is anticipated to reduce the cost of implementing national climate plans (NDCs) by up to $250 billion annually. The COP29 Presidency encourages the reinvestment of these funds into broader climate ambitions. The next generation of NDCs, which will be unveiled in February, is critical for the world’s aspirations to achieve the 1.5° C target. Article 6 addresses some of the most complex and technically challenging issues in climate diplomacy, including decommissioning coal plants, developing wind farms, and reforestation. This signifies a new wave of investment in the developing world. The unanimous decision on Article 6 will play a crucial role in ensuring environmental integrity, unlocking the vast potential to boost global climate investment by establishing transparent and sustainable carbon markets through real, measurable, and verifiable emission reductions and eliminations.
The Plenary adopted a historic decision to ensure the full operationalisation of the Loss and Damage Fund, which has been eagerly anticipated by developing states, including small island nations, least developed countries, and those in Africa. This aligns with the priority set by President Ilham Aliyev of Azerbaijan to address the impacts of climate change on small island states during the COP29 Presidency.
The establishment of a Loss and Damage Fund was agreed upon at COP27 in Egypt. Its purpose is to provide financial assistance to countries most vulnerable to climate change impacts. At COP28 in Dubai, it was decided to launch this fund. Notably, the COP29 Presidency has undertaken significant steps to operationalize the fund, collaborating closely with its board and the World Bank. In September 2024, during the third board meeting held in Baku, crucial steps were taken to initiate the fund's activities, including appointing an executive director. Under COP29, several agreements related to the Loss and Damage Fund were signed, including the "Trust Management Agreement" and "Secretariat Hosting Agreement" between the Fund board and the World Bank, as well as the "Host Country Agreement" between the Fund board and host country the Philippines. Currently, promised financial support for the Fund exceeds $730 million. Thanks to these accomplishments, the Loss and Damage Fund is poised to begin financing projects as early as 2025—another success attributed to Azerbaijan's Presidency of COP29.
The plenary also resolved to provide financial and technical support to developing countries for capacity building and preparing biennial transparency reports in accordance with Article 13 of the Paris Agreement. The resolution includes implementing the Enhanced Transparency Framework established by Article 13, which entails financial and technical assistance for drafting biennial transparency reports by developing countries.
Additionally, the document encompasses the Baku Global Platform for Climate Transparency, an initiative from the COP29 Presidency. The decision acknowledges actions undertaken by the COP29 Presidency in promoting climate transparency, including organizing various forums and capacity-building training on climate transparency and establishing this platform, which serves as a significant legacy of COP29 in this domain.
Several other documents were also approved during plenary sessions, including "Gender and Climate Change," "Global Adaptation Target," and "Sharm El Sheikh's Mitigation Ambitions and Implementation Work Programme."
As a result of COP29, the Baku Adaptation Roadmap for the Global Adaptation Goal document was produced. Furthermore, a Baku High-Level Dialogue on Adaptation will be convened as part of upcoming sessions of the SRAs (Specialized Regional Assessments). This will ensure that adaptation issues are discussed annually at all SRAs for the benefit of developing countries.
Key Outcome
The agreement on the Baku Financial Goal (BFG), which is a pledge to provide $1.3 trillion in climate finance annually to developing countries, stands out as a major achievement of COP29. The success in realizing this top priority for Azerbaijan’s COP29 Presidency correlates with a significant increase in funding beyond the previous $100 billion target, paving the way for a new influx of global investment.
The primary objective of the Baku Financial Goal is to lead efforts in mobilizing at least $300 billion annually for developing countries by 2035. This outcome results from 48 hours of intensive diplomacy by the COP29 Presidency. Particular emphasis is placed on supporting least developed countries and small island developing states while ensuring provisions for accessibility and transparency.
COP29 also concluded a decade-long wait for finalizing negotiations on Article 6 of the Paris Agreement aimed at establishing secure carbon markets under UN auspices. Financial flows from compliant carbon markets could reach $1 trillion per year by 2050. This volume could also reduce national climate plan costs by $250 billion annually. Overall, both the Baku Financial Target and Article 6 will permanently alter global climate finance architecture by redirecting investments towards developing countries.
The Baku Financial Goal serves as a centrepiece within a package of agreements promoting progress across all areas of climate action. By avoiding any delays in achieving primary outcomes from the Global View, COP29 has successfully launched the Loss and Damage Fund and prepared it for financial disbursement by 2025.
These breakthroughs are attributed to months of intensive diplomatic efforts by Azerbaijan’s Chairmanship aimed at addressing some of the most complex challenges in multilateral climate action. They represent a critical step toward consolidating resources necessary for reaching the 1.5°C target.
COP29's the Best Possible Deal
Mukhtar Babayev, President of COP29 and Minister of Environment and Natural Resources of Azerbaijan, stated after the conference that the Baku Financial Goal was the best possible outcome achieved by all parties: "In a year marked by geopolitical disunity, many doubted Azerbaijan's ability to deliver results. They underestimated our capacity to reach an agreement. They were mistaken on both counts." He acknowledged that upcoming years would not be easy: "Science indicates that challenges will only increase. Our collective ability to collaborate will be tested. The Baku breakthrough will assist us in navigating forthcoming storms."
Azerbaijani President Ilham Aliyev views this "Baku breakthrough" as a triumph of multilateralism, asserting that COP29 represents a pivotal moment in climate diplomacy: "I believe this legacy will positively influence future global climate action."
"Azerbaijan has taken every necessary measure to ensure smooth and effective proceedings at COP29. Without exaggeration, the Baku Climate Summit will be remembered as one of history's most significant COP conferences. We take particular pride in receiving widespread appreciation from guests regarding our exemplary organization of COP29, which attracted participation from 80 Heads of State and Government alongside over 76,000 registered attendees.
"Despite facing a well-organized campaign of blackmail and slander, Azerbaijan succeeded in achieving historic results during these climate negotiations. Guided by our slogan 'Solidarity for a Green World,' Azerbaijan acted as an honest broker and seized every opportunity to facilitate impartial negotiations. Throughout this process, we advocated for outcomes that consider the needs of developing countries—particularly small island developing nations and least developed states—who bear the brunt of climate change impacts and confront existential threats," Ilham Aliyev remarked following COP29.
According to UN Secretary-General António Guterres, the agreement reached at COP29 lays essential groundwork for future actions against climate change: "The agreement at COP29 is crucial for maintaining our objective of keeping global warming within 1.5°C limits. Countries have risen to meet this challenge; while I had hoped for a more ambitious result in financing and mitigation efforts, this agreement provides a solid foundation for future initiatives," he stated.
Simon Steele, Executive Secretary of the UN Framework Convention on Climate Change, emphasized that while important decisions were made at COP29, much work remains ahead: "We have reached an agreement to triple our climate finance target—this is vital for supporting those most vulnerable to climate change's effects." Steele welcomed advancements made at COP29 regarding a global carbon market after nearly ten years of hard work: "This new financial target serves as an 'insurance policy' for humanity against escalating climate impacts affecting all nations; however, like any insurance policy, it only functions if premiums are paid fully and promptly. Promises must be kept to safeguard billions of lives," he added.
Undoubtedly, decisions made at COP29 hold critical significance for humanity's future while reaffirming Azerbaijan's leadership role and international standing. Baku successfully managed to orchestrate this large-scale event while uniting efforts toward conference success and demonstrating exceptional organizational skills. Consequently, a resolution was passed at summit's end expressing gratitude toward Azerbaijan for its high level of organization at COP29.