Çərşənbə axşamı, 16:31
Ardıcıl altıncı il futbol üzrə Azərbaycan millisinə rəhbərlik edəcək Berti Foqts, deyəsən, artıq vətənə qayıtmaq barədə düşünür. Alman mediasına son müsahibələrində yerli məşqçilərlə münasibətlərinin korlandığını deyən veteran futbolçu ilin sonunda komandadan ayrılma ehtimalının çox olduğunu söyləyib. Almaniya yığmasının keçmiş çalışdırıcısı son müsahibəsində ölkəmizdəki işindən belə danışıb: "Azərbaycandakı klub məşqçiləri ilə münasibətlərim pisdir. Klubda çalışan həmkarlarımla son görüşüm zamanı onlar mənə iradlarını bildirdilər. Məni alman rəhmsizliyi ilə çalışmaqda ittiham etdilər. Bu səbəbdən, yığıncağı tərk etdim".
Buna qədər isə AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov baş məşqçi Berti Foqtsla yeni müqavilə imzalanmayacağını bildirib. Onun sözlərinə görə ilin sonuna qədər 3 rəsmi oyun qalıb. Seçmə mərhələnin görüşləri başa çatandan sonra İcraiyyə Komitəsinin üzvləri baş məşqçi postuna yeni namizədləri müzakirə edəcək.
Foqts ilin sonunda başa çatacaq müqaviləsinin uzadılmamağının əsas səbəbi kimi günahı klubların uğur qazana bilməməsində görür. Çünki klublar qitə kuboklarında zəif çıxış edirlər: "İnsanlar televiziya ilə Çempionlar Liqasına baxır və orada oynamağın çətin olmadığını düşünür. Klublar uğursuz çıxış etdiyi halda, yığmada nəyəsə nail olmaq çətindir. Hazırda yalnız bir Azərbaycan klubu avrokuboklarda mübarizəni davam etdirir. Portuqaliya ilə qarşılaşmada 0:2 hesabı ilə uduzduğumuz üçün üzr istəməliyəm ki? Ümid edirəm ki, növbəti matçlarda da bundan böyük hesabla uduzmayacağıq. Gündəlik 1 saat məşq etməklə, heç nəyə nail olmaq mümkün deyil".
AFFA artıq Foqtsun futbolumuza xeyri dəymədiyini anlayır və onu dəyişmək  barədə  düşünür. Almandan sonra yenidən milliyə əcnəbi gətirilməsi o qədər inandırıcı görünmür. Çünki indiyə qədər yığmaya rəhbərlik edən braziliyalı Karlos Alberto Torres və ya alman Berti Foqts ciddi nəticəylə yadda qalmayıb. Azərbaycanda kifayət qədər məşqçi olsa da onların hamısına namizəd kimi baxmaq mümkün deyil. Çünki əksəriyyət yığmada çalışıb və ona olan etimadı doğrultmayıb. Belədə Azərbaycan millisində baş məşqçi postuna ən real 3 namizədi sizlərə təqdim etmək qərarına gəldik.
Qurban Qurbanov - ən real namizəd
"Qarabağ"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov Azərbaycan millisində baş məşqçi postuna ən real namizəd sayılır. Uzun müddət yığmanın lideri olan və millidə vurduğu qollarla hələ də bombardirliyi qoruyan veteran futbolçumuz hazırda Ağdam təmsilçisində çalışır. Onun layiqli namizəd olmasını bir neçə faktla sübut etmək olar. Məşqçilik karyerasına başlayan mövsüm "Neftçi" ilə Azərbaycan çempionatının gümüş medalını qazanan Qurban sonradan "Qarabağ"ın sükanı arxasına keçdi. Ağdamlıların heyətində ən böyük uğuru sözsüz ki, avrokuboklarda qələbələri sıralamasıdır. İlk dəfə məhz Qurbanovun rəhbərlik etdiyi "Qarabağ" Avropa Liqasının pley-off mərhələsinə qədər irəlilədi və ilk mövsüm güclü "Tvente", sonra isə Dortmund "Borussiya"sına uduzdu. Onun rəhbərliyi altında "Qarabağ"da Maksim Medvedev, Əfran İsmayılov, Rauf Əliyev, Qara Qarayev kimi gənclər peşəkar futbolçuya çevrilib.
"Qarabağ"ın o qədər də çox olmayan büdcəylə uğur qazanmasında Qurban Qurbanovun rolu danılmazdı. Ağdamlıların sona qədər mübarizə aparması və məğlub vəziyyətdə belə təslim olmaması məşqçinin uğurlu taktika seçiminin bəhrəsidir. Qurban Qurbanovun millidə baş məşqçi olacağı təqdirdə, həm də "Qarabağ"da çalışması real görünür. Bu halda daha yaxşı olar ki, "Qarabağ" yığmanın baza klubu olsun. Millinin əsas oyunçuları məhz bu klubda cəmləşsin.
Böyükağa Hacıyevlə milli hücum futbolu göstərər
"Neftçi"nin sabiq çalışdırıcısı hazırda işsizdir. Amma onun uzun müddət bekar qalacağı inandırıcı görünmür. Vaxtilə "Bakı"nı çempion edən Hacıyevin karyerasının ən yaxşı dövrü "Neftçi" ilə bağlıdır. Ardıcıl 2 mövsüm Azərbaycan çempionu olan Böyükağa Hacıyev ağ-qaralarla ölkə kubokunu da qazandı. Onu məşqçi kimi tanıdan isə Avropada yazılan tarix oldu. Zarafat deyil, Hacıyevin rəhbərliyi altında "Neftçi" çoxları üçün yuxu kimi görünən Avropa Liqasının qrup mərhələsinə adladı. Xaraktercə çılğın, sözü üzə deyən məşqçi jurnalistlərin sevimlisidir. Çünki onun hər açıqlamasında, hər müsahibəsində maraqlı fikirlərə rast gəlmək mümkündür. Hacıyev mütəxəssisin bilik və bacarığıyla yanaşı, cəsarətə də sahib olmasını vacib hesab edir. Onun gedişi də açıqlamasıyla əlaqədar oldu."Şkenderbeunu keçə bilməsək, istefa verəcəm", - deyən Böyükağa Hacıyev vədinə xilaf çıxmadı.
Məhz onun dövründə "Neftçi" "qorxaq" futboldan imtina etdi və hücum futbolu nümayiş etdirməyə başladı. Əvvəlcə Bahodir Nəsimov, sonra Nikolas Kanales çempionatın ən sərrast futbolçusu seçildi. Böyükağa Hacıyev komandasını rəqibdən çəkinməməyə və daim çox hücum etməyə çağırırdı. Heç kimə sirr deyil ki, "Neftçi" üçün "Xəzər-Lənkəran"la oyunlar xüsusilə önəmlidir. Medianın "böyük oyun" adlandırdığı görüşlər Hacıyevin dönəmində daha ajiotajlı oldu. Böyükağa Hacıyevin vaxtında "Neftçi" "Xəzər-Lənkəran" üzərində 5-0 hesablı tarixi qələbə qazandı. Fikrimizcə, Böyükağa Hacıyevli yığma tez bir zamanda simasını dəyişər. Komanda Foqtsun müdafiə futbolundan imtina edərək hücum futbolu göstərər.
Nazim Süleymanovla komanda sona qədər mübarizə aparacaq
Əslində, Nazim Süleymanov hazırda yığmada çalışır - Berti Foqtsun köməkçisi vəzifəsində. Süleymanov bütün MDB məkanında tanınan azsaylı istedadlı futbolçularımızdan olub. Nazim Süleymanovun karyerasının ən uğurlu illəri Rusiya çempionatında çıxışı ilə bağlıdır. 1996-cı ildə "Alaniya" ilə Rusiya çempionu titulunu qazanan Nazim Süleymanov eyni zamanda Rusiya çempionatının ən sərrast futbolçusu kimi tarixə düşüb. Bu unudulmaz futbolçunun karyerasında "Spartak" (Moskva) "Jemçujina" (Soci) kimi klubların da adı var. Süleymanov kiçik büdcəsi olan "AzAL" klubunda uğurla çalışdı və komandasının avrokuboklara vəsiqə almasına nail oldu. 2 ay əvvəl AFFA tələm-tələsik hərbçilərin futbol yığmasını yaratdı və Nazim Süleymanovu ora baş məşqçi təyin etdi. Komandaya cəmi 10 məşq keçən Süleymanov kollektivlə yaxşı münasibət yaratdı. Nəticədə komandamız hərbçilərin dünya çempionatında 4-cü yeri tutdu. Gözəl insani keyfiyyətlərə malik Nazim Süleymanov futbolçular arasında da böyük nüfuz sahibidir. Yığmaya rəhbərlik edəcəyi halda öz oyun üslubunu aşılayacağı və komandanın sona qədər mübarizə aparacağını gözləmək olar.
Əslində, Azərbaycan millisinə təyin olunmağa layiq məşqçilərimizin sayı çoxdur. Sadəcə bəzilərinin federasiya ilə "soyuq" münasibətinin olması, bəzilərinin vaxtilə yığmada heç bir nəticəyə nail olmamasını nəzərə alaraq onların adını siyahıya daxil etmədik.  Qeyd edək ki, Berti Foqtsun müqaviləsi dekabrın 30-da başa çatır. Yeni məşqçi yanvarda öz işinə başlamalıdır.

After six years at the helm of the Azerbaijani national side Berti Vogts seems to be pondering a return to his motherland. In one of the latest interview with the German mass media he talked about poor relations with local coaches and said that he may quit the head coach position by the end of the year. "I have poor relations with club coaches in Azerbaijan. During my last meeting they voiced their resentment. They accused me of working with a German ruthlessness. Therefore, I left the gathering," Vogts said.
Even before this, Elxan Mammadov, AFFA's general secretary, said that no new contract will be signed with Berti Vogts. He said that the national side will play three matches by the end of the year and then members of the AFFA Executive Committee will discuss new head coach candidates.
Vogts believes that the main reason for the refusal to prolong the contract that will expire at the end of the year is the incapacity of clubs to achieve success: "People watch the Champions' League on TV and think that it is not so difficult to play there. But when Azerbaijani clubs are unsuccessful it is difficult to do something with the national side. Currently, just one Azerbaijani club continues to play in the European competitions.
Do I really have to apologize for losing 0:2 to Portugal? I hope that we are not defeated in the next matches by a greater margin. It is difficult to achieve anything when training just an hour a day".
AFFA already realizes how useless is Vogts for Azerbaijani football and considers replacing him. It will hardly be a foreigner who will take his place, since neither Brazilian Carlos Torres, nor German Berti Vogts attained any serious results. There are many good coaches in Azerbaijan, but not all of them can be viewed as candidates. Many have already worked with the national team and did not live up to expectations. Proceeding from this we chose the three most realistic candidates for the post of the Azerbaijani national team's head coach.
Qurban Qurbanov - most likely candidate
The head coach of Karabakh, Qurban Qurbanov, is considered the most likely candidate for the national team. The coach of the Agdam-based club has for a long time been the leader of the national team and still remains its top scorer.
In his first season as a coach Qurbanov won with Neftchi silver medals in the Azerbaijani championship. It was with Qurbanov as coach that Karabakh scored a number of victories in European competitions. Twice Karabakh reached the Europa League play-offs, losing in the first season to Twente from the Netherlands and then to Borussia Dortmund. Young Maksim Medvedev, Afran Ismayilov, Rauf Aliyev and Qara Qarayev became professional footballers under his tutelage in Karabakh.
The role of Qurban Qurbanov in Karabakh's success, given its small budget, is indisputable. Thanks to the coach's tactical choice, the Agdam footballers always fight till the end, not giving up even in the face of a defeat. If chosen as the national team's coach Qurban Qurbanov may continue his work in Karabakh. In this case this club may become the base where the backbone of the national side will be concentrated.
Boyukaga Haciyev - preacher of attacking football
Although the former Neftchi coach is currently unemployed, this is unlikely to be the case for long. The best period in the career of Haciyev, who once led the Baku club to gold medals, was during his work in Neftchi, where he twice won the national championship and once the cup of Azerbaijan. It was Boyukaga Haciyev who made history of the Azerbaijani football by taking Neftchi into the group stage of the Europa League.
The hot-tempered and straightforward coach is a favourite with the press, because interesting remarks can be found in each of his statements or interviews.
Haciyev is also liked for being the man of his word. He believes that along with knowledge and skill a specialist has to possess courage. He announced that he will quit in advance: "If we fail to defeat Skenderbeu, I will resign". He kept his word.
Under his guidance Neftchi gave up on "cautious" football and began playing an attacking game. First Bahadur Nasimov and then Nicolas Canales from Neftchi became the top scorers in Azerbaijan. Boyukaga Haciyev urged his team not to fear the opponent, to attack relentlessly. It is no secret for anybody that matches with Xazar Lankaran were special for Neftchi. And it was with Haciyev that Neftchi scored a historic victory, 5:0.
With Boyukaga Haciyev the national side will very soon transform, eschew the defensive style of Vogts and play an attacking game.
With Nazim Suleymanov the team will fight till the end
Nazim Suleymanov already works in the national team as an aide to Berti Vogts. Suleymanov was one of the few talented Azerbaijani footballers known across the CIS. The most successful years of his career are related to the Russian championship. With Alaniya in 1996 he became the Russian champion, Nazim Suleymanov also became the top scorer in Russia. Later this gifted footballer played for Spartak Moscow and Zhemchuzhina Sochi.
As a coach, Suleymanov attained success with the low-budget AZAL club, winning a chance to play in European competitions. Two months ago AFFA hurriedly formed a team of servicemen and tasked Suleymanov with leading it. After just 10 training sessions Suleymanov managed to build good relations with the team. As a result, during the World Cup among servicemen, held in Baku, the Azerbaijani team came fourth.
Suleymanov has great personal qualities and enjoys a lot of authority among footballers. If appointed to the national side, he will bring his manner of play and his team will fight till the very end.
Indeed, we have plenty of good coaches who merit leading the national side. However, we did not include all names in the list, considering that some of them have "frosty" relations with the AFFA management, as well as the lack of success of those who already worked with the national team.
The contract with Berti Vogts expires on 30 December. In January a new head coach will have to assume this function.