Oktyabrın 24-də görkəmli Azərbaycan şair və filosofu Hüseyn Cavidin anadan olmasının 131 illiyi qeyd olunacaq
37-ci ilin payızında azərbaycanlı şair Hüseyn Cavidin dindirilmə prosesi bu cür gedirdi. Bu, yalnız başlanğıc idi. İstintaq və dindirmə 2 il davam etdi və 39-cu ildə şair "xalq düşməni" kimi (məşhur 58-ci maddə) Maqadana sürgün olundu. O, guya əks-inqilabçı millətçi təşkilata üzvlükdə, yazıçılar arasında antisovet təbliğatı aparmaqda, hətta xarici dövlətlərin xeyrinə casusluqda ittiham olunurdu. Amma bu ittihamların heç birinin sübutu yox idi. İstintaqın əlində yalnız di-gər müttəhimlərdən vəkilin iştirakı olmadan alınmış ifadələr var idi. Amma iki il çox ağır şəraitdə həbsdə saxlanılmasına baxmayaraq, başqalarından fərqli olaraq, Hüseyn Cavid ittihamları qəbul etməmişdi. Məhkəmə də olmadı. Onun taleyi vəkillərin iştirakı olmadan 20 dəqiqə ərzində məşhur "üçlük" tərəfindən həll olundu.
Nəticədə, səhhətində ciddi problemlər yaranmış Hüseyn Cavid, tədricən, əzabla ölməsi üçün Sibirə sürgün edildi. O, 1941-ci il dekabrın 5-də vəfat edərkən hələ barəsində çıxarılmış hökm sona çatmamışdı.
Yalnız 56-cı ildə Azərbaycanın məşhur şairlərinin xahişilə Hüseyn Cavidə bəraət verildi. 1958-ci ildə onun seçilmiş əsərləri Bakıda Azərbaycan dilində nəşr olundu, pyeslərindən ibarət toplu isə 1963-cü ildə işıq üzü gördü. İllər sonra - 1982-ci ildə Azərbaycanda şairin yüz illik yubileyi qeyd olundu. Elə həmin il Cavidin məzarının vətənə gətirilməsi haqda qərar da qəbul edildi. Şairin qəbrinin qalıqları Naxçıvana gətirilərək ata evinin yaxınlığındakı tut ağacının altında dəfn edildi.
"Əlbəttə ki, şairə qarşı irəli sürülən ittihamlar qondarma idi. Onu yalnız əsl azərbaycanlı olmaqda günahlandırmaq olardı", - deyə şair və sənətşünas Laçın Səmədzadə "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib: "Şübhəsiz ki, Cavidin yaradıcılıq üslubunda Türkiyənin izləri var idi. Amma bunda qəbahət yoxdur. Axı, Cavid bir neçə il Türkiyədə oxumuşdu, türk şairlərlə tanış idi".
1905-ci ildə H.Cavid, həqiqətən də, Türkiyədə yaşayıb, İstanbul Universitetinin ədəbiyyat bölməsində təhsil alıb. O, Türkiyənin məşhur yazıçıları və şairlərilə tanış idi. Amma 1909-cu ildən Cavid vətənində yaşayıb və Bakıya köçənədək uzun müddət Tiflis, Gəncə, Naxçıvanın Azərbaycan məktəblərində Azərbaycan dili və ədəbiyyat tarixini tədris edib.
Onun ilk şeirləri Bakıda dərc olunan "Füyuzat" jurnalında 1906-cı ildə işıq üzü görüb. Cavid Bakıya köçdükdən sonra daha tez-tez çap olunmağa başlayıb və artıq 1913-cü ildə onun şeirlərindən ibarət ilk məcmuəsi işıq üzü görüb. "Keçmiş günlər" adlanan kitab Tiflisdəki Azərbaycan tipoqrafiyasında çap olunub. 1917-ci ildə Bakıda şairin daha bir məcmuəsi - "Bahar şehi" nəşr olunub.
"Cavidin şeirlərində, həqiqətən də, vətəndaş mövqeyi, humanizm çox idi. Amma orada aşiqanə lirika da var idi. Onun bir çox məşhur lirik şerini xatırlamaq olar. Onların içərisində rus dilinə tərcümə olunmuşları da var", - deyə Səmədzadə qeyd edir.
Hüseyn Cavidin dramları da məşhurluq qazanıb. "Knyaz" (1929), "Siyavuş" (1933), "Xəyyam" (1935), "Şeyx Sənan" (1914), "İblis" (1917-1918) buna misaldır.
1926-cı ildə o 2 ay müddətinə Almaniyada müalicə olunub, Berlində yaşayıb. Vətənə qayıtdıqdan sonra böyük və sonuncu poeması olan "Azər" üzərində işləməyə başlayıb. Cavid bu poemanı yalnız 1937-ci ildə bitirə bilib. Əsərdə şairin Avropa təəssüratları, bir çox müqayisəli, populyarlıq qazanmış məqamlar yer alıb.
Şair deyirdi ki, "mənim Allahım gözəllik və sevgidir". Lakin acı reallıq illər keçdikcə onun poeziyasında daha dərinə işləyib. Zaman keçdikcə onun tarixi, vətəndaş, fəlsəfi işlərinin sayı artıb: "Şəhla", "İblisin ilhamı", "Atilla", "Çingiz". Hüseyn Cavidin ev muzeyində hələ də məşhur eksponat - məxfi qutusu olan nahar masası qalmaqdadır. Xoşbəxtlikdən şairin evində aparılan axtarışlar zamanı onu görməmişdilər. Halbuki qutuda o zaman dərc olunmamış bir sıra əsərlər var idi. "Həmin əsərləri mənə qaytardıqda, sanki mənə bütün dünyanı hədiyyə etdilər!" - deyə o zaman dramaturqun qızı Turan xanım bildirirdi. Düz 35 il sonra - 1970-ci ildə rejissor Mehdi Məmmədov "Xəyyam"ı Dövlət Akademik Teatrının səhnəsində nümayiş etdirib.
"Onun bir çox əsəri sosial-humanist olsa da, buna rəğmən, Cavidin özünəməxsus stili hiss edilirdi", - deyə Səmədzadə bildirir: "Bu üslubun 3 əsası var: birincisi, Türkiyə məktəbinin ciddi təsiri; ikincisi, tarixi Şərq və yenə də Türkiyə motivləri; üçüncüsü mistika. Abstrakt poeziya mistikasız mümkün deyil. Şərq mədəniyyətinin təmsilçisi üçün isə mistik motivlərin yaradıcılıqda həmahəng şəkildə əks olunması daha asandır. Beləliklə, Hüseyn öz dövrünün kifayət qədər ciddi, bənzərsiz müəllifinə çevrilə bilib. Bununla da, o, milli mədəniyyətə çox ciddi töhfə verib".

On 24 October, Azerbaijan is going to celebrate the 131st birthday of Azeri poet and philosopher Huseyn Cavid
Such was the questioning of Azerbaijani poet Huseyn Cavid in autumn 1937. That was just the beginning. The so-called investigation and examinations continued two years and the poet was exiled to Magadan as an "enemy of the people" in 1939 (the notorious 58th article). He was charged with allegedly being a member of a counter-revolutionary nationalist organization, anti-Soviet propaganda among writers and even with espionage in favour of a foreign state. There was no evidence - only testimonies obtained from other persons under investigation - and there was no lawyer either. Yet unlike many, despite two years spent under investigation in inhuman conditions, the poet did not plead guilty. There was no normal trial. There was just the notorious "troika" tribunal that decided people's destinies without lawyers within 20 minutes.
As the result, Huseyn Cavid, with his health undermined, was exiled to Siberia to die a slow and agonizing death. He died there on 5 December 1941 short of his exile term expiry. Only in 1956 was Huseyn Cavid rehabilitated at the request of renowned Azerbaijani poets. As early as 1958, a book of Cavid's selected works was published in Baku. A selection of his plays came light in 1963. Much later, in 1982, the author's centenary was marked in Azerbaijan. It was decided on that occasion to rebury Huseyn Cavid. The poet's remains were moved to Naxcivan where they were consigned to the earth beneath a mulberry tree next to his father's house.
"The accusations against the poet were certainly far-fetched and the only thing he could really be blamed for was being a true Azerbaijani," our contemporary poet and art critic Lacin Samadzada said in his talk with R+. "His creative style was definitely under Turkish influence but one could hardly see anything blameworthy about it as he had spent a few years in Turkey studying literature and was acquainted with Turkish poets."
Indeed, Huseyn Cavid lived in Turkey in 1905 where he studied at the department of literature of Istanbul University. He was acquainted with well-known Turkish writers and poets. Yet he lived at home from 1909 and spent a long time teaching the Azeri language and history of literature at Azeri schools in Tiflis (Tbilisi), Ganca, Naxcivan until he finally moved to Baku.
His first poem saw the light in the Baku-based magazine Fiyuzat in 1906. After moving to Baku, Cavid was published much more often and as early as 1913 his first selection of poems "The Past Days" (Kecmis gunlar) was published - it was printed at an Azeri print shop in Tbilisi. In 1917, a new selection - "Spring Dew" - was published in Baku. "Cavid's poems indeed carried a lot of civic attitude and humanism but there were love lyrics too," said Samedzade. "One can recall plenty of well-known lyric poems including ones translated into Russian."
His dramatic works have also become well known: "Prince" (1929), "Sayavush" (1933), "Xayyam" (Khayyam) (1935), "Sheikh Sanan" (1914), "The Satan" (Iblis) (1917-1918). In 1926, Cavid took two month's health treatment in Germany staying in Berlin. When he returned, he got down to his big and last poem "Azar" [Azer] finished only in 1937. The poem reflected his impressions of his stay in Europe carrying many points of comparison and recognition.
The poet used to say: "my god is beauty and love". However. As years passed by, severe reality was increasingly penetrating into his poetry in one way or another. The number of his historical, civic and philosophical works was growing: "Sahla", "Daemon's Inspiration", "Atilla", "Cingiz". A remarkable exhibit still can be seen in Huseyn Cavid's memorial house - a dinner table with a secret drawer which fortunately was not found during search. It preserved some of his works not published by that time. "When this work was returned to me, it was like being given the entire world as a gift," the playwright's daughter Turan xanim [mode of address] said on that occasion. In 1970, 35 years later, "Khayyam" was staged at the State Academic Theatre by remarkable director Mehti Mammadov.
"Many of his works, being of a social and humanistic nature, are imbued with a kind of Cavid's signature style," says art critic Samadzada. "That style consists of three components: first, a considerable influence of the Turkish school; second, historical oriental and again Turkic motifs; and the third component is mysticism". "The abstract poetic cannot do without the mystical; being a representative of oriental culture, it is more than easy to harmoniously insert mystical motifs in his creative work," the art critic says. "In this way, Huseyn Cavid succeeded in becoming a fairly serious and original author of his times and thereby making a great contribution to the culture of his land".