"MƏN BUNU SOYQIRIMI ADLANDIRMAZDIM…"
-Ermənistan və erməni diasporu 1915-ci ildə guya baş vermiş "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümü ərəfəsində genişmiqyaslı tədbirlər keçirməyə hazırlaşır. Ermənilərin baş verənləri insanlıq əleyhinə cinayət adlandırılmasıyla bağlı iddiaları nə qədər əsaslıdır?
-Mən deyərdim ki, həmin dövrdə erməniləri qətlə yetirən ayrı-ayrı insanlar tərəfindən yol verilmiş hərbi cinayət olub. Eyni zamanda ermənilərin özləri də hərbi cinayətlər törədiblər. Amma mən bunu soyqırımı adlandırmazdım. Çünki soyqırımın hüquqi tərifi özündə niyyəti ehtiva edir. Lakin Osmanlı məmurlarının erməni xalqını məqsədli olaraq məhv etdiklərini əsaslı şəkildə sübut edən heç nə yoxdur. Faciəvi qətliamı inkar etmədən, erməniləri Birinci Dünya müharibəsinin qurbanları saymaq olar. Məsələyə bu konteksdə baxmaq lazımdır. "Soyqırımı termini bu faciəvi hadisələrlə uzlaşmır. Çünki Türkiyənin əməlləri nə birtərəfli, nə də qabaqcadan düşünülmüş şəkildə həyata keçirilib. Birinci Dünya müharibəsindən sonra Ermənistanın ilk baş naziri olmuş Ovanes Kaçaznuninin dəlilləri açıq şəkildə göstərir ki, bəzi ermənilər müstəqillik qazanmaq kimi yanlış məqsədlərinə çatmaq üçün bacardıqları qədər türk öldürüblər. Bundan başqa, Luiz Nalbandyan, Ceyms Mandalyan və Armen Qaro kimi erməni yazıçılar bəzi ermənilərin Birinci Dünya müharibəsi dövründəki kütləvi qırğından xeyli əvvəl türklərə qarşı necə vuruşduqlarını təfərrüatı ilə yazıblar. Uilyam Langer, A.Toybni və Uolter Laker kimi məşhur qərbli alimlər də bu fikirlərlə razılaşırlar.
- Dünya erməniliyinin "soyqırımı"n dünya tərəfindən tanınması istiqamətində kampaniyanı nəinki dayandırmadığı, əksinə, getdikcə gücləndirdiyi bir şəraitdə Ermənistanla Türkiyə arasında tezliklə barışıq olacağına inanırsınızmı?
- Bəli, mən erməni-türk barışığı prosesinin gələcəyinə inanıram. Amma eyni zamanda ermənilər arasında bu kampaniyanı davam etdirmək istəyənlər həmişə olacaq. Həm də ona görə ki, bu kampaniyanın arxasında transmilli erməni birliyi dayanır. Bu birlik isə başqa cür hərəkət edə bilmir, çünki erməni diasporu çox ölkələrə yayılıb. Bundan başqa, özlərini heç bir halda günahkar saymayan türklər də var. Həqiqət ondan ibarətdir ki, hər iki tərəf qan töküb və onlar bunu etiraf etməlidirlər.
- Ermənistanın rəsmi statistikası son zamanlar ölkədə demoqrafik problemin ölkənin milli təhlükəsizliyi üçün ən ciddi maneəyə çevrildiyini etiraf edir. Bu problem Ermənistanın siyasi kursuna təsir göstərə bilərmi?
- Ermənistan ciddi təcrid vəziyyətindədir və yoxsuldur. Amma Rusiyadan çox vacib dəstək alır. Bundan başqa, müəyyən dərəcədə beynəlxalq ictimaiyyət ermənilərin "soyqırım" adlandırdığı hadisələrlə tanışdır. Yəni, dünyada ermənilərin Birinci Dünya müharibəsi zamanı iztirab çəkdiklərini bilirlər.
- Belə olan halda, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin perspektivini necə görürsünüz?
- Kipr probleminin az qala 40 ildir - 1974-cü ildən davam etdiyini nəzərə alsaq, qorxuram ki, Qarabağda da vəziyyətin yaxın gələcəkdə düzələcəyini düşünmək üçün əsas yoxdur. Qarabağ münaqişəsi kimi problemlər adətən uzun illər davam edir.

"Я БЫ НЕ СТАЛ НАЗЫВАТЬ ЭТО ГЕНОЦИДОМ…"
На вопросы отвечает профессор политических наук из Технологического университета Теннесси (США) Майкл Гюнтер
-Армения и армянская диаспора начали подготовку к масштабным мероприятиям в преддверии 100-летия так называемого "геноцида армян" 1915 года. Насколько обоснованы претензии армянской стороны на то, чтобы называть произошедшее преступлением против человечности?
- Я бы сказал, что были военные преступления, совершенные разными людьми, которые убивали армян. Тем не менее и сами армяне совершали военные преступления. Но я бы не стал называть это геноцидом, потому что юридическое определение геноцида влечет за собой намерение, однако нет ничего, что убедительно доказывает, что османские чиновники целенаправленно уничтожали армянский народ. Скорее, не отрицая трагической резни, следует считать армян жертвами первой мировой войны и рассматривать их в соответствующем контексте. Термин "геноцид" применительно к этим трагическим событиям не подходит, потому что действия Турции не были ни односторонними, ни преднамеренными. Свидетельства первого премьер-министра Армении после первой мировой войны Ованеса Качазнуни ясно говорят о том, что некоторые армяне убили столько турок, сколько смогли в своей ошибочной попытке завоевать независимость. Кроме того, такие армянские писатели, как Луиз Налбандян, Джеймс Мандалян и Армен Гаро, также подробно описали, как некоторые армяне задолго до массовых убийств во время первой мировой воевали против турок. Такие известные западные ученые, как У.Лангер, А.Тойнби и У.Лакер, тоже соглашаются с этим суждением.
- Верите ли вы в скорое примирение между Арменией и Турцией, в то время как мировое армянство не прекращает, а лишь наращивает кампанию международного признания "геноцида"?
- Да, я верю в будущее процесса армяно-турецкого примирения. Тем не менее всегда будут среди армян те, кто убежденно захочет продолжить эту свою кампанию, а также потому, что этой кампанией управляет транснациональное армянское единство, которое не может действовать иначе, учитывая, насколько широко рассеяна по миру армянская диаспора. Кроме того, есть турки, которые никогда не признают за собой вины. Правда в том, что c обеих сторон пролита кровь, и они должны признать это.
- Армянская официальная статистика признает, что демографическая проблема за последнее время превратилась в одну из самых серьезных угроз национальной безопасности страны. Может ли эта проблема повлиять на политический курс Армении?
- Армения в значительной степени изолирована и бедна, но действительно имеет очень важную поддержку в лице России. Помимо того, в некоторой степени мировое общественное мнение больше знакомо с тем, что армяне называют "геноцидом", то есть знают, что они пострадали во время первой мировой войны.
- Каковы, в таком случае, перспективы нагорно-карабахского конфликта?
- Боюсь, с учетом того, что конфликт на Кипре продолжается уже на протяжении почти 40 лет - с 1974 года, нет оснований полагать, что ситуация вокруг Карабаха может быть решена в ближайшем будущем. Часто проблемы, подобные карабахской, просто продолжаются многие годы, прежде чем находят свое решение.