AZƏRBAYCAN MUSİQİSİNİN "MEMAR"I
Sentyabrın 18-də Azərbaycan ölkənin peşəkar musiqi sənətinin banisi, əfsanəvi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun 128 illiyini qeyd edir
Müəllif: Məhərrəm ZEYNALOVBakı
Amerikalı musiqişünas Nil Edmunds onu Qlinka ilə bərabər tutur. "Azərbaycan musiqisinin banisi rolunda isə onu Rubinşteyn qardaşları ilə müqa-yisə etmək olar...", - deyə E.Edmunds dahi Azərbaycan bəstəkarı, dirijoru və müəllimi Üzeyir Hacıbə-yov haqqında yazır.
Bu il dahi bəstəkarın anadan olmasının 128-ci ildönümü tamam olur. Hər il bu hadisə ilə bağlı Milli musiqi günü və onun ad gününə həsr olunmuş mərasimlər də daxil olmaqla, bir çox tədbirlər keçirilir. Bu il opera mövsümü də həmişə olduğu kimi, Üzeyir Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" operası ilə açılacaq.
Novator
XX əsrin ilk yarısında Azərbaycanda bir neçə bəstəkar kifayət qədər məhsuldar işləyib. Lakin xüsusi şöhrət qazanan, inanılmaz uğurlar əldə edən məhz Üzeyir Hacıbə-yov olub.
Sənətşünaslıq doktoru, Bakı Dövlət Musiqi Akademiyasının professoru Fərəh Əliyeva "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, Hacıbəyovun uğurlarının əsas səbəbi onun yalnız Şərqdə və ümumilikdə müsəlman dünyasında operanın banisi olmasında deyil, həm də milli operanı yaratmasında idi: "Hacıbəyov "muğam operası"nı yaratdı, Qərb və Rusiya ənənələrini milli musiqi ilə, muğam ilə birləşdirdi. O, bütün əsas ariyaları bu üslubda ifa edirdi və nəticədə, Hacıbəyov xalqın layiq olduğu sevgisini qazandı".
F. Əliyeva "Leyli və Məcnun"un təqdimatının Bakıda böyük ruh yüksəkliyilə gözlənildiyini xatırladır. Üstəlik, bir çoxları tamaşanın təşkilinə yardım göstərməyə də çalışırdılar. Əsrin əvvəllərinin məşhur filosofu, həkim və rəssamı Əli bəy Hüseynzadə Hacıbəyova məsləhətlər verir, hətta onun operası üçün dekorasiyalar da çəkirdi. Mühəndis İmran Qasımov isə məşqlər üçün öz mənzilini təqdim etmişdi. Leylinin atası rolunu da ilk dəfə onun özü oynayıb. Demək olar ki, hər kəs Hacıbəyovun hansı istedada sahib olduğunu, onun hansı şedevri yaratdığını, milli musiqidə necə üfüqlər açdığını anlayırdı. Bu səbəbdən də, hər kəs var qüvvəsilə ona köməklik göstərməyə çalışırdı", - deyə F.Əliyeva qeyd edir.
F. Əliyevanın sözlərinə görə, o zaman tez-tez texniki problemlər meydana çıxırdı. Bu, iki musiqi ənənəsinin birləşməsilə bağlı idi: "Üzeyir ilk dəfə tarzənləri orkestrlə birgə əyləşdirmək qərarına gəldikdə işlər çətinləşdi. Onların ifa və templə bağlı fərqli təsəvvürləri var idi. Nəticədə, tarzənlər dalaşaraq çıxıb getdilər. Hacıbəyov dərhal tarı skripka ilə əvəzləməli və onun üçün yeni partiya yazmalı oldu. Üstəlik, o, dirijorluq etmək əvəzinə özü də skripkanı götürərək orkestrin sıralarında dayandı. Həmin gün dirijorluğu Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev etməli oldu".
"Leyli və Məcnun"un 1908-ci ildə ilk dəfə təqdim olunduğu həmin gün ölkənin mədəni həyatında nəsə qeyri-adi hadisənin baş verdiyini hər kəs anladı. Və artıq yüz ildən çoxdur ki, hər il Azərbaycanda teatr mövsümü bu opera ilə açılır. Hacıbəyov istedadının daha bir ciddi göstəricisi onun hələ də populyar qalması, yalnız klassik "kamera" bəstəkarı kimi xatırlanmamasıdır. Onun "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan" operettaları bütün yaş qrupuna aid insanlar, müxtəlif musiqi janrlarına üstünlük verən şəxslər tərəfindən də sevilir. "O, əsl azərbaycanlı idi. Xalq musiqisindən, xalq ənənələrindən qaçmır, öz sənətini qəlizləşdirməyə çalışmırdı", - deyə Fərəh Əliyeva bildirir: "Məlum olduğu kimi, o, uşaqlıqdan tarda və digər milli alətlərdə ifa etməyi bacarırdı. Üzeyirin yaşadığı Şuşada hər zaman güclü musiqi ənənələri olub".
Hacıbəyovun istedadından danışarkən onun Azərbaycan mədəniyyəti sahəsindəki müəllimliyindən və islahatların aparılmasındakı böyük rolundan söz açmamaq mümkün deyil. Hacıbəyov bir çox lüğətin, elmi məqalələrin və topluların müəllifidir. Azərbaycan Demokratik Respublikası dövründə Ü. Hacıbəyov gündəlik nəşr olunan "Azərbaycan" qəzetinin baş redaktoru olub. 29 oktyabr 1918-ci ildə bu qəzetdə onun ilk məqaləsi dərc olunub. 1945-ci ildə Hacıbəyovun "Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları" adlı nəzəri əsəri çapdan çıxıb.
Hacıbəyov hər zaman sərt müəllim kimi tanınıb, "falş" olarkən onu dərhal hiss edib. Məsələn, gənc azərbaycanlı bəstəkarlara dərs deyərkən, o, daha çox yayılmış nöqsanları xüsusi qabardırdı: "Səthi üslub musiqi əsərinə qətiyyən əsl milli intonasiyanı vermir, üstəlik, onu doğruluqdan, səmimilikdən, ümumiyyətlə, estetik və bədii dəyərlərdən məhrum edir. Mənim fikrimcə, məsələ tamamilə başqa cür həll olunmalıdır. Hər bir xalq öz bəstəkarlarından nə qədər çətin olsa belə, öz əsərlərini ona yaxın, doğma musiqi dilində yazmasını tələb edir. Bunun üçün isə bəstəkar bu dili mükəmməl bilməlidir". Bununla yanaşı, Hacıbəyov hər zaman tələbələrinə əlindən gələn köməkliyi göstərməyə çalışıb. "O, hər zaman istedadlı insanlara hörmətlə yanaşıldığı bir şəraitdə böyüyüb", - deyə Fərəh Əliyeva bildirir: "Hacıbəyov yaradıcılıq yoluna yeni başladıqda dövlət xadimi, maarifçi Əhməd bəy Ağaoğlu ona çox kömək edib, Azərbaycan ziyalıları onu dəstəkləyib. Bu səbəbdən də, Üzeyir artıq tanınmış ustad olan zaman istedadlı tələbələrə əlindən gələn köməyi edib. Ağır, aclığın hökm sürdüyü müharibə illərində o, hər zaman tələbələri öz evinə buraxardı".
Məlum olduğu kimi, Hacıbəyov Azərbaycanda öz partiyasını qadın ifaçıya etibar etmiş ilk mədəniyyət xadimi olub. Söhbət Şövkət Məmmədovadan gedir. Onun istedadını hiss edən Hacıbəyov ifaçının İtaliyada təhsil almasının maliyyələşdirilməsi məqsədilə xeyriyyə konserti təşkil edib.
Maestronun tələbələri arasında Əfrasiyab Bədəlbəyli, Səid Rüstəmov, Asəf Zeynallı, Şəmsi Bədəlbəyli, Niyazi, Cövdət Hacıyev, Tofiq Quliyev, Qara Qarayev, Cahangir Cahangirov, Fikrət Əmirov, Şəfiqə Axundova kimi şəxslər var. "Güclü bəstəkarlıq istedadı ilə qeyri-adi dramaturqluq bacarığının bir şəxsdə cəmləşməsi nadir haldır. Məhz bu bacarığı Üzeyir Hacıbəyova fikir və ideyalarını parlaq bədii formada ifadə etmək imkanı verirdi. O dövrün qabaqcıl ideyalarının ən inandırıcı, ən coşqun təbliğatçısı olan bu ecazkar musiqi dinləyicilərin ruhunu oxşayır, onlarda ən yaxşı və uca hisslər oyadırdı ", - deyə Hacıbəyovun tələbəsi Qara Qarayev müəllimi haqda xatirələrində yazırdı.

ARCHITECT OF AZERBAIJANI MUSIC
American music historian Neil Edmunds compared him with Glinka. "As the founder of the Azerbaijani musical education he can be compared with the Rubinstein brothers", Edmunds wrote about Uzeyir Hacibayov, the great Azerbaijani composer, conductor and teacher.
This year will mark 128 years since the birth of the great composer. Numerous events, including those held on the National Music Day, are dedicated to this momentous date every year. This year, the opera season will traditionally be opened with Hacibayov's Leyli and Majnun.
The trailblazer
In the first half of the 20th century, several successful composers worked in Azerbaijan yet Hacibayov reached especial fame. In an interview with R+, Farah Aliyeva, doctor of arts and professor at the Baku State Musical Academy, said that Hacibayov's tremendous success should be attributed to the fact that not only did he become the founder of opera in the East and in Muslim world on the whole, but also created the Azerbaijani national opera. "Hacibayov created the so-called Mugham-Opera, merging Western and Russian traditions with the national music - Mugham. All main arias in his operas are sung in this style, something that naturally earned Hacibayov well-deserved popular admiration."
She recalls that Baku awaited the premiere of Leyli and Majnun with much enthusiasm. Many people tried to help with the production. Well-known philosopher, doctor and painter of the beginning of the century, Ali Bay Huseynzada, provided counsel for Hacibayov and even painted decorations for his opera. Engineer Imran Qasimov allowed Hacibayov to use his flat for rehearsals and was also the first to play the role of Leyli's father. "It can be said that everybody around him were aware of his great talent, the masterpiece he was creating and the horizons he was opening for the national music. It is for this reason that they spared no efforts to help him," she said.
There were purely technical difficulties as well, says Aliyeva, related to the merger of the two musical traditions. "When Uzeyir decided to seat tar players with the orchestra, a conflict happened as the two had different opinions about playing and tempo. As a result, the tar players left. Hacibayov was forced to quickly replace tar by violin and write a new passage for it. Instead of conducting, he took up the violin and stood in the orchestra. Abdurrahim Bay Haqverdiyev had to conduct that day.
On the very first day of the premiere in 1908, people realized that something unusual happened in the country's cultural life. The opera has since been opening the theatre season for over 100 years.
Another noteworthy feature of Hacibayov's talent is that he remains popular to this day, and not only among those who love classical chamber music. His operettas, such as "If Not That One, Then This One and the Cloth Peddler are loved by people of all ages and musical tastes."He was a patriot of his country, did not shy away from national music and traditions and did not try to make his art pretentious," says Aliyeva. "As is known, since his childhood he played on the tar and other national instruments. In Shusha [Susa], where he lived, musical traditions were always strong."
Speaking about Hacibayov's talents one cannot overlook his tremendous contribution to teaching and reforms in the Azerbaijani culture. He authored various dictionaries, scientific articles and books. Throughout the existence of the Azerbaijani Democratic Republic he was the editor-in-chief of the daily newspaper, Azerbaijan. On 29 October 1918, he published his first article in the newspaper. In 1945, he published his theoretical thesis called the foundations of the Azerbaijani national music.
Hacibayov was a strict teacher and was particularly discerning about falsity. Addressing young Azerbaijani composers in one of his books he pointed to common mistakes: "superficial stylization fails to lend a genuine national intonation to a musical piece; just the contrary, it deprives it of truthfulness, sincerity and aesthetic and artistic value. I believe that the actual point is something else. Every nation wants its composers to create their music in a language they are familiar with. To do this, composers need to know this musical language exceedingly well." At the same time, Hacibayov always tried to help his students as much as he could.
"He grew up in an environment where talented people were valued," Aliyeva said. "When he embarked on his artistic path he was greatly aided by Ahmadbay Agaoglu, a statesman and educator, and the whole generation of Azerbaijani intellectuals supported his initiatives. Therefore, when he became a recognized master he supported his talented students as much as he could. In the difficult war years he always invited his students to his house."
As is known, Hacibayov was the first among the Azerbaijani artists to allow a woman, Sovkat Mammadova, to sing in his opera. Having discovered her talent he organized a charity concert to collect funds to sponsor her studies in Italy. Hacibayov's students included Afrasiyab
Badalbayli, Said Rustamov, Asaf Zeynalli, Samsi Badalbayli, Niyazi, Covdat Haciyev, Tofiq Quliyev, Qara Qarayev, Cahangir Cahangirov, Fikrat Amirov and Safiqa Axundova.
"The rare combination of a powerful composing gift and extraordinary qualities of a playwright enabled Hacibayov to express his ideas through vivid artistic forms. His wonderful music was the most convincing and passionate promoter of the best ideas of the time which penetrated the souls of the people and stirred the most elevated feelings in them," Qara Qarayev wrote about him in his memoires.