AZƏRBAYCAN MUSİQİSİNİN "MEMAR"I
Sentyabrın 18-də Azərbaycan ölkənin peşəkar musiqi sənətinin banisi, əfsanəvi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun 128 illiyini qeyd edir
Müəllif: Məhərrəm ZEYNALOVBakı
Amerikalı musiqişünas Nil Edmunds onu Qlinka ilə bərabər tutur. "Azərbaycan musiqisinin banisi rolunda isə onu Rubinşteyn qardaşları ilə müqa-yisə etmək olar...", - deyə E.Edmunds dahi Azərbaycan bəstəkarı, dirijoru və müəllimi Üzeyir Hacıbə-yov haqqında yazır.
Bu il dahi bəstəkarın anadan olmasının 128-ci ildönümü tamam olur. Hər il bu hadisə ilə bağlı Milli musiqi günü və onun ad gününə həsr olunmuş mərasimlər də daxil olmaqla, bir çox tədbirlər keçirilir. Bu il opera mövsümü də həmişə olduğu kimi, Üzeyir Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" operası ilə açılacaq.
Novator
XX əsrin ilk yarısında Azərbaycanda bir neçə bəstəkar kifayət qədər məhsuldar işləyib. Lakin xüsusi şöhrət qazanan, inanılmaz uğurlar əldə edən məhz Üzeyir Hacıbə-yov olub.
Sənətşünaslıq doktoru, Bakı Dövlət Musiqi Akademiyasının professoru Fərəh Əliyeva "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, Hacıbəyovun uğurlarının əsas səbəbi onun yalnız Şərqdə və ümumilikdə müsəlman dünyasında operanın banisi olmasında deyil, həm də milli operanı yaratmasında idi: "Hacıbəyov "muğam operası"nı yaratdı, Qərb və Rusiya ənənələrini milli musiqi ilə, muğam ilə birləşdirdi. O, bütün əsas ariyaları bu üslubda ifa edirdi və nəticədə, Hacıbəyov xalqın layiq olduğu sevgisini qazandı".
F. Əliyeva "Leyli və Məcnun"un təqdimatının Bakıda böyük ruh yüksəkliyilə gözlənildiyini xatırladır. Üstəlik, bir çoxları tamaşanın təşkilinə yardım göstərməyə də çalışırdılar. Əsrin əvvəllərinin məşhur filosofu, həkim və rəssamı Əli bəy Hüseynzadə Hacıbəyova məsləhətlər verir, hətta onun operası üçün dekorasiyalar da çəkirdi. Mühəndis İmran Qasımov isə məşqlər üçün öz mənzilini təqdim etmişdi. Leylinin atası rolunu da ilk dəfə onun özü oynayıb. Demək olar ki, hər kəs Hacıbəyovun hansı istedada sahib olduğunu, onun hansı şedevri yaratdığını, milli musiqidə necə üfüqlər açdığını anlayırdı. Bu səbəbdən də, hər kəs var qüvvəsilə ona köməklik göstərməyə çalışırdı", - deyə F.Əliyeva qeyd edir.
F. Əliyevanın sözlərinə görə, o zaman tez-tez texniki problemlər meydana çıxırdı. Bu, iki musiqi ənənəsinin birləşməsilə bağlı idi: "Üzeyir ilk dəfə tarzənləri orkestrlə birgə əyləşdirmək qərarına gəldikdə işlər çətinləşdi. Onların ifa və templə bağlı fərqli təsəvvürləri var idi. Nəticədə, tarzənlər dalaşaraq çıxıb getdilər. Hacıbəyov dərhal tarı skripka ilə əvəzləməli və onun üçün yeni partiya yazmalı oldu. Üstəlik, o, dirijorluq etmək əvəzinə özü də skripkanı götürərək orkestrin sıralarında dayandı. Həmin gün dirijorluğu Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev etməli oldu".
"Leyli və Məcnun"un 1908-ci ildə ilk dəfə təqdim olunduğu həmin gün ölkənin mədəni həyatında nəsə qeyri-adi hadisənin baş verdiyini hər kəs anladı. Və artıq yüz ildən çoxdur ki, hər il Azərbaycanda teatr mövsümü bu opera ilə açılır. Hacıbəyov istedadının daha bir ciddi göstəricisi onun hələ də populyar qalması, yalnız klassik "kamera" bəstəkarı kimi xatırlanmamasıdır. Onun "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan" operettaları bütün yaş qrupuna aid insanlar, müxtəlif musiqi janrlarına üstünlük verən şəxslər tərəfindən də sevilir. "O, əsl azərbaycanlı idi. Xalq musiqisindən, xalq ənənələrindən qaçmır, öz sənətini qəlizləşdirməyə çalışmırdı", - deyə Fərəh Əliyeva bildirir: "Məlum olduğu kimi, o, uşaqlıqdan tarda və digər milli alətlərdə ifa etməyi bacarırdı. Üzeyirin yaşadığı Şuşada hər zaman güclü musiqi ənənələri olub".
Hacıbəyovun istedadından danışarkən onun Azərbaycan mədəniyyəti sahəsindəki müəllimliyindən və islahatların aparılmasındakı böyük rolundan söz açmamaq mümkün deyil. Hacıbəyov bir çox lüğətin, elmi məqalələrin və topluların müəllifidir. Azərbaycan Demokratik Respublikası dövründə Ü. Hacıbəyov gündəlik nəşr olunan "Azərbaycan" qəzetinin baş redaktoru olub. 29 oktyabr 1918-ci ildə bu qəzetdə onun ilk məqaləsi dərc olunub. 1945-ci ildə Hacıbəyovun "Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları" adlı nəzəri əsəri çapdan çıxıb.
Hacıbəyov hər zaman sərt müəllim kimi tanınıb, "falş" olarkən onu dərhal hiss edib. Məsələn, gənc azərbaycanlı bəstəkarlara dərs deyərkən, o, daha çox yayılmış nöqsanları xüsusi qabardırdı: "Səthi üslub musiqi əsərinə qətiyyən əsl milli intonasiyanı vermir, üstəlik, onu doğruluqdan, səmimilikdən, ümumiyyətlə, estetik və bədii dəyərlərdən məhrum edir. Mənim fikrimcə, məsələ tamamilə başqa cür həll olunmalıdır. Hər bir xalq öz bəstəkarlarından nə qədər çətin olsa belə, öz əsərlərini ona yaxın, doğma musiqi dilində yazmasını tələb edir. Bunun üçün isə bəstəkar bu dili mükəmməl bilməlidir". Bununla yanaşı, Hacıbəyov hər zaman tələbələrinə əlindən gələn köməkliyi göstərməyə çalışıb. "O, hər zaman istedadlı insanlara hörmətlə yanaşıldığı bir şəraitdə böyüyüb", - deyə Fərəh Əliyeva bildirir: "Hacıbəyov yaradıcılıq yoluna yeni başladıqda dövlət xadimi, maarifçi Əhməd bəy Ağaoğlu ona çox kömək edib, Azərbaycan ziyalıları onu dəstəkləyib. Bu səbəbdən də, Üzeyir artıq tanınmış ustad olan zaman istedadlı tələbələrə əlindən gələn köməyi edib. Ağır, aclığın hökm sürdüyü müharibə illərində o, hər zaman tələbələri öz evinə buraxardı".
Məlum olduğu kimi, Hacıbəyov Azərbaycanda öz partiyasını qadın ifaçıya etibar etmiş ilk mədəniyyət xadimi olub. Söhbət Şövkət Məmmədovadan gedir. Onun istedadını hiss edən Hacıbəyov ifaçının İtaliyada təhsil almasının maliyyələşdirilməsi məqsədilə xeyriyyə konserti təşkil edib.
Maestronun tələbələri arasında Əfrasiyab Bədəlbəyli, Səid Rüstəmov, Asəf Zeynallı, Şəmsi Bədəlbəyli, Niyazi, Cövdət Hacıyev, Tofiq Quliyev, Qara Qarayev, Cahangir Cahangirov, Fikrət Əmirov, Şəfiqə Axundova kimi şəxslər var. "Güclü bəstəkarlıq istedadı ilə qeyri-adi dramaturqluq bacarığının bir şəxsdə cəmləşməsi nadir haldır. Məhz bu bacarığı Üzeyir Hacıbəyova fikir və ideyalarını parlaq bədii formada ifadə etmək imkanı verirdi. O dövrün qabaqcıl ideyalarının ən inandırıcı, ən coşqun təbliğatçısı olan bu ecazkar musiqi dinləyicilərin ruhunu oxşayır, onlarda ən yaxşı və uca hisslər oyadırdı ", - deyə Hacıbəyovun tələbəsi Qara Qarayev müəllimi haqda xatirələrində yazırdı.

"АРХИТЕКТОР" АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ МУЗЫКИ
Американский музыковед Нил Эдмундс сравнил его с Глинкой, "а в роли основоположника азербайджанского музыкального образования - с братьями Рубинштейн…", - пишет музыковед об Узеире Гаджибекове, великом азербайджанском композиторе, дирижере и педагоге.
В этом году исполняется 128-лет со дня рождения великого композитора. Этому событию каждый год посвящается множество мероприятий, в том числе связанных с Днем национальной музыки, приуроченным к дню его рождения. И оперный сезон в этом году, как и ранее, откроется традиционно - оперой Уз.Гаджибекова "Лейли и Меджнун".
Новатор
В первой половине XX века в Азербайджане плодотворно работали несколько композиторов, но особенная слава, невероятный успех достались именно Узеиру. Доктор искусствоведения, профессор Бакинской государственной музыкальной академии Фарах Алиева в беседе с R+ рассказывает, что главной причиной успеха Гаджибекова было то, что он не просто стал основоположником оперы на Востоке и в мусульманском мире в целом, но смог создать национальную оперу. "Гаджибеков создал так называемую "мугам-оперу", соединил западные и русские традиции с национальной музыкой, мугамом. Все основные арии выполнены у него в этом стиле, и это, безусловно, позволило Гаджибекову получить заслуженную народную любовь".
Как рассказывает искусствовед, премьеру оперы "Лейли и Меджнун" Баку ждал с огромным воодушевлением. Многие старались помочь в постановке. Известный философ, врач и художник начала века Али бек Гусейнзаде давал советы Гаджибекову и даже рисовал декорации к его опере. Инженер Имран Касумов предоставлял свою квартиру для репетиций, и он же первым сыграл роль отца Лейли. "Можно сказать, что все вокруг чувствовали, с каким большим талантом они имеют дело, какой шедевр он создает, какие горизонты открывает национальной музыке, и потому всеми силами старались ему помочь", - отмечает искусствовед.
Возникали и чисто технические трудности, говорит Ф.Алиева, связанные с соединением двух музыкальных традиций: "Когда Узеир решил впервые посадить таристов вместе с оркестром, произошел казус, у них были разные представления об игре и темпе, и в итоге таристы разругались и ушли. Гаджибеков был вынужден срочно заменить тар скрипкой и написать для нее новую партию, и вместо того, чтобы дирижировать, он сам взял скрипку и встал в оркестре. Дирижировать в тот день пришлось Абдуррахим беку Хагвердиеву".
В тот первый день премьеры оперы "Лейли и Меджнун" в 1908 году все поняли, что в культурной жизни страны произошло что-то необычное. И именно она неизменно больше ста лет каждый год открывает театральный сезон.
Еще одно огромное отличие таланта Гаджибекова в том, что он до сих пор остается популярным, а не только классическим "камерным" композитором. Его оперетты "Не та, так эта", "Аршин мал алан" любят люди всех возрастов и разных музыкальных предпочтений. "Он был настоящим азербайджанцем, не чурался народной музыки и народных традиций, не старался делать свое искусство вычурным, - говорит Фарах Алиева. - Как известно, он с детства играл на таре и других национальных инструментах. В Шуше, где он жил, всегда были сильны музыкальные традиции".
Педагог
Обращаясь к талантам Гаджибекова, нельзя не отметить его огромные заслуги в области педагогики и реформ в азербайджанской культуре. Он является автором словарей, научных статей и сборников. В период существования Азербайджанской Демократической Республики Узеир Гаджибеков являлся главным редактором ежедневной газеты "Азербайджан". 29 октября 1918 года была опубликована его первая статья в этой газете. В 1945 году был издан его теоретический труд под названием "Основы азербайджанской народной музыки".
Гаджибеков всегда был строгим учителем, очень тонко чувствовавшим фальшь. Так, наставляя молодых азербайджанских композиторов в одной из своих книг, он указывал на распространенные ошибки: "Поверхностная стилизация, отнюдь не придавая музыкальному произведению подлинной национальной интонации, вместе с тем лишает его правдивости, искренности и вообще эстетической и художественной ценности. Задача, на мой взгляд, решается совсем иначе. Каждый народ требует от своих композиторов, чтобы они сочиняли свои произведения, как бы сложны они ни были, на близком и родном им музыкальном языке. Для этого от композитора требуется совершенное знание этого языка".
"Он рос в среде, где всегда почтительно относились к талантливым людям, - рассказывает Фарах Алиева. - Когда он только начинал свой творческий путь, ему активно содействовал государственный деятель и просветитель Ахмедбек Агаоглу, целая плеяда азербайджанской интеллигенции поддерживала его начинания. И потому, уже будучи признанным мастером, он всячески поддерживал талантливых студентов. В тяжелые и голодные военные годы он всегда впускал студентов в свой дом".
Как известно, Гаджибеков первым из деятелей культуры Азербайджана доверил партию в своей опере исполнителю-женщине - Шовкет Мамедовой. Обнаружив ее талант, он организовал благотворительный концерт с целью сбора средств для финансирования ее учебы в Италии.
Учениками маэстро являлись Афрасияб Бадалбейли, Саид Рустамов, Асаф Зейналлы, Шамси Бадалбейли, Ниязи, Джовдет Гаджиев, Тофик Кулиев, Кара Караев, Джангир Джангиров, Фикрет Амиров, Шафига Ахундова.
"Редко встречающееся сочетание мощного композиторского дарования с незаурядными данными драматурга давало возможность Узеиру Гаджибекову выражать свои мысли и идеи в яркой художественной форме. Чудесная музыка являлась самым убедительным, самым страстным пропагандистом лучших передовых идей того времени, которые проникали в душу слушателей, будили в них самые лучшие и возвышенные чувства", - писал о нем в воспоминаниях его ученик Кара Караев.