Telefon danışıqlarının total şəkildə dinlənilməsi və kibercasusluq beynəlxalq münasibətlər üçün təhlükəli miqyas alır
İnformasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi hazırkı dövrdə şəxsi informasiyaların təhlükəsizliyinin təmini məsələsinin aktuallığı daha da artıb. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin (MTA) sabiq əməkdaşı Edvard Snoudenin açıqlamaları Amerikanın dünya miqyasında "dinləmələr" apardığını üzə çıxarıb. Məlum olub ki, indiki dövrdə nəinki adi vətəndaşlar, hətta yüksək rütbəli məmurlar, dövlət başçıları da izlənilir.
ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının Almaniya kansleri Angela Merkel və bir sıra digər dövlət başçılarının danışıqlarını dinləməsinə dair məlumatların üzə çıxması o dərəcədə səs-küy yaradıb ki, kansler onu Avropa İttifaqının Brüsseldə keçirilən sammitinin əsas mövzusuna çevirib.
Merkel Aİ sammiti ərəfəsində Fransa prezidenti Fransua Ollandla görüşüb və hər iki lider birgə təşəbbüslə çıxış ediblər. Onların fikrincə, telefon danışıqlarının dinlənilməsinə dair məsələyə aydınlıq gətirilməsi və problemin həlli üçün ABŞ tərəfi ilə ikitərəfli danışıqlara başlanılmalıdır.
"The Gardian" MKİ-nin sabiq əməkdaşı Snoudenin təqdim etdiyi sənədlərə istinadən yazır ki, ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (MTA) ümumilikdə 35 dövlət başçısının telefon danışıqlarını dinləyib.
Bundan başqa, MTA hər ay Almaniyanın sıravi vətəndaşlarının 500 milyonadək telefon və internet danışıqlarını "tutur". Fransa ilə bağlı bu rəqəm 70 milyona çatır.
Şəxsi məlumatlarımızı nə dərəcədə məxfi saxlaya bilərik? İnternetə yerləşdirdiyimiz bütün məlumatlar hakerlər tərəfindən istifadə oluna bilərmi? Dövlət başçılarının dinlənildiyi bir şəraitdə adi vətəndaşlar öz məlumatlarını necə gizli saxlaya bilər?
Bu suallara cavab tapmaq üçün informasiya təhlükəsizliyi sahəsində ekspert Mixail Yemelyannikovla söhbətləşdik.
- Rəqəmsal texnologiyalar, kommunikasiyalar, həqiqətənmi, hətta Avropa dövlətlərinin başçılarının ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyi tərəfindən dinlənilməsinə imkan verəcək dərəcədə zəifdir?
- Problem ayrı-ayrı şəxslərin, dövlət orqanlarının, şirkətlərin məxfi məlumatlarının çoxlu sayda digər insanın əlinə keçməsində yox, bu informasiyaların digərləri ilə paylaşılmasındadır. Daha bir problem isə son dərəcə etibarlı müdafiə sistemlərinin tətbiqi üçün kompyuter texnologiyaları sahəsində dərin biliklərə ehtiyacın olmasındadır. Antiviruslar düzgün qurulmalı, şifr vasitələri tətbiq edilməli, "açar" mübadiləsi düzgün aparılmalıdır və s. Bütün bunlar İnternetdən istifadənin hazırkı xarakterinə uyğun gəlmir. Məsələn, Facebook sosial şəbəkəsinə şifr aparatı qoymaq mümkün deyil. Amma insan istənilən digər məkanlarla müqayisədə, özü haqda ən çox informasiyanı məhz orada yerləşdirir.
- Yaxın keçmişdə detektiv film və romanlarda casuslar məxfi məlumatları əldə etmək üçün seyfləri açır, sənədlərin şəklini çəkirdilər. Müasir rəqəmsal texnologiyalar casusluq üçün daha geniş imkanlar açmırmı?
- Almaniya və Braziliya rəhbərlərinin dinlənməsindən danışırıqsa, əlbəttə ki, dövlət başçılarının danışıqlarını dinləmək üçün mümkün olan bütün texniki imkanlardan istifadə olunacaq. Bu dövlət başçıları aktual məsələlərlə bağlı müzakirələri açıq telefon xətti ilə aparmamalıdılar. Mobil rabitənin 3G və 4G kimi şifrli kanallarını əsl şifrli kanal saymaq olmaz. Hökumətlərarası telefon danışıqları üçün informasiyaların etibarlı müdafiə olunduğu xüsusi sistemlər var. Xarici kəşfiyyatlar onları izləyə bilmir.
İstənilən halda, artıq danışıqların məxfiliyinə ümid edə bilmərik. Çünki texniki imkanlar bütün trafiki nəzarətdə saxlamağa imkan verir.
- Tam mükəmməl müdafiə üçün informasiya mühafizəsi sistemi mövcuddurmu? Yoxsa istənilən elektron "qıfıl"ın öz "açarı" var?
- Nəzəri baxımdan açılması mümkün olmayan şifrələr var. Amma adi istifadəçi, çətin ki, onlardan yararlana bilsin. Bu sistemlərin tətbiqində ciddi məhdudiyyətlər var.
1990-cı illərdə məşhur kriptoqraf Filipp Simmerman əfsanəvi müdafiə sistemi yaratmışdı. Bu, Amerika xüsusi xidmət orqanlarının ciddi narazılığına səbəb olmuşdu. Sistem "Pretty Good Privacy" adlanırdı. Təəssüf ki, bu sistemdən istifadə etmək çətindir. Bu üzdən hər adi istifadəçinin ondan yararlanması mümkün deyil.
- Nəzərə alsaq ki, kompyuter texnologiyalarının əsas istehsalçıları və tənzimləyiciləri ABŞ-dadır, Amerikanın informasiyaya nəzarət uğrunda aparılan mübarizədə hər hansı bir üstünlüyü varmı?
- Bəli, belə üstünlük var. Birincisi, amerikalılar rəqəmsal kommunikasiya sistemlərinə nəzarətin gücləndirilməsinə külli miqdarda vəsait xərcləyirlər. Təxminən, 10 xüsusi xidmət orqanı bununla məşğuldur. Digər yandan, "Google", "Microsoft" kimi qurumları təmsil edən yüksək texnologiyalı şirkətlər, İnternet xidmətləri və s. ABŞ-ın tabeliyindədir və Amerikanın dövlət orqanları onlara təsir göstərə bilir. İnformasiya təhlükəsizliyi üçün məşhur mütəxəssis, amerikalı kriptoqraf Bryus Şnayerin dediyi kimi, "Amerikanın xüsusi xidmət orqanları yumşaq müdaxilələrdən tutmuş, təhlükəsizlik haqqında qanuna dəyişikliklər edilməsinədək ən müxtəlif yollarla kommunikasiya şirkətlərini özləri ilə əməkdaşlığa məcbur edirlər".
- Deyilənlərə görə, İnternetdə aparılan istənilən əməliyyata nəzarət var. Axtarış sistemində aparılan bütün axtarışlar, silinən fayllar, şəkillər okeanın o tayındakı xüsusi anbara gedir. Kağızda yazılmış məktubu cıraraq atmaq mümkündür. Bəs elektron məktublar və mesajlar hara yox olur?
- Tamamilə haqlısınız. İnternetə yerləşdirdiyiniz hər bir informasiya əbədi olaraq orada qalır və ondan sizə qarşı istifadə oluna bilər. Bir tələbənin sosial şəbəkədə özü haqda olan məlumatları əldə etmək istəyi ilə Facebook-a müraciəti bunu təsdiqləyir. Ona təqdim olunan çoxlu sayda məlumatların bəzilərində "silinib" işarəsi var. Tələbə hesab edirdi ki, həmin sənədləri silib. Amma şirkət onların hamısını saxlayıb və görünür, hələ çox saxlayacaq. Bu, hər yerdə belədir. Siz saytdan hər hansı məlumatı silə bilərsiniz, amma həmin anadək bu informasiya "Google" kimi axtarış sisteminə düşübsə, həmin informasiyanı istənilən vaxt İnternetdən tapmaq olar. Halbuki, siz artıq həmin informasiyanın fiziki baxımdan mövcud olmadığını düşünürsünüz. Odur ki, insanlar və şirkətlər İnternetə yerləşdirdikləri informasiyalara məhdudiyyəti özləri qoymalıdırlar. Bizim XX əsrdə vərdiş etdiyimiz özəllik anlayışı artıq mövcud deyil.
- KİV-in məlumatına görə, ABŞ xüsusi xidmət orqanları Fransada, Almaniyada və digər ölkələrdə milyonlarla GSM mobil rabitə istifadəçisinin də danışıqlarını dinləyib. Texniki baxımdan bu dərəcədə total casusluq mümkündürmü?
- Mobil rabitədə danışıqlara nəzarət etmək üçün xüsusi proqram var. ABŞ hər il şifrlərin açılmasını təmin edən proqramlar üçün 250 milyon dollar xərcləyir. Bu, 3G və 4G formatında mobil danışıqları dinləməyə imkan verir. Yeri gəlmişkən, Amerika xüsusi xidmət orqanlarının Almaniya və Fransa da daxil olmaqla, Avropa dövlətlərinin rəhbərləri haqda ciddi informasiyalar əldə etməsi yerli xüsusi xidmət orqanlarının da köməkliyi ilə mümkün olub. Telefon danışıqlarının dinlənilməsi üçün Amerikanın İnternet və elektron kommunikasiyalarının geniş monitorinqini həyata keçirən PRISM sistemindən istifadə olunub. Bunu Edvard Snouden də açıqlayıb. Bu sistem bütün dünyada gedən telefon danışıqlarını dinləməyə imkan verir.
- Bu sistem beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə üçün yaxşıdır. Bəs özəl siyasi və ya iqtisadi informasiyaları necə qorumaq olar?
- Birincisi, İnternetə yerləşdirilən, ilk növbədə, elektron poçt vasitəsilə göndərilən informasiyaları hissələrə bölmək lazımdır. İkincisi, personal kompyuterlərin müdafiəsi sistemindən geniş istifadə olunmalıdır. Üçüncüsü, vətəndaş cəmiyyəti vasitəsilə İnternet şirkətlərinin, dövlətin konstitusion hüquq olan özəllik haqqına əməl etməsinə nail olmaq lazımdır. Amma bu üç yolun heç biri asan yol deyil.
- Bəzi dövlətlər, məsələn, İran dünya kiberməkanından kənarda dayanır və daxili İnternetə məhdudiyyətlər qoyur...
- Belə tədbirlərə Çində, Şimali Koreyada və digər dövlətlərdə də əl atırlar. Bu, insanların informasiya almaq hüququnun birmənalı şəkildə pozulmasıdır. Üstəlik, indi Avropa insanların İnternetə çıxış hüquqlarının Konstitusiyada təsbit olunmasına doğru gedir. Yəni, bu, artıq özəl həyat, yazışma məxfiliyi və sair kimi fundamental hüquqlar sırasına daxil olmaqdadır. Dövlətin insanların informasiya almaq imkanlarına məhdudiyyət qoymaq haqqı yoxdur. Bu məsələləri insanların özləri müəyyənləşdirməlidirlər.
- Kağız üzərində yazışmalar birdəfəlik yox olacaqmı? Onu tam şəkildə elektron yazışmaların əvəzləməsi ehtimalı nə qədərdir?
- Artıq bu gün dünya məhsullarının 75%-i informasiya sistemlərində yer alır. Kağızsız, rəqəmsal kommunikasiyanın xeyrinə olan bu tendensiya getdikcə güclənəcək.

Тотальный "перехват" телефонных разговоров и кибершпионаж принимают угрожающие масштабы для международных отношений
В век стремительного развития информационных технологий все более актуализируется вопрос обеспечения безопасности личной информации. Бывший сотрудник Агентства национальной безопасности США Эдвард Сноуден раскрыл поистине колоссальные масштабы "прослушки" по всему миру, причем речь касалась не только рядовых граждан, но даже высокопоставленных чиновников, в числе которых главы государств. Нашумевшая история с прослушкой спецслужбами США мобильного телефона не только канцлера Германии Ангелы Меркель, но и глав других стран стала настолько серьезной, что немецкий лидер сделала ее центральной темой саммита Евросоюза в Брюсселе.
Канцлер ФРГ А.Меркель и президент Франции Франсуа Олланд перед саммитом ЕС встретились отдельно и выступили с инициативой вступить в двусторонние переговоры с США с целью прояснения и решения проблемы прослушивания телефонных переговоров.
Так, АНБ прослушивало телефонные разговоры 35 глав государств, пишет газета TheGuardian со ссылкой на документ, переданный экс-сотрудником ЦРУ Эдвардом Сноуденом.
Кроме того, АНБ перехватывает в ФРГ до 500 млн. телефонных и интернет-сообщений рядовых граждан ежемесячно, во Франции эта цифра доходит до 70 млн.
Насколько возможно оградить свою личную информацию, все ли из того, что мы выкладываем во Всемирную паутину, может быть использовано хакерами, как вообще оградить свое пространство от вмешательства извне рядовым гражданам, если даже главы государств оказываются "под колпаком"? Об этих вопросах с R+ поделился известный российский эксперт в области информационной безопасности Михаил ЕМЕЛЬЯННИКОВ.
- Неужели цифровые технологии, коммуникации настолько уязвимы, что даже главы европейских государств оказались "под колпаком" у Агентства национальной безопасности США?
- Проблема не в том, что приватная информация частных лиц, государственных органов, компаний попадает в руки большого количества других лиц, а в том, что с этой информацией делятся с другими. Другая проблема в том, что внедрение существующих высоконадежных систем защиты требует очень глубокого знания компьютерных технологий. Надо правильно установить антивирус, поставить средства шифрования, правильно провести обмен "ключами" и пр. Все это не соответствует характеру использования Интернета, который сейчас существует. К примеру, на социальную сеть Facebook шифратор не поставишь, а в Facebook человек выкладывает о себе больше информации, чем сообщил бы в любом другом случае.
- Еще недавно в детективных фильмах и романах для того, чтобы добыть секретную информацию, шпионы вскрывали сейфы, фотографировали документы. Не открывают ли современные цифровые технологии широкие возможности для шпионажа?
- Что касается прослушивания руководителей Германии и Бразилии, безусловно, для этого будут использованы любые технические возможности, какие существуют. Другое дело, что не следовало лидерам этих стран вести переговоры по каким-то актуальным вопросам, по открытой телефонной связи. Шифрованные каналы сотовой связи 3G и 4G не следует считать по-настоящему шифрованными. Их легко прослушивают спецслужбы. Для правительственных телефонных переговоров существуют разработанные надежными изготовителями системы информационной защиты, которые не могут быть прослушаны зарубежными разведками.
Как бы то ни было, надеяться на тайну связи по умолчанию мы уже не можем. Потому что технические возможности позволяют контролировать абсолютно весь трафик.
- Есть ли такие средства информационной защиты, которые бы могли обеспечить абсолютную защиту? Или же к любому электронному "замку" найдется хакерская "отмычка"?
- Теоретически есть недешифруемые шифры, но применить их простым пользователям вряд ли удастся. Так как эти системы шифрования имеют большие ограничения сфер применения.
В 1990-е годы знаменитый криптограф Филипп Циммерманн разработал легендарную систему защиты, что вызвало страшное недовольство американских спецслужб. Она называлась PrettyGoodPrivacy. К сожалению, она сложна в использовании, поэтому простому пользователю не всегда удастся ее установить.
- Есть ли у США преимущество в борьбе за контролем информации, поскольку там находятся основные производители и регуляторы компьютерных технологий?
- Да, такое преимущество есть. Во-первых, американцы выделяют огромные финансы на усиление контроля за цифровыми коммуникационными системами. Этим занимаются около 10 спецслужб. С другой стороны, высокотехнологические компании, которые предоставляют Google, Microsoft услуги интернет-сервиса, и другие находятся в юрисдикции США, и американские госорганы имеют возможность оказывать на них влияние. Как признался известный специалист по информационной безопасности, американский криптограф Брюс Шнайер, "начиная от мягких мер воздействия до так называемых поправок к закону о безопасности американские спецслужбы вынуждают компании по средствам коммуникаций с ними сотрудничать".
- По некоторым слухам, любые действия в Интернете контролируются. Все запросы в поисковиках, удаленные документы и изображения попадают в расположенное за океаном специальное хранилище. Скажем, бумажное письмо можно порвать и выбросить, а куда деваются удаленные электронные письма и сообщения?
- Абсолютно верно. Все, что вы поставили в Интернете на публичном сервисе, будет там храниться вечно и может быть использовано против вас. Подтверждением этому является обращение одного студента в компанию Facebookc просьбой дать ему имеющиеся в социальной сети данные о нем. Так вот, ему дали огромное количество сведений, на многих из которых была пометка "удалено". Он считал, что эти документы удалил, а компания их сохранила и, видимо, будет хранить неограниченное время. Такое происходит повсеместно. Если вы удалили из сайта какую-то информацию, но она успела быть проиндексирована поисковыми системами типа Google и прочие, то эту информацию всегда можно будет найти в Интернете. Хотя вы считаете, что ее физически не существует. Поэтому люди и компании сами должны ограничивать выкладываемую в Интернет информацию. Того понятия приватности, к которому мы привыкли, включая весь XX век, уже не существует.
- В прессе прошла информация, что спецслужбы США прослушивали разговоры миллионов пользователей мобильной связи GSM во Франции, Германии и ряде других стран. Возможен ли технически такой тотальный шпионаж?
- Есть специальная программа для контроля переговоров в мобильных сетях. Каждый год США вкладывают порядка $250 млн. в создание дешифровальных закладок, которые расшифровывают переговоры по мобильной связи 3G и 4G. Кстати, то, что американские спецслужбы могли заполучить огромную информацию о европейских руководителях, в частности Германии, Франции, не обошлось без помощи местных спецслужб. Для прослушивания телефонных разговоров была использована американская система широкого мониторинга Интернета и электронных коммуникаций PRISM, о котором говорил Эдвард Сноуден. Эта система позволяет прослушивать телефоны по всему миру.
- Такая система хороша, когда используется для борьбы с международным терроризмом. Но как защитить приватную политическую или экономическую информацию?
- Во-первых, жестко дозировать информацию, размещаемую в Интернете, в первую очередь отправляемую через публичные сервисы по электронной почте. Во-вторых, широко использовать системы защиты персональных компьютеров. Причем не только в банках, компаниях, но и рядовым пользователям. В-третьих, через гражданское общество необходимо добиваться, чтобы интернет-компании, государство соблюдали конституционные права приватности. Все эти три пути будут очень нелегкие.
- Некоторые государства, к примеру Иран, отделяют свою страну от мирового киберпространства и создают ограниченный внутренний Интранет.
- Такие меры предпринимаются и в КНДР, Китае и других странах. Это однозначное нарушение прав человека на доступ к информации. Более того, сейчас Европа идет к тому, чтобы конституционно закрепить право доступа человека к Интернету. То есть это приравнивается к таким фундаментальным правам, как право на частную жизнь, тайну переписки и т.д. Государство не имеет права ограничивать доступ человека к информации, человек сам вправе решать, к чему получать или не получать доступ.
- Уйдет ли окончательно в прошлое бумажная переписка и придет ли ей на смену повсеместно электронная?
- Уже сегодня 75% мирового продукта находится в информационных системах. И эта тенденция в сторону безбумажных, цифровых коммуникаций будет только нарастать.