Çərşənbə axşamı, 18:11
Bu yaxınlarda Bakıda Azərbaycan Müasir və Sosial Rəqs Assosiasiyasının (ASSTA) təşkil etdiyi "Belly Dance" (ori-yental) üzrə Avropa Çempionatı keçirildi. Keçən rəqs müsabiqəsinin təfsilatları, rəqs etməyi öyrənmək istəyən insana lazım olanlar, o cümlədən ölkəmizdə rəqs incəsənətinin perspektivləri və problemləri haqda  AMSRA-nın rəhbəri Əziz Əliyev "R+"la fikirlərini bölüşüb.
- "Belly Dance" üzrə Avropa Çempionatı bizimlə Azərbaycan Gənclər Birliyi və Ümumdünya Rəqs Təşkilatı (IDO) ilə birgə təşkil olunmuşdu. Qeyd edim ki, bu, bizim təşkil etdiyimiz ilk beynəlxalq çempionatdır ki, hər il keçiriləcək və Ümumdünya Rəqs Təşkilatı (IDO) tərəfindən qeydiyyata alınacaq. Bakı çempionatında dünyanın müxtəlif yerindən minlərlə rəqqas iştirak edirdi. "Belly Dance" üzrə müsabiqə üç fənn üzrə keçirilib -  mini-kidsdən (6 yaşa qədər uşaqlar) tutmuş böyük rəqqaslara qədər hər biri xalq, şou və klassik nominasiyalara bölünüb. Müsabiqənin hakimlər kollegiyasına Ümumdünya Rəqs Təşkilatının vitse-prezidenti Andrey Kokoulin (Rusiya), Rəqs Assosiasiyası və Federasiyalarının prezidentləri, o cümlədən Rusiya, Belarus, Ukrayna, İtaliya və əlbəttə ki, Azərbaycandan olan beynəlxalq dərəcəli hakimlər daxil idilər.
- Hesab edirik ki, hakim komandasına asan olmayıb. Çünki turnir iştirakçıları arasında istedadlı rəqqaslar az deyildilər...
- Həqiqətən, bizə Avropadan ən yaxşı rəqqaslar gəlmişdilər. Şəxsən mən hesab edirəm ki, çempionatın bütün iştirakçıları çox gözəl rəqs texnikasına malik idilər. Münsiflər heyəti uzun müddət müzakirələr apardı və nəticədə "xalq" fənnində yuniorlar arasında birinci yeri rusi- yalı iştirakçı qazandı. İkinci və üçüncü yerlər də ruslara verildi. Böyüklər arasında bu kateqoriyada ən yaxşıları Yelena Perova (Rusiya), Veronika Maas (Azərbaycan) və Eleonora Karina (Rusiya) oldular. "Şou" və "klassik" kateqoriyasında yuniorlar və böyüklər arasında qaliblər yenə də Rusiya, Azərbaycan və Ukraynadan oldular.
- "Oriyental" - Qədim Misirdən olan ən qədim rəqsdir. Lakin bizdə Azərbaycanda göbək rəqsinə qarşı "restoran", ədəbsiz kimi müəyyən stereotip formalaşıb. Sizcə, bu niyə baş verir?
- Düşünürəm ki, bu problem, təkcə, Azərbaycanda deyil. Son vaxtlar "belli dans" Qafqazda məhz restoran rəqsi hesab olunur, rəqqasələrə isə müəyyən dərəcədə, hətta etinasızcasına yanaşırlar. Hərçənd "Belly Dance" - öyrənilməsi olduqca böyük zaman tələb edən çətin idman rəqsidir. Sadəcə təsəvvür edin, pressin əzələləri ilə qəpiyi 9 dəfə döndərmək üçün rəqqasə necə ustalığa malik olmalıdır! Göbək rəqsini ifa etmək hazırda hərəkətdə olmayan əzələləri boşaltmaq bacarığı tələb edir.  Ancaq bu halda rəqqasə yarım saat, bəzənsə daha çox rəqs edə bilər. Burada lazımi effektə xüsusi texnika sayəsində nail olunur. Məsələn, bədənin yuxarı hissəsi bir ritmə, aşağı hissəsi isə digərinə tabedir. Xəyalən ayrılan cizgi - rəqqasənin belidir. Gövdə hərəkətsizdir, əllər havada süzərək naxışlar cızır... Ancaq ilk baxışdan elə görünür ki, hər şey sadədir. Hazırda bu rəqs növündə  ölkəmizi  Azərbaycanda yaşamayan iki qız təmsil edir. Veronika Maas BƏƏ, Mila Saynse isə İspaniyadadır. Buradakı rəqqasələr isə nə "Belly Dance", nə də onun istiqamətləri haqda heç bir anlayışa malik deyillər. Məsələn, xalq "oriyentalı"nda bədənin açıq hissələri yolverilməzdir. Bizdə isə restoranlarda qızlar təki artıq pul qazanmaq üçün olduqca açıq kostyumlarda rəqs edirlər.
- Son dərəcə geniş yayılmış tezis: bal rəqsləri "kişilər" üçün deyil. Bu cür fikir nə dərəcədə düzgündür və məşq prosesində qızlar və oğlanlar üçün fərq varmı?
- Mən bununla razı deyiləm. Ən azından oğlanlardan heç birinə gözəl qamət pis olmaz. İdman-bal rəqsləri - idmanın cüt növüdür və oğlanlar artıq uşaqlıqdan qızlarla davranmağı və nəzakətli olmağı öyrənirlər. İdman-bal rəqslərində lider rolların "düzgün" bölünməsi gedir, axı, bütün rəqslərdə tərəfdaş "idarə edir", meydançada yeri o seçir, digər cütlüklərlə toqquşmaqdan yenə də tərəfdaş yayındırır. Məşqlərdə də fərq bundadır. Qrupumuza gələnlər arasında "Qadın ətri" filmindəki qəhrəman Al Paçino kimi rəqs etməyi öyrənənlər çoxdur. İnanılmaz dərəcədə hissiyyatlı tanqodur! Və əgər kor yaşlı podpolkovnik bu cür gözəl hərəkət etməyi öyrənibsə, onda gənc qafqazlı oğlanlar da bunun öhdəsindən gələrlər. Riçard Gir və Cennifer Lopezin "Gəlin, rəqs edək" populyar filmindən sonra Latın Amerika rəqsləri qrupuna daha çox qızlar gəlməyə başladı. "Bal" rəqslərində qızlar oğlanlardan çoxdur. Bizim kişilər, əsasən, milli rəqslərə üstünlük verirlər. Belə qruplarda oğlanlar çoxdur, nəinki qızlar. Rəqslə, sevdikləri rəqslə məşğul olanların gözəl qamətləri və xüsusi duruşları yaranır. Rəqqasların fiziki hazırlıqları da, məsələn, futbolçulardan geri qalmır. Hesab edirəm ki, rəqslə məşğul olmaq sadəcə prestijli deyil, həm də kübarlıqdır. Axı, əvvəllər necə idi? XVIII əsrdə, məsələn, hər bir nəcib ailədən olan gənc oğlan sadəcə yaxşı tərbiyəli, təhsilli deyil və mükəmməl qılınc oynatmaqla yanaşı, həm də yaxşı rəqs etməyi bacarmalı idi.
Milli rəqslərdən savayı, Azərbaycanda bu gün breyk-dans kimi müasir rəqs növü də yüksək səviyyədə inkişaf edib. Keçən il bizim komandamız Almaniyada breyk-dans üzrə dünya çempionu oldu. Təsəvvür edin ki, bizim uşaqlar hər üç priz yerlərini tutdular. Hələ bu komandamızda cəmi 6 rəqqas hesabına başa gəlib, lakin, məsələn, Rusiyadan çempionata 172 nəfər gəlmişdi. Çempionatda ən yaxşıları Emil Mehdizadə (1-ci yer), Fərman Lazımov (2-ci) və Cavid Aslanov (3-cü) olublar. Azərbaycan, həmçinin keçən il Sankt-Peterburqda keçirilən arabalarda idman rəqsləri üzrə Qitə Kubokunda da böyük uğurla çıxış edib. Ümumkomanda hesabında Azərbaycan komandası Latın Amerika rəqslərində ikinci kateqoriyada üçüncü yeri tutub. Yeri gəlmişkən, bizim ölkəmiz Kubokda ilk dəfə idi ki, təmsil olunurdu. Müsabiqədə 18 ölkədən 80 cütlük iştirak edirdi. Bizim cütlüklər - Kamal Məmmədov (birinci qrup əlil) və Diana Batakova, Vüsal Kərimov (birinci qrup əlil) və Tamerlan Qədirov "kombi"də çıxış ediblər - bu, rəqqas-əlil və əlil olmayan rəqqas cütlük deməkdir. Qeyd edim ki, arabalarda idman rəqsləri - müxtəlif ağırlıq dərəcəsində dayaq-hərəkət aparatı pozulmuş idmançıların iştirak etdikləri paralimpiya idman növüdür.
- Yeni başlayanlara məsləhət verin, övladını idman-bal rəqsləri klubuna gətirmək qərarına gələn valideynlər nəyə hazır olmalıdırlar?
- İlk növbədə, rəqsə gəlməyin məqsədini müəyyən etmək lazımdır: sadəcə olaraq "özün üçün" hərəkət etməyi öyrənmək, yoxsa bu idman və nəticələrdir. Əgər bu idmandırsa, ilk növbədə, intizam, stabil məşqlər, mütəmadi individual dərslər və sıx-sıx müsabiqələrə istiqamətlənmək lazımdır. Ancaq bu komponentlər olduğu halda nəticə əldə etmək olar.
- Gözəl  rəqs etmək üçün nə qədər zaman lazımdır?
-Hər şey insanın özündən asılıdır. Musiqini nə dərəcədə hiss edir və nə dərəcədə plastikdir. Əlbəttə ki, rəqs zamanı insanın rəqsə nə qədər - 8 dərs və ya yarım il zaman ayırması dərhal bilinir. Birinci halda o, sadəcə olaraq musiqi taktında hərəkət edir, ikincidə isə ürəklə rəqs edir, musiqini hiss edir. Ona görə də evlənmək istəyən bütün cütlüklərə toydan yarım il əvvəl rəqs qruplarına yazılmağı məsləhət görürəm. Hesab edirəm ki, sevgililər üçün parklarda mənasızcasına gəzmək və ya kafedə oturmaqdansa, birgə rəqslərə gəlmək daha xoş və faydalıdır. Yaxşı ki, stereotiplər müntəzəm olaraq dağılır. Daha çox azərbaycanlı oğlanlar rəqs qruplarına gəlirlər. Belə ki, bizim qrupumuzda bir neçə əcnəbi var. Qalanları azərbacyanlılardır. Yeri gəlmişkən, rəqs çoxsaylı komplekslərdən xilas olmağa da yardım edir. Bəyəndiyin qızı rəqsə dəvət edəndə özünə əmin olursan və özünü itirmirsən.
- Dünya rəqqaslarından, sizcə, ən yaxşıları kimlərdir? Məsələn, bu ilin əvvəlində Bakıda çıxış edən Xoakin Kortes...
- Şübhəsiz, Xoakin Kortes - gözəl rəqqasdır, lakin o, daha çox mətbuat adamıdır. O, birinci ad qazandı, indi isə adı ona işləyir. Və hələ məlum deyil, rəqs üzrə hər hansı bir dünya çempionatında iştirak edərək hansı yeri tutardı.
- Rəqslərə qarşı əvvəlki yanlış münasibətin Azərbaycanda dəyişməsi üçün nə etmək lazımdır?
-Bu ilin may ayında Azərbaycandan olan cütlük Ümumdünya Rəqs Olimpiadasının X yubileyində iştriak edib. Əslində, bu, dünya rəqs arenasında ən maraqlı və böyük hadisələrdən biridir. Seçmə turları və yarımfinallarda gərgin mübarizə nəticəsində Azərbaycan təmsilçiləri Aleksandr və Svetlana Barkovalar latin-şou rəqsi üzrə fəxri beşinci yeri tutublar. Birinci və ikinci yerlər isə İtaliyadan olan cütlüklərə nəsib olub. Mükafatlandırmadan sonra italiyalılar bizim uşaqlara yaxınlaşıb və Azərbaycan təmsilçilərinin çıxışını bəyəndiklərini qeyd ediblər. Və kiçik bir əngəl olmasa idi, bizim cütlük daha yüksək yer tuta bilərdi. Əminəm ki, onlar hələ böyük uğura nail olacaqlar. Saşa və Sveta noyabrın sonunda Almaniyada keçiriləcək rəqs şousu üzrə Dünya Çempionatına dəvətnamə alıblar. Azərbaycan tez-tez bu cür tədbirlərdə iştirak etməlidir. Bundan başqa, gənc kadrlar hazırlamaq lazımdır. Çox inanıram ki, ölkəmizdə rəqslə vəziyyət yaxşılığa doğru dəyişəcək. Bunun üçün onları təbliğ etmək lazımdır. Niyə də televiziyamızda rəqslərə həsr olunmuş veriliş açılmasın? Beləcə gənclərin də rəqsə həvəsi yaranacaq. Televizorda şou - istər şagirdlər, istərsə də pedaqoqlar  üçün bal rəqslərinin yaxşı təbliğidir.

PARTNER ALWAYS LEADS THE DANCE
Baku recently hosted the Belly Dance European championship organized by the Association of Modern and Social Dance of Azerbaijan. Aziz Aliyev, the head of the association, has talked to R+ about the competition, and prospects and problems of the dance art in our country.
-We organized the Belly Dance European championship together with the Union of Youth of Azerbaijan and the International Dancing Organization (IDO). Let me tell you that this was the first international championship we organized. It will become an annual event and will be accredited to the IDO. Over 1,000 dancers from various countries of the world took part in the Baku championship. The competition was held in three categories - folk, show and classic, each of which was divided into separate nominations, starting from small kids (children of up to 6 years of age) to adult dancers. The jury included the vice-president of the IDO, Andrey Kokoulin (Russia), presidents of various dance associations and federations, as well as international judges from Russia, Belarus, Ukraine, Italy and, certainly, Azerbaijan.
- I think the judges had a hard time choosing between the many talented dancers...
- Indeed, the best European dancers arrived in Baku. I personally think that all participants possessed excellent dancing skills. It took a lot of deliberation for the jury to make up their minds. A young participant from Russia got the first place in the folk category. Russians also won the second and the third places. Among the adults in the same category, Yelena Perova (from Russia), Veronika Maas (Azerbaijan) and Eleonora Karina (Russia) were recognized as the best. In the show and classic categories, participants from Russia, Azerbaijan and Ukraine were the winners.
- The origins of belly dance date back from ancient Egypt. However, here in Azerbaijan attitude towards belly dance is somewhat stereotypical as people regard it as a vulgar, restaurant-type dance. To what do you attribute this?
- I think this is true of not only Azerbaijan. In the Caucasus, belly dance is regarded as a restaurant dance and belly dancers are frowned upon, to a certain extent. At the same time, belly dance is a complex dance sport and it takes a lot of time to master it. Imagine what mastery a dancer should possess to be able to turn over a coin 9 times through her belly. Performing the dance demands relaxation of the muscles that are not involved at a given time. This is how a dancer can continue performing for half an hour and sometimes even longer. A specific technique enables dancers to achieve the desirable effect. For example, the upper body yields to one rhythm while the lower part to another. The dancer's waist is the dividing line. The torso is immovable and hands are moving swimmingly in the air...Only at first glance may it seem simple to achieve this. Currently only two Azerbaijani girls perform the dance and they do not live or work in Azerbaijan. Veronika Maas lives in the UAE and Mila Saynse lives in Spain. The rest of the dancers in Azerbaijan have absolutely no idea about the belly dance technique or its nuances. For example, in the folk oriental, it is inadmissible to show reveal parts of the body. However, in restaurants in Baku, girls dance in very revealing clothes to be able to earn more money.
- According to popular view, ballroom dances are not for "true men". Is this true? Is there a difference in training for boys and for girls?
- I do not agree to this. A beautiful posture will do no harm to boys. Ballroom dance is a pair-based and enable boys to communicate with girls and show gentlemanly qualities from childhood. In ballroom dance sport there is the right distribution of the leading roles as the partner leads the dance, chooses the place on the dance floor and tries not to bump into other pairs. Here is the difference during the training. Among those who come to join our groups, many people want to learn to dance the way Al Pacino dances in the Scent of a Woman. An exceptionally sensual tango! And if a blind elderly lieutenant colonel managed to dance so wonderfully, young Caucasus boys are also capable of doing so! After the popular film, Shall We Dance, starring Richard Gere and Jennifer Lopez, more girls joined Latin American dance groups. In ballroom-type dance there are more girls than boys. Our men mainly prefer national dances and there are much more boys here than girls. Any dancing builds up a beautiful posture and physical training of dancers is no less intense than that of footballers. I think dancing is very prestigious. This was also true of other centuries. For example, in the 18th century, every young person from a good family was supposed to be well mannered, educated, possess fencing skills and dance well.
As well as national dances, a modern dance such as break-dance is well developed in Azerbaijan at the moment. Last year, our team became a break-dance world champion in Germany. Azerbaijani performers won the three leading places! There were only six dancers in our team at a time when 172 performers participated from Russia. Emil Mehtizada (1st place), Farman Lazimov (2nd place) and Cavid Aslanov (3rd) became the winners. Azerbaijan achieved great success at the continental championship of wheelchair dance sport held in St Petersburg last year. The Azerbaijani team came third in the second category of Latin American dances. Incidentally, this was the first time Azerbaijan participated in the championship in which 80 pairs from 18 countries took part. Our pairs - Kamal Mammadov, Diana Batakova, Vusala Karimova and Tamerlan Qadirov performed the Combi category - when a disabled dancer performs with a non-disabled dancer. The wheelchair dance is a Paralympics sport type in which dancers with various musculoskeletal disorders participate.
- What should a parent expect if they decide to engage their child in the ballroom dance sport club?
- Initially it is important to decide why they want to start dancing: is it only to learn movements "for themselves" or do they regard it as a sport and count on certain results. If this is a type of sport, it is necessary to first of all, focus on discipline, stable trainings, regular individual lessons and frequent competitions. Only through these components can one achieve desirable results.
- How long does it take to learn to dance beautifully?
-It all depends on an individual, how well they feel the music and whether or not they possess elasticity. Certainly, as a person dances one can easily guess how long they spent on training - eight lessons or six months. In the first instance dancers only follow the music while in the other case dancers put their soul in the dance and feel the music. Therefore, I think all couples who intend to get married should join a dance class six months before their wedding. I think it is much more pleasant and useful for lovers to go to dance classes together than walk around aimlessly in parks or sit in cafes. Fortunately, stereotypes are gradually disappearing. Increasingly many Azerbaijani boys come to learn dancing. There are only a few foreigners in our groups and the rest of them are Azerbaijanis. By the way, dancing helps people get rid of a lot of complexes. One becomes confident and can freely invite a girl to a dance.
- Who do you think is the best dancer in the world? For example, Joaqu?n Cort?s performed in Baku at the beginning of the year...
- Joaqu?n Cort?s is certainly a wonderful dancer but he is more of a media figure. He warned himself a name and now this name works for him. And it is unclear how well he would fare if he were to take part in a dancing championship.
- What should be done to change the somewhat biased attitude to dancing in Azerbaijan?
- This may, a pair from Azerbaijan took part in an international dance Olympiad which was rightfully regarded as one of the most interesting and large-scale events in the dance community. As a result of a hard competition in the selection tournaments and semi-finals, dancers from Azerbaijan, Aleksandr and Svetlana Barkovs, came fifth in the Latin show category. Pairs from Italy came first and second. After the awarding ceremony, the Italian couples approached our dancers and told them that they had greatly enjoyed their performance. Had there not been a minor glitch our pair would have earned a greater success. I am certain they will score more victories in the future. Sasha and Sveta were invited to a world dancing show championship due in Germany at the end of November. Azerbaijan needs to participate in such championships more often. In addition, it is necessary to train young pairs. We do hope that the situation with dance will change for the better in our country. For this it is necessary to promote the dance art. It would be good if our television channels started a TV show, which would be a good way to promote ballroom dance both for students and the teachers.