Bəstəkar Emin Sabitoğlu adi insan üçün son dərəcə vaxtsız - 63 yaşında vəfat edib. Təəssüf ki, dahi insanlar əksər hallarda həyatı tez tərk edirlər
Məş­hur ru­siy­a­lı ya­zı­çı Bo­ris Aku­nin bir ne­çə gün əv­vəl blo­qun­da in­san­lar­da iki tip is­te­da­dın ol­duğu­nu ya­zıb. Elə olur ki, da­hi in­san hə­lə qa­nı­nın qay­na­dığı vaxt - gənclik il­lə­rin­də in­tu­i­tiv ola­raq şe­devrlər ya­ra­dır. Am­ma so­nra­dan il­lər keç­dikcə bu alov sönür, ya­zı­çı, bə­s­tə­kar, re­jis­sor ya özünü tə­k­rar­la­mağa baş­layır, ya da sa­dəcə fə­a­liyyə­ti­ni day­an­dı­rır. Am­ma elə hal­lar da olur ki, il­lər keç­dikcə onun fə­a­liyyə­tin­də key­fiyyət da­ha da ar­tır, gəncliyi us­ta­lıq və təcrübə əvəz­ləy­ir, öz işi­nin me­­xa­nizmlə­ri­ni yax­şı öy­rə­nən in­san ya­ra­dıcı­lığı­nın zir­və­zi­nə qal­xır.
Emin Sa­bi­toğlu­nu, heç şübhə­siz, ikinci tip da­hi­lə­rə aid et­mək olar. O, is­te­da­dı­nı son də­rəcə er­kən nümay­iş et­di­rib, karye­ra­sı­nı çox tez qu­rub. Gənc Sa­bi­toğlu­nun mah­nı­la­rı li­ri­ka­sı, xüsu­si mu­si­qi eh­ti­ra­sı ilə se­çi­lir. Am­ma bə­s­tə­kar gənclik dövrünü ar­xa­da qoy­du­q­dan so­n­ra da onun mah­­nı­la­rı əv­vəl­ki key­fiyyə­ti­ni itir­məy­ib.
O, ya­ra­dıcı so­vet ziy­a­lı­la­rı­nın ai­lə­sin­dən idi. Ata­sı Sa­bit Rəh­man ya­zı­çı, sse­na­rist və dra­ma­turq idi. Emin uşaq­lı­q­dan mu­si­qiyə və ədə­biyya­ta böyük ma­raq gö­s­tə­rib. O, bə­zi qo­hum­la­rı ki­mi ki­fay­ət qə­dər uğur­lu ədib də ola bi­lər­di. La­kin fər­q­li yol se­çib. 1954-cü il­də Ba­kı Kon­ser­va­to­riy­a­sın­da Qa­ra Qa­ray­e­vin sin­fi­nə da­xil olub. 2 il so­nra təh­si­li­ni Çay­kov­ski adı­na Mos­k­va Döv­lət Kon­ser­va­to­riy­a­sın­da - Yu­ri Şa­po­ri­nin sin­­fin­də da­vam et­di­rib.
Sa­bi­toğlu Mos­k­va­da haq­qın­da müsbət rəy ya­ra­dıb və yax­şı nə­ticə­lər gö­s­tə­rib. 24 ya­şın­da Ba­kıya qayı­dan Emin nə az, nə çox - "Azər­baycan­film" ki­no­stu­diy­a­sın­da mu­si­qi re­dak­to­ru iş­lə­məyə baş­layıb. So­nra­kı il­lər­də o, Döv­lət Fi­lar­mo­niy­a­sın­da bə­dii rəh­bər po­s­tu­nu tu­tub, hə­m­çi­nin Üzey­ir Hacı­bəy­ov adı­na Döv­lət Kon­­ser­va­to­riy­a­sın­da müəl­lim­lik edib.
Kino menestreli
"Azər­baycan ki­no­su­nu Sa­bi­toğlu­nun mah­nı­la­rı ol­ma­dan tə­səvvür et­mək çə­tin­dir", - deyə Ba­kı Mu­si­qi Aka­de­miy­a­sı­nın pro­fes­so­ru Fə­rəh Əliy­e­va "R+" jur­na­lı­na açıq­la­ma­sın­da bil­di­rib: "70-80-ci il­lə­rin nə­sil­lə­ri onun bir çox məş­hur fil­mə yaz­dığı mah­nı­la­rı yax­şı xa­tır­layır və se­vir".
Hə­qi­qə­tən də, E.Sa­bi­toğlu 20-dən ar­tıq bə­dii və sə­nəd­li filmdə səs­lən­di­ri­lən mah­nı­la­rın müəl­li­fi­dir. Bu mah­nı­la­rın ək­sə­riyyə­ti­ni müa­sir dil­də de­sək, "kult" ad­lan­dır­maq olar. On­la­rın ara­sın­da "İs­tin­taq", "Ad günü", "Gün keçdi", "Cə­lil Məm­məd­qu­lu­za­də", "Sə­məd Vu­rğ­un", "Də­də Qor­qud", "Bi­zim Cə­biş müəl­lim" və di­g­ər filmlər var.
Onun iki film üçün yaz­dığı mah­nı­lar hə­lə də xalq tə­rə­fin­dən xüsu­si se­vi­lir. Bun­lar Flo­ra Kə­ri­mo­va­nın ifa et­diyi "Tak­si" ("Gün keç­di") və əl­bət­tə ki, Ra­fiq Ba­bay­e­vin ifa et­diyi "Əl­vi­da" ("Təh­mi­nə") mah­nı­la­rı­dır.
"Sa­bi­toğlu hə­min il­lər­də Azər­baycan mu­si­qi­si və filmlə­ri­nin si­ma­sı­nı for­ma­laş­dı­ran şəx­slər­dən olub. Şübhə­siz ki, onun mu­si­qi­lə­ri dövrün mu­si­qi is­ti­qa­mə­ti­nin, də­bi­nin nümu­nə­si­dir. Sa­bi­toğlu özünə­məx­sus unu­dul­maz üslub ya­ra­da bi­lib. Bu üslu­bun əsa­sı­nı də­rin li­rik səs­lən­di­ril­mə təş­kil edir", - deyə mu­si­qişünas bil­di­rir: "Emin Sa­bi­toğlu­nun mu­si­qi­si ha­zır­da məş­hur olan bir çox es­t­ra­da ifa­çı­nın mey­da­na çıx­ma­sı­na yol açıb". Ha­zır­da məş­hur olan bir sı­ra müğən­ni­lər məhz onun es­t­ra­da mah­nı­la­rı­nı ifa et­mək­lə po­pulyar­la­şıb­lar. Bə­s­tə­ka­rın "Də­rə­lər", "Ağ çi­çək", "Ba­lıq­çı mah­nı­sı", "Gi­lə­var", "Çay", "Ba­kı, sa­ba­hın xey­ir", "Ax­tar sən mə­ni", "Ay­rıl­ma mən­dən" və di­g­ər mah­nı­la­rı Şöv­kət Ələk­bə­ro­va, Mir­zə Ba­bay­ev, Yal­çın Rza­za­də, Flo­ra Kə­ri­mo­va, İl­ha­mə Qu­liy­e­va ki­mi ifa­çı­lar tə­rə­fin­dən səs­lən­di­ri­lib.
"Emin Sa­bi­toğlu­nun adı incə­sə­nət­də To­fiq Qu­liy­ev, Sə­id Rüstə­mov, Ra­uf Hacıy­ev ki­mi şəx­slər­lə bir sı­ra­da day­a­nır", - deyə Fə­rəh Əliy­e­va bil­di­rir: "O, əsər­lə­rin­də nə­sil­lər ye­ti­şən mil­li es­t­ra­da mu­si­qi­si­nin ən yax­şı müəl­li­f­lə­rin­dən bi­ri­dir. Qeyd et­mək la­zım­dır ki, onun mah­nı­la­rı­nı ye­ni müğən­ni­lər də ifa edir. Hə­min mu­si­qi­lər hə­lə də po­pulyar və ak­tu­al­dır".
Sa­bi­toğlu­nun is­te­da­dı yal­nız es­t­ra­da mu­si­qi­si  ilə məhdud­laş­mır. O, bir sim­fo­niya, üç sim­fo­nik po­ema, üç kan­tata, sim­li kvar­tet, skrip­ka və fortepi­a­no üçün po­ema­la­rın da müəl­li­fi­dir. Bun­dan baş­qa, E.Sa­bi­toğlu te­atr tamaşa­la­rı üçün də çox­lu say­da mu­si­qi əsə­ri ya­ra­dıb.
Bə­s­tə­ka­rın ir­si­nə 2007-ci il­də cid­­di töh­fə ve­ri­lib. O za­man Sa­bi­t­oğlu­nun 70 il­liyi müna­si­bə­ti­lə onun "Qey­ri-adi ov" mu­si­qi­si­nin səs­lən­di­ril­diyi qı­sa­me­t­raj­lı sə­nəd­li film bər­pa edi­lib. Fil­min re­jis­so­ru Ab­dul Mah­­mu­dov­dur. O, xüsu­si ola­raq Ru­siya Döv­lət Film Fon­dun­da bər­pa edi­lib.
Bə­s­tə­kar haq­qın­da bir ne­çə sə­nəd­li film də çə­ki­lib. On­la­rın so­nuncu­su 2012-ci il­də işıq üzü görüb. Fil­min se­na­ri­si­nin həmmülli­fi bə­s­tə­ka­rın qı­zı, Ba­kı Mu­si­qi Aka­de­miy­a­sı­nın pro­fes­so­ru, mu­si­qişünas Cey­ran Mah­mu­do­va­dır. Re­jis­sor­lar Ta­riy­el Və­liy­ev və El­nur Ka­zı­mo­vun fil­min­də məş­hur müğən­ni­lə­rin Sa­bi­toğlu­nun mah­nı­la­rın­dan iba­rət na­dir ifa­la­rı top­la­nıb.
E.Sa­bi­toğlu ki­fay­ət qə­dər məh­sul­dar olan ya­ra­dıcı­lıq həy­a­tın­da 600-dən çox mah­nı bə­s­tə­ləy­ib. Onun nə­sil­lə­rin yad­da­şın­da mu­si­qi li­ri­ka­sı­nın ya­ra­dıcı­sı, hə­mi­şəca­van Emin Sa­bi­toğlu ki­mi qa­lacağı­na heç bir şübhə yox­dur. Həy­at­da ol­say­dı, noy­a­b­rın 2-də da­hi bə­s­tə­ka­rın 76 ya­şı ta­mam olaca­q­dı. Ha­mı­nın se­vim­li­si olan Sa­bi­toğlu 2000-ci il noy­a­b­rın 18-də və­fat edib.

Composer Emin Sabitoglu passed away at the age of 63, which is too early for an ordinary person, but, unfortunately, is not later than the usual time great people leave this world
Popular Russian writer Boris Akunin wrote on his Web blog several days ago that there are two kinds of human talent. It happens that when the genius is young and passionate, he creates masterpieces intuitively and with inspiration. But as years go by, the fire burning inside him subsides, and a writer, composer or film director often repeats himself more and more often or just simply stops working. But it also happens that as years go by the quality of his works improves further, as the sensitivity of youth is superseded by experience and high skill -- and no, I don't mean the skill of a craftsman, but that of a person who has reached the prime of creativity and has properly grasped the technique of his job.
Undoubtedly, Emin Sabitoglu could be considered a genius of the latter kind. He demonstrated his talent at a very early stage and quickly accomplished what they call a career today. The music created by the young Sabitoglu stood out for its lyricism, some kind of a special musical passion. Even when the composer grew much older, his music did not lose its previous qualities, either.
He passed away at the age of 63, which is too early for an ordinary person, but, unfortunately, is not later than the usual time great people, including composers, leave this world.
He was born to a family of creative Soviet intelligentsia. His father, Sabit Rahman, was a writer, script writer and playwright. Since his childhood Emin had been passionate about both music and literature, and like some of his relatives, could well have become a literary man, but he chose another path in life. In 1954 he was admitted to the Baku Conservatory, enrolling in the class of the acclaimed Qara Qarayev. Two years later, he was transferred to the Moscow State Conservatory named after P.I. Tchaikovsky, where he was enrolled in the class of Yuri Shaporin.
Sabitoglu received positive feedback in Moscow and showed good results. Having returned to Baku at the age of 24, he achieved nothing less than being appointed as the music editor for the Azarbaicanfilm studio. In the following years he held the position of the artistic director at the State Philharmonic Hall and was also an instructor at the Uzeyir Hacibayov State Conservatoire.
Herald of cinema
"It is hard to imagine Azerbaijani cinema without the songs and music of Sabitoglu," Farah Aliyeva, a professor at the Baku Music Academy, told R+. "The generation of the 70s and 80s remembers well and loves the songs he wrote for a multitude of well-known movies."
Indeed, Sabitoglu has composed music for more than 20 feature films and documentaries, and many of them can be branded by the modern word "iconic". These include such movies as "Interrogation", "Birthday", "Good morning, Baku!", "Calil Mammadquluzada", "Samad Vurgun", "Dada Qorqud", "Our Cabis-muallim", etc.
To this day, people are particularly fond of two songs written for films - "Taxi" ("The day has gone by"), performed by Flora Karimova, and, of course, "Farewell" ("Tahmina"), which was sincerely and heartwarmingly half-sung and half-told by the talented Rafiq Babayev.
"Sabitoglu was one of those who in those years shaped the appearance of the Azerbaijani music in cinema," the musicologist says. "Undoubtedly, his music is an example of musical trends and the musical fashion of that epoch, however, Sabitoglu succeeded in creating his own unforgettable style, with the profound lyrical sounds lying at its core."
"Emin Sabitoglu's music has contributed much to the emergence on the stage of a whole range of presently renowned performers," Farah Aliyeva recalls. His songs have brought fame to many popular singers of today. "Daralar", "Ag Cicak", "Fisherman's song", "Gilavar", "Cay", "Good morning, Baku", "Look for me", "Don't part with me", and other songs were also performed by such luminaries as Sovkat Alakbarova, Mirza Babayev, Zeynab Xanlarova, Yalcin Rzazada, Flora Karimova, Ilhama Quliyeva…
"Emin Sabitoglu's name is referenced in art alongside the names of Tofiq Quliyev, Said Rustamov and Rauf Haciyev," Farah Aliyeva says. "He is among the best authors of the national popular music -- the music which many generations have grown with. And it is worthy of note that his songs continue to be sung anew by new performers, they are still popular and relevant."
Sabitoglu's talent goes far beyond popular music. He has created a symphony, three symphonic poems, three cantatas, a string quartet as well as poems for the violin and the piano. He has also created a great number of musical compositions for theatrical productions.
A significant contribution to the composer's heritage was made in 2007 when on the occasion of his 70th birthday a short documentary feature film with his music, "The unusual hunting", was restored. The film was directed by Abdul Mahmudov. This film was specially restored at Russia's State Film Fund.
Several documentaries about the Azerbaijani composer have been shot as well, with the latest one released in 2012. The composer's daughter, Baku Music Academy professor and musicologist, Ceyran Mahmudova, co-authored the script for the film. The film, which was directed by Tariyel Valiyev and Elnur Kazimov, features a collection of unique records reflecting the greats who performed his songs.
During his prolific creative life, Sabitoglu has composed over 600 songs. It is beyond a doubt that he will be remembered by the descendants as an inimitable creator of musical lyricism and will always be a young Emin Sabitoglu. On November 2 he would have turned 76. Sabitoglu, whom the whole nation was fond of, died on November 18, 2000.