TERROR MİLLİ SİYASƏT KİMİ
Elmi araşdırmalar göstərir ki, beynəlxalq terrorçuluğun tərkib hissəsi olan erməni terrorunun tarixi 100 ildən artıqdır. Hələ 1982-ci ilin avqustunda "erməni terroru" termini ABŞ Dövlət Departamentinin aylıq bülletenlərində rəsmən istifadə olunurdu. Erməni terrorunun tanınmasının üzərindən 3 onillikdən artıq vaxt keçsə də, bu təhlükə ilə mübarizəyə ciddi cəhdlər göstərilmir. Erməni terror təşkilatlarının mənbələri, onların Qarabağ müharibəsindəki rolu haqda "R+" jurnalına tarixçi, Florida Dövlət Universitetinin (ABŞ) elmi işçisi, erməni terroru mövzusunda araşdırmaçı Kristofer HANN danışıb.
- Erməni terroru mövzusunda apardığınız araşdırmalardan, onun köklərindən danışın. Bu mövzuya diqqətinizi çəkən nə olub?
- 1970, 1980-ci illərin erməni terror təşkilatları ilə bağlı araşdırmalara başlamaq fikrinə təsadüfən düşmüşəm. Söhbət xüsusilə Ermənistanın azadlığı uğrunda erməni gizli ordusundan (ASALA), Erməni İnqilabi Federasiyasının (EİF) "Erməni soyqırımına ədalətli münasibət uğrunda döyüşçülər" (JCAG) və "Erməni inqilab ordusu" (EİO) kimi tanınmış terrorçu qanadından gedir. Mən 1974-cü ildə Kiprdə yaşanmış böhranla bağlı araşdırma aparırdım. Bu zaman təsadüfən "erməni terroru"na "ilişdim". Əvvəllər bu haqda heç vaxt heç nə eşitməmişdim. Mövzunun dərinliklərinə getdikcə, o, daha da maraqlı olmağa başladı. 1982-ci ildə Birləşmiş Ştatlar hökuməti bu erməni qruplarını ən ciddi beynəlxalq terror təhlükəsi kimi qəbul etdi. Amma, deyəsən, indi bunu heç kəs xatırlamır. İRA, ETA, RAF, "Qırmızı briqadalar", "Qara sentyabr", FXAC və Əbu Nidal - bütün bu qruplaşmalar haqda hələ də danışılır, erməni terroru isə sanki yaddaşlardan silinib. Bəxtim gətirib ki, ABŞ Dövlət Departamentindən, Federal Təhqiqatlar Bürosundan minlərlə, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsindən isə bir qədər az sayda sənəd əldə edə bilmişəm. Bu sənədlər məndə həmin təşkilatlar, onların fəaliyyəti haqqında dəqiq təsəvvürün yaranmasına kömək edib.
- Erməni terror təşkilatlarının Qarabağ müharibəsindəki rolu haqda nə deyə bilərsiniz?
- Həmin dövrdə Qarabağ məsələsi erməni diasporunun diqqət mərkəzinə düşmüşdü. Erməni terroru isə öz yolu ilə gedirdi. Bundan əvvəl ASALA dağılmış, onun liderləri ya ölmüşdülər (Akop Akopyan 1988-ci ilin aprelində Afinada öldürülüb), ya da həbsxanalarda idilər (məsələn, Melkonyan Fransada həbsdə idi). Beləliklə, Qarabağ böhranı çox yerinə düşmüşdü. Çünki bu, onlara rəmzi qələbə qazanmaq üçün ilk imkanı yaratmışdı. Söhbət Ermənistan üçün ərazi əldə etməkdən gedir. Bu problem Qərbi Avropadan qovulmuş ASALA terrorçularının diqqətini cəlb etdi. Kommunizmin dağılması Şərqi Avropanın bundan sonra onlara sığınacaq verməyəcəyi anlamına gəlirdi. Beyrut da bir sıra səbəblərdən onlar üçün təhlükəsiz məkan deyildi. Belə olan təqdirdə Ermənistan nəinki onlara sığınacaq verməyə, hətta qəhrəman kimi qəbul etməyə hazır olan yeganə yer idi. Mən o zaman Qarabağdakı döyüşlərdə iştirak etmək üçün Ermənistana gəlmiş, təxminən, 8 ASALA veteranının adını çəkə bilərəm. Amma şübhəsiz ki, belələrinin sayı daha çox idi.
EİF terrorçularını müəyyənləşdirmək çox çətin idi. Çünki bu, olduqca böyük bir təşkilatdır. Müharibədə iştirak etmək üçün Ermənistana gəlmiş diaspor üzvlərindən hansıların JCAG və ya EİO veteranı olduğunu müəyyənləşdirmək də çətindir. Bütün bunlara baxmayaraq, hesab edirəm ki, onların Qarabağ münaqişəsində böyük rolu olub. Bu, ilk növbədə, ASALA veteranlarına aiddir. Bu qrupun ən pis tanınan üzvü Monte Melkonyandır. Nəzərə alsaq ki, uzun illər boyu bütünlükdə Şimali Amerikada, Avropada, Yaxın Şərqdə və hətta Cənub-Şərqi Asiyada günahsız dinc insanları öldürməklə məşğul olmuş bu terrorçular Ermənistanda qəhrəman kimi qəbul olundular, deyərdim ki, Qarabağ müharibəsi terrorçulara gözlədiklərindən də çox şey verdi.
- Vaxtilə türk diplomatlarına və Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı terror hücumları ilə məşhurlaşmış ASALA-nın hələ də "sağ olduğunu" düşünmək olarmı? Erməni terrorçularının əsas hədəfi bu gün nə ola bilər?
- 1970 və 1980-ci illərdə fəaliyyət göstərmiş ASALA-nın 1988-ci ilin aprelində Akop Akopyanla (Arutyun Taşokyan) birlikdə öldüyünü düşünürdüm. Təşkilatın bütün ideoloqları və yaradıcıları da dünyalarını dəyişiblər: Simon Simonyan (1986), Gevork Açemyan (1997) və Ceyms Karnusyan (1998).
Bundan başqa, 11 sentyabr terrorundan sonra EİF kimi təşkilat həm leqal olaraq, həm də ictimaiyyətin ona münasibəti baxımından çox şey itirməli idi. Çünki dünyada terror hücumları bərpa olunmuşdu. Federal Təhqiqatlar Bürosu EİFD-nin JCAG və EİO-nun arxasında dayandığına əmin olsa da, bildiyimə görə, EİF heç zaman bu terrorçu təşkilatlarla əlaqəsini rəsmən etiraf etməyib. Bundan başqa, artıq onlara hücumların təşkilinə imkan verən şərait də yoxdur: "soyuq müharibə" dövründəki ikiqütblü sistemi, Livan dövlətinin iflası, Türkiyənin vətəndaş müharibəsinin bir addımlığında olması, Kipr məsələsi, silah tədarükünə embarqo, yunan və erməni lobbisinin uğurları və gücü və s. Qərbdə Türkiyəyə qarşı apatiya  paralel olaraq, "erməni məsələsinə" simpatiya yaradırdı. İndi bu şərait yoxdur.
Amma erməni terroru və zorakılıqlarının əsas mənbələri qüvvədə qalır. Söhbət fanatik antitürk (və müvafiq olaraq, antiazərbaycan) əhvalından, zorakılığın və fədainlər mədəniyyətinin (Teyliryan, Melkonyan və s.) təqdir olunmasından, həmçinin onların bütün əməllərinin haqlı olmasına, məqsədə çatmaq üçün əl atdıqları bütün vasitələrin düzgün olmasına birmənalı şəkildə inanmalarından gedir.
- Yeri gəlmişkən, ötən il Ramil Səfərovun işilə bağlı ASALA-nın Azərbaycanın Macarıstan və digər ölkələrdəki səfirliklərinə ciddi hədələr səsləndirməsi haqda nə düşünürsünüz?
- Yuxarıda qeyd etdiyim səbəblər üzündən hesab edirəm ki, erməni terrorunun yeni dalğasının baş qaldırması, məsələn, Bostonda baş vermiş hadisə şəklində hücumların təşkili üçün potensialı olsa da, artıq mütəşəkkil terror kampaniyalarının bərpası ehtimalı o qədər də yüksək deyil. Səhv etmirəmsə, ASALA-nın ötənilki məktubunda "1915-ci ildə qətlə yetirilmiş 600 min erməni" haqqında danışılırdı... Sənədin orijinal olduğuna şübhə etmək üçün bu, kifayətdir. Erməni təşkilatları 1915-ci ildə Şərqi Anadoludakı itki ilə bağlı heç zaman ənənəvi rəqəmdən aşağı rəqəm səsləndirməyiblər.
Amma yenə də, hər şey mümkündür. Bu qruplaşmalar dünyaya gəlmələrindən onilliklər əvvəl baş vermiş hadisələr üzündən günahsız insanları qətlə yetiriblər.
- Bütün bunlara rəğmən, söhbətimizin əvvəlində qeyd etdiyiniz kimi, beynəlxalq ictimaiyyət erməni terroruna ciddi yanaşmır, bu cür təşkilatları terrorçu təşkilatların siyahısına salmır. Bu təhlükəyə diqqətin artırılması üçün Azərbaycan və Türkiyə nə etməlidir?
- Çətin sualdır. Amma düşünürəm ki, Kanadadakı memorial kimi son hadisələr erməni terroruna daha çox diqqət çəkəcək. Ümid edirəm ki, mənim tədqiqatlarım da bu problemə daha çox diqqət göstərilməsinə yol açacaq. Bu terror aktlarının bir çoxu burada - ABŞ-da baş verib: iki dəfə Los-Ancelesdə, Bostonda və sair. Monte Melkonyan isə ən yaxşı universitetlərimizdən birini fərqlənmə ilə bitirib.
Amerikalılar hələ də hesab edirlər ki, terrorçuluq islamla və Yaxın Şərqlə bağlı yeni hadisədir. Halbuki, bunun əksinin sübutları var. Amma erməni terrorunun üzə çıxarılması - yalnız başlanğıcdır. Qafqazın XIX-XX əsrlərə aid tarixi daha diqqətlə, obyektiv və hərtərəfli öyrənilməlidir. Bu, yaxın keçmişdə baş vermiş Qarabağ müharibəsi kimi hadisələrə də lazımi qiymətin verilməsinə  imkan yaradacaq.

ТЕРРОР КАК НАЦИОНАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА
Научные исследования показывают, что армянский терроризм, являющийся составной частью международного терроризма, существует более 100 лет. Еще в августе 1982 года термин "армянский терроризм" был официально употреблен в ежемесячном бюллетене Государственного департамента США. Но несмотря на то, что прошло уже более трех десятилетий признания армянского терроризма, особых усилий для борьбы с этой угрозой не прилагается. Об истоках армянских террористических организаций, их роли в карабахской войне рассказал R+ историк, научный сотрудник Государственного университета Флориды (США), исследователь темы армянского терроризма Кристофер ГАНН.
- Расскажите о ваших исследованиях темы армянского терроризма и его корнях. Как пробудился ваш интерес к этой теме?
- Мой интерес к исследованиям на тему армянских террористических организаций 1970-х и 1980-х годов, в частности Армянской секретной армии освобождения Армении (АСАЛА) и террористического крыла Армянской революционной федерации (АРФ), известных также как "Бойцы за справедливость в отношении геноцида армян" (JCAG) и "Армянская революционная армия" (АРА), возник случайно. Я изучал кризис на Кипре 1974 года, когда вдруг наткнулся на ссылку "армянский терроризм". Это было то, о чем я прежде никогда не слышал, и чем больше я погружался в тему, тем более увлекательной она становилась. В 1982 году правительство Соединенных Штатов признало эти армянские группы наибольшей международной террористической угрозой, но сегодня, кажется, об этом никто не помнит. ИРА, ЭТА, РАФ, "Красные бригады", "Черный сентябрь", НФОП и Абу Нидаль - все эти группировки все еще на слуху, но армянский терроризм будто бы исчез из памяти. Мне повезло, что я смог получить тысячи документов из Государственного департамента США, ФБР и в меньшей степени ЦРУ, которые дали мне возможность сформировать довольно четкое представление о происхождении и деятельности этих организаций.
- Что вы можете сказать о роли армянских террористических организаций в карабахской войне?
- К тому времени вопрос Карабаха начинал завладевать безраздельным вниманием армянской диаспоры, и армянский терроризм, по сути, шел своим путем. До этого АСАЛА была дезорганизована, ее лидеры были либо мертвы (Акоп Акопян был убит в Афинах в апреле 1988 года), либо  находились в тюрьме (как Мелконян во Франции). Таким образом, карабахский кризис пришелся очень кстати, поскольку предоставил им первую возможность завоевать символическую победу: приобрести земли для Армении. Эта проблема привлекла террористов АСАЛА, которые были изгнаны из Западной Европы. Крах коммунизма означал, что Восточная Европа больше не будет предоставлять им убежище, Бейрут также, по ряду причин, был уже небезопасным местом для них. Армения была единственным местом, которое было готово не просто принять их, а принять как героев. Я смог идентифицировать около восьми ветеранов АСАЛА, прибывших в Армению в тот период для участия в боях за Карабах, хотя, вне всяких сомнений, их число было больше.
Террористов АРФ гораздо труднее определить ввиду того, что эта организация достаточно велика и разнообразна. Также почти невозможно утверждать, кто из представителей диаспоры, приехавших в Армению для участия в войне, являлся ветераном JCAG или АРА.
Несмотря на это, я считаю, что их роль в конфликте значительна, особенно в случае с ветеранами АСАЛА. Монте Мелконян является самой печально известной личностью из этой группы. Однако, в конечном счете, если принять во внимание, что эти террористы, которые на протяжении многих лет убивали невинных мирных граждан по всей Северной Америке, Европе, на Ближнем Востоке и даже в Юго-Восточной Азии, стали национальными героями, я бы сказал, что война в Карабахе дала террористам гораздо больше, чем они дали взамен.
- Можно ли считать все еще "живой" АСАЛА, в прошлом хорошо известную своими террористическими атаками против турецких дипломатов и граждан Азербайджана? Что может быть основной мишенью армянских террористов сегодня?
- Я считаю, что АСАЛА, которая действовала в 1970-х и 1980-х годах, умерла вместе с Акопом Акопяном (он же Арутюн Такошян) в апреле 1988 года. Все идейные лидеры и основатели организации также мертвы: Симон Симонян (1986), Геворк Ачемян (1997) и Джеймс Карнусян (1998).
Кроме того, после терактов 11 сентября такая организация, как АРФ, потеряет слишком многое, как легально, так и с точки зрения общественного отношения, от возобновления террористических атак. Следует отметить, что хотя ФБР твердо убеждено, что АРФД стояла за JCAG и AРA, насколько мне известно, АРФ никогда официально не признавала своей связи с этими террористическими организациями.
Также больше не существует условий, которые позволили бы им проводить атаки: биполярной системы времен "холодной войны", эпохи разрядки, краха ливанского государства, близости Турции к гражданской войне, вопроса Кипра, эмбарго на поставки оружия, успеха и силы греческого и армянского лобби и т.д., что порождало апатию по отношению к Турции на Западе в сочетании с традиционной симпатией к "армянскому вопросу".
Наряду с этим основные источники армянского терроризма и насилия остаются в силе, а именно фанатичные антитурецкие (и, соответственно, антиазербайджанские) настроения, прославление насилия и культуры федаинов (Тейлирян, Мелконян и т.д.) и непоколебимая вера, что их дело - праведное, а любые средства, используемые для достижения поставленной цели, оправданы.
- Кстати, что вы думаете насчет серьезности угроз, которые в прошлом году поступили со стороны АСАЛА в посольства Азербайджана в Венгрии и некоторых других странах в связи с делом Рамиля Сафарова?
- По причинам, указанным выше, я считаю, что хотя еще есть потенциал для новой волны армянского терроризма, особенно спорадических актов насилия, вроде недавних нападений в Бостоне, возобновление организованной террористической кампании кажется маловероятным. Насколько я помню, в прошлогоднем письме от АСАЛА упоминались "600 тыс. армян, убитых в 1915 году"... Этого было достаточно, чтобы усомниться в подлинности документа. Армянские организации никогда бы не приводили данные о потерях в Восточной Анатолии в 1915 году ниже привычных.
Но все же, возможно все. Опять же, эти группировки убивали невинных людей в связи с событиями, которые произошли десятки лет до рождения их самих.
- И, тем не менее, международное сообщество, как вы сами отметили в начале нашей беседы, не уделяет серьезного внимания армянскому терроризму, не включает такого рода организации в списки террористических. Что должно быть сделано со стороны Азербайджана и Турции, чтобы привлечь больше внимания к исходящей от них угрозе?
- Сложный вопрос, но я думаю, что последние события, как мемориал в Канаде, привлекут больше внимания к армянскому терроризму. Я также надеюсь, что и мои исследования акцентируют больше внимания к проблеме. Многие из этих террористических актов происходили здесь, в США: дважды в Лос-Анджелесе, Бостоне и т.д., а Монте Мелконян с отличием окончил один из наших лучших университетов.
Американцы до сих пор считают, что терроризм представляет собой относительно новое явление, связанное с исламом и Ближним Востоком, несмотря на доказательства обратного. Но выявление армянского терроризма - это только начало. Следует провести более объективные, тщательные и всесторонние исследования истории Кавказа XIX-XX веков, что даст должную оценку событиям совсем недавнего прошлого, таким, как война в Карабахе.