"TÜRK ÇIXMAQ" QORXUSU
Hovann Simonyan adlı bir erməni var, Beyrutda anadan olub, iqamət etdiyi yer İsveçrədir, gah Avropada yaşayır, gah da Amerikada. Bir neçə dil bilir, maraqlı layihələr həyata keçirir. Son  layihəsi isə DNT testləri olub, yəni insanların hansı millətə, hansı xalqa aid olması ilə bağlı  araşdırmalar aparıb. Laboratoriya analizləri və s...
DNT - insanın genentik soyunu təyin etmək üçün elmi,  laboratoriya üsulu ilə aparılan testdir. Bir çox ölkələrdə belə gen laboratoriyaları mövcuddur.
Bu işin gərəkli və ya gərəksiz olduğu ilə bağlı heç bir fikir  yürütmədən belə qənaətə gəlmək olar ki, Hovann Simonyan çox ağıllı ermənidir. Öz layihəsini elə yerlərdə,  elə ölkələrdə həyata keçirməyə çalışır ki, oradakı insanlar görünüşcə bir az erməniyə bənzəyirlər. Əgər test müəyyən etsə ki, həmin erməniyəbənzər italyanın, fransızın, ispanın və ya bir başqa millətin kökündə də bir ermənilik yatır, onda  demək hədəfinə çatıb. Təsəvvür edin ki, İspaniyanın prezidenti və yaxud  baş naziri birdən-birə, Hovann Simonyanın layihəsinin nəticəsinə görə erməni çıxır.  Axşam ispan olaraq yatır,  sabah erməni olaraq durur. Və yaxud tərsinə.  Baxın, bu layihə sayəsində ermənilərin sayı da çoxalır... Erməniliyə, öz xalqına bundan yaxşı daha necə xidmət etmək olar? Ermənilər bu fürsəti  qaçırmazlar, onlar bilirlər ki,  artıq elə bir dövrə gəlib çatmışıq ki, hər hansı bir şəxsin  hansı millətə, soya aidiyyətini təyin etmək çox da çətin deyil. Öz milli mənsubiyyətindən  şübhələnənlər dünyada mövcud  DNT  üzrə mütəxəssislərə müraciət edə bilərlər. Çox qəribədir ki, bu  testləri  aparan qurumların əksəriyyəti ermənilərə aiddir.  Bunda da onlar bizi qabaqlayıblar. Avropa və Amerikanın  DNT testlərini dünyanın müxtəlif  yerlərində həyata keçirən National Geoqrafie Sosiety  ya Family Tree DNT qurumlarının yönəltçiləri və orada çalışanların,  demək olar ki, hamısı ermənidir.
Kimin erməni, kimin qeyri-erməni olduğunu təyin etmək "təşəbbüs"ünü  ilk dəfə irəli sürən Mark Arslandır. Bu şəxs 2002-ci ildə Ermənistanın Gegi bölgəsində bu işə başlamışdı. Lakin qısa bir  zamanda layihə  durduruldu. Səbəbi isə burada yaşayan ermənilərin soy-kökünün "qeyri-müəyyənliyi" idi. Testə görə,  gegililər  erməni çıxmırdılar, demək  onlar kök-soy etibarı ilə  erməni de-yildilər və erməni olmamaq qorxusu onları ümumi erməni xalqından  ayıracaqdı. Qaş düzəldən yerdə göz çıxarmamaq üçün layihəyə son verildi.
Mark Arslan (Arslanyan) o zaman  özünü test etdirmişdi və dörddəbir erməni çıxmışdı, halbuki Arslanyanın   babaları məlum 1915-ci il hadisələri zamanı Türkiyənin Ərzurum şəhərindən Hələbə, ordan da Amerikaya köç etmişdilər. Əvvəllər Arslanyan soyadını daşıyan Markın nəsli "saf" erməni  çıxmalıydı. Zavallı gegililəri, əslində, qınamaq da olmazdı.
"2002 Cegi-DNT testi" durdurulsa da, yaxşı maliyyələşən və ermənilər üçün yeni bir fürsət verən bu  projenin "şəklini" dəyişdirdilər. 2005-ci ildə bu testi işlətmə qrupu on altı, 2006-da on dörd, 2007-də on doqquz, 2008-də iyirmi üç test analizi apardılar və bunları donor təşkilatlara təqdim  etdilər. Donorlar  bunları dəyərləndirərək rəhbəri erməni kökənli Hovann Simonyan olan National Geoqraphşs Society-yə külli miqdarda pul ayırdılar. Onlar isə dünyanın müxtəlif yerlərində, o cümlədən Ermənistan və Türkiyədə DNT test analizlərini genişləndirdilər.
Yenə də bu ermənilər dünyanın müxtəlif ölkələrində test şirkətləri ilə müqavilə bağlayaraq işlərini görməkdədirlər. Mark Arslan deyir ki, "layihə həyata keçirilərkən ən çətin iş insanları  inandırmaqdır. Ermənilərin ən çox qorxduqları məsələ testin nəticəsinə görə türk çıxmaqdır. Test analizi zamanı kökəni  türk çıxan erməni, hətta bizə rüşvət də təklif edir ki, onu gizli saxlayaq. Amma bununla bağlı bizim vədimiz də onları razı salmır. Ermənistanda işimiz çox çətin gedir". Mark Arslan belə deyir. Ermənilərin DNT testini həyata  keçirməkdə əsas məqsədi nədir? Ermənilər bununla bir çox şeyləri hədəflə-yirlər. Burada əsas məqsədin nə olduğu barədə bu işi görənlərin özlərində də fərqli  yanaşmalar var. O layihənin əsas məqsədinin genetik testlər yoluyla erməni ailələrinin kökünü müəyyən etmək və onların soy araşdırmaları vasitəsilə mənsubiyyətini təyin etməkdir. Layihə  iki istiqamətdə aparılır.
Birincisi, erməni xalqının genetik keçmişini  təyin etməklə bu xalqın daha ali irqə mənsub olduğunu isbat etmək istiqamətidir. Bu zaman erməni xalqının həyatında baş verən əhali  köçlərinin,  işğalların və  açılımların tarixi təsiri araşdırılaraq ortaya belə bir  "məhsul" qoyulmalıdır ki, erməni xalqının  armenlərin, xattilərin, hayların,  xetlərin, hurilərin,  mitanilərin, urartuluların, friqlərin və b. izləri vardır və ən qədim dövrlərdə erməni torpaqlarında işğal nəticəsində bulunmuş xalqlar-assurlar,  kimmerlər, keltlər, yunanlar,  partlar, romalılar, skiflər,  makedoniyalılar, medlər, perslər, erməni xalqının təşkilində önəmli rol oynayıb.
İkincisi isə bu soy biliciləri  erməni diasporu nümayəndələrinin çox olduğu ölkələrdə tarixi   sənədləri - yəni soy vətəqlərini, əhali  sayımlarını, vətəndaşlıq qeydlərini nəzərə alaraq, erməni soyundan olanları araşdırırlar. Məsələn, adı, soyadı və bütün dəlilləri ilə ingilis olan bəzilərini  test edərək onu "erməni" çıxaracaqlar.  Layihəni həyata keçirənlərin fikrinə görə, tarix boyunca belə erməni ailələrinin sayı bəlkə də indi bütün ermənilərin sayına bərabərdir. Bəzi "önəmli" dövlət adamları bilsələr ki, onlar ermənidirlər, şübhəsiz, dəyişəcəklər və "Ana Vətən"ə - Ermənistana onların da bir köməyi, yardımı olacaq. Layihədə iştirak edən digər bir nəfər könüllü Peter Hraçdakyan deyir ki, Birinci Dünya müharibəsi dövründə və ondan sonra  bir-birlərini itirmiş erməni qohumlar bu test vasitəsilə qovuşacaqlar. Ata və ana tərəfdən bir-birinə qohum olan adamlarda bu testlər fərqli üsullarla aparılacaq. Layihədə əsas fiqurlardan biri olan  Hovann Simonyan erməni diasporunda önəmli fiqurdur, erməni tarixi,  tarixi coğrafiya, erməni mədəniyyəti sahələrində fəaliyyət göstərmiş  birisidir. O, bu test analizlərinin aparılması və bəzi məsələlərin aydınlaşdırılmasının erməni  tarixində yararlı bir vasitə  olacağına inanmaqdadır. Erməni tarixində rolu olan  kubar ailələrinin də test edilməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bəllidir ki, tarixdə ermənisoylu kimi qələmə verilən bəzi ailələrin erməni olmadığı barədə çox ciddi iddialar var. Məsələn, Dağlıq Qarabağdan olan "Melik" soylu ailələr, Orbelyanlar, Aqrutyanlar, Baqratyanlar və s. Bu layihə onları birdəfəlik erməni etməlidir.
Məşhur adamların  erməni olmadığına dair  irəli sürülən fikirləri erməni DNT-test layihəsi ilə təkzib etmək istəyirlər. Adıçəkilən bu ailələrin üzvləri artıq test edilib. Qəribədir ki, nəticə elan olunmur. Demək, torbada "pişik" var, yəni bunlar da erməni çıxmayıb. Əgər onlar erməni çıxsaydı, çoxdan hay-küy qaldırmışdılar.
2009-cu ildən, yəni testlərin geniş  şəkildə aparıldığı zamandan bəri nə qədər adam "sınaqdan çıxarılıb?". Təxminən, 500-dən çox. Amma dediyimiz kimi, nəticələrin çoxu "gizli" saxlanılır. Nə üçün? Əlbəttə,  biz deməzdik, bunların hamısı "türk çıxıb", lakin bu faktdır ki, müstəqil test mərkəzlərində bu layihəni hə- yata keçirənlərin, həqiqətən, bundan ehtiyat  etdikləri də dilə gətirilib. Nəticələrin belə "uğursuz" alınması bu iş üçün beynəlxalq qurumları inandırıb onlardan külli miqdarda pul alan Simonyan-Arslan-Hraçdakyan üçlüyünü yeni "çalışmalarla" bu işə fərqli istiqamət vermək istəyi yönəldib: ermənilər  ana ağacından da test edilsinlər, belə ki, deyilən erməni-DNT ağacında hələ çox kəşf edilməmiş  "budaqlar" var!
2011-ci ildə 1000 nəfər arasında belə testlər  gerçəkləşdirildi və maraqlı mənzərə alındı;  sən demə, erməniliyi qadınlar kişilərdən daha çox daşıyırmış və bu cəhət DNT üzrə mütəxəssis hesab olunan Levon Yepiskoposyan, Alain Hovhanyan, Pierre Zallouna, Riçard Villems kimi yazarların  tesbitləri ilə geniş maraq kəsb etmişdir. Bu,  yüzlərlə ermənini maraqlandırdı və layihəyə "inamı" daha da artırdı. Bir çox erməni ailələri qohumlarını test yolu ilə tapmaq üçün onlara müraciət ediblərmiş. Layihə müəllifləri bunu da  düşünəcəklərini və edəcəklərini açıq söyləyiblərmiş; DNT-testi  vasitəsilə ermənilərin siyahısını artırmaq məqsədi heç vaxt gizlədilməmişdi. Gizlədilmir də.
Müəlliflər Türkiyədə kriptoermənilər arasında, din dəyişdirən kürd, ələvi ailələri arasında da "axtarışa çıxmaq" fikrindədirlər. Onlar dəfələrlə bu məqsədlə Türkiyəyə gəlib könüllülər arayıblar. Məsələn, hemşinlilər,  Dersim aşirətləri,  hayrumlar, Smirna (İzmir) katolikləri, "türkləşmiş" Suriya və Livan sakinləri  hədəfdədir. Layihənin əsas  müəlliflərindən olan Hovann Simonyan bu məqsədlə "Hemşin" adlı jurnal da buraxır. Bəs Azərbaycan necə? Bu layihədən kənardamı qalıb? Azərbaycana gəlmək hələ ki, mümkün olmadığından, layihəyə kənarda yaşayan  "azərbaycanlılar"ı cəlb etmək istəyirlər. Bax belə, İsveçrədə böyümüş, Kaliforniya (ABŞ) Universitetində oxumuş, Londonda təhsilini davam etdirmiş, Yaxın və Orta Şərq  Araşdırmalar Mərkəzində çalışan Hovann Simonyan  bu layihə ilə bağlı dünyanı gəzir və ermənilərin dünyanın ən qədim ari, yəni, ali bir irqdən gəldiyini subut etmək istəyir.
Amma test çalışmalarında çox vaxt "ari irq"dən saymaq istədiyi  ailə və ya şəxslər türk çıxır... Buna görə Hovann və onun layihə yoldaşlarını Ermənistanda heç sevmirlər.  Çünki bu layihəyə start  veriləndən bəri, ermənilər hər an "türk çıxmaq qorxusu" ilə yaşayırlar.

FEAR OF "BEING A TURK"
Hovann Simonian is Armenian. Born in Beirut, he now lives in Switzerland, often travels to Europe and America and implements interesting projects. His latest work is the study of DNA tests related to people's belonging to certain nations...
The DNA tests conducted with scientific and laboratory methods aim to establish the genetic origin of man. Such genetic laboratories exist in many countries.
Without going into details about the importance of this work, it can be concluded that Hovann Simonian is a very clever Armenian. He seeks to realize the project in countries where people look at least a little bit Armenian. If the tests reveal that these Armenian-looking Italians, Frenchmen, Spaniards and other nations have at least a drop of Armenian blood, the goal is achieved. Just imagine that due to Hovann Simonian's project, the president or prime minister of Spain turns out to be Armenian! In the evening he goes to bed as a Spaniard and wakes up as an Armenian. Owing to this project, the number of Armenians in the world also grows... How else can you serve the Armenians?
Armenians will not miss such a chance because they know that in the modern era it is not too difficult to establish the national and ethnic affiliation of any person. Incidentally, it is interesting that most of the organizations conducting such tests belong to Armenians. Almost all managers and employees of organizations like National Geographic Society and Family Tree DNA conducting DNA tests around the world are Armenians.
The first to come up with the "initiative" to establish affiliation to Armenians at the genetic level was Mark Arslan. In 2002, he began working in this field in the Gegi region in Armenia. But the project was soon shelved. The reason is the "uncertainty" of the genetic affiliation of Armenians living there. According to DNA tests, the local population did not belong to the Armenian nation. The fear of being non-Armenian could alienate them from the Armenian people. To avoid being completely taken in, they quickly suspended the project...
At the time, Mark Arslan tested himself as well. It turned out that he was Armenian only by a quarter, although during the events of 1915 Arslan's grandfathers moved from Erzurum first to Aleppo and then to America. But Mark's family, which previously bore the name Arslanyan, was supposed to be a full-blooded Armenian family. How can you then blame the poor people of Gegi?
Although the 2002 Gegi - DNA Test project was frozen, the Armenians, who do not experience problems in financing, changed the project. The group working on this project conducted more than 70 DNA tests in 2005-2008 and submitted their results to donor organizations that allocated to the organization led by Hovann Simonian, National Geographic Society, funding for tests in different parts of the world, including in Armenia and Turkey.
Now the Armenians continue their business, concluding agreements with companies conducting DNA tests. Mark Arslan says that "in the implementation of the project, the most difficult thing is to convince people. Most of all, Armenians are afraid to turn out Turks according to the test results. An Armenian, whose test revealed his belonging to Turks, even offers us a bribe so we keep it a secret. He is not satisfied even with our promise to do it. In Armenia, our business is moving forward with great difficulty."
But the project continues, even though those who implement it do not see eye to eye on the definition of the main research goals.
It is believed that the main objective is to establish the origin of Armenian families and their ethnicity.
The project is being implemented in two ways. First through the establishment of the genetic past of the Armenian people in order to prove that they belong to a higher race. At the same time, along with the research into migrations, conquests and enslavement of the Armenians by other nations, it is necessary to draw the "conclusion" that the genes of Armenians have traces of Armens, Hattians, Hayks, Hittites, Hurrians, Mitanni, Urartians, Phrygians and other nations. Another "conclusion" should be that in ancient times as a result of the occupation of the "Armenian lands", an important role in the formation of the Armenian people was played by the Assyrians, Cimmerians, Celts, Greeks, Romans, Scythians, Macedonians, Medes and Parsis.
As for the second direction, in countries where the Armenian diaspora is developed, these genealogy "experts" study historical documents - family lists, census records and records of civil status in search of their fellow tribesmen. For example, having tested some people who are British by the name, the last name and by all other parameters, they will announce them "Armenians". According to those who implement the project, throughout history the number of such "Armenian" families may even exceed the number of all living Armenians. If some "important" statesmen come to know that they are Armenians, they will surely change and always help their homeland - Armenia.
Another voluntary participant in the project - Peter Hrechdakian says that by means of these tests Armenians scattered all over the world during World War I and in the following years will be reunited with their relatives. Testing of paternal and maternal relatives will be carried out in different ways.
One of the main figures of the project Hovann Simonian believes that these tests and the clarification of some issues will become an effective tool for Armenian history. It is considered appropriate to test aristocratic families that played an important role in the history of the Armenians. There are strong arguments that some of the families presented as Armenian are not at all Armenian. For example, families with the last name Malik from Nagornyy Karabakh, Orbelyans, Argutyans, Bagratyans, etc. This project is designed to permanently make them Armenian.
With the help of the DNA testing project, they also seek to refute the argument that famous people are not Armenians. Representatives of the aforesaid families have already been tested. Strange, but the results have not yet been made public. This means that something is wrong here. In other words, they are not Armenians. Otherwise the Armenians would have long trumpeted about it to the whole world.
Despite the fact that as part of the project more than 500 people have been tested since 2009, most of the results are still kept secret. Why? We do not claim that the majority of those tested turned out to be Turks. However, the fact is that this is what those who implement the project are afraid of.
The disappointing results gave the Simonian-Arslan-Hrechdakian troika, who convinced international organizations to allocate huge funds for the research, a new idea: to test the Armenians through the maternal line. After all, the aforementioned Armenian DNA tree still has many unexplored "branches"!
In 2011, 1,000 such tests were conducted. An interesting picture emerged. It turns out that women are greater carriers of Armenian blood than men. This feature revealed in DNA studies by experts Levon Yepiskopyan, Alain Hovhanian, Pierre Zalloua and Richard Villems attracted much attention from the Armenians, further strengthening "faith" in the project.
Many Armenian families turned to the authors of the project to find relatives through a test. The authors said that they will think how to implement it and made no secret of their intention to expand the number of Armenians.
In Turkey, the authors also plan to "embark on a quest" among the Kurdish, Alawi and crypto-Armenian families that changed their religion. To do this, they repeatedly visited Turkey in search of volunteers for the study. They target, for example, Hemshins, the Ashirat of Dersim, Hayrums, Catholics of Izmir and "Turkified" residents of Syria and Lebanon. To this end, Hovann Simonian even publishes a magazine called "Hemshins".
What about Azerbaijan? Is it isolated from the project? Due to the fact that it is possible to come to Azerbaijan, the authors try to involve "Azerbaijanis" living outside the country in the project.
Hovann Simonian continues his trips around the world in connection with this project, trying to prove that the Armenians belong to the oldest - Aryan, i.e. superior race in the world...
But the families or people he wants to attribute to the "Aryan race" with his tests often turn out to be Turks ... Therefore Hovann and his friends are not welcomed in Armenia. After all, since this project was launched, the Armenians cannot help feeling "afraid to turn out to be Turks"!