Azərbaycan və Türkiyə böyük geosiyasi məkanda liderlik rolunu öz üzərlərinə götürdülər
Azərbaycan və Türkiyə liderlərinin ilk rəsmi səfərlərini qardaş ölkəyə etmələri xoş ənənəyə çevrilib. Bu baxımdan, Prezident İlham Əliyevin 5 il əvvəl olduğu kimi, bu dəfə də növbəti müddətə dövlət başçısı seçildikdən dərhal sonra ilk səfərini qardaş Türkiyəyə etməsi təəccüblü deyildi. Bu səfər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın və sıx əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin Bakı üçün əvvəlkitək prioritet olaraq qaldığını nümayiş etdirməli idi. Səfər səmimi və mehriban atmosferdə keçdi, işgüzar və məhsuldar oldu.
Prezident İlham Əliyevin bu səfəri Türkiyə və Azərbaycan mətbuatında geniş müzakirəyə çıxarıldı. Odur ki, səfərin əsas məqamlarının qısa şərhi ilə kifayətlənəcəyəm.
Səfər çərçivəsində liderlərin iki ölkə arasında strateji müttəfiqliyin və qardaşlıq münasibətlərinin möhkəmlənməsindəki xidmətlərinə görə, İlham Əliyevə Türkiyənin "Dövlət nişanı", prezident Abdullah Gülə isə "Heydər Əliyev" ordeni təqdim edilib.
Dövlət başçıları son illərdə böyük uğurlar qazanmış Türkiyə Aerokosmik Sənayesi Şirkətinə baş çəkiblər. Türkiyənin ilk hərbi peykləri olan "Göytürk-1" və "Göytürk-2" məhz burada istehsal olunub. Bundan başqa, 1987-ci ildən şirkət Amerika lisenziyası əsasında müasir F-16 hərbi təyyarələri, təlim təyyarələri, hərbi vertolyotlar, ANKA pilotsuz təyyarələri istehsal edir. Tərəflərin hərbi-sənaye komplekslərinin inkişafında sıx əməkdaşlıq etmək niyyətlərini açıqladıqlarını nəzərə alsaq, Azərbaycan üçün qardaş Türkiyənin bu sahədəki nailiyyətləri ilə, imkanları ilə tanışlıq böyük maraq kəsb edirdi.
Azərbaycan prezidenti səfər çərçivəsində Türkiyənin aparıcı siyasətçiləri və dövlət rəhbərliyilə görüşlər keçirib. Onun görüşdüyü şəxslər arasında baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Böyük Millət Məclisinin sədri Cəmil Çiçək, xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu da var. Səfər çərçivəsində Türkiyə prezidenti Abdullah Gül və xanımı Hayrünnisə Gülün adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar verilib.
Səfər çərçivəsində əsas tədbir Prezident İlham Əliyevin və baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sədrli-yilə keçən Türkiyə-Azərbaycan Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının üçüncü iclası olub. İclasda regional məsələlər, ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması kimi mövzular müzakirə olunub.
Səfərin gedişində tərəflər yeddi hökumətlərarası saziş imzalayıblar. Onlardan ən vacibinə Prezident İlham Əliyev və baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan imza atıblar. Söhbət Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikası arasında Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının 2013-cü il 13 noyabr tarixli iclasının nəticələrinə dair Birgə Bəyanatdan gedir. Müvafiq nazirliklər arasında isə elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq haqqında protokol, elm, texnologiya, sənaye və sahibkarlığın gücləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu, beynəlxalq kombinə edilmiş yük daşımaları haqqında Saziş, təhlükəsizlik üzrə əməkdaşlıq haqqında Saziş, işçi qüvvəsinin qarşılıqlı əmək fəaliyyətinə dair Saziş və əmək, sosial müdafiə və məşğulluq sahəsində əməkdaşlığa dair Saziş imzalanıb.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri yüksələn xətt üzrə inkişaf etməkdədir. Bu səbəbdən də, tərəflər arasında mövcud olan hüquqi müqavilə bazası daim tərəfdaşlıq və müttəfiqliyin daha yüksək tələblərinə cavab verməsi üçün yeni sənədlərlə zənginləşdirilir. Hazırda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi inanılmaz həddə yüksəlib: 4,2 milyard dollar. 2020-ci ilə onun 15 milyard dollara çatdırılması nəzərdə tutulur. Qarşılıqlı investisiyaların həcmində də artım var. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan qarşıdakı beş ildə Türkiyə iqtisadiyyatına 15-17 milyard dollar sərmayə yatırmaq niyyətindədir. Gələn il Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu layihəsinin istismara verilməsi də planlaşdırılır, həmçinin artıq Türkiyənin İğdır bölgəsini Naxçıvanla birləşdirəcək dəmir yolunun çəkilişi imkanları nəzərdən keçirilir. 2014-cü ildə strateji boru xətti olan TANAP-ın tikintisinə başlanılacaq. Xəzər qazının Balkan ölkələrinə nəqli, eyni zamanda onun Türkiyə vasitəsilə Naxçıvana daşınması imkanları da nəzərdən keçirilir. Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Türkiyənin PETKİM neft-kimya kompleksində nəhəng investisiya layihələrini uğurla həyata keçirir.
Azərbaycan və Türkiyə siyasətçiləri, diplomatları, analitikləri və KİV-i beynəlxalq arenada ümumi maraqların müdafiəsi üçün fəal şəkildə əməkdaşlıq edir, hər iki dövlətin bədxahlarına qarşı birgə mübarizə aparırlar. Nəticədə, alimlər, iş adamları, jurnalistlər, tələbələr, idmançılar səviyyəsində əlaqələrin intensivliyində artım müşahidə olunur. Bu baxımdan, Azərbaycan bu kateqoriyadan olan şəxslər üçün vizasız rejimin tətbiqinə hazırlaşır. Bunu Rəcəb Tayyib Ərdoğanla birgə keçirilən mətbuat konfransında İlham Əliyev bəyan edib. Vizasız rejimin tətbiqi ilə bağlı ilk mərhələdə bundan yararlana biləcək insanların kateqoriyası, onların ölkə ərazisində qalma müddəti və digər məqamlar yaxın zamanlarda müvafiq nazirliklər və qurumlar tərəfindən müəyyənləşdiriləcək.
Türkiyəyə səfərinə yekun vuran İlham Əliyev deyib: "XXI əsr türk dünyasının əsri olacaq. Bizi gələcəkdə böyük uğurlar gözləyir".
Azərbaycan gələcəyə inamla baxır və bu, yalnız onun öz uğurlu inkişafı ilə yox, həm də qardaş ölkənin uğurları ilə bağlıdır. İlham Əli-yev deyib: "Türkiyənin gücü bizim gücümüzdür. Türkiyə böyük və şərəfli yol keçib. Bu gün dünya miqyasında Türkiyə güclü dövlətlər sırasındadır. Dünyada gedən proseslərə Türkiyənin təsir imkanları getdikcə artır. Türkiyənin razılığı olmadan bölgəmizdə heç bir təşəbbüs həyata keçirilə bilməz. Biz çalışmalıyıq ki, dövlətlərarası əlaqələr, insanlar arasında olan bağlılıq daha da sıx olsun. Yetmiş il ərzində biz bir-birimizdən ayrı düşmüşdük. Ancaq xalqlarımızın qəlbində olan sevgini o ayrılıq söndürə bilməyib".
Təbii ki, səfər çərçivəsində müzakirə olunan regional və beynəlxalq problemlər arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi əsas yeri tutub. Rəcəb Tayyib Ərdoğan Dağlıq Qarabağ probleminin "Azərbaycan qədər Türkiyə üçün də vacib olduğunu, Ankaranın münaqişənin sülh yolu ilə həllində Azərbaycana qeyd-şərtsiz dəstək verdiyini" söyləyib: "Biz müdafiə sənayesi sahəsində birgə addımlar ata biləcəyik. Biz siyasi qərarları bir millət prinsipinə əsasən qəbul edirik". Bu, Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyində parçalanma arzulayanlara, Ankaranı Ermənistanla münasibətləri Bakının mövqeyini nəzərə almadan yaxşılaşdırmağa sövq etməyə çalışanlara, bu məsələnin erməni qüvvələrinin işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması ilə əlaqələndirilməsini arzulamayanlara birmənalı cavabdır.
Türkiyə Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesini hazırkı dalandan çıxarmaq üçün əlavə imkanlardan istifadə etməyə çalışır. Türkiyənin "Todays Zaman" qəzetinin yazdığına görə, Ankara İsveçrəyə müraciət edərək ondan Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin həllinə yardım göstərməsini istəyib, bunun Ankara-İrəvan münasibətlərinin bərpasına imkan yaradacağını bildirib. Qəzet Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlunun fikrinə istinadla yazır ki, İsveçrə İrəvanı Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etməyə razı sala bilərsə, Ankara Ermənistanla sərhədləri açacaq.
Türkiyə xarici siyasət idarəsi tərəfindən bu cür bəyanatın səsləndirilməsinə əsas var. Rotasiya prinsipinə əsasən, 2014-cü ildə ATƏT-ə sədrlik İsveçrəyə keçəcək. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçiliyi isə bu təşkilatın Minsk Qrupu həyata keçirir. İsveçrənin xarici işlər naziri artıq bəyan edib ki, ATƏT-ə sədrlik zamanı onun ölkəsi üçün prioritetlərdən biri Cənubi Qafqazdakı münaqişələrin dialoq və qarşılıqlı inamın bərpası yolu ilə həllinə nail olunması olacaq. İsveçrənin ATƏT-də Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndə təyin etməsi bu niyyətin ciddiliyinin göstəricisi sayıla bilər. Bu postu Cenevrədə fəaliyyət göstərən Humanitar Dialoq Mərkəzinin tanınmış eksperti, oxşar münaqişələrin həlli sahəsində böyük təcrübəyə malik Ancelo Qnadinger tutub.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması mövzusunun Rusiya-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Əməkdaşlıq Şurasının dördüncü iclası çərçivəsində aparılacaq Moskva-Ankara danışıqlarında da əsas mövzulardan biri olacağı şübhə doğurmur. İclasda Suriya, İran problemləri, enerji məsələləri də müzakirə ediləcək. Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan noyabrın 21-də ikigünlük rəsmi səfərlə Rusiyaya yollanacaq. Səfər çərçivəsində o, regional və beynəlxalq məsələləri müzakirə edəcək. Ərdoğanın Moskvada Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə görüşü də gözlənilir.
Bu arada vasitəçi Minsk Qrupu, Türkiyə və Avropa İttifaqının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə müsbət impuls verməyə çalışdıqları bir vaxtda İrəvan xırda siyasi oyunlar və təxribatlarla məşğuldur. Noyabrın 13-də Ermənistan parlamentində İrəvanın Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanımasını nəzərdə tutan qanun layihəsi səsə qoyulub. Qanun layihəsi səsverməyə "İrs" partiyası fraksiyasının rəhbəri Zarui Postancyan tərəfindən irəli sürülüb. Lakin təşəbbüsə yalnız 10 deputat dəstək verib. Nəticədə, məsələ ilk dəfə olduğu kimi, bu dəfə də gündəlikdən çıxarılıb. Şübhəsiz ki, Ermənistan deputatlarından konstruktivlik gözləmək olmaz. Sadəcə İrəvanda sözügedən qərarın qəbul olunacağı təqdirdə, ölkənin beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqid olunacağını anlayırlar. Bu halda, bir qayda olaraq, ermənilərə himayədarlıq edən ölkələr belə, İrəvanı qərarın ləğvinə çağırmağa məcbur olacaqlar. Çünki o, münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesinə maneə hesab olunacaq. Nəticədə, hazırda danışıqlar predmeti olan və qeyri-müəyyən statusa malik Dağlıq Qarabağın Azərbaycana məxsusluğu beynəlxalq strukturlar (AŞPA, Avropa Parlamenti, BMT TŞ) tərəfindən təsdiqlənəcək. Danışıqların pozulması və hətta mümkün hərbi əməliyyatlara görə bütün məsuliyyət isə ermənilərin üzərində qalacaq.
Ermənilər istənilən formada si- yasi təxribatın, terror aktlarının, tarixi saxtalaşdırmanın və miflər yaratmanın ustalarıdır. Amma onların bu kəskinliyi də, bəzi fövqəldövlətlərin ermənilərə himayədarlığı da vaxt keçdikcə Azərbaycanın və müttəfiq Türkiyənin artan qüdrəti qarşısında geriləməli olacaq. Vacib olanı inkişaf yolunda inamla addımlamağa davam etmək, türk birliyini daha da möhkəmləndirməkdir. Prezident İlham Əliyevin Türkiyəyə səfəri iki qardaş ölkənin və onların rəhbərliyinin birgə gələcək qurmaq niyyətlərini bir daha açıq şəkildə ortaya qoymuş oldu.

CENTURY OF THE TURKIC WORLD
It has become a good tradition for the leaders of Azerbaijan and Turkey to pay their first official visits to each other's countries. It came as no surprise that just like five years ago, Azerbaijani President Ilham Aliyev visited fraternal Turkey immediately after his re-election for a third term in office. This visit was to demonstrate Baku's highly prioritizing and retaining its political course aimed at strengthening of the close bonds and strategic partnership between our countries. It proceeded in a sincere and cordial atmosphere, and was a working and prolific visit.
President Ilham Aliyev's visit was extensively covered by Turkish and Azerbaijani media, therefore, let's just briefly describe its main points.
In appreciation of the great merits of the leaders in strengthening the strategic partnership and fraternal relations between our countries, President Aliyev was conferred with the high Order of State of Turkey, while Turkish President Abdullah Gul received the Heydar Aliyev Order, the highest order of Azerbaijan.
The leaders of the two countries together visited the Turkish Aerospace Industries company, which has accomplished great success in past years.
The company manufactured the first Turkish military satellites, Goyturk 1 and Goyturk 2. Moreover, since 1987 it has been producing under the US license the modern F-16 multi-purpose fighter aircraft, trainer planes, military helicopters, and ANKA drones. Given the stated intention of the parties to closely cooperate in the development of the military industry, such graphic familiarization with the achievements and potential of the brotherly Turkey is of great interest for Azerbaijan.
The Azerbaijani President held meetings with leading Turkish politicians and senior government officials, including Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, Foreign Minister Ahmet Davutoglu and Chairman of the Grand National Assembly Cemil Cicek. On behalf of the President of the Republic of Turkey, Abdullah Gul, and his spouse, Hayrunnisa Gul, a formal luncheon was served in honour of the President of the Azerbaijan Republic, Ilham Aliyev, and Azerbaijani First Lady Mehriban Aliyeva.
The main event of the visit was the third session of the Turkey-Azerbaijan Supreme Council for Strategic Cooperation, which was chaired by President Ilham Aliyev and Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and discussed regional issues, boosting bilateral economic ties and increasing the trade turnover.
During the visit the parties signed seven inter-governmental documents. President Aliyev and Prime Minister Erdogan put pen to the most important one, the joint declaration on the results of the session of the strategic cooperation council.
Also, ministers of the two countries signed a protocol on cooperation in science and technologies; a memorandum of understanding in the areas of science, technologies and industries and on boosting entrepreneurship; an agreement between Azerbaijan and Turkey on international combined cargo transportation; an agreement on security cooperation between the two countries; an agreement on mutual labor activity of the workforce;  an agreement on cooperation in the fields of labour, social security and employment.
Azerbaijani-Turkish relations are consistently on the development course. Therefore, the existing framework of agreements and legal documents is regularly supplemented in order to meet the requirements of a higher level of partnership and alliance. Bilateral trade has reached an impressive amount of 4.2bn dollars, and suggestions have been made to boost the figure to 15bn dollars by 2020.
Mutual investments are increasing as well. According to President Aliyev, over the next five years Azerbaijan plans to invest 15-17bn dollars in the Turkish economy. Next year will see the completion of the major Baku-Tbilisi-Kars railway project, and preliminary studies are underway on possible construction of a rail line that would link the Turkish city of Igdir with Naxcivan in Azerbaijan. In 2014, the construction of the strategic gas pipeline ТАNAP is due to begin. Discussions are ongoing on transporting Caspian gas to the Balkan countries, as well as on the possibility of supplies to Naxcivan through Turkey. Moreover, Azerbaijan's state energy company, SOCAR, is successfully implementing a large-scale investment project on the Turkish petrochemical complex Petkim.
Azerbaijani and Turkish politicians, diplomats, analysts and media are closely interacting in the international arena with a view to defending common interests and countering ill-wishers of the two countries. The humanitarian assistance cooperation in the fields of education, science, culture and tourism involves hundreds of thousands and even millions of people. As a result, there is growth in the volume and intensity of bilateral contacts on the level of scholars, businesspeople, journalists, students and athletes.
Therefore, Azerbaijan intends to introduce visa-free regulations for the people from the mentioned categories, President Aliyev said at a joint news conference with Prime Minister Erdogan. The specific groups of citizens who will initially benefit from the visa-free regime and the duration of their authorized stay in the country will be determined as soon as possible by the pertinent ministries and government agencies of the two countries.
"The 21st century will become a Turkic century. Great success is in store for us in the future," President Aliyev said, summarizing the results of his visit.
Azerbaijan is looking forward to its future not only in light of its own successful development, but is also encouraged by the achievements of the fraternal country. President Aliyev explicitly said that "the power of Turkey is Azerbaijan's power", adding, "Turkey has covered a long and glorious path. It is among the powerful states of a global scale. Turkey's leverage of influence is growing. Not a single initiative can be realized in the region without Turkey's consent. We must make sure that the intergovernmental ties and the relationship between the people are closer. We lived apart from each other for 70 years, but the unity in the hearts of the people did not subside."
Certainly, the focal point in the regional and international issues being discussed was the Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations. To that end Prime Minister Erdogan said the Nagornyy Karabakh problem "is as important for us as it is for Azerbaijan and we continue providing unconditional support to Azerbaijan in the peaceful settlement of this problem".
"We will succeed in taking joint steps in the area of the defence industry. We are making political decisions in accordance with the 'single nation' principle," Erdogan said.
This is an unequivocal response to those who cherish the dream of sowing discord to undermine the Turkish-Azerbaijani alliance and try to press on Ankara to normalise its relations with Armenia without taking into account Baku's stance and without linking this issue to the need for a pullout of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Turkey is seeking to capitalize on additional opportunities to break the current deadlock in the negotiations on the Nagornyy Karabakh conflict settlement. Todays Zaman lately reported that Ankara has requested Switzerland's assistance in resolving the Armenian-Azerbaijani conflict, which will provide an opportunity for mending Turkey's relations with Armenia. The Turkish newspaper said, referring to Foreign Minister Ahmet Davutoglu, that if Switzerland manages to convince Yerevan to withdraw from the occupied Azerbaijani territories, Ankara will open up its border with Armenia.
Such a statement on the part of the Turkish foreign ministry is quite reasonable. On the basis of rotation, in 2014, Switzerland will chair the OSCE, whose mediating entity, the Minsk Group, is working to broker a solution of the Nagornyy Karabakh conflict.
The Swiss foreign minister has already stated that assistance in conflict resolution in the South Caucasus through dialogue and confidence-building will be among the priorities of his country's OSCE presidency.
The appointment of the Swiss special
representative to the OSCE on the South Caucasus indicated the seriousness of these intentions. The position was taken by Angelo Gnaedinger, a well-known expert of the Geneva-based Centre for Humanitarian Dialogue, who has extensive experience in the settlement of such conflicts.
It is beyond a doubt that advancing the Nagornyy Karabakh settlement will also be high on the agenda of the Turkish-Russian dialogue during the fourth session of the Turkey-Russia High-Level Cooperation Council, along with the Syrian, Iranian and energy issues. Prime Minister Erdogan is due to arrive in Russia on 21 November for a two-day official visit to discuss regional and international issues. During the visit Erdogan is scheduled to meet with Russian President Vladimir Putin.
Amid efforts by the mediating OSCE Minsk Group, Turkey and the European Union to give an incentive to a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict, in Yerevan they are engaged in playing petty political games and provocations. On 13 November the Armenian parliament voted on a bill regarding recognition by Armenia of Nagornyy Karabakh "independence", which was submitted by the head of the Heritage party's faction, Zarui Postanjyan. However, this initiative was supported by only 10 lawmakers, and the issue was taken off the agenda again after failing to gain approval in the first parliamentary reading. Certainly, any constructivism of the Armenian MPs is out of the question. Simply put, they realize all too well in Yerevan that passage of this bill would spark a wave of international condemnation. Even the countries that traditionally patronize Armenia would have to call for revoking the decision, which torpedoes the process of the peaceful Nagornyy Karabakh settlement. As a result, it would turn out that instead of the currently uncertain status of Nagornyy-Karabakh, which is the subject of the negotiations, international organizations such as PACE, the European Parliament and the UN Security Council would confirm that it belongs to Azerbaijan. Thus, the entire brunt of responsibility for derailing peace talks and potential resumption of hostilities would rest with the Armenians.
The Armenians are known to be skilful in staging different kinds of political provocations, terror acts and spreading historical fabrications and myths. However, as time goes by, both their sophisticated moves and support of some superpowers will increasingly pale in the face of the growing power of Azerbaijan and allied Turkey.
The main point is to continue advancing confidently along the path of progress and strengthen the Turkic unity. President Ilham Aliyev's visit to Turkey vividly showed the will of the two fraternal countries and their leaders to build a common future.