Çərşənbə axşamı, 16:31
Ardıcıl altıncı il futbol üzrə Azərbaycan millisinə rəhbərlik edəcək Berti Foqts, deyəsən, artıq vətənə qayıtmaq barədə düşünür. Alman mediasına son müsahibələrində yerli məşqçilərlə münasibətlərinin korlandığını deyən veteran futbolçu ilin sonunda komandadan ayrılma ehtimalının çox olduğunu söyləyib. Almaniya yığmasının keçmiş çalışdırıcısı son müsahibəsində ölkəmizdəki işindən belə danışıb: "Azərbaycandakı klub məşqçiləri ilə münasibətlərim pisdir. Klubda çalışan həmkarlarımla son görüşüm zamanı onlar mənə iradlarını bildirdilər. Məni alman rəhmsizliyi ilə çalışmaqda ittiham etdilər. Bu səbəbdən, yığıncağı tərk etdim".
Buna qədər isə AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov baş məşqçi Berti Foqtsla yeni müqavilə imzalanmayacağını bildirib. Onun sözlərinə görə ilin sonuna qədər 3 rəsmi oyun qalıb. Seçmə mərhələnin görüşləri başa çatandan sonra İcraiyyə Komitəsinin üzvləri baş məşqçi postuna yeni namizədləri müzakirə edəcək.
Foqts ilin sonunda başa çatacaq müqaviləsinin uzadılmamağının əsas səbəbi kimi günahı klubların uğur qazana bilməməsində görür. Çünki klublar qitə kuboklarında zəif çıxış edirlər: "İnsanlar televiziya ilə Çempionlar Liqasına baxır və orada oynamağın çətin olmadığını düşünür. Klublar uğursuz çıxış etdiyi halda, yığmada nəyəsə nail olmaq çətindir. Hazırda yalnız bir Azərbaycan klubu avrokuboklarda mübarizəni davam etdirir. Portuqaliya ilə qarşılaşmada 0:2 hesabı ilə uduzduğumuz üçün üzr istəməliyəm ki? Ümid edirəm ki, növbəti matçlarda da bundan böyük hesabla uduzmayacağıq. Gündəlik 1 saat məşq etməklə, heç nəyə nail olmaq mümkün deyil".
AFFA artıq Foqtsun futbolumuza xeyri dəymədiyini anlayır və onu dəyişmək  barədə  düşünür. Almandan sonra yenidən milliyə əcnəbi gətirilməsi o qədər inandırıcı görünmür. Çünki indiyə qədər yığmaya rəhbərlik edən braziliyalı Karlos Alberto Torres və ya alman Berti Foqts ciddi nəticəylə yadda qalmayıb. Azərbaycanda kifayət qədər məşqçi olsa da onların hamısına namizəd kimi baxmaq mümkün deyil. Çünki əksəriyyət yığmada çalışıb və ona olan etimadı doğrultmayıb. Belədə Azərbaycan millisində baş məşqçi postuna ən real 3 namizədi sizlərə təqdim etmək qərarına gəldik.
Qurban Qurbanov - ən real namizəd
"Qarabağ"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov Azərbaycan millisində baş məşqçi postuna ən real namizəd sayılır. Uzun müddət yığmanın lideri olan və millidə vurduğu qollarla hələ də bombardirliyi qoruyan veteran futbolçumuz hazırda Ağdam təmsilçisində çalışır. Onun layiqli namizəd olmasını bir neçə faktla sübut etmək olar. Məşqçilik karyerasına başlayan mövsüm "Neftçi" ilə Azərbaycan çempionatının gümüş medalını qazanan Qurban sonradan "Qarabağ"ın sükanı arxasına keçdi. Ağdamlıların heyətində ən böyük uğuru sözsüz ki, avrokuboklarda qələbələri sıralamasıdır. İlk dəfə məhz Qurbanovun rəhbərlik etdiyi "Qarabağ" Avropa Liqasının pley-off mərhələsinə qədər irəlilədi və ilk mövsüm güclü "Tvente", sonra isə Dortmund "Borussiya"sına uduzdu. Onun rəhbərliyi altında "Qarabağ"da Maksim Medvedev, Əfran İsmayılov, Rauf Əliyev, Qara Qarayev kimi gənclər peşəkar futbolçuya çevrilib.
"Qarabağ"ın o qədər də çox olmayan büdcəylə uğur qazanmasında Qurban Qurbanovun rolu danılmazdı. Ağdamlıların sona qədər mübarizə aparması və məğlub vəziyyətdə belə təslim olmaması məşqçinin uğurlu taktika seçiminin bəhrəsidir. Qurban Qurbanovun millidə baş məşqçi olacağı təqdirdə, həm də "Qarabağ"da çalışması real görünür. Bu halda daha yaxşı olar ki, "Qarabağ" yığmanın baza klubu olsun. Millinin əsas oyunçuları məhz bu klubda cəmləşsin.
Böyükağa Hacıyevlə milli hücum futbolu göstərər
"Neftçi"nin sabiq çalışdırıcısı hazırda işsizdir. Amma onun uzun müddət bekar qalacağı inandırıcı görünmür. Vaxtilə "Bakı"nı çempion edən Hacıyevin karyerasının ən yaxşı dövrü "Neftçi" ilə bağlıdır. Ardıcıl 2 mövsüm Azərbaycan çempionu olan Böyükağa Hacıyev ağ-qaralarla ölkə kubokunu da qazandı. Onu məşqçi kimi tanıdan isə Avropada yazılan tarix oldu. Zarafat deyil, Hacıyevin rəhbərliyi altında "Neftçi" çoxları üçün yuxu kimi görünən Avropa Liqasının qrup mərhələsinə adladı. Xaraktercə çılğın, sözü üzə deyən məşqçi jurnalistlərin sevimlisidir. Çünki onun hər açıqlamasında, hər müsahibəsində maraqlı fikirlərə rast gəlmək mümkündür. Hacıyev mütəxəssisin bilik və bacarığıyla yanaşı, cəsarətə də sahib olmasını vacib hesab edir. Onun gedişi də açıqlamasıyla əlaqədar oldu."Şkenderbeunu keçə bilməsək, istefa verəcəm", - deyən Böyükağa Hacıyev vədinə xilaf çıxmadı.
Məhz onun dövründə "Neftçi" "qorxaq" futboldan imtina etdi və hücum futbolu nümayiş etdirməyə başladı. Əvvəlcə Bahodir Nəsimov, sonra Nikolas Kanales çempionatın ən sərrast futbolçusu seçildi. Böyükağa Hacıyev komandasını rəqibdən çəkinməməyə və daim çox hücum etməyə çağırırdı. Heç kimə sirr deyil ki, "Neftçi" üçün "Xəzər-Lənkəran"la oyunlar xüsusilə önəmlidir. Medianın "böyük oyun" adlandırdığı görüşlər Hacıyevin dönəmində daha ajiotajlı oldu. Böyükağa Hacıyevin vaxtında "Neftçi" "Xəzər-Lənkəran" üzərində 5-0 hesablı tarixi qələbə qazandı. Fikrimizcə, Böyükağa Hacıyevli yığma tez bir zamanda simasını dəyişər. Komanda Foqtsun müdafiə futbolundan imtina edərək hücum futbolu göstərər.
Nazim Süleymanovla komanda sona qədər mübarizə aparacaq
Əslində, Nazim Süleymanov hazırda yığmada çalışır - Berti Foqtsun köməkçisi vəzifəsində. Süleymanov bütün MDB məkanında tanınan azsaylı istedadlı futbolçularımızdan olub. Nazim Süleymanovun karyerasının ən uğurlu illəri Rusiya çempionatında çıxışı ilə bağlıdır. 1996-cı ildə "Alaniya" ilə Rusiya çempionu titulunu qazanan Nazim Süleymanov eyni zamanda Rusiya çempionatının ən sərrast futbolçusu kimi tarixə düşüb. Bu unudulmaz futbolçunun karyerasında "Spartak" (Moskva) "Jemçujina" (Soci) kimi klubların da adı var. Süleymanov kiçik büdcəsi olan "AzAL" klubunda uğurla çalışdı və komandasının avrokuboklara vəsiqə almasına nail oldu. 2 ay əvvəl AFFA tələm-tələsik hərbçilərin futbol yığmasını yaratdı və Nazim Süleymanovu ora baş məşqçi təyin etdi. Komandaya cəmi 10 məşq keçən Süleymanov kollektivlə yaxşı münasibət yaratdı. Nəticədə komandamız hərbçilərin dünya çempionatında 4-cü yeri tutdu. Gözəl insani keyfiyyətlərə malik Nazim Süleymanov futbolçular arasında da böyük nüfuz sahibidir. Yığmaya rəhbərlik edəcəyi halda öz oyun üslubunu aşılayacağı və komandanın sona qədər mübarizə aparacağını gözləmək olar.
Əslində, Azərbaycan millisinə təyin olunmağa layiq məşqçilərimizin sayı çoxdur. Sadəcə bəzilərinin federasiya ilə "soyuq" münasibətinin olması, bəzilərinin vaxtilə yığmada heç bir nəticəyə nail olmamasını nəzərə alaraq onların adını siyahıya daxil etmədik.  Qeyd edək ki, Berti Foqtsun müqaviləsi dekabrın 30-da başa çatır. Yeni məşqçi yanvarda öz işinə başlamalıdır.

Возглавляющий национальную сборную Азербайджана уже 6 лет подряд Берти Фогтс, кажется, задумался о возвращении на родину. Рассказав в одном из последних интервью немецким СМИ о плохих отношениях с местными тренерами, он заявил о реальности ухода с поста главного тренера сборной к концу года. "У меня плохие отношения с тренерами клубов в Азербайджане. Во время последней встречи с коллегами они высказали мне свои упреки. Обвинили в том, что я работаю с немецкой безжалостностью. Поэтому я покинул собрание", - сказал Фогтс.
Еще до этого генеральный секретарь АФФА Эльхан Мамедов заявил, что новый договор с Берти Фогтсом подписан не будет. По его словам, до конца года сборная проведет три официальных матча, после завершения которых члены Исполкома АФФА обсудят новых кандидатов на пост главного тренера.
Основной причиной отказа продлить с ним истекающий в конце года договор Фогтс считает неспособность клубов добиться успеха: "Люди следят за Лигой чемпионов по телевизору и думают, что играть там не так уж и трудно. А когда азербайджанские клубы выступают неудачно, сложно добиться чего-то в сборной. Сейчас борьбу на еврокубках продолжает всего один азербайджанский клуб. Неужели я должен был извиняться за проигрыш португальцам 0:2? Надеюсь, в следующих матчах не проиграем с более крупным счетом. Тренируясь всего 1 час в день, нельзя чего-то добиться".
АФФА уже понимает бесполезность Фогтса для азербайджанского футбола и думает о его замене. Вряд ли после немца у руля сборной вновь встанет иностранец, ведь ни бразилец Карлос Торрес, ни немец Берти Фогтс не запомнились сколько-нибудь серьезными успехами. Хотя в Азербайджане и много хороших тренеров, рассматривать их всех в качестве кандидатов нельзя, т.к. многие уже работали со сборной и не оправдали возлагаемых надежд. Исходя из этого, нами были отобраны три самых реальных кандидата на пост главного тренера национальной сборной Азербайджана.
Гурбан Гурбанов - наиболее реальный кандидат
Главный тренер "Карабаха" Гурбан Гурбанов считается наиболее реальным кандидатом в сборную. Наставник агдамцев долгое время был лидером сборной, а по количеству забитых в составе главной команды голов он до сих пор остается лидером. В первом же сезоне в качестве тренера Гурбан Гурбанов завоевал с "Нефтчи" серебряные медали чемпионата страны. Именно во главе с Г.Гурбановым "Карабах" одержал ряд побед на еврокубках. "Карабах" дважды доходил до этапа плей-офф Лиги Европы, уступив в первом сезоне нидерландскому "Твенте", а затем "Боруссии" из Дортмунда. Под его руководством в "Карабахе" стали профессиональными футболистами молодые Максим Медведев, Афран Исмайылов, Рауф Алиев, Гара Гараев.
Роль Гурбана Гурбанова в успехах имеющего небольшой бюджет "Карабаха" неоспорима. Благодаря тактическому выбору тренера агдамцы всегда борются до самого конца, не сдаваясь даже в проигрышных ситуациях. В случае избрания главным тренером национальной сборной Гурбан Гурбанов может продолжить свою работу и в "Карабахе". В этом случае команда из Агдама может стать базовым клубом, где будет сосредоточен основной костяк национальной сборной.
Беюкага Гаджиев - проповедник атакующего футбола
Хотя бывший тренер "Нефтчи" ныне не у дел, вряд ли он долго будет оставаться безработным. Самый яркий период карьеры Гаджиева, приведшего в свое время к чемпионству клуб "Бакы", приходится на период его работы в "Нефтчи", с которым он дважды выигрывал чемпионат Азербайджана и завоевал кубок страны. Именно Б.Гаджиев впервые в истории азербайджанского футбола вывел "Нефтчи" в групповой этап Лиги Европы. Вспыльчивый и прямолинейный тренер является любимцем прессы, так как в каждом его заявлении, интервью можно встретить интересные высказывания. Любят Гаджиева и за то, что он человек слова. Он считает, что наряду со знаниями и умением специалист должен обладать также храбростью. О своем уходе он тоже заявил заранее: "Если не пройдем "Шкендербеу", подам в отставку". И сдержал свое слово.
Под его руководством "Нефтчи" отказался от "осторожного" футбола и стал проповедовать наступательный стиль. Сначала Багадур Насимов, а затем Николас Каналес из состава "Нефтчи" становились бомбардирами чемпионата. Беюкага Гаджиев призывал свою команду не робеть перед соперником, постоянно и много атаковать. Ни для кого не секрет, что для "Нефтчи" встречи с "Хазар-Лянкяраном" были особенно важны. И "Нефтчи" именно с Гаджиевым одержал над лянкяранцами историческую победу со счетом 5:0. С Беюкагой Гаджиевым сборная очень скоро обретет новое лицо, команда откажется от защитного футбола Фогтса и будет демонстрировать атакующую игру.
С Назимом Сулеймановым команда будет бороться до конца
В данный момент Назим Сулейманов уже работает в сборной в качестве помощника Берти Фогтса. Сулейманов был одним из немногочисленных азербайджанских талантливых футболистов, известных на всем пространстве СНГ. Самые успешные годы его карьеры связаны с выступлением на чемпионате России. Завоевав в 1996 году в составе "Алании" титул чемпиона России, Назим Сулейманов попал в историю также как самый меткий снайпер чемпионата. Затем этот выдающийся футболист играл в московском "Спартаке" (Москва) и "Жемчужине" (Сочи).
В качестве тренера Сулейманов добился успеха с малобюджетным клубом AZAL, завоевав с ним путевку на еврокубки. 2 месяца назад АФФА в спешном порядке создала сборную военнослужащих, поручив Сулейманову возглавить ее. Проведя с командой всего 10 тренировок, Сулейманов успел наладить хорошие отношения с коллективом. В результате на мировом чемпионате военнослужащих, прошедшем в Баку, азербайджанская команда заняла 4-е место. Обладающий прекрасными человеческими качествами, Сулейманов пользуется большим авторитетом среди футболистов. В случае назначения в сборную он привнесет в нее свою манеру игры, и команда будет бороться до самого конца.
Хороших тренеров, достойных возглавлять национальную сборную, у нас и в самом деле достаточно. Но мы не стали включать все имена в список, принимая во внимание "прохладные" отношения некоторых с руководством АФФА, а также неудачи уже успевших поработать со сборной в прошлом.
Срок контракта с Берти Фогтсом истекает 30 декабря. А уже в январе новый старший тренер должен приступить к своим обязанностям.