TEATR, ASILQAN VƏ ƏTRAFI
Azərbaycanda yeni teatr mövsümü açıldı. Bu incəsənət növünün həvəskarları sevinc içərisindədir. İndiki dövrdə onların sayı elə də çox olmasa da, hələ də həyatını teatrsız təsəvvür edə bilməyənlər var. Teatr. O, müxtəlif və rəngarəngdir, özündə istənilən digər incəsənət növü ilə müqayisədə daha çox element cəmləşdirir. Teatr opera və ya dram teatrı, kukla və ya pantomima teatrı ola bilər. Bu müxtəlifliyi birləşdirənsə insan - aktyor məharətidir. Teatr sənəti kollektiv xarakterlidir. O, aktyorların, dramaturqların, kostyumçuların və müxtəlif səhnə işçilərinin işini özündə cəmləşdirir. XX əsrdən teatrları rejissor teatrı adlandırmağa başlayıblar. Çünki rejissorların teatrlarda peyda olmaları tamaşanı bir tam kimi təşkil etməyə imkan verib. Ümumilikdə Bakıda 17 böyük və daim fəaliyyətdə olan teatr mövcuddur. Bəs, bu gün Azərbaycan teatrlarının hansı problemləri var? "R+" jurnalı 3 teatrın rəhbərinin bu haqda fikirlərini öyrənib.
Tamaşaçını gördükdə
Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrının direktoru Ədalət Hacıyev əməkdaşların ixtisasının artırılması üçün istənilən imkandan istifadənin nə qədər vacib olması haqda danışır: "Biz xaricdən olan həmkarlarla əməkdaşlıq etmək imkanlarını əldən buraxmamağa çalışırıq. Məsələn, bu yaxınlarda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkil etdiyi beynəlxalq forumda teatrımız ABŞ-dan olan kostyumlar üzrə rejissor İrina Krujilina ilə tanış oldu və onu müqavilə əsasında işə dəvət etdik".
Krujilina artıq Karlo Qoldoninin pyesi əsasında "Mirandalin" tamaşasının səhnələşdirilməsində iştirak edib. "İndi yay fasiləsindən sonra biz onunla Mixail Yuriyeviç Lermontovun 200 illiyinə həsr olunmuş "Maskarad" tamaşasında əməkdaşlıq edirik. Yeni yaddaqalan, keyfiyyətli kostyumlar yaradılıb və bütün bunlar məhsuldar əməkdaşlığın nəticəsidir", - deyə Ə.Hacıyev qeyd edib.
Bununla yanaşı, teatr Britaniya konsulluğu ilə də əməkdaşlıq edir: "Oktyabrda bizdə onların "Heyvanlar və uşaqlar küçələrə çıxdılar" tamaşasının premyerası olacaq. Bundan başqa, britaniyalı mütəxəssislər treninqlər keçirəcəklər, tamaşanın iştirakçıları öz təcrübələrini bizim əməkdaşlarla bölüşəcəklər. Teatrın gənc aktrisası Xəzər Ağayeva isə bu yaxınlarda Aleksandr Kalyagin yay məktəbindən kifayət qədər yeni "biliklər yükü" ilə qayıdıb.
Ədalət Hacıyevin sözlərinə görə, bütün bunlara rəğmən, teatrda mütəxəssis çatışmazlığı qalmaqdadır: "Bizim keyfiyyətli rejissor və aktyor problemimiz yoxdur. Lakin yaxşı işıqçı rəssam, kostyumçu, dekorator çatışmazlığı var. Məsələ ondadır ki, daimi tamaşaçılarımız köhnə kostyumlardan və dekorasiyalardan bezir. Yeniləri lazımdır. Şübhəsiz ki, bizim yaxşı rəssamlarımız çoxdur. Lakin onların hər birinin öz üslubu, öz dəst-xətti var. Tamaşaçı isə dördüncü, beşinci tamaşadan sonra yeni nəsə istəyir".
Hacıyev bu gün Rus Dram Teatrının yaxşı səs rejissoruna da ehtiyac duyduğunu söyləyib: "Rejissor və aktyorlara gəlincə, onların sayı kifayət qədərdir. Qastrol səfərlərimizin xaricdə necə qarşılanması bunun göstəricisidir".
Yeni quruluşlar
""Yuğ" teatrı kifayət qədər spesifikdir və biz şablonlardan kənar fəaliyyətə çalışırıq", - deyə "Yuğ" teatrının bədii rəhbəri və direktoru Tərlan Rəsulov bizimlə söhbətində bildirib: "Bizi başa düşməyən tamaşaçılar var. Onların ən dürüst danışanları teatrı "Bəyənmədik!" deyərək tərk edirlər. Amma bizim hər kəsin xoşuna gəlmək kimi hədəfimiz yoxdur. Bizim öz tamaşaçılarımız var. Onlar bir dəfə tamaşaya gəliblər və gördükləri onlara toxunub".
Məlum olduğu kimi, "Yuğ" 25 il əvvəl Vaqif İbrahimoğlu və Həsənağa Turabovun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı yanında geniş yaradıcılıq eksperimenti, aktyorların improvizasiyası üçün yaradılıb. "Aktyorlarımızın çoxu əcnəbi mütəxəssislərin yanında təcrübə keçib. Amma teatrımızın ilk tələbi öz işinə səmimi, əsl sevginin olması və əlbəttə ki, özünü yaradıcı şəxsiyyət kimi qəbul etməkdir", - deyə T. Rəsulov bildirir: "Xüsusi effektlərə, işıqla kompyuter işinə böyük teatrlarda tez-tez böyük diqqət ayırırlar. Elə olur ki, əvvəldən yazılmış dəqiqələr ərzində aktyor mütləq səhnənin müəyyən olunmuş hissəsində dayanmalıdır. Çünki lazımi anda işıq məhz oraya salınacaq. Belə aktyor oyunlarında şəxsi yaradıcılıq azadlığı az olur, çox şey saatın necə işləməsindən asılıdır".
Tərlan Rəsulov bildirir ki, teatrın əksər aktyorları nəinki bu sahədə təhsil alıblar, həm də Türkiyədə, Polşada, Rusiyada aktyor kursları keçiblər: "Aktyorlarla bağlı problem daha çox onların təhsili ilə yox, "Yuğ" teatrının poetikasını, düşüncə tərzini qəbul edə bilməmələri ilə bağlıdır. Burada nəzəriyyəyə əməl etməkdən daha çox yeniliklərə, qeyri-adiliklərə hazır olmalısan".
"Yuğ" teatrı yeni mövsümdə "Sərhəddə" tamaşasını təqdim edəcək. O, polşalı rejissor Tomaş Leşşinski tərəfindən Slavomir Mrojekin pyesi əsasında səhnələşdirilib. Layihə Polşanın Azərbaycandakı səfirliyi, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, "Yuğ" teatrı, AR Production Beynəlxalq prodüser şirkəti, A. Miskeviç İnstitutu və prodüser Səbuhi Məmmədovun təşəbbüsü ilə beynəlxalq prodüser layihəsi çərçivəsində reallaşacaq.
"Biz bu tamaşanı iyunun əvvəlində qoyduq. Elə alındı ki, bu, dahi dramaturq və yazıçının pyesinin onun sağlığında son nümayişi oldu", - deyə teatrın bədii rəhbəri bildirir.
İnteqrasiya
Gənc Tamaşaçılar Teatrı bu günlərdə özünün 86-cı mövsümünü açır. Teatrın direktoru Mübariz Həmidov "R+" jurnalına açıqlamasında yeni mövsümün bir çox tamaşalarının məhsuldar beynəlxalq əməkdaşlığın nəticəsi olduğunu bildirir.
Tezliklə teatrın səhnəsində A. Tolstoyun eyniadlı nağılı əsasında "Qızıl açar və ya Buratinonun macəraları" tamaşası nümayiş olunacaq. Bu nağıl, güman ki, bütün balaca tamaşaçıların xoşuna gələcək. Tamaşanın quruluşçu rejissoru İvisa Simiç, quruluşçu rəssamı Dinka Jeriçeviç, bəstəkarı İqor Karliçdir. Onların hamısı Xorvatiya təmsilçiləridirlər.
"Oktyabrın ikinci yarısında Britaniyanın teatr rejissorlarından birinin Bakıya gəlişi gözlənilir. O, burada aktyorlarımıza treninq keçəcək, yeni tamaşa üzərində işləyəcək", - deyə teatrın direktoru bildirir: "Bununla əlaqədar olaraq, həmin tamaşa ilə Britaniyada illik teatr festivalında iştirak etməyi planlaşdırırıq. Bu, britaniyalı müəllifin britaniyalı rejissor və azərbaycanlı aktyorlarla birgə tamaşası olacaq".
Amma bu, heç də teatrın özünün güclü rejissorlarının olmaması anlamına gəlməməlidir: "Bizim məşhur rejissorumuz, Milli Akademik Dram Teatrının sabiq rejissoru Bəhram Osmanov təcrübəli və məşhur ustaddır".
Bir müddət əvvəl o, isveçli yazıçı və dramaturq Lars Nurenin pyesi əsasında "Müharibə" tamaşasını səhnələşdirib. Direktorun sözlərinə görə, bu, teatr dünyasında əsl hadisəyə çevrilib. Tamaşa bir müddət əvvəl Bakıda olmuş Kalmıkiya Dövlət Teatrının əməkdaşlarının da ürəyincə olub.
GTT-nin yaxın planlarına "Müharibə" ilə Azərbaycan diasporunun olduğu Həştərxana, daha sonra isə Kalmıkiyaya səfər etmək daxildir.
"Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2009-2019-cu illər üçün teatrlara dəstək üzrə dövlət proqramı hazırlanıb. Proqram yalnız teatrların yenidən qurulmasını yox, həm də repertuarların yenilənməsini, gənc mütəxəssislərə təlimlərin keçirilməsini, dünya təcrübəsinin öyrənilməsini nəzərdə tutur", - deyə teatrın direktoru qeyd edir: "Bu proqram çərçivəsində biz hər zaman yeni dramaturqlar, aktyorlar və digər mütəxəssislər axtarır, beynəlxalq treninqlərdə fəal iştirak edirik. Ümumi vəzifəmiz Azərbaycan teatrının dünyanın teatr həyatına sıx inteqrasiyasıdır".

THEATRE, DRESSING, ETC
Theatre-lovers are really excited that the new theatre season has started in Azerbaijan. Although there are not many plays being premiered at the present time, they are as usual being performed to full houses. As always there are regular theatre-goers who cannot imagine life without the theatre. No other artistic genre is as varied and multifaceted, embodying numerous different elements. In the theatre the actors' talents can bring together a variety of elements like opera or drama, puppetry or pantomime. The art of the theatre embraces a collective, uniting the work of the actors, the playwrights, the costume designers and all the stagehands. Since the beginning of the 20th century theatrical performances have been referred to as productions, because producers came on the scene to ensure that performances were more cohesive. Altogether there are 17 major theatres in Baku, permanently offering their repertoires. What problems are Azerbaijan's theatres facing today? What could make things better for them at the present time? Regionplus has put these questions to the artistic directors of three theatres.
Audiences need something new
Director of Azerbaijan's State Russian Drama Theatre Adalat Hacyev, has explained to our correspondent the importance of taking every opportunity to improve the skills of his co-workers. "We try not to miss any opportunity to work together with colleagues from abroad," the director says. "For example, quite recently at the international forum organised by the Ministry of Culture and Tourism, the staff of our theatre got to know Irina Krushilina, a costume designer from the USA, and offered her a contract." The director told us that she had already designed costumes for the production of "Mirandolina", based on the play by Carlo Goldoni. "Now, since the summer holidays we have been working with her on a production of Mikhail Lermontov's "Masquerade", to mark this Russian writer's bicentenary," Adalyat Gadjiyev continues, adding that "stunning, beautifully designed, new costumes had been created as a result of this productive co-operation with her."
The theatre is also working together with the British consulate. "The premiere of their production "Streets full of animals and children" is to take place in October. The British experts are also holding coaching sessions, and those participating in this production are going to share their experience with the staff of our theatre," says the director. He informed us that "Alexandra Kalyagina, a young actress from the Khazar Agayeva Theatre, had recently returned from summer school, having further polished her skills."
Nevertheless, Adalyat Gadjiyev notes, the theatre continues to suffer from a shortage of certain types of skilled hands. "There's no problem getting top quality directors and actors, but we simply do not have enough good lighting experts, costume and set designers," Adalyat Gadjiyev admits. "Our regular theatre-goers get tired of seeing the same old stage sets and costumes. We need to get new ones. We definitely have good artists, but they have their own style and manner of creating sets and costumes, so after four or five performances a new look is needed." Gadjiyev also commented that these days the Russian Drama Theatre needs a good sound director. "We have plenty of directors and actors as can be seen from the number of guest tours they go on abroad," he stresses.
New performances
"The YUG performing arts centre is a rather exceptional one, so we try to ensure that our productions are not just routine ones," the theatre's artistic director Tarlan Rasulov tells us. "Some spectators don't understand us. The most forthright of them just walk out, saying they don't like it. It is not our aim to please everybody, but there are those theatre-fans who enjoy our performances and get hooked on them."
YUG was set up 25 years ago under the auspices of the Azerbaijan State Drama Theatre on the initiative of [Azeri actors] Vaqif Ibrahimoglu and Hasanaga Turabov as a broadly experimental theatre which demanded a great deal of improvisation on the part of the actors. "Many of our actors have trained with foreign coaches, but the first requirement of our theatre is that they should truly love what they are doing and naturally be aware of their creative potential as individuals," Tarlan Rasulov says. "In big theatres attention is frequently focussed on special effects and computer-generated lighting. The actor sometimes has to be in a strictly indicated spot on the stage according to a minute-by-minute schedule, so that the spotlight falls on him, but this type of acting is somewhat robotic and mechanical and there is little room for creative freedom."
Tarlan Rasulov recounts that many stage actors have not only trained at theatrical colleges, but have also studied acting in Turkey, Poland and Russia. "The trouble with the actors is not that they are badly trained, but that they do not grasp what is poetic and the manner of interpretation at the YUG theatre," he believes. "On the contrary, its actors do not need to stick to what they have learnt, but to be prepared to experiment with what is new and unusual."
In the new season YUG is putting on a production of "House on the border", staged by the Polish director Tomasz Leszczinski, based on the play by Slawomir Mrozek. This project is being realised within the framework of the international producer project sponsored by the Polish Embassy in Azerbaijan, the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, the YUG Theatre, the International Production Company AR Productions, the Adam Mickiewicz Institute and the producer ?Sabukhi Mamedova. We launched this production at the beginning of June, and it turned out to be the last time that it was staged in the world during the lifetime of this brilliant playwright and writer," the artistic director noted.
Integration
In the last few days the Theatre of Young Spectators has opened for its 86th season. The theatre's director, Mubariz Gamidov, told Regionplus that many of the new season's productions are the outcome of productive international co-operation.
The Theatre of Young Spectators will soon be putting on "Golden Key" or "The Adventures of Buratino" based on the fairy tale of the same name by the Russian writer Aleksey Tolstoy. Our young audiences will certainly enjoy this gentle and instructive fairy story, produced by the Croatians stage director Ivitsa Simich, artistic director Dinka Zherichevich and the composer Igor Karlich.
"A British theatre director who is coaching some of our actors and is going to work on a new production, is expected to arrive in the second half of October," the theatre's director tells us. In this connection, we are planning to stage this production at the annual theatre festival in Great Britain. It will be a production by a British writer, with a British director and Azeri artistes." But this does not mean that we do not have our own good directors. "Bakhram Osmanov, the best known of our directors and the former director of the Azerbaijan State National Drama Theatre, is an experienced and well recognised master of his art," Mubariz Hamidov says.
He recently staged a production of "War" by the Swedish writer and playwright Lars Noren, which caused a sensation in the theatrical world, the director continues. The staff at the State Kalmykia Theatre, who recently visited Baku, found this play to their liking. The Theatre of Young Spectators now plans to go on tour with "War" in the Russian city of Astrakhan, where there is an Azeri diaspora and then in Kalmykia.
"By decree of Azerbaijan's President Ilham Aliyev, a state programme of support for theatres for 2009-2019 has been signed. The programme not only envisages the reconstruction of theatres, but also the introduction of new repertoires, the training of young specialists and the study of world-wide theatrical practices," the theatre's director recounts. "Within the framework of this programme we are constantly looking for new playwrights, actors and other types of skilled stagehands and are actively attending international training courses. It is our general aim to integrate Azerbaijan's theatre into world theatrical life."