AZƏRBAYCANDA ÇƏKİLMİŞDİR
Azərbaycan kinematoqrafiyasının yaradılması tarixinə dair ziddiyyətli informasiyalar var. Kinematoqraf tarixinin tədqiqatçıları iddia edirlər ki, bu tarix 1916-cı ildə ekranlara çıxmış "Neft və milyonlar səltənətində" filmilə və ya 1923-cü ildə Bakıda bolşeviklərin təbliğat vasitəsi olan ilk kinofabrikin açılması ilə deyil, bundan da qat-qat əvvəl başlayır. Tarixçilər müəyyən ediblər ki, Azərbaycanda ekranlarda "hərəkət edən şəkillər" ilk dəfə 1898-ci ildə peyda olub. O zaman, Lümyer qardaşlarının yeni incəsənət növü kəşf etməsindən cəmi 3 il sonra "kinematoqraf" Bakıya gəlib çıxıb. İlk kino nümayişini fotoqraf Aleksandr Mişon avqustun 2-də təşkil edib. O, doğma Bakının həyatından kinosüjetlər çəkirmiş. Bunların arasında "Bibi-Heybətdə yanğın", "Balaxanı-Sabunçu mədənində neft fontanı", "Qafqaz rəqsi" və "Yaxşı ələ keçdin" adlı yumoristik filmlər olub. Sonradan A.Mişon bu filmləri Fransada da nümayiş etdirdikdən sonra böyük uğur qazanıb.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 18 dekabr 2000-ci il tarixli fərmanına əsasən, avqustun 2-də milli kinematoqrafiyanın ad günü - Milli Kino Günü qeyd olunur.
Beləliklə, Bakının həyatı haqda kinosüjetlərin ilk nümayiş olunduğu tarixi əsas götürsək, bu il Azərbaycan kinematoqrafiyasının 115 yaşı tamam olur!
Görüləsi işlər çoxdur
"İllər keçdikcə kino qocalmır, əksinə cavanlaşır. Bu, getdikcə çəkisini artıran və inkişaf edən nadir incəsənət növlərindəndir. Və bu gün biz dünya kinematoqrafının yaranması ilə Azərbaycan kinematoqrafının yaranması arasında çox qısa zaman kəsiyinin olması faktı ilə fəxr etməliyik". Bu sözləri "R+"a müsahibəsində C. Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının direktoru Müşfiq Hətəmov bildirib.
Müasir milli kinematoqrafımız hansı vəziyyətdədir? Hansı uğurları, planları və problemləri var?
"Bu gün bizim qarşımızda yaxın vaxtlarda həll etməli olduğumuz bir çox məqsəd və vəzifələr var. Məlum olduğu kimi, hələ 2008-ci ilin aprelində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "Azərbaycan kinosunun 2008-2018-ci illər üzrə inkişafına dair Dövlət Proqramı"nı təsdiq edib. Bu proqramda kinonun bütün sahələrinin inkişafına dair tədbirlər öz əksini tapıb, amma ən əsası "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və modernləşdirilməsilə bağlıdır. Artıq bu ilin sentyabr ayından kinostudiyanın rekonstruksiyasına başlanacaq, bu işlərlə Fransanın CTM şirkəti məşğul olacaq", - deyə M. Hətəmov qeyd edir.
Kino şəhərciyinin yaradılması ilə yanaşı, kinostudiya kadr potensialının artırılması üzərində də işlə- yir. İlkin mərhələdə "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının ətrafında kino məhsulu istehsalı ilə məşğul olan aparıcı şirkətlər birləşərək, Prodüserlər Gildiyası yaradılıb.
M.Hətəmovun sözlərinə görə, yerli kinoşirkətlərin ən yaxşı mütəxəssisləri - montajçılar, operatorlar, səs rejissorları "Azərbaycanfilm"də işlərə cəlb olunublar. Bu yolla qonşu Gürcüstan və İrandan bizim kinematoqrafa kadr axınının qarşısını almaq mümkün olub.
Filmin dünya kino bazarına çıxması üçün əsas şərtlərdən biri onun texniki səviyyəsidir. Odur ki, qarşıya qoyulmuş məqsədlərdən biri də bu istiqamətdə kadrların hazırlanmasıdır. Hazırda kinostudiyada 12 gənc mütəxəssis çalışır - 10 operator və 1 kinorejissor. Onların əksəriyyəti ən yaxşı rejissor və ya operator işlərinə görə müxtəlif beynəlxalq festivallarda mükafatlara layiq görülüblər. "Göründüyü kimi, kinostudiyanın qapıları gənc istedadların üzünə açıqdır", - deyə M.Hətəmov vurğulayıb.
Müsabiqəli seçim
Gənc ekspertləri sıralarına cəlb etmək üçün Azərbaycanın Prodüserlər Gildiyası bu yaxınlarda "Geniş baxış" adlı ssenari müsabiqəsi elan edib. Müsabiqənin qalibi adına "AdariFilm" kinoşirkətinin təqdim etdiyi "Motivlər" kinoalmanaxı layiq görülüb. "Azərbaycanfilm" kinostudiyası artıq Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyilə bu kinoalmanaxın çəkilişinə başlayıb. Layihə çərçivəsində, həmçinin gənc rejissor Rüfət Həsənovun "Bazar günü" qısametrajlı filminin çəkilişləri başa çatıb. Digər filmlərin çəkilişinə isə daha 5 gənc yerli rejissor cəlb olunacaq. Onlar Avropa, ABŞ və Rusiyada təhsil alıblar və indi də fəaliyyətlərini orada davam etdirirlər. Gələcəkdə isə bu istedadlı mütəxəssisləri tammetrajlı filmlərin çəkilişinə cəlb etmək planlaşdırılır.
Hazırda "Azərbaycanfilm" kinostudiyası "Xəzər" filmi layihəsinə dair növbəti müsabiqə elan edib. Bu, Mədəniyyət Nazirliyi, kinostudiya və Azərbaycana dəvət edilmiş bir neçə müstəqil kinoprodüserlərin birgə layihəsidir.
Müsabiqə çərçivəsində gənc rejissorlar Xəzər dənizi mövzusuna aid tammetrajlı film layihələrini təqdim edə bilərlər. Filmin ssenarisini tərkibində 9 əcnəbi prodüserin olduğu jüri seçəcək. Filmin büdcəsi 250 min manatdır. Ssenarilər artıq təqdim olunub, düzdür, onların sayı hələlik o qədər də çox deyil. Filmin xarici şirkətlərlə birgə çəkiləcəyi gözlənilir ki, bu da kinematoqrafın inkişafına yönəlmiş addımdır. "Bizim artıq birgə film çəkilişinə dair uğurlu təcrübəmiz var. Bu yaxınlarda biz Türkiyə ilə birlikdə "Mahmud və Məryəm" filmini çəkmişik və bu bədii əsər ABŞ, Yaponiya, Türkiyə və Avropanın daha 8 ölkəsində tamaşaçıların ixtiyarına verilib", - deyə M.Hətəmov qeyd edib.
Özümüzü də göstərək
M.Hətəmovun sözlərinə görə, Azərbaycan kinosunun dünya kino bazarına çıxması asan məsələ deyil, amma bu istiqamətdə lazımi işlər görülür. Bu gün kinostudiya Türkiyə, İran və Avropanın kinematoqrafiya bazarına çıxmağa çalışır. Bununla belə, Azərbaycan kinosunun, ümumiyyətlə, beynəlxalq aləmdə təmsil olunmadığını iddia etmək də düzgün olmazdı. Azərbaycan kinematoqrafçılarının mütəmadi olaraq beynəlxalq müsabiqələrdə iştirakı da buna sübutdur. Yalnız bu il ərzində Azərbaycan filmləri 20-dən artıq xarici kinofestivallarda nümayiş etdirilib. Amma Avropa bazarına çıxmaq üçün Avropa Kinematoqrafının İnkişafı Fonduna üzv olmaq lazımdır. Artıq Azərbaycan bu quruma üzvlük üçün müraciət edib və sentyabrın sonunda müraciətə baxılacaq.
Milli kino sənayesinin əsas problemlərindən biri kimi M.Hətəmov "Azərbaycanfilm"lə əməkdaşlıq edən xarici şirkətlərə həddindən artıq yüksək vergi tətbiqini göstərir. Onun fikrincə, dövlət büdcəsi vergilərin ləğvindən yalnız qazanardı: "Nəticədə milli kino sənayesinə sərmayə axını artardı, bu isə onun inkişafı və deməli, gəlir gətirən sahəyə çevrilməsi demək olardı".
Kinostudiyanın direktoru, həmçinin hazırda istehsalatda olan filmlər haqda da danışıb. Bu günlərdə rejissor Asif Rüstəmovun "Axınla aşağı" filminin çəkilişləri başa çatıb. İndi kinolentdə montaj işləri aparılacaq. Yaxın həftələrdə isə tanınmış rejissor Fikrət Əliyevin "Polkovnikin sərvəti və ya sonuncu dayanacaq" filminin çəkilişlərinə başlanacaq. Bundan başqa, Elməddin Xəyyamın "Sirr" bədii-sənədli filmi üzərində də iş davam edir.
Yeri gəlmişkən, avqustun 2-də Azərbaycanın 32 rayonunda rejissor Elxan Cəfərovun "Dolu" filminin təqdimatı keçirilib. Bu cür təqdimat Azərbaycanda ilk dəfədir keçirilir və bu, kinoteatrlarda genişekranlı monitorların quraşdırılması sayəsində mümkün olub. Film sentyabr ayından ekranlara çıxacaq. Bundan başqa, Milli Kino Günü "Nizami" kinoteatrında tanınmış rejissor Eldar Quliyevin "Dərvişin məktubları" filminin təqdimatı olacaq.
"İnşallah gün gələcək Azərbaycan kinematoqrafiyası özünün əvvəlki şöhrətini və avtoritetini qaytaracaq və biz yenidən kinomuzla fəxr etməyə başlayacağıq. Bizdə tamaşaçılarımızı sevindirmək üçün çoxlu sayda yaxşı filmlər var. Bizim kinomuz birgünlük əyləncəli rolik deyil, bizim kinomuz əvəzolunmaz incəsənətdir. Onun vasitəsilə biz bu qlobal dünyada öz mənəvi və mədəni dəyərlərimizi gələcək nəsillərə ötürürük", - deyən M. Hətəmov bütün kinematoqrafiya xadimlərini və kinosevərləri bu yubiley münasibətilə təbrik də edib.

FILMED IN AZERBAIJAN
The history of the Azerbaijani cinematography's origins is full of controversial information. Cinema history researchers claim that it begins not from year 1916, when the film "In the Realm of Oil and Millions" was screened, or year 1923, when the first cinema production opened in Baku as a propaganda instrument of the Bolsheviks, but much earlier. Historians have discovered that the first "moving pictures" were shown on Azerbaijani screens back in 1898.
Then, just three years after the invention of this art form by the Lumiere brothers, their "advanced cinematography" appeared in Baku. The first public film screening took place on 2 August. It was organized by photographer Alexander Michon. He produced video clips of life of his native Baku, including "Fire on Bibiheybat", "Guser on the Balaxani-Sabuncu field", "Caucasian dance" and a humorous one "Gotcha". Michon also achieved success by showing these films in France. Pursuant to the directive of Heydar Aliyev dated 18 December 2000, 2 August in Azerbaijan is the birthday of the national cinematography and is celebrated as the Day of Cinema. Thus, if we take as the basis the first show of video clips about the life of Baku, the Azerbaijani cinema is already 115 years old!
Much needs to be done
"Let me put this straight. Cinema does not get old with age, but rather it gets younger. It is one of the few art forms that is gaining weight, scale and develops. And today we can be proud of the fact that there is such a small age difference between the birth of the world cinema and the cinema of Azerbaijan." Thus began a conversation between R + and Musfiq Hatamov, the director of the Cafar Cabbarli studio Azarbaycanfilm. What is the contemporary cinematography like? What are the successes, plans and challenges of the national cinema industry?
"Today we are facing a great many goals and tasks that are to be resolved in the short-term. Back in August 2008 Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a decree on endorsing the "State programme for developing the Azerbaijani cinema in years 2008-2018". The state programme reflects measures to develop all areas in cinema. However, the biggest and most important of them is related to strengthening and upgrading the material and technical base of the Azarbaycanfilm studio. The French company CTM will being dealing with the cinema studio's reconstruction as soon as this September," Hatamov said.
Along with creating a cinema centre at the moment the studio works on strengthening its human resources. At the initial stage leading companies that produce cinema joined their efforts to this end with the Azarbaycanfilm studio and created the Guild of Producers.
"Best specialists from the local cinema companies were recruited for the work with Azarbaycanfilm: editors, cameramen, sound directors. This way we managed to avoid an influx of personnel from Georgia and Iran into our cinema industry.
"One of the main pre-requisites for the film to reach the world cinema market is its technical level. Therefore, one of the goals set is to provide and prepare human resources for this. At present, 12 young specialists work in the studio: 10 as cameramen and two as directors. The majority of them have prizes of international festivals for the best directing or camera work. As you can see, the doors of our studio are open for young talents," Hatamov pointed out.
Competitive selection
In order to attract young experts back to their motherland the Azerbaijani Guild of Producers announced a script competition, "Broad view". The winner was the "Motives" film presented by the Adarifilms cinema company. With sponsorship of the Azerbaijani Ministry for Culture and Tourism the Azarbaycanfilm studio already began producing it. Young producer Rufat Hasanov's short film "Sunday" has already been completed as part of the project. Five more young producers from Azerbaijan, who received education in Europe, the USA and Russia and continue to work there, will be involved in the production of the remaining films. In the future these talented specialists are to be involved in the production of feature films.
Currently the Azarbaycanfilm studio has announced another competition for the Xazar film project. This is a joint project of the Azerbaijani Ministry of Culture, cinema studios and a number of independent cinema producers, who will be invited to Azerbaijan.
"For the competition young producers may present their projects of feature films concerning the topic of the Caspian sea. A jury comprised of nine foreign producers will select the script. The budget is 250,000 manat. The scripts, albeit rather few of them, have already been submitted. We expect this to be a film made in cooperation with foreign companies, which is also an important step to developing cinematography. We already have a successful experience of jointly producing a film. Quite recently we made jointly with Turkey the film "Mahmud and Maryam", which we be available to viewers in the USA, Japan, Turkey and eight European countries," Hatamov said.
To show oneself
Taking the Azerbaijani cinema to the world cinema market is not an easy task, but work is under way to this end, Hatamov said. Today the studio seeks to access the cinema markets in Turkey, Iran and Europe. That said, the Azerbaijani cinema is already represented internationally, as evidenced by the constant participation of Azerbaijani cinematographers in international cinema festivals. This year alone Azerbaijani films were shown in more than 20 foreign cinema festivals. But in order to enter the European market one must be a member of the European Cinema Support Fund and we already submitted an application for membership in the organization. By the end of September it is expected to be considered.
Hatamov named the high level of taxes levied on foreign companies that cooperate with Azarbaycanfilm as one of the national cinema industry's problems. In his opinion, the state treasury only stands to gain from cancelling taxes. As a result, there will be more investment in the national cinema industry, which will cause it to grow and to bring more revenue.
The studio director also talked about the films that are in the pipeline. For example, recently they finished shooting a feature film directed by Asif Rustamov, "Downstream". It has now to go through the editing stage. This week the work will start on shooting the film "Colonel's treasure or the last stop" by famous director Fikrat Aliyev. Work also continues on the docudrama "Mystery" by Elmaddin Xayyam.
Incidentally, the simultaneous presentation of the film "The Hail" by Elxan Cafarov was held in 32 regions of Azerbaijan on 2 August. Such a demonstration was held in Azerbaijan for the first time and was made possible thanks to the set of widescreen monitors installed in cinema theatres and cultural centres in districts. From September the film will be available for sale and rent. Also on the Day of Cinema famous Azerbaijani film director Eldar Quliyev's "Notes of a dervish" was presented in the Nizami film theatre.
"If God wills the day will come when the Azerbaijani cinema will regain its former glory and authority and we will again be proud for our cinema. We have a large number of good products that will entertain our viewers. Our cinema is not a one-day entertainment clip. Our cinema is an irreplaceable art through which moral and cultural values of this generation's Azerbaijan are transferred to the next generations in this global world," Hatamov said as he congratulated all people in the cinema industry with this remarkable day.