Çərşənbə axşamı, 16:36
Braziliyada keçirilən cüdo üzrə Dünya Çempionatında qazanılan nəticə Azərbaycan idman tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Mundialda 8 idmançıyla çıxış edən millimiz 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanmaqla yüksək nəticə göstərdi. Tatami ustalarımız komanda hesabında 7-ci olmaqla cüdoda yeni səhifənin açılmasına səbəb oldu.
Bu nəticə milli komandanın yeni baş məşqçisi Peter Zayzenbaherin ilk uğurudur.
2012-ci ildə keçirilən London Yay Olimpiya Oyunlarında cüdoçularımızın bir medal bela qazana bilməməsi baş məşqçi Ağayar Axundzadənin istefası ilə nəticələndı, milli komanda isə əcnəbi mütəxəssis Peter Zayzenbaherə tapşırıldı.
Təxminən, 1 il ərzində cüdoçularımız müxtəlif turnirlərdə uğur qazanmadı. Avropa Çempionatı və dünya Qran-Prisində müəyyən nəticələr olsa da, əldə olunan medallar federasiya rəhbərliyini razı salmadı. Çünki əsas nəticə Dünya Çempionatı və Olimpiadada əldə olunan medalla ölçülür. Zayzenbaherin fəaliyyətinin nə dərəcədə səmərəli olacağı Braziliyadakı Dünya Çempionatında bilinəcəkdi.
Turnirin ilk günündə Orxan Səfərovun medal qazanması böyük əksəriyyət üçün gözlənilməz oldu. Çünki 60 kq çəkidə əsas söz sahibi İlqar Müşkiyev idi. Amma inamlı çıxış edən Orxan bir il əvvəl gənclər arasında əldə etdiyi nailiyyəti böyüklərlə mübarizədə də təkrarladı. Olimpiya çempionu Elnur Məmmədlinin yoxluğunda məşqçilər hansı idmançının medal qazana biləcəyini proqnozlaşdırmaqda çətinlik çəkirdi. Bütün Azərbaycanı sevindirən qələbə yarışın son günü qazanıldı. Elxan Məmmədov qarşılaşdığı bütün rəqiblərinə qalib gələrək, kürsünün qızıl pilləsinə yüksəldi və cüdoda dünya çempionu adını qazanan ilk azərbaycanlı kimi idman tariximizə düşdü. Təcrübəli idmançı uzun müddət 90 kq.-da çıxış edib. Baş məşqçinin təkidiylə çəkisini 100 kq da qaldırdı. Yaşının çox olmasına görə, hətta bir müddət yığmadan kənarda da qaldı. Son anda özündə güc taparaq, Dünya Çempionatına yollanan komandaya qoşuldu. Rio-de-Janeyroda Elxan təmkinli və soyuqqanlılığı ilə finaladək irəlilədi. Həlledici döyüşdə rəqibi isə bizə yaxşı tanış idi - hollandiyalı Henk Krol. O, "World Masters" turnirinin final döyüşündə Elxana qalib gəlmişdi. Elxan final görüşünü yüksək səviyyədə keçirərək, illərdir həsrətini çəkdiyimiz, arzusunda olduğumuz dünya çempionluğunu rəsmiləşdirdi.
Vətəndə böyük coşğuyla qarşılanan Elxan Məmmədovu təbrik etmək üçün yaşadığı ünvana yollandıq. Cüdoçunun yaşadığı mənzildə bizi atası Əbülfəz Məmmədov qarşıladı. Onun sözlərinə görə, oğlunu yarışa yola salanda onun çempion olacağına inanırdı: "Gedəndə demişdim ki, çempion kimi qayıt. İndi fəxr edirəm ki, dünya çempionunun atasıyam. Elxan bir müddət yığmadan kənarda qaldı. Yaşının 31 olması bəzilərinin ona inanmasına imkan vermirdi. Deyirdilər, Elxanın karyerası artıq bitib. Amma oğlum sübut etdi ki, hələ son sözünü deməyib. Dünya Çempionatındakı uğurlu çıxışdan sonra arxayınlaşmaq olmaz. Gərək 2016-cı ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında da qələbə qazansın. Ondan sonra istərə, karyerasını başa da vura bilər".
Atasıyla söhbətləşəndən sonra dünya çempionunun özüylə danışmaq istəyimiz baş tutdu. Elxan Məmmədov "R+"un suallarına səmimi cavab verdi.
- Braziliyaya yola düşəndə özünüzə inam var idi. Hər halda, adınız favoritlər arasında yox idi...
- Əlbəttə, çox istəyirdim, dünya çempionu olum. Azərbaycanda cüdo üzrə dünya çempionu yox idi. Məhz buna görə də məqsədim yalnız qızıl medal qazanmaq idi. Sözsüz, çətin oldu. Hələ yorğunluqdan çıxmamışam. Yorğun olduğumdan çox danışa bilmirəm. Bir müddət sonra düşünəcəm və çempionatdakı çıxışımı analiz edəcəm. Bu qələbə təkcə mənim deyil, bütün xalqımızın uğurudur. Azərbaycan Cüdo Federasiyasının uğurudur.
- İlk görüşünüz çətin alındı. Bu mənada hansı mərhələdə çempion olacağınıza ümidiniz artdı?
- Yarış çox çətin başladı. İlk görüş olduqca çətin oldu. Rəqib mənə 2 dəfə "yuko"  fəndi işlətdi. Amma yaxşı ki, sonda qələbə mənim oldu. Bilirsiniz, getdikcə döyüşlər daha çətinləşir, amma qələbə həvəsi artırdı. Finaldakı rəqibim holland cüdoçusu çox təcrübəli idi. İlk dəqiqələrdən çox diqqətli idim. Fikirləşirdim, bura qədər gəlmişəm, gərək qızıl medal mənim olsun. Şükürlər olsun, çempion oldum.
- 31 yaşlı Elxan Məmmədov üçün çempionluq nə deməkdir?
- Karyeramın ən böyük uğuruna imza atdım. Zəhmətimin bəhrəsini gördüm. Çempion olandan sonra zirvəyə gedən yolu yadıma saldım. Qələbə qazananda bütün yorğunluq çıxır. İndi çalışmaq lazımdır, qarşıdakı yarışlarda uğurla çıxış edək. Fikrimcə, millimizin çıxışı yaxşı alındı. 1 qızıl və 1 bürünc medal müsbət nəticədir.
- Dünya Çempionatı Elxan Məmmədovun həyatında nəyi dəyişdi?
- Dövlət Himnimiz səslənəndə qürur hissi yaşadım. Vətəni təmsil etmək şərəflidir. Qələbə qazananda daha şərəfli olur. Dünya Çempionatı məni daha məsuliyyətli edəcək. İndi artıq titullu idmançı kimi bütün rəqiblər mənə qarşı daha ciddi hazırlaşacaqlar.
- Bakıda belə qarşılanacağını gözləyirdin?
- Hava limanında özümü çempion kimi hiss etdim. İlk dəfə isə final görüşü başa çatandan sonra göz yaşlarımı saxlaya bilmədim. Qələbədən sonra ağlamaq tam başqa hisslərdir. Onda başa düşdüm ki, dünya çempionuyam. Sağ olsunlar, daim qalib gələn idmançılar yüksək səviyyədə qarşılanır. Böyük coşğu görmək sevindiricidir, həm də məsuliyyətdir. Çünki bu insanlar bundan sonra məndən medal gözləyəcək.
- 2016-cı ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak şanslarını necə qiymətləndirirsən?
- 2008-ci ildə Pekin Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəndə medal şanslarım çox idi. Amma alınmadı. Onda bəziləri deyirdi ki, Elxan güləşə bilmir və sair. 2012-ci il London Olimpiadasında da ümumiyyətlə komandamız pis çıxış etdi. "Qara zolaq"a düşmüşdük. Bu qələbəylə nəyə qadir olduğumu göstərdim. Gələn il keçiriləcək Dünya Çempionatında da qızıl medal qazanmaq istərdim. Eyni zamanda, 2015-ci ildə Avropa Oyunlarında, sonra isə Braziliyadakı Yay Olimpiya Oyunlarında fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmaq istəyirəm.
- Adətən, böyük uğurlar idmançını "ulduz xəstəli"yinə tutuzdurur. Bundan qorxmursan?
- Məni tanıyanlar bilir ki, Elxan heç vaxt dəyişməyəcək. İdmançının işi yarışlarda uğurlu çıxış edib nəticə qazanmaqdır. Allah mənə 31 yaşında dünya çempionluğunu bəxş etdi. İndi qələbə seriyasını davam etdirməliyəm. Gələn il növbəti dünya çempionu olacaq. İstərdim, mundialda yenidən uğur qazanım.
- Uğurunu yeni baş məşqçi Peter Zayzenbaherin məşq prosesiylə əlaqələndirmək olar?
- Əlbəttə, Peter Zayzenbaher mənə istiqamət verdi. Daha yaxşı işləməyi öyrətdi. Amma məni yığmaya dəvət edən Ağayar Axundzadəni də qeyd etmək lazımdır. Qələbəmdə onun da rolu olub. Üstəlik, məşqlərimiz üçün şərait yaradan federasiya rəhbərliyinin də adını çəkməliyəm. Çempiona qədər çoxlu sayda səfərlərimiz oldu. Güclü komandalarla təlim-məşq keçmək bəhrəsini verdi.
- Qələbəni kimə həsr edirsən?
- Qələbə bütün Azərbaycanındır. Yaxınlarım deyir, finalın gecə saatlarında keçirilməsinə baxmayaraq, hamı izləyirdi. Xalqım mənə dəstək olduğu üçün qələbə hamımıza məxsusdur.

AN "OLD MAN" IS BETTER THAN SEVEN YOUNG ONES
The gold medal of the World Judo Champion-ship, won by Elxan Mammadov in Brazil the other day, is inscribed in the history of Azerbaijani sports - this is the first gold in the history of Azerbaijani judo wrestlers at the world championships. The national team, which was represented by eight athletes at the world championship, won one gold and one bronze medal, but that was enough for Azerbaijan to take 7th place in the team events.
This result became the first success of the new head coach Peter Seisenbacher, who took charge of the Azerbaijani national team in 2012 after the resignation of Agayar Axundzada because of the judo wrestlers' fiasco at the Olympic Games in London (the team returned with no medals then).
For about a year, Azerbaijani wrestlers did not achieve much success in various tournaments. Although they won several medals at the European Championships and World Grand Prix, it could not satisfy the leadership of the federation as the main indicators of success is medals of the world championship and Olympic Games. So the answer to the question of how rational is the work of Seisenbacher in the team has to be given at the World Cup in Brazil.
The fact that Orxan Safarov won a bronze medal on the first day of the competition came as a surprise to many. After all, the main striking force in the weight category of 60 kg was Ilqar Muskiyev. Nonetheless, with his confident performance Orxan repeated last year's success at the youth championship.
In the absence of E. Mammadli, the coaches had difficulty predicting which of our athletes can be a medallist of the world championship. The event that delighted the whole of Azerbaijan happened on the last day of the competition - defeating all his opponents, Elxan Mammadov rose to the highest step of the podium! Thus, he wrote his name in the history of our sports as the first Azerbaijani to become a world champion in judo.
This experienced athlete played in the weight category of 90 kg for a long time. At the insistence of the head coach, he moved into the category of 100 kg. For some time they even stopped inviting him to the first team of the country, referring to age. He got on the list of athletes going to Rio de Janeiro at the last moment.
Having demonstrated composure and self-control, Elxan reached the final. His opponent in the decisive battle was the well-known Dutchman Henk Grol, who beat Elxan in the final of the World Masters tournament. But this time, the Azerbaijani judoka spent the entire fight at a high level, and becoming a world champion, he fulfilled our long-cherished dream.
The red carpet awaited Elxan at home. His father Abulfaz Mammadov said that seeing his son off to the championship, he believed that he would be a champion: "Seeing him off, I encouraged him to return as a champion. I am proud that I am the father of a world champion. For some time, Elxan was not invited to the national team - some did not believe in the 31-year-old athlete. They even said that his career was over. But my son proved that he has not said his last word yet. You can't be complacent after a successful performance at the World Cup. He has to win at the Summer Olympics in 2016 too. And after that, if he wishes, he may end his career."
After a conversation with the father of the world champion, R+ was able to talk with Elxan Mammadov who answered all of our questions.
- Going to Brazil, you believed in yourself. But your name was not on the list of favourites...
- Of course, I really wanted to be a world champion. In Azerbaijan, there was no world champion in judo. That's why I aimed to win only the gold medal. Of course, it was very difficult. I still feel tired. I can't even talk long. I want to reflect a bit and analyze my performance in the championship. It's not just my victory but the victory of our people and the success of the Judo Federation of Azerbaijan.
- The first fight was pretty difficult. At which point did you believe that you would become a champion?
- Yes, the first fight was very difficult. The opponent received a "yuko" twice. But in the end, I gained the victory. You know, although it was getting harder with each fight, my desire to win increased. In the final, I wrestled with a very experienced Dutch judoka. I was extremely careful from the first seconds. I thought that if reached this stage, the gold medal should be mine. Praise be to God, I became a champion.
- What does victory mean for the 31-year-old Elxan Mammadov?
- I achieved the greatest success in my career. My efforts were not in vain. Becoming a champion, I remembered all my way to the top. The victory makes you forget even about being tired. Now I must try to play well in the upcoming competitions. I think our national team played well. One gold and one bronze medal is a good result.
- What did the World Cup change in your life?
- I felt great pride when our national anthem was played. It is a huge honour to represent your homeland. And it is a double honour when you win. The title of world champion entails additional responsibility. Now rivals will prepare more seriously for a fight with the world champion.
- Did you expect such a warm welcome in Baku?
- At the airport, I felt like a champion. And at the end of the final fight, I could not hold back my tears. Only then did I realize that I was a world champion. Many thanks to all who welcomed me. We always welcome victorious athletes at the highest level. It is extremely gratifying to see such enthusiasm. And it also entails responsibility. These people will now expect new victories from me.
- How do you rate your chances to participate in the Summer Olympics of 2016?
- At the Games in Beijing in 2008, my chances for a medal were higher. Then some began to say that Elxan does not know how to fight and stuff. Our team also performed poorly at the 2012 Olympic Games in London. We had a streak of bad luck. With this victory, I showed what I was capable of. I would like to win a gold medal at the World Cup next year. My dream is to become a winner of the European Games in 2015 and the Summer Olympic Games in Brazil.
- Usually big successes lead to the star disease. Are you not afraid to "fall sick"?
- My family knows that Elxan will never change. The main task of an athlete is to successfully perform at an event. At 31, Allah gave me the joy of becoming a world champion. Now I have to continue the winning streak. Next year the next World Cup will be held. I would like to succeed in the world championship again.
- Can you link your success with the training process of head coach Peter Seisenbacher?
- Of course. Peter Seisenbacher guided me. He taught me to work even better. But we must note Agayar Axundzada who invited me to the team. He contributed to my victory too. I must also mention the leadership of our federation, which created perfect conditions for training. Before the championship, we made a lot of trips. Training meetings with strong teams have borne fruit.
- Who do you dedicate your victory to?
- This is a victory of Azerbaijan! I know that, despite the late hour, everybody watched the final battle. This victory belongs to all our people who supported me.