TERROR MİLLİ SİYASƏT KİMİ
Elmi araşdırmalar göstərir ki, beynəlxalq terrorçuluğun tərkib hissəsi olan erməni terrorunun tarixi 100 ildən artıqdır. Hələ 1982-ci ilin avqustunda "erməni terroru" termini ABŞ Dövlət Departamentinin aylıq bülletenlərində rəsmən istifadə olunurdu. Erməni terrorunun tanınmasının üzərindən 3 onillikdən artıq vaxt keçsə də, bu təhlükə ilə mübarizəyə ciddi cəhdlər göstərilmir. Erməni terror təşkilatlarının mənbələri, onların Qarabağ müharibəsindəki rolu haqda "R+" jurnalına tarixçi, Florida Dövlət Universitetinin (ABŞ) elmi işçisi, erməni terroru mövzusunda araşdırmaçı Kristofer HANN danışıb.
- Erməni terroru mövzusunda apardığınız araşdırmalardan, onun köklərindən danışın. Bu mövzuya diqqətinizi çəkən nə olub?
- 1970, 1980-ci illərin erməni terror təşkilatları ilə bağlı araşdırmalara başlamaq fikrinə təsadüfən düşmüşəm. Söhbət xüsusilə Ermənistanın azadlığı uğrunda erməni gizli ordusundan (ASALA), Erməni İnqilabi Federasiyasının (EİF) "Erməni soyqırımına ədalətli münasibət uğrunda döyüşçülər" (JCAG) və "Erməni inqilab ordusu" (EİO) kimi tanınmış terrorçu qanadından gedir. Mən 1974-cü ildə Kiprdə yaşanmış böhranla bağlı araşdırma aparırdım. Bu zaman təsadüfən "erməni terroru"na "ilişdim". Əvvəllər bu haqda heç vaxt heç nə eşitməmişdim. Mövzunun dərinliklərinə getdikcə, o, daha da maraqlı olmağa başladı. 1982-ci ildə Birləşmiş Ştatlar hökuməti bu erməni qruplarını ən ciddi beynəlxalq terror təhlükəsi kimi qəbul etdi. Amma, deyəsən, indi bunu heç kəs xatırlamır. İRA, ETA, RAF, "Qırmızı briqadalar", "Qara sentyabr", FXAC və Əbu Nidal - bütün bu qruplaşmalar haqda hələ də danışılır, erməni terroru isə sanki yaddaşlardan silinib. Bəxtim gətirib ki, ABŞ Dövlət Departamentindən, Federal Təhqiqatlar Bürosundan minlərlə, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsindən isə bir qədər az sayda sənəd əldə edə bilmişəm. Bu sənədlər məndə həmin təşkilatlar, onların fəaliyyəti haqqında dəqiq təsəvvürün yaranmasına kömək edib.
- Erməni terror təşkilatlarının Qarabağ müharibəsindəki rolu haqda nə deyə bilərsiniz?
- Həmin dövrdə Qarabağ məsələsi erməni diasporunun diqqət mərkəzinə düşmüşdü. Erməni terroru isə öz yolu ilə gedirdi. Bundan əvvəl ASALA dağılmış, onun liderləri ya ölmüşdülər (Akop Akopyan 1988-ci ilin aprelində Afinada öldürülüb), ya da həbsxanalarda idilər (məsələn, Melkonyan Fransada həbsdə idi). Beləliklə, Qarabağ böhranı çox yerinə düşmüşdü. Çünki bu, onlara rəmzi qələbə qazanmaq üçün ilk imkanı yaratmışdı. Söhbət Ermənistan üçün ərazi əldə etməkdən gedir. Bu problem Qərbi Avropadan qovulmuş ASALA terrorçularının diqqətini cəlb etdi. Kommunizmin dağılması Şərqi Avropanın bundan sonra onlara sığınacaq verməyəcəyi anlamına gəlirdi. Beyrut da bir sıra səbəblərdən onlar üçün təhlükəsiz məkan deyildi. Belə olan təqdirdə Ermənistan nəinki onlara sığınacaq verməyə, hətta qəhrəman kimi qəbul etməyə hazır olan yeganə yer idi. Mən o zaman Qarabağdakı döyüşlərdə iştirak etmək üçün Ermənistana gəlmiş, təxminən, 8 ASALA veteranının adını çəkə bilərəm. Amma şübhəsiz ki, belələrinin sayı daha çox idi.
EİF terrorçularını müəyyənləşdirmək çox çətin idi. Çünki bu, olduqca böyük bir təşkilatdır. Müharibədə iştirak etmək üçün Ermənistana gəlmiş diaspor üzvlərindən hansıların JCAG və ya EİO veteranı olduğunu müəyyənləşdirmək də çətindir. Bütün bunlara baxmayaraq, hesab edirəm ki, onların Qarabağ münaqişəsində böyük rolu olub. Bu, ilk növbədə, ASALA veteranlarına aiddir. Bu qrupun ən pis tanınan üzvü Monte Melkonyandır. Nəzərə alsaq ki, uzun illər boyu bütünlükdə Şimali Amerikada, Avropada, Yaxın Şərqdə və hətta Cənub-Şərqi Asiyada günahsız dinc insanları öldürməklə məşğul olmuş bu terrorçular Ermənistanda qəhrəman kimi qəbul olundular, deyərdim ki, Qarabağ müharibəsi terrorçulara gözlədiklərindən də çox şey verdi.
- Vaxtilə türk diplomatlarına və Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı terror hücumları ilə məşhurlaşmış ASALA-nın hələ də "sağ olduğunu" düşünmək olarmı? Erməni terrorçularının əsas hədəfi bu gün nə ola bilər?
- 1970 və 1980-ci illərdə fəaliyyət göstərmiş ASALA-nın 1988-ci ilin aprelində Akop Akopyanla (Arutyun Taşokyan) birlikdə öldüyünü düşünürdüm. Təşkilatın bütün ideoloqları və yaradıcıları da dünyalarını dəyişiblər: Simon Simonyan (1986), Gevork Açemyan (1997) və Ceyms Karnusyan (1998).
Bundan başqa, 11 sentyabr terrorundan sonra EİF kimi təşkilat həm leqal olaraq, həm də ictimaiyyətin ona münasibəti baxımından çox şey itirməli idi. Çünki dünyada terror hücumları bərpa olunmuşdu. Federal Təhqiqatlar Bürosu EİFD-nin JCAG və EİO-nun arxasında dayandığına əmin olsa da, bildiyimə görə, EİF heç zaman bu terrorçu təşkilatlarla əlaqəsini rəsmən etiraf etməyib. Bundan başqa, artıq onlara hücumların təşkilinə imkan verən şərait də yoxdur: "soyuq müharibə" dövründəki ikiqütblü sistemi, Livan dövlətinin iflası, Türkiyənin vətəndaş müharibəsinin bir addımlığında olması, Kipr məsələsi, silah tədarükünə embarqo, yunan və erməni lobbisinin uğurları və gücü və s. Qərbdə Türkiyəyə qarşı apatiya  paralel olaraq, "erməni məsələsinə" simpatiya yaradırdı. İndi bu şərait yoxdur.
Amma erməni terroru və zorakılıqlarının əsas mənbələri qüvvədə qalır. Söhbət fanatik antitürk (və müvafiq olaraq, antiazərbaycan) əhvalından, zorakılığın və fədainlər mədəniyyətinin (Teyliryan, Melkonyan və s.) təqdir olunmasından, həmçinin onların bütün əməllərinin haqlı olmasına, məqsədə çatmaq üçün əl atdıqları bütün vasitələrin düzgün olmasına birmənalı şəkildə inanmalarından gedir.
- Yeri gəlmişkən, ötən il Ramil Səfərovun işilə bağlı ASALA-nın Azərbaycanın Macarıstan və digər ölkələrdəki səfirliklərinə ciddi hədələr səsləndirməsi haqda nə düşünürsünüz?
- Yuxarıda qeyd etdiyim səbəblər üzündən hesab edirəm ki, erməni terrorunun yeni dalğasının baş qaldırması, məsələn, Bostonda baş vermiş hadisə şəklində hücumların təşkili üçün potensialı olsa da, artıq mütəşəkkil terror kampaniyalarının bərpası ehtimalı o qədər də yüksək deyil. Səhv etmirəmsə, ASALA-nın ötənilki məktubunda "1915-ci ildə qətlə yetirilmiş 600 min erməni" haqqında danışılırdı... Sənədin orijinal olduğuna şübhə etmək üçün bu, kifayətdir. Erməni təşkilatları 1915-ci ildə Şərqi Anadoludakı itki ilə bağlı heç zaman ənənəvi rəqəmdən aşağı rəqəm səsləndirməyiblər.
Amma yenə də, hər şey mümkündür. Bu qruplaşmalar dünyaya gəlmələrindən onilliklər əvvəl baş vermiş hadisələr üzündən günahsız insanları qətlə yetiriblər.
- Bütün bunlara rəğmən, söhbətimizin əvvəlində qeyd etdiyiniz kimi, beynəlxalq ictimaiyyət erməni terroruna ciddi yanaşmır, bu cür təşkilatları terrorçu təşkilatların siyahısına salmır. Bu təhlükəyə diqqətin artırılması üçün Azərbaycan və Türkiyə nə etməlidir?
- Çətin sualdır. Amma düşünürəm ki, Kanadadakı memorial kimi son hadisələr erməni terroruna daha çox diqqət çəkəcək. Ümid edirəm ki, mənim tədqiqatlarım da bu problemə daha çox diqqət göstərilməsinə yol açacaq. Bu terror aktlarının bir çoxu burada - ABŞ-da baş verib: iki dəfə Los-Ancelesdə, Bostonda və sair. Monte Melkonyan isə ən yaxşı universitetlərimizdən birini fərqlənmə ilə bitirib.
Amerikalılar hələ də hesab edirlər ki, terrorçuluq islamla və Yaxın Şərqlə bağlı yeni hadisədir. Halbuki, bunun əksinin sübutları var. Amma erməni terrorunun üzə çıxarılması - yalnız başlanğıcdır. Qafqazın XIX-XX əsrlərə aid tarixi daha diqqətlə, obyektiv və hərtərəfli öyrənilməlidir. Bu, yaxın keçmişdə baş vermiş Qarabağ müharibəsi kimi hadisələrə də lazımi qiymətin verilməsinə  imkan yaradacaq.

TERROR AS A NATIONAL POLICY
Research shows that Armenian terrorism, which is part of international terrorism, has existed for over 100 years. Back in 1982, the term "Armenian terrorism" was officially used in the monthly bulletin of the US State Department. However, despite the fact that over three decades have passed since Armenian terrorism was recognized, no particular efforts have been made to fight the phenomenon. R+ has interviewed Christopher Gunn, historian and research fellow at the Florida State University to discuss sources of Armenian terrorist organizations and their role in the Karabakh war. Mr Gunn is a researcher of Armenian terrorism.
- Tell us about your research on Armenian terrorism and its roots. What sparked your interest to the topic?
- My interest to research Armenian terrorist organizations of the 1970s and 1980s, in particular, the Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA) and the Armenian Revolutionary Federation's terrorist wing, who are also known as the Justice Commandos of the Armenian Genocide (JCAG) and the Armenian Revolutionary Army (ARA), was accidental. I was researching the crisis in Cyprus of 1974 when I came across the reference to "Armenian terrorism". This was something I had not heard anything about before. The more I delved into the topic, the more engaging it was becoming. In 1982, the US administration recognized these Armenian groups as representing a great terrorist threat yet now it seems nobody remembers about this today. The IRA, ETA (Basques), Baader-Meinhof, the Red Brigades, Black September, PFLP, Abu Nidal - all of these groups are still discussed, but Armenian terrorism has gone into oblivion. I was lucky to have been able to obtain thousands of documents from the US State Department, the FBI, as well as from the CIA to a lesser extent, which enabled me to form a sufficiently clear picture about the origins and the operation of these organizations.
- What can you say about the role of Armenian terrorist organizations in the Karabakh war?
- By the time the issue of Karabakh began to capture the undivided attention of the Armenian diaspora, Armenian terrorism had essentially run its course. ASALA was disorganized and its leaders were either dead (Akop Akopyan was murdered in Athens in April 1988), or in prison (such as Melkoyan in France). Therefore, the Karabakh crisis proved an opportune moment as it provided them with the first opportunity to score a symbolic victory: claim lands for Armenia. The problem attracted terrorists from ASALA who had been chased out of Western Europe. The collapse of Communism meant that Eastern Europe could no longer offer them asylum and Beirut was also proving an unsafe place for them. Armenia was the only place that was not only ready to accept them but to welcome them as heroes. I could identify at least eight ASALA veterans who arrived in Armenia at the time to participate in Karabakh combats. Their actual number was certainly more.
The ARF's terrorists are much harder to identify as this is a rather big and diverse organization. In addition, it was almost impossible to say with certainty which representatives of the diaspora who arrived in Armenia to participate in the war were veterans of JCAG or APA.
Despite this, I think that their role was insignificant in the conflict, particularly those from ASALA. Monte Melkoyan was the most notorious member of the group. However, given that these terrorists who had been murdering innocent civilians across North America, Europe, the Middle East and even Southeast Asia for many years, eventually became national heroes, I would say that the war in Karabakh gave the terrorists much more than they gave in return.
- Is it possible to say that ASALA, which was formerly well known for its terrorist attacks against Turkish diplomats and Azerbaijani citizens, is still alive? What can be the main target of Armenian terrorists today?
- I think ASALA, which existed in the 1970s and 1980s, died together with Akop Akopyan (also known as Arutyun Takoshyan) in April 1988. All ideological leaders and founders of the organizations are also dead: Simon Simonyan (1986), Gevork Achemyan (1977) and James Karsunyan (1998).
In addition, after 9/11, such organization as ARF, will lose a lot from legal, as well as the public relations viewpoint, if they resume terrorist acts. Despite the FBI's firm belief that ARF was behind JCAG and APA, as far as I know, ARF never officially admitted its links with the terrorist organizations.
In addition, the conditions that would allow them to carry out the attacks, such as the bipolar Cold War system, d?tente, the collapse of the Lebanese state, Turkey's closeness to a civil war, the Cyprus issue, embargo on arms supplies, success and force of the Greek and Armenian lobby, etc, which engendered an apathy regarding Turkey in the West, coupled with the traditional sympathies with the Armenian issue, no longer exist.
In addition, the underlying source of Armenian terrorism and violence remains very much in place: fanatical anti-Turkish (and, naturally, anti-Azerbaijani) sentiments, the glorification of violence and the fedayeen culture (Tehlirian, Melkonian, etc.) and the unshakeable belief that their cause is righteous, and whatever means used to pursue it is justified.
- What do you think about the threats Azerbaijani embassies received from ASALA in Hungary and a number of other countries in connection with Ramil Aafarov's case? Should these threats be taken seriously into account?
- For the abovementioned reasons, I think that despite the fact that there is still potential for a fresh wave of Armenian terrorism, particularly sporadic acts of violence, such as the recent attacks in Boston, it is unlikely that organized terrorist campaigns will resume. As far as I remember, the latest letter from ASALA mentioned "600,000 Armenians killed in 1915". This alone was sufficient to doubt the authenticity of the document. Armenian organizations would never quote a figure that low about the lives lost in Eastern Anatolia in 1915.
Nevertheless, anything can happen. These groups tended to kill innocent people in connection to the events that unfolded dozens of years before they themselves were born.
- The international community, as you mentioned at the beginning of our conversation, does not pay serious attention to Armenian terrorism and these organizations are not included in lists of terrorist organizations. What should Azerbaijan and Turkey do to attract a greater attention to the danger they pose?
- It is a difficult question but I think the recent events, such as the memorial in Canada, will attract greater attention to Armenian terrorism. I also hope that my research will raise greater awareness about the problem. Many of these terrorist acts took place here in the USA: twice in Los Angeles, in Boston, and so forth. Monte Melkoyan graduated one of our best universities with distinction.
Despite evidence to the contrary, Americans continue to think that terrorism is a relatively recent phenomenon linked to Islam in the Middle East. However, exposing Armenian terrorism is only the beginning. It is necessary to conduct a more objective, thorough and comprehensive research of the history of the Caucasus of the 19th-20th centuries. This will make it possible to assess the events of the recent past, such as the Karabakh war, in a more appropriate manner.