ENERJİ TƏHLÜKƏSİZLİYİNİN ÜÇ BALİNASI
Azərbaycan ölkənin enerji resurslarına artan tələbatını müstəqil şəkildə ödəmək qabiliyyətinə malikdir
Müəllif: Nurlanə QULİYEVA, Emil İSMAYILOV Bakı
Asiya İnkişaf Bankının (AİB) proqnozlarına görə, 2035-ci ilə qədər Azərbaycan enerjidaşıyıcılarına ilkin tələbat 76,27% - neft ekvivalentində 20,8 mln. tona qədər artacaq. Müqayisə üçün: bankın qiymətləndirmələrinə görə, 2010-cu ildə bu göstərici 11,8 mln. tona bərabər idi.
Azərbaycan iqtisadiyyatının artım tempini nəzərə alaraq, bu proqnozları haqlı hesab etmək olar. Ən əsası isə AİB-nin "Asian Energy Outlook" hesabatına görə, Azərbaycan böyük neft və qaz ehtiyatlarına söykənən, enerji ilə zəngin olan dövlət olaraq qalmaqda davam edəcək. Bankın mütəxəssisinin fikrincə, "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) blokunda istehsalın artımı ilə Azərbaycanda neftin ümumi hasilatı 2015-ci ilə kimi sutkada 1,4 mln. barelə qədər artacaq. "Lakin 2020-ci ildən etibarən AÇG-də neft hasilatı azalmağa başlayacaq, ona görə də 2035-ci ildə Azərbaycanda neft hasilatının ümumi həcmi sutkada 1,26 mln. barel təşkil edəcək", - deyə sənəddə deyilir.
Faydalı artım
AİB proqnozlaşdırır ki, Azərbaycanda enerji mənbələrinə yekun tələbat standart ssenari üzrə ildə 3% artacaq. "Artımın ən sürətli tempi - ildə 4% nəqliyyat sektorunda gözlənilir ki, bu da avtomobillərin sayının 2035-ci ilə qədər 1000 nəfərə 161,4-ə kimi nəqliyyat vasitəsinin çoxalması ilə şərtləşdirilib. Sənayedə enerjiyə olan tələbat illik olaraq 2,4%, digər sahələrdə (kommunal təsərrüfat, kənd təsərrüfatı və başqaları) - 2,3%, qeyri-enerji sektorunda 2,2% artacaq", - deyə hesabatda bildirilir. Bankın mütəxəssisləri hesab edirlər ki, tələbatın artım templəri enerjinin mənbəsindən asılı olaraq fərqlənəcək. Eyni zamanda, onların fikrincə, elektrik enerjisinə tələbat ildə 3,5% artacaq.
Hərçənd hadisələrin inkişafının alternativ variantı da var. Belə ki, 2035-ci ilə kimi ölkədə enerji resurslarına tələbat neft ekvivalentində 18,9 mln. ton artacaq. AİB-nin alternativ proqnozu təklifə əsaslanaraq hesablanır ki, bazar iştirakçılarının digər bərabər şərtlərdə, o cümlədən əsas istehlakçılarla, aparıcı texnolo-giyalar tətbiq olunur, ölkə hökumətinin planlarına isə enerjinin yeni və bərpa olunan mənbələrinin, o cümlədən atom elektrik stansiyalarının istifadəsi daxildir.
Lakin istənilən halda AİB ekspertləri hesab edirlər ki, enerji effektivliyi sahəsində siyasət, tədbirlər və proqramın inkişafı istər tələbat, istərsə də təklif baxımından yekun olaraq Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına faydalı olacaq. "Ölkə enerji təhlükəsizliyinin sonrakı inkişafı üçün enerji effektivliyinin artırılması üzrə potensialın həyata keçirilməsindən əhəmiyyətli dərəcədə qazana bilər", - deyə onlar iddia edirlər.
Elektrik və fasiləsiz qaz
Səslənən proqnozlar, prinsipcə, Azərbaycan iqtisadiyyatının illik artım templəri ilə məntiqli şəkildə uzlaşır. İstehsal sektorunda müəssisələrin sayının artırılması, kommunal şərtlərin yaxşılaşdırılması, əhalinin rifah səviyyəsinin qalxması - enerji resurslarının istehlak artımının tendensiyasına təsir edən daha çox parlaq faktorlardır.
"Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq, artıq bu on illiyin sonuna əhalinin adambaşına düşən ÜDM-nin həcmi iki dəfədən çox artacaq və 13 min dollara çatacaq, ölkə Dünya Bankının təsnifatı üzrə "yüksək orta gəlirli ölkə"lər sırasına tamhüquqlu şəkildə daxil olacaq, BMT-nin İnkişaf Proqramının təsnifatına görə "insan inkişafının yüksək səviyyədə olduğu ölkələr" qrupunda yuxarı yerləri tutacaq.
Həmçinin ölkənin regionun ticarət mərkəzinə çevrilməsi, qeyri-neft sektoru üzrə ixracın həcminin əhalinin adambaşına 1 min dollara kimi çatdırılması planlaşdırılır. Bu isə uyğun olaraq yeni istehsal gücləri yaradılmadan, neft və qazla birbaşa bağlı olmayan iqtisadiyyatın ayrıca sahələrinin inkişafı olmadan heç bir halda mümkün deyil.
İlk növbədə, bu, enerji istehlakının həcmində öz əksini tapır - bu gün ölkənin elektrik enerjisinə tələbatı 4200-4400 meqavat səviyyəsindədir, lakin bu rəqəm hər il artım istiqamətində dəyişir. Bununla əlaqədar olaraq, ölkədə yeni generasiya güclərinin tikintisi üzrə işlər aparılır ki, bu da enerji sisteminin gücün əhəmiyyətli dərəcədə artmasına və onu artıq 2015-ci ilə qədər 7 min və daha artıq meqavat səviyyəsinə çatdırmağa imkan verəcək. Hələlik "artıq" meqavatlar tamamilə cəlb olunmayıblar, lakin ehtimal ki, yaxın illərdə onlar da iqtisadiyyata cəlb olunacaqlar.
Elektrik enerjisinin istehlakının artımı özü ilə həm də təbii qaza olan tələbatı da artırır. "Mavi yanacaq"ın daxili bazarının genişlənməsinin formalaşdırılmasının ikinci mühüm cəhəti var - Azərbaycan ölkənin qazlaşdırılmasının, təxminən, 90%-lik səviyyəsinə çatıb. SOCAR vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyovun sözlərinə görə, 2020-ci ilə kimi ölkədə qazın daxili istehlakının həcmi ildə 15 mlrd. kubmetrə çatacaq. Əlbəttə, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərini nəzərə alsaq, 2015-ci ilə kimi hasilatın həcmi laylarda bitən qaz nəzərə alınmadan 20 mlrd. kubmetrə, 2025-ci ilə kimi isə - 40 mlrd. kub metrə çatacaq ki, Azərbaycan sadəcə olaraq mövcud olan ixrac öhdəliklərini yerinə yetirməyəcək, həm də yenilərini üzərinə götürmək imkanına malik olacaq. Təbii ki, daxili qaz təchizatının imkanlarından, ümumiyyətlə, narahat olmaq lazım gəlmir.
Gözlənilməyən neft
Müəyyən narahatlıqlar doğuran yeganə an - neft hasilatıdır. Yenə də sənaye artımı, Azərbaycanın avtonəqliyyat yüklərinin daşınması üçün rahat tranzit ölkəyə çevrilməsi, ölkənin yollarında avtomobillərin sayının artması - birmənalı olaraq daha çox neft məhsulları lazım olacaq. Deyilənlərin sübutu olaraq, ancaq bir göstəricini misal gətirəcəyik - təkcə son 10 ildə Azərbaycanda avtomobillərin sayı 2,4 dəfə artıb - 2003-cü ildə 511 mindən 2012-ci ildə 1,1 mln.-a qədər çoxalıb. Hər 100 ailəyə düşən avtomobillərin sayı 2,6 dəfə - 2003-cü ildə 22-dən 2012-ci ildə 46-ya qədər artıb.
.jpeg)
SOCAR-ın məlumatlarına əsasən, son 10 ildə benzindən illik istifadə 10%-dən çox artıb, öz növbəsində dizel yanacağından istifadədə artım isə 13% təşkil edib. Məlum olduğu kimi Azərbaycanda neft məshulları ümumi emal gücü ildə 16 mln. ton olan iki Bakı NEZ-də istehsal olunur. Hər iki müəssisə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin tərkibinə daxildir və ildə SOCAR-ın hasil etdiyi, təxminən, 7 mln. ton neft emal edir. Son illər Bakı NEZ-in neft məhsullarını xaricdə satmaq getdikcə daha da problemli məsələyə çevrilir - daxili bazarın tələbatı elə sürətlə artır ki, zavodlar güclə çatdırır. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına görə, 2012-ci ildə Azərbaycanın daxili bazarına 4,8 mln.ton neft məhsulları göndərilib ki, bu da 2011-ci ilin göstəricisindən 8,8% çox olub. Xüsusən, keçən il avtomobil benzini, dizel yanacağı, neft bitumu, sürtkü yağı və digər neft məhsullarının tədarükü də artıb.
Azərbaycan daxili tələbatını təmin edə biləcəkmi, neft və neft məhsullarının ixracatçısından idxalatçısına çevriləcəkmi? Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyinin məlumatlarına əsasən, 2015-ci ilə kimi ölkədə neftin hasilatının səviyyəsi, təxminən, 51 mln. tona qədər artacaq. Belə ki, 2013-cü ilin yekunlarına görə neft hasilatı 41,06 mln. ton, 2014-cü ilə qədər 49,5 mln. və 2015-ci ilə qədər 50,86 mln.ton təşkil edəcək. Eyni zamanda SOCAR günlük orta perspektivdə neftin hasilatını 8 mln. tondan aşağı olmayan səviyyədə saxlayacaq.
Sonra necə olacaq? Sonra AİB-nin proqnozlarına görə neft hasilatı düşəcək. Prinsipcə, Azərbaycanın yeraltı sərvətlərinin sonsuzluğuna heç kim ümid etmir, yəni "qara qızıl"ın hasilatının həcminin tədricən azalması qaçılmazdır. Düzdür, bu, çətin ki, Asiya bankının təklif etdiyi ssenari üzrə baş verəcək - yerli ekspertlər iddia edirlər ki, yeni kəşflər və mövcud olan yataqların daha dərin istismarı sayəsində əvvəl ehtimal olunandan daha çox davam gətirmək mümkün olacaq. Prezident İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi "BP" şirkəti AÇG-də neft hasilatının düşməsi ilə bağlı problemin nizamlanandan sonra, məhz 2013-cü ildən neft sənayesində stabilləşmə mərhələsi başlayacaq. "Gələcəkdə, uzun illər ərzində sabit neft hasilatı təmin olunacaq", - deyə İ.Əliyev bir qədər öncə bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycan ən azı yaxın 20 il ərzində neft idxalçısına çevrilməyəcək. Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycanın sübut edilmiş neft ehtiyatları 2 mlrd. ton təşkil edir.
Bundan başqa, ölkə məlum olduğu kimi neft emalı üzrə imkanlarını genişləndirir, gücü 1,7 mln. ton hazır məhsul gücündə olan neft-kimya müəssisəsi, gücü ildə 10 mln. ton gücündə olan ilkin emal üzrə neft emal edən zavod, eləcə də gücü ildə 10 mlrd. kubmetr qaz emal edən zavod da daxil olan 17 mlrd. dollarlıq yeni kompleks inşa edir. Onun istismara buraxılmasından sonra ölkə enerji resursları ilə təmin olunma planı baxımından təkcə sayca deyil, həm də keyfiyyətcə istehsal etdiyi məhsullarının səviyyəsinin dünya standartlarına yaxınlaşdıracaq.

THE THREE WHALES OF ENERGY SECURITY
According to forecasts of the Asian Development Bank (ADB), by 2035 primary energy demand in Azerbaijan will increase by 76.27 % and reach 20.8m tonnes in oil equivalent. For comparison, according to bank estimates, in 2010 the figure was 11.8m tonnes.
Given the pace of economic growth in Azerbaijan, these forecasts can be considered justified. The most important thing is that according to the ADB report "Asian Energy Oultook", Azerbaijan will continue to be self-sufficient in energy, relying on vast reserves of oil and gas. According to experts of the bank, with the growth of production at the Azari-Ciraq-Gunashli (ACG) block [Azeri-Chirag-Guneshli], the total oil production in Azerbaijan by 2015 will increase to 1.4m barrels per day. "However, from 2020 oil production from ACG will decline, so in 2035, Azerbaijan's total oil production will amount to 1.26m barrels per day," the document says.
Useful growth
The ADB predicts that the final demand for energy in Azerbaijan under the standard scenario will increase by 3% per year. "The fastest growth rate - 4 % per year - is expected in the transport sector as the number of motor vehicles will increase to 161.4 per 1,000 people in 2035. Energy demand in the industry will grow annually by 2.4 %, in other sectors (utilities, agriculture, etc.) - by 2.3% and in the non-energy sector - by 2.2 %," said the statement. According to experts of the bank, the growth rate of demand will vary depending on the source of energy. According to their estimates, the demand for electricity will grow by 3.5 % per year.
However, there is an alternative scenario in which by 2035 energy demand in the country will rise to 18.9 million tonnes in oil equivalent. The alternate ADB forecast is calculated from the assumption that in other equal conditions, the market participants, including end users, use high technologies, and the country's government plans to use new and renewable sources of energy, as well as nuclear power plants.
But in any case, ADB experts believe that the development of policies, measures and programmes in the field of energy efficiency, on both demand and supply, will eventually benefit the socioeconomic development of Azerbaijan. "The country can greatly benefit from the potential of energy efficiency for the further development of energy security," they say.
Electricity and gas without restrictions
The above forecasts, in principle, logically combine with the annual rate of growth in the economy of Azerbaijan. The increase in the number of enterprises in the manufacturing sector, the improvement of municipal conditions and the increasing well-being of the population are all the most striking factors influencing the formation of the growth trend in energy consumption.
According to the concept of development "Azerbaijan 2020: A Look into the Future", by the end of this decade, GDP per capita will more than double and reach 13m dollars, and the country will rightfully join the "countries with high average income" according to World Bank classification and will occupy the top level in the group of "countries with high human development" according to the classification of the UN Development Programme. It is also planned to turn the country into the region's trade centre and increase the volume of exports in the non-oil sector to 1,000 dollars per capita. And this, accordingly, is impossible without the creation of new production facilities and the development of individual sectors of the economy that are not related to oil and gas directly.
First of all, this is reflected in the volume of energy consumption - today the country's demand for electricity is 4,200-4,400 MW, but this figure varies annually upwards. In this regard, the country is working on the construction of new generating facilities, which will greatly increase the capacity of the power grid and raise it to 7,000 or more megawatts by 2015. For the time being, the "extra" megawatts are not used in full, however, they will most likely also be involved in the economy in the next few years.
The growth in electricity consumption entails an increase in demand for natural gas. There is also a second important component forming the expansion of the domestic market of "blue fuel" - Azerbaijan has almost reached a 90 % level of gasification in the country. According to SOCAR Vice-President Vitaliy Baylarbayov, by 2020 the volume of domestic consumption in the country will reach 15 billion cubic metres of gas per year. Of course, given the words of SOCAR President Rovnaq Abdullayev that by 2015, the volume of production will make up 20bn cubic metres, excluding the gas injected into the reservoirs, and 40bn cubic metres by 2025, Azerbaijan will not only be able to fulfill the existing export commitments, but also undertake new ones. Of course, there is no doubt at all about the potential of internal gas supplies.
Unpredictable oil
The only thing which can cause some concern is oil production. Again, the industrial growth, the transformation of Azerbaijan into a convenient transit country for road transport and the growing number of cars on the country's roads will definitely require more oil. As a confirmation of what has been said, we will cite one indicator - in the last 10 years alone the number of cars in Azerbaijan increased by 2.4 times - from 511,000 in 2003 to 1.1m in 2012. The number of cars per 100 households increased by 2.6 times - from 22 in 2003 to 46 in 2012.
According to SOCAR, the annual consumption of petrol in 10 years has increased by more than 10 %, while the increase in the consumption of diesel fuel is 13 %. As you know, oil products in Azerbaijan are made at two Baku refineries with a total refining capacity of 16m tonnes of oil a year. Both plants are part of the State Oil Company of Azerbaijan and annually refine approximately 7m tonnes of oil produced by SOCAR. In recent years, it is increasingly difficult to sell oil from Baku refineries abroad - the needs of the domestic market are growing so fast that the plants barely keep pace with them. Thus, according to the State Statistics Committee, in 2012, 4.8m tonnes of petroleum products were placed on the domestic market of Azerbaijan, which is 8.8 % more than in 2011. In particular, the supply of petrol, diesel fuel, petroleum bitumen, lubricants and other petroleum products increased last year.
Will Azerbaijan be able to meet its domestic needs or will it turn from an exporter of oil and oil products into an importer? According to Azerbaijan's Ministry of Industry and Energy, until 2015 the level of oil production in the country will grow to nearly 51m tonnes. Thus, oil production will amount to 41.06m tonnes in 2013, 49.5m in 2014, and 50.86m tonnes in 2015. At the same time, SOCAR will keep oil production at no lower than 8m tonnes in the medium-term.
What will happen next? In the future, according to ADB forecasts, oil production will fall. In principle, no one expects Azerbaijan's depths to be bottomless, i.e. the gradual decline in the level of "black gold" production is inevitable. True, it is unlikely to happen under the scenario proposed by the Asian Development Bank - local experts say that thanks to new discoveries and deeper development of the existing fields, we can hold out longer than previously thought. After the settlement of the problem with BP regarding the decline in oil production at ACG, President Ilham Aliyev noted that the oil industry will enter a phase of stabilization from 2013. "In the future, reliable oil production will be secured for many years," President Ilham Aliyev said earlier.
In short, Azerbaijan will not become an oil importer at least in the next 20 years. Incidentally, we note that today Azerbaijan's proven oil reserves amount to 2bn tonnes.
Moreover, the country is known to expand its capacity for processing crude oil, is building a new facility worth 17bn dollars, including a petrochemical plant with a capacity of 1.7m tonnes of finished products, an oil refinery for primary oil processing with a capacity of 10m tonnes per year, and a gas processing plant with a capacity of 10bn cubic metres a year. After its launch, the country will not only become self-sufficient in energy in terms of quantity, but also bring the quality of products in line with international standards.