"TÜRK ÇIXMAQ" QORXUSU
Hovann Simonyan adlı bir erməni var, Beyrutda anadan olub, iqamət etdiyi yer İsveçrədir, gah Avropada yaşayır, gah da Amerikada. Bir neçə dil bilir, maraqlı layihələr həyata keçirir. Son  layihəsi isə DNT testləri olub, yəni insanların hansı millətə, hansı xalqa aid olması ilə bağlı  araşdırmalar aparıb. Laboratoriya analizləri və s...
DNT - insanın genentik soyunu təyin etmək üçün elmi,  laboratoriya üsulu ilə aparılan testdir. Bir çox ölkələrdə belə gen laboratoriyaları mövcuddur.
Bu işin gərəkli və ya gərəksiz olduğu ilə bağlı heç bir fikir  yürütmədən belə qənaətə gəlmək olar ki, Hovann Simonyan çox ağıllı ermənidir. Öz layihəsini elə yerlərdə,  elə ölkələrdə həyata keçirməyə çalışır ki, oradakı insanlar görünüşcə bir az erməniyə bənzəyirlər. Əgər test müəyyən etsə ki, həmin erməniyəbənzər italyanın, fransızın, ispanın və ya bir başqa millətin kökündə də bir ermənilik yatır, onda  demək hədəfinə çatıb. Təsəvvür edin ki, İspaniyanın prezidenti və yaxud  baş naziri birdən-birə, Hovann Simonyanın layihəsinin nəticəsinə görə erməni çıxır.  Axşam ispan olaraq yatır,  sabah erməni olaraq durur. Və yaxud tərsinə.  Baxın, bu layihə sayəsində ermənilərin sayı da çoxalır... Erməniliyə, öz xalqına bundan yaxşı daha necə xidmət etmək olar? Ermənilər bu fürsəti  qaçırmazlar, onlar bilirlər ki,  artıq elə bir dövrə gəlib çatmışıq ki, hər hansı bir şəxsin  hansı millətə, soya aidiyyətini təyin etmək çox da çətin deyil. Öz milli mənsubiyyətindən  şübhələnənlər dünyada mövcud  DNT  üzrə mütəxəssislərə müraciət edə bilərlər. Çox qəribədir ki, bu  testləri  aparan qurumların əksəriyyəti ermənilərə aiddir.  Bunda da onlar bizi qabaqlayıblar. Avropa və Amerikanın  DNT testlərini dünyanın müxtəlif  yerlərində həyata keçirən National Geoqrafie Sosiety  ya Family Tree DNT qurumlarının yönəltçiləri və orada çalışanların,  demək olar ki, hamısı ermənidir.
Kimin erməni, kimin qeyri-erməni olduğunu təyin etmək "təşəbbüs"ünü  ilk dəfə irəli sürən Mark Arslandır. Bu şəxs 2002-ci ildə Ermənistanın Gegi bölgəsində bu işə başlamışdı. Lakin qısa bir  zamanda layihə  durduruldu. Səbəbi isə burada yaşayan ermənilərin soy-kökünün "qeyri-müəyyənliyi" idi. Testə görə,  gegililər  erməni çıxmırdılar, demək  onlar kök-soy etibarı ilə  erməni de-yildilər və erməni olmamaq qorxusu onları ümumi erməni xalqından  ayıracaqdı. Qaş düzəldən yerdə göz çıxarmamaq üçün layihəyə son verildi.
Mark Arslan (Arslanyan) o zaman  özünü test etdirmişdi və dörddəbir erməni çıxmışdı, halbuki Arslanyanın   babaları məlum 1915-ci il hadisələri zamanı Türkiyənin Ərzurum şəhərindən Hələbə, ordan da Amerikaya köç etmişdilər. Əvvəllər Arslanyan soyadını daşıyan Markın nəsli "saf" erməni  çıxmalıydı. Zavallı gegililəri, əslində, qınamaq da olmazdı.
"2002 Cegi-DNT testi" durdurulsa da, yaxşı maliyyələşən və ermənilər üçün yeni bir fürsət verən bu  projenin "şəklini" dəyişdirdilər. 2005-ci ildə bu testi işlətmə qrupu on altı, 2006-da on dörd, 2007-də on doqquz, 2008-də iyirmi üç test analizi apardılar və bunları donor təşkilatlara təqdim  etdilər. Donorlar  bunları dəyərləndirərək rəhbəri erməni kökənli Hovann Simonyan olan National Geoqraphşs Society-yə külli miqdarda pul ayırdılar. Onlar isə dünyanın müxtəlif yerlərində, o cümlədən Ermənistan və Türkiyədə DNT test analizlərini genişləndirdilər.
Yenə də bu ermənilər dünyanın müxtəlif ölkələrində test şirkətləri ilə müqavilə bağlayaraq işlərini görməkdədirlər. Mark Arslan deyir ki, "layihə həyata keçirilərkən ən çətin iş insanları  inandırmaqdır. Ermənilərin ən çox qorxduqları məsələ testin nəticəsinə görə türk çıxmaqdır. Test analizi zamanı kökəni  türk çıxan erməni, hətta bizə rüşvət də təklif edir ki, onu gizli saxlayaq. Amma bununla bağlı bizim vədimiz də onları razı salmır. Ermənistanda işimiz çox çətin gedir". Mark Arslan belə deyir. Ermənilərin DNT testini həyata  keçirməkdə əsas məqsədi nədir? Ermənilər bununla bir çox şeyləri hədəflə-yirlər. Burada əsas məqsədin nə olduğu barədə bu işi görənlərin özlərində də fərqli  yanaşmalar var. O layihənin əsas məqsədinin genetik testlər yoluyla erməni ailələrinin kökünü müəyyən etmək və onların soy araşdırmaları vasitəsilə mənsubiyyətini təyin etməkdir. Layihə  iki istiqamətdə aparılır.
Birincisi, erməni xalqının genetik keçmişini  təyin etməklə bu xalqın daha ali irqə mənsub olduğunu isbat etmək istiqamətidir. Bu zaman erməni xalqının həyatında baş verən əhali  köçlərinin,  işğalların və  açılımların tarixi təsiri araşdırılaraq ortaya belə bir  "məhsul" qoyulmalıdır ki, erməni xalqının  armenlərin, xattilərin, hayların,  xetlərin, hurilərin,  mitanilərin, urartuluların, friqlərin və b. izləri vardır və ən qədim dövrlərdə erməni torpaqlarında işğal nəticəsində bulunmuş xalqlar-assurlar,  kimmerlər, keltlər, yunanlar,  partlar, romalılar, skiflər,  makedoniyalılar, medlər, perslər, erməni xalqının təşkilində önəmli rol oynayıb.
İkincisi isə bu soy biliciləri  erməni diasporu nümayəndələrinin çox olduğu ölkələrdə tarixi   sənədləri - yəni soy vətəqlərini, əhali  sayımlarını, vətəndaşlıq qeydlərini nəzərə alaraq, erməni soyundan olanları araşdırırlar. Məsələn, adı, soyadı və bütün dəlilləri ilə ingilis olan bəzilərini  test edərək onu "erməni" çıxaracaqlar.  Layihəni həyata keçirənlərin fikrinə görə, tarix boyunca belə erməni ailələrinin sayı bəlkə də indi bütün ermənilərin sayına bərabərdir. Bəzi "önəmli" dövlət adamları bilsələr ki, onlar ermənidirlər, şübhəsiz, dəyişəcəklər və "Ana Vətən"ə - Ermənistana onların da bir köməyi, yardımı olacaq. Layihədə iştirak edən digər bir nəfər könüllü Peter Hraçdakyan deyir ki, Birinci Dünya müharibəsi dövründə və ondan sonra  bir-birlərini itirmiş erməni qohumlar bu test vasitəsilə qovuşacaqlar. Ata və ana tərəfdən bir-birinə qohum olan adamlarda bu testlər fərqli üsullarla aparılacaq. Layihədə əsas fiqurlardan biri olan  Hovann Simonyan erməni diasporunda önəmli fiqurdur, erməni tarixi,  tarixi coğrafiya, erməni mədəniyyəti sahələrində fəaliyyət göstərmiş  birisidir. O, bu test analizlərinin aparılması və bəzi məsələlərin aydınlaşdırılmasının erməni  tarixində yararlı bir vasitə  olacağına inanmaqdadır. Erməni tarixində rolu olan  kubar ailələrinin də test edilməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bəllidir ki, tarixdə ermənisoylu kimi qələmə verilən bəzi ailələrin erməni olmadığı barədə çox ciddi iddialar var. Məsələn, Dağlıq Qarabağdan olan "Melik" soylu ailələr, Orbelyanlar, Aqrutyanlar, Baqratyanlar və s. Bu layihə onları birdəfəlik erməni etməlidir.
Məşhur adamların  erməni olmadığına dair  irəli sürülən fikirləri erməni DNT-test layihəsi ilə təkzib etmək istəyirlər. Adıçəkilən bu ailələrin üzvləri artıq test edilib. Qəribədir ki, nəticə elan olunmur. Demək, torbada "pişik" var, yəni bunlar da erməni çıxmayıb. Əgər onlar erməni çıxsaydı, çoxdan hay-küy qaldırmışdılar.
2009-cu ildən, yəni testlərin geniş  şəkildə aparıldığı zamandan bəri nə qədər adam "sınaqdan çıxarılıb?". Təxminən, 500-dən çox. Amma dediyimiz kimi, nəticələrin çoxu "gizli" saxlanılır. Nə üçün? Əlbəttə,  biz deməzdik, bunların hamısı "türk çıxıb", lakin bu faktdır ki, müstəqil test mərkəzlərində bu layihəni hə- yata keçirənlərin, həqiqətən, bundan ehtiyat  etdikləri də dilə gətirilib. Nəticələrin belə "uğursuz" alınması bu iş üçün beynəlxalq qurumları inandırıb onlardan külli miqdarda pul alan Simonyan-Arslan-Hraçdakyan üçlüyünü yeni "çalışmalarla" bu işə fərqli istiqamət vermək istəyi yönəldib: ermənilər  ana ağacından da test edilsinlər, belə ki, deyilən erməni-DNT ağacında hələ çox kəşf edilməmiş  "budaqlar" var!
2011-ci ildə 1000 nəfər arasında belə testlər  gerçəkləşdirildi və maraqlı mənzərə alındı;  sən demə, erməniliyi qadınlar kişilərdən daha çox daşıyırmış və bu cəhət DNT üzrə mütəxəssis hesab olunan Levon Yepiskoposyan, Alain Hovhanyan, Pierre Zallouna, Riçard Villems kimi yazarların  tesbitləri ilə geniş maraq kəsb etmişdir. Bu,  yüzlərlə ermənini maraqlandırdı və layihəyə "inamı" daha da artırdı. Bir çox erməni ailələri qohumlarını test yolu ilə tapmaq üçün onlara müraciət ediblərmiş. Layihə müəllifləri bunu da  düşünəcəklərini və edəcəklərini açıq söyləyiblərmiş; DNT-testi  vasitəsilə ermənilərin siyahısını artırmaq məqsədi heç vaxt gizlədilməmişdi. Gizlədilmir də.
Müəlliflər Türkiyədə kriptoermənilər arasında, din dəyişdirən kürd, ələvi ailələri arasında da "axtarışa çıxmaq" fikrindədirlər. Onlar dəfələrlə bu məqsədlə Türkiyəyə gəlib könüllülər arayıblar. Məsələn, hemşinlilər,  Dersim aşirətləri,  hayrumlar, Smirna (İzmir) katolikləri, "türkləşmiş" Suriya və Livan sakinləri  hədəfdədir. Layihənin əsas  müəlliflərindən olan Hovann Simonyan bu məqsədlə "Hemşin" adlı jurnal da buraxır. Bəs Azərbaycan necə? Bu layihədən kənardamı qalıb? Azərbaycana gəlmək hələ ki, mümkün olmadığından, layihəyə kənarda yaşayan  "azərbaycanlılar"ı cəlb etmək istəyirlər. Bax belə, İsveçrədə böyümüş, Kaliforniya (ABŞ) Universitetində oxumuş, Londonda təhsilini davam etdirmiş, Yaxın və Orta Şərq  Araşdırmalar Mərkəzində çalışan Hovann Simonyan  bu layihə ilə bağlı dünyanı gəzir və ermənilərin dünyanın ən qədim ari, yəni, ali bir irqdən gəldiyini subut etmək istəyir.
Amma test çalışmalarında çox vaxt "ari irq"dən saymaq istədiyi  ailə və ya şəxslər türk çıxır... Buna görə Hovann və onun layihə yoldaşlarını Ermənistanda heç sevmirlər.  Çünki bu layihəyə start  veriləndən bəri, ermənilər hər an "türk çıxmaq qorxusu" ilə yaşayırlar.

СТРАХ "ОКАЗАТЬСЯ ТЮРКОМ"
Хованн Симонян - армянин. Родился в Бейруте, ныне живет в Швейцарии, часто разъезжает по Европе и Америке, реализует интересные проекты. Последняя же его работа - исследования анализов ДНК, связанные с принадлежностью людей к определенным нациям…
Проводимые научным, лабораторным способом тесты ДНК преследуют цель установить генетическое происхождение человека. Подобные генетические лаборатории существуют во многих странах.
Не вдаваясь в рассуждения по поводу важности этой работы, можно сделать вывод о том, что Хованн Симонян - очень умный армянин. Он стремится реализовать свой проект в таких странах, где люди внешне хоть немного похожи на армян. Если тесты выявят, что в корнях этих смахивающих на армян итальянцев, французов, испанцев или представителей других наций имеет место хоть капелька армянства, то цель достигнута. Представьте себе, внезапно благодаря проекту Хованна Симоняна президент или премьер-министр Испании оказывается армянином! Вечером он ложится спать как испанец, а просыпается уже как армянин. Благодаря этому проекту растет и число армян на планете… Как же еще можно служить армянству?!
Армяне не упустят такой шанс, так как знают, что в современную эпоху определить национальную, этническую принадлежность любого человека не составляет большого труда. Кстати, интересно, что большинство проводящих подобные тесты организаций принадлежит армянам. Почти все руководители и сотрудники организаций National Geoqraphie Society и Family Tree DNT, проводящих анализы ДНК по всему миру, - армяне.
Первым "инициативу" определения принадлежности к армянам на генетическом уровне выдвинул Марк Арслан. В 2002 году он начал работать в данном направлении в регионе Геги в Армении. Но проект скоро был заморожен. Причина - "неопределенность" генетической принадлежности проживающих там армян. Согласно тестам ДНК, местное население не принадлежало к армянской нации. А страх быть неармянами мог отторгнуть их от армянского народа. Чтобы вконец не попасть впросак, проект быстренько свернули…
В то время Марк Арслан протестировал и себя. Оказалось, что он армянин только на одну четверть. Хотя дедушки Арслана во время известных событий 1915 года перебрались из Эрзурума сначала в Алеппо, а оттуда в Америку. А ведь род Марка, носивший ранее фамилию Арсланян, должен был быть чистокровным армянским родом. Как же после этого винить бедных жителей Геги?
Хотя проект "Геги"-2002 - тест ДНК" и был заморожен, не испытывающие проблем в финансировании армяне видоизменили проект. Группа по реализации данного проекта провела в 2005-2008 годах более 70 тестов ДНК и представила их результаты донорским организациям, которые выделили возглавляемой Хованном Симоняном организации National Geographie Society финансовые средства для проведения тестовых анализов в различных частях мира, в т.ч. в Армении и Турции.
Теперь армяне продолжают делать свое дело, заключая договоры с компаниями, проводящими анализ ДНК. Марк Арслан говорит, что "при реализации проекта самое трудное - убедить людей. Больше всего армяне боятся оказаться по результатам тестов тюрками. Армянин, чьи анализы выявили его принадлежность тюркам, даже предлагает нам взятку, чтобы мы держали это в секрете. Его не устраивает даже обещание сделать это. В Армении наше дело продвигается с большим трудом".
Но проект продолжается, хотя даже исполнители не едины в определении главной цели исследований.
Считается, что главной целью является установление происхождения армянских семей и их этнической принадлежности.
Проект реализуется в двух направлениях. Первое - посредством установления генетического прошлого армянского народа доказать его принадлежность к более высокой расе. При этом вкупе с исследованиями переселений, завоеваний и порабощений армян другими народами требуется вывести такое "заключение", что в генах армян присутствуют следы арменов, хаттов, хайков, хеттов, хуриев, митаннийцев, урартийцев, фригов и других народов. Еще одним "выводом" должно стать то, что в древности в результате оккупации "армянских земель" важную роль в формировании армянского народа сыграли ассирийцы, киммерийцы, кельты, греки, парты, римляне, скифы, македонцы, меды, парсы.
Второе же направление - эти "знатоки" генеалогии изучают в странах, где развита армянская диаспора, исторические документы - фамильные списки, данные переписи населения, записи гражданского состояния в поисках своих соплеменников. Например, протестировав некоторых людей, которые являются англичанами и по имени, и по фамилии, и по всем прочим показателям, они объявят их "армянами". По мнению исполнителей проекта, на протяжении всей истории число таких "армянских" семей может даже превышать количество всех ныне здравствующих армян. Если некоторые "важные" государственные мужи узнают, что являются армянами, то они, несомненно, изменятся и обязательно будут содействовать своей родине - Армении.
Другой добровольный участник проекта - Петер Храчдакян говорит, что посредством этих тестов со своими родственниками воссоединятся армяне, разбросанные по всему миру во время первой мировой войны и в последующие годы. Тестирование родственников по отцовской и материнской линиям будут проводить разными способами.
Одна из главных фигур проекта - Хованн Симонян верит, что проведение этих анализов и прояснение некоторых вопросов станут действенным инструментом для армянской истории. Считается целесообразным тестирование и аристократических семейств, сыгравших важную роль в истории армян. Существуют серьезные доводы, что некоторые семейства, выдаваемые за армянские, вовсе не являются таковыми. Например, семьи с фамилией Мелик из Нагорного Карабаха, Орбеляны, Аргутяны, Багратяны и др. Этот проект призван навсегда утвердить их в качестве армян.
С помощью проекта тестирования ДНК делается попытка также опровергнуть рассуждения о том, что знаменитые личности не являются армянами. Представители упомянутых семейств уже протестированы. Странно, но результаты все еще не обнародованы. Значит, что-то здесь все же не так. Другими словами, они не армяне. Иначе бы армяне уже давно трубили об этом на весь мир.
Несмотря на то, что в рамках проекта с 2009 года прошли тестирование свыше 500 человек, большинство результатов все еще держится в секрете. Почему? Мы не станем утверждать, что большинство из протестированных оказались тюрками. Однако факт, что именно этого остерегаются исполнители проекта.
Неутешительные результаты породили у тройки Симонян - Арслан - Храчдакян, убедившей международные структуры выделить огромные финансовые средства на исследования, новую идею: протестировать армян по материнской линии. Ведь на упомянутом армянском древе ДНК есть много еще неизученных "ветвей"!
В 2011 году были проведены 1000 таких тестов. Сложилась интересная картина. Оказывается, женщины являются большими носителями армянства, чем мужчины. Это черта, выявленная в исследованиях специалистов по ДНК Левона Епископяна, Алаина Ховханяна, Пиерре Зало, Ричарда Виллемса, привлекла большое внимание армян, еще более укрепив "веру" в проект.
Многие армянские семьи обратились к авторам проекта, чтобы отыскать родственников при помощи тестов. Авторы заявили, что подумают, как реализовать это, и не скрывали своего намерения расширить количество армян.
В Турции авторы намерены "пуститься в поиски" и среди сменивших вероисповедание семей курдов, алавитов и криптоармян. Для этого они многократно посещали Турцию в поисках добровольцев на исследования. На прицеле, например, хемшины, ашираты Дерсима, хайрумы, католики Измира, "отуреченные" жители Сирии и Ливана. С этой целью Хован Симонян даже издает журнал под названием "Хемшин".
А как же Азербайджан? Остался ли он в стороне от этого проекта? В силу того, что пока приехать в Азербайджан невозможно, авторы стараются привлечь к проекту "азербайджанцев", проживающих за пределами страны.
Хованн Симонян продолжает свои поездки по всему миру в связи с этим проектом, стараясь доказать принадлежность армян к самой древней - арийской, т.е. высшей расе, в мире...
Но семьи или лица, которых он своими тестами желает причислить к "арийской расе", часто оказываются тюрками… Поэтому Хованна и его друзей в Армении совсем не жалуют. Ведь с тех пор, как дан старт этому проекту, армян ни на миг не покидает "страх оказаться тюрками"!