TƏBİƏTİN PİS HAVASI OLMUR
Hələ­lik me­te­o­ro­loq­lar bu qı­şın nə qə­dər so-y­uq olacağı­na da­ir qə­rar üzə­rin­də müza­ki­rə­lər apa­rar­kən, kom­mu­nal xid­­mət­lər soy­uq­la­rın gəl­mə­si ilə əla­q­ədar ha­zır­lıq iş­lə­ri­ni ye­kun­laş­dı­rır. Bu il on­lar şax­ta­nın "də­rə­cə"­sin­dən ası­lı ol­may­a­raq, fun­k­siy­a­la­rı­nı də­qiq ye­ri­nə ye­ti­rəcək­lə­ri­nə söz ve­rir­lər.
Bu vəd­lər azər­baycan­lı­la­rın ev­lə­ri­ni "isi­də" və on­la­rı mən­zil­lə­ri­mi­zə işıq, qaz və is­ti­liy­in ve­ril­mə­sin­də  fa­si­lə­lər­lə bağlı prob­lem­lər­dən  qur­ta­ra bi­ləcək­mi? Bu su­al­la­ra ilk ca­va­bı tez­lik­lə öy­rə­nəcəy­ik - noy­a­b­rın 15-də öl­kə­nin kom­mu­nal xid­mət­lə­ri üçün rə­s­mi ola­raq payız-qış isit­mə mövsümü baş­layır.
Ef­fek­t­li və qə­na­ət­li
Tə­əssüf ki, hə­lə Azər­bayca­nın bir çox sa­kin­lə­ri üçün "ev" ifa­də­si onun hər­fi mə­na­sın­da elek­trik və qaz qız­dı­rıcı­la­rı, split kon­di­si­o­ner­lər və bəd ay­a­q­da "bur­juy­ka" (ki­çik də­mir so­ba) ilə as­so­si­a­siya olu­nur. Tə­bii ki, bütün bu həz­lər "ucuz ol­ma-y­an­lar" se­riy­a­sın­dan­dır, kom­mu­nal xid­mət­lər ta­ri­fi­nin mümkün ar­tı­mı­na da­ir pro­qnoz­la­rı isə nə­zə­rə al­saq, payız-qış mövsümü əha­li­nin bə­zi his­­sə­si­nin şüu­run­da son də­rəcə tut­qun ton­lar­da görünür.
Mə­lum ol­duğu ki­mi, is­teh­lak­çı­la­rın böyük ək­sə­riyyə­ti çox­mər­tə­bə­li ev­lər­də ya­şayır. Köh­nə bi­na­la­rın bər­pa­sı və ye­ni­lə­ri­nin ti­kin­ti­si za­ma­nı tə­bii şə­kil­də ef­fek­t­li və qə­na­ət­li isit­mə si­s­tem­lə­ri­nin ya­ra­dıl­ma­sı mə­sə­lə­si du­rur.
Bu hal­da da­ha ucuz va­ri­ant, xü­su­­si­lə də çox­mər­tə­bə­li ev­lər və so­si­al obyek­t­lər­də mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­tem­lə­ri­ni he­sab et­mək olar - bu, iri ya­şayış mas­siv­lə­ri, şə­hər­lər, qə­sə­bə­lər və sə­naye müəs­si­sə­lə­ri­nin is­ti­lik­lə təchiz olun­ma­sı­nın da­ha op­ti­mal va­ri­an­tı­dır. İs­ti­lik mən­bəyi bu­ra­da ener­ji sen­t­ra­lı və ya yüksək FİƏ-yə (fay­da­lı iş əm­sa­lı) ma­lik, is­ti­liyi tə­ləb olu­nan mi­q­dar­da və la­zı­mi pa­ra­metrlər­lə şə­bə­kə­lər üzrə nəql edən və pay­lay­an iri qa­zan­xa­na­lar xid­mət edir.
Ta­ri­xə müraci­ət edə­rək gör­mək olar ki, şə­hər mə­həl­lə­lə­ri­nin mər­kə­zi isit­mə si­s­te­mi­nin təş­kil edil­mə­si­nə cəh­dlə­ri hə­lə XIX əs­rdə müxtə­lif öl­kə­lər­də tə­şəbbüs gö­s­tə­ri­lib. On­lar is­tər ən vacib zə­ru­rət, is­tər­sə də tex­ni­ki tə­rəq­qi­nin im­kan­la­rı­na sə­bəb ol­muş­du­lar. Hər şey mən­tiq­li­dir: bir böyük qız­dırcı qa­zan­xa­naya xid­mət gö­s­tər­mək, bir baca tik­mək və s. da­ha asan­dır. Elek­trik şə­bə­kə­lə­ri və qay­nar suyu böyük həcmdə çə­kib-vur­maq üçün möh­kəm, eti­bar­lı na­so­slar ya­ra­nan ki­mi mər­kəz­ləş­di­ril­miş is­ti­lik təchi­za­tı­nın iri şə­bə­kə­lə­ri də mey­da­na gəl­di. Mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­te­mi Azər­bay­can­da da, SSRİ-nin tər­ki­bin­də ol­duğu vaxtda ge­niş in­ki­şaf et­miş­di.
La­kin de­mək olar ki, bütün kom­mu­nal tə­sərrüfat­lar ki­mi İt­ti­fa­qın da­ğıl­ma­sın­dan so­nra - 1990-cı il­lə­rin əv­və­lin­də, öl­kə­də mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­te­mi tə­nəzzül et­di. İs­ti­lik­pay­layıcı in­fra­struk­tu­run pis və­ziy­yət­də ol­ma­sı və köh­nəl­miş qa­zan­xa­na­lar ev­lə­ri is­ti­lik­dən məh­rum et­di. Bu­nun nə­ticə­sin­də çox­mər­tə­bə­li bi­na­la­rın sa­kin­lə­ri qay­nar suy­un pay­lan­dığı ra­di­a­tor və bo­ru­la­rı çı­xar­dı­lar.
Mö­vcud mər­kəz­ləş­di­ril­miş is­ti­lik təchi­zet­mə si­s­tem­lə­ri­nin tək­mil­ləş­di­ril­mə­si, in­ki­şa­fı və ya on­la­rın av­to­mat is­ti­lik mən­tə­qə­lə­ri və hər mən­zil­də is­ti­lik si­s­te­mi ilə ümu­mi ola­raq dəy­iş­di­ril­mə­si­nin məq­sə­də­uyğun­luğu ha­q­da di­s­kus­siy­a­lar­da diq­qə­ti in­ki­şaf et­miş öl­kə­lə­rin təc­rü­bə­­si­nə yö­nəl­tmək da­ha yax­şı olar. O isə gö­s­tə­rir ki, ya­şayış-kom­mu­nal tə­sərrüfa­tı­nın mürək­kəb kom­plek­sin­də həy­a­tın bütün mə­qam­la­rı üçün va­hid qə­rar­lar mö­vcud dey­il və də­bin ye­ni­lik­lə­ri­nə ta­be ola­raq, za­man­la və təcrübə ilə çox­dan sı­nan­mış­lar­­dan im­ti­na et­məyə dəy­məz. Bu hal­­da par­laq nümu­nə ki­mi Da­ni­mar­ka çı­xış edə bi­lər. Müxtə­lif öl­kə­lə­rin təcrübə­si araş­dı­rıl­dı­q­dan so­nra, bu öl­kə­nin mo­de­li mər­kəz­ləş­di­ril­miş is­ti­lik si­s­te­mi və is­ti­lik elek­trik stan­siy­a­la­rı­nın iri­ləş­di­ril­mə­si ilə əsas götürüldü. Be­lə­lik­lə, bu Şi­ma­li Av­ro­pa öl­kə­si ener­ji ef­fek­tiv­liy­i­nin və eko­lo­ji mühi­tin yax­şı­laş­dı­rıl­ma­sı­nın yüksək gö­s­tə­rici­lə­ri­nə na­il ol­du.
Ye­ni­lik - unu­dul­muş yax­şı köh­nə­lik­dir
Əv­vəl­lər çox­la­rı köh­nə isit­mə si­s­tem­lə­ri­ni çı­xa­rır­dı­sa, son vax­tlar mər­­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­te­mi­ni bər­pa et­mək is­təy­ən abo­nen­t­lə­rin sayı ar­tıb. Bu­nun­la bə­ra­bər, "Azə­ri­s­ti­lik­təc­hi­zat" SC-nin mütə­xəs­sis­lə­ri­nin fi­k­rincə, bu si­s­te­minn qu­raş­dı­rıl­ma­sı Azər­baycan­da in­şa olu­nan çox­mər­tə­bə­li ev­lə­rin ar­tıq lay­i­hə­lən­dir­mə mər­hə­lə­sin­də nə­zə­rə alın­ma­lı­dır. Ey­­ni za­man­da ye­ni çox­mər­tə­bə­li ev­lər­də mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­­tem­lə­ri­nin qu­raş­dı­rıl­ma­sı üçün şər­t­lər olar­kən, av­to­nom si­s­te­min tət­biq olun­ma­sı is­tər es­te­tik nöq­teyi-nə­zər­dən, is­tər­sə də təhlükə­siz­lik ba­xı­mın­dan məq­sə­də­uyğun dey­il. Ha­zır­kı şər­t­lər­də mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­tem­lə­ri­nin ya­ra­dıl­ma­sı za­ma­nın tə­lə­bi və ya­şayış bi­na­la­rı in­şa edən şir­kət­lə­rin tə­q­dim et­dik­lə­ri xidmətlə­rin yüksək gö­s­tə­rici­si­dir.
Təcrübə gö­s­tə­rir ki, müa­sir avan­dan­lıq və ma­te­ri­al­la­rın is­ti­fa­də­si za­ma­nı di­g­ər tex­ni­ki həl­lol­ma­lar kom­p­lek­sin­də ye­ni­dən qu­rul­muş mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­tem­lə­ri ye­ni ener­ji sax­lay­an tex­no­lo­g­iy­a­la­rın in­ki­şa­fı üçün açar ola bi­lər. Xüsu­sən o, isit­mə mövsümü za­ma­nı fa­si­lə­siz ener­ji təchi­za­tı­nın tə­min olun­ma­sı­na və is­teh­lak sə­viyyə­sin­də əl­çat­maz olan ko­g­e­ne­ra­siya tip­li yüksə­kef­fek­t­­li is­ti­lik  tex­no­lo­g­iy­a­la­rın­dan is­ti­fa­də edil­mə­si­nə im­kan ve­rir. Bu si­s­tem is­teh­lak­çı­nın bə­sit da­v­ra­nış­la­rı­nı nə­zər­də tu­tur; mə­sə­lən, on­la­rın  tex­ni­ki xid­mət, nə­za­rət, ya­nacaq­la təchi­za­tın­da iş­ti­ra­kı­nı is­tis­na edir, isit­mə si­s­tem­lə­ri­nin fər­di mən­bə­lə­ri ilə müqay­i­sə­də is­teh­lak­çı üçün ri­s­k­lə­ri azal­dır, hə­m­çi­nin də ət­raf mühi­tə mən­fi tə­sir­lə­ri aşağı sa­lır.
Son il­lər mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­tem­lə­ri­nin bər­pa­sı üzrə böyük iş­lər apa­ra­raq, Azər­bayca­nın ye­g­a­nə is­ti­lik ope­ra­to­ru "Azə­ri­s­ti­lik­təchi­zat" ASC  noy­a­b­rın 15-i, 2013-2014-cü il­lər isit­mə mövsümünün baş­lan­ma­sı­na ar­tıq ha­zır­dır. Mütə­ma­di ola­raq, is­tər isit­mə mövsümünə ha­zır­lıq, is­tər­sə də öl­kə əra­zi­sin­də mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­te­mi­nin in­ki­şaf et­di­ril­mə­si çər­çi­və­sin­də SC isit­mə xət­­lə­­ri­nin çə­kil­mə­si, tə­mi­ri və dəy­iş­di­ril­mə­si, qa­zan­xa­na­la­rın ti­kin­ti­si və tə­mi­ri, eləcə də na­so­sla­rın qu­raş­dı­rıl­ma­sı və tə­mi­ri üzrə iş­lər apa­rı­lır. İs­ti­lik is­teh­sa­lı za­ma­nı qaz sər­fiyya­tı­nı azal­tmağa im­kan ve­rən ye­ni və müa­sir, ey­ni za­man­da xa­ricdə is­teh­sal olu­nan av­to­mat­laş­dı­rıl­mış ava­dan­lı­q­dan  is­ti­fa­də olu­nur. Hə­m­çi­nin "Azə­ri­s­ti­lik­təchi­zat" li­sen­ziy­aya ma­lik­dir və is­ti­fa­də­də ol­duqca ra­hat, mo­dul tip­li da­şı­na bi­lən qa­zan­xa­na­lar is­teh­sal edir.
Bu il mər­kəz­ləş­di­ril­miş is­ti­lik təc­hi­za­tı ilə tə­min olu­nacaq ya­şayış bi­na­la­rı­nın ümu­mi həcmi­nin 2780-ni Ba­kı­nın payı­na düşür. Pay­taxtda 328 qa­zan­xa­na və 115 is­ti­lik­pay­layıcı mən­tə­qə var.
Qeyd edi­lən müsbət cə­hət­lər­lə ya­na­şı, mər­kəz­ləş­di­ril­miş si­s­tem, hə­m­­çi­nin iq­ti­sa­di əl­ve­riş­li­lik ba­xı­mın­dan ef­fek­t­li­dir ki, ha­zır­kı mö­v­cud qaz və elek­trik ener­ji­si (qaz - 1 min kub­metr qa­za gö­rə 100 ma­nat, 1 kVt/s elek­trik ener­ji­si­nə gö­rə 0,06 ma­nat) ta­ri­f­lə­ri­nə gö­rə də bu­nu de­mək olar.
Bir söz­lə, mər­kəz­ləş­di­ril­miş isit­mə si­s­te­mi bir çox ba­kı­lı­lar, ələl­xü­sus da Azər­baycan re­g­i­on­la­rı­nın sa­kin­lə­ri üçün hə­lə də ar­zu ol­ma­sı­na bax­ma­y­a­raq, o, ar­tıq bir ne­çə il bun­dan əv­vəl ol­duğu ki­mi, amorf və müm­kün­süz ar­zu dey­il. "Azə­ri­s­ti­lik­təc­hi­zat" SC-nin söz ver­diyi iş­lə­rin həc­mi­ni ye­­ri­nə ye­tir­sə və ha­zır­kı tem­p­lə­ri sax­­laya bil­sə, "yu­xu çin olacaq".
Ənənələr ləğv olunmur
Mən­zil­lər­də da­ha ənə­nə­vi olan is­­ti­lik mən­bə­lə­ri­nə qayı­daq - elek­t­rik ener­ji­si və qaz. Bu gü­nə bu sa­həyə ca­vab ve­rən müəs­si­sə­lər bil­di­rir­lər ki, payız-qış müddə­ti­nə güc­lən­­di­ril­miş ha­zır­lıq ye­kun­la­şıb və so­y­uq­la­rın gəl­mə­si­nə on­lar ar­tıq ha­zır­dır­lar.
Be­lə ki, "Azə­re­ner­ji" ASC-dən (Azər­baycan­da elek­trik ener­ji­si­nin is­teh­sal­çı­sı və pay­layıcı­sı)  bil­di­rib­lər ki, is­teh­lak­çı­la­rın fa­si­lə­siz və key­fiyyət­li elek­trik ener­ji­si ilə tə­mi­na­tın­da prob­lem ol­ma­ma­lı­dır. SC-də dey­il­diyi ki­mi, is­tər elek­trik ener­ji­si­nin  is­teh­sa­lın­da, is­tər­sə də onun nəq­lin­də hər han­sı bir ne­qa­tiv hal­la­rın qar­şı­sı­nın alın­ma­sı üçün bütün la­zı­mi təd­bir­lər görülüb. "Ha­zır­da payız-qış mövsümünə ha­zır­lıq çər­çi­və­sin­də bütün stan­siy­a­lar, ya­rım­stan­siy­a­lar və ötürücü xət­lər­də əsas iş­lər ye­kun­laş­maq mər­hə­lə­sin­də­dir", - deyə SC-də bil­di­rib­lər.
Elek­tro­s­tan­siy­a­la­rın ava­dan­lıq­la­rı­nın işin­də ras­io­nal­lığa na­il ol­maq üçün əsas­lı tə­mir, hə­m­çi­nin tex­ni­ki yox­la­nış iş­lə­ri apa­rı­lıb. Elek­trik ve­ri­li­şi və pay­layıcı şə­bə­kə­lə­rin möh­kəm və sta­bil iş­lə­mə­si­ni tə­min et­mək və on­la­rın is­ti­s­mar sə­viyyə­si­nin ar­tı­rıl­ma­sı üçün ye­ni xət­lə­rin çə­kil­mə­si, trans­for­ma­tor və ötürücü xət­lə­rin əsas­lı və ca­ri tə­mi­ri üzrə təd­bir­lər həy­a­ta ke­çi­ri­lib.
Abo­nen­t­lə­rin fa­si­lə­siz və key­fiy­yət­li elek­trik ener­ji­si ilə tə­min edil­mə­si məq­sə­di­lə, hə­m­çi­nin müva­fiq iş­lə­ri "Ba­kı­e­lek­trik­şə­bə­kə" ASC (Ba­­kı­nın ener­ji ope­ra­to­ru) da­vam et­di­rir. Xüsu­sən, ha­zır­lan­mış təd­bir­lər pla­nı çər­çi­və­sin­də təy­in olun­muş müddə­tə uyğun ola­raq, şə­bə­kə­lə­rin ca­ri və əsas­lı tə­mi­ri üzrə iş­lər re­al­laş­dı­rı­lacaq.
Bu­nun üçün ye­ni­lə­ri­nin ti­kin­ti­si və köh­nə ya­rım­stan­siy­a­la­rın bər­pa­sı, müva­fiq ava­dan­lıq­la­rın na­saz­lığı­nın aş­kar edil­mə­si və kə­nar­laş­dı­rıl­ma­sı, me­xa­nizmlə­rin iş qa­bi­liyyə­ti və­ziyyə­ti­nə gə­ti­ril­mə­si, zə­ru­ri ma­te­ri­al­lar və eh­tiy­at his­sə­lə­ri və s. eh­tiy­a­­tı­nın ya­ra­dıl­ma­sı iş­lə­ri apa­rı­lır.
SOCAR-ın "Azə­ri­qaz" QSC əmin edir ki, abo­nen­t­lə­ri­ni is­teh­la­kın tə­ləb olu­nan həcmin­dən ası­lı ol­may­a­raq, qaz­la tə­min edəcək. İs­teh­sa­lat Bir­liy­in­də bil­di­ril­diyi ki­mi, is­teh­lak­çı­la­ra qa­zın nəql olun­ma­sın­da prob­lem yox­dur və "Azə­ri­qaz" abo­nen­t­lə­ri la­zı­mi həcmdə qaz nəq­li ilə mövsümdən ası­lı ol­may­a­raq, tə­min et­­məyə ha­zır­dır.
"Qa­zın ve­ril­mə­si öl­kə­də fak­ti­ki ola­­raq ha­va şər­t­lə­ri ilə müəyyən­ləş­di­ri­lir, yə­ni payız-qış dövründə qa­za tə­lə­bat ar­tır ki, is­teh­la­kın ar­t­ma­sı­na uyğun ola­raq da abo­nen­t­lə­rə qa­zın ve­­ril­mə­si ar­tı­rı­lır", - deyə İB-də qeyd edib­lər.
Payız-qış mövsümünə tex­ni­ki ha­zır­lı­q­dan da­nı­şar­kən, "Azə­ri­qaz"da bil­di­rib­lər ki, bu is­ti­qa­mət­də qaz-nəq­­­liyyat in­fra­struk­tu­ru və bütün zə­­ru­ri ava­dan­lıq iş­lə­ri da­vam et­di­ri­lir və tam ola­raq bu ilin noy­abr ayı­nın 15-ə qə­dər ye­kun­la­şacaq.
Öl­kə əra­zi­sin­də qa­zın ve­ril­mə­sin­də vax­ta­şı­rı fa­si­lə­lə­rə to­xu­na­raq, QSC-dən bil­di­rib­lər ki, Ba­kı və re­s­pub­li­ka­nın ray­on­la­rı­na qa­zın ve­ril­mə­sin­də məh­du­diyyət­lər Azər­bayca­nın bütün hər ye­rin­də qaz­laş­dır­ma­nın sə­viyyə­si­nin ar­tı­rıl­ma­sı və qaz təchi­za­tı­nın yax­şı­laş­dı­rıl­ma­sı­na da­ir iş­lə­rin apa­rıl­ma­sı ilə bağlı­dır.
Qeyd edək ki, 2013-cü ilin nə­ticə­lə­ri­nə gö­rə, öl­kə­də qaz­laş­dır­ma­nın sə­viyyə­si­nin 90%-ə qə­dər çat­dı­rıl­ma­sı göz­lə­ni­lir. Be­lə­lik­lə, hər şey ha­zır­dır. Əsas odur ki, Av­ro­pa­da son 100 ilin ən soy­uq qı­şı olacaq ki­mi qor­xunc pro­qnoz­lar şək­lin­də tə­bii föv­qə­la­də və­ziyyət ol­ma­sın. Hər­çənd, necə dey­ər­lər, tə­bi­ə­tin pis ha­va­sı ol­mur, xüsu­sən də ev­də is­ti­dir­sə.

MOTHER NATURE HAS NO BAD WEATHER
As weather forecasters consult each other to conclude how cold the coming winter is going to be, public utilities are finalizing preparations for the advent of the cold season.
They have pledged to fulfill their task with precision this year, regardless of the "degree" of the cold weather. Will these promises "warm up" the homes of Azerbaijanis, eliminating their problems with blackouts and interruptions in gas supply and heating? We will know the first answers to these questions as soon as November 15, when the fall and winter heating season officially begins for the country's utilities.
It is efficient and cost-effective
Unfortunately, for many in Azerbaijan the term "household" is still literally associated with electric and gas heaters, split AC, and, in the worst case-scenario, self-made stoves operating on firewood.
Naturally, all these conveniences are quite expensive, and given the projected potential hikes in utilities fees, the upcoming fall and winter season is deemed by some of the local population as quite a depressing time of the year.
As is known, most of the consumers live in multi-storied residential buildings. During the reconstruction of obsolete buildings and the construction of new ones, certainly, the issue of creating an efficient and cost-effective heating system arises.
In this case, a centralized heating system could be considered more affordable, as this is the best choice for providing heat to large residential blocks, cities, settlements and industrial enterprises. The sources of heat in this case include thermal power stations or large boiler rooms with a high coefficient of performance, which properly supply and distribute the required amount of heat across networks.
If we look at history, it is evident that attempts to set up centralized heating for city blocks were undertaken in numerous countries of the world as early as in the 19th century. These endeavors were due to both the emerged necessity and the opportunities for technological advances. Everything is rational: it is easier to service a single large boiler, set up a single chimney, and so forth. As soon power distribution networks and quite powerful and reliable pumps that could pump a large bulk of hot water became available, major centralized heating networks appeared.
Broad development of the centralized heating system occurred in Azerbaijan when it was part of the USSR.
However, just like nearly the rest of the utilities system, after the Soviet collapse in the early 1990s the country's centralized heating system experienced a recession.
The poor condition of the heat distribution infrastructure and obsolete boiler rooms left households without heat. As a result, many residents of multi-storey buildings dismantled the heat radiators and pipes supplying hot water to their homes.
It would be useful to take into account the experience of developed countries when discussing the appropriateness of upgrading and streamlining the existing centralized heating systems or their complete replacement with stand-alone heating facilities and separate heat supply to each apartment. This experience shows that when it comes to the complicated housing and utilities system there are no win-win solutions and it would be wrong to rule out using schemes that have been tested over time and in practice, following the trends of fashion. Denmark could be a graphic example in this respect; after researching the experience of numerous countries the country took as a basis the model that envisions centralized heating networks and enlargement of thermal power plants. This north European country thus achieved high indicators of energy efficiency and improvement of the environmental situation.
New things are long-forgotten old ones
Though people used to get rid of the outdated heating systems, recently the number of consumers seeking to have the centralized heating system restored has increased. Meanwhile, according to Azeristiliktachizat JSC specialists, installation of such a system must be planned as early as during the stage of designing apartment buildings that are being constructed in Azerbaijan. In doing so, the creation of a stand-alone system in new multi-storey buildings while ensuring suitable conditions for the installation of a centralized heating system is appropriate both from the aesthetic viewpoint and for safety considerations. Currently the creation of centralized heating is a requirement of the present day and an indicator of a high level of services provided by companies in charge of constructing residential buildings.
The practice shows that while using up-to-date equipment and materials, reconstructed centralized heating together with other technical solutions could be a key to the development of new energy-saving technologies. In particular, it allows ensuring uninterrupted heat supply during the heating season and enables people to utilize highly efficient thermal co-generation technologies, which are inaccessible for consumers.
This system envisions simple actions by the consumers, which rules out their involvement in technical servicing, control and supply of fuel, reduces risks for the consumer as compared to individual sources of heating, as well as diminishes the negative environmental impact.
Having done extensive work on restoring the centralized heating system in past years, Azeristiliktachizat OJSC, the only heat supply operator in Azerbaijan, is now ready for November 15, the onset of the 2013/2014 heating season.
In an effort to both prepare for the heating season and develop a centralized heating system in the country, Azeristiliktachizat regularly carries out laying, refurbishment and replacement of heat distribution lines, construction and repair of boiler rooms, as well as construction and repair of pumps. It uses new and up-to-date automated equipment, including foreign-made equipment, which allows reducing gas consumption in the generation of thermal energy. The company is also licensed for and is engaged in manufacturing mobile boiler rooms of the module type, which are very convenient to use.
The JSC's workload aimed at increasing the number of facilities supplied with centralized heating systems is as follows:
Of the total number of residential buildings to be provided with central heating this year 2,780 are located in Baku. There are 328 boiler rooms and 115 heat distribution facilities in the capital.
In addition to the above-mentioned advantages, a central heating system is effective in terms of economic expediency, which is evidenced by the current gas and electricity fees (100 manats per 1,000 cubic meters of gas and 0.06 manats per KWt/hour of electric power).
In a nutshell, though central heating is still a dream for many Baku residents, and the more so for the people living in Azerbaijani regions, it no longer appears to be a formless and unrealizable dream as it was a few years ago. If Azeristiliktachizat succeeds in carrying out the planned workload and keeps up the current pace of operations, "the dream will materialize".
Traditions remain
Let's go back to the conventional sources of heat in apartments -- electric power and gas. Currently the entities in charge of these sectors have reported that the extensive preparations for the fall and winter season are complete and they are ready for cold weather.
Thus, a source at Azerenergy JSC, which is engaged in the production and distribution of electricity in Azerbaijan, has said there should be no problems with uninterrupted supply of quality electric power to the consumers. The company said all the necessary measures have been taken to prevent potential negative instances both in the generation of electricity and its transportation.
"The main work underway in the framework of the preparations for the fall and winter season at all (power) stations, substations and transmission lines is currently is being completed," the Azerenergy source added.
In order to ensure rationality in the operation of equipment at power plants, major overhaul and a technical inspection have been carried out. With a view to providing for sustainable and stable operation of power transmission and distribution networks and increasing the level of their operation, work has been done to build new lines, overhaul and maintain transformers and transmission lines.
Also, Bakielektriksabaka JSC, a power supply operator in Baku, continues working to provide uninterrupted and high quality electricity to consumers. In particular, as part of the drawn-up plan of activities and in compliance with the outlined timeframe, maintenance and overhaul of the power networks is underway. For this purpose, new substations are being built and the existing ones upgraded, and equipment malfunctions are being revealed and eliminated. Also, relevant mechanisms are being rendered operational, a stockpile of the necessary materials and spare parts created, etc.
The energy company SOCAR's Azeriqaz Production Association assures that it supplies its customers with gas depending on the necessary bulk of consumption. A source at Azeriqaz said there are no problems with gas supply to the consumers, and regardless of which season of the year it is, the company is ready to ensure the supply of any required bulk of gas.
"Gas supply in the country is, in fact, determined by weather conditions, i.e. gas consumption grows during the fall and winter season, and gas supply to the customers increases accordingly," the Azeriqaz source said.
Regarding the technical preparedness for the upcoming season, Azeriqaz said that the work pertaining to this area of the gas transportation infrastructure and all of the necessary equipment continues and will be completed by November 15.
Referring to the issue of sporadic interruptions in gas supply, the Azeriqaz source said the gas supply restrictions in the districts of Baku and the entire country are due to the work aimed at boosting the level of gas infrastructure development and improving gas supply across Azerbaijani territory. It is worthy of note that as of the end of 2013 the nationwide gasification level is expected to reach 90 percent.
Thus, everyone is ready. The main thing is to avoid natural force majeure such as frightening weather forecast predicting the coldest winter in Europe in the past 100 years. However, as they say, mother nature has no bad weather, especially if your home is nice and warm.