AZƏRBAYCAN ƏDƏBİYYATININ "DƏRVİŞ"i
Publisist, dramaturq, ictimai xadim və əsl insan Nəcəf bəy Vəzirovun yaradıcılığının 40 illiyi o zamannecə qeyd olunub?
"R+" jurnalının 100 il əvvəlki Bakıya dair məqalələrinin birində Azərbaycanın ilk aktyorlarından olmuş Mirzə Muxtar Məmmədovun səhnə fəaliyyətinin 40 illik dövrü haqda yazılmışdı. 1913-cü ilin noyabrında paytaxtın mədəni-maarifçi və teatr ictimaiyyəti daha bir əlamətdar hadisəni qeyd etmişdi. Söhbət publisist, dramaturq, ictimai və teatr xadimi, Azərbaycan teatrının banilərindən biri olmuş Nəcəf bəy Fətəlibəy oğlu Vəzirovun yaradıcılığının 40-cı il dönümündən gedir.
Teatr vurğunu
N.Vəzirov 1857-ci ildə Şuşada, yoxsul bir ailədə doğulub. Onun atası xəstə idi və bu üzdən işləyə bilmirdi. Nəticədə, ailənin bütün qayğıları ananın üzərinə düşmüşdü. N.Vəzirovu 12 yaşında dini məktəbə - mədrəsəyə verdilər. Gələcəyin dramaturqu orada Quran oxumağı öyrəndi. Bir il sonra Vəzirov Şuşa Şəhər Məktəbinə keçdi. "Burada tələbələrdən birinə mənə karton üzərində rus əlifbasını öyrətməyi tapşırdılar. Adı Mıkrtıç olan müəllimim tez-tez günahım olmadan, sanki vərdiş edibmiş kimi, məni ya karton ilə, ya da əlilə vururdu. Buna dözməyərək məktəbdən çıxdım", - deyə sonralar Nəcəf bəy xatırlayırdı.
Valideynləri oğlanda mirzəlik qabiliyyətini görürdülər. Bir müddət sonra onlar qohumlarının birindən ona qrammatikanı öyrətməsini istədilər. Amma gəncin gələcəyi  ilə bağlı öz planları var idi.
O, təhsilini davam etdirmək məqsədilə 1868-ci ildə Bakıya köçdü. Burada o, Real Gimnaziyanın ikinci sinfinə qəbul olundu. "Coğrafiya və təbiət tarixi haqda anlayışım yox idi. Deyirdilər ki, məni gimnaziyaya zirəkliyimə görə qəbul ediblər", - deyə Nəcəf bəy danışırdı. İlk dövrlərdə o, əmisi oğlu ilə yaşadı. Bir il sonra isə dövlət hesabına pansiona qəbul olundu. 6 il sonra Nəcəf bəy Vəzirov Real Gimnaziyanı gümüş medalla başa vurdu.
Nəcəf bəy Vəzirovun gələcək taleyinə böyük təsir göstərmiş hadisə məhz onun gimnaziyada oxuduğu müddətdə baş verib. 1873-cü il sen-tyabrın 12-də 6-cı sinif şagirdi olan Vəzirov ilk dəfə teatra gedib. Teatr onda son dərəcə dərin təəssürat yaradıb. "Mən onun əhəmiyyətini anladım", - deyə Nəcəf bəy 40 il sonra yazırdı. Teatra baş çəkdiyi günün səhəri N.Vəzirov gimnaziyanın müəllimi Həsən bəy Məlikova müraciət edib: "Bizdə tatar dilində hansısa dram varmı və biz onu səhnələşdirə bilərikmi?". Cavab müsbət oldu. Həsən bəy Məlikov M.F.Axundovun əsərlərinə müraciət etdi və səhnələşdirilməsi üçün "Hacı Qara" pyesini seçdi.
Hər gün nahardan sonra gimnaziyanın yeməkxanasında ilk Azərbaycan tamaşasının məşqləri olurdu. Rollar pansionda qalan tələbələr arasında bölüşdürülmüşdü. Nəcəf bəy həm kişi, həm də qadın rolu oynayırdı. Nəhayət, çoxdan gözlənilən gün gəlib çatdı. Gimnaziyaçıların oyununu izləməyə Bakı qubernatoru Staroselsk öz xanımı ilə gəlmişdi. Tamaşaçılar sevinc içərisində idilər. Amma tələbələrin uğuruna ən çox seçinən, əlbəttə ki, onların müəllimi Həsən bəy Məlikov idi. O, tamaşadan sonra "artistlər" üçün ziyafət də təşkil etdi.
Elə həmin axşam Həsən bəy Məlikov Tiflisə - M.F.Axundova teleqram vurdu və onu pyesinin səhnələşdirildiyindən xəbərdar etdi. Görkəmli dramaturq cavab məktubunda tələbələrə öz minnətdarlığını bildirərək, bununla ömrünün sanki 10 il uzandığını yazırdı.
Səhnələşdirilmiş pyesin təsiri altında olan gənc Nəcəf bəy Vəzirovun özündə yazmaq arzusu yarandı. Tələbə olduğu illərdə onun qələmə aldığı ilk əsər məktəb həyatından bəhs edən "Əti sənin, sümüyü mənim" dramı oldu. Orada mədrəsədəki təlim-tərdiyə üsulları lağa qoyulurdu. Sonradan N.Vəzirov "Qaragünlü" dramını və bizim dövrümüzə gəlib-çatmamış bir neçə pyes də yazıb.
Maarifçiliyə həvəs
Nəcəf bəy Vəzirov gimnaziyanın yuxarı siniflərində oxuyarkən, eyni vaxtda özəl dərs də deyir, bununla təhsilini davam etdirməsi üçün pul yığırdı. O, 2 il ərzində 600 rubl toplaya bilmişdi. 1874-cü ildə Vəzirov topladığı bu məbləğlə Peterburqa yollandı. Məqsəd orada yerli universitetə qəbul olunmaq idi. Amma o, arzusuna çata bilmədi. Peterburqda qızdırmaya düşən Vəzirov həkimlərin məsləhəti  ilə bu şəhəri tərk etməli oldu. Lakin hadisələrin bu cür gedişi onun ali təhsil almaq arzusuna təsir etmədi. Moskvaya yollanan Nəcəf bəy Petrovsk Meşə və Təbiətşünaslıq Akademiyasına qəbul olundu. Bundan başqa, o, təqaüd almaq üçün imtahanı uğurla verdi və bununla da qarşıdakı 4 ildə təhsilini təmin etmiş oldu. Yeri gəlmişkən, akademiyada onun yoldaşlıq etdiyi şəxs hakimiyyətin xoşu gəlməyən, sonradan məşhur rus nasiri olan V.Q.Korolenko idi.
1875-ci ildə Bakıda ilk azərbaycandilli qəzet olan "Əkinçi"nin çapına başlanıldı. Moskvadan qəzetə materiallar göndərən Nəcəf bəy onun daimi müəllifinə çevrildi. Onun məqalələri hər zaman maraqlı və sərt idi: "Mən tək qaldıqda gələcəyimizin necə olacağı haqda, acınacaqlı vəziyyətimiz haqda da nə zaman düşünəcəyimizi fikirləşirəm. Bizdə həmrəylik, mədəniyyət, məktəb yoxdur. Məgər Qafqaz müsəlmanları məktəb açmaq üçün 20 min rubl toplaya bilməz? Bizdə bir dəqiqədə 100 rubl uduzan bəylər, yaxud "İvan İvanoviç" üçün minlərlə rubl xərcləyən, ona xoş gəlmək üçün istədiyi bütün hədiyyələri alan xanlar var. Qafqazın hər bir şəhər və kəndində "apostollar"ın yas mərasimlərini təşkil edən, yoğunboyun mollaları, hündürpapaqlı tacirləri, enli kəməri olan hacıları, qızıl içərisində olan bəyləri və xanları dəvət edən, onları plova, çaya qonaq edən, yola salan şəxslər var. Məgər bu cür əməllər doğru, yoxsul uşaqlar üçün məktəb açmaq isə günahdır?".
Nəcəf bəy Vəzirov akademiyanı bitirdikdən sonra, Erivan quberniyasındakı Dilican meşəliyindəki Qazaxda meşəbəyi işləyib. Lakin o, bu işi davam etdirməyib. "Bütün ali məktəblərdən ən yaxşısı olan Petrovski akademiyası adı ilə bürokratları qorxudurdu. Bu akademiyanın məzunları azadfikirli şəxslər sayılırdılar. Meşəbəyilik edərkən mən də qurbanlardan biri oldum və Allah şahiddir ki, heç bir günahım yox idi", - deyə o, Firudin bəy Köçərlinin xahişi ilə yazdığı tərcümeyi-halında qeyd edir.
Meşəbəyilikdən imtina edən Nəcəf bəy Vəzirov 1895-ci ildə Bakıya qayıtdı, şəxsi vəkil kimi çalışmaq üçün imtahan verdi (vəkillik fəaliyyətinin bir növü - red.) və 1903-cü ilədək bu işlə məşğul oldu. 1903-cü ildə o, Bakı Şəhər Dumasının katibi postunu tutdu. Qeyd edək ki, bu vəzifənin sahibi seçki ilə müəyyənləşirdi: namizəd şəhər duması qlasnıları arasında səsə qoyulurdu və 4 il müddətinə seçilirdi. N.Vəzirov 10 il - 1913-cü ilədək bu postu tutdu. Həmin illər ərzində onun namizədliyi bir neçə dəfə səsverməyə çıxarıldı və hər dəfə Nəcəf bəyin əleyhinə cəmi 1 nəfər səs verdi... Həmin dövrün adamları Nəcəf bəy Vəzirovu son dərəcə təmiz, səmimi, maarifpərvər, xalqı oyatmağa çalışan şəxs kimi xarakterizə edirdilər.
Müftəlik
Vəzirovu bir vətəndaş kimi xarakterizə etmək üçün onun ədəbi əsərlərə, publisistik məqalələrə görə heç zaman qonorar götürməməsini vurğulamaq kifayətdir. Amma başqa nümunə də var. Şəhər Dumasının katibi postunu tutarkən o, ildə 3600 rubl əməkhaqqı alırdı. Lakin o, bu vəzifədən imtina edərək, Şəhər Dumasının məktəb komissiyası sədrinin müavini vəzifəsinə getməyə razılaşdı. Halbuki, burada illik əməkhaqqı 3000 rubl idi. Vəzirov yaxşı anlayırdı ki, yeni vəzifədə o, cəmiyyətə, xalqa daha çox fayda verə bilər. Bununla müqayisədə N.Vəzirov üçün əməkhaqqının bir hissəsini itirmək heç nə idi.
Vəzirov yaradıcılığının 40-cı ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş mərasim zamanı da prinsipinə sadiq qaldı. Yazıçının yaradıcılıq gecəsinin keçirilməsi təşəbbüsü müsəlmanların "Səfa" maarif cəmiyyəti tərəfindən gəlmişdi. Bu məqsədlə yubiley komitəsi yaradılmışdı və onun fəxri sədri Hacı Zeynalabdin Tağıyev idi. Tədbirə Rusiyanın müsəlman xeyriyyə təşkilatları, həmçinin milliyyətindən və dinindən asılı olmayaraq, Bakıda fəaliyyət göstərən xeyriyyə qurumları da dəvət olunmuşdular. Tədbir noyabrın 15-də Tağıyevin teatrında baş tutdu. Orada Məmməd Əmin Rəsulzadə Nəcəf bəy Vəzirovun həyat və yaradıcılığı haqqında danışdı. Həştərxanın maarifçi-xeyriyyə cəmiyyətləri adından doktor N.Nərimanov çıxış etdi. "Səfa", "Nəşr-Maarif", "Nicat" cəmiyyətlərinin nümayəndələri Vəzirovu yubileyi vasitəsilə təbrik etdilər. Ona V.Q.Korolenko teleqram da göndərdi: "Köhnə tanışdan salamlar. Uğurlu işlər arzulayıram". Zaqafqaziya müftisi Hüseyn Əfəndi Qayıbov yubilyara təbrik ünvanlamışdı. Orenburq, Ufa, Povoljye və Rusiyanın digər mərkəzlərinin müsəlman təşkilatlarından da təbriklər gəlirdi.
Yubiley komitəsinə, təxminən, 7000 rubl toplanmışdı. Aldıqları biletə görə H.Z.Tağıyev 500 rubl, A.M.Nağıyev 300 rubl, Şəmsi Əsədullayevin kotoru 200 rubl xeyriyyə vəsati göndərdi. İanəçilər arasında Əlibala Zərbəliyev, Ağa Yusif Dadaşov, Balabəy və Əlibəy Aşurbəyov qardaşları, fars konsulu Mirzə Davud Xan da var idilər.
Amma Vəzirov onun üçün yığılmış puldan imtina etdi. O, həmin məbləğin "Səfa" cəmiyyətinin yaxın zamanlarda açmağa hazırlaşdığı peşə məktəbinə verilməsini istədi. Tədbirdə söz alan Nəcəf bəy Vəzirov "Səfa" cəmiyyətinə təntənəli yubiley mərasiminə görə minnətdarlıq etdi: "Mən "dərvişəm" və qəbrədək belə də qalacağam".

THE "DERVISH" OF AZERBAIJANI LITERATURE
How the 40th anniversary of the activities of journalist, playwright, social activist and great personality Nacaf bay Vazirov was celebrated
In one of its articles about Baku 100 years ago, R+ wrote on the 40th anniversary of the stage activity of one of the first Azerbaijani actors - Mirza Muxtar Mammadov. In November 1913, the cultural-educational and theatrical community of the capital celebrated another significant event - the 40th anniversary of the activities of the publicist, playwright, theatre and public figure, and one of the founders of Azerbaijani theatre, Nacaf bay Fatalibay oglu Vazirov.
In love with the theatre
Vazirov was born in Susa in 1854. His family was poor - his father was ill and unable to work, and his mother had to take care of everything. At 12, he was sent to a religious school - madrasa. There the future playwright learnt to read the Koran. A year later, he was sent to the Susa city college. "There one of the pupils was instructed to teach me the Russian alphabet on cards. My teacher named Mykirtich beat me with his hand or a card often without my fault, by reason of habit. I could not stand it and quit the college," Nacaf bay recalled later. The boy's parents saw him as a mirza - a scribe, and they asked one of the family members to teach him grammar. However, the boy had his own plans for the future.
To continue his studies, he came to Baku in 1868. Here he was accepted into the second grade of real school. "I had no idea about geography and natural history, and the school said that they accepted me thanks to my smartness," said Nacaf bay. Initially, he lived at his cousin's, and a year later he was admitted to the boarding house at public expense. Six years later Nacaf bay Vazirov graduated from the real school with a silver medal.
It was during the period of study in school that the young Nacaf bay experienced an event that had a profound impact on his future fate. On 12 September 1873, he, a sixth grade student, visited the theatre for the first time. The theatre made a strong impression on Nacaf bay. "I realized its importance," he wrote 40 years later. The very next day Nacaf bay posed a question to the school teacher Hasan bay Malikov: "Do we have any drama works in the Tatar language and can we make a show?" The answer was positive. Hasan bay Malikov brought M. F. Axundov's works and the play "Haci Qara" was chosen to stage a performance.
Every day after lunch, rehearsals of the first Azerbaijani performance were held in the school canteen. The roles were distributed among the students who were at the boarding house. Nacaf bay played both male and female roles. And then came the long-awaited day. Baku governor Staroselskiy and his wife came to watch the students' performance. The audience was delighted. But most of all, teacher Hasan bay Malikov rejoiced at the success of his students, and organized a "gala dinner" for the "actors" later.
That same evening, Hasan bay Malikov sent a telegram to Axundov in Tiflis, informing him about the production of his play. In his reply the distinguished playwright thanked the students and said that they extended his life for ten years.
Under the impression of the play, the young Nacaf bay Vazirov wants to write something himself. His first work written in student years was a drama from school life "Ati sanin, sumuyu manim" ("The meat is yours, the bones are mine"), which ridiculed the vices of the system of education at the madrasa. Then he wrote the drama "Garagunlu" ("Unhappy") and several more plays that did not survive to this day.
Unrestrained desire for enlightenment
While studying in higher grades of the school, Nacaf bay Vazirov simultaneously gave private lessons and thus saved money to continue his education. In two years, he saved 600 roubles. With this amount in 1874, he travels to St. Petersburg for admission to a local university. But he was not fated to study in the capital. In St. Petersburg, he became ill with a fever and on the advice of doctors he had to leave the city. However, this turn of events did not affect his desire to get higher education. Nacaf bay comes to Moscow and enters the Petrovskiy Agriculture and Forestry Academy. In addition, he successfully passed the exam for a scholarship and thus provided his education in the next four years. Incidentally, his fellow student in the academy was V. G. Korolenko who was out of favour with the authorities and later became a famous Russian novelist.
In 1875 the first newspaper in the Azerbaijani language "Akinchi" ("Ploughman") begins to be published in Baku. Nacaf bay became a regular contributor to the newspaper, sending articles from Moscow. His articles are always topical and poignant: "When I am alone, I think what will be with us in the future and when we will think about our sad situation. We have no unity, culture and schools. Are the Caucasian Muslims unable to collect 20,000 roubles to open a school? We have bays who lose a hundred roubles in a moment or we have khans who spent a thousand roubles to please 'Ivan Ivanovich' and give him anything he wants. In every town and village of the Caucasus there are people who arrange wakes dedicated to 'apostles', invite mullahs with thick necks, merchants in high hats, Hajis with wide belts and bays and khans dressed in gold, treat them with pilaf and tea and see them off. Are such wakes recognized as righteous and opening schools for poor children as sinful?"
After graduation from the academy, Nacaf bay Vazirov worked as a forester in the Dilijan tract in Erivan Province, in the town of Qazax. However, he had to quit his job. "The best of all universities, the Petrovskiy Academy frightened bureaucrats with its name, and academy students were considered free-thinkers. I also became a victim, serving as a forester. God is a witness that I am not guilty. Being proud and consoling myself that I am from the Petrovskiy Academy I could bear injustices "for popularity among the population," he said in his autobiography, which was written at the request of Firudin bay Kocarli.
Leaving the post of forester, Nacaf bay Vazirov returned to Baku in 1895, taking an exam for a private attorney and worked until 1903. In 1903, he became secretary of the Baku City Duma. This was an elected position: the candidacy was put to a vote at the City Council. The secretary of the City Council was elected for four years. Nacaf bay spent 10 years in his role as secretary of the City Council - until 1913. Over the years his candidacy was put to a vote several times, and each time only one person voted against him... His contemporaries noted Nacaf bay Vazirov's utmost honesty, sincerity, unrestrained desire for the enlightenment and awakening of his people.
Gratuitousness
As a citizen Vazirov was characterized by the fact that he never took fees for his works, whether they were literary works or journalistic articles. There is another example. Being in the post of secretary of the City Council, Nacaf bay received a salary of 3,600 roubles per year. However, he left that position in order to become deputy chairman of the college commission of the City Council with a salary of 3,000 roubles a year. He knew very well that in the new post he could be of great benefit to society and people. Compared with this, the loss of income was nothing for him.
Vazirov also remained true to his principles during the celebration of the 40th anniversary of his creative activity. The initiator of the celebrations for the writer was the Muslim Educational Society Safa. A jubilee committee was set up with Haci Zeynal Abdin Tagiyev as its honorary chairman. Invitations to the event were sent out to the Muslim charities of Russia, as well as charities existing in Baku regardless of religion and ethnicity. The event took place on 15 November at the Tagiyev Theatre. Mammad Amin Rasulzada spoke about the life and work of Nacaf bay Vazirov. Dr N. Narimanov delivered a speech on behalf of the Astrakhan charitable and educational organizations. Representatives of the Safa, Nasr-Muarif and Nicat societies congratulated Nacaf bay Vazirov on the anniversary. V. G. Korolenko sent a telegram: "Hello from an old friend, a wish of long work." Nacaf bay received telegrams from the Transcaucasia Mufti Huseyn Afandi Qaibov, Muslim organizations of Orenburg, Ufa, the Volga region and other centres of Russia.
The jubilee committee raised about 7,000 roubles. For the tickets received, donations were sent by H. Z. A. Tagiyev (500 roubles), A. M. Nagiyev (300 roubles) and the office of Samsi Asadullayev (200 roubles). Among the contributors were Ali Bala Zarbaliyev, Aga Yusuf Dadasov, brothers Bala bay and Ali bay Ashurbayovs and Persian Consul Mirza Davud Khan.
Vazirov gave up the money that was raised in his honour. He asked to send it in favour of a vocational school that the Safa society intended to open. Taking the floor at the event, Nacaf bay Vazirov thanked the Safa society for the solemn anniversary. "I am a dervish and will remain it until I die," he said in conclusion.