"R+" Premyer-liqanın 13 turundan sonra ümidləri doğrultmayan legionerlərin siyahısını tərtib edib
Fut­bol üzrə Azər­baycan Çem­pi­o­na­tın­da dünya miq­yas­lı id­man­çı­la­ra rast gəl­mək çə­tin­dir. Bu sə­bə­b­dən, han­sı­sa klub azacıq ta­nı­nan bir le­g­i­o­ne­ri hey­ə­ti­nə qa­tan­da bu, azar­keş­lə­rin böyük ma­rağı­na sə­bəb olur.
Am­ma xa­rici oy­un­çu­lar heç də bütün hal­lar­da ümid­lə­ri doğrul­tmur. Bu­nun obyek­tiv sə­bəb­lə­ri də var - bə­zən on­lar­la bağlı göz­lən­ti­lər hə­min id­man­çı­la­rın po­ten­si­a­lın­dan çox yüksək olur. Am­ma bə­zən le­g­i­o­ner­lə­rin öz­lə­ri də aşağı sə­viyyə­li oy­un sə­rg­i­ləy­ir­lər. Son­da be­lə oy­un­çu ya gününü eh­tiy­at oy­un­çu­lar skamya­sın­da, ya da əvə­ze­dici hey­ət­də ke­çi­rir. R+ Premyer-li­qa­nın 13 tu­run­dan so­nra ümid­lə­ri doğrul­tmay­an le­g­i­o­ner­lə­rin siy­a­hı­sı­nı tər­tib edib.
Ma­ri­us Pe­na
Ru­mın for­vard zo­laq­lı for­ma­da çıx­­dığı ilk oy­un­dan sə­viyyə­li hü­cu­m­çu ol­duğu­nu gö­s­­tər­məyi bacar­dı. Yaya qə­dər "Ba­kı"nın rə­qib­lə­ri­nə ba­şağrı­sı olan Ma­ri­u­sun 2013/14 mövsümünə ye­ni ça­lış­dı­rıcı ilə baş­lay­an pay­taxt təm­sil­çi­si­nin əsas si­ma­la­rın­dan bi­ri ola­raq qa­lacağı­na şübhə edən az idi. Ancaq "Qa­ra­bağ"ı "Ba­kı"ya dəy­i­şən hücu­m­çu Ra­uf Əliy­e­vin rə­qa­bət­də Pe­naya udu­zacağı­nı söy­ləy­ən­lər ya­nıl­dı. Ağdam ko­man­da­sın­da da çiy­in-çiy­nə oy­na­dığı Əf­ran İs­mayı­lov­la yax­şı tan­dem təş­kil edən ("zo­laq­lı­lar"ın vur­duğu 21 qol­dan onu­na bu iki fut­bol­çu im­za atıb) Ra­u­fun bu ge­diş­lə ye­ri­ni ki­mə­sə ver­məy­əcəyi mə­lum­dur. Ödə­niş­li le­-g­i­o­ner bu gün əvəz­­ləy­ici oy­un­çu sta­tu­su­nu da­şıyır.
Ju­ni­or Vil­son
Ağıl­lı oy­u­nu, də­qiq zər­bə­lə­ri ilə ney­tral azar­keş­lə­rin də rəğbə­ti­ni qa­za­nan Vil­so­nun "yo­xa çıx­ma­sın­da" baş məşqçi­lə­ri əlcək ki­mi dəy­i­şən "Ba­kı" rəh­bər­liy­i­nin gü­na­hı az dey­il. Bu gün pay­taxt ko­man­da­sın­da on­dan da­ha yax­şı­la­rın oy­na­dığı­nı de­mək düzgün ol­maz. Sa­dəcə, Pan­tiç oy­un prak­ti­ka­sı­nı iti­rib for­ma­dan düşən bra­zi­liy­a­lıya ko­man­da­da yer tap­mır.
Edin Nu­re­di­no­s­ki
Ma­ke­do­niy­a­lı qa­pı­çı da Pan­ti­çin "qur­ban­la­rın­dan­dır". Düzdür, Ka­m­ran Ağay­ev pay­taxt ko­man­da­sı­na trans­fer edi­lən­də Edi­nin eh­tiy­at­da da­ha çox vaxt ke­çir­mək eh­ti­ma­lı art­dı. Am­ma serb ça­lış­dı­rıcı ma­ke­do­niy­a­lı qa­pı­çıya heç eh­tiy­at skam­ya­sın­da da yer ayır­mır. Ka­m­ran Ağa­y­ev­lə El­xan Əh­mə­do­vun xid­mə­tin­­dən ya­rar­lan­mağı üstün tu­tan baş məşq­çi Nu­re­di­no­s­ki­nin adı­nı oy­un pro­to­ko­lu­na sal­mağa eh­tiy­ac duy­mur.
Ad­ri­an Pits
Sa­biq "ro­ma"lı­nı öl­kə­mi­zə gə­lib-get­miş ən sə­viyyə­li əcnə­bi­lər­dən bi­ri ad­lan­dır­maq ye­ri­nə düşər. Mir­ça Red­nik dö­nə­min­də Azər­bayca­na tə­ş­rif buy­u­ran Ad­ri­an Yu­nis Hüsey­no­vun qı­sa ha­ki­miyyə­ti dövründə də "gə­mi­çi­lər"in si­ma­sı­nı müəyyən­ləş­di­rən fut­bol­çu­lar­dan idi. Uel­sli ça­lış­dı­rıcı Con To­şak­la ul­du­zu ba­rış­may­an Ad­ri­an ha­zır­da əvə­ze­dici ko­man­da­da­dır. Za­man "Xə­zər-Lən­kə­ran"ın uğur­suz­luğu­nun sə­bə­bi­nin Pits ol­ma­dığı­nı, To­şa­kın oy­un fəl­sə­fə­si­nin özünü doğrul­tma­dığı­nı sübut edib. Klub rəh­bər­liy­i­nin ye­ni iş ye­ri ta­pa bil­mə­diyi ru­mın ya­rımmüda­fi­ə­çi ba­şı­nı gi­rə­ləy­ib ma­a­şı­nı alır.
Dey­an Kel­har
Yu­ri Syo­mi­nin "Qə­bə­lə"nin "süka­nı ar­xa­sı­na" gə­li­şin­dən so­nra Slo­ve­niya mil­li­si­nin müda­fi­ə­çi­si "11-lik"də­ki ye­ri­ni itir­di. Müda­fi­ə­nin sol ci­na­hın­da inam­lı oy­u­nu ilə se­çi­lən Kel­har Ni­ko­la Va­len­ti­çin necə oy­na­dığı­na ta­ma­şa et­mək­lə ki­fay­ət­lə­nir. Əl­bət­tə, yığma üzvü üçün iş­lə­rin be­lə axar­la get­mə­si mil­li karye­ra­sı ba­xı­mın­dan da yax­şı nə­sə vəd et­mir. Dey­an ya müqa­vi­lə­si­ni qar­şı­lıq­lı ra­zı­lıq əsa­sın­da po­zub get­mə­li, ya da fut­bol­da­kı gə­ləcəy­i­ni təhlükə al­tın­da qoy­ub du­rum­la ba­rış­ma­lı­dır.
Kri­s­ti­an Pul­hak
Syo­mi­nin "qa­ra siy­a­hı­sı­na" dü­şən­lər­dən bi­ri də Pul­hak­dır. Vla­di­mir Le­vin və El­nur Al­lah­ver­diy­ev ki­mi yer­li­lə­rin möh­kəm­lən­diyi mü­da­fiə xət­tin­də ona yer ta­pıl­may­acağı yay­dan mə­lum­dur. 12 il Bu­xa­rest "Di­na­mo"su­nun şə­rə­fi­ni qo­ru­muş fut­bol­çu əvə­ze­dici ko­man­da­da top qo­van gənclə­rə yol­daş­dır. Xid­mə­tin­də ma­raq­lı olan baş­qa klub yox­dur­sa, de­mə­li, müqa­vi­lə­si­nin müd­də­ti bi­tə­nə­dək mə­vaci­bi­ni alacaq.
Mi­ro Var­vo­diç
"Qa­ra­bağ"ın xor­vat qa­pı­çı­sı 2012/13 mövsümündə ol­duğu ki­mi, yay­da­kı Av­ro­pa macə­ra­sı za­ma­nı da əsas qol­ki­per fun­k­siy­a­sı­nı ye­ri­nə ye­ti­rir­di. Ca­ri mövsüm Fər­had Və­liy­e­və gü­və­nən Qur­ban Qur­ba­no­vun bos­niy­a­lı İb­ra­him Şe­hi­çi hey­ə­tə cəlb et­mə­si isə cid­di si­qnal idi. Bu­dur, Mi­ro­nun adı­na son iki çem­pi­o­nat oy­u­­­nu­nun pro­to­ko­lun­da rast gəl­mi­rik.
Qeyd olu­nan fut­bol­çu­lar, gü­man ki, yan­var­da Azər­bayca­nı tərk edəcək. Məşqçiy­lə yo­la get­məy­ən və ya ək­si­nə fi­zi­ki ha­zır­lığı zə­if olan­lar uzun müddət ko­man­da­da qa­la bil­məz. Azər­baycan klub rəh­bər­lə­ri də so­na qə­dər oy­na­may­an fut­bol­çuya qar­şı­lıq­sız pul ver­məy­əcək. Bu­ra­da, əs­lin­də, prob­lem hə­min le­g­i­o­ner­lə­ri öl­kə­mi­zə gə­ti­rən me­necer­lər­də­dir. On­lar Azər­baycan Çem­pi­o­na­tı­nın zə­if ol­duğu­nu və bu­ra­da cid­di rə­qa­bət­lə qar­şı­laş­may­a­caq­la­rı­nı de­mək­lə fut­bol­çu­da ar­xa­yın­lıq ya­ra­dır. Trans­fer­dən so­nra gə­lir fa­i­zi­ni (adə­tən, 20 % olur) götü­rən me­necer le­g­i­o­ne­rin so­nra­kı ta­leyi ilə ma­raq­lan­mır. Di­g­ər mə­qam sə­viyyə­li fut­bol­çu­nun 6 ay­dan so­nra ge­ri­lə­mə­si­dir. San­ki, le­g­i­o­ner­lər bu­ra fut­bo­lu­mu­zu in­ki­şaf et­dir­məyə gə­lir, əvə­zin­də öz­lə­ri bi­zim oy­un­çu­la­rın sə­viyyə­si­nə düşürlər.

LEFT OUT OF THE GAME
R+ has drawn up a list of the league players who have not lived up to expectations during the 13 rounds of Azerbaijan's Premier League Tournament
Azerbaijan's football championship was not sparkling with world famous names. Therefore, when any club manages to attract even vaguely well-known league players, it makes the football fans take an interest. But foreign footballers do not always live up to the fans' expectations of them. There are objective reasons for this. Sometimes the fans are expecting too much, but sometimes the league footballers play considerably worse than they did in their previous club. Consequently, a player like that either has to sit out among the possible substitutes or join the ranks of the reserves until they find him a new club. Regionplus has drawn up a list of league players who have not lived up to expectations during the 13 rounds of Azerbaijan's Premier League Tournament.
Marius Pena
During the first game in the "Baki" club's striped shirt the "the Romanian centre forward showed himself to be a high-class player. Very few people had any doubt that Marius Pena, who had turned out to be a real headache for the "Baki" team's opponents in the 2013/2014 season would remain one of the main players, even with the new trainer.
Although many had predicted that Pena would remain a member of "Baku's" main team, even though the forward Rauf Aliyev had been transferred from the "Qarabag" [Karabakh] team for the summer season, things turned out differently.
Rauf Aliyev made up a good duo with another former "Qarabag" player, Afran Ismayilov, and the pair were responsible for 10 out of the 21 goals scored by the capital's team. After playing like that, it was hardly likely that Rauf Aliyev would give up his place in the main team. And now league player Pena is only a substitute player.
Junior Wilson
The management of the "Baki" club, who change their trainers like gloves, bear much of the blame for the "disappearance" of [Edward Junior] Wilson, who gained the respect of fans for his skilful game and spot-on strikes. It cannot be said that there are any players in the capital's team today who play better than Wilson. It is simply that Pantich cannot find a place in the capital's team for the Brazilian, who no longer gets any practice.
Edin Nuredinoski
The "Baki" team's Macedonian goalkeeper is also one of Pantich's "victims". True, it was thought that, after the transfer of Kamran Agayev, Edin Nuredinoski would spend most of his time in the reserve. But the Serbian trainer does not even visualise the Macedonian goal-keeper being a substitute. The chief trainer is not even including Nuredinoski on the list for the game, preferring to engage Kamran Agayev and Elxan Ahmadov.
Adrian Pit
The former "A. S. Roma" player is one of the best professional league players who plays in Azerbaijan. Persuaded to join "Xazar-Lankaran" [Khazar-Lankaran] when Mircea Rednic was the trainer there, he remained one of the biggest "southern" players under Yunis Huseynov as well. The Romanian footballer did not get on with the next trainer, John Toshack, so he was sent into the reserve. Time showed that it was not Pit who was to blame for "Xazar-Lankaran's "failure", but Toshack's unsuccessful ideas regarding how the game should be played. Anyway, the club's management is trying to find a new job for the Romanian half-back.
Dejan Kelhar
After Yuri Semin became the chief trainer at the "Qabala" club, the team's Slovenian defender, Dejan Kelhar lost his place in the "main team". Having played reliably as a left-wing defender, Kelhar is now forced to watch Nikol Valentic playing in that spot. This situation casts doubt on his ability to play defender in Slovenia's national team. Kelhar should either come to an agreement with "Qabala" club on a mutual breach of contract or he has to resign himself to a situation which threatens his future in football.
Cristian Pulhac
Pulhac has also been put on Semin's "black list". There was no longer any room for him in the line of defence at "Qabala", where Vladimir Levin and Elnur Allahverdiyev had strengthened their positions. This has moreover been common knowledge since the summer. Consequently, Pulhac who had defended the honour of Bucharest's "Dinamo" team for 12 years, has been transferred to the reserve. He is on gardening leave for the moment until another club takes an interest in his services.
Miro Varvodic
"Qarabag's" Croatian goal-keeper was the team's goal-keeper in the 2013/2014 season and also during the summer European Cup games. In the current season Qurban Qurbanov has greater  faith in Farhad Valiyev; the engagement of the Bosnian Ibrahim Sehic should be a serious warning to Varvodic. As a result, we have no longer been able to see his name on the list of players in the two latest matches in the country's championship.
All these footballers will probably leave Azerbaijan in January. Players, who do not get on with their trainers or are not in tip-top condition cannot remain here for long. At least, the clubs' management will not pay them. Here the managers who engage such players are themselves the main problem. They reassure the players by presenting the Azerbaijan championship as a low- level competition, in which there will be few serious opponents. Once they have received their percentage from the transfer (usually 20 per cent of the total sum), the managers no longer take any interest in what happens to the league players. Another factor is that the league players lose their form over a six-month period. The league players come to Azerbaijan to develop their game as it were, then their play declines to the level of that of the local players.