Rusiyalı ekspert Aleksey Vlasov Biryulevoda törədilmiş qətlin yaratdığı rezonans haqda danışır
Moskva sakini Yeqor Şerbakovun Rusiya paytaxtı yaxınlığındakı Biryulevoda qətlə yetirilməsi həm Rusiyada, həm də qətldə şübhəli bilinən Orxan Zeynalovun vətəni Azərbaycanda böyük ajiotaj yaradıb. Qətldən dərhal sonra rusiyalı millətçilərin aksiyalara başlaması, əksəriyyəti azərbaycanlı olan minlərlə miqrantın çalışdığı "Pokrov" meyvə-tərəvəz bazarının bağlanılması, Rusiya xüsusi təyinatlılarının şübhəli Zeynalovun ələ keçirilməsi üçün keçirdiyi "xüsusi əməliyyat" ortaya bir sıra suallar çıxarıb. Sanki hansısa qüvvələr gərginliyin artırılmasında, məişət cinayətinə milli, siyasi çalar verməkdə maraqlıdır. Yaranmış vəziyyəti şərh etməsi üçün Rusiyanın "Şimal-Cənub" politologiya mərkəzinin icraçı direktoru Aleksey Vlasova müraciət etdik.
- Aleksey, Şerbakovun ehtimal olunan qatili Orxan Zeynalovun həbsilə bağlı vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz? Fikrinizcə, məsələ həddindən artıq siyasiləşdirilmirmi?
- Həqiqətən də, hər iki tərəfdə məsələnin siyasiləşdirilməsi hallarına rast gəlinir. Həm Rusiya, həm də Azərbaycan mətbuatında çoxlu sayda materiallar yer alır. Fikrimcə, həmin materiallarda yer alan məsələləri indiki şəraitdə ictimai müzakirəyə çıxarmaq lazım deyildi. Əlbəttə ki, həm Moskvada, həm də Bakıda müəyyən etikaya riayət olunmalıdır. Burada kiminsə daha çox, kiminsə daha az günahkar olduğunu düşünmürəm. Sadəcə KİV özünə nəzarəti bir qədər sərt həyata keçirməlidir.
- Videokadrlardan göründüyü kimi, şübhəli Orxan Zeynalovu xüsusilə təhlükəli cinayətkar, terrorçu kimi həbs ediblər. Üstəlik, onun saxlanılması prosesi həm beynəlxalq konvensiyaların, həm də Rusiya qanunvericiliyinin, təqsirsizlik prezumpsiyasının və sairin pozulması yolu ilə həyata keçirilib. Digər yandan, nə vaxtdan qətldə şübhəli bilinən şəxsi şəxsən daxili işlər nazirinin qarşısına gətirirlər? Fikrinizcə, ehtirasları coşdurmaq, adi məişət kriminalı ətrafında şou yaratmaq kimə gərək idi?
- Cinayətkar Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq təmsilçisi və ya afroamerikalı olsaydı, yenə də eyni şeylər baş verəcəkdi. Hüquq mühafizə orqanlarına saxlanılan şəxsin milliyyətini göstərmək yox, ehtimal olunan cinayətkarı tez bir zamanda və effektiv şəkildə ələ keçirə bildiklərini nümayiş etdirmək lazım idi. Düşünürəm ki, Azərbaycanda bəziləri bunu səhv anlayıblar. Bir daha qeyd edirəm ki, o, Azərbaycanla yox, polisin necə yaxşı, effektiv işlədiklərini nümayiş etdirmək istəyilə bağlı idi. Sadəcə bu qədər.
- Belə bir versiya var ki, bu nümayişkaranə "operativlik" daxili auditoriyaya hesablanıb. Məqsəd rusiyalı millətçilərin bir qədər sakitləşməsinə nail olmaqdır.
- Xeyr, bu, belə deyil. Bizdə bütün şübhəlilər bu rejimdə həbs olunsaydı, xoşbəxt olardıq. Aydındır ki, polis hər zaman belə işləməlidir. Əgər insan qətlə yetirilibsə, cinayətkar tapılmalıdır. Məncə, bu məsələdə milliyyət ən sonuncu yerdədir. Çünki insanlar, ilk növbədə, öz kürsülərini qoruyub saxlamağı düşünürlər. Məsələyə ictimai diqqətin bu qədər böyük olduğu şəraitdə isə aydındır ki, "iş qabiliyyətli olduğunu" hamıya nümayiş etdirməlisən. Vəssalam. Qalanları konspirologiyadır və mən onunla məşğul olmaq istəməzdim. Nə ehtiyac var?...
- İnsan qətlə yetirilib, şübhəli saxlanılıb. Bəs, şəhər rəhbərliyinin bağladığı tərəvəz bazarında çalışan digər insanların nə günahı var? Bəlkə, söhbət biznesin bölüşdürülməsindən gedir? Yeri gəlmişkən, Moskva meri Sobyanin artıq paytaxtdakı bütün bazarların qapadılacağını, onların yerində yeni logistik mərkəzlərin yaradılacağını bə-yan edib...
- Məşhur rusiyalı ekspert Maksim Şevçenko hesab edir ki, bu işdə mülkiyyət bölüşdürülməsi amili də var. Məndə bunu sübut edəcək birbaşa dəlillər yoxdur. Ola bilsin ki, bəzi ekspertlərimiz daha yaxşı məlumatlanıblar. Mən fala baxmaq istəməzdim. Hər hansı bir iddia irəli sürmək üçün konkret informasiyaya malik olmalısan. Məndə belə informasiyalar yoxdur.
- Zeynalovla bağlı insidentdən dərhal sonra Moskvada azərbaycanlı qətlə yetirilib...
- Bu hadisələrin əlaqəli olduğunu düşünmürəm. Millətçilər, hətta kobud desək, xuliqanlar hər bir meqapolisdə var. İndi baş verənlərin hamısında milliyyətlə bağlı məqamın axtarılmasının səbəbi Şerbakovun səs-küylü qətlidir. Xatırlayırsınızsa, bundan əvvəl erməni sürücünün idarə etdiyi yük maşını avtobusa çırpıldıqda da milliyyət məsələsi ortaya atılmışdı. Bir daha söhbətimizin əvvəlinə qayıtmaq istəyirəm: gəlin, hamımız sakitləşək. Xalqlarımız və dövlətlərimiz arasında normal münasibətlərin olmasını istəyiriksə, bu mövzunu daha ehtiyatla işıqlandırmaq, ona milli xarakter, siyasi çalar verməkdən qaçmaq lazımdır.
Yeri gəlmişkən, bütün bunlar medianın ictimai rəyin formalaşmasında hansı rolu oynadığını bir daha əyani şəkildə nümayiş etdirdi.
- Demək, siz Rusiyadan miqrantların, xüsusilə azərbaycanlıların kütləvi deportasiya oluna biləcəyinə inanmırsınız?
- Əlbəttə. Söhbət miqrantlardan getdikdə burada daha çox zərər görən azərbaycanlılar yox, sosial hüquqları qorunmayan Mərkəzi Asiya təmsilçiləri olur. Çünki, bildiyiniz kimi, onların Rusiyada belə güclü diasporu yoxdur. Azərbaycanlılar rus dilini Özbəkistan və Tacikistandan olan əksər insanlardan daha yaxşı bilirlər. Bu səbəbdən, kimsə qeyri-leqal miqrantları ölkələrinə göndərmək qərarına gələrsə, bu, heç də ilk olaraq Cənubi Qafqaz sakinlərinə şamil olunmayacaq. Səbəbsə heç də bizdə bəzilərinin tez-tez işlətdiyi bir fikir - kiminsə kimisə satın alması deyil. Sadəcə, başqalarında güclü diaspor və öz aralarında birlik daha zəifdir. Odur ki, birincisi deportasiyaya, ikincisi bundan azərbaycanlıların digər qeyri-leqal miqrantlardan daha çox əziyyət çəkəcəyinə inanmıram.
- Biryulevoda baş vermiş insidentin Bakı ilə Moskvanın münasibətlərinə mənfi təsir göstərməyəcəyinə ümid etmək olarmı?
- Hadisənin bu münasibətlərə təsir göstərməyəcəyinə əminəm. Siyasətçilər olmasa da, ilk növbədə, ictimai xadimlər, ziyalılar hər kəsi ağıllı olmağa, sakitliyə çağıracaq, onlar alovun üzərinə yağ tökməyəcəklər. Dostluq münasibətlərini bir anlıq hadisələrə görə pozmaq olmaz. Bu, yolverilməzdir.
- Rusiyanın bəzi nümayəndələri Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrilə viza rejiminə keçidin vacibliyindən danışırlar. Bu cür təkliflərin reallaşma ehtimalı nə qədərdir?
- Biz indi də Azərbaycana Rusiya pasportu ilə yox, ümumvətəndaş pasportu ilə uçuruq. Düşünürəm ki, bu, indidən sonra da belə qalacaq. Mexanizm dəyişməyəcək. Vizaya gəlincə, bu, Avrasiya İqtisadi İttifaqı ərazisində vahid əmək bazarının yaradılması ideyasına mənfi təsir göstərərdi. Odur ki, qeyd etdiyiniz fikirlər olsa da, onları hakim mövqeyə malik fikirlər saymaq olmaz.

"LET US ALL CALM DOWN"
The killing of a Muscovite Yegor Shcherbakov in the Moscow suburb of Biryulevo, with Azerbaijani citizen Orxan Zeynalov as the suspect perpetrator, triggered a big stir both in Russia and in the motherland of the suspected criminal. The subsequent acts of retaliation by Russian nationalists, the closure of the Pokrovskaya vegetable base where thousands of migrants, mainly Azerbaijanis, are employed and the "special operation" by Russian power-wielding bodies to detain suspect Orxan Zeynalov generated a number of questions. This creates the impression that some are interested in stirring up tensions and making out of a run-of-the-mill criminal event an interethnic and political one. For comments we turned to the executive director of the Russian political science centre North-South, Aleksey VLASOV
- Aleksey, how do you comment on the situation with the detention of Orxan Zeynalov, suspected culprit in the murder of Shcherbakov? Do you not think that this issue is being politicized too much?
- Indeed, there is politicization on both sides. There are many materials both in the Russian and Azerbaijani media which, in my view, should not be brought to the general discourse in this situation. Certainly, both Moscow and Baku must uphold some ethical standards. I do not think that one side is more and the other side is less guilty here. Simply, the media must be stricter when it comes to self-control.
- As can be seen from the video suspect Orxan Zeynalov was detained as a very dangerous criminal, a terrorist. The process of detention was held in violation of international conventions, the Russian legislation, presumption of innocence and so on. On the other hand, since when is a murder suspect taken personally to the interior minister? Who do you think stood to benefit from stirring up emotions and creating a show out of a run-of-the-mill crime?
- It would have been the same if the criminal was from Central Asia, Middle East or an Afro-American. The law-enforcement bodies had to show not the ethnic identity of the detainee but the fact that they can quickly and effectively catch the presumed criminal. It seems to me that some in Azerbaijan did not understand the premise. It has to do, let me say it again, not with Azerbaijan, but with the need for the police to demonstrate how effectively our law-enforcement bodies work. Nothing more than this.
-  Theories are put forward that such demonstrative "swiftness" of power-wielding bodies was calculated for the domestic audience, in particular to decrease the zeal of Russian nationalists?
- No, this is not so. We would be happy if all crime suspects in Russia were caught in this way. It is clear that police should work like this always and we can put a full stop here. If a person is killed, then the criminal has to be found. The calculation for nationalists, I believe, is done the last of all because people are first of all holding on to their offices. Since there is such a vast public attention to this topic - it is clear that there is need for "showmanship". This is it. The rest is conspiracy theories and I would not like to engage in them and there is no reason to…
- A man is killed and the suspect was arrested. What is the guilt of all other people who work on the vegetable bases closed by the city authorities? May be this is about the redistribution of business? Incidentally, Moscow Mayor Sobyanin already said that all such bases in Moscow will be closed and new logistical centres will be created in their stead…
- Well-known Russian expert Maksim Shevchenko believes that this case involves among others the factor of redistribution of property. I simply lack direct evidence for this, so may be some of our experts are more knowledgeable in this regard. I would not like to read the tea leaves. One must have specific information in order to assert anything. I do not have such information.
- Practically immediately after the incident with Zeynalov an Azerbaijani was killed in Moscow…
- I do not believe that these events are linked. I can say that not even nationalists, but to put it roughly chavs and riff-raff are present in any megacity. Now any such event is linked to the ethnic theme only because of the notorious murder of Shcherbakov. Prior to this, if you remember, the ethnic theme was stirred up when a truck driven by an Armenian hit a bust. I would like to go back to the beginning of our conversation: let us all calm down. If we want to have normal relations between our countries and peoples, then we must cover this topic with more restraint and try not to attach to it purely ethnic character and political subtext.
Incidentally, this all concerns the conversation about the role of the media in forming public opinion.
- So you do not believe that mass deportation of migrants, including Azerbaijanis, from Russia is possible?
- Of course, when it comes to migrants, then those who suffer most of all are not Azerbaijanis, but mainly people from Central Asia who are largely disempowered. As you understand, they do not have such a strong diaspora here. Azerbaijanis know Russian better than many people from Uzbekistan and Tajikistan. Hence, should somebody have the idea of sending illegal migrants back to their countries, then this will not primarily concern people from the South Caucasus. And not because somebody was bribed, as some like to say here, but simply because others have less cohesiveness and attachment to their diasporas within Russia. Therefore, I do not believe first that the deportation will take place and second that Azerbaijan will suffer from it more than other illegal migrants.
- Can we hope that the incident in Biryulevo will not have a negative impact on relations between Baku and Moscow?
- I am certain that this incident will not reflect on relations between Baku and Moscow. If not politicians, then primarily public figures and intellectuals will call to common sense and will not add fuel to the fire. Friendly relations must not be broken over short-term episodes. This should not be allowed.
- Some people in Russia voice the idea of introducing visas with countries in the South Caucasus and Central Asia. What is the possibility of this suggestion being adopted?
- We are now travelling to Azerbaijan not with our internal passports, but with international passports, I believe that this will continue to be the case and this mechanism will remain. As for visas, then this would poorly reflect on the idea of forming a common labour market within the Eurasian economic union. Hence, the point of view you voiced and which does exist cannot be described as dominant.