AZƏRBAYCAN ƏDƏBİYYATININ "DƏRVİŞ"i
Publisist, dramaturq, ictimai xadim və əsl insan Nəcəf bəy Vəzirovun yaradıcılığının 40 illiyi o zamannecə qeyd olunub?
"R+" jurnalının 100 il əvvəlki Bakıya dair məqalələrinin birində Azərbaycanın ilk aktyorlarından olmuş Mirzə Muxtar Məmmədovun səhnə fəaliyyətinin 40 illik dövrü haqda yazılmışdı. 1913-cü ilin noyabrında paytaxtın mədəni-maarifçi və teatr ictimaiyyəti daha bir əlamətdar hadisəni qeyd etmişdi. Söhbət publisist, dramaturq, ictimai və teatr xadimi, Azərbaycan teatrının banilərindən biri olmuş Nəcəf bəy Fətəlibəy oğlu Vəzirovun yaradıcılığının 40-cı il dönümündən gedir.
Teatr vurğunu
N.Vəzirov 1857-ci ildə Şuşada, yoxsul bir ailədə doğulub. Onun atası xəstə idi və bu üzdən işləyə bilmirdi. Nəticədə, ailənin bütün qayğıları ananın üzərinə düşmüşdü. N.Vəzirovu 12 yaşında dini məktəbə - mədrəsəyə verdilər. Gələcəyin dramaturqu orada Quran oxumağı öyrəndi. Bir il sonra Vəzirov Şuşa Şəhər Məktəbinə keçdi. "Burada tələbələrdən birinə mənə karton üzərində rus əlifbasını öyrətməyi tapşırdılar. Adı Mıkrtıç olan müəllimim tez-tez günahım olmadan, sanki vərdiş edibmiş kimi, məni ya karton ilə, ya da əlilə vururdu. Buna dözməyərək məktəbdən çıxdım", - deyə sonralar Nəcəf bəy xatırlayırdı.
Valideynləri oğlanda mirzəlik qabiliyyətini görürdülər. Bir müddət sonra onlar qohumlarının birindən ona qrammatikanı öyrətməsini istədilər. Amma gəncin gələcəyi  ilə bağlı öz planları var idi.
O, təhsilini davam etdirmək məqsədilə 1868-ci ildə Bakıya köçdü. Burada o, Real Gimnaziyanın ikinci sinfinə qəbul olundu. "Coğrafiya və təbiət tarixi haqda anlayışım yox idi. Deyirdilər ki, məni gimnaziyaya zirəkliyimə görə qəbul ediblər", - deyə Nəcəf bəy danışırdı. İlk dövrlərdə o, əmisi oğlu ilə yaşadı. Bir il sonra isə dövlət hesabına pansiona qəbul olundu. 6 il sonra Nəcəf bəy Vəzirov Real Gimnaziyanı gümüş medalla başa vurdu.
Nəcəf bəy Vəzirovun gələcək taleyinə böyük təsir göstərmiş hadisə məhz onun gimnaziyada oxuduğu müddətdə baş verib. 1873-cü il sen-tyabrın 12-də 6-cı sinif şagirdi olan Vəzirov ilk dəfə teatra gedib. Teatr onda son dərəcə dərin təəssürat yaradıb. "Mən onun əhəmiyyətini anladım", - deyə Nəcəf bəy 40 il sonra yazırdı. Teatra baş çəkdiyi günün səhəri N.Vəzirov gimnaziyanın müəllimi Həsən bəy Məlikova müraciət edib: "Bizdə tatar dilində hansısa dram varmı və biz onu səhnələşdirə bilərikmi?". Cavab müsbət oldu. Həsən bəy Məlikov M.F.Axundovun əsərlərinə müraciət etdi və səhnələşdirilməsi üçün "Hacı Qara" pyesini seçdi.
Hər gün nahardan sonra gimnaziyanın yeməkxanasında ilk Azərbaycan tamaşasının məşqləri olurdu. Rollar pansionda qalan tələbələr arasında bölüşdürülmüşdü. Nəcəf bəy həm kişi, həm də qadın rolu oynayırdı. Nəhayət, çoxdan gözlənilən gün gəlib çatdı. Gimnaziyaçıların oyununu izləməyə Bakı qubernatoru Staroselsk öz xanımı ilə gəlmişdi. Tamaşaçılar sevinc içərisində idilər. Amma tələbələrin uğuruna ən çox seçinən, əlbəttə ki, onların müəllimi Həsən bəy Məlikov idi. O, tamaşadan sonra "artistlər" üçün ziyafət də təşkil etdi.
Elə həmin axşam Həsən bəy Məlikov Tiflisə - M.F.Axundova teleqram vurdu və onu pyesinin səhnələşdirildiyindən xəbərdar etdi. Görkəmli dramaturq cavab məktubunda tələbələrə öz minnətdarlığını bildirərək, bununla ömrünün sanki 10 il uzandığını yazırdı.
Səhnələşdirilmiş pyesin təsiri altında olan gənc Nəcəf bəy Vəzirovun özündə yazmaq arzusu yarandı. Tələbə olduğu illərdə onun qələmə aldığı ilk əsər məktəb həyatından bəhs edən "Əti sənin, sümüyü mənim" dramı oldu. Orada mədrəsədəki təlim-tərdiyə üsulları lağa qoyulurdu. Sonradan N.Vəzirov "Qaragünlü" dramını və bizim dövrümüzə gəlib-çatmamış bir neçə pyes də yazıb.
Maarifçiliyə həvəs
Nəcəf bəy Vəzirov gimnaziyanın yuxarı siniflərində oxuyarkən, eyni vaxtda özəl dərs də deyir, bununla təhsilini davam etdirməsi üçün pul yığırdı. O, 2 il ərzində 600 rubl toplaya bilmişdi. 1874-cü ildə Vəzirov topladığı bu məbləğlə Peterburqa yollandı. Məqsəd orada yerli universitetə qəbul olunmaq idi. Amma o, arzusuna çata bilmədi. Peterburqda qızdırmaya düşən Vəzirov həkimlərin məsləhəti  ilə bu şəhəri tərk etməli oldu. Lakin hadisələrin bu cür gedişi onun ali təhsil almaq arzusuna təsir etmədi. Moskvaya yollanan Nəcəf bəy Petrovsk Meşə və Təbiətşünaslıq Akademiyasına qəbul olundu. Bundan başqa, o, təqaüd almaq üçün imtahanı uğurla verdi və bununla da qarşıdakı 4 ildə təhsilini təmin etmiş oldu. Yeri gəlmişkən, akademiyada onun yoldaşlıq etdiyi şəxs hakimiyyətin xoşu gəlməyən, sonradan məşhur rus nasiri olan V.Q.Korolenko idi.
1875-ci ildə Bakıda ilk azərbaycandilli qəzet olan "Əkinçi"nin çapına başlanıldı. Moskvadan qəzetə materiallar göndərən Nəcəf bəy onun daimi müəllifinə çevrildi. Onun məqalələri hər zaman maraqlı və sərt idi: "Mən tək qaldıqda gələcəyimizin necə olacağı haqda, acınacaqlı vəziyyətimiz haqda da nə zaman düşünəcəyimizi fikirləşirəm. Bizdə həmrəylik, mədəniyyət, məktəb yoxdur. Məgər Qafqaz müsəlmanları məktəb açmaq üçün 20 min rubl toplaya bilməz? Bizdə bir dəqiqədə 100 rubl uduzan bəylər, yaxud "İvan İvanoviç" üçün minlərlə rubl xərcləyən, ona xoş gəlmək üçün istədiyi bütün hədiyyələri alan xanlar var. Qafqazın hər bir şəhər və kəndində "apostollar"ın yas mərasimlərini təşkil edən, yoğunboyun mollaları, hündürpapaqlı tacirləri, enli kəməri olan hacıları, qızıl içərisində olan bəyləri və xanları dəvət edən, onları plova, çaya qonaq edən, yola salan şəxslər var. Məgər bu cür əməllər doğru, yoxsul uşaqlar üçün məktəb açmaq isə günahdır?".
Nəcəf bəy Vəzirov akademiyanı bitirdikdən sonra, Erivan quberniyasındakı Dilican meşəliyindəki Qazaxda meşəbəyi işləyib. Lakin o, bu işi davam etdirməyib. "Bütün ali məktəblərdən ən yaxşısı olan Petrovski akademiyası adı ilə bürokratları qorxudurdu. Bu akademiyanın məzunları azadfikirli şəxslər sayılırdılar. Meşəbəyilik edərkən mən də qurbanlardan biri oldum və Allah şahiddir ki, heç bir günahım yox idi", - deyə o, Firudin bəy Köçərlinin xahişi ilə yazdığı tərcümeyi-halında qeyd edir.
Meşəbəyilikdən imtina edən Nəcəf bəy Vəzirov 1895-ci ildə Bakıya qayıtdı, şəxsi vəkil kimi çalışmaq üçün imtahan verdi (vəkillik fəaliyyətinin bir növü - red.) və 1903-cü ilədək bu işlə məşğul oldu. 1903-cü ildə o, Bakı Şəhər Dumasının katibi postunu tutdu. Qeyd edək ki, bu vəzifənin sahibi seçki ilə müəyyənləşirdi: namizəd şəhər duması qlasnıları arasında səsə qoyulurdu və 4 il müddətinə seçilirdi. N.Vəzirov 10 il - 1913-cü ilədək bu postu tutdu. Həmin illər ərzində onun namizədliyi bir neçə dəfə səsverməyə çıxarıldı və hər dəfə Nəcəf bəyin əleyhinə cəmi 1 nəfər səs verdi... Həmin dövrün adamları Nəcəf bəy Vəzirovu son dərəcə təmiz, səmimi, maarifpərvər, xalqı oyatmağa çalışan şəxs kimi xarakterizə edirdilər.
Müftəlik
Vəzirovu bir vətəndaş kimi xarakterizə etmək üçün onun ədəbi əsərlərə, publisistik məqalələrə görə heç zaman qonorar götürməməsini vurğulamaq kifayətdir. Amma başqa nümunə də var. Şəhər Dumasının katibi postunu tutarkən o, ildə 3600 rubl əməkhaqqı alırdı. Lakin o, bu vəzifədən imtina edərək, Şəhər Dumasının məktəb komissiyası sədrinin müavini vəzifəsinə getməyə razılaşdı. Halbuki, burada illik əməkhaqqı 3000 rubl idi. Vəzirov yaxşı anlayırdı ki, yeni vəzifədə o, cəmiyyətə, xalqa daha çox fayda verə bilər. Bununla müqayisədə N.Vəzirov üçün əməkhaqqının bir hissəsini itirmək heç nə idi.
Vəzirov yaradıcılığının 40-cı ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş mərasim zamanı da prinsipinə sadiq qaldı. Yazıçının yaradıcılıq gecəsinin keçirilməsi təşəbbüsü müsəlmanların "Səfa" maarif cəmiyyəti tərəfindən gəlmişdi. Bu məqsədlə yubiley komitəsi yaradılmışdı və onun fəxri sədri Hacı Zeynalabdin Tağıyev idi. Tədbirə Rusiyanın müsəlman xeyriyyə təşkilatları, həmçinin milliyyətindən və dinindən asılı olmayaraq, Bakıda fəaliyyət göstərən xeyriyyə qurumları da dəvət olunmuşdular. Tədbir noyabrın 15-də Tağıyevin teatrında baş tutdu. Orada Məmməd Əmin Rəsulzadə Nəcəf bəy Vəzirovun həyat və yaradıcılığı haqqında danışdı. Həştərxanın maarifçi-xeyriyyə cəmiyyətləri adından doktor N.Nərimanov çıxış etdi. "Səfa", "Nəşr-Maarif", "Nicat" cəmiyyətlərinin nümayəndələri Vəzirovu yubileyi vasitəsilə təbrik etdilər. Ona V.Q.Korolenko teleqram da göndərdi: "Köhnə tanışdan salamlar. Uğurlu işlər arzulayıram". Zaqafqaziya müftisi Hüseyn Əfəndi Qayıbov yubilyara təbrik ünvanlamışdı. Orenburq, Ufa, Povoljye və Rusiyanın digər mərkəzlərinin müsəlman təşkilatlarından da təbriklər gəlirdi.
Yubiley komitəsinə, təxminən, 7000 rubl toplanmışdı. Aldıqları biletə görə H.Z.Tağıyev 500 rubl, A.M.Nağıyev 300 rubl, Şəmsi Əsədullayevin kotoru 200 rubl xeyriyyə vəsati göndərdi. İanəçilər arasında Əlibala Zərbəliyev, Ağa Yusif Dadaşov, Balabəy və Əlibəy Aşurbəyov qardaşları, fars konsulu Mirzə Davud Xan da var idilər.
Amma Vəzirov onun üçün yığılmış puldan imtina etdi. O, həmin məbləğin "Səfa" cəmiyyətinin yaxın zamanlarda açmağa hazırlaşdığı peşə məktəbinə verilməsini istədi. Tədbirdə söz alan Nəcəf bəy Vəzirov "Səfa" cəmiyyətinə təntənəli yubiley mərasiminə görə minnətdarlıq etdi: "Mən "dərvişəm" və qəbrədək belə də qalacağam".

"ДЕРВИШ" АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ
О том, как отмечали сорокалетие творчества публициста, драматурга, общественного деятеля и человека с большой буквы Наджаф бека Везирова
В одной из своих публикаций о Баку столетней давности R+ писал о сорокалетии сценической деятельности одного из первых азербайджанских актеров - Мирзы Мухтара Мамедова. В ноябре 1913 года культурно-просветительская и театральная общественность столицы отмечала другое знаменательное событие - сорокалетие творчества публициста, драматурга, общественного и театрального деятеля, одного из основателей азербайджанского театра Наджаф бека Фаталибек оглу Везирова.
Влюбленный в театр
Родился Н.Везиров в Шуше в 1854 году. Семья была бедной - отец болен, нетрудоспособен, все заботы несла мать. В 12 лет его отдали в религиозную школу - медресе. Там будущий драматург научился читать Коран. Через год он был определен в Шушинское городское училище. "Здесь поручили одному ученику ознакомить меня с русской азбукой на картонках. Мой учитель, по имени Мыкиртич, часто без моей вины, так, по привычке, колотил меня то рукой, то картонкой. Я не выдержал, бросил училище", - вспоминал Наджаф бек впоследствии. Родители видели в парне мирзу - писца, а потому попросили одного из родственников заниматься с ним грамматикой. Однако у юноши были свои планы на будущее.
Чтобы продолжить учебу, он в 1868 году приехал в Баку. Здесь его приняли во второй класс реальной гимназии. "О географии, естественной истории понятия не имел, приняли меня, как говорили в гимназии, благодаря моей бойкости", - говорил Наджаф бек. В первое время он жил у двоюродного брата, а через год его приняли в пансион на казенный счет. Через шесть лет Наджаф бек Везиров окончил реальную гимназию с серебряной медалью.
Именно в период обучения в гимназии в жизни молодого Наджаф бека произошло событие, которое оказало огромное влияние на его дальнейшую судьбу. 12 сентября 1873 года он, ученик шестого класса, впервые посетил театр. Театр произвел на Наджаф бека сильное впечатление. "Я понял его значение", - писал он через сорок лет. Буквально на следующий день Наджаф бек обратился к преподавателю гимназии Гасан беку Меликову с вопросом: "Есть ли у нас на татарском языке какие-нибудь драматические произведения и можем ли мы устроить спектакль?". Ответ был положительным. Гасан бек Меликов принес сочинения М.Ф.Ахундова, и для постановки спектакля была выбрана пьеса "Гаджи Гара".
Каждый день после обеда в столовой гимназии проходили репетиции первого азербайджанского спектакля. Роли были распределены среди студентов, которые находились на пансионе. Наджаф бек играл как мужскую, так и женскую роли. И вот наступил долгожданный день. Посмотреть на игру гимназистов пришел бакинский губернатор Старосельский со своей супругой. Публика была в восторге. Но более всех успеху учеников радовался их учитель Гасан бек Меликов, устроивший затем "артистам" "торжественный ужин".
В тот же вечер Гасан бек Меликов послал телеграмму М.Ф.Ахундову в Тифлис, в которой говорилось о постановке его пьесы. В ответном письме выдающийся драматург благодарил учеников и сообщал, что этим они продлили ему жизнь на десять лет.
Под впечатлением сыгранной пьесы у молодого Наджаф бека Везирова возникает желание писать самому. Первое его произведение, появившееся в ученические годы, - это драма из школьной жизни "Эти сенин, сюмюйу меним" ("Мясо тебе, кости мне"), высмеивающая пороки системы воспитания и обучения, которые действовали в медресе. Затем были написаны драма "Гарагюнлю" ("Несчастная"), а также несколько пьес, не дошедших до нас.
Жажда к просвещению
Обучаясь в старших классах гимназии, Наджаф бек Везиров одновременно давал частные уроки и тем самым копил деньги для продолжения обучения. За два года набралось 600 рублей. С этой суммой он в 1874 году выезжает в Петербург для поступления в местный университет. Но учиться в столице ему так и не довелось. В Петербурге он заболел лихорадкой, и по совету врачей ему пришлось оставить этот город. Тем не менее такой поворот событий не повлиял на его желание получить высшее образование. Наджаф бек приезжает в Москву и поступает в Петровскую земледельческую и лесную академию. Кроме того, он успешно сдает экзамен на получение стипендии и тем самым обеспечивает свое обучение в предстоящие четыре года. Кстати, его товарищем по академии был неугодный властям и ставший в дальнейшем известным русским прозаиком В.Г.Короленко.
В 1875 году в Баку начинает выходить первая газета на азербайджанском языке "Экинчи" ("Пахарь"). Наджаф бек становится постоянным автором газеты, посылая материалы из Москвы. Его статьи были всегда злободневны и остры: "Когда я сижу один, я думаю, что будет с нами в будущем, и когда мы подумаем о своем печальном положении. Нет у нас единения, нет у нас культуры, нет у нас школ. Разве кавказские мусульмане не могут собрать 20 тысяч рублей для открытия школы? У нас имеются такие беки, которые в одну минуту проигрывают сто рублей, или у нас такие ханы, которые для угощения "Иван Ивановича" расходуют тысячу рублей, чтобы понравиться ему, дарят все, что тот пожелает. В каждом городе и селе Кавказа имеются люди, которые в честь "апостолов" устраивают поминки, приглашают мулл с толстыми шеями, купцов в высоких папахах, гаджи с широкими поясами, одетых в золото беков и ханов, кормят их пловом и поят чаем и провожают. Неужели такие поминки признаются праведными, а открывать школы для бедных детей грешно?".
После окончания академии Наджаф бек Везиров работает лесничим в урочище Дилижан в Эриванской губернии, местечке Газах. Однако ему приходится оставить эту работу. "Лучший из всех вузов Петровская академия своим именем пугала бюрократов, воспитанники академии считались вольнодумцами. Сделался жертвой и я, служа лесничим. Бог свидетель, без вины. Гордясь и утешаясь, что я "петровец", я мог перенести несправедливости "за популярность среди населения", - заметил он в автобиографии, которую написал по просьбе Фирудин бека Кочарли.
Оставив работу лесничего, Наджаф бек Везиров в 1895 году возвращается в Баку, сдает экзамен на частного поверенного (вид адвокатской деятельности. - Авт.) и занимается практикой до 1903 года. В 1903 году он становится секретарем Бакинской городской думы. Заметим, что данная должность являлась выборной: кандидатура ставилась на голосование гласных городской думы. Секретарь городской думы избирался на четыре года. В должности секретаря городской думы Наджаф бек был 10 лет, вплоть до 1913 года. За эти годы его кандидатура несколько раз ставилась на голосование, и каждый раз против него подавался всего лишь один голос… Современники отмечали в Наджаф беке Везирове предельную честность, искренность, безудержное стремление к просвещению, пробуждению народа.
Бескорыстие
Везирова как гражданина характеризует тот факт, что он никогда не брал гонораров за свои труды, будь то литературные произведения или публицистические статьи. Или другой пример. Находясь в должности секретаря городской думы, Наджаф бек получал жалованье в 3600 рублей в год. Тем не менее он оставил эту должность с тем, чтобы стать заместителем председателя училищной комиссии городской думы с окладом 3000 рублей в год. Он прекрасно понимал, что на новом месте может принести больше пользы обществу, народу. В сравнении с этим потеря в заработке для него была ничто.
Остался верен своим принципам Везиров и во время торжества по случаю юбилея - сорокалетия творчества. Инициатором чествования писателя выступило мусульманское просветительское общество "Сяфа". Был создан юбилейный комитет во главе с почетным председателем Гаджи Зейналабдином Тагиевым. Приглашения принять участие в праздновании торжества были разосланы мусульманским благотворительным организациям России, а также имеющимся в Баку благотворительным организациям без различия вероисповедания и национальности. Мероприятие состоялось 15 ноября в театре Тагиева. Мамедэмин Расулзаде рассказал о жизни и творчестве Наджаф бека Везирова. От имени астраханских благотворительно-просветительских обществ выступил доктор Н.Нариманов. Поздравили Наджаф бека Везирова с юбилеем представители обществ "Сяфа", "Нешр-Муариф", "Ниджат". Прислал телеграмму В.Г.Короленко: "Привет от старого товарища, пожелание долгой работы". В адрес юбиляра поступили телеграммы от закавказского муфтия Гусейн Эфенди Гаибова, мусульманских организаций Оренбурга, Уфы, Поволжья и других центров России.
Юбилейным комитетом было выручено около 7000 рублей. За полученные билеты прислали пожертвования Г.З.Тагиев (500 рублей), А.М.Нагиев (300 рублей), контора Шамси Асадуллаева (200 рублей). В числе жертвователей были Али Бала Зарбалиев, Ага Юсуф Дадашов, братья Бала бек и Али бек Ашурбековы, персидский консул Мирза Давуд Хан. От собранных в его честь денег Везиров отказался. Он попросил направить их профессиональной школе, которую намеревалось открыть в ближайшее время общество "Сяфа". Взяв слово на этом мероприятии, Наджаф бек Везиров поблагодарил общество "Сяфа" за торжественный юбилей. Я дервиш и им останусь до могилы", - сказал он в заключение.