Çərşənbə axşamı, 16:21
Azərbaycan artıq rəsmən I Avropa Olimpiya Oyunlarının hazırlıq işlərinə start verib. İdman növləri dəqiqləşəndən sonra yarışların keçiriləcəyi məkanlar və qonaqların yerləşdirilməsi məsələsi öz həllini tapıb. İlk dəfə baş tutacaq turnirdə təhlükəsizlik və nəqliyyat məsələləri də yaddan çıxmayıb.
Hazırda bütün bu məsələlər ətrafında Avropa Olimpiya Komitəsi ilə danışıqlar gedir. Bəzi idman növlərinin yarış qaydaları və idmançıların seçim prosedurları da müzakirə olunan məsələlər sırasındadır. Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi bəzi idman növləri üzrə 2016-cı ildə Rio de Janeyroda baş tutacaq Olimpiadaya lisenziya verilməsini təklif edib. Hazırda bu məsələ Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi  ilə dəqiqləşdirilir.
Avropa oyunlarına hazırlığın gedişatı ilə bağlı suallarımızı Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə cavablandırıb.
- Avropa Oyunlarının proqramı nə vaxt təsdiqlənəcək?
- Mötəbər yarışın proqramı bütövlükdə dəqiqləşib. Sadəcə, bəzi federasiyalarla son danışıqlar aparılır. Bildiyiniz kimi, beynəlxalq qurumlar öz fəaliyyət planını bir neçə il əvvəldən tərtib edir. Ona görə Avropa Olimpiya Oyunlarının keçirilməsi onlar üçün sürpriz oldu. Təqvimdə yer tapmaq bir qədər çətinlik yaratdı. Bu mənada artıq irəliləyiş var. Əvvəl bəzi federasiyalar oyunlarda iştirak edə bilməyəcəyini söyləyirdi. Amma sonradan fikirlərindən daşındılar. Hazırda bir neçə beynəlxalq federasiya bu və ya digər idman növünün Avropa Olimpiya Oyunlarına daxil edilməsi üçün bizdən razılıq gözləyir.
- Avropa Oyunları və Yay Olimpiya Oyunları. Bu yarışlar bir-birindən nə ilə fərqlənəcək?
- Hər iki yarış oxşar olduğu qədər həm də fərqlidir. Avropa oyunlarında reqlament və iştirakçı sayı kəskin şəkildə fərqlənəcək. Bəzi idman növlərində qaliblər Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazana biləcək. Bütövlükdə Avropa oyunları qitənin ən güclü idmançılarını bir yerə toplayacaq. Burda Avropa ən güclülərini müəyyənləşdirəcək.
- İdman növlərinin sayı nə vaxt dəqiqləşəcək?
- Yaxın aylarda artıq bu məsələ həll olunmalıdır. İndidən söyləmək olar ki, turnirdə həndbol, futbol, basketbol, su idman növləri və yüngül atletika təmsil olunacaq. Futbolda söhbət çimərlik futbolundan gedir. Basketbolda 3x3 qaydası tətbiq olunacaq (hər komandada 3 nəfər çıxış edir). Üzgüçülükdə, yəqin ki, gənclər arasında mübarizə olacaq. Payızın ilk ayında bütün suallar həll olunacaq.
- Yay Olimpiya Oyunlarında iştirakçılar lisenziyaya əsasən seçilir. Bəs, Avropa oyunlarında seçim necə olacaq?
- Bu məsələ idman növlərinin federasiyalarından asılıdır. Ya oyunlara istənilən idmançını dəvət etmək olar, ya da seçmə turnirlər əsasında iştirakçıları müəyyənləşdirmək mümkündür. Bəzi federasiyalar Avropa oyunlarına qitə birinciliyi statusu vermək istəyir. Məsələn, dzü-do və güləşdə turnir həm də Avropa Çempionatı sayıla bilər. Digərləri oyunların lisenziya xarakteri daşımasını təklif edir. Yəni qalib idmançılar 2016-cı ildə Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazansın. Müzakirələr bütün istiqamətlərdə davam edir. Avropa Olimpiya Oyunlarının Bakıda keçirilməsi, təxminən, yeddi ay əvvəl təsdiqləndi. Bu vaxt ərzində çoxlu sayda məsələ öz həllini tapdı. Digər işləri qaydasına salmaq üçün müəyyən müddət lazımdır. Əsas məsələ Avropa oyunlarının proqramının tərtib olunmasıdır. Proqram bizə ona görə lazım idi ki, yarışların keçiriləcəyi məkanları hazır edək.
- Tikiləcək arenalar nə vaxta hazır olacaq?
- Biz planlaşdırmışıq ki, 2015-ci ilin əvvəlinə qədər hər şey hazır olsun. Avropa Olimpiya Oyunları Bakıda keçirilməsəydi belə nəzərdə tutulan arenaların çoxu tikiləcəkdi. Olimpiya stadionu, Gimnastika Mərkəzi, su idman növləri sarayı istənilən halda inşa olunacaqdı. Çünki MOK və AGİN bu arenalara ehtiyac görürdü. Sadəcə olaraq, onların inşası bu yarışla üst-üstə düşdü. Eyni zamanda Avropa Olimpiya Oyunları üçün müvəqqəti xarakter daşıyan komplekslər də olacaq. Ona görə hazırda Bakıya gələcək idmançı və rəsmi şəxslərin sayı dəqiqləşdirilməlidir. Olimpiya kəndi konkret olaraq dəqiq sayla hazırlanır. Biz bilməliyik ki, həmin məkanda neçə nəfər yaşayacaq.
- Oyunların lisenziya xarakteri daşıması turnirə marağı artıracaq, idmançılar daha səylə hazırlaşacaqlar...
- Düzdür, lisenziya xarakterli olsa, turnirin önəmi artacaq. Yüngül atletika və üzgüçülükdə normativləri yerinə yetirmək lazım olacaq. Bu halda idmançı Rio De Janeyroya vəsiqə qazana bilər. Avropada isə seçim reytinq xalları ilə ola bilər. Dzü-doda, adətən, reytinq xalları toplanır və sonda Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya verilir. Yəni dzü-doçularımız uğurlu çıxış etməklə lisenziya xallarını artıra bilər.
- Hansı idman növlərində müvəqqəti idman qurğuları düzəldiləcək...
- Avropa Olimpiya Komitəsi maraqlıdır ki, istifadə ediləcək obyektlərin yarısı müvəqqəti düzəldilsin. Sonradan boş qalmaması üçün. Çimərlik voleybolu, su polosu və bir sıra idman növləri üçün hazırlanacaq obyektlər sonradan söküləcək. Su idman növləri sarayında su polosu üzrə yarışları keçirmək mümkün olmayacaq. Çünki su polosu uzun müddət davam edir. Həmin günlərdə isə sarayda başqa növlər üzrə yarışlar olacaq. Su polosu üçün xüsusi hovuz hazırlanacaq. Lazım olacağı təqdirdə, hovuzu yarışdan sonra başqa yerə köçürmək olar. Ölkənin elə yerləri var ki, orada hovuza böyük ehtiyac var. Artıq bütün müvəqqəti obyektlərin yerləri də dəqiqləşdirilib.
- İştirakçıların sayı nə vaxt dəqiqləşəcək?
- İlin sonuna qədər bütün məsələlər həllini tapacaq. İdman növləri dəqiqləşən kimi qitə federasiyalarıyla görüşümüz olacaq. Orada seçim və yarışla bağlı müzakirələr aparılacaq. Noyabrda Romada Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Assambleyasının toplantısı keçiriləcək. O vaxta qədər bu məsələlər həllini tapmalıdır. Çünki həmin mərasimdə I Avropa Olimpiya Oyunlarıyla bağlı hesabat xarakterli çıxışımız ola bilər. Azərbaycan artıq mötəbər yarışın keçirilməsi istiqamətində əməli işə başlayıb. Məqsəd Avropa Olimpiya Oyunlarını yüksək səviyyədə keçirməkdir. İnanıram ki, biz yenidən Avropanı təəccübləndirə biləcəyik.

THE MOST IMPORTANT THING IS TO APPROVE THE PROGRAMME
Azerbaijan has begun preparing to stage the first European Olympic Games. As soon as the list of the main sports to be represented at the Games was finalized, the sporting venues and accommodation centres for visitors were also decided. Safety and transport issues are also being addressed.
A whole range of questions is currently being discussed with the European Olympic Committee. Competition rules and the selection process for the types of sport for the Games are also being discussed. Azerbaijan has proposed imparting the European Games with the status of a licence for a number of sports for selection for the 2016 Olympics which will be held in Rio de Janeiro. This question is now being discussed with the International Olympic Committee.
The vice-president of the Azerbaijani National Olympic Committee Cingiz Huseynzada kindly agreed to talk to R+ about how preparations are going.
- When will the programme for the European Games be approved?
- The general programme of competition has already been approved. The final talks with sports federations are now in progress. International organizations usually plan their activities for several years ahead and in this respect the announcement about holding the European Olympic Games came as a surprise to them and has created a number of problems with the competition schedule. But progress has been made. Some federations which at first declined to take part in the Euro Games have now changed their mind. And now several international federations are awaiting our consent to include individual sports in the schedule.
- What's the difference between the European Games and the Summer Olympics?
- Both competitions have both similar features and differences. At the Euro Games this difference concerns in the main the regulations and the number of participants. In several sports the winners of the Euro Games will receive a licence for the summer Olympics. On the whole these Games will decide who are the strongest athletes in Europe.
- When will the sports that we shall be seeing at the Euro Games finally be confirmed?
- This question has to be decided in the next few months. I can already tell you now that handball, soccer, basketball, water sports and track and field athletics will be represented. Specifically, there will be beach soccer and three-a-side basketball. In swimming there will probably be competitions for young people. All questions will be resolved at the beginning of the autumn.
- How will the athletes for the European Games be selected?
- This depends on the sporting federations. Either any athlete may be invited to the competitions or they may be decided in preliminary tournaments. Some federations want to impart the Euro Games with the status of a continental championship: specifically, the judo and wrestling competitions will be considered to be the European Championship. Other federations propose imparting the Games with the nature of a licence: in other words, the winner gets the right to appear in the 2016 Summer Olympics. Discussions are underway in all areas. Baku was chosen to hold the Euro Games seven months ago, and since then many questions have been resolved. Some matters take time to be regulated, but the main thing is to approve the programme of the Euro Games, which will enable us to prepare the sports arenas.
- The licence will give the Euro Games added interest and make the athletes more committed.
- If licences are distributed this will enhance the tournament's significance. In athletics and swimming a certain standard will have to be reached to get a passport to Rio. In judo the athletes will earn ratings points which will be taken into account when making selections for the Summer Olympics. At the Euro Games the judoists will be able to make up their own licence points.
- When will the arenas that are being built be ready?
- We are planning to complete all work by the beginning of 2015. Most of the arenas were due to be built whether we held the Games or not. These are the Olympic Stadium, the Gymnastics Complex and the Water Sports Palace where the National Olympic Committee and the Ministry of Youth and Sports could see there was a need. It was just that their construction coincided in time with the staging of the Euro Games.  But, naturally, for such a representative competition temporary complexes also needed to be built. Therefore, we need to know the number of athletes and officials who will be coming to the Euro Games. The Olympic Village is preparing for a specific number of visitors.
- For which sports will the temporary arenas be built?
- The European Olympic Committee wants half the facilities to be of a temporary nature so they won't be used later. For example, the arenas for water polo, beach volleyball and certain other sports will be dismantled afterwards. It will not be possible to stage the water polo competition at the Water Sports Palace. This tournament is quite a long one and there will be other sports competitions in the palace during that time. We shall prepare a special pool for the water polo, which will be moved elsewhere after the competition. There is a great demand for swimming pools in the regions. All the venues for the temporary facilities have already been decided.
- When will the number of participants be decided?
- All questions will be resolved before the end of the year. As soon as the types of sport are decided we shall be having meetings with all the continental federations and will discuss all problems with them. A session of the General Assembly of the European Olympic Committee will be held in Rome in November and all questions must be resolved before then. There we shall present a report on the preparations for the Euro Games. Azerbaijan has already started working in earnest on preparing for this impressive competition. Our aim is to present the European Olympic Games at the highest level and I believe we shall again be able to surprise Europe.