MƏFTUNEDİCİ VƏ GÜLƏRÜZ
Mirzə Babayevin aktyorluq fəaliyyəti, onun kino və estrada nömrələrindəki rolları qəribə şuxluğu  ilə fərqlənirdi. Hətta bu qeyri-adi müğənninin 90 yaşında belə, onun ifaçılıq tərzində nadir nikbinlik, gümrahlıq var idi. Sanki o, hələ uzun illər bizimlə birlikdə olmaq niyyətində idi. Əslində, belə də var. Çünki dahi müğənni və aktyorun 100 yaşının tamam olduğu bu gündə o, mahnıları və filmləri  ilə yenə də bizim aramızdadır.
Hərtərəfli istedad
Bu gün Mirzə Babayevin rəssamlıq, memarlıq və dizayn sahəsində də iz buraxdığını çox az adam bilir. 1939-cu ildə o, Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (hazırkı Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) memarlıq fakültəsini bitirib. Mirzə Babayevin nəvəsi Emin danışır ki, mərhum müğənninin bir neçə rəsm əsəri hələ də Nizami adına Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində saxlanılır. Eminin "R+" jurnalına dediyinə görə, onların arasında "Nizami mədrəsədə", "Nizami səhrada" kimi əsərlər var. Bundan başqa, Mirzə Babayev bu muzeyin daxili dizaynının da müəllifidir. "Babamın layihəsi əsasında Bakıda, Gəncədə, Ağdamda bir neçə bina tikilib. O, şəhərin mərkəzində də bina, həmçinin "Vətən" kinoteatrının layihəsini verib", - deyə Emin bildirir.
Bu yerdə Mirzə Babayevin müxtəlif sahələrdəki istedadına rəğmən, son dərəcə təvazökar və mehriban olduğu vurğulanmalıdır.
Mirzə Babayevin ilk çıxışı hələ 1939-cu ildə olub. O zaman Baba-yev tələbə idi. İkinci dəfə o, xeyli sonra, cəbhədən qayıtdıqdan sonra oxuyub. Bu, Tofiq Quliyevin yenicə yaratdığı orkestrdə baş tutub. Sonralar SSRİ-nin hər tərəfindən cazla mübarizə başladıqda orkestr bağlanıb. Mirzə Babayev səhnəyə bir də 1956-cı ildə qayıdıb.
1948-ci ildə Babayev peşə seçimində son qərarını qəbul edib və konservatoriyaya daxil olub. Orada ifaçı dahi Bülbülün sinfində oxuyub və 1953-cü ildə konservatoriyanı vokalçı ixtisası üzrə bitirib. Ümumilikdə, Mirzə Babayevin taleyi Tofiq Quliyevlə çox bağlıdır. İfaçının təkrarolunmaz üslubunu məhz Quliyev ortaya çıxarıb, tez-tez onun üçün mahnılar bəstələməyə başlayıb.
"Mirzənin ifası məni o qədər ruhlandırırdı ki, hərdən rejissorla söhbətlərimdə ssenariyə Mirzə üçün mahnı da daxil edirdim", - deyə Tofiq Quliyev xatırlayırdı. Mirzə Babayevə məşhurluq gətirən rollara mahnılar məhz bu cür yazılıb. Söhbət "Dərviş Parisi partladır" filmindən gedir. "Tofiq Quliyevlə Mirzə Babayev çox cəhətlərinə görə oxşayırdılar", - deyə ifaçının nəvəsi danışır: "Onların həm geyim tərzi, həm davranışları oxşar idi. Onlar bir çox aspektlərinə görə sovet hakimiyyətinin qoyduğu çərçivələrdən çıxırdılar. O zaman müğənnilər 2-3 pozada dayana bilərdilər, qeyri-parlaq geyinirdilər, jestlər etmirdilər. Yalnız Mirzə Babayev bu normalara qarşı gedirdi".
Mirzə Babayev üçün digər bəstəkarlar da mahnılar yazıb. Onların arasında Cahangir Cahangirov, Oqtay Kazımov, Emin Sabitoğlu da var. O, "Kəpənək", "Limanlar", "Ay qız", "Pəncərəmə qondu çiçək" kimi mahnıların ilk və təkrarolunmaz ifaçısıdır. Mirzə Babayevi yalnız hərtərəfli istedadı ilə yox, həm də mahnıları universal ifa etməsi ilə tez-tez İv Montan, Jilber Beko, Frenk Sinatra ilə müqayisə edirdilər. Həqiqətən də, Babayevin orijinalda - fransız, italyan, ingilis dillərində ifa etdiyi çoxsaylı mahnılar var.
"Əlbəttə ki, babam xalq sevgisini məzəli mahnıları ilə qazanıb. Lakin onun istənilən üslubda ifa etdiyi bütün mahnılar təkrarolunmazdır", - deyə müğənninin nəvəsi bildirir.
Mirzə Babayev o dərəcədə istedadlı idi ki, hətta əksər pərəstişkarları onun hamısından xəbərdar deyil. Yalnız 4 il əvvəl, ifaçı dünyasını dəyişdikdən sonra, onun fransız və italyan dillərində ifa etdiyi mahnılardan ibarət ilk solo-diski çıxıb. "Ötən əsrin 60-cı illərində babam dünyanın bir çox ölkələrində ifa edib. Onun repertuarında müxtəlif dillərdə olan mahnılar var idi", - deyə Emin Babayev qeyd edir: "Demək olar ki, bu mahnıların hamısının notları, sözləri evimizdə qalır. Amma musiqi kompozisiyalarının özləri Azərbaycan Dövlət Televiziyasının "Qızıl Fond"unda saxlanılır. Biz artistin ailəsi olaraq, Dövlət Televiziyasına müraciət etmişik və yaxın zamanlarda həmin mahnılar bizə təqdim olunacaq. Mirzə Babayevin həmin mahnıları bərpa olunaraq bir albom şəklində buraxılacaq".
Babayevin "mənfi" qəhrəmanları
Mirzə Babayev istedadının qəribə özəlliyi var idi. Onun çəkildiyi filmləri yada salsaq, onların süjeti və hadisələrin məntiqi Babayev qəhrəmanlarının mənfi qəhrəmanlar - fırıldaqçı, bandit olduğunu göstərir. Amma Mirzəni bu rollarda xatırladıqda, buna inanmaq çətindir.
Mirzə Babayev ilk rolunu "Onu bağışlamaq olarmı?" filmində oynayıb. Ən məşhur olanları isə onun "Qorxma, mən səninləyəm", "Gün keçdi", "Dəli Kür", "Telefonçu qız", "Dərviş Parisi partladır", "Onu bağışlamaq olarmı?", "Şir evdən getdi" və başqa rolları, eləcə də mahnılarıdır.
Ümumilikdə, Babayev bəy rollarını daha yaxşı yaradırdı. "Qaraca qız" və "Qorxma, mən səninləyəm" filmlərində o, bu cür rollar canlandırıb. Amma elə həmin filmlərdə də Mirzə Babayev yenə də mənfi rollar oynayıb. "O olmasın, bu olsun" filmində Rüstəm bəy, "Arşın mal alan"da isə Sultan bəy obrazlarını Mirzə Babayev yaradıb.
Əbədi gənc
Mirzə Babayev həyatının sonunadək özünü formada saxlayıb. Yaşının kifayət qədər çox olmasına baxmayaraq, onun hər ifasından inanılmaz enerji, həyat eşqi saçılırdı. 80 yaşında da Babayev səhnədə dinamik olmağa çalışırdı. 85 yaşında Heydər Əliyev Sarayında solo-konsert verdi və konsert tam anşlaqla keçdi. Babayev ömrünün sonunadək qastrollarda oldu. 2001-ci ildə o, Rusiyanın "Olimpiysk" konsert-zalında keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərində iştirak etdi. Orada Babayevin "Mən nə qədər qoca olsam da..." ifası çox inandırıcı və yerində idi. O zaman Babayev artıq 87 yaşında idi! Sonrakı 2 il ərzində Mirzə Babayev düz, 3 musiqi albomu buraxdı. O bizi 2003-cü il yanvarın 14-də - 89 yaşında tərk etdi.

ОБАЯТЕЛЬНЫЙ И ЖИЗНЕРАДОСТНЫЙ
Актерские работы Мирзы Бабаева, его роли в кино и эстрадных номерах отличались удивительным жизнелюбием. Даже когда незаурядному певцу было уже за 90, его манера исполнения песен была на редкость жизнеутверждающей и оптимистичной. Казалось, он намеревался быть с нами еще долго. Собственно, так оно и вышло, потому что сегодня, когда великому певцу и актеру исполняется сто лет, он по-прежнему с нами в своих песнях и фильмах.
Талантлив во всем
Мало кто сегодня знает, что Мирза Бабаев оставил себя еще и в живописи, архитектуре и дизайне. В 1939 году он окончил архитектурный факультет Азербайджанского индустриального института (ныне Азербайджанская государственная нефтяная академия). Внук Мирзы Бабаева, Эмин, в беседе с R+ рассказал, что несколько его картин до сих пор хранятся в Азербайджанском музее литературы им. Низами. Среди них "Низами в медресе" и "Низами в пустыне". Кроме того, Мирза Бабаев является автором внутреннего дизайна этого музея. "По проектам деда было построено несколько зданий в Баку, Гяндже, Агдаме, - рассказывает внук. - Он также спроектировал здания в центре города, в том числе и кинотеатр "Вэтэн". Тут стоит отметить, что, несмотря на многосторонний талант, Мирзу Бабаева отличали удивительная скромность и доброта.
Первое выступление Мирзы Бабаева состоялось еще в 1939 году. Тогда он был студентом. Второй раз Бабаев запел позже, когда вернулся с фронта. Это был только что созданный джазовый оркестр Тофика Кулиева. Затем, когда в СССР началась повсеместно борьба с джазом, оркестр был закрыт. Его голос вернулся только в 1956 году.
В 1948 году Мирза Бабаев окончательно определился с профессией и поступил в консерваторию, где учился в классе великого Бюльбюля, и окончил ее по специальности вокала в 1953 году. В целом судьба Мирзы Бабаева во многом связана с Тофиком Кулиевым. Именно Кулиев определил и неповторимый стиль певца. Часто писал песни специально для него. "Пение Мирзы настолько вдохновляло меня, что иногда, поговорив с режиссером, я вносил в сценарий песню для Мирзы", - вспоминал Тофик Кулиев. Именно так была написана песня к роли, сделавшей Мирзу Бабаева знаменитым. Это был фильм "Дервиш взрывает Париж". "Тофик Кулиев и Мирза Бабаев были во многом похожи, - рассказывает нам внук певца. - И в манере поведения, и в одежде, во многих аспектах они выходили за те рамки, которые им поставила советская власть. В то время певцы могли стоять в двух-трех позах, одевались неброско, не жестикулировали, и только Мирза Бабаев шел против этих норм".
Для Мирзы Бабаева писали и другие композиторы - Джахангир Джахангиров, Огтай Кязыми, Эмин Сабитоглу. Он был первым и неповторимым исполнителем песен "Кяпяняк", "Лиманлар", "Ай гыз", "Пянджярямя гонду чичяк". Мирзу Бабаева, человека не только множества талантов, но и, по сути, универсального исполнителя песен, часто сравнивали с Ивом Монтаном, Жильбером Беко, Фрэнком Синатрой. Действительно существует множество песен, которые Бабаев спел на языке оригинала - французском, итальянском, английском.
"Конечно, народную любовь дед получил в качестве исполнителя шуточных и игровых песен, однако все песни в любых направлениях, которые исполнял он, становились неповторимыми", - говорит внук певца.
У Мирзы Бабаева было столько талантов, что даже многие поклонники его творчества не знают обо всех из них. Только четыре года назад, после смерти исполнителя, вышел наконец его первый сольный диск с песнями на французском и итальянском. "В 60-х годах прошлого века дедушка выступал во многих странах мира, в его репертуаре были песни на разных языках, - рассказывает Эмин Бабаев. - Можно сказать, что ноты и слова практически всех этих песен находятся у нас дома. Но сами музыкальные композиции хранятся в золотом фонде Азербайджанского государственного телевидения. Мы как семья артиста обратились к руководству Государственного телевидения и в ближайшее время нам будут предоставлены эти песни. Данные композиции М.Бабаева будут восстановлены и выпущены в виде одного альбома".
"Отрицательные" герои Бабаева
Талант Мирзы Бабаева обладал удивительным свойством. Если вспомнить его фильмы - их сюжеты и логика событий говорят о том, что герои Бабаева - это отрицательные герои, жулики, бандиты, однако если вспомнить Мирзу в этих ролях, в это с трудом верится.
Свою первую роль он сыграл в фильме "Ону багышламаг олармы?". Самые известные - это роли и песни из кинофильмов "Не бойся, я с тобой", "День прошел", " Кура неукротимая", "Телефонистка", "Тени ползут", "Дервиш взрывает Париж", "Можно ли его простить?", "Украли жениха", "Волшебный голос Джельсомино", "Лев ушел из дома" и многие другие.
В целом ему хорошо удавались образы беков. Так было в фильмах "Гараджа гыз" и " Не бойся, я с тобой", где опять же он играл отрицательные роли. Именно Мирза Бабаев озвучивал Рустам бека в фильме "О олмасын, бу олсун!" и Солтан бека в фильме "Аршин мал алан".
Вечно молодой
Мирза Бабаев до конца жизни держал марку. Несмотря на преклонный возраст, одним своим исполнением излучал удивительную энергетику и жизнелюбие. Когда ему было за 80, он старался быть динамичным на сцене. В 85 лет Мирза Бабаев выступил с сольным концертом во Дворце им. Гейдара Алиева. И концерт этот прошел при полном аншлаге. До конца жизни Бабаев продолжал гастролировать. Так, в 2001 году он участвовал в Днях азербайджанской культуры в России в концертном зале "Олимпийский". И очень убедительно и уместно прозвучала в его исполнении "Мян ня гядяр годжа олсам да..." ("Каким бы старым я ни был..."). Тогда ему было уже 87! И в течение двух последующих лет Мирза Бабаев выпустил без малого 3 музыкальных альбома. Мирза Бабаев ушел от нас в возрасте 89 лет - 14 января 2003 года.