Azərbaycanda fantastika ədəbiyyatı dirçəlir
Azərbaycan fantastika ədəbiyyatı - bu, ədəbiyyatımızın o janrlarındandır ki, hazırda, təəssüf ki, haqsız olaraq çox az oxunur və demək olar ki, heç xatırlanmır. Halbuki vaxtı ikən bizim fantastika ədəbiyyatımız regionda Moskva və Peterburqdan sonra ən yaxşılardan idi. Vaxtilə olduqca populyar yazıçı adları və onun fanatları və ya fantastikasevənlər arasında deyildiyi kimi, "fan"lar var idi. Bu həmmüəlliflər Voyskunski və Lukodyanov, Pavel Amnuel, Henrix Altov, Olqa Juravlyova və əlbəttə ki, Maqsud İbrahimbəyovdur.
Hər şey necə başladı?
Fantastika - səciyyəvi janrdır, odur ki, dünyanın hər yerində fantastikasevərlərin öz klublarını yaratması təəccüblü deyil. Bizdə bu hərəkat FSK- fantastikasevərlər klubu, Avropa və ABŞ-da isə "fan- klublar" adlandırılırdı. İlk bakılı FSK-lar mülayim dövr adlandırılan 1960-cı illərdə yaranıb. Hazırda İsraildə yaşayan yazıçı Pavel Amnuel həmin vaxtı belə xarakterizə edir: "Elə olmuşdu ki, mədəniyyətin ittifaq mərkəzlərindən son dərəcə uzaq olan şəhərdə - Bakıda - yazıçı-fantastların sayı Moskva və Leninqraddan, əhalinin adambaşı sayına görə daha çox idi".
Klubun ilk sədri, artıq həmin dövrə kimi Azərbaycan ədəbiyyatına xeyli töhfə vermiş Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının üzvü Lvoviç Voyskunski olub. Azərbaycan dilini yaxşı bilən və duyan yazıçı rus dilinə bir çox azərbaycanlı müəllifləri, əsasən də realist və hərbi nəsr yazarlarını tərcümə edib. Buna baxmayaraq, o, azərbaycanlı yerli müəlliflərin də iki fantastika yığmasının nəşrində iştirak edib. Bundan başqa, onun təşəbbüsü ilə Stanislav Lem, Ayzek Əzimov, Rey Bredberi kimi yazıçılar Azərbaycan dilinə tərcümə olunublar.
Voyskunski realist əsərlər müəllifi kimi başlayıb: Böyük Vətən müharibəsi haqda romanlar və s. Keçmiş dövr haqda onun deyəcəkləri var idi - o, donanmada vuruşub, Xanko adasının müdafiəsində iştirak edib. "Viktor Nekrasovun hərbi əsərləri haqda "səngər həqiqəti" danışırdısa, Yevgeni Lvoviç Voyskunskinin romanlarına tamamilə "hərbi-dəniz həqiqəti" demək olardı", - deyə onun haqqında Amnuel yazır. Bu gün Voyskunski Moskvada yaşayır, 91 yaşı var və rusdilli fantastikanın qocaman məşhur müəllifidir. Bakı fantastikasının ilk yığması "Mümkünsüzün formulası" 1964-cü ildə işıq üzü görüb, ikinci "Bu qəribə ulduzlar" isə iri, hətta o vaxt üçün (ələlxüsus da, respublika nəşriyyatı üçün) 200 min nümunə tirajla çıxmışdı. Bakı fantastikasının üçüncü yığması - "Riskin üstünlüyü" 1970-ci ildə nəşr edilib, orada bakılı müəlliflərdən savayı, həmin vaxt məşhur olan Georgi Qureviç də iştirak edib.
Həmin dövrün digər məşhur aktyoru Pavel Amnuel idi. "Xatırladığım qədərilə onun oxuduğum ilk kitabı "Gec açılan bomba" olub. Məhz bu povesti ilə Pavel Amnuel mənim diqqətimi cəlb etdi", - deyə "R+"la müsahibəsində məşhur ədəbiyyat redaktoru və fantastikasevərlərin ümumukrayna birliyinin sədri İrakli Vaxtanqişvili danışıb. Onun sözlərinə görə, müəlliflərin dəyər qrafasında Pavel Rafaeloviç xüsusi yer tutur. Çox nadir olur ki, daha çox məhz elmi fantastika üslubunda yazan müəllif, yazıçı-fantastda bu qədər elmi biliklər və ədəbiyyat dilinin bilikləri həmahənglik təşkil edir.
"Rusiya, o vaxt hələ Sovet fantastikasında ancaq üç mükəmməl ədəbiyyat üslubçularını fərqləndirirdim - Loginov, Praşkeviç və Amnuel. Müstəsna dil və bu elmi mövzunun biliklərinə, nadir rast gəlinir. Amnuel yeganə müəllif idi ki, onun işini birbaşa çap olunmağa verirdim - redaktora, korrektora deyil, birbaşa çapa, çünki Pavel Amnuelin yazılarında, demək olar ki, düzəldiləcək heç nə yox idi!" - deyə Vaxtanqişvili danışır.
Bundan başqa, Amnuel təkcə gözəl yazıçı-fantast deyil, həm də gözəl tənqidçi və elmi populyarlaşdırandır. "Onun müxtəlif elmi mövzularda çoxlu maraqlı və məşhur məqalələri var. Və ən əsası isə diqqətindən yayınmayan odur ki, Amnuel olduqca insanpərvərdir. O, istənilən işdə humanistdir, hətta fantastika detektivdə belə", - deyə Vaxtanqişvili bildirir.
"O, görünür və hiss olunur ki, insanları sevir və onların hiss və arzuları ilə hesablaşır, bir çox işlərində bizə bu haqda danışır. Əsası isə bu mətnaltı fikirləri buraxmır və görür. Əminəm ki, Pavel Amnuelin əsərlərini bəyənənlər, onu müntəzəm oxuyanlar bunu buraxmayacaqlar!" - deyə yazıçı əlavə edib.
Azərbaycan fantastikasından danışarkən, görkəmli yazıçı və ixtiraçı Henrix Altovu (Altşuller) xatırlamamaq olmaz. Altov mürəkkəb taleyi olan insan olub. 1948-ci ildə SSRİ-də ixtiraçılıq işlərinin vəziyyəti ilə bağlı İ.V. Stalinə kəskin tənqidedici məktub yollamışdı. 1950-ci il 28 iyulda həbs olunub və məhkəməsiz 25 il azadlıqdan məhrum edilib. Düşərgədə olarkən bir neçə ixtira edib. Bundan sonra 1954-cü ildə reabilitasiya olunub. Yazıçı-fantast kimi o, 1958-ci ildə "İkar və Dedal" hekayəsi ilə debüt edib.
60-70-ci illərdə Bakı fantastikasını "R+"a söhbətində rusiyalı tərcüməçi, redaktor, naşir, antologist və fantastikasevərlər klubları hərəkatının fəalı Andrey Çertkov belə xatırlayır. "Həmin vaxt mən nə ekspert, nə də naşir deyildim, hələ gənc yazıçı idim. Təbii ki, bütün Bakı fantastlarını uşaqlıqdan oxuyurdum, xüsusən həmin vaxt olduqca populyar olan Altov və Lukodyanovla Voyskunskini yüksək qiymətləndirirdim", - deyə Çertkov danışır.
Çertkov deyir ki, "Gözdən düşmüş zəka" yığmasındakı hekayələri kiçik şah əsərləri hesab edirəm, eyni sözlər Juravlyovun Kir psixologiyası haqda hekayələri və onun "Sıldırım üzərində qar körpüsü" povestinə də şamil edilir.
Çertkov qeyd edir ki, Voyskunski və Lukodyanovun romanları "Mekonq heyəti", "Qara sütun", "Ur, Şamanın oğlu" həmin dövrün ən yaxşı fantastika nümunələrindəndir: "Amnuelə "Ural kəşfiyyatçısı" nəşrinə görə 70-ci illərdə fikir vermişəm, lakin təəssüf ki, onu az nəşr edirdilər, o, bütün şanslarının olmasına baxmayaraq, elmi fantastikanın super-ulduz ola bilmədi, 70-80-ci illərin bütün nəsillərində olduğu kimi, onun da zaman baxımından bəxti gətirmədi".
Bu gün fantastika
Müasir müəlliflərdən realist nəsr sahəsindən bir çox ədəbiyyat mükafatlarının laureatı, həmçinin "Zlata Kan" nüfuzlu Avropa fantastika müsabiqəsinin qalibi Laçın Səmədzadəni xatırlatmaq olar. Onun hekayələri fantastikasevərlərin ilk Azərbaycan klubu "Cənub üçbucağı" tərəfindən buraxılan "Başqa zamanlar" və "Dünyanın kaleydoskopu" adlı yığmalarında işıq üzü görüblər.
Klubun sədri və təşkilatçısı yazıçı Yan Kandova olub. Klubda mütəmadi olaraq görüşlər keçirilirdi və iştirakçıların hekayələri müzakirə olunurdu. Klubun nəşr etdirdiyi yığmalar arasında, həmçinin Aleksandr Hakimov, Yana Kandov, Leyla Məmmədova, Dmitri Zaxarov, Məhərrəm Zeynalov, İqor Revvi, Vasili Silçenkonun da hekayələri işıq üzü görüb.
"Bu, Azərbaycan fantastikasevərlərinin müasir tarixində ilk klub və yerli fantastikanın uzun illər ərzində ilk yığmaları idi", - deyə bizimlə söhbəti əsnasında yazıçı-fantast Aleksandr Hakimov xatırlayır.
Bu illər ərzində Aleksadr Hakimov beş müəllifin fantastika kitabını nəşr edib, tezliklə altıncıya hazırlaşır. Aleksandr Hakimov danışır ki, kitab "Fantastik milliyyətin siması" adlanacaq. "Bu, yeni, əvvəllər nəşr olunmayan hekayələrimin, həmçinin məqalə və oçerklərin yığması olacaq. Ümumilikdə, tendensiyanı izləyərək, bütün peripetiyalara və guya, ədəbiyyatın dəbdən çıxmasına baxmayaraq, Azərbaycan fantastikası mövcud olmaqda davam edir".
Bu, həqiqətən də, belədir. Artıq iki ildir ki, Bakıda fantastikasevərlərin yeni klubu - "Fantastika Bakı" mövcuddur. O, müəlliflərin əsərlərini öz saytında yerləşdirir, hekayələrin müzakirə olunduğu mütəmadi görüşlər keçirir, stolüstü fantastik rol oyunları təşkil edilir, həmçinin birgə fantastik kinoya da baxılır.

ЭЛЕМЕНТ НЕОБЫЧАЙНОГО
Азербайджанская литературная фантастика - это та часть нашей культуры, которую сегодня незаслуженно мало вспоминают, тогда как в свое время наша литературная фантастика была лучшей в регионе после московской и питерской. Есть множество имен писателей, которые в свое время были очень популярны и которых знают фанаты или, как говорят в среде любителей фантастики, "фэны". Это соавторы Войскунский и Лукодьянов, Павел Амнуэль, Генрих Альтов, Ольга Журавлева и, конечно же, Максуд Ибрагимбеков.
Фантастика - специфичный жанр, так что не удивительно, что по всему миру любители фантастики всегда образовывали свои клубы. У нас это движение называлось КЛФ - клуб любителей фантастики, в Европе и США - "фэн-клубы". Первый бакинский КЛФ возник в начале 1960-х в период так называемой оттепели. Живущий ныне в Израиле писатель Павел Амнуэль так характеризует то время: "Так получилось, что в Баку - городе, достаточно удаленном от союзных центров культуры, - число писателей-фантастов на душу населения оказалось выше, чем даже в Москве и Ленинграде".
Первым председателем клуба был Евгений Львович Войскунский, член Союза писателей Азербайджана, уже к тому времени внесший немалый вклад в азербайджанскую литературу. Хорошо знающий и чувствующий азербайджанский язык, он переводил на русский многих азербайджанских авторов, в основном писавших реалистическую и военную прозу. Тем не менее он участвовал также в издании двух сборников фантастики на азербайджанском местных авторов. Кроме того, по его инициативе были переведены на азербайджанский такие писатели, как Станислав Лем, Айзек Азимов, Рэй Бредбери.
Войскунский начинал как автор реалистических произведений: романов о Великой Отечественной войне. Ему было что рассказать о том времени - он воевал на флоте, участвовал в обороне острова Ханко. "Если о военных романах Виктора Некрасова говорили "окопная правда", то о романах Евгения Львовича Войскунского вполне можно было сказать "военно-морская правда", - пишет о нем Амнуэль. Сегодня Войскунский проживает в Москве, ему 91, и он является старейшим автором русскоязычной фантастики.
Первый сборник бакинской фантастики "Формула невозможного" увидел свет в 1964-м, второй, "Эти удивительные звезды", вышел огромным, даже по тем временам (тем более для республиканского издательства), тиражом в 200 тысяч экземпляров. Третий сборник бакинской фантастики "Полюс риска" был издан в 1970 году, в нем принял участие, помимо бакинских авторов, известный тогда Георгий Гуревич.
Другим известным автором того времени является Павел Амнуэль. "Насколько помню, первая его книга, которую я прочел, была "Бомба замедленного действия". Именно этой повестью Павел Амнуэль привлек мое внимание, - рассказывает в беседе с R+ известный литературный редактор и сопредседатель Всеукраинского объединения любителей фантастики Ираклий Вахтангишвили. - В моей графе ценностей авторов Павел Рафаэлович занимает особое место. Очень редко, когда в авторе, писателе-фантасте, пишущем в жанре именно научной фантастики большей частью, столь гармонично сочетаются научное знание и знание литературного языка". "В российской, тогда еще советской фантастике я выделял только трех великолепных литературных стилистов - Логинова, Прашкевича и Амнуэля, - рассказывает Вахтангишвили. - Исключительное знание языка и данной научной темы, что, в общем-то, редко встречается. Амнуэль единственный автор, работы которого я отдавал прямо в печать - не редактору, даже не корректору, а прямо в печать, потому что в работах Павла Амнуэля практически нечего было править!". Кроме того, говорит Вахтангишвили, Амнуэль не только прекрасный писатель-фантаст, он еще и прекрасный критик, и популяризатор науки. "У него множество очень интересных и занимательных статей на различные научные темы. И самое главное, что не могло пройти мимо моего внимания, - Амнуэль очень человечен. Он гуманист в любых своих работах, даже в фантастическом детективе, - рассказывает Вахтангишвили. - Это видно и это чувствуется - он любит людей и считается с их чувствами и желаниями и во многих своих работах об этом нам говорит. Главное, этот подтекст не пропустить и увидеть - уверен, кому нравятся произведения Павла Амнуэля, кто регулярно читает его произведения, этого не пропустят!".
Говоря об азербайджанской фантастике, нельзя не упомянуть выдающегося писателя и изобретателя Генриха Альтова (Альтшуллера). Альтов был человеком с очень непростой судьбой. В 1948 году он написал письмо И.В.Сталину с резкой критикой положения дел с изобретательством в СССР. 28 июля 1950 года был арестован и без суда приговорен к 25 годам лишения свободы. Находясь в лагере, сделал несколько изобретений. После чего в 1954 году был реабилитирован. Как писатель-фантаст он дебютировал рассказом "Икар и Дедал" в 1958 году.
Бакинскую фантастику 60-70-х годов в беседе с R+ вспоминает известный российский переводчик, редактор, издатель, антологист и активист движения клубов любителей фантастики Андрей Чертков. "Я был только молодым читателем в то время, а не экспертом и не издателем. Читал, разумеется, всех бакинских фантастов с раннего детства, особенно высоко ценил очень популярных тогда Альтова и Войскунского с Лукодьяновым, - рассказывает Чертков. - Рассказы Альтова из сборника "Опаляющий разум" я считаю маленькими шедеврами, то же касается и рассказов Журавлевой о психологе Кире и ее повести "Снежный мост над пропастью".
Романы Войскунского и Лукодьянова "Экипаж Меконга", "Черный столб", "Ур, сын Шама", отмечает Чертков, одни из лучших образцов фантастики того времени.
"На Амнуэля я обратил внимание в 70-х по публикациям в "Уральском следопыте", но его, к сожалению, печатали мало, и он не успел стать суперзвездой научной фантастики, хотя и имел для этого все шансы, но не повезло со временем, как и всему поколению 70-80-х".
Фантастика сегодня
Из современных авторов можно упомянуть Лачина Самедзаде, лауреата множества литературных премий в области реалистической прозы, а также победителя престижного европейского конкурса фантастики "Злата Кан". Его рассказы увидели свет в сборниках "Иные времена" и "Калейдоскоп миров", выпущенных первым азербайджанским Клубом любителей фантастики "Южный треугольник". Председателем и организатором клуба была писатель Яна Кандова. В клубе регулярно проводились встречи и обсуждения рассказов участников. В изданных клубом сборниках увидели свет также рассказы Александра Хакимова, Яны Кандовой, Лейлы Мамедовой, Милосердова, Дмитрия Захарова, Магеррама Зейналова, Игоря Реввы, Василия Сильченко.
"Это были первый в современной истории Азербайджана клуб любителей фантастики и первые за много лет сборники отечественной фантастики", - вспоминает в беседе с нами писатель-фантаст Александр Хакимов.
За эти годы сам Александр Хакимов успел издать пять авторских фантастических книг, в скором времени готовится к выходу шестая. Александр Хакимов рассказал, что книга будет называться "Лицо фантастической национальности". "Это будет сборник новых, ранее не печатавшихся моих рассказов, а также статей и очерков, - делится он. - В целом, следя за тенденцией, могу сказать, что азербайджанская фантастика, несмотря на все перипетии и то, что литература, казалось бы, выходит из моды, продолжает существовать". И это действительно так. Уже два года в Баку существует новый клуб любителей фантастики "Фантастика Баку", публикующий рассказы авторов на собственном сайте, регулярно проводятся встречи, на которых обсуждаются рассказы, устраиваются настольные фантастические ролевые игры, а также совместные просмотры фантастического кино.