ENERJİ TƏHLÜKƏSİZLİYİNİN ÜÇ BALİNASI
Azərbaycan ölkənin enerji resurslarına artan tələbatını müstəqil şəkildə ödəmək qabiliyyətinə malikdir
Müəllif: Nurlanə QULİYEVA, Emil İSMAYILOV Bakı
Asiya İnkişaf Bankının (AİB) proqnozlarına görə, 2035-ci ilə qədər Azərbaycan enerjidaşıyıcılarına ilkin tələbat 76,27% - neft ekvivalentində 20,8 mln. tona qədər artacaq. Müqayisə üçün: bankın qiymətləndirmələrinə görə, 2010-cu ildə bu göstərici 11,8 mln. tona bərabər idi.
Azərbaycan iqtisadiyyatının artım tempini nəzərə alaraq, bu proqnozları haqlı hesab etmək olar. Ən əsası isə AİB-nin "Asian Energy Outlook" hesabatına görə, Azərbaycan böyük neft və qaz ehtiyatlarına söykənən, enerji ilə zəngin olan dövlət olaraq qalmaqda davam edəcək. Bankın mütəxəssisinin fikrincə, "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) blokunda istehsalın artımı ilə Azərbaycanda neftin ümumi hasilatı 2015-ci ilə kimi sutkada 1,4 mln. barelə qədər artacaq. "Lakin 2020-ci ildən etibarən AÇG-də neft hasilatı azalmağa başlayacaq, ona görə də 2035-ci ildə Azərbaycanda neft hasilatının ümumi həcmi sutkada 1,26 mln. barel təşkil edəcək", - deyə sənəddə deyilir.
Faydalı artım
AİB proqnozlaşdırır ki, Azərbaycanda enerji mənbələrinə yekun tələbat standart ssenari üzrə ildə 3% artacaq. "Artımın ən sürətli tempi - ildə 4% nəqliyyat sektorunda gözlənilir ki, bu da avtomobillərin sayının 2035-ci ilə qədər 1000 nəfərə 161,4-ə kimi nəqliyyat vasitəsinin çoxalması ilə şərtləşdirilib. Sənayedə enerjiyə olan tələbat illik olaraq 2,4%, digər sahələrdə (kommunal təsərrüfat, kənd təsərrüfatı və başqaları) - 2,3%, qeyri-enerji sektorunda 2,2% artacaq", - deyə hesabatda bildirilir. Bankın mütəxəssisləri hesab edirlər ki, tələbatın artım templəri enerjinin mənbəsindən asılı olaraq fərqlənəcək. Eyni zamanda, onların fikrincə, elektrik enerjisinə tələbat ildə 3,5% artacaq.
Hərçənd hadisələrin inkişafının alternativ variantı da var. Belə ki, 2035-ci ilə kimi ölkədə enerji resurslarına tələbat neft ekvivalentində 18,9 mln. ton artacaq. AİB-nin alternativ proqnozu təklifə əsaslanaraq hesablanır ki, bazar iştirakçılarının digər bərabər şərtlərdə, o cümlədən əsas istehlakçılarla, aparıcı texnolo-giyalar tətbiq olunur, ölkə hökumətinin planlarına isə enerjinin yeni və bərpa olunan mənbələrinin, o cümlədən atom elektrik stansiyalarının istifadəsi daxildir.
Lakin istənilən halda AİB ekspertləri hesab edirlər ki, enerji effektivliyi sahəsində siyasət, tədbirlər və proqramın inkişafı istər tələbat, istərsə də təklif baxımından yekun olaraq Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına faydalı olacaq. "Ölkə enerji təhlükəsizliyinin sonrakı inkişafı üçün enerji effektivliyinin artırılması üzrə potensialın həyata keçirilməsindən əhəmiyyətli dərəcədə qazana bilər", - deyə onlar iddia edirlər.
Elektrik və fasiləsiz qaz
Səslənən proqnozlar, prinsipcə, Azərbaycan iqtisadiyyatının illik artım templəri ilə məntiqli şəkildə uzlaşır. İstehsal sektorunda müəssisələrin sayının artırılması, kommunal şərtlərin yaxşılaşdırılması, əhalinin rifah səviyyəsinin qalxması - enerji resurslarının istehlak artımının tendensiyasına təsir edən daha çox parlaq faktorlardır.
"Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq, artıq bu on illiyin sonuna əhalinin adambaşına düşən ÜDM-nin həcmi iki dəfədən çox artacaq və 13 min dollara çatacaq, ölkə Dünya Bankının təsnifatı üzrə "yüksək orta gəlirli ölkə"lər sırasına tamhüquqlu şəkildə daxil olacaq, BMT-nin İnkişaf Proqramının təsnifatına görə "insan inkişafının yüksək səviyyədə olduğu ölkələr" qrupunda yuxarı yerləri tutacaq.
Həmçinin ölkənin regionun ticarət mərkəzinə çevrilməsi, qeyri-neft sektoru üzrə ixracın həcminin əhalinin adambaşına 1 min dollara kimi çatdırılması planlaşdırılır. Bu isə uyğun olaraq yeni istehsal gücləri yaradılmadan, neft və qazla birbaşa bağlı olmayan iqtisadiyyatın ayrıca sahələrinin inkişafı olmadan heç bir halda mümkün deyil.
İlk növbədə, bu, enerji istehlakının həcmində öz əksini tapır - bu gün ölkənin elektrik enerjisinə tələbatı 4200-4400 meqavat səviyyəsindədir, lakin bu rəqəm hər il artım istiqamətində dəyişir. Bununla əlaqədar olaraq, ölkədə yeni generasiya güclərinin tikintisi üzrə işlər aparılır ki, bu da enerji sisteminin gücün əhəmiyyətli dərəcədə artmasına və onu artıq 2015-ci ilə qədər 7 min və daha artıq meqavat səviyyəsinə çatdırmağa imkan verəcək. Hələlik "artıq" meqavatlar tamamilə cəlb olunmayıblar, lakin ehtimal ki, yaxın illərdə onlar da iqtisadiyyata cəlb olunacaqlar.
Elektrik enerjisinin istehlakının artımı özü ilə həm də təbii qaza olan tələbatı da artırır. "Mavi yanacaq"ın daxili bazarının genişlənməsinin formalaşdırılmasının ikinci mühüm cəhəti var - Azərbaycan ölkənin qazlaşdırılmasının, təxminən, 90%-lik səviyyəsinə çatıb. SOCAR vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyovun sözlərinə görə, 2020-ci ilə kimi ölkədə qazın daxili istehlakının həcmi ildə 15 mlrd. kubmetrə çatacaq. Əlbəttə, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərini nəzərə alsaq, 2015-ci ilə kimi hasilatın həcmi laylarda bitən qaz nəzərə alınmadan 20 mlrd. kubmetrə, 2025-ci ilə kimi isə - 40 mlrd. kub metrə çatacaq ki, Azərbaycan sadəcə olaraq mövcud olan ixrac öhdəliklərini yerinə yetirməyəcək, həm də yenilərini üzərinə götürmək imkanına malik olacaq. Təbii ki, daxili qaz təchizatının imkanlarından, ümumiyyətlə, narahat olmaq lazım gəlmir.
Gözlənilməyən neft
Müəyyən narahatlıqlar doğuran yeganə an - neft hasilatıdır. Yenə də sənaye artımı, Azərbaycanın avtonəqliyyat yüklərinin daşınması üçün rahat tranzit ölkəyə çevrilməsi, ölkənin yollarında avtomobillərin sayının artması - birmənalı olaraq daha çox neft məhsulları lazım olacaq. Deyilənlərin sübutu olaraq, ancaq bir göstəricini misal gətirəcəyik - təkcə son 10 ildə Azərbaycanda avtomobillərin sayı 2,4 dəfə artıb - 2003-cü ildə 511 mindən 2012-ci ildə 1,1 mln.-a qədər çoxalıb. Hər 100 ailəyə düşən avtomobillərin sayı 2,6 dəfə - 2003-cü ildə 22-dən 2012-ci ildə 46-ya qədər artıb.
.jpeg)
SOCAR-ın məlumatlarına əsasən, son 10 ildə benzindən illik istifadə 10%-dən çox artıb, öz növbəsində dizel yanacağından istifadədə artım isə 13% təşkil edib. Məlum olduğu kimi Azərbaycanda neft məshulları ümumi emal gücü ildə 16 mln. ton olan iki Bakı NEZ-də istehsal olunur. Hər iki müəssisə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin tərkibinə daxildir və ildə SOCAR-ın hasil etdiyi, təxminən, 7 mln. ton neft emal edir. Son illər Bakı NEZ-in neft məhsullarını xaricdə satmaq getdikcə daha da problemli məsələyə çevrilir - daxili bazarın tələbatı elə sürətlə artır ki, zavodlar güclə çatdırır. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına görə, 2012-ci ildə Azərbaycanın daxili bazarına 4,8 mln.ton neft məhsulları göndərilib ki, bu da 2011-ci ilin göstəricisindən 8,8% çox olub. Xüsusən, keçən il avtomobil benzini, dizel yanacağı, neft bitumu, sürtkü yağı və digər neft məhsullarının tədarükü də artıb.
Azərbaycan daxili tələbatını təmin edə biləcəkmi, neft və neft məhsullarının ixracatçısından idxalatçısına çevriləcəkmi? Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyinin məlumatlarına əsasən, 2015-ci ilə kimi ölkədə neftin hasilatının səviyyəsi, təxminən, 51 mln. tona qədər artacaq. Belə ki, 2013-cü ilin yekunlarına görə neft hasilatı 41,06 mln. ton, 2014-cü ilə qədər 49,5 mln. və 2015-ci ilə qədər 50,86 mln.ton təşkil edəcək. Eyni zamanda SOCAR günlük orta perspektivdə neftin hasilatını 8 mln. tondan aşağı olmayan səviyyədə saxlayacaq.
Sonra necə olacaq? Sonra AİB-nin proqnozlarına görə neft hasilatı düşəcək. Prinsipcə, Azərbaycanın yeraltı sərvətlərinin sonsuzluğuna heç kim ümid etmir, yəni "qara qızıl"ın hasilatının həcminin tədricən azalması qaçılmazdır. Düzdür, bu, çətin ki, Asiya bankının təklif etdiyi ssenari üzrə baş verəcək - yerli ekspertlər iddia edirlər ki, yeni kəşflər və mövcud olan yataqların daha dərin istismarı sayəsində əvvəl ehtimal olunandan daha çox davam gətirmək mümkün olacaq. Prezident İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi "BP" şirkəti AÇG-də neft hasilatının düşməsi ilə bağlı problemin nizamlanandan sonra, məhz 2013-cü ildən neft sənayesində stabilləşmə mərhələsi başlayacaq. "Gələcəkdə, uzun illər ərzində sabit neft hasilatı təmin olunacaq", - deyə İ.Əliyev bir qədər öncə bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycan ən azı yaxın 20 il ərzində neft idxalçısına çevrilməyəcək. Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycanın sübut edilmiş neft ehtiyatları 2 mlrd. ton təşkil edir.
Bundan başqa, ölkə məlum olduğu kimi neft emalı üzrə imkanlarını genişləndirir, gücü 1,7 mln. ton hazır məhsul gücündə olan neft-kimya müəssisəsi, gücü ildə 10 mln. ton gücündə olan ilkin emal üzrə neft emal edən zavod, eləcə də gücü ildə 10 mlrd. kubmetr qaz emal edən zavod da daxil olan 17 mlrd. dollarlıq yeni kompleks inşa edir. Onun istismara buraxılmasından sonra ölkə enerji resursları ilə təmin olunma planı baxımından təkcə sayca deyil, həm də keyfiyyətcə istehsal etdiyi məhsullarının səviyyəsinin dünya standartlarına yaxınlaşdıracaq.

ТРИ КИТА ЭНЕРГОБЕЗОПАСНОСТИ
По прогнозам Азиатского банка развития (АБР), к 2035 году первичный спрос на энергоносители в Азербайджане вырастет на 76,27% - до 20,8 млн. тонн в нефтяном эквиваленте. Для сравнения: по оценкам банка, в 2010 году этот показатель был равен 11,8 млн. тонн.
Учитывая темпы роста экономики Азербайджана, данные прогнозы можно считать оправданными. Самое главное, что, согласно отчету АБР Asian Energy Oultook, Азербайджан продолжит оставаться энергетически самодостаточным государством, опирающимся на обширные запасы нефти и газа. По мнению экспертов банка, с ростом производства на блоке "Азери - Чираг - Гюнешли" (АЧГ) общая добыча нефти в Азербайджане до 2015 года увеличится до 1,4 млн. баррелей в сутки. "Однако с 2020 года добыча нефти с АЧГ будет снижаться, поэтому в 2035 году в Азербайджане общий объем нефтедобычи составит 1,26 млн. баррелей в сутки", - отмечается в документе.
Полезный рост
АБР прогнозирует, что конечный спрос на энергоресурсы в Азербайджане по стандартному сценарию будет увеличиваться на 3% в год. "Самые быстрые темпы роста - 4% в год - ожидаются в транспортном секторе, что обусловлено ростом числа автомобилей до 161,4 автотранспортного средства на 1000 человек к 2035 году. Спрос на энергию в промышленности будет ежегодно расти на 2,4%, в других сферах (коммунальное хозяйство, сельское хозяйство и другие) - на 2,3%, в неэнергетическом секторе - на 2,2%", - говорится в отчете. По мнению специалистов банка, темпы роста спроса будут различаться в зависимости от источника энергии. При этом, по их оценкам, спрос на электроэнергию будет расти на 3,5% в год.
Впрочем, есть и альтернативный вариант развития событий, согласно которому к 2035 году спрос на энергоресурсы в стране вырастет до 18,9 млн. тонн в нефтяном эквиваленте. Альтернативный прогноз АБР рассчитывается, исходя из предположения, что при прочих равных условиях участниками рынка, в том числе конечными потребителями, применяются передовые технологии, а в планы правительства страны входит использование новых и возобновляемых источников энергии, а также атомных электростанций.
Но в любом случае эксперты АБР считают, что развитие политики, мер и программ в области энергоэффективности как со стороны спроса, так и предложения в конечном счете принесет пользу социально-экономическому развитию Азербайджана. "Страна может значительно выиграть от реализации потенциала по повышению энергоэффективности для дальнейшего развития энергетической безопасности", - утверждают они.
Электричество и газ без ограничений
Озвученные прогнозы, в принципе, логично сочетаются с ежегодными темпами роста экономики Азербайджана. Увеличение количества предприятий в производственном секторе, улучшение коммунальных условий, повышение уровня благосостояния населения - вот наиболее яркие факторы, влияющие на формирование тенденции роста потребления энергоресурсов.
Согласно концепции развития "Азербайджан-2020: взгляд в будущее", уже к концу этого десятилетия объем ВВП на душу населения увеличится более чем вдвое и достигнет $13 тыс., страна полноправно войдет в число "стран с высоким средним доходом" по классификации Всемирного банка и займет верхние ступени в группе "стран с высоким человеческим развитием" по классификации Программы развития ООН. Также планируется превратить страну в торговый центр региона, довести объем экспорта по ненефтяному сектору на душу населения до $1 тыс. А это, соответственно, никак невозможно без создания новых производственных мощностей, развития отдельных сфер экономики, не связанных с нефтью и газом напрямую.
В первую очередь это отражается на объемах энергопотребления - сегодня потребность страны в электроэнергии находится на уровне 4200-4400 мегаватт, однако эта цифра меняется ежегодно в сторону роста. В связи с этим ведутся работы по строительству новых генерирующих мощностей, что позволит значительно увеличить мощность энергосистемы и довести ее уже к 2015 году до уровня 7 тыс. и более мегаватт. Пока "лишние" мегаватты не задействованы полностью, однако, скорее всего, в ближайшие годы они будут также вовлечены в экономику.
Рост потребления электричества влечет за собой и увеличение потребностей в природном газе. Есть и вторая важная составляющая формирования расширения внутреннего рынка "голубого топлива" - Азербайджан почти достиг 90-процентного уровня газификации страны. По словам заместителя вице-президента SOCAR Виталия Беглярбекова, к 2020 году объем внутреннего потребления в стране достигнет 15 млрд. кубометров газа в год. Конечно, учитывая слова президента компании SOCAR Ровнага Абдуллаева, что объем добычи составит к 2015 году 20 млрд. кубометров без учета газа, закачиваемого в пласты, а к 2025 году - до 40 млрд. кубометров, Азербайджан будет способен выполнить не только уже имеющиеся экспортные обязательства, но и взять на себя новые. Естественно, что насчет возможностей внутреннего газообеспечения вообще сомневаться не приходится.
Непредсказуемая нефть
Единственный момент, способный вызвать определенные беспокойства, - нефтедобыча. Опять же промышленный рост, превращение Азербайджана в удобную транзитную страну для автотранспортных перевозок, рост числа автомобилей на дорогах страны - однозначно понадобится больше нефтепродуктов. В качестве подтверждения сказанного приведем лишь один показатель. Только за последние 10 лет количество автомобилей в Азербайджане выросло в 2,4 раза - с 511 тыс. в 2003 году до 1,1 млн. в 2012 году. Количество автомобилей на каждые 100 семей выросло в 2,6 раза - с 22 в 2003-м до 46 в 2012 году.
Согласно информации SOCAR, ежегодное потребление бензина за 10 лет выросло более чем на 10%, в свою очередь рост потребления дизельного топлива составляет 13%. Как известно, нефтепродукты в Азербайджане производятся на двух бакинских НПЗ суммарной мощностью переработки 16 млн. тонн нефти в год. Оба предприятия входят в состав Госнефтекомпании Азербайджана и ежегодно перерабатывают около 7 млн. тонн нефти, добываемой SOCAR. В последние годы продавать нефтепродукты бакинских НПЗ за рубеж становится все более проблематично - запросы внутреннего рынка растут с такой быстротой, что заводы едва за ними поспевают. Так, по данным Госкомитета по статистике, в 2012 году на внутренний рынок Азербайджана было отправлено 4,8 млн. тонн нефтепродуктов, что на 8,8% больше показателя 2011 года. В частности, в прошлом году увеличились поставки автомобильного бензина, дизельного топлива, нефтяного битума, смазочных масел и других видов нефтепродуктов.
Сможет ли Азербайджан обеспечивать свои внутренние потребности, не превратится ли из экспортера нефти и нефтепродуктов в их импортера? Согласно данным Министерства промышленности и энергетики Азербайджана, до 2015 года уровень добычи нефти в стране будет расти - почти до 51 млн. тонн. Так, добыча нефти по итогам 2013 года составит 41,06 млн. тонн, 2014-го - 49,5 млн. и 2015-го - 50,86 млн. тонн. При этом SOCAR в среднесрочной перспективе сохранит объемы добычи нефти на уровне не ниже 8 млн. тонн.
Что будет дальше? Дальше, по прогнозам АБР, нефтедобыча будет падать. В принципе на бездонность недр Азербайджана никто и не надеется, то есть процесс постепенного сокращения уровня добычи "черного золота" неизбежен. Правда, вряд ли это будет происходить по сценарию, предложенному Азиатским банком, - местные эксперты утверждают, что благодаря новым открытиям и более глубокой разработке имеющихся месторождений продержаться можно будет дольше, чем предполагалось ранее. Как отмечал и сам президент Ильхам Алиев после урегулирования проблемы с компанией ВР относительно спада нефтедобычи на АЧГ, именно с 2013 года в нефтяной промышленности начнется этап стабилизации. "В дальнейшем на протяжении многих лет будет обеспечиваться устойчивая нефтедобыча", - заявлял президент И.Алиев ранее.
Словом, в импортера нефти Азербайджан в ближайшие 20 лет, как минимум, не превратится. Отметим, к слову, что на сегодня доказанные запасы нефти Азербайджана составляют 2 млрд. тонн.
Более того, страна, как известно, расширяет свои возможности по переработке нефти, строит новый комплекс стоимостью $17 млрд., включающий в себя нефтехимическое предприятие мощностью 1,7 млн. тонн готовой продукции, нефтеперерабатывающий завод по первичной переработке нефти мощностью 10 млн. тонн в год, а также газоперерабатывающий завод мощностью 10 млрд. кубометров в год. После его пуска страна станет самодостаточной в плане обеспечения энергоресурсами не только в количественном соотношении, но и качественно приблизив уровень выпускаемой продукции к мировым стандартам.