Çərşənbə axşamı, 16:31
2015-ci il­də Ba­kı­da ke­çi­ri­ləcək oy­un­la­ra ha­zır­lıq iş­lə­ri ilə ta­nış ol­maq məq­sə­di ilə Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin Əla­qə­lən­dir­mə Ko­mis­siy­a­sı öl­kə­mi­zə sə­fər edib. İn­şa olu­nan ob­yek­t­lər­lə ta­nış olan qo­naq­lar so­nra ye­kun top­lan­tıya qa­tı­lıb.
Qu­ru­mun top­lan­tı­sın­da çı­xış edən Azər­bayca­nın bi­rinci xa­nı­mı, Azər­baycan Re­s­pub­li­ka­sı­nın Mil­li Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin İcra­iyyə Ko­mi­tə­si­nin üzvü, "Ba­kı-2015" İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın Təş­ki­lat Ko­mi­tə­si­nin sə­d­ri Meh­ri­ban xa­nım Əliy­e­va bil­di­rib ki, bi­rinci Av­ro­pa Oy­un­la­rı Av­ro­pa id­man hə­rə­ka­tın­da ye­ni dövrün baş­la­nğıcı, Azər­baycan isə bu ta­ri­xin ilk sə­hi­fə­si­ni ya­zan öl­kə olaca­q­dır. Onun söz­lə­ri­nə gö­rə, Azər­baycan xal­qı və hö­ku­mə­ti 2015-ci il­də Av­ro­pa­nın 49 Olim­piya döv­lə­ti­ni bir araya gə­ti­rəcək Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın də­s­­tək­lən­mə­si­nə tam sa­diq qa­lır.
Meh­ri­ban Əliy­e­va Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın Əla­qə­lən­dir­mə Ko­mi­tə­si­nin bi­rinci icla­sın­dan so­nra ke­çən döv­rdə bir çox na­iliyyət­lə­rin əl­də edil­diy­i­ni vu­r­ğ­u­lay­a­raq bil­dir­miş­dir ki, ar­tıq id­man ya­rış­la­rı­nın cəd­vəl lay­i­hə­si tər­tib olun­muş, oy­un­lar­da iş­ti­rak edəcək rə­s­mi­lə­rin, id­man­çı­la­rın, hə­m­çi­nin me­dal­la­rın sayı və ya­rış­la­rın baş tu­tacağı günlər nə­zər­dən ke­çi­ril­miş­dir. İd­man təd­bir­lə­ri­nin təş­kil olu­nacağı mə­kan­la­rın siy­a­hı­sı ta­mam­lan­mış, ma­liyyə mə­sə­lə­lə­ri təh­lil olun­muş­dur.
Meh­ri­ban Əliy­e­va çı­xı­şın­da Olim­piya şə­hərciy­in­də apa­rı­lan iş­lər haq­qın­da da da­nış­mış­dır. Qeyd et­miş­dir ki, me­dia şə­hərciy­i­nin in­şa edi­ləcəyi yer müəyyən olun­muş, Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın rə­s­mi in­ter­net say­tı­nın il­kin ver­siy­a­sı ya­ra­dıl­mış, kom­mu­ni­ka­siya stra­te­g­iy­a­sı iş­lə­nil­miş, oy­un­la­rın yayı­mı mə­sə­lə­si ilə bağlı ra­zı­lıq əl­də edil­miş­dir.
"Mən bir da­ha qeyd et­mək is­tər­dim ki, Oy­un­la­ra Azər­baycan xal­qı də­s­tək ve­rir və biz öl­kə­mi­zin Av­ro­pa id­ma­nı­nın ta­ri­xin­də ol­duqca mühüm rol oy­nay­acağın­dan çox şa­dıq və fə­rəh­lə­ni­rik", - deyə M.Əliy­e­va bil­di­rib.
Görülən iş­lər­dən ra­zı qa­lan Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin Pre­zi­den­ti Pa­t­rik Hik­ki öl­kə­mi­zin təş­ki­lat­çı­lığı­nı yüksək qiy­mət­lən­di­rib: "İlk Av­ro­pa oy­un­la­rı möh­tə­şəm təd­bir­dir. Bu olim­pi­a­da ye­ni­liyi ilə fər­q­lə­nir. Əmi­nəm ki, so­nu da uğur­la bi­təcək. Al­tı ay əv­vəl bu­ra­da ilk görüşümüz ol­du. Bi­zə bil­dir­di­lər ki, təd­bir yüksək sə­viyyə­də ke­çi­ri­ləcək. Görürəm, ötən vaxt ər­zin­də xey­li iş görülüb. Av­ro­pa oy­un­la­rı­nın ha­zır­lığın­da irə­li­ləy­iş açıq-ay­dın nə­zə­rə çar­pır. Ge­di­şat­dan ra­zıy­am" Hik­ki Ba­kı Oy­un­la­rı­nı fan­ta­s­tik və in­no­va­tiv ki­mi tə­s­vir edə­rək, AOK-un Ba­kı təş­ki­lat­çı­la­rı­nın Oy­un­lar va­si­tə­si­lə cə­miyyə­ti sa­vad­lan­dır­mağa kö­mək et­mək üçün ka­ta­li­za­tor ki­mi is­ti­fa­də et­mə­sin­dən məm­nun ol­duğu­nu söy­ləy­ib.
Qeyd edək ki, mə­kan­la­rın yer­ləş­mə­si möh­tə­şəm Alov Qüllə­lə­ri­nin və fəv­va­rə­lə­rin ya­rış yer­lə­rin­də görünmə­si nə­zə­rə alı­nıb.
Sə­fər za­ma­nı Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin rəh­bər­liy­i­nə mə­lu­mat ve­ril­miş­dir ki, Azər­baycan hö­ku­mə­ti Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı bey­nəl­xalq id­man tə­q­vi­min­də mühüm təd­bir ki­mi gö­s­tər­mək, eləcə də ye­ni ha­va li­ma­nı ter­mi­na­lı­nı, nəq­liyyat lay­i­hə­lə­ri­ni, o cümlə­dən me­t­ro və av­to­bus si­s­tem­lə­ri­nə edi­lən tək­mil­ləş­dir­mə­ni və bir çox di­g­ər in­fra­struk­tur və şə­hə­rin abad­laş­dı­rıl­ma­sı lay­i­hə­lə­ri­ni nümay­iş et­dir­mək üçün Ba­kı­nın hər ye­rin­də ge­niş­miq­yas­lı ha­zır­lıq iş­lə­ri­nə sər­mayə qoy­ur.
Ba­kı - 2015 Oy­un­la­rı­na ha­zır­lıq Azər­­baycan Re­s­pub­li­ka­sı­nın Pre­zi­den­ti İl­ham Əliy­e­vin Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin pre­zi­den­ti Pa­t­rik Hik­ki və Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin İcra­iyyə Ko­mi­tə­si­nin üzvü Spi­ros Ka­p­ra­los ilə görüşündə müza­ki­rə edi­lib. Azər­baycan­da id­ma­nın müxtə­lif sa­hə­lə­ri­nin in­ki­şa­fı və Ba­kı­da İlk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­na ha­zır­lıq­lar­da irə­li­ləy­iş­lər qeyd edi­lib. AOK-un Ko­or­di­na­siya Ko­mi­tə­si­nin sə­d­ri Spi­ros Ka­p­ra­los Ba­kı - 2015 Təş­ki­lat Ko­mi­tə­si tə­rə­fin­dən apa­rı­lan ha­zır­lıq iş­lə­ri­nə va­leh ol­duğu­nu söy­ləy­ib.
AOK-u ra­zı sal­may­an ye­g­a­nə mə­qam meh­man­xa­na­lar­la bağlı olub. Ali qu­ru­mun ko­or­di­na­siya ko­mi­tə­si­nin sə­d­ri Spi­ros Ka­p­ra­lo­sa KİV nümay­ən­də­lə­ri ilə görüşdə bil­di­rib ki, qo­naq ev­lə­ri sa­rı­dan sı­xın­tı var: "Ot­el möv­zu­sun­da ça­tış­maz­lıq var. Say ye­tə­rincə dey­il. Am­ma biz tək­lif edə bil­mə­rik ki, təş­ki­lat­çı­lar ye­ni meh­man­xa­na­lar tik­sin­lər və Av­ro­pa oy­un­la­rın­dan so­nra on­lar boş qal­sın­lar. İş ge­dir. İna­nı­ram ki, Ba­kı-2015-ə gə­lən qo­naq­lar, bu­ra­dan ra­zı ge­dəcək­lər".
Be­lə bir prob­le­min mö­vcud­luğu­nu hö­ku­mət də eti­raf edir və onun həl­li ücün ad­dım­lar atır. Mə­də­niyyət və tu­rizm na­zi­ri Əbülfəs Qa­ray­ev qeyd edib ki, döv­lət bu sa­həyə müəyyən gü­zəş­tlər tət­biq edir: "2015-ci il­də Ba­kı­da ke­çi­ri­ləcək Av­ro­pa Olim­piya Oy­un­la­rı ilə əla­qə­dar üçul­duz­lu ot­el­lə­rin sayı­nın ar­tı­rıl­ma­sı is­ti­qa­mə­tin­də bir sı­ra plan­lar mö­vcud­dur. Eh­tiy­ac ya­ra­nar­sa, ot­el­lər­lə ya­na­şı, Ba­kı­da bir ne­çə müvəq­qə­ti yer­ləş­mə mə­kan­la­rın­dan da is­ti­fa­də olu­nacaq".
Ə. Qa­ray­e­vin söz­lə­ri­nə gö­rə, Ba­kı­da­kı ot­el­lər­də ya­taq yer­lə­ri­nin sayı 15 mi­nə qə­dər­dir. Bu­nun 6 mi­nə ya­xı­nı 4-5 ul­duz­lu, qa­lan yer­lər isə da­ha ki­çik ul­duz­lu ot­el­lə­rin payı­na düşür.
Bu ilin noy­abr ayı­nın 23-də 2015-ci il­də Ba­kı­da ke­çi­ri­ləcək Av­ro­pa oy­un­la­rı­nın lo­qo­tip və ma­s­ko­tu­nun rə­s­mi tə­q­di­ma­tı baş tu­tacaq. Tə­q­di­mat mə­ra­si­mi, ey­ni za­man­da Ba­kı və Ro­ma­da ke­çi­ri­ləcək. Çox gü­man ki, lo­qo­tip iki fut­bol klu­bu­nun for­ma­sın­da da əks olu­nacaq. Bu klub­la­rın İs­pa­niy­a­nın "At­le­ti­ko" və Fran­sa­nın "Lens" ko­man­da­la­rı olacağı təx­min edi­lir.

FANTASTIC SCOPE AND INNOVATIVE APPROACH
"The First European Games must be distinguished by novelty," said the head of the EOC, Patrick Hickey
The meeting of the Coordinating Committee for preparation for the European Olympic Games in 2015 was held in Baku with the participation of the Organising Committee of the European Olympic Committee.
The head the organizing committee of the First European Olympic Games Baku -2015, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva said that the European Olympics will be the start of a new period in the European sports movement, and Azerbaijan will be the country to write the first page of this history. According to her, the government of Azerbaijan provides full support for the Games, which will be attended by athletes from 49 countries in Europe.
Pointing out the work carried out after the first session of the Coordination Council for the First European Olympic Games, Mehriban Aliyeva said that the draft schedule for the sports events has been compiled; issues related to the number of officials and athletes who will take part in the competitions and those related to the medals and days of the competition have been looked into. Financial issues have been analyzed and the venues where the sports events will be organized have been listed. "I would like to note once more that the Azerbaijani people value these Games and our country recognizes its responsibility in connection with the conduct of these Games, which will play a tremendous role in the history of the European sport," Aliyeva said.
The president of the European Olympic Committees (EOC), Patrick Hickey highly assessed the preparation work carried out: "The First Olympic Games is a very remarkable event. The Olympics must be distinguished by novelty. Six months ago at the first session we were promised that the Games will be held at a high level. I can see that much has been done over the past period, the progress is visible. I am happy with the course of work".
He pointed out that he supports the idea of the organizers projecting the Baku Games in a fantastic and innovative fashion and using this as a catalyst for society's media coverage.
The management of the European Olympic Committees was told that in order to prepare for this important event in the international sports life a number of accompanying infrastructure projects will be implemented, such as building a new airport, improving the city's transport system, creating new parks and so on.
The preparations for the European Olympic Games were discussed at the meeting of Azerbaijani President Ilham Aliyev; the head of the EOC, Patrick Hickey, and a member of the executive committee of the EOC, Spyros Kapralos. They noted the development of sports in Azerbaijan, the progress in the preparations for the first European Olympics. Kapralos said he was impressed by the preparation work done by the organizing committee of Baku-2015.
Incidentally, along with the positive assessment of the preparations for the European Games, there are also some concerns for both the EOC management and the government of Azerbaijan. In particular, Kapralos noted the shortage of hotels felt in Baku. "There are flaws when it comes to hotels, not enough rooms. But we cannot require the construction of new hotels, which will be empty after the European Games. However, the work goes on. I believe that the guests who will come to Baku for the Games will be satisfied," the member of the executive committee of the EOC said.
The government also recognizes the shortage of low-cost hotels in Azerbaijan, the demand for which is growing during mass sporting and cultural events, as an issue. As Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev said, in preparation for the European Games the state is currently encouraging the construction of three-star hotels with affordable prices. But there is a backup plan. In case there are still not enough hotel rooms, the European Olympic guests will be provided with the accommodation temporarily made available for this purpose. Currently, 15 hotels in Baku offer 15,000 places, of which 6,000 are in the 4- and 5-star hotels.
The logo and mascot of the European Olympic Games will be presented on 23 November. The ceremony will be held simultaneously in Baku and Rome. It is expected that the logo of the Games in the future will be displayed on the shirts of football clubs: Atletico Madrid (Spain) and Lens (France).