Çərşənbə axşamı, 16:21
Azərbaycan artıq rəsmən I Avropa Olimpiya Oyunlarının hazırlıq işlərinə start verib. İdman növləri dəqiqləşəndən sonra yarışların keçiriləcəyi məkanlar və qonaqların yerləşdirilməsi məsələsi öz həllini tapıb. İlk dəfə baş tutacaq turnirdə təhlükəsizlik və nəqliyyat məsələləri də yaddan çıxmayıb.
Hazırda bütün bu məsələlər ətrafında Avropa Olimpiya Komitəsi ilə danışıqlar gedir. Bəzi idman növlərinin yarış qaydaları və idmançıların seçim prosedurları da müzakirə olunan məsələlər sırasındadır. Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi bəzi idman növləri üzrə 2016-cı ildə Rio de Janeyroda baş tutacaq Olimpiadaya lisenziya verilməsini təklif edib. Hazırda bu məsələ Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi  ilə dəqiqləşdirilir.
Avropa oyunlarına hazırlığın gedişatı ilə bağlı suallarımızı Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə cavablandırıb.
- Avropa Oyunlarının proqramı nə vaxt təsdiqlənəcək?
- Mötəbər yarışın proqramı bütövlükdə dəqiqləşib. Sadəcə, bəzi federasiyalarla son danışıqlar aparılır. Bildiyiniz kimi, beynəlxalq qurumlar öz fəaliyyət planını bir neçə il əvvəldən tərtib edir. Ona görə Avropa Olimpiya Oyunlarının keçirilməsi onlar üçün sürpriz oldu. Təqvimdə yer tapmaq bir qədər çətinlik yaratdı. Bu mənada artıq irəliləyiş var. Əvvəl bəzi federasiyalar oyunlarda iştirak edə bilməyəcəyini söyləyirdi. Amma sonradan fikirlərindən daşındılar. Hazırda bir neçə beynəlxalq federasiya bu və ya digər idman növünün Avropa Olimpiya Oyunlarına daxil edilməsi üçün bizdən razılıq gözləyir.
- Avropa Oyunları və Yay Olimpiya Oyunları. Bu yarışlar bir-birindən nə ilə fərqlənəcək?
- Hər iki yarış oxşar olduğu qədər həm də fərqlidir. Avropa oyunlarında reqlament və iştirakçı sayı kəskin şəkildə fərqlənəcək. Bəzi idman növlərində qaliblər Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazana biləcək. Bütövlükdə Avropa oyunları qitənin ən güclü idmançılarını bir yerə toplayacaq. Burda Avropa ən güclülərini müəyyənləşdirəcək.
- İdman növlərinin sayı nə vaxt dəqiqləşəcək?
- Yaxın aylarda artıq bu məsələ həll olunmalıdır. İndidən söyləmək olar ki, turnirdə həndbol, futbol, basketbol, su idman növləri və yüngül atletika təmsil olunacaq. Futbolda söhbət çimərlik futbolundan gedir. Basketbolda 3x3 qaydası tətbiq olunacaq (hər komandada 3 nəfər çıxış edir). Üzgüçülükdə, yəqin ki, gənclər arasında mübarizə olacaq. Payızın ilk ayında bütün suallar həll olunacaq.
- Yay Olimpiya Oyunlarında iştirakçılar lisenziyaya əsasən seçilir. Bəs, Avropa oyunlarında seçim necə olacaq?
- Bu məsələ idman növlərinin federasiyalarından asılıdır. Ya oyunlara istənilən idmançını dəvət etmək olar, ya da seçmə turnirlər əsasında iştirakçıları müəyyənləşdirmək mümkündür. Bəzi federasiyalar Avropa oyunlarına qitə birinciliyi statusu vermək istəyir. Məsələn, dzü-do və güləşdə turnir həm də Avropa Çempionatı sayıla bilər. Digərləri oyunların lisenziya xarakteri daşımasını təklif edir. Yəni qalib idmançılar 2016-cı ildə Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazansın. Müzakirələr bütün istiqamətlərdə davam edir. Avropa Olimpiya Oyunlarının Bakıda keçirilməsi, təxminən, yeddi ay əvvəl təsdiqləndi. Bu vaxt ərzində çoxlu sayda məsələ öz həllini tapdı. Digər işləri qaydasına salmaq üçün müəyyən müddət lazımdır. Əsas məsələ Avropa oyunlarının proqramının tərtib olunmasıdır. Proqram bizə ona görə lazım idi ki, yarışların keçiriləcəyi məkanları hazır edək.
- Tikiləcək arenalar nə vaxta hazır olacaq?
- Biz planlaşdırmışıq ki, 2015-ci ilin əvvəlinə qədər hər şey hazır olsun. Avropa Olimpiya Oyunları Bakıda keçirilməsəydi belə nəzərdə tutulan arenaların çoxu tikiləcəkdi. Olimpiya stadionu, Gimnastika Mərkəzi, su idman növləri sarayı istənilən halda inşa olunacaqdı. Çünki MOK və AGİN bu arenalara ehtiyac görürdü. Sadəcə olaraq, onların inşası bu yarışla üst-üstə düşdü. Eyni zamanda Avropa Olimpiya Oyunları üçün müvəqqəti xarakter daşıyan komplekslər də olacaq. Ona görə hazırda Bakıya gələcək idmançı və rəsmi şəxslərin sayı dəqiqləşdirilməlidir. Olimpiya kəndi konkret olaraq dəqiq sayla hazırlanır. Biz bilməliyik ki, həmin məkanda neçə nəfər yaşayacaq.
- Oyunların lisenziya xarakteri daşıması turnirə marağı artıracaq, idmançılar daha səylə hazırlaşacaqlar...
- Düzdür, lisenziya xarakterli olsa, turnirin önəmi artacaq. Yüngül atletika və üzgüçülükdə normativləri yerinə yetirmək lazım olacaq. Bu halda idmançı Rio De Janeyroya vəsiqə qazana bilər. Avropada isə seçim reytinq xalları ilə ola bilər. Dzü-doda, adətən, reytinq xalları toplanır və sonda Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya verilir. Yəni dzü-doçularımız uğurlu çıxış etməklə lisenziya xallarını artıra bilər.
- Hansı idman növlərində müvəqqəti idman qurğuları düzəldiləcək...
- Avropa Olimpiya Komitəsi maraqlıdır ki, istifadə ediləcək obyektlərin yarısı müvəqqəti düzəldilsin. Sonradan boş qalmaması üçün. Çimərlik voleybolu, su polosu və bir sıra idman növləri üçün hazırlanacaq obyektlər sonradan söküləcək. Su idman növləri sarayında su polosu üzrə yarışları keçirmək mümkün olmayacaq. Çünki su polosu uzun müddət davam edir. Həmin günlərdə isə sarayda başqa növlər üzrə yarışlar olacaq. Su polosu üçün xüsusi hovuz hazırlanacaq. Lazım olacağı təqdirdə, hovuzu yarışdan sonra başqa yerə köçürmək olar. Ölkənin elə yerləri var ki, orada hovuza böyük ehtiyac var. Artıq bütün müvəqqəti obyektlərin yerləri də dəqiqləşdirilib.
- İştirakçıların sayı nə vaxt dəqiqləşəcək?
- İlin sonuna qədər bütün məsələlər həllini tapacaq. İdman növləri dəqiqləşən kimi qitə federasiyalarıyla görüşümüz olacaq. Orada seçim və yarışla bağlı müzakirələr aparılacaq. Noyabrda Romada Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Assambleyasının toplantısı keçiriləcək. O vaxta qədər bu məsələlər həllini tapmalıdır. Çünki həmin mərasimdə I Avropa Olimpiya Oyunlarıyla bağlı hesabat xarakterli çıxışımız ola bilər. Azərbaycan artıq mötəbər yarışın keçirilməsi istiqamətində əməli işə başlayıb. Məqsəd Avropa Olimpiya Oyunlarını yüksək səviyyədə keçirməkdir. İnanıram ki, biz yenidən Avropanı təəccübləndirə biləcəyik.

Азербайджан приступил к подготовительным работам для проведения I Европейских олимпийских игр. Сразу после уточнения списка основных видов спорта, которые будут представлены на Играх, были определены также спортивные арены и места размещения гостей. Помимо этого решаются вопросы обеспечения безопасности и транспорта.
Весь комплекс вопросов в настоящее время обсуждается с Европейским олимпийским комитетом. Также обсуждаются правила соревнований и процесс отбора на Европейские игры видов спорта. Азербайджан предложил придать лицензионный характер соревнованиям Евроигр по ряду видов для отбора на летние Олимпийские игры 2016 года, которые пройдут в Рио-де-Жанейро. Сейчас этот вопрос решается с Международным олимпийским комитетом.
О ходе подготовительных работ R+ любезно согласился рассказать вице-президент Национального олимпийского комитета Азербайджана Чингиз ГУСЕЙНЗАДЕ.
- Когда будет утверждена программа Европейских игр?
- В общем формате программа соревнований уже утверждена. Сейчас идут последние переговоры со спортивными федерациями. Международные организации обычно планируют свою деятельность на несколько лет вперед. В этом плане объявление о проведении Европейских олимпийских игр для них стало сюрпризом и создало некоторые трудности с графиком соревнований. Но уже есть продвижение. Некоторые федерации, которые сначала отказались от участия в Евроиграх, изменили свое решение. Сейчас несколько международных федераций ждут нашего согласия на включение отдельных видов спорта в перечень Игр.
- В чем разница между Европейскими играми и летней Олимпиадой?
- Оба соревнования имеют как схожие черты, так и различия. На Евроиграх эта разница в основном коснется регламента и количества участников. В нескольких видах спорта победители Евроигр получат лицензии на летнюю Олимпиаду. В целом же эти Игры определят сильнейших спортсменов в Европе.
- Когда окончательно будут утверждены виды спорта, которые мы увидим на Евроиграх?
- В ближайшие месяцы этот вопрос должен решиться. Уже сейчас могу сказать, что будут представлены гандбол, футбол, баскетбол, водные виды и легкая атлетика. В частности, будут пляжный футбол, баскетбол в формате по три человека в команде. В плавании будут, наверное, соревнования среди молодежи. В начале осени все вопросы уже решатся.
- Как будет производиться отбор спортсменов на Европейские игры?
- Этот зависит от спортивных федераций. Можно пригласить на соревнования любого спортсмена или они могут определяться на отборочных турнирах. Некоторые федерации хотят придать Евроиграм статус континентального первенства. В частности, соревнования по дзюдо и борьбе будут считаться чемпионатом Европы. Другие федерации предлагают придать играм лицензионный характер, то есть победитель получает право выступить на летних Олимпийских играх 2016 года. Обсуждения ведутся по всем направлениям. Баку был выбран для проведения Евроигр 7 месяцев назад, и за этот период многие вопросы нашли свое решение. Для урегулирования некоторых моментов требуется время. Но главное - утвердить программу Евроигр, что позволит нам подготовить спортивные арены.
- Лицензионный характер придаст больший интерес Евроиграм и потребует большей ответственности спортсменов.
- Если будут распределяться лицензии, это повысит значимость турнира. В легкой атлетике и плавании нужно будет выполнить норматив, чтобы получить путевку в Рио-де-Жанейро. В дзюдо же спортсмены зарабатывают рейтинговые очки, которые будут учитываться при отборе на летние Олимпийские игры. На Евроиграх дзюдоисты смогут пополнить свои лицензионные очки.
- Когда будут готовы строящиеся арены?
- Мы планируем завершить все работы к началу 2015 года. Большинство спортивных арен и так планировалось построить, независимо от проведения Евроигр. Это Олимпийский стадион, Гимнастический комплекс, Дворец водных видов спорта, в которых Национальный олимпийский комитет и Министерство молодежи и спорта видели потребность. Просто по времени их строительство совпало с проведением Евроигр. Но, естественно, для столь представительного соревнования предусмотрено строительство и временных комплексов. Поэтому нам надо знать количество спортсменов и официальных лиц, которые прибудут на Евроигры. Олимпийская деревня готовится на конкретное количество проживающих людей.
- Для каких видов спорта будут построены временные арены?
- Европейский олимпийский комитет заинтересован, чтобы половина объектов носила временный характер, так как потом они не будут использоваться. Например, арены для водного поло, пляжного волейбола и некоторые другие будут потом демонтированы. Во Дворце водных видов спорта невозможно будет проводить соревнования по водному поло. Этот турнир довольно длительный, и за это время во дворце пройдут соревнования по другим водным видам. Для поло подготовим отдельный бассейн, который после соревнования сможем перенести на другое место. В регионах страны есть большая потребность в бассейнах. Уже определены все места расположения временных объектов.
- Когда будет определено количество участников?
- До конца года будут решены все вопросы. Как только определятся виды спорта, мы проведем встречи со всеми континентальными федерациями и обсудим с ними все проблемы. В ноябре в Риме пройдет заседание генеральной ассамблеи Европейского олимпийского комитета. И все вопросы мы должны решить до его проведения. На этом мероприятии, возможно, мы выступим с отчетом по подготовке к Евроиграм. Азербайджан уже начал серьезную работу по подготовке этого представительного соревнования. Наша цель - провести Европейские олимпийские игры на высшем уровне. Я верю, что мы снова сможем удивить Европу.