Rəssamların "Fusion Doll" II beynəlxalq kukla byennalında kuklalarına verdikləri həyat
Ekspozisiya zallarına "səyahət"in lap başlanğıcından elə təəssürat yaranır ki, donmuş nağılın sehrli aləminə düşürsən. Kuklalar canlı emosiyalarla gözəl libaslarda ən müxtəlif, maraqlı, konseptual, klassik, art-obyektlərdir; fentezi aləmlərin qəribə kompozisiyalarıdır - obyektlərin reallığının və canlı olmasının bütöv illüziyasıdır. Hərçənd onları obyekt adlandırmağa insanın dili gəlmir: özləri kukla, lakin əsl səmalardan gəlmiş mələklər kimi, incəsənət pəriləri kimidirlər.
Budur, sultanın favoriti, süzgün və cazibədar kurtizanka; yorularaq, zəngin naxışılı balışın üzərində oturub; budur, son dərəcə həqiqi qəmgin baxışlı qız yumşaq ayısını köksünə sıxır; sirli insancıq sizi onunla hava gəmisində səhayət etməyə dəvət edir; nar-qıza baxanda isə insanın ağzı büzüşür, sanki indicə nar dənələrinin minlərlə zərrəsi partladı; budur, saatsaz xeyirxah və xəyalpərəst siması ilə saatın qarşısında dayanıb və sanki əlində əbədiliyi saxlayır... Və bütün sərgidə siz təkcə bir-birini təkrarlayanları deyil, heç bir-birinə oxşayanları belə tapmayacaqsınız. Onların hamısı əl işidir, hamısı unikaldır və özlərində ustadlarının, müəlliflərinin izlərini gəzdirirlər. Eol arfalarının musiqisini xatırladan sehrli melodiya altında, böyük ekranlarda bütün gözəllərin və nağıl personajlarının yenidən qarşımızda müxtəlif rakurslarda "təntənə ilə yerimələri" nümayiş olunur.
Artıq ikinci dəfədir ki, bakılılar və paytaxtın qonaqlarına qeyri-adi mədəniyyət tədbirinə baş çəkmək imkanı təqdim olunur - ikinci beynəlxalq Bakı kukla byennalı. Tədbir təşkilatçıları Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Muzey Mərkəzi, Kukla Art-Qalereyası olub.
Byennal təsadüfən "Fusion" adlandırılmayıb - bu termin bizə cazdan keçib. Bu, özlüyündə eklektikanı, Şərq və Qərb musiqisinin, qədim və müasir alətlərin birləşməsini simvolizə edir və bu ad özləri sanki musiqiyə çevrilən eksponatlara daha çox yaraşırdı. Lakin üslubların bütün bu qarışıqlıqlarında ayrıca müəllifləri səhv salmaq olmaz, çünki onların hər biri özlərinin təkrarolunmaz maneralarında işləyir və özlərinə yaxın olan obrazları təcəssüm etdirirlər.
Byennalda dünyanın 13 ölkəsindən sənətkarlar iştirak edirdilər - Azərbaycan, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Gürcüstan, İsrail, Almaniya, Belçika, Qazaxıstan, Çexiya, İtaliya, Latviya və Estoniya.
Azərbaycan üç sənətkarın işi ilə təmsil olunurdu: ölkədə bədii kuklaların əsasını qoyan Elmira Abbaslı, 20 illik stajı olan heykəltəraş və kukla ustadı Tamilla Qurbanova və müasir incəsənət istiqamətində çalışan cütlük - Pərviz Hüseynov və İrina Qundorina.
Elmira Abbaslı: "Bədii kuklalar vasitəsilə biz mənəviyyatın yeni səviyyəsinə keçirik"
Elmira xanım Abbaslının - Azərbaycanda müəllif kuklasının yaradıcısı, ilk növbədə, detallaşdırma və təfsilatlılığı ilə, o cümlədən də hər bir kompozisiyasına verdiyi dərin mənəvi və fəlsəfi mənası ilə heyrətləndirir. Bu da heç təəccüblü deyil, belə ki, müəllif - SSRİ, indi isə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür, Rusiya peşəkar rəssamlarının üzvü və Krakov şəhərində folklor kuklalarının ikinci beynəlxalq byennalesinin tunc mükafatçısıdır; eləcə də bir çox beynəlxalq müsabiqələrdə diplomlara layiq görülüb - sevdiyi işinə ömrünün 30 ilini verib. Öz işlərini o, mənəviyyatla dolu Şərq, fəlsəfi əsərlər kimi səciyyələndirir. Lakin eyni zamanda, İçərişəhərdə doğulan və böyüyən Elmira xanım - ölkəmizin təkrarolunmaz koloritlə dolu və bütün mədəni, tarixi, intellektual və mənəvi irsinin inikasının, sanki miniatürdə hər bir kuklanın real insan nümunəsi olduğu Köhnə Bakının on iki obrazının müəllifidir.
Elmira xanım öz kompozisiyalarını həqiqətən klassik tərzdə, özü dediyi kimi, "əsrlik" yaradır. Dorğurdan da, detallaşmadan savayı, onun işləri materiallarının keyfiyyəti ilə səciyyəvidir. Rəssam qaynar plastik üsuldan istifadə edir və materialı hiss etmək, həmçinin əl və plastikin enerjisinin qarşılıqlı əlaqəsini daha yaxşı duymaq üçün hökmən əl ilə işləyir. Onun kuklalarının aşqarları - yüksək keyfiyyətli, ekoloji və təbiidir - pambıq, ağac, təbii saçlar. Kompozisiyalarının bütün detallarını - paltarları, aksessuarları, bəzək əşyalarını, hətta kuklalar üçün altlıq və oturacaqları da Elmira xanım özü hazırlayır, çünki onun sözlərinə görə, hansısa detallar sifarişlə "kənarda" edilərsə, əmək həqiqətən müəllif işi olmaz.
"Mənim ilham mənbəyim - Yaradandır", - deyə o bildirir. Hesab edir ki, bütün obrazlar ona yuxarıdan gəlir, o isə - sadəcə, onların təcəssümü üçün bacarıqlı əllərdir. Rəssamın sözlərinə görə, Azərbaycanın, deyək ki, Yaponiyadan fərqli olaraq kukla ənənəsi yoxdur, odur ki, hər şeyi özü öyrənməli olub. İndi çatdığı səviyyəyə gəlmək üçün səhvlər və sınaqlarla dolu uzun və çətin bir yol keçib, lakin o, nəinki eksponatlarının "tutarlılığını", həm də zəngin daxili aləmini ötürə bilir. Elmira Abbaslının çox işləri həm Heydər Əliyev Mərkəzində, həm muzeylərdə, həm də bu cür işlərə qiymət verən məşhur şəxslərin şəxsi kolleksiyasında artıq çoxdan özlərinə möhkəm "yer tapıb"lar.
Elmira xanımın sözlərinə görə, əsas məqsəd - dünyaya təkcə öz kuklalarını nümayiş etdirmək deyil, həm də onların təmsil etdikləri ölkənin mədəniyyətinin zəngiliniyini göstərməkdir.
Tamilla Qurbanova: "Ruhlanmaq üçün təcrid olunmaq lazımdır"
Tamilla xanım Qurbanovanın işləri ilk baxışdan rahatlığı, yüngüllüyü, incəliyi və bir qədər cilvəliyi - bir sözlə, həqiqi qadın obrazının zəruri atributları ilə diqqəti cəlb edir. Həqiqətən də, onun kuklaları, daha doğrusu, füsunkar, zərif, cazibədar, incələşdirilmiş gəlincikləri - qadında olan ən cəlbedici cövhərlərdir.
Əbəs yerə, sanki yuxunun ağuşundan çıxan və dünyaya açıq və zərif gülüşünü nümayiş etdirən və süzgün gözəli əks etdirən işlərindən birini elə belə də adlandırıb: "Qadınlığın oyanması".
İxtisas üzrə heykəltəraş və dizayner Tamilla xanım üçün 1993-cü il bədii kuklalar üçün yeni dövrün gəlməsidir. "İndi kuklalara maraq çox artıb, əvvəllər biz sadəcə, ruh yüksəkliyi ilə işləməli olurduq", - deyə o, bildirir. Baxmayaraq ki, onun kuklalarının obrazları klassik ənənələrə meyillidirlər, Tamilla xanım razılaşır ki, son vaxtlar müasir incəsənət və hər hansı bir ideyanın ifadəsi olan konseptual kuklalar xüsusi önəm kəsb edirlər.
İdeyalara gəldikdə isə o, deyir ki, istənilən yaradıcılığın mahiyyəti məhz onlardır. Belə ki, bədii kukla incəsənəti son vaxtlar çox inkişaf edib, həm KİV-də, həm internetdə, həm də sərgilərdə ən müxtəlif ideya və konsepsiyaları təcəssüm etdirən çoxlu obrazlara rast gəlmək olar. "Əgər başqalarının yaradıcılığına həddindən çox baxsan və öyrənsən, onda daxilində xaos yaranar. Odur ki, mən ətrafdakılardan, mənim ruhlanmağıma bu və ya digər şəkildə təsir göstərə biləcək yayındırıcı amillərdən təcrid olunmağa çalışıram. Mənim hədəfim - tamamilə həqiqi obrazlar yaratmaqdır", - deyə rəssam bildirir. Tamilla xanımın işlədiyi əsas material - özüdonan plastikdir. Dizayner kimi də kompozisiya və obrazlarının zərgərlik hissəsini özü hazırlayır. Bundan başqa, təcrübə keçərək, tez-tez yeni materiallar və texnikanı sınaqdan keçirir. Baxmayaraq ki, onun yaratdığı hər bir kukla təkrarolunmaz və unikaldır, Tamilla xanım təəssüflə etiraf edir ki, əslində, çox geri qalan surətlər hazırlamaq üçün onun yaratdığı obrazları mənimsəyənlər də olur. Hərçənd, əlbəttə ki, belə surətlər, əsl əsər kimi qiymətli olmayacaq - Tamilla xanımın işləri Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Teatr Muzeyi, Dövlət Gömrük Komitəsinin muzeyində, ayrıca olaraq YUNESKO prezidentinin kolleksiyasında, Rostropovçinin ailəsinin malikanəsində qorunur.
Bundan başqa, Tamilla xanım - bir çox portret - kuklaların da ustad və müəllifidir. Onun yaratdığı obraz arasında - məşhur siyasətçilər, mədəniyyət, incəsənət xadimləri var. Əsas yerlərdən birini Nəsibə xanım Zeynalovanın portret-kuklası tutur.
İrina Qundorina: "Stimpank - sevimli istiqamətlərdən biridir"
On il çalışan və 2006-cı ildən brend kimi mövcud olan Pərviz Hüseynov - İrina Qundorina cütlüyü, artıq özünü incəsənətin bədii kukla sahəsində tanıdıb. Bu cütlüyü konseptual incəsənətin əsl eksperimentatoru və flaqmanı adlandırmaq olar. Axı onların işləri təkcə kuklalar deyil, bu, nağıl, qeyri-real obrazlar və görünməmiş varlıqlardır və fantastik heyvanlar və qeyri-adi mexanizmlərdir. Hüseynovun sözlərinə görə, həyat yoldaşının sevimli istiqaməti təsadüfən - stimpank deyil (buxar maşınları və hava gəmilərinin yolu ilə sivilizasiyanın alternativ inkişafını nəzərdə tutan istiqamət), fantaziya süjetinin çərçivələrinə "soxulmuş", müxtəlif mexanizmlərdən əcaib detallarla səciyyələnən üslubdur. Eyni zamanda, konseptual incəsənət sahəsində işləyərək, rəssamlar işlərinin materialları və icrasında da yaradıcıdırlar. Papye-maşe, plastik, köhnə saatların lazımsız mexanizmləri, köhnə şüşələr, flakonlar - bütün bu yaradıcı "zibil" onların əllərində təkrarolunmaz incəsənət əsərinə çevrilir, uzun müddət üzərində çəkilən zəhmət isə onlara tamamlanmış görünüş bəxş edir. "Əməyin bölünməsi" tandemində, həmçinin onun effektliyi və nəticəsi də yüksəlir: karkas və əsas obyektləri İrina xanım yaradır, obrazlara tamlıq və əsas ideyanı verən detalların dəqiq əksi isə - ixtisasca memar olan Pərvizin zəhmətidir. Texnikanın özü, daha doğrusu, müxtəlif texnikalardan istifadə kuklanı hansısa ideyanı ifadə edən art-obyektə çevirir.
İrina xanımın sözlərinə görə, bədii kukla incəsənəti bizə, əsasən, Qərbdən gəlib, daha sonra isə çox sayda istedadlı kukla sənətkarlarının olduğu Rusiyaya keçib. Rəssamın fikrincə, istedadın inkişaf etdirilməsi üçün müəllifə kukla sənətkarlarının cəmiyyəti ilə sıx əməkdaşlıq zəruridir: "Rəssam digərləri ilə ünsiyyətdə olmadan, inkişaf edə bilməz. Təklikdə o, öz suyunda "bişir". İndi isə ünsiyyət, təcrübə mübadiləsi, məsləhətlər üçün çox imkanlar, ümumdünya şəbəkəsində çoxlu informasiyalar var. Bütün bunlar rəssamın inkişaf etməsinə imkan verir".
İncəsənətin istənilən növü kimi, bədii kukla incəsənəti özünə qarşı böyük həssaslıq tələb edir. Kuklalar xudbin olur, diqqətsizlik və laqeydliyə dözmür. Bu cür gözəlliyin yaradılması - təkcə böyük zaman tələb edən zəhmətin nəticəsi deyil, həm də sevginin məhsuludur - valideynin övladına, rəssamın əsərinə, Piqmalionun - Qalateyaya sevgisidir.

Artists breathe life into their dolls at the second International Dolls Biennale Fusion Doll
As one begins one's "journey" through the exhibition one gets the impression of stumbling into a magical world of a fairy tale frozen in time. There are dolls of all kinds - decorative dolls, conceptual dolls, classical dolls, objets d'art in wonderful clothes, with lifelike emotions, extravagant compositions of worlds of fantasy - a complete illusion of the reality and animation of the objects. Although one does not have the heart to call them objects: they are more like celestial beings, like little people of art who have come down to us from their toy, yet so real heavens. Here we see the sultan's favourite, a soulful and tempting courtesan who, exhausted, flops down on richly embroidered cushions; there we see a girl, with real sadness in her eyes hugging a teddy bear; a strange man invites you to ride with him in a balloon; and at the sight of a voluptuous pomegranate girl one gets a sweet taste in the mouth as though pomegranate seeds have just burst into a thousand fragments; here a clockmaker with a kind and wistful face stands next to his clock and seems to be holding Eternity in his hands.. And throughout the exhibition not only will you not find duplicate pieces - you won't find any that are even similar. They have all been made by hand, all are unique and bear the imprint of their makers. To magical melodies that remind one of the music of Aeolian harps, the whole exhibition is displayed on large screens where beauties and characters from fairy tales again "parade" before us in various poses.
This is the second time the people of Baku and visitors to the capital have had the opportunity to visit an unusual cultural event - the second International Baku Doll Biennale, organized by the Ministry of Culture and Tourism, the Museum Centre and the Kukla Art Gallery. It was not without reason that the biennale was entitled "Fusion" because this term has come to us from jazz. It symbolizes eclecticism - a fusion of western and eastern music, ancient and modern instruments, and this title best resembles the exhibits which themselves appeared to be frozen by the music. But in all this mix of styles there is no confusing the individual artists because each of them works in their own unique way and embodies the images close to them.
Artists from 13 countries - Azerbaijan, Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, Israel, Germany, Belgium, Kazakhstan, Czech Republic, Italy, Latvia and Estonia - took part in the biennale. Azerbaijan was represented by the works of three master artists: the founder of the genre of the artistic doll in the country, Elmira Abbasli; the sculptor and doll artist of 20 years' experience Tamilla Qurbanova, and husband and wife working in modern art, Parviz Huseynov and Irina Gundorina.
Elmira Abbasli: "We reach a new level of spirituality through the artistic doll"
The work of Elmira xanim [mode of address] Abbasli, the founder of the designer doll in Azerbaijan, is noted, first and foremost, for its attention to detail, as well as the deep spiritual and philosophical meaning imbedded in each composition. And no wonder: the author, who was a member of the USSR Artists Union, now the Azerbaijani Artists Union, is a member of the Russian Professional Artists and was a bronze winner at the second international biennale of folk dolls in Krakow, as well as a diploma winner of many international competitions, has devoted 30 years of her life to the work she loves. She describes her work as eastern, philosophical and full of spirituality. But at the same time Elmira, who was born and bred in Icari Sahar [Icheri Sheher; Old Town] is the creator of 12 images of Old Baku, unique, full of colour and a reflection of the whole cultural, historical, intellectual and spiritual heritage of our country, where every doll is a kind of prototype of a real person in miniature. Elmira creates her compositions in the truly classical manner - "to last for ever", she says. And indeed, apart from its elaborate detail, her work is noted for the quality of the materials. The artist uses the method of hot plastic and works essentially with her hands so as to feel the material and also have a better sense of the interaction between the energy of her hands and the plastic. The filling material of her dolls is of high quality, ecological and natural: cotton, wood and natural hair. All the details of her compositions - dress, accessories, jewellery and even the bases and plinths for the dolls Elmira makes herself because, she says, work cannot truly be considered one's own if some details have been made "elsewhere", by order. "My source of inspiration is the creator," she says, modestly believing that all her images come to her from above and hers are merely the skilled hands that embody them. According to the artist, Azerbaijan, unlike, say, Japan, has no rich doll traditions, and she had to learn everything for herself. She reached the level she has achieved today through a long and difficult path of trial and error, but she has succeeded not only in conveying the "substance" of her exhibits, but also a rich inner world.
Many of Elmira Abbasli's works have long since firmly "established themselves" in the Heydar Aliyev Foundation, in museums and in the private collections of well-known connoisseurs. She says her main aim is not just to demonstrate her dolls to the world but also to show the country's wealth of culture which they symbolize.
Tamilla Qurbanova: "For inspiration you need isolation"
At first glance the work of Tamilla Qurbanova attracts one because of its simplicity, ethereality, daintiness and a certain coquetry - in general, the indispensable attributes of the true female form. And indeed, her dolls - or rather her dollies - delicate, dainty, charming and subtle - are quintessentially all that is attractive in a woman. It was not by chance that one of her works depicting a soulful beauty who has apparently just woken from the embraces of sleep and is showing the world her open and sweet smile, is entitled: "The awakening of womanhood".
For Tamilla, a sculptor and designer by vocation, a doll master since 1993, the arrival of a new epoch for the artistic doll is evident. "Interest in dolls has increased a great deal now, whereas before we had to work on pure enthusiasm," she says. Despite the fact that images of her dolls lean heavily on classical traditions, Tamilla agrees that recently modern art and the conceptual doll, which is an expression of an idea, have been acquiring particular importance.
As far as ideas are concerned, they are the basis of any creative work, she says. Since the art of the artistic doll has developed a great deal recently, both in the media and the Internet and at exhibitions you can come across a number of images that embody the most varied ideas and concepts. "If you look at and study the creative work of others too much chaos is formed within. Therefore I try to isolate myself from others and from distractions which could in one way or another influence my inspiration. My aim is to create absolutely authentic pieces," the artist says.
The main material that Tamilla works with is self-solidifying plastic. As a designer, she also develops the jewellery part of her compositions and pieces. Besides that, by way of experiment, she often tries out new materials and techniques.
Although every doll and every piece she creates is unique, Tamilla admits with regret that she comes across people who borrow the images she creates in order to make a copy which is significantly inferior to the original. Although, of course, the copy will not have the same value as the original. Tamilla's works are kept at the Heydar Aliyev Foundation, the Azerbaijani Theatre Museum, the State Customs Committee Museum, the private collection of the president of UNESCO and in the possession of the Rostropovich family. Besides this, Tamilla is a master and the author of many portrait dolls. Among the pieces she has created are well-known politicians and celebrities from culture and the arts and a key place is occupied by a portrait doll of Nasiba Zeynalova.
Irina Gundorina: "Steampunk is one of my favourite areas"
The Parviz Huseynov - Irina Gundorina pairing, which has been operating for 10 years and since 2006 has existed as a brand, has already made its mark in artistic doll making. This duo may be described as truly experimental and a flagship of conceptual art because their work is not just dolls, but imaginary figures and wondrous beings, fantastic beasts and unique mechanisms. It is not by chance that Huseynov's favourite genre, according to his wife, is steampunk (an area which presupposed the alternative development of civilization via steam engines and balloons), typified by fanciful details of various mechanisms squeezed into the framework of an object of fantasy. At the same time, working in the sphere of conceptual art, the artists are also inventive in both the materials and the way they work. Papier-mache, plastic, odd parts from old watches, old jars and bottles - all this creative junk is transformed in their hands into unique works of art, and lengthy treatment gives them a finished look. Their "distribution of labour" also increases its effectiveness and end result: Irina creates the armatures and basic objects, but the precise reproduction of the details which impart the figures with completion and the basic idea is down to Parviz, an architect by education. The technique itself, or more precisely, the use of various techniques transforms a doll into an objet d'art and the expression of an objective.
According to Irina, the art of the artistic doll came to us primarily from the West, and later moved to Russia where there are a number of gifted doll makers. In the artist's opinion, in order to develop their talent an artist needs to work closely with the skilled doll-making community: "An artist cannot develop unless he communicates with others," she says. "Alone he stews in his own juice. There are plenty of opportunities now to meet people and exchange experience and advice and there is a great deal of information on the World Wide Web. All this enables an artist to develop."
The art of the artistic doll, like any form of art, demands that one keeps on one's toes. Dolls are proud objects and they don't stand up well to disregard and neglect. And the creation of such beauty is the result not only of long painstaking work but also love - the love of a parent for their child, an artist to his painting or Pygmalion to Galatea.