"MƏN DÜZÜNÜ ETMİŞƏM"
Moldova ombudsmanı Aureliya Qriqoriu İrəvandakı bəyanatı, Ermənistanın buna isterik reaksiyası və gələcək planları haqqında "R+"a danışıb
Moldova ombudsmanı Aureliya Qriqoriunun Ermənistan parlamentindəki çıxışı onun həyatını real təhlükə ilə üz-üzə qoyub. Xatırladaq ki, Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin təşkilatçılığı ilə Yerevanda keçirilən beynəlxalq mətbuatda Qriqoriu Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarının 20%-ni işğal etdiyini, dinc insanlara qarşı soyqırım törətdiyini bəyan edib. Bundan qəzəblənən ev sahibi cəsarətli qonağı nəinki aeroporta ötürməkdən imtina edib, hətta üzr istəməyəcəyi təqdirdə onu ölkədən buraxmamağa çalışıb. Sonda vətəninə qayıda bilən Qriqoriu səlahiyyətlərini itirmək ehtimalı ilə qarşılaşıb. Moldovanın erməni icmasının israrı ilə məsələ ölkə parlamentində müzakirə də olunub. Lakin onun ombudsman səlahiyyətlərinə xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilməyib.
Aureliya Qriqoriu hesab edir ki, Ermənistanın onun bəyanatına verdiyi isterik reaksiya deyilənlərin həqiqət olduğunun təsdiqidir. Erməni tərəfindən çoxsaylı qisas hədələri almasına baxmayaraq, moldovalı parlament hüquqşünası sözlərindən imtina etməyi düşünmür. Aureliya Qriqoriu jurnalımıza müsahibəsində vəziyyətə aydınlıq gətirib.
- Xanım Qriqoriu, irəvandakı məşhur çıxışınızdan bir neçə həftə keçsə də, onun ətrafında ajiotaj səngimir. İndi vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz? İmkanınız olsaydı, nəyisə dəyişmək istərdinizmi?
- Çıxışım Moldovada birmənalı qarşılanmayıb. Bir çox insanlar mənə prinsipial mövqeyimə, cəsarətliliyimə, açıq danışdığıma görə minnətdarlıq edir. Digərləri isə, hətta çıxışın nəyə həsr olunduğunu bilmədən, mənə tənqidi yanaşırlar. Mən Moldova hökumətinin rəsmi mövqeyini anlamıram. Amma evə qayıtdığım, doğmalarımın, yaxın dostlarımın arasında olduğum üçün çox şadam. Nəyisə dəyişmək istə-yib-istəmədiyimə gəlincə, xeyr. Bircə çıxışımın Moldovanın digər dövlətlərlə münasibətinə mənfi təsir göstərməsini istəməzdim.
- Ermənistan tərəfi sizi qərəzlilikdə günahlandırır. Guya Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin beşdəbirini işğal etdiyini sizin dilinizlə rəsmi Bakı bəyan edib. Əslində, erməni tərəfini qane etməyən hər bir bəyanat səsləndirilərkən belə olur. Fikrinizcə, alternativ fikrin qətiyyən qəbul olunmaması nə ilə bağlıdır?
- Mən siyasətçi deyiləm və siyasi qiymət, rəy verməyəcəm. Hüquq müdafiəçisiyəm, bütün ömrümboyu insan hüquqlarını müdafiə etmişəm və edəcəyəm. İnsan haqlarının pozulması hallarının aradan qaldırılmasına çalışacağam. Qəti olaraq əminəm ki, insan haqlarının pozulması hallarının aradan qaldırılması üçün əvvəlcə bu pozuntuları eyniləşdirmək, onlar haqqında açıq danışmaq lazımdır. Diplomatiya və siyasətlə qoy diplomatlar və siyasətçilər məşğul olsunlar. Hüquq müdafiəçiləri isə insan haqlarının pozulması hallarının aradan qaldırılması ilə maraqlanmalıdırlar. Şadam ki, öz çıxışımla gec də olsa, sadə ermənilərlə azərbaycanlılar arasında Qarabağ məsələsinin müzakirəsinə yol açmışam.
Qərəzlilik məsələsinə gəlincə, düşünürəm ki, bu iddianı yalnız iş prinsipləri pul və şəxsi mənfəət olan şəxslər irəli sürə bilər. Prinsiplərim fərqlidir - ədalət, qanunilik, insan haqlarının müdafiəsi. Bu prinsipləri pozmamağa çalışıram. Qərəzlilikdə ittiham etmək üçün gərək məni heç tanımayasan. Öz prinsipiallığımı ilk dəfə deyil nümayiş etdirirəm. Qərəzli şəxslərə isə başqalarını öz arşınları ilə ölçməkdən, damğa vurmaqdan başqa heç nə qalmır.
- Moldova parlamentinin sədri İqor Korman isə sizin əməllərinizi "ciddi səhv" kimi qiymətləndirib. Vətəninizdə sizin əməlinizin belə qiymətləndirilməsinə münasibətinizi bilmək istərdik...
- Moldova parlamenti sədrinin çıxışını şərh etmək istəməzdim. Prinsipial şəxs olaraq, mənim üçün ikili standartlar anlaşılan deyil. 2013-cü il iyulun 11-də parlament komissiyası çıxışımı müzakirə edib. Komissiyanın çıxışıma hansı qiyməti verdiyini siz artıq bilirsiniz. Komissiyanın qərarı ilə hələ tanış olmamışam. Komissiya sədrinin çıxışından belə çıxır ki, istefam ümumiyyətlə gündəmdə deyil. Amma Qriqoriu guya konfransdakı çıxışı zamanı siyasi savadsızlığa yol verib, uzaqgörənlik nümayiş etdirməyib. Bu yanaşmanı qətiyyən anlamıram.
- Aureliya Qriqoriunun mövqeyi Moldovanın mövqeyi ilə üst-üstə düşmür. Bunu Moldova parlamentinin insan haqları komissiyasının sədri Vadim Mişin bildirib...
- Anlaya bilmirəm, belə bəyanatları necə səsləndirmək olar? Mənim də sualım var: bu, siyasətçi tərəfindən siyasi savadlılıq və uzaqgörənlik nümayişidirmi?
- Azərbaycanda sizin İrəvandakı çıxışınız alqışlanır, "cəsarətlilik aktı", "ədalətin zəfəri" kimi qiymətləndirilir. Azərbaycan tərəfinin dəstəyini necə qiymətləndirirsiniz?
- Həmkarım Elmira Süleymanovaya minnədaram. O, mənim Ermənistandan buraxılmadığımdan xəbər tutan kimi, dərhal Ermənistanın əməllərini qəti şəkildə pislədi, beynəlxalq qurumları mənə dəstək verməyə çağırdı. Bildiyiniz kimi, yalnız Rumıniya konsulunun məsələyə müdaxiləsi və Gürcüstan konsulunun bilavasitə fəaliyyəti nəticəsində Ermənistanı tərk edə bildim. Azərbaycan xalqına, dostlarıma, həmçinin məni tanımadan dəstəkləyən insanlara da minnətdaram. Onlar məni irəvanda olarkən də dəstəkləyiblər, indi də dəstəkləyirlər. Təəssüf ki, həmkarım - Moldova ombudsmanı Anatoli Muntyanın dəstəyini görmədim. Ermənistanda qalan zaman o, dəstək əvəzinə Ermənistan ombudsmanına çıxışımla əlaqədar təəssüfünü bildirib, mövqeyimi pisləyib. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən yüzlərlə insana Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəmdə mənə verdikləri dəstəyə görə minnətdaram.
- Davam edən təzyiqlər mövqeyinizə, Cənubi Qafqazdakı reallıqlar, silahlı münaqişələr nəticəsində dinc insanların hüquqlarının pozulması sahəsindəki gələcək fəaliyyətinizə təsir göstərə bilərmi?
- Ermənistanda başıma gələnlərdən və hələ də yaşanmaqda olanlardan sonra düzgün etdiyimə bir daha əmin odum. Ümid edirəm, Cənubi Qafqazda və ondan kənarda kütləvi şəkildə insanların hüquqlarının pozulması halları haqda dünyanı məlumatlandırmağı davam etdirmək lazımdır. Bütün belə pozuntuları dərk etmək, gələcəkdə onların təkrarlanmasının önlənilməsi üçün hər şeyi etmək lazımdır.
- Bakı Avropa qurumlarının Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı, həmçinin ümumilikdə Cənubi Qafqazda mövcud olan qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinə lazımi diqqət göstərməməsindən narazıdır. Siz bu sahədə vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz və bu problemə daha ciddi beynəlxalq diqqətin cəlb edilməsi üçün hansı addımlar atılmalıdır?
- Bütün beynəlxalq tədbirlərdə bu problemlər haqqında daha çox danışılmalıdır. Pozuntuya yol verənlər pislənilməli, insan haqlarına əməl edilməsinə çağırışlar səsləndirilməlidir. Amma əlbəttə ki, bu haqda yalnız Bakıda danışmamalıdırlar. Bütün mütərəqqi insanlıq bu prosesə cəlb olunmalıdır.
Mənim İrəvanda dondurulmuş münaqişə zonalarında insan haqlarının pozulmasına dair etdiyim çıxış ombudsmanın dünya ictimaiyyətinin diqqətini bu fakta çəkdiyi ilk akt olsa da, ümid edirəm, bu, son belə hadisə olmayacaq. Ümid edirəm, çıxışım insan haqlarının təmini sahəsində irəliləyişə, milyonlarla qaçqının hüquqlarının bərpasına kömək edəcək.

"I DID THE RIGHT THING"
Moldovan ombudsman Aurelia Grigoriu has talked to R+ about her recent speech in Yerevan, Armenia's hysterical reaction and her future plans.
Author: Cingiz MAMMADOV Baku
Moldovan Ombudsman Aurelia Grigoriu has encountered real threats after making a speech at the Armenian parliament. At an international conference in Yerevan, organized by the Armenian Constitutional Court, Grigoriu said that Armenia had occupied 20 per cent of Azerbaijan's territories and had committed an act of genocide against peaceful civilians. The enraged hosts refused to see the guest off to the airport and then even tried to prevent her from leaving the country until she apologized. Having returned home, Grigoriu faced the possibility of losing her job. At the insistence of the Armenian community in Moldova, her issue was discussed at the Moldovan parliament but it was decided that she would continue to fulfil her duties.
Grigoriu herself considers that Armenia's hysterical reaction to her statement only confirms the truthfulness of her remarks. Despite numerous threats of reprisals coming from the Armenian side, Grigoriu did not recant her remarks. She has kindly agreed to speak to an R+ correspondent to clarify these matters.
- Ms Grigoriu, it has been a few weeks since you made your famous speech in Yerevan yet the commotion it caused has not subsided. How do you assess the situation now? Had you such an opportunity now would you change anything?
- People in Moldova have had a mixed reaction to my speech. Many people thank me for my principled position, courage and openness. Many others, who do not even understand what the speech was about, criticize me. I do not understand the official position of the Moldovan authorities. However, I am very happy to be back home with my family and friends. As for whether or not I would change anything, probably not. The only thing I do not want to happen is my speech having a negative impact on Moldova's relations with other countries.
- Armenia continues to accuse you of a political bias. They say that you voiced official Baku's position when you said that Armenia occupied the fifth of Azerbaijan's territories. This is what happens every time somebody from outside says something that is not to Armenia's liking. To what do you attribute this categorical refusal to accept an alternative viewpoint?
- Let me emphasize that I am not a politician and I am not going to make political assessments and conclusions. I am a human rights defender. All my life I have been defending human rights and I will continue to do so. It is my firm belief that in order to eradicate rights violations it is necessary to first of all identify these violations and speak about them openly, without covering them up by diplomatic language. Let diplomats and politicians deal with diplomacy and politics. Rights activists need to work to end rights violations. I am happy that through my speech I contributed, albeit rather belatedly, to the start of a dialogue between ordinary Armenians and Azerbaijanis regarding the Karabakh conflict.
As for the bias, I think this is only asserted by those who are only guided by money and personal gain in their activities. I have other principles to follow - justice, lawfulness and protection of human rights and I try to uphold these principles. To accuse me of bias means not to know me at all. This is not the first time I have demonstrated my principled position. Ill-wishers can only do as much as assess and label other people's actions through their own prism.
- Moldovan Parliament Speaker Igor Corman described your actions as "a serious mistake". What do you think about such remarks?
- I do not want to comment on the Moldovan parliament speaker's remarks. As a person of principles, I do not understand the policy of double standards, to say the least. On 11 July 2013, the parliamentary commission for discussing my speech held a session. You are familiar with their assessment. I have not familiarized myself with the commission's decision yet. Judging from the speech of the commission chairman, it follows that the issue of my resignation was not raised. It was however mentioned that by addressing the conference in Yerevan with the speech Grigoriu had showed political ignorance and myopia. I absolutely do not understand this kind of assessment.
- Aurelia Grigoriu's position does not agree with Moldova's position, said Vadim Mishin, the chairman of the parliamentary commission for human rights.
- I do not understand how such statements can be made. Here is my question: can this be called a politically sound and astute statement coming from a politician?
- Azerbaijan welcomed your speech in Yerevan, describing your action as an "act of courage" and the "prevailing of justice". What do you think about Azerbaijan's support?
-I am very grateful to my colleague, Elmira Suleymanova, who, having learnt that I was being held in Yerevan, decisively condemned Armenia's actions and asked international agencies to support me. As you know, it was only thanks to an intervention by the Romanian consul and the immediate actions of the Georgian consul did I manage to leave Armenia. I am also very grateful to the Azerbaijani people, my friends and all the people I do not even know who supported me during my stay in Yerevan. These people continue to support me. Unfortunately, I did not get any support from my Armenian counterpart, Anatoliy Muntyan, who during my forced stay in Yerevan, instead of providing help, condemned my position. I am also grateful to hundreds of people from various countries who supported me morally on my Facebook account.
- Is it possible that any continuing pressure may affect your position and further activities in the South Caucasus and your work on the human rights violations that occur as a result of armed conflicts?
- After what happened to me in Armenia and continues to happen to this day, I am more than convinced that I did the right thing. I hope that it is necessary to continue informing the world about the mass violations of human rights in the South Caucasus. It is necessary to recognize all these violations and do everything possible to prevent them from recurring in the future.
- Baku is not satisfied with the insufficient attention paid by European agencies to the problem of refugees and internally displaced persons in the South Caucasus on the whole and, in Karabakh, in particular. What do you think about this and what should be done to attract greater international attention to the problem?
- It is necessary to discuss these problems at all international events; to condemn actions of the violators and urge observance of human rights. However, of course it is necessary that these problems are not raised by Baku alone. All progressive people should be involved in the process.
My Yerevan speech about human rights violations in the zones of frozen conflict was the first and I hope not the last attempt by an ombudsman to attract the attention of the international community to this problem. I do hope my speech will facilitate the advancement of human rights and the restoration of the rights of millions of refugees.