AVROPA İTTİFAQININ ŞƏRQ MOTİVLƏRİ
Litva Xarici İşlər Nazirliyinin “Şərq tərəfdaşlığı” üzrə xüsusi elçisi, səfir Vaidotas Verbanın "R+"a müsahibəsi
Avropa İttifaqına üzv 28 ölkənin və "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına qoşulmuş 6 ölkənin xarici işlər nazirlərinin ötən həftə Brüsseldə keçirilmiş görüşü noyabrda Vilnüsdə təşkil olunacaq sammitə hazırlıq məqsədi daşıyırdı. Görüş çərçivəsində Aİ ilə Moldova, Gürcüstan və Ermənistan arasında assosiasiya sazişi ilə bağlı danışıqlar başa çatıb və bu sazişlərin noyabrda imzalanması nəzərdə tutulur.
Görüşün detalları, eləcə də iyulun 1-dən Aİ-yə sədrlik edən Litvanın "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı ilə bağlı planları barədə “R+”a Litva Xarici İşlər Nazirliyinin “Şərq tərəfdaşlığı” üzrə xüsusi elçisi, səfir Vaidotas Verba danışıb.
- İyulun 1-dən etibarən Litva Avropa İttifaqına sədrlik edir. Bu altı ay ərzində əvvəlki sədr ölkənin gördüyü işlərdən savayı Litva hansı layihələri həyata keçirməyi planlaşdırır?
- Aİ Şurasının rotasiya ilə dəyişən hər bir prezidentinin məqsədi Aİ-nin prioritetlərini davam etdirilməsini təmin etməkdir. Litvanın sədrliyi də bu baxımdan istisna deyil. Odur ki, növbəti altı ay ərzində Litva iqtisadi inkişafın və rəqabətliliyin təmin olunması, işsizliyin aradan qaldırılması və maliyyə sabitliyi və enerji təhlükəsizliyinin təminatına diqqət yönəldəcək.
Litvanın sədrliyi zamanı Aİ-nin əsas prioritetlərindən biri "Şərq tərəfdaşlığı" olacaq. Avropanın Şərqdəki qonşuları (Belarus, Ukrayna, Moldova, Gürcüstan, Ermənistan, Azərbaycan) ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, onların apardığı islahatlara dəstək və onların Avropaya daha da yaxınlaşması bizim ümumi marağımızdır. "Şərq tərəfdaşlığı" bu hədəfə çatmaq üçün hazırda ən effektiv və demək olar ki, yeganə vasitədir. Sədrlik dönəmində Litvanın prioritetləri sırasında Aİ-nin xarici sərhədlərinin gücləndirilməsi və Aİ-nin Baltik dənizi regionu üçün strategiyasının effektiv həyata keçirilməsi də var.
- Bu ilin noyabrında Vilnüsdə keçiriləcək Aİ-nin sammitində "Şərq tərəfdaşlığı" prosesi müzakirə predmeti olacaq. "Şərq tərəfdaşlığı"na daxil olan ölkələr, o cümlədən Azərbaycan bu zirvə toplantısından nə gözləyə bilər? Hansı yeniliklər baş verə bilər?
- 2013-cü il noyabrın 28-29-da Vilnüsdə keçiriləcək 3-cü "Şərq tərəfdaşlığı" Sammitinə qədər, yaxud da sammitin gedişində əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunması gözlənilir. Ümidvarıq ki, Aİ ilə Ukrayna arasında Assosiasiya Razılaşması, o cümlədən onun Dərin və Hərtərəfli Azad Ticarət Zonası hissəsi imzalanacaq. Moldova, Gürcüstan və Ermənistanla da müvafiq razılaşma imzalanmalıdır, Azərbaycanla Assosiativ Razılaşmaya dair danışıqlarda tərəqqi əldə olunmalıdır. Biz, həmçinin tərəfdaş ölkələrdən tələb olunan konkret tədbirlərin həyata keçirilməsi nəticəsində viza rejiminin liberallaşması və sadələşməsi prosesində tərəqqi gözləyirik.
Aİ ilə tərəfdaş ölkələr arasında "Şərq tərəfdaşlığı"nın çoxşaxəli istiqamətləri üzrə həm ekspertlər, həm də nazirlər səviyyəsində təmasların artırılmasına da ehtiyac var. Ona görə də biz istəyirik ki, sədrliyimiz dövründə "Şərq tərəfdaşlığı" nazirlərinin sektor görüşlərini həyata keçirək. Bu baxımdan, Nəqliyyat və Ədliyyə, Daxili İşlər Nazirliklərindən başlayacağıq.
- Bəzi ekspertlər təklif edir ki, Dağlıq Qarabağ məsələsində vasitəçilik ATƏT-in Minsk Qrupundan alınaraq Aİ-nin ixtiyarına verilsin. ATƏT-in 20 il ərzində həll edə bilmədiyi bir problemi Aİ nə dərəcədə çözə bilər?
- Biz inanırıq ki, Aİ-nin Cənubi Qafqaz ölkələri ilə artan əlaqələri regionda islahatlar və demokratikləşmə prosesinə müsbət təsir edir. Bununla yanaşı, Aİ-nin bu proseslərə cəlb olunması münaqişənin həlli üçün yeni meydanlar və imkanlar yaradır. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarının axtarılmasında, etimadın qurulması tədbirlərinin gücləndirilməsində Aİ-nin iştirakı icmalar səviyyəsində etimadın qurulmasına töhfə verə bilər.
Dağlıq Qarabağda status-kvo qeyri-davamlıdır və münaqişə Cənubi Qafqazın inkişafına mane olur. Regionda təhlükəsizlik və sabitlik ciddi məsələlərdir, çünki Aİ-nin Cənubi Qafqaz ölkələri ilə inkişaf etdirmək istədiyi digər əməkdaşlıq sahələri ilə kəsişir. Aİ ümid edir ki, münaqişənin həlli naminə birgə səylər müsbət nəticələr gətirəcək.
- Avropa Siyasi Mərkəzinin İcraçı Direktoru Hans Martens Bakıdakı çıxışında son illərdə Avropada işsizliyin, millətçiliyin, borcların artmasından danışıb. Yeri gəlmişkən, siz də həmin tədbirdə iştirak edirdiniz. Avropa İttifaqı bu problemləri həll etməyə qadirdirmi?
- Maliyyə və iqtisadi böhran məşğulluq və sosial siyasət sahələrinə mənfi təsir göstərdi.
Yüksək işsizlik və artan sosial çətinliklər, eləcə də bununla bağlı məsələlər İqtisadi və Valyuta İttifaqının sosial istiqamətinin vacibliyini və yersiz olmadığını göstərdi. Litva İrlandiyanın sədrliyi zamanı başlanan müzakirələri davam etdirir və artıq Şura çərçivəsində qeyri-rəsmi müzakirələr təşkil edib.
İşsizlik, xüsusilə də gənclər arasında işsizliklə mübarizə aparmaq və Avropanın iqtisadi və sosial modelini daha dayanıqlı etmək üçün Avropa gələcəkdə vahid bazarın gücləndirilməsi və inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə ehtiyac duyur.
- Avrozonanın gələcəyi ilə bağlı fikirlərinizi bilmək istəyərdim. Yaxın gələcəkdə Avrozonanın çökməsi mümkündürmü? Yaxud Avrozona Avropanı iqtisadi böhrandan xilas edə bilərmi?
- İqtisadi və maliyyə böhranı İqtisadi və Valyuta İttifaqının zəif tərəflərini üzə çıxardı. Uyğun olaraq da, gələcək təhlükələrdən yan keçmək və ya ən azı bu təhlükəni azaltmaq üçün İqtisadi və Valyuta İttifaqının gücləndirilməsi istiqamətində bir sıra qərarlar qəbul edildi. İqtisadi və Valyuta İttifaqının gələcəkdə də gücləndirilməsi Litvanın sədrliyi müddətində vacib prioritetlərdən olacaq. Aİ-nin bütün üzv dövlətləri avrozonanın maliyyə sabitliyində çox maraqlıdırlar.

ВОСТОЧНЫЕ МОТИВЫ ЕВРОСОЮЗА
Прошедшая на прошлой неделе в Брюсселе встреча министров иностранных дел 28 стран Евросоюза и 6 стран - участниц программы "Восточное партнерство" была посвящена подготовке к Вильнюсскому саммиту, предстоящему в ноябре. В рамках встречи Молдова, Грузия и Армения завершили переговоры об ассоциации и намерены подписать соглашения с ЕС на ноябрьском саммите.
О подробностях данной встречи, а также планах Литвы, которая с 1 июля возглавляет ЕС, по развитию программы "Восточное партнерство" рассказал R+ специальный посол министерства иностранных дел Литвы по программе "Восточное партнерство" Вайдотас ВЕРБА.
- С 1 июля Литва стала председателем Европейского союза на предстоящие полгода. Какие проекты намерена реализовать ваша страна за этот период, кроме продолжения уже проводимых проектов?
- Целью каждого председательства Совета ЕС, сменяющегося по ротации, является обеспечение приоритетов Евросоюза. Литовское председательство в этом смысле не исключение. Поэтому в предстоящие 6 месяцев Литва уделит внимание вопросам экономического развития и обеспечения конкуренции, ликвидации безработицы, обеспечения финансовой стабильности и энергобезопасности.
Также в ходе председательства Литвы одним из приоритетов станет программа "Восточное партнерство". Расширение сотрудничества Европы со своими восточными соседями (Беларусь, Украина, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан), поддержка реформ в этих странах и их сближение с Европой отвечают нашим общим интересам. Программа "Восточное партнерство" является самым эффективным и, можно сказать, единственным средством достижения этой цели. В ходе председательства Литвы среди приоритетов будут также усиление внешних границ ЕС и эффективная реализация стратегии ЕС по Балтийскому региону.
- Программа "Восточное партнерство" будет темой обсуждений на саммите в ноябре в Вильнюсе. Какие новшества ожидают страны, входящие в эту программу, в том числе и Азербайджан, на этом саммите?
- Третий саммит "Восточного партнерства" пройдет 28-29 ноября 2013 года в Вильнюсе. До этого саммита и в ходе него мы ожидаем значимых результатов. Надеемся, что будет подписано соглашение об ассоциации ЕС-Украина, в том числе его часть о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли. Также должны быть подписаны соответствующие соглашения с Молдовой, Грузией и Арменией, достигнут прогресс в переговорах по ассоциативному соглашению с Азербайджаном. Мы ждем от стран-партнеров прогресса в либерализации и упрощении визового режима на основе реализации конкретных мер.
Есть необходимость в усилении контактов на уровне экспертов и министров между партнерскими странами и ЕС. Поэтому мы хотим провести в ходе своего председательства секторальные встречи министров стран "Восточного партнерства". В первую очередь начнем с министерств транспорта, юстиции и внутренних дел.
- Ряд экспертов предлагают передать ЕС вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Может ли ЕС решить проблему, которую уже 20 лет не может урегулировать ОБСЕ в лице своей Минской группы?
- Мы верим, что развивающиеся связи ЕС со странами Южного Кавказа оказывают положительное влияние на реформы и демократизацию региона. Вместе с тем привлечение ЕС к процессу создает новые площадки и возможности для урегулирования конфликта. Участие ЕС может быть полезно в процессе восстановления и усиления доверия между общинами в рамках поиска решения карабахского конфликта.
Данный конфликт мешает развитию Южного Кавказа. Стабильность и безопасность в регионе - важные вопросы, так как пересекаются с другими сферами сотрудничества, которые ЕС хочет развивать со странами региона. Статус-кво в Нагорном Карабахе не стабилен. ЕС надеется, что совместные усилия по решению конфликта дадут положительные результаты.
- Исполнительный директор Европейского центра политики Ганс Мартенс на конференции в Баку говорил о росте уровня безработицы и долгов, усилении националистических взглядов (в этом же мероприятии участвовали и вы). Может ли ЕС справиться с этими проблемами?
- Финансовый и экономический кризисы оказали негативное влияние на безработицу и социальную политику. Высокий уровень безработицы и растущие социальные проблемы показали важность социального направления Экономического и финансового союза. Литва продолжает обсуждения вопросов, начатых в ходе председательства Ирландии, и уже организовала неофициальные обсуждения в рамках совета.
Для борьбы с безработицей, особенно среди молодежи, и обеспечения устойчивой экономической и социальной модели Европы необходимы усиление общего рынка и углубление интеграции.
- Хотелось бы узнать ваше мнение о еврозоне. Возможен ли крах евро? Или еврозона все-таки спасет Европу от экономического кризиса?
- Кризис выявил слабые аспекты Экономического и финансового союза. Соответственно были приняты решения для усиления союза с целью предотвращения или уменьшения будущих угроз. Усиление Экономического и финансового союза является одним из приоритетов председательства Литвы. Все страны ЕС заинтересованы в финансовой стабильности еврозоны.