ŞƏRQİN İSTEDADLI QADINI
Azərbaycanın məşhur bəstəkarı Şəfiqə Axundova uzun çəkən ağır xəstəlikdən sonra dünyasını də-yişdi. Milli bəstəkarlıq məktəbinin korifeylərindən olan Axundova 89 yaşında vəfat etdi. Şərqdə ilk qadın opera bəstəkarı, Azərbaycanın xalq artisti Şəfiqə Axundova son illər ürək xəstəliyindən əziyyət çəkirdi. Amma bu, onun son dövrlərədək ölkənin ictimai-mədəni həyatında fəal iştirakına mane olmurdu. Vəziyyəti ağırlaşaraq xəstəxanaya yerləşdirildiyi vaxtda da o, Şəkidə "İpək yolu" beynəlxalq festivalında iştirak edirdi. Səhhətində 5 il əvvəl başlamış ciddi problemlərə baxmayaraq, Şəfiqə xanım mahnı da bəstələyirdi.
Azərbaycanın bəstəkarlıq məktəbinin korifeylərindən biri olan Şəfiqə Axundova lirik bəstəkar idi. O, 1924-cü il yanvarın 21-də Şəkidə, tanınmış mədəniyyət xadimi Qulam Axundovun ailəsində dünyaya gəlib. O, ilk mahnılarından olan "Röya" və "Bizim ürəyimiz"i hələ 7-ci sinifdə oxuyarkən bəstələyib. 1943-1944-cü illərdə A.Zeynallı adına Bakı musiqi məktəbində ilk musiqi təhsilini alıb. Orada Şəfiqə xanıma şəxsən Üzeyir Hacıbəyov dərs deyib. 1951-1956-cı illərdə o, təhsilini Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında davam etdirib və orada B.Zeydmanın sinfini bitirib. Konservatoriyada təhsil aldığı dövrdə Ş.Axundova bir neçə mahnı, xalq melodiyaları, instrumental əsər yazıb. Onun musiqiçi və bəstəkar kimi yetişməsində Ü.Hacıbəyovun böyük rolu olub. Məhz onun məsləhətilə ölkədə himnin bəstələnməsi üzrə müsabiqə keçirilib. Azərbaycanın ilk himninin Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının dövlət komissiyası qarşısında Şəfiqə xanım ifa edib.
1972-ci ildə Ş.Axundova "Gəlin qayası" operasını bəstələməklə Şərqdə opera yazan ilk qadın bəstəkar kimi tarixə düşüb. Bu əsər onun yaradıcılığında vacib nailiyyət sayılır. "Gəlin qayası" Ü.Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" operasının ənənələrini davam etdirir və ideya baxımından onunla oxşardır.
Şəfiqə Axundova "Ev bizim, sirr bizim" operettasının da müəllifidir. Bu operetta uzun illər Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının repertuarını bəzəyib. Azərbaycan Dram Teatrında 60 tamaşa üçün partituranın yaradılmasında da ondan istifadə olunub. 600 mahnı və romansın müəllifi mahnılar üçün söz və mətnlərin seçiminə çox diqqətlə yanaşırdı. Bəstəkar yalnız ürəyə toxunan, ən yüksək insan hisslərini ifadə edən sözlərə musiqi bəstələyirdi. Bu səbəbdən də, Ş.Axundovanın mahnıları indi də bir çox ifaçı üçün arzulanan və ən yaxşı mahnılar sırasındadır. Onun Nizaminin, Füzulinin, həmçinin müasir şairlərin sözlərinə bəstələdiyi mahnıları vaxtilə Azərbaycanın ən yaxşı müğənniləri ifa ediblər. Onların arasında Şövkət Ələkbərovanın, Zeynəb Xanlarovanın, Sara Qədimovanın və digərlərinin adlarını çəkmək olar. Onlar bu mahnıları hədiyyə kimi ifa ediblər və onlara həmişəlik vurulublar.
2004-cü ildə Şəfiqə Axundova "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub. 2008-ci ildə isə ona “Azərbaycanın xalq artisti” adı verilib.
Şəfiqə xanım və Hacıbəyov
Şəfiqə Axundova yaradıcılıq yolunun hələ gənc yaşlarında dərs aldığı Hacıbəyovla sıx bağlı olduğunu dəfələrlə etiraf edib.
"Bizim hamımız bu parlaq şəxsiyyətə borcluyuq. Onu unutmağa mənəvi haqqımız yoxdur", - deyə "R+" jurnalına açıqlamasında "Muğam" teatrının direktoru, əməkdar incəsənət xadimi, "Şöhrət" ordenli Arif Qazıyev bildirib: "Şəfiqə Axundova Üzeyir Hacıbəyovun yetirməsi idi. Bu unudulmaz klassik Şəfiqə xanımda gələcək musiqiçi kimi parlaq istedadı hiss etdikdə o, hələ şəkili yeniyetmə qızcığaz idi: o, maestro ilə ilk görüşündə özünün "Laylay" mahnısını ifa edib və bununla da Üzeyir bəyin diqqətini çəkib".
Rejissor danışır ki, Maestro özü şəxsən həftədə 3 dəfə Axundova ilə məşğul olub. Buna görə də Şəfiqə xanımın Azərbaycanın bəstəkarlıq məktəbinin korifeylərindən biri olması təəccüblü deyil.
Üzeyir Hacıbəyov tələbəsinin vokal göstəricilərini də yüksək qiymətləndirirdi və Axundovanın onun "Koroğlu" operasında Nigar, "Arşın mal alan" operettasında isə Gülçöhrə partiyasını yaratmasını istəyirdi. Amma təəssüf ki, bu ideyaları gerçəkləşdirmək mümkün olmayıb. Səbəb Şəfiqə xanımın valideynlərinin ona səhnəyə çıxmağa icazə verməməsidir. Bəlkə də, bu, Azərbaycan səhnəsinin gözəl bir vokalçısını itirməsinə səbəb olub. Təskinlik verən bizim möhtəşəm lirik bəstəkar qazanmağımızdır. Onun mahnıları bu gün də əksər ifaçılar üçün ən yaxşı peşəkarlıq testi olaraq qalır.
Şəfiqənin anası Züleyxa xanım musiqi duyumu çox yüksək olan qadın idi. O, özü qarmonda ifa etməyi öyrənmişdi və ev işlərindən boşaldıqda Azərbaycan xalq mahnıları ifa edirdi. "Görünür, ona oxşadım", - deyə Şəfiqə xanım deyirdi: "Mahnı səslənən kimi yerimdən sıçrayır, rəqs edir, atılıb-düşürdüm. Anam deyirdi ki, "mənim qızım sanki çalıquşudur".
Sonradan gənc Şəfiqə özü də ifa etməyi öyrəndi: "Böyük bacım Zümrüd məşhur ədib Məmməd Araz Dadaşzadənin həyat yoldaşı idi. Onların evində müğənnilər, şairlər, yazıçılar xanımları ilə birlikdə toplaşırdılar. Onların arasında Səməd Vurğun, Rəsul Rza, Mirzə İbrahimov da olurdu. Adətən, kişilər Məmməd Arazın kabinetinə, qadınlar isə pianonun olduğu otağa toplaşırdılar. Bir qayda olaraq, onlar bacımdan mənim pianoda nə isə ifa etməmi istəyirdilər".
Şəfiqə Axundovanın bacısı Rəfiqə xanım danışır ki, bəstəkar son anadək özündə gənclik ruhunu saxlayıb, işləyib, musiqi festivallarında, yaradıcılıq axşamlarında iştirak edib. O, hər gün musiqilə məşğul olur, yeni əsərlər üzərində işləyirdi. 1984-cü ildə Şəfiqə xanım Bəxtiyar Vahabzadənin sözlərinə "Sevgi ölmür" mahnısını bəstələyib xəstələnənədək onu ifaçılardan birinə verməyə macal tapıb. Müğənni Eldar Ələkbərov mahnının yazıldığı kaseti dinləməsi üçün Bəxtiyar Vahabzadəyə verib. "O, danışırdı ki, Bəxtiyar müəllim musiqini yüksək qiymətləndirib və deyib: "Təəssüf ki, Şəfiqə xanım yanımızda deyil. Onun əllərindən öpərdim"", - deyə Rəfiqə xanım danışır.
"Mənim əksər mahnılarımın taleyi yaxşı olub. Onları Şövkət Ələkbərova, Sara Qədimova, Səkinə İsmayılova, Zeynəb Xanlarova ifa ediblər", - deyə Ş.Axundova bildirirdi: "Romanslarım arasında mənə xüsusilə doğma olanı Səməd Vurğunun "Aygün" poemasına yazdığım silsilədir. Mənə elə gəlir ki, şair həmin poemada mənim həyatımı canlandırıb. Oradakı qəhrəmanın taleyi mənim taleyimə çox bənzəyir".

ТАЛАНТЛИВАЯ ЖЕНЩИНА ВОСТОКА
После продолжительной и тяжелой болезни ушла из жизни известный азербайджанский композитор Шафига Ахундова. Один из корифеев отечественной композиторской школы скончалась на 89-м году жизни. Первая на Востоке женщина - композитор оперы, народная артистка Азербайджана Шафига Ахундова в последние годы страдала болезнью сердца. Однако это не мешало ей до последнего активно участвовать в общественно-культурной жизни. На момент госпитализации она находилась в Шеки, где принимала участие в международном фестивале "Шелковый путь". Несмотря на серьезные проблемы со здоровьем, начавшиеся пять лет назад, Шафига ханым продолжала писать музыку.
Шафига Ахундова - один из корифеев азербайджанской композиторской школы, композитор-лирик. Родилась 21 января 1924 года в городе Шеки, в семье известного деятеля культуры Гулама Ахундова. Свои первые песни "Ройа" и "Наша душа" сочинила в седьмом классе. В 1943-1944 годах получила начальное музыкальное образование в Бакинской музыкальной школе имени А.Зейналлы, где брала уроки у самого Узеира Гаджибекова. Затем в 1951-1956 годах она продолжила свое образование в Азербайджанской государственной консерватории имени Уз.Гаджибекова, где закончила класс Б.Зейдмана. Во время учебы в консерватории написала ряд песен, народных мелодий, инструментальных произведений. В ее становлении как музыканта и композитора большую роль сыграл Уз.Гаджибеков. По его совету был проведен конкурс на сочинение гимна страны. Впервые гимн Азербайджана перед государственной комиссией в Азгосфилармонии  исполнила Шафига ханым.
В 1972 году Шафига ханым, написав оперу "Gяlin qalasы" ("Скала невесты"), стала первой на Востоке женщиной - композитором оперы. Это произведение считается важнейшим достижением в ее творчестве. Данное произведение продолжает традиции оперы "Лейли и Меджнун" Уз.Гаджибекова и схожа с ней по своей идее. Шафига ханым также является автором оперетты "Ev bizim, sirr bizim" ("Наш дом - наша тайна"), долгие годы украшавшей репертуар Азербайджанского государственного театра музыкальной комедии, и создателем музыкальных партитур для 60 спектаклей драматических театров Азербайджана. Автор 600 песен и романсов, она с большой ответственностью относилась к выбору слов и текстов, которые собиралась выразить в музыкальных образах. Композитор всегда писала лишь о том, что трогало ее сердце и выражало высшие человеческие чувства. Потому ее музыка по сей день остается желанной и лучшей для многих исполнителей. Каждую композицию, написанную ею на стихи Низами, Физули, поэтов-современников, исполняли в свое время лучшие азербайджанские певцы - Шовкет Алекперова, Зейнаб Ханларова, Сара Гадимова и другие, которые воспринимали эти произведения как подарок и влюблялись в них сразу и навсегда.
В 2004 году Ш.Ахундовой был вручен орден "Шохрат", а  в 2008-м - присвоено звание "Народная артистка Азербайджана".
Шафига ханым и Гаджибеков
Шафига Ахундова не раз признавалась, что ее творческий путь тесно связан с Гаджибековым, в класс которого она поступила еще совсем юной.
"Мы все в неоплатном долгу перед этими яркими личностями, забывать которых не имеем морального права, - говорит в беседе с R+ директор театра "Мугам", заслуженный деятель искусств, кавалер ордена "Шохрат", режиссер Ариф Газиев. - Шафига Ахундова являлась воспитанницей Узеира Гаджибекова. Когда этот незабвенный классик заметил в ней искрящийся талант будущего музыканта, она была всего лишь несмышленой девочкой-подростком из Шеки: при первой встрече с маэстро она сыграла для него свою песню "Колыбельная", чем и привлекла внимание Узеир бека".
Как рассказывает режиссер, Маэстро сам лично три раза в неделю занимался с ней, и потому неудивительно, что Шафига ханым является одним из корифеев азербайджанской композиторской школы.
Узеир Гаджибеков высоко ценил также вокальные данные своей ученицы и очень хотел, чтобы она исполняла партию Нигяр в его опере "Кероглу" и Гюльчохры в оперетте "Аршин мал алан", но реализовать эти идеи, к сожалению, так и не удалось, поскольку родители не позволили Шафиге выйти на сцену. Возможно, из-за этого наша сцена потеряла прекрасную вокалистку, и утешает лишь то, что у нас появился замечательный композитор-лирик, песни которого по сей день остаются лучшим тестом на профессионализм для многих исполнителей.
Зулейха ханым, мать Шафиги, была очень музыкальной, сама научилась играть на гармони и в свободные от домашней работы минуты часто наигрывала азербайджанские народные мелодии. "Я, видимо, пошла в нее, - вспоминала Шафига ханым. - Стоило зазвучать мелодии, усидеть на месте не могла, танцевала, прыгала. "Моя дочь, как "чалы гушу" ("птичка певчая")", - говорила мама". Затем юная Шафига сама научилась играть на слух. "Моя старшая сестра Зумруд была замужем за известным литератором Мамедом Аразом Дадашзаде, - говорила Шафига ханым. - В их доме собирались певцы, поэты, писатели с женами, и среди них Самед Вургун, Расул Рза, Мирза Ибрагимов. Мужчины обычно сидели в кабинете Мамеда Араза, а женщины - в комнате, где стояло пианино. И, как правило, вдоволь поговорив, они просили сестру: "Пусть Шафига что-нибудь сыграет".
Рафига ханым, сестра Шафиги Ахундовой, рассказывала, что композитор до последнего времени сохраняла молодость духа, продолжала работать, участвовать в музыкальных фестивалях и творческих встречах. Она ежедневно занималась музыкой, работая над новыми произведениями. В 1984 году Шафига ханым написала на стихи Бахтияра Вагабзаде песню "Любовь не умирает" и успела до своей болезни отдать одному из исполнителей. Певец Эльдар Алекперов дал прослушать кассету с записью песни Бахтияру Вагабзаде. "Как он рассказал нам, Бахтияр муаллим высоко оценил мелодию и сказал: "Как жаль, что Шафиги ханым нет рядом, я бы ей руку поцеловал", - говорит Рафига ханым.
"У большинства моих песен счастливая судьба - их исполняли Шовкет Алекперова, Сара Гадимова, Сакина Исмайлова, Зейнаб Ханларова, - рассказывала Шафига ханым. - Из романсов мне особенно дорог цикл, написанный на строки из поэмы Самеда Вургуна "Айгюн". Я подозреваю, что поэт отразил в поэме именно мою жизнь, настолько судьба героини перекликается с моей".